تعداد مطالب : 639
تعداد نظرات : 832
زمان آخرین مطلب : 2689روز قبل
بینی ما با افزایش سن رشد نمی كند! اما دچار افتادگی و پژمردگی می شود. در اینجا مقصر نیروی جاذبه است. از آنجایی كه كلاژن ها و الاستین ها در بــــدن شــمــــا شــكــســتـــه می شوند، پوست كشیدگی و نرمی خود را از دست می دهد و كشش جاذبه مـی تـوانـد بـاعـث تخریب حالت‌های بدن شود؛ نوك بینی به پایین متمایل شود و پـلــك هــا دچــار افـتــادگــی شـونـد.‌جاذبه حتی باعث می شود تا رگ ها متورم و بنفش شوند. رگهای نرمال در برابر نیروی جاذبه به خوبی مقاومت می كنند. در طول زمان كه دیواره رگها ضعیف می شود، جاذبه سبب می شود رگها به خصوص در ناحیه ساق پا كش بیایند و متورم شوند. ‌بیایید از دید پزشكی به این قضیه بنگریم، ما انسانها برای تطابق و غلبه بر جاذبه خلق شده ایم، گیرنده های مكانیكی در ماهیچه ها، تاندون ها و مفصل ها و قسمت‌های مختلف گوش داخلی در بدن شما تعبیه شده تا بتوانید درست جهت‌گیری كنید، تعادل خود را حفظ كنیدو در محیط زیست چابك و فعال باشید. به همین شكل،فشار بدن شما طوری است كه مایعات و پلاسمای خون با توجه به جاذبه محیط در بدنتان توزیع شود. آناتومی و فیزیولوژی بدن ما برای این سیاره ساخته شده تا بتواند پروتئین ها و كربوهیدرات را هضم كند و ویتامین D را از خورشید جذب كرده و بسوزاند. ‌حالا متوجه می شوید كه چرا بی وزنی ممتد كه برای بدن وضعیتی غیرطبیعی به شمار می رود، می‌تواند بر تمامی حالت ‌های بدن اثر مخرب ایجاد كند. پس مشاهده می كنید كه در طول عمر كوتاهمان، جاذبه ما را شكل می دهد و سپس باعث دفرمه شدن ما می شود. همینطور كه ما به سوی پیری می رویم، روابط پیچیده ما با جاذبه كه بنیادی ترین نیروی طبیعت است، این تغییرات را حاصل می كند و در این میان بینی ما نیز از شكل خود می‌افتد! این هزینه ای است كه باید بپردازیم، هزینه زندگی برروی كره زمین.
يکشنبه 2/1/1388 - 19:34

خبرهای داغ دنیا که مورد توجه رسانه‌های جهان قرار گرفت عبارتند از:

۱) پرتاب ماهواره ایرانی امید به فضا در سالگرد پیروزی انقلاب

همزمان با سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ماهواره امید که به دستان توانمند دانشمندان ایرانی طراحی و ساخته شد ، با موفقیت‌ پرتاب و در مدار قرار گرفت. لحظاتی پس از آنکه خبر پرتاب ماهواره ملی امید از رسانه‌های داخلی منتشر شد رسانه‌های جهان به سرعت به انعکاس وسیع این دستاورد مهم ایرانی پرداختند.

۲) فرود اجباری یک فروند هواپیمای “فالکون ” آمریکا که بدون اجازه وارد حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران شده بود.

این خبر فارس، پس از چند لحظه از انتشار در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفت و بلافاصله وزارت دفاع آمریکا به آن واکنش نشان داد.

۳) پیش‌راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر

پس از سال‌ها تاخیر فرایند راه‌اندازی رآکتور نیروگاه اتمی بوشهر با سوخت مجازی یا همان پیش‌راه‌اندازی هفتم اسفندماه با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیر عامل شرکت دولتی روس اتم، و جمعی از مقامات روسی و ایرانی در نیروگاه اتمی بوشهر آغاز شد. بر این اساس، تمامی رسانه‌های کشورهای مختلف جهان به انعکاس این رویداد بزرگ علمی و این دستاورد بزرگ در زمینه فناوری هسته‌ای ایران پرداختند.

۴) برگزاری اجلاس «فلسطین نماد مقاومت؛ غزه قربانی جنایت» در تهران

برگزاری این اجلاس در چهاردهم اسفندماه به ویژه سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری، در این اجلاس که در آن “تنها راه نجات فلسطین را فقط ایستادگی و مقاومت ” خوانده بودند، بازتاب گسترده‌ای در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های منطقه و جهان به همراه داشت.
برگزاری این اجلاس تنها پس از چند روز پس از برگزاری نشست شرم الشیخ برگزار شد که در آن شرکت‌کنندگان حمایت خود را از محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان اعلام کردند. در این نشست نمایندان واقعی ملت فلسطین از جمله جنبش حماس که در انتخابات قانونگذاری با رای ملت این کشور برگزیده شده بودند و طی ۲۲روز مقاومت، رژیم صهیونیستی را از دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده‌اش ناکام گذاشتند، حضور نداشتند.

۵) انتخاب “میشل سلیمان ” به عنوان رئیس جمهور جدید

پنجم خردادماه سال جاری (۲۵ماه می) “میشل سلیمان “فرمانده ارتش لبنان از مجموع ۱۲۷رای ماخوذه با کسب ۱۱۸رای نمایندگان پارلمان لبنان به عنوان دوازدهمین رئیس جمهور این کشور برگزیده شد و به ۱۸ماه بحران سیاسی در این کشور پایان داد.
با انتخاب سلیمان، سرانجام طلسم ریاست جمهوری شکسته شد و نمایندگان پارلمان لبنان عملا سکان اداره این کشور را به مدت شش سال به وی واگذار کردند. جلسه پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس‌جمهور به دلیل عدم توافق گروه‌های سیاسی درباره ترکیب دولت لبنان و نیز قانون انتخابات جدید، ۱۹بار به تعویق افتاده بود.

۶) حمله گرجستان به منطقه جدایی طلب “اوستیای جنوبی ” و جنگ روسیه با گرجستان

گرجستان با استفاده از تانک‌ها، هواپیماهای جنگنده، توپخانه سنگین و یگان‌های پیاده‌نظام حمله‌ای تمام عیاری را در هیجده مرداد به منطقه جدایی‌طلب “اوستیای جنوبی ” واقع در شمال این کشور آغاز کرد و صدها تن از ساکنان تسخین‌والی مرکز این منطقه در تهاجم گرجستان کشته شدند. پس از اقدام نیروهای گرجی علیه جدایی طلبان مورد حمایت روسیه، مسکو واحدهای زرهی خود را راهی آن سوی مرز کرده است. اوستیای جنوبی؛ یکی از مناطق خودمختار گرجستان است که دولت تحت حمایت غرب در این کشور خود مختاری این منطقه را به رسمیت نمی‌‌شناسد. مساحت اوستیا ۳۹۰۰ کیلومتر مربع و مرکز آن شهر تسخین والی است.

