تعداد مطالب : 920
تعداد نظرات : 244
زمان آخرین مطلب : 2954روز قبل

 

اگر هنوز از افزايش وزن ناشي از خوردن و خوابيدن‌هاي اجباري شكايت داريد و نتوانسته‌ايد از اين اضافه وزن رهايي پيدا كنيد، مي‌توانيد براي لاغر شدن از گزينه‌هاي گياهي كمك بگيريد، اما نكته مهم‌تر بي‌خطر بودن اين گياهان و انتخاب صحيح آنها است.

در اين مقاله كه در سايت تخصصي ديلي لايف به چاپ رسيده فهرست شش گياه مفيد و درعين حال ايمن و بي‌خطر براي كاهش وزن ارائه شده است كه هر فردي برحسب دسترسي‌هاي جغرافيايي مي‌تواند در صورت نياز از مزاياي آنها بهره‌مند شود. اين گياهان عبارتند از:

شش گياه دارويي مفيد براي لاغر شدن

-‌ جنسنيگ: اين ريشه سخت و محكم و ارزشمند در واقع در بدن حالت تعادل ايجاد مي‌كند، انرژي بدن را افزايش داده و اشتها را كاهش مي‌دهد. ريشه اين گياه در افزايش خلق و بهبود كيفيت خواب موثر است و همچنين نقش مهمي در سالم نگه داشتن وزن بدن دارد.

-‌ اسپيرولينا: اين گياه در واقع يك جلبك آب شيرين است. اين جلبك بيش از هر خوردني ديگري بر روي زمين حاوي آنتي اكسيدان است. اين جلبك همچنين منبع غني از پروتئين است كه به شما احساس قدرت مي‌دهد و كمك مي‌كند كه وزن اضافي خود را كاهش دهيد.

-‌ چاي سبز: مطالعات ثابت كرده است چاي سبز حاوي تركيبي است كه اشتها را كم كرده و ميزان سوخت و ساز بدن را افزايش مي‌دهد.

-‌ قارچ‌هاي Reishi: اين قارچ‌ها در واقع سلطان طب سنتي چين هستند. Reishi يك تونيك قدرتمند است كه براي درمان و پيشگيري از چندين بيماري مهم استفاده مي‌شود. اين قارچ پرخاصيت همچنين سوخت و ساز را افزايش داده، قند خون را پايين مي‌آورد و به تقويت سيستم ايمني بدن كمك مي‌كند.

- دارچين: اين چوب خوش طعم در تنظيم قندخون بسيار موثر است و به حفظ وزن سالم بدن و كاهش ولع خوردن شيريني‌جات كمك مي‌كند.

- فلفل قرمز: اين چاشني بسيار تند و تيز بدون هيچ عارضه جانبي و خطري، سوخت و ساز بدن را تسريع مي‌كند و به لاغرشدن كمك مي‌كند اما همچنين در بخش ديگري از اين مقاله تاكيد شده است كه اگر قصد داريد وزن خود را كاهش دهيد درعين حال از مصرف سه گياه دارويي زير پرهيز كنيد:

-‌ ملين‌هاي گياهي: بسياري از تركيبات گياهي براي كاهش وزن حاوي گياهان مليني مثل سنا هستند كه حركات روده را تحريك مي‌كنند. اين گياهان براي درمان موقت يبوست مفيد هستند اما اگر مدت طولاني با هدف كاهش وزن مصرف شوند مي‌توانند اعتيادآور و مضر شوند.

 

چهارشنبه 8/4/1390 - 2:17

متخصصان واحد همه‌گيرشناسي شوراي مطالعات پزشكي انگليس در اين باره تاكيد كردند اين ژن موسوم به «ژن لاغري» كه با كاهش چربي بدن مرتبط است همچنين با افزايش خطر بروز ديابت و امراض قلبي ارتباط دارد در حالي كه اغلب تصور مي‌شود اين بيماري‌ها از اضافه وزن ناشي مي‌شوند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، دكترروت لوز كه سرپرستي اين مطالعات را برعهده داشته روي كدهاي ژنتيكي بيش از 75 هزار نفر بررسي كرد تا ژن‌هايي را بيابد كه درصد چربي بدن را تعيين مي‌كنند.

