تعداد مطالب : 10405
تعداد نظرات : 2222
زمان آخرین مطلب : 1679روز قبل

ناشنوایی یا کم شنوایی از اختلالات شنوایی است که باعث کاهش توانایی یا ناتوانی کامل در شنیدن می شود،

 

اغلب ناشنوایی به ۳ گروه دسته بندی می شود یکی ناشنوایی انتقالی که در آن استخوان های کوچک گوش میانی تخریب می شود و صدا انتقال نمی یابد و دیگر ناشنوایی حسی- عصبی که در آن عصب هشتم مغزی(عصب شنوایی) اغلب به دلایل ناشناخته آسیب می بیند و نوع دیگر آن ناشنوایی مختلط شامل هر دو نوع ناشنوایی انتقالی و حسی- عصبی است. به دلیل اهمیت موضوع اختلال شنوایی کودکان با یکی از متخصصان گوش و حلق و بینی گفت وگویی انجام داده ایم.

دکتر محمدرضا شریفیان متخصص گوش و حلق و بینی در این باره به می گوید: بحث شنوایی کودکان موضوع بسیار مهمی است زیرا در رشد و تکامل جسمی کودک نقش اساسی دارد. کودکی که نتواند بشنود، قدرت تکلم نخواهد داشت و ضرورت تشخیص کم شنوایی یا ناشنوایی کودک از همین جا مشخص می شود.

خوشبختانه با امکانات امروزی و به علت پیشرفت علم پزشکی در این زمینه، هم اکنون از بدو تولد غربالگری کودکان کم شنوا یا ناشنوا صورت می گیرد و با یک آزمایش ساده ادیومتری یا OAE سطح شنوایی کودک سنجیده می شود تا کودکانی که در مظان کم شنوایی متوسط یا شدید هستند، شناسایی و جداسازی شوند. برای این دسته از کودکان تست های تکمیلی انجام می شود تا سطح ناشنوایی کودک به طور دقیق آشکار شود. طبق آمارها در هر ۲ هزار تولد یک کودک ممکن است به کم شنوایی یا ناشنوایی مبتلا باشد.

توصیه اکید به والدین این است که کودکی را که دچار کم شنوایی است تا ۶ ماهگی به وسیله ابزارهای کمکی مثل سمعک بازتوانی کنند. کارکردن با این سمعک ها در مورد بچه های کوچک دشوار است اما تاکید ما این است که این سمعک ها به طور حتم باید استفاده شود زیرا در صورت استفاده نکردن، روند رشد و تکامل کودک به تاخیر می افتد. اگر سیگنال های شنوایی و صوتی به مراکز حساس مغز در فاصله ۶ ماه تا یک سال نرسد، معلولیت کودک تشدید می شود و علاوه بر شنوایی، تکلم کودک دچار اختلال خواهد شد. اگر کودکی دچار کم شنوایی بیش از ۹۰ یا ۹۵ دسی بل باشد، ناشنوا محسوب می شود و کودک به کاشت حلزون نیاز پیدا می کند. این دسته از کودکان علاوه بر کاشت حلزون به وسیله تیم های کمک شنوایی، گفتار درمانی و ادیولوژی در طول زمان خواهند توانست مهارت های لازم برای شنیدن و سپس تکلم را کسب کنند.
عوامل کم شنوایی و ناشنوایی کودکان

وی با اشاره به این که ژنتیک یکی از مهم ترین عوامل کم شنوایی در کودکان است تصریح می کند: بعضی از ژن ها به عنوان عامل نقص در شنوایی و عامل ایجاد اختلال در اعصاب شنوایی، اختلالات حلزون شنوایی و مسیرهای شنوایی شناخته شده اند و از همین رو مشاوره ژنتیک و بررسی سابقه خانوادگی افراد می تواند در پیشگیری از این عوارض نقش به سزایی داشته باشد. اجتناب از ازدواج با بستگان درجه یک به ویژه در صورت وجود معلولیت ناشنوایی در آن ها به عنوان یکی از راهکارهای موثر در پیشگیری از تولد نوزاد کم شنوا یا ناشنوا محسوب می شود. از سوی دیگر جنین در طول دوران بارداری ممکن است تحت تاثیر مصرف بعضی داروها توسط مادر یا بیماری ها که برای او رخ می دهد دچار نقص در شنوایی شود. از مهم ترین این عوامل عفونت های دوران بارداری، ابتلا به سرخک، سرخجه در اثر تماس با فرد آلوده، توکسو پلاسموز، سفلیس و هپاتیت است که از طریق جفت، سلامت جنین را تحت تاثیر قرار می دهد.

به همین دلیل واکسیناسیون مادر باردار علیه دسته ای از این بیماری ها و اجتناب مادر از تماس با مبتلایان به بیماری های عفونی توصیه اکید همه متخصصان است.

این متخصص گوش و حلق و بینی درباره بالا بودن «بیلی روبین» در کودک به عنوان یکی از عوامل نقص در شنوایی کودک می گوید: زردی های دوران نوزادی برای شنوایی نوزاد بسیار خطرناک است و می تواند نقص شنوایی به وجود آورد. به همین دلیل است که درمان زردی کودک باید به موقع و کامل انجام شود. یکی دیگر از عوامل بروز نقص شنوایی، داروهای اتوتوکسید یا سمی هستند که در صورتی که مادر مصرف کند به شنوایی کودک لطمه می خورد.

بعضی از آنتی بیوتیک ها مثل جنتامایسین بعضی از مسکن ها مثل آسپرین در جنین ایجاد کم شنوایی می کند و در اغلب موارد مادرانی که از بارداری خود اطلاع ندارند اقدام به مصرف این داروها می کنند و به جنین خود ناخواسته لطمه می زنند.

ابتلا به بعضی بیماری های متابولیکی یا عمومی، کم شدن اکسیژن خون و نرسیدن اکسیژن کافی به نوزاد، وضعیت نوزاد در هنگام زایمان، طول کشیدن زمان زایمان و مسائلی از این قبیل می تواند در نقص شنوایی نقش چشمگیری داشته باشند. از آن جا که نقص شنوایی می تواند زندگی یک فرد را تا آخر عمر تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین در امر پیشگیری باید دقت نظر لازم صورت گیرد تا فرد دچار مشکلات نقص شنوایی نشود.

دسته زیادی از این افراد مجبورند تا آخر عمر از سمعک استفاده کنند و در صورت کاشت حلزون مراقبت های بسیاری نیاز خواهند داشت و باید در کلاس های گفتاردرمانی و غیره شرکت کنند. بسته به وضعیت اقتصادی و اجتماعی افراد، مشکلات افراد کم شنوا و ناشنوا متغیر است.

اگر خانواده برخوردار