۷) توافقنامه امنیتی بین عراق و آمریکا و تصویب آن در دولت و پارلمان عراق

توافقنامه امنیتی عراق و آمریکا که جنجال زیادی در محافل سیاسی این کشور به پا کرد، پس از چندین جلسه بحث و مشاجره در بین نمایندگان پارلمان عراق و با فشار مردم و نیز موضع‌گیری شدید مراجع با ایجاد تغییراتی سرانجام هفتم آذرماه با اکثریت آرا و با شرط به رای گذاشتن آن به همه‌پرسی به تصویب رسید.
پارلمان عراق پس از شنیدن نظرات موافقان و مخالفان پیش‌نویس این توافقنامه را که “توافقنامه خروج نیروهای آمریکایی از عراق ” تغییر نام داد، در پارلمان به رای گذاشت که با اکثریت آرا یعنی از مجموع ۲۷۵با رای ۱۴۴نمایندگان مجلس به تصویب رسید. پیش‌نویس‌ توافقنامه امنیتی ۲۶آبان ماه در کابینه دولت نوری المالکی به تصویب رسیده بود و برای تصویب نهایی به پارلمان ارائه شد.
پیش از رأی‌گیری درباره این توافقنامه، سند اصلاح ملی از رای نمایندگان پارلمان گذشت. سند اصلاح سیاسی از سوی تعداد زیادی از فراکسیون‌های پارلمانی به عنوان شرط رأی‌دادن به پیش‌‌نویس توافقنامه امنیتی مطرح شد. این سند دولت عراق را به انجام برخی امور از جمله اصلاحات سیاسی و اقتصادی، انجام “همه‌پرسی ” درباره توافقنامه امنیتی و ضرورت از سرگیری بررسی قانون اساسی، تضمین برگزاری انتخابات سالم، شفاف و سامان دهی نیروهای مسلح در چارچوب نظامی و حرفه‌ای و به دور از سهمیه بندی‌های طائفه ملزم می‌کند.
قرار است توافقنامه امنیتی با آمریکا روز ۳۰ ماه جولای سال آینده( مرداد ۱۳۸۸)به همه پرسی مردمی گذاشته شود.
همچنین عراق امسال شاهد برگزاری شوراهای استانی بود که فهرست “دولت قانون ” وابسته به نوری المالکی توانست در صدر دیگر فهرست‌ها قرار گیرد و به پیروزی قاطع دست یابد.
 پرتاب لنگه‌های کشف خبرنگار عراقی به سوی جرج بوش
در حالی که جرج بوش رئیس جمهوری آمریکا در آخرین سفر خداحافظی خود در بیست و چهارم آذرماه به طور مخفیانه وارد عراق شد و پیروزمندانه در حال دست دادن با نوری المالکی نخست وزیر عراق بود، با پرتاب لنگه‌ کفش‌ از سوی منتظر الزیدی خبرنگار عراقی روبرو شد. « منتظر الزیدی» خبرنگار شبکه تلویزیونی البغدادیه که در بین خبرنگاران برای پوشش خبری نشسته بود ، هنگام دست دادن بوش و مالکی کفش‌های خود را به سوی بوش پرتاب کرد ، سپس خطاب به بوش فریاد زد:« ای سگ این بوسه خداحافظی است.»
شبکه‌های تلویزیونی به طور گسترده صحنه پرتاب کفش به سمت بوش را پوشش دادند. نیروهای امنیتی آمریکایی و عراقی بلافاصله این خبرنگار را که با صدای بلند فریاد می‌زد از جلسه برگزاری این کنفرانس خارج کردند. منتظر الزیدی خبرنگار شبکه البغدادیه ۲۹سال سن دارد که در نوامبر سال ۲۰۰۷نیز به مدت یک هفته ربوده شد. اقدام زیدی با موجی از حمایت‌های گسترده جهانی مواجه شد.
دادگاه جنایی عالی عراق ۲۲ اسفند ماه منتظر الزیدی خبرنگار عراقی را به دلیل پرتاب‌ کفش‌های خود به سمت جرج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا که انتفاضه کفش را در جهان به راه انداخت، به سه سال حبس محکوم کرد.

۹) تشدید محاصره نوار غزه و تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه

جنگنده‌های اف۱۶ رژیم صهیونیستی روز شنبه هفتم دی‌ماه (۲۷دسامبر) با ۳۰ فروند موشک هوا به زمین مناطق مختلف غزه را مورد حمله قرار دادند. این حمله که با توجیه تداوم حمله موشکی مبارزان فلسطینی به شهرک‌های صهیونیست‌نشین آغاز شد در همان آغاز حمله، ۲۰ شهید و بیش از ۱۰۰ مجروح بر جای گذاشت و پیکر ده‌ها فلسطینی زیر آوار ماندند.

تجاوز ۲۲ روزه رژیم صهیونیستی به نوار غزه به شهادت، یک هزار و ۳۳۰ نفر از جمله ۴۳۷ کودک و ۱۱۰زن ،۱۲۳سالخورده، ۱۴امدادرسان و نیز چهار خبرنگار انجامید. در این مدت ۵ هزار و ۴۵۰ فلسطینی نیز زخمی شدند که یک هزار و ۸۹۰نفر از مجروحان را کودکان تشکیل می‌دهند.

این رژیم در حمله به غزه با وجود استفاده بمب‌های ممنوعه و بمب‌های فسفری به هیچ کدام از اهداف از پیش تعیین شده نظامی خود دست نیافت و نتوانست هیچ شهری را به تصرف در آورد یا ضربه کاری و قابل تاملی به حماس وارد کند و نیز از جلوگیری شلیک موشک‌های مبارزان فلسطین به سمت سرزمین‌های اشغالی ناکام ماند و گلعاد شالیت نظامی اسیر این رژیم نیز همچنان در دست نیروهای مقاومت است.

۱۰) حرکت شجاعانه اردوغان در اجلاس داووس سوئیس

به دنبال سخنان شدیداللحن نخست وزیر ترکیه علیه رژیم اشغالگر قدس در میزگرد “غزه، مدلی برای خاورمیانه ” در اجلاس داووس و ترک این نشست، رسانه‌های جهان به بازتاب واکنش نخست وزیر ترکیه پرداختند.

ترک میزگرد “غزه، مدلی برای خاورمیانه ” در اجلاس داووس از سوی رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های غربی پیدا کرد. رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در این نشست طی سخنانی به کشتار مردم بی‌دفاع فلسطین توسط رژیم غاصب اشاره کرد. در ابتدای اجلاس شیمون پرز رئیس اسرائیل، مدت ۲۵ دقیقه سخنرانی کرد و طی آن از جنایات اسرائیل در جنگ غزه دفاع کرده و آن را دفاع اسرائیل از خود خواند.

پس از پایان سخنان رئیس جمهور رژیم صهیونیستی، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در جایگاه سخنرانی حاضر شد و با ایراد سخنانی انتقاد آمیز از رژیم صهیونیستی در صدد برآمد که به سخنان شیمون پرز پاسخ دهد. در دوازدهمین دقیقه سخنرانی نخست وزیر ترکیه وی با انتقاد ممانعت آمیز دبیر اجلاس مبنی عدم انتقاد از رژیم صهیونیستی مواجه شد.