وي در اين بررسي‌ها به رابطه قوي بين ژني تحت عنوان «IRS1 » با كاهش ميزان چربي در بدن پي برد اما آزمايشات بيشتر نشان داد كه ژن IRS1 در عين حال مي‌تواند منجر به افزايش غيرطبيعي و ناسالم كلسترول و قند خون شود كه هر دو نشانه‌هاي بيماري‌هاي متابوليكي هستند.

اين متخصصان دريافتند كه ژن مزبور فقط با كاهش ميزان چربي زيرپوستي مرتبط است اما در كاهش چربي‌هاي مضرتر كه در اطراف اعضاي اصلي بدن هستند تاثيري ندارد.

طبق آخرين آمار سازمان جهاني بهداشت بيماري قلبي بزرگترين قاتل مردم جهان است كه سالانه جان 1/17 ميليون نفر را مي‌گيرد. كارشناسان مي‌گويند همچنين اپيدمي جهاني چاقي در حال حاضر تهديدي جدي و عامل موثر در بروز موجي از بيماريهاي قلبي و ديابت نوع دوم است.

شرح اين آزمايشات در مجله تخصصي نيچر ژنتيك منتشر شده است.

چهارشنبه 8/4/1390 - 2:16

 

ليموها منابع غني و سرشار از ويتامين C هستند. اگر هر روز صبح مقدار كمي آب ليموترش را در آب ولرم ريخته و ناشتا بنوشيد در پاكسازي دستگاه گوارش شما بسيار موثر خواهد بود.

 ليمو همچنين سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌كند و بنابراين احتمال ابتلا به عفونت‌ها را تا حد قابل توجهي كاهش مي‌دهد. ليمو خواص آنتي باكتريال و ضد ويروسي فوق‌العاده‌اي دارد و به همين خاطر نوشيدن آب اين ميوه براي مقابله با آنفلوآنزا و سرماخوردگي مفيد است. آب اين ميوه همچنين در پاكسازي خون از مواد سمي موثر و مفيد است.

به گزارش شبكه خبري تورنتو نيوز، ليمو همچنين در رايحه درماني مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين ميوه بوي مطبوع و خالصي دارد كه احساس طراوت و تازگي به انسان مي‌بخشد و برخي از متخصصان تاكيد دارند كه عطر ليمو احساس استقلال و اعتماد به نفس در انسان ايجاد مي‌كند.

روغن اصلي اين ميوه نيز موجب افزايش تمركز مي‌شود. اگر مي‌خواهيد آفتاب سوختگي روي پوست را از بين ببريد، مقداري ليمو روي دست‌ها و پاهاي خود بماليد. همچنين مي‌توانيد موهاي خود را دسته دسته كرده و برروي آنها ليمو بماليد، اين كار درخشش طبيعي به موهايتان مي‌دهد درست مثل اينكه يك روز كامل را در ساحل دريا گذرانده باشيد.

 

چهارشنبه 8/4/1390 - 2:15

پزشكان مي‌گويند واكسن سل موسوم به «ب ‌ث ‌ژ» مانع مي‌شود كه سلولهاي T شكل بدن، سلولهاي توليد كننده انسولين را تخريب كنند و در نتيجه به نمره پانكراس اين فرصت داده مي‌شود كه دوباره ترميم شده و توليد انسولين را از سر بگيرد.

به گزارش روزنامه لس آنجلس تايمز، اين پزشكان اميدوارند كه روش فوق بتواند ديابت نوع اول را كه يك بيماري مادام العمر است را درمان كند.

بررسي اين روش روي تعداد اندكي از داوطلبان نتايج اميدواركننده‌اي داشته و موجب افزايش توليد انسولين شده است. اين پزشكان در نظر دارند كه يافته‌هاي خود را در نشست انجمن ديابت آمريكا ارائه كنند.

به گفته متخصصان، اين يافته باور قبلي درباره درمان ديابت را به چالش مي‌كشد. براساس اين باور سلولهاي بتاي ترشح كنننده انسولين در پانكراس در صورتي كه آسيب ببينند براي هميشه از دست خواهند رفت. مطالعه جديد خلاف اين باور را نشان مي‌دهد.

دكتر ايوا منيري كارشناس ايمونولوژي در انستيتو ملي مطالعات دندانپزشكي و طب صورت تاكيد كرد كه اين يافته بسيار اميدبخش و شگفت‌انگيز است.