در این هنگام وی با اشاره به اینکه به او اجازه صحبت داده نمی‌شود و با حالی برافروخته خطاب به نخست وزیر رژیم صهیونیسیتی گفت: اسرائیل در غزه دست به یک قتل عام زد این غیر قابل انکار است من خود دو نخست وزیر اسرائیل را می‌شناسم که به من گفتند از ورود به سرزمین‌های اشغالی با تانک لذت می‌برند اگر خواستید اسامی آنها را هم خواهم داد هر چند شما خود اسامی آنها را می‌دانید.

وی در ادامه خطاب به رئیس رژیم صهیونیستی افزود: شما ادعاهای دروغ می‌کنید شما از کودک کشی و آدم کشی لذت می‌برید.

اقدام اردوغان مبنی بر ترک اجلاس داووس در حمایت از ملت مظلوم فلسطین با حمایت گسترده جهانی به ویژه در میان کشورهای اسلامی همراه بود.

۱۱) حملات بمبئی

به طور همزمان به هتل تاریخی “تاج محل ” که نماد بمبئی است، هتل ” اوبروی ترایدنت ” و “کافه لئوپولد “، سه مکان محل سکونت و اجتماع توریست‌ها، و کنیسه فرقه کلیمی “شاباد ” حمله شد. پس از انتشار اخبار اولیه آغاز حملات ترویستی در بمبئی، شبکه‌های خبری مطرح آمریکایی که عمدتا از حمایت لابی صهیونیسم برخوردارند، سعی کردند با پوششی هدفدار از این وقایع تروریستی آن را بدون هیچ دلیل و مدرکی به مسلمانان منتسب کنند. این حمله که ۲۹نوامبر ۲۰۰۸(۹آذرماه) شروع شد دست کم ۱۷۳نفر کشته و دست کم ۳۰۸ زخمی برجای گذاشت.

۱۲) راهیابی باراک اوباما به کاخ سفید

“باراک اوباما ” که ۱۴ آبان توانست بر “جان مک‌کین ” رقیب جمهوریخواه خود غلبه کند، یکم بهمن ماه در پله‌های ساختمان کنگره آمریکا سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد و رسما به عنوان چهل‌وچهارمین رئیس جمهوری آمریکا آغاز به کار کرد.

“باراک اوباما ” ۴۷ ساله که ۱۴ آبان ماه توانست “جان مک‌کین ” رقیب جمهوریخواه خود را شکست دهد لحظاتی قبل با ادای سوگند ریاست جمهوری رسما جانشین “جرج بوش ” شد.

اوباما که از دو سال قبل وارد رقابت‌های طولانی و نفس‌‌گیر انتخاباتی شده بود توانست با مطرح کردن شعار تغییر به عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا برگزیده شود و اولین سیاه‌پوستی باشد که به عنوان رئیس‌جمهور وارد کاخ سفید شد.

وی که با شعار تغییر وارد کاخ سفید شد عمدتا با رویکرد تغییر در اقتصاد و سیاست خارجی آمریکا توانست اعتماد آمریکایی‌ها را جلب کند.

۱۳)حکم دادگاه کیفری علیه عمرالبشیر رئیس جمهور سودان

با وجود هشدار نهادهای بین‌المللی و کشورهای عربی و آفریقایی درباره به خطر افتادن صلح در منطقه “دارفور ” در صورت صدور حکم بازداشت رئیس جمهوری سودان، دادگاه کیفری بین‌المللی روز چهارشنبه ۱۴اسفندماه حکم بازداشت وی را صادر کرد.

“لوئیس مورینو اوکامبو ” دادستان کل دادگاه کیفری بین‌المللی پیشتر صدور حکم بازداشت البشیر به اتهام به اصطلاح جنایت جنگی و ضد انسانی در منطقه “دارفور ” در غرب سودان را از این دادگاه خواستار شده بود.

این در حالی است که کشورهای عربی و آفریقایی پیشتر درباره صدور حکم بازداشت البشیر هشدار داده و آن را تهدیدی برای روند صلح در منطقه دارفور دانستند.

هزاران سودانی برای دومین روز متوالی در حمایت از رئیس جمهوری کشورشان و علیه دولتهای آمریکا و انگلیس و دادگاه کیفری بین‌المللی تظاهرات کردند. حدود پنج هزار سودانی در دومین روز متوالی به حمایت از عمر الحسن البشیر به خیابانهای خارطوم پایتخت این کشور ریختند و در میدان “شهدا “ی این شهر در حمایت از وی شعار دادند.

تظاهرات کنندگان سودانی در این تظاهرات همچنین علیه دولتهای آمریکا، انگلیس و علیه صهیونیسم و شخص “لوییس مورینو اوکامبو ” دادستان کل دادگاه کیفری بین‌المللی شعار سردادند.

يکشنبه 2/1/1388 - 19:27

 
دانشمندان دانشگاه كالیفرنیا با مطالعه بر روی فعالیت‌های مغزی كودكان دریافتند كه اطفال تا قبل از دانستن نام رنگها آنها را توسط ‌نیمكره راست مغز و پس از یادگیری نام رنگها آنها را با نیمكره چپ مغز شناسایی می‌كنند. ‌یادگیری اسامی رنگها باعث تغییر در قسمتی از مغز انسان می شود كه مسئولیت ادراك ‌رنگ‌ها را به عهده دارد.‌بر اساس گزارش محققان دانشگاه كالیفرنیا، درك كودكان از رنگ توسط نیمكره راست مغز آنها صورت می گیرد در ‌حالی كه افراد بالغ این عمل را با استفاده از نیمكره چپ خود انجام می دهند.‌آزمایش بر روی كودكان نوپا نشان می دهد كه این تغییر و جابجایی زمانی رخ می دهد كه كودكان نام رنگها را برای ‌شناسایی دقیق آنها فرا گرفته و به خاطر می سپارند.‌به گفته محققان، این گونه به نظر می رسد كه مغز پس از گروه بندی شدن توسط اطلاعاتی مانند اسامی رنگها، این دسته ‌ها را مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد كه این عملیات از وظایف نیمكره چپ مغز به شمار می رود.‌آزمایش های مشابه در مورد شناسایی حیوانات و یادگیری نام آنها در اطفال و كودكان نوپا نیز نتایج مشابهی را به ‌محققان ارائه كرده و عملكرد مغز در این مرحله از سمت راست به چپ منتقل شده است.‌محققان با مطالعه مدت زمانی كه آغاز حركات چشم در اطفال برای پیگیری یك شیء رنگی توسط میدان دید چپ یا ‌راست آنها نیاز دارد، موفق به تشخیص نیمكره ای شدند كه در حال پردازش اطلاعات رنگی به سر می برد