پزشكان قصد دارند به زودي آزمايشات گسترده‌تري را در اين زمينه انجام دهند تا به نتايج قطعي‌تري دست پيدا كنند.

چهارشنبه 8/4/1390 - 2:15

يك متخصص بيماري‌هاي عفوني با بيان اينكه بروز بيماري‌هاي شديد اسهالي، سلامت كليه‌ها را تهديد مي‌كند، گفت: در چنين شرايطي بدن و به‌ ويژه كليه‌ها در معرض كم‌ آبي شديد قرار مي‌گيرند و حتي ممكن است فعاليت كليه‌ها متوقف شود.

بهرام حاجي ‌كريم با اشاره به افزايش بيماري‌هاي گوارشي در فصول گرم سال، اظهار كرد: اين بيماري‌ها در صورت عدم پيگيري و درمان، فرد را دچار عوارض جبران‌ ناپذيري مي‌كند.

وي استفاده از محلول O.R.S را در زمان بروز بيماري‌هاي اسهالي توصيه كرد و افزود: بهترين و مناسب‌ترين درمان در صورت بروز اين بيماري، استفاده از اين محلول است ولي در صورت شدت بيماري، حتماً بايد به پزشك مراجعه شود.

حاجي‌ کريم، عوامل ميكروبي و ويروسي را شايع‌ترين علل بروز بيماري‌هاي اسهالي در فصول گرم سال عنوان كرد و گفت: اين عوامل از طريق مواد‌ غذايي و آب آلوده وارد بدن فرد مي‌شوند.

وي با اشاره به اينكه پيروي از رژيم غذايي خاصي در اين دوران توصيه نمي‌شود، خاطرنشان كرد: در حالت كلي، بيمار از مصرف مواد غذايي خاصي منع نمي‌شود و حتي استفاده از ميوه‌جات و سبزيجات نيز در صورت شستشوي كامل، بلامانع است.

اين متخصص همچنين استفاده از مواد غذايي حاوي مايعات زياد را مفيد دانست و افزود: در طول اين دوران، استفاده از مايعات زياد نيز براي فرد مفيد است و نگراني از مصرف بالاي مايعات و تشديد بيماري بي‌مورد است.

حاجي ‌كريم در اين راستا عدم مصرف يخ‌هاي آماده قالبي را به ‌ويژه در جاده‌هاي بين ‌راهي گوشزد كرد و يادآور شد: اكثر اين يخ‌ها به ‌صورت غير‌بهداشتي تهيه مي‌شوند كه خود نيز عامل بسيار مهمي در ابتلا به بيماري‌هاي گوارشي در فرد هستند.

متخصص بيماريهاي عفوني، خاطرنشان کرد: رعايت بهداشت فردي و شستن مكرر دست‌ها در طول روز، از نكات بسيار مهم در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي گوارشي به ‌خصوص بيماري‌هاي اسهالي است.

چهارشنبه 8/4/1390 - 2:13

 

نتايج بازبيني‌هاي گسترده روي مجموعه‌اي از مطالعات جديد تاكيد مي‌كند كه نوشيدني‌هاي قديمي‌تر مثل چاي، قهوه و شيركم چرب حاوي مواد مغذي قابل ملاحظه‌اي هستند و براي سلامتي و تامين انرژي بدن مفيدند.

 مطالعات نشان مي‌دهد كه چاي سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌كند، ميزان تشكيلات پلاك را در ديواره سرخرگها كاهش مي‌دهد و در كنترل و پيشگيري از ديابت موثر است. بعلاوه چاي مجموعه‌اي از تركيباتي است كه استرس اكسيديته مضر براي سلولها را كاهش مي‌دهد.

به گزارش سايت اينترنتي ديلي لايف، قهوه نيز مانند چاي منبع غني از پلي فنول‌ها است و ذخيره آنتي اكسيداني آن از چاي سبز، چاي سياه و ساير نوشيدني‌ها و آب ميوه‌ها بيشتر است. مصرف قهوه خطر بروز مشكلات قلبي و عروقي را كمتر كرده و احتمال بروز ديابت نوع دوم را تا 50 درصد كاهش مي‌دهد.

علاوه بر اينها شير ساده ويا شيركاكائو مخصوصا اگر كم چرب مصرف شوند، مفيد هستند و به دليل غني ‌بودن از مواد مغذي براي تقويت استخوانها، شكل‌گيري ماهيچه‌ها، كاهش وزن و بسياري از موارد موثر ديگر در سلامتي بدن مفيد هستند.

 

چهارشنبه 8/4/1390 - 2:12

 

يك بازبيني جديد روي چندين مطالعه مختلف تاييد مي‌كند مصرف دوز بالاي داروهايي كه براي كاهش كلسترول خون استفاده مي‌شوند با افزايش تعداد بيماران مبتلا به ديابت ارتباط دارد.

اما همين داروها از سوي ديگر براي كاهش خطر ابتلا به مشكلات قلبي و عروقي در بيماران بسيار مفيد هستند. به همين دليل پزشكان موظف هستند كه هنگام تجويز اين گروه از داروها در واقع تعادلي را بين مزايا و خطرات آنها در هر بيمار در نظر بگيرند.

در اين بررسي‌ها تاثير مصرف دوز بالا و دوز متوسط داروهاي كلسترول موسوم به استاتين‌ها در 5 آزمايش باليني روي 32 هزار و 752 نفر بدقت مورد آزمايش قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين افراد به طور متوسط 5 سال تحت معاينه بودند. نتايج بررسي‌ها نشان داد تعداد مبتلايان به ديابت درگروهي كه دوز بالاي استاتين‌ها را مصرف كرده بودند به مراتب بيشتر بود.

دكتر ديويد پريز از كارشناسان دانشگاه گلاسكو در اين مطالعه تاكيد كرد: با توجه به يافته‌هاي اخير پزشكان و درمانگرها بايد بيماراني را كه استاتين مصرف مي‌كنند از نظر خطر ابتلا به ديابت به دقت تحت نظر داشته باشند.

 

چهارشنبه 8/4/1390 - 2:12

 

يک متخصص پوست توصيه كرد: استفاده از لباس‌هاي با آستين‌هاي بلند، شلوار بلند، کلاه مخصوص و عينک آفتابي مناسب همراه با مصرف ضدآفتاب در مناطق کويري در فصل تابستان ضروريست.

دکتر نصرت پورسينا اظهار داشت: پوست عضوي از بدن است که در معرض مستقيم آفتاب و عوامل مضر محيطي بوده و به عنوان يک سد دو طرفه عمل مي‌کند.

وي افزود: پوست از داخل اجازه نمي‌دهد آب و الکتروليت‌ها به بيرون نشت کنند و همچنين از خارج اجازه نمي‌دهد مواد مضر وارد پوست شود. براي انجام صحيح اين دو عمل بايد ساختمان بسيار سالمي داشته باشد بنابراين وظيفه ما اين است که به اين ارگان مهم و حياتي دقت بيشتر داشته باشيم.

وي يکي از فاکتورهاي مضر براي پوست را اشعه مستقيم خوشيد و اشعه ماوراي بنفش عنوان كرد و گفت: لازم است با کرم‌هاي ضدآفتاب پوست را از اين فاکتورها محافظت كنيم.

دکتر پورسينا در ادامه گفت: اينکه چه ضد آفتابي براي چه سني و در چه شرايطي بايد استفاده شود متخصص پوست بايد تعيين كند.

اين متخصص پوست خاطرنشان كرد: کودکان بعد از دو سال لازم است از ضدآفتاب‌هاي مخصوص اطفال فاقد مواد آلرژي زا استفاده كنند.

وي توصيه کرد: براي سنين نوجواني و جواني که معمولا پوستها چرب و حتي آکنه‌اي (جوش‌هاي غرور) است بايد کرم ضدآفتاب فاقد چربي استفاده شود و براي سنين بالاتر يا افرادي که داراي پوست‌هاي بسيار خشک هستند بايد از ضدآفتابي استفاده شود که در پايه چرب باشد.

دکتر پورسينا در ادامه با بيان اين كه spf بالاتر از 15 مناسب‌تر است، گفت: مناسب‌ترين زمان براي خروج از منزل قبل از 8 صبح و 6 بعدازظهر به بعد است.

وي يادآور شد: کارگران ساختماني و کشاورزاني که زمان زيادي در معرض آفتاب قرار دارند توصيه مي‌شود علاوه بر مصرف ضدآفتاب از کلاه‌هاي مخصوص لبه‌دار، عينک‌هاي آفتابي بزرگ، استفاده کنند چرا که در طولاني مدت آفتاب سوختگي‌هاي متعدد در پوست‌هاي روشن و افرادي که ساليان متمادي در معرض آفتاب هستند باعث ايجاد سرطان‌هاي پوست همچون BCC.SCC مي‌شود.