يکشنبه 2/1/1388 - 19:26

طی ۱۰ سال آینده چندین میلیون موش، خرگوش و رات به نام علم محکوم به مرگ می شوند. به زعم برخی، این کار یک قصابی غیرقابل بخشش است. به زعم برخی دیگر استفاده از حیوانات تنها راه مناسب برای آزمودن داروها، مواد شیمیایی و همچنین شیوه های درمانی جدید است. ولیکن طی هفته های گذشته، برخی از دولت های غربی در تدارک مصوباتی برآمدند که می تواند شدیداً بر این جدل عاطفی و قطبی شده تاثیر بگذارد. اکنون نشانه هایی در دست است که نشان می دهد سیاستمداران ممکن است در حال مهیا کردن وضعیتی باشند که طی آن امکان آزمایش روی حیوانات به طور کلی از میان برود. عامل این حرکت جدید یک منبع غیرقابل انتظار بوده است؛ سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اروپا (OECD) یا کلوپ خصوصی ثروتمندترین کشورهای جهان. در ماه مه گذشته اعضای OECD برای اولین بار موافقت کردند که چهار نوع آزمون ایمنی مواد بدون استفاده از حیوانات صورت گیرد. این تصمیم به تنهایی موجب خواهد شد میلیون ها حیوان آزمایشگاهی به کار گرفته نشوند.
این تصمیم یک پیروزی برای OECD محسوب می شود چرا که بسیاری بر این عقیده اند که اعضای این سازمان، مسوول رشد آرام شیوه های جایگزین برای آزمون ایمنی مواد شیمیایی هستند. نظام تصمیم گیری دولتی به شیوه یی است که همه اعضا باید قبل از آغاز استفاده از آزمون با آن موافق باشند. بنابراین حتی اگر یک عضو با استفاده از یک شیوه آزمون ایمنی مخالفت داشته باشد، مباحثات متوقف می شود. در گزارشی که توسط مرکز اروپایی تایید شیوه های جایگزین (ECVAM) تهیه شده است، سرعت آرام پیشرفت امور مورد انتقاد قرار گرفته است. در انگلستان نیز در گزارشی که توسط مجلس سنا انتشار خواهد یافت، انتظار می رود تحقیقات در زمینه توسعه شیوه های جایگزین برای آزمودن ایمنی مواد شیمیایی مورد تشویق واقع شود.
در حالی که طرفداران استفاده از شیوه های جایگزین به جای استفاده از حیوانات از پیشرفت امور اظهار رضایت نمی کنند، برخی دیگر معتقدند تصمیم اخیر جامعه اروپا (OECD) نشانه آغاز دوره جدیدی از تکوین و توسعه نگرش های جدید است. آزمون های جدید که در این کشورها آغاز خواهد شد، می تواند زمینه را برای توسعه تکنیک های قابل اعتماد فراهم سازد. اکنون طرفداران حقوق حیوانات امید فراوانی به این روش های جدید یافته و معتقدند شیوه های جایگزین با سرعت توسعه خواهند یافت. چه عاملی باعث کندی امور در پیشرفت شیوه های جایگزین بوده است؟ دکتر «جان مک آردل» مدیر بنیاد تحقیقات جایگزین در مینه سوتا انگشت خود را به سوی دولت امریکا و سازمان حفاظت محیط زیست امریکا نشانه می رود. در بسیاری از کشورهای اروپایی در مواردی که امکان استفاده از شیوه های جایگزین فراهم است، آزمون دوز کشنده ۵۰ درصد (LD۵۰) غیرضروری تشخیص داده می شود. در این آزمون خشن، گروه حیوانات در مقابل تراکم های متفاوت از مواد شیمیایی سمی قرار داده می شوند تا زمانی که ۵۰ درصد از آنها از میان بروند. در امریکا استفاده از شیوه های جایگزین بسیار دیرتر از کشورهای اروپایی ممکن شد. «ریچارد هیل» نماینده سازمان حفاظت محیط زیست امریکا در اتحادیه اروپا می گوید این سازمان به لحاظ نبود ساختار اداری و همچنین عدم اعتماد به همه چیزهای نوین، دچار محافظه کاری مزمن است. به نظر «هیل» آزمون های تعیین سمیت به خوبی جا افتاده و امکان استفاده از شیوه های جایگزین فراهم نیست. با این وجود «هیل» معتقد است دورنمای تغییرات در حال نمایان شدن است.
عامل مهم این تغییرات به زعم «هیل»، کمیته ارزیابی شیوه های جایگزین است که در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده و هدف آن بررسی شیوه های قدیم و جدید برای اولین بار است. برای نمونه در فوریه گذشته سازمان حفاظت محیط زیست امریکا کارگاهی تشکیل داد که در آن به محققان می آموختند چگونه می توان به جای استفاده از ۲۵ حیوان آزمایشگاهی، از ۹ حیوان استفاده کرد تا LD۵۰ مواد محاسبه شود. ولیکن به نظر منتقدان، این میزان هنوز کفایت نمی کند. قوانین موجود در امریکا باید اصلاح شود تا بتوان همچون اروپا آزمایشگاه ها را مجبور کرد به جای استفاده از حیوانات آزمایشگاهی از شیوه های جایگزین استفاده کنند. مشکل بزرگ و دیگری که «مک آردل» به آن اشاره می کند، تغییرات اخیر در قوانین حمایت از حیوانات امریکا است. دو ماه پیش طی تغییرات ایجاد شده در این قوانین، موش رات و پرندگان از رده حیوانات مورد حمایت این گروه خارج شدند. این بدان معنی است که انجمن حمایت از حیوانات امریکا، حمایت خود را از قریب به ۹۵ درصد از حیوانات آزمایشگاهی سلب می کند.
«هیل» معتقد است تمایل کمتری برای استفاده از آزمون های آزمایشگاهی روی موجود زنده در امریکا وجود دارد، ولی در عین حال اذعان می کند شیوه های جایگزین معمولاً در این موارد کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. برای نمونه شیوه های جایگزین برای نشان دادن میزان حساسیت آفرینی مواد شیمیایی روی چشم به سادگی وجود ندارد. نکته بنیادی آن است که هر شیوه جدیدی باید در نهایت بتواند حداقل به اندازه شیوه های قدیمی در جهت حمایت از سلامت انسان یا محیط زیست به کار گرفته شود، یا اینکه بسیار موثرتر از شیوه های گذشته باشد. «فرد استاکس» از کمیته ارزیابی شیوه های جایگزین می گوید؛ «غیرمسوولانه است اگر چنانچه شیوه هایی مورد استفاده قرار گیرد که نتوان آن را برای حمایت از سلامت انسان یا محیط زیست به کار گرفت.» اگر استفاده از شیوه های جایگزین بدون بررسی کافی صورت گیرد، ممکن است یک تولیدومید دیگر روی دست ما بماند.
به رغم همه مشکلات، اکنون در امریکا نیز توافق عمومی بر این است که باید رنج و صدمات وارده بر حیوانات آزمایشگاهی به حداقل ممکن برسد. طرفداران حقوق جانوران معتقدند دلیل آنکه امریکا در این زمینه از اروپا عقب مانده، این است که مردم امریکا در مقایسه با اروپاییان به حیوانات توجه کمتری دارند. عامل دیگری که باعث کندی پیشرفت در استفاده از شیوه های جایگزین در امریکا می شود، کمبود بودجه در این زمینه است. «هرمن کوتر» که برای مدت های طولانی برنامه های اتحادیه اروپا در تهیه دستورالعمل برای استفاده از حیوانات آزمایشگاهی را سرپرستی کرده، معتقد است همواره عدم انطباق کامل بین آنچه مردم می خواهند و آنچه دولت در اختیار آنها می گذارد، وجود دارد. «کوتر» می گوید تعداد پیشنهادهای جدید برای استفاده از شیوه های جایگزین در حال کاهش است، چرا که آزمایشگاه ها و همچنین مقامات اداری، آمادگی استفاده از روش های نوین را ندارند. غالب شیوه های جایگزین به وسیله موسسه های خصوصی یا گروه های علمی وابسته به انجمن های حمایت از حیوانات به وجود آمده است. دولت بریتانیا سالانه کمتر از ۶۰ هزار پوند را برای تحقیقات در زمینه توسعه روش های جایگزین اختصاص می دهد. این میزان از اختصاص بودجه بسیار ناچیز است. باید در نظر داشت هرگونه پیشرفت در زمینه توسعه روش های جایگزین اهمیت اقتصادی فراوانی دارد، چرا که هزینه پرورش و نگهداری این حیوانات بسیار زیاد است. در هر حال به نظر می رسد دولت ها در حال رعایت نظرات افراد و انجمن هایی هستند که از حقوق حیوانات حمایت می کنند. این امر در نهایت ممکن است موجب شود برخی آزمون های سنتی تعیین ایمنی مواد منسوخ اعلام شوند. انجمن های حمایت از حیوانات در سال جاری برای اولین بار اجازه یافتند به صورت یک نمایندگی واحد تحت نام انجمن بین المللی حمایت از حیوانات در جلسات OECD شرکت کنند. آنها در این جلسات صاحب رای نیستند، اما نقش اساسی در تغییر لحن و محتوای مصوبات داشته اند. طی چند هفته گذشته این انجمن بین المللی پیروزی بزرگی را در زمینه آزمون سرطان زایی مواد شیمیایی به نام خود رقم زد. به طور سنتی برای آنکه بتوان نشان داد یک ماده شیمیایی جدید قابلیت سرطان زایی دارد یا خیر، به تعدادی بین ۵۰۰ تا هزار جونده و دو سال وقت نیاز است. ولیکن شیوه های جایگزین آزمون سرطان زایی که متضمن استفاده از بافت جنین هامستر سوری است، می تواند این کار را طی چند روز صورت دهد. این امر باعث صرفه جویی مقدار قابل توجهی پول و نجات جان هزاران حیوان آزمایشگاهی می شود. در واکنش نسبت به خواست عمومی و به ویژه طرفداران حقوق حیوانات و همچنین دانشمندان، کمیسیون اروپایی توسعه شیوه های جایگزین را مورد حمایت بیشتری قرار داده است. اکنون به زعم بسیاری عامل عمده محدودکننده، پشتیبانی مالی برای ایده هایی است که به سرعت در حال توسعه است.

يکشنبه 2/1/1388 - 19:21
 
 
پرندگان بر اساس نسخه های آوازی موجود در مغزشان آواز می خوانند
محققان سوئیسی با بررسی عملکرد الکتریکی مغز پرندگان کشف کردند که پرندگان با شنیدن آواز هم نوعان خود آن را در مغز به صورت نسخه ای نمونه ضبط کرده و بر اساس خطاها و ایرادهای آن آواز خود را اصلاح می کنند.
مطالعات محققان سوئیسی دانشگاه بوفنز نشان می دهد پرندگان آواز خوان با استفاده از نسخه های آوازی موجود در مغزشان آواز می خوانند.
محققان موفق به کشف منطقه ای در مغز نوعی فنچ شدند که به گمان آنها دارای سیستم ضبط درونی از چگونگی خواندن پرندگان دیگر بوده و پرنده با رجوع به این نمونه های ضبط شده آواز خود را اصلاح می کند.
به نظر می رسد این منطقه از مغز پرندگان به آنها توانایی تشخیص آوازهای غلط را که بر اساس نسخه موجود در ذهن آنها خوانده نشده باشد خواهد داد.
برای اثبات این موضوع، محققان فعالیتهای الکتریکی مرتبط با شنوایی را در مغز فنچ ها مورد بررسی و نظارت قرار دادند. آنها این فعالیتها را زمانی که پرندگان در حال خواندن بودند و یا در حال گوش دادن به صدای ضبط شده دیگر فنچها بودند مورد بررسی قرار دادند.
نتایج نشان داد زمانی که فنچها در حال گوش دادن به صدای ضبط شده هستند، تعدادی نرون به صورت دائم فعال هستند. دیگر نرونها زمانی فعال می شوند که پرنده آواز خوان در خواندن اشتباه کرده و یا صدای ضبط شده دارای اختلال باشد.
بر این اساس محقان معتقدند که پرندگان به صدای آواز خود گوش سپرده و کیفیت آن را با کیفیت مورد نظر خود که از قبل به ذهن سپرده اند، مقایسه کرده و با شنیدن خطاها آواز خود را اصلاح می کنند.
بر اساس گزارش بی بی سی، محققان بر این باورند که این تحقیقات می تواند علوم انسانی را برای درک چگونگی توانایی یادگیری به صحبت کردن در انسانها راهنمایی کند.
 
يکشنبه 2/1/1388 - 19:17
زنبورعسل‌های پشمالو با حس بویایی گلهای پرگرده را پیدا می‌كنند
به گفته پژوهشگران انگلیسی، زنبورعسل‌های پشمالو از حس بویایی خود برای پیدا كردن گلهای پرگرده استفاده می‌كنند. آنها سپس به زبان خود به دیگر زنبورهای كندو، اطلاعات گل‌ها را انتقال می‌دهند. دانشمندان دانشگاه لندن می‌گویند: زنبورعسل‌های پشمالو این بو را با خود به داخل كندو حمل می‌كنند تا به سایر اعضا اعلام كنند كدام گل‌ها گرده بیشتری دارند. این زنبورها بر خلاف برادرزاده‌هایشان یعنی زنبورعسل‌های معمولی عمل می‌كنند . چون زنبورعسل‌های معمولی با حركت‌های موزون جنبشی این اطلاعات را با هم ردوبدل می‌نمایند و درباره منابع غذا به هم اطلاعات می‌دهند. زنبورعسل‌های پشمالو تمایل دارند كه در فضاهای پرگل زندگی كنند تا به گل‌های متنوع و زیاد دسترسی داشته باشند و بتوانند بهترین منابع غذایی را پیدا نمایند. دانشمندان همچنین دریافته‌اند كه زنبورعسل پشمالو به نوزادان زنبورها در لانهاین توانایی حس بویایی را طی مجموعه‌ای از تمرینات آموزش می‌دهند.
 