 

چهارشنبه 8/4/1390 - 2:12

 

پزشكان به تازگي دريافته‌اند كه نوعي تركيب موجود در چوب دارچين موسوم به «CEppt» مي‌تواند كليد اصلي پيشگيري از آلزايمر باشد.

دكتر مايكل اوواديا با انتشار مقاله جديدي در مجله «پلوس وان» خاطرنشان كرد: تركيب CEppt از چوب دارچين گرفته شده و تاثير آن روي موش‌هاي آزمايشگاهي و مگس‌هاي ميوه مورد آزمايش قرار گرفت. پس از 4 ماه متخصصان متوجه شدند كه سرعت رشد بيماري آلزايمر در اين جانوران به ميزان قابل توجهي كاهش پيدا كرد. همچنين سطح فعاليت و طول عمر اين حيوانات با گروه كنترل كه سالم بودند مقايسه شد.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، پزشكان تاكيد كردند اين يافته بسيار جالب توجه است چون اين تركيب نه تنها نقش بازدارنده در برابر بيماري آلزايمر دارد بلكه يك ماده طبيعي و بدون عوارض جانبي است كه تقريبا تمام افراد مي‌توانند از مزاياي آن بهره‌مند شوند و هزاران سال است كه انسانها در موارد پزشكي متعدد از آن استفاده مي‌كنند.

 

چهارشنبه 8/4/1390 - 2:11

در شمال غربي مهرجرد قلعه بزرگي با 5 برج ديده باني در اطراف 3 برج در قسمت جنوبي و 2 برج در قسمت شمالي وجود دارد.درب ورودي قلعه در قسمت جنوبي آن مي باشد داخل اين بناي عظيم کوچه هاي پيچ در پيچي به عرض حدودا يک متر با خانه هايي حجره مانند و کوچک در سه طبقه ساخته شده است و مجموعا فضاي متراکمي دارد.در داخل هر کدام از اين حجره ها چند عدد خمره يا به زبان محلي تپو وجود دارد که در گذشته براي نگهداري گندم و غلات از آنها استفاده مي شده در زمانهاي بسيار دور مردم براي حفظ جان و مال خود از دزدان در داخل اين قلعه زندگي مي کردند، ديوار دور قلعه در زمانهاي نه چندان دور داراي کنگره هايي بود که به آنها تيرکش مي گفتند و دور تا دور قلعه داراي خندق بوده است، دزدان و راهزنان در داخل قلعه جمع مي شدند و چون قلعه داراي اين تيرکش ها و برج و بارو بوده کسي نمي توانسته به آنها آسيبي برساند و هر بار تعداد زيادي سرباز براي تصرف قلعه کشته مي شده تا دزدان تسليم مي شدند براي همين والي وقت دستور به تخريب کنگره هاي بالاي برجها را مي دهد و حدودا يک متر و نيم از بالاي ديوارها و برج ها را تخريب مي کنند اما به احترام کدخداي محله برج بالاي سر در را دست نزده باقي مي گذارند.يکي از سالخوردگان محله درباره اين قلعه مي گويد در زمانهاي گذشته يک نفر به نام قلعه بان را در اين قلعه مي گذاشتند و به او حقوق مي دادند تا از گندم هاي داخل قلعه مراقبت کند همچنين او مي گويد در زمان قديم ما در اين قلعه به مکتب مي رفتيم و من تا کلاس دوم در اينجا درس خوانده ام و بالاي برج سمت راست درب ورودي قلعه اذان مي گفتيم اما مدت زيادي است که ديگر از اين قلعه هيچ استفاده اي نمي کنند و متروکه شده است.

لازم به ذکر است که اين اثر با ارزش و تاريخي رو به ويراني است و بايد توجه بيشتري به آن شود .در کنار قلعه مهرجرد آب انباري نيز با 3 بادگير به همان نام "آب انبار قلعه" وجود دارد که هنوز داراي آب است و از آن استفاده مي شود اين آب انبار داراي 16 پله است.

 

سه شنبه 7/4/1390 - 4:9