 
  :: منبع : روزنامه آفتاب یزد
يکشنبه 2/1/1388 - 19:14
به گزارش دانانیوز به نقل از سایت دانشگاه کمبریج، این دانشگاه بعنوان یکی از مراکز برتر علمی و آموزشی جهان، سال ۲۰۰۹ میلادی را با شعار" احترام به گذشته، تجلیل حال و میراثی برای آینده "بعنوان سال جشنهای ۸۰۰ سال فعالیت خود (۲۰۰۹-۱۲۰۹) اعلام کرده است.
طی این سال ، دانشگاه کمبریج به موزات فعالیتهای علمی، در طول سال آینده میلادی برنامه های گسترده و جشنهای متنوعی برای بزرگداشت و قدردانی از کارکنان، دانشجویان و خانواده های آنان و شهروندان کمبریج برگزار می کند.
براساس این برنامه ها دانشکده ها و مراکز وابسته به این دانشگاه به معرفی فعالیتهای انجام شده پرداخته و با نگاه به آینده برنامه ها و سیاستگذاریهای کلان دانشگاه و بخشهای مختلف آن را تشریح خواهند کرد.
يکشنبه 2/1/1388 - 19:10
 
شرکت آی بی ام اعلام کرده است هدایت یک پروژه مشترک را بر عهده خواهد گرفت که هدف آن ساخت مدارهای الکترونیکی است که شبیه مغز کار می کنند.
این برنامه تحقیقاتی که بودجه آن توسط دولت امریکا تامین می شود، در قالب شاخه یی از علوم کامپیوتری موسوم به «علم ادراک و شناخت کامپیوتری» با کمک گروهی از عصب شناسان، روانشناسان و دانشمندان علم مواد و کامپیوتر به اجرا درخواهد آمد.آژانس «دارپا» وابسته به وزارت دفاع امریکا به عنوان هزینه اولین مرحله پروژه ۹/۴ میلیون دلار خواهد پرداخت. تکنولوژی حاصل از این تحقیقات را بالقوه می توان برای تحلیل اطلاعات در مقیاس گسترده، فرآیندهای تصمیم گیری یا رویه های تشخیص تصویر مورد استفاده قرار داد.«دارمندرا مودها» دانشمند شاغل در موسسه آی بی ام که هدایت این پروژه اشتراکی را بر عهده خواهد داشت، گفت؛ «مغز این توانایی جالب را دارد که اطلاعات مبهم جمع آوری شده از احساس های مختلف را در کنار هم قرار دهد و بدون زحمت، اطلاعات به دست آمده از هر حس را بر حسب زمان، فضا، شیء و رابطه آن با داده های حسی طبقه بندی کند. هیچ کامپیوتری وجود ندارد که عملکردی حتی نزدیک به عملکرد مغز داشته باشد. هدف کلیدی علم شناخت کامپیوتری مهندسی ماشین های هوشمند شبیه به مغز توسط مهندسی معکوس ساختار، تغییرات، واکنش ها، عملکرد و رفتار مغز است.»
● همگرایی کامل
آی بی ام در اجرای این پژوهش با پنج دانشگاه امریکایی همکاری خواهد کرد تا یافته های موجود درباره سیستم های واقعی موجود در محیط زیست را با نتایج شبیه سازی سلول های عصبی (نورون) توسط ابرکامپیوترها تطابق دهند. هدف بعدی این گروه ساختن اولین سیستم الکترونیکی خواهد بود که همانند شبیه سازی ها عمل کند. هدف طولانی مدت تر این برنامه پژوهشی ایجاد سیستمی با سطح پیچیدگی مغز یک گربه خواهد بود.پروفسور «مودها» می گوید اکنون بهترین زمان برای اجرای این پروژه است، زیرا تحقیقات از سه جهت درحال رسیدن به یکدیگر هستند.عصب شناسانی که روی حیوانات کار می کنند، درباره سازوکار داخلی نورون ها و سیناپس هایی (نقاط اتصال و تبادل اطلاعات نورون ها به یکدیگر) که آنها را به یکدیگر متصل می کنند، اطلاعات کافی به دست آورده اند و می توانند «طرح اتصالات» مغزهای ساده را ترسیم کنند.ابرکامپیوترها هم می توانند عملکرد مغزهایی به پیچیدگی پستانداران کوچک را با استفاده از اطلاعات به دست آمده از تحقیقات بیولوژیک شبیه سازی کنند.«دارمندرا مودها» سال گذشته هدایت تیمی را داشت که توانست از ابرکامپیوتر BlueGene ساخت شرکت آی بی ام برای شبیه سازی مغز یک موش استفاده کند که در آن ۵۵ میلیون نورون و حدود ۵۰۰ میلیارد سیناپس وجود داشت.اما او می گوید؛ «چالش اصلی مجسم کردن اطلاعات به دست آمده توسط دستگاه های الکترونیک واقعی و به ویژه به وسیله نانوتکنولوژی است. تکنولوژی ساخت مدارهای الکترونیک به تازگی به مرحله یی رسیده است که بتواند ساختاری با پیچیدگی مشابه با نورون ها و سیناپس های مغز واقعی به تعداد ۱۰ میلیارد در هر سانتی متر مربع را ایجاد کند.»
● شبکه های عصبی
پژوهشگران در این راه از برنامه هایی کامپیوتری موسوم به «شبکه های عصبی» برای شبیه سازی ارتباط میان نورون ها استفاده کرده اند. از این ساختار می توان برای حل مساله یی خاص استفاده کرد که رفتاری شبیه به فرآیند یادگیری دارد. با این حال پروفسور «مودها» می گوید هدف برنامه تحقیقاتی جدید کاملاً متفاوت از دستاوردهای فنی موجود است.او می گوید؛ «شبکه های عصبی و سیستم های هوش مصنوعی به دنبال ایجاد مهندسی قابلیت های ادراکی محدود هستند. برای آنها هدف از ابتدا مشخص است و برای رسیدن به آن الگوریتمی تنظیم می شود. اما کار ما ۱۸۰ درجه متفاوت است زیرا ما می خواهیم اول به الگوریتمی دست پیدا کنیم که می تواند برای چند قابلیت مختلف استفاده شود و بعد از طریق آن مشکل را حل کنیم.»اما مشکل در نحوه سازماندهی مدارهای شبیه به نورون نیست، بلکه قابلیت تطابق یک مغز به قابلیت تنظیم سیناپس ها که اتصال میان نورون ها را ایجاد می کنند، بستگی دارد. اتصال های سیناپسی بسته به علائمی که از طریق آنها عبور داده می شود، می توانند مانند یک مدار باز یا بسته عمل کنند یا شدت و ضعف اتصال میان دو نورون را تغییر دهند.از این رو ساختن ماده یی در مقیاس محصولات تولیدشده در نانوتکنولوژی که بتواند چنین قابلیتی را از خود نشان دهد از اهداف اصلی این پروژه خواهد بود. پروفسور «مودها» در تاکید بر اهمیت این موضوع می گوید؛ «مغز بیشتر یک شبکه سیناپسی است تا یک شبکه عصبی.»
● نگرانی از ابعاد گسترده طرح
تاکید بیشتر بر قابلیت عام حل مساله به جای حل یک مساله بخصوص، تغییری بنیادین است که می تواند موارد بالقوه استفاده از ابزارهای مجهز به این قابلیت را عملاً نامحدود سازد.دستگاه هایی که از محدودیت های یک قابلیت برنامه ریزی شده بخصوص رها هستند می توانند اطلاعات نامتجانس را جمع آوری کنند، آن را بر حسب تجربه بسنجند، مجموعه یی از تجربیات را به حافظه یی مستقل بسپارند و قاعدتاً شروع به حل مسائلی کنند که تاکنون از آن با عنوان فرآیند «فکر کردن» یاد شده است.«کریستین کیزرز» مدیر مرکز تصویربرداری از اعصاب در دانشگاه پزشکی گرونینگن، با وجود استقبال از این پروژه هشدار داد بودجه تعیین شده برای چنین طرح عظیمی احتمالاً کافی نخواهد بود.اینکه اجرای طرح به تجارب کارشناسان این تعداد از شاخه های متعدد علمی و فنی نیاز دارد حاکی از بی سابقه بودن ابعاد این برنامه است و دکتر «مودها» اذعان می کند اهداف این طرح را باید بالاتر از جاه طلبانه دانست
 
يکشنبه 2/1/1388 - 15:14
 
کشف جدید دانشمندان مشخص کرده است که مورچه ها میلیونها سال پیش از انسانها بر روی زمین کشاورزی می کرده اند. البته این پایان داستان نیست چون گونه ای از آنها به عنوان قدرتمندترین گیاه خوار تاریخ زمین شناخته شده است.
به گزارش مهر ، یکی از مهمترین تحولات در تاریخ تمدن بشر، کشاورزی و توسعه آن بوده است اما بی شک دانستن این نکته خالی از لطف نیست که انسان نخستین کشاورز روی زمین نبوده است بلکه مورچه ها برای بیش از ۵۰ میلیون سال است که مشغول کشاورزی بر روی زمین هستند!
در حالی که کشاورزی در طول دورانهای گذشته به انسان کمک کرده است تا به عنوان گونه غالب بر روی زمین حکمرانی کند ، این مهارت (کشاورزی) به مورچه های گیاهخوار این امکان را داده است تا خود را به عنوان گیاهخوار غالب در تاریخ پیدایش زمین معرفی کند.
در کنار این خصایص نباید فراموش کرد که مورچه ها و حیات جمعی آنها یکی از عالی ترین نمونه های موفق حیات اجتماعی حشرات در طبیعت به حساب می آید.
به تازگی گزارشی نیز در نشریه «زیست شناسی امروز» منتشر شده است که در آن مورچه های برگخوار مورد بررسی دقیق قرار گرفته اند. بر اساس این گزارش جالب توجه، این مورچه ها سیستمی را در خود توسعه داده اند که بر اساس آن تلاش می شود اراضی گیاهی اطراف محل آشیانه خود را عاری از هرگونه آفت نگاه دارند. نکته قابل توجه این است که در میان کشاورزان انسانی نیز این نگرش به عنوان یکی از راههای اساسی برای غلبه بر چالشی همچون آفات کشاورزی در نظر گرفته شده است.
این مورچه ها برگهای تازه جمع آوری شده را که مملو از آب هستند در باغها و اراضی اطراف محل زندگی خود پخش می کنند تا بدین وسیله مقدمات رشد نوعی گیاه قارچی ارزشمند فراهم شود. مورچه ها از این گیاه قارچی به عنوان ماده ای مغذی مصرف می کنند.
اما نکته حیرت آور اینجاست که مورچه ها برای رشد بهتر و درحقیقت انجام کشاورزی با راندمان بالا، برگهای کهنه شده را با برگهای تازه جایگزین می کنند اما این هم پایان داستان نیست. برگهای کهنه می تواند تهدیدی برای اجتماع مورچه ها باشد. از این رو برگهای کهنه به عنوان ماده ای دورریز در نقطه ای به دور از محل اصلی زندگی مورچه ها انباشته می شود.
این مورچه ها قابلیتهای دیگری نیز دارند. آنها به محض شناسایی نشانه هایی از آفات در باغ و اراضی اطراف به سرعت وارد عمل شده و با انجام فعالیتی موسوم به «شانه کشی» که دقیقا همان شخم زدن در کشاورزی انسانی است موجبات از بین رفتن آفات مخرب را فراهم می کنند. زمانی که تخم آفات نیز پیدا می شوند، بلافاصله به نقطه ای دورتر منتقل شده و در محلی مناسب انباشته می شود.
 
 
  :: منبع : جام‌جم آنلاین
يکشنبه 2/1/1388 - 15:11

چگونه اینترنت سریع تری داشته باشیم ؟

 

با هزار و یك زحمت یك كارت اینترنت خریده ای تا ازمصیبت چند روزدوری ازاینترنت و چت و... خلاص شوی. با عجله پای سیستم می نشینی وconnect می شوی؛ یك دقیقه، دو دقیقه..." ای بابا چرا این قدر خط كند است؟! بَر و بچه ها كه می گفتند این كارت اینترنت خیلی توپ است، سرعتی دارد كه نگو و نپرس..." خلاصه پس از یك ساعتی كلنجار رفتن، بی خیال می شوی و با عصبانیت تمام به زمین وزمان ناسزا می گویی؛ از مخترع رایانه گرفته تا تمامISPها ... اما واقعاً مشكل از كجا است؟ چرا گاهی اینترنت این قدر كند است؟ و آیا در همین ایران خودمان و با همینISPها( شركت های سرویس دهنده اینترنت) می توان اینترنت سریعتری را تجربه كرد؟

مودم خوب از نان شب هم واجب تر است!

بیشتر كاربران ایرانی به صورتDialup متصل می شوند . یعنی برای اتصال از یك مودم و خط تلفن استفاده می كنند . به هر حال اتصالDialupیك سری مشكلات خاص خودش را دارد كه رفع برخی از آن ها از عهده ما خارج است و به شبكه مخابراتی كشور برمی گردد، اما قسمتی از مسائل قابل حل است. وقتی به اینترنت وصل می شوید، آیكن كوچكی شبیه دو تا صفحه نمایش در گوشه پایینی راست صفحه نمایش ظاهر می شود. موس خود را روی آن قرار دهید، تا بفهمید سرعت اینترنت شما چقدر است.

اطلاعات مفید دیگری نیز مثل میزان بایت رد و بدل شده نیز مشاهده می شود. سرعت برقرای ارتباط عددی شبیهbps28800 (bpsیعنی بیت در ثانیه) می باشد؛ مسلماً هر چه این عدد بزرگ تر باشد، اطلاعات با سرعت بیشتری رد و بدل می شوند. سعی كنید از مودم های جدیدتر وسریع تری استفاده كنید. مثلاً یك مودمk56 ( 56 كیلو بایت در ثانیه) بسیار بهتر از نمونه هایk82 یاk 32 است. مودم های جدید علاوه بر سرعت بیشتر ، از تكنولوژی های به روزتری استفاده می كنند و معولاً بازدهی بیشتری دارند. سری به پنجرهControl panel بزنید و روی آیكن مودم آن ، دو بار كلیك كنید و مطمئن شوید كه سرعت مودم شما روی بالاترین مقدار تنظیم شده باشد. سرعت برقراری ارتباط علاوه بر مودم شما به مودم شركتی كه از او اینترنت گرفته اید هم وابسته است ؛  در واقع در آن طرف خط هم یك مودم یا دستگاهی شبیه این قرار دارد؛ اگر مودم شماk 56 باشد و مودم آن شركتk32 ، مسلماً سرعت ارتباط ازk32 تجاوز نخواهد كرد. پس در انتخابISP خود دقت كنید و از شركتی اینترنت بخرید كه تجهیزات به روزتر و مدرن تری داشته باشد.

همسایه ها بهترند

از دیگر مواردی كه باید در انتخاب ISP رعایت كنید، فاصله شما با آن شركت است . هر چه مسافت بین شما و آن شركت بیشتر باشد، اطلاعات از سوییچ ها و تجهیزات مخابراتی بیشتری باید عبور كند، این مسئله ، نقش بسزایی در كاهش سرعت وكیفیت ارتباط دارد. مركزهای مخابراتی قدیمی كه از تجهیزات قدیمی تراستفاده می كنند، كیفیت ارتباط كمتری دارند. در عوض مراكزی كه از امكانات دیجیتالی بهره مندند ، معمولاً سرویس بهتری ارائه می دهند.

نوع خط تلفن منزل شما نیز مهم است. خطوط تن (Tone) بسیار بهتر از خطوط پالس(pulse) عمل می كنند؛ خطوط تلفنی قدیمی، معمولاً پالس هستند. شما می توانید به شركت مخابرات منطقه خود مراجعه كرده و درخواست كنید تا خط شما را به تن تبدیل كنند( تا آن جایی كه ما مطلع هستیم این خدمات رایگان است) خطوط تن علاوه بر سرعت بیش تر، به دلیل وجود نویز (Noise ) كمتر، شما را از قطع شدن مكرر(Disconnect) نجات می دهد.

كابل و پریز تلفن و سیم كشی ساختمان را هم چك كنید

سعی كنید مودم خود را مستقیماً به پریز تلفن وصل كنید. از قرار دادن دستگاه هایی مثل تلفن، دورنگار، پیغام گیر و... در بین مسیر مودم تا پریز جداً بپرهیزید؛ چرا كه هر دستگاه اضافی با تولید نویز ، امكان قطع شدن را افزایش می دهد . كابل مودم هم از آن نكاتی است كه باید دقت شود. سعی كنید دست به جیب شده وكمی بیشترخرج كنید و كابل مرغوبتری بخرید ، فاصله مودم تا پریز تلفن را كم كنید تا طول كابل كوتاه تر شود و امكان ایجاد نویز به حداقل برسد. اگر همه این تجهیزات را به كار بستید و تغییری در سرعت شما مشاهده نشد، شاید مشكل از سیم كشی تلفن ساختمان باشد. رایانه را روی دوش خود گذاشته و به محل ورودی كابل تلفن به منزلتان، اسباب كشی كنید! یعنی سعی كنید مودم را به سیم اصلی تلفن كه وارد ساختمان می شود وصل كنید. اگر در سرعت شما تغییری حاصل شد، حدستان درست بوده و مشكل از سیم كشی ساختمان است.

چند فوت و فن كوزه گری

حال اگر تمامی این موارد را تست كردید و به نتیجه نرسیدید ، نكات دیگری نیز وجود دارد كه ممكن است فرجی در كار شما حاصل شود! سعی كنید ازISP هایی اینترنت بگیرید كه پروكسی (Proxy) داشته باشند. زیرا در این صورت ، سایت های پر بیننده راCache می كنند؛ یعنی به صورت محلی آن ها را روی كارگزار ( server) های خود نگه می دارند.

-ISP ها معمولاً در ساعات خاصی از شبانه روز ترافیك بیشتری دارند. اگر برایتان مقدور است، درساعات كم ترافیك به اینترنت متصل شوید، چرا كه هر چه میزان تقاضاها بیشتر باشد، زمان بیشتری برای رسیدگی به آن ها صرف می شود.

- اگر یك شركت یا مؤسسه هستید ومیزان كار شما با اینترنت زیاد است والبته پول هم دارید بهتر است روش دیگری به جزDialup برگزینید . به عنوان مثال استفاده ازLeased Line كه یك ارتباط مستقیم به اینترنت برای شما ایجاد می كند، بسیار مناسب تر است وسرعت بیشتری دارد.

- اگر قصد دارید به دنبال مقاله های تحقیقاتی و علمی برگردید و به گرافیك سایت ها نیازی ندارید، می توانید گرافیك را درمرورگر (IEیاNetscapeیا...)  خود غیر فعال كنید. با این كار سرعت بالا آمدن سایت ها به طرزفاحشی افزایش می یابد . به عنوان مثال درIE می توانید گزینهInternet Options را از منویTools انتخاب كرده به پوشهAdvanced بروید و در قسمتMultimedia علامت كنار عبارتShow Pictures را بردارید. این كار برای وقتی كه با عجله به دنبال یك متن می گردید، بسیار مفیداست.

- برخی از نرم افزارها ادعا دارند كه سرعت كار شما را با اینترنت افزایش می دهند . نرم افزارهایی چون Netsonic, Tweakmaster, Download Accelerator, Go!zilla, FlashGetو...

البته نمی توان منكر شد كه نرم افزارهایی مثلGetRight وDownload Accelerator تأثیر زیادی در كیفیت و سرعت دریافت (Download) فایل از اینترنت دارند . پس اگر از ارتباطDialup استفاده می كنید حتماً برای دریافت فایل از یكی از این نرم افزارها استفاده كنید.

-اگر در مشاهده سایت خاصی با مشكل مواجه هستید، ممكن است آن سایت خاصل در آن لحظه ترافیك زیادی داشته باشد. می توانید ساعت های كم ترافیك مثل دو یا سه بعد از نیمه شب به سراغش بروید. شاكی نشوید؛ نرم افزارهای خاصی هم برای افرادی كه شب ها زود می خوابند وجود دارد، شما می تواند با استفاده از برنامه هایی چونOffiline ExplorerیاHTTrackWebsite copier تمامی محتویات یك سایت را دریافت و روی هارد رایانه خود ذخیره كنید و هر وقت از خواب ناز بیدار شدید، به سراغ آن ها رفته و سایت را به طورOffiline مشاهده كنید.

تمامی سعی ما بر این است كه شما اینترنت سریع تری داشته باشید، این امر خصوصاً برای كاربرانی كه ارتباط آن ها از نوع زمانی است( یعنی مثلاً یك كارت ده ساعته می خرند) خیلی مهم است، به هر حال برای چت كردن با دوستان ، نباید كم بیاورید و پیغام هایتان دیر برسد یا مرتباً قطع (DC) شوید!

يکشنبه 2/1/1388 - 15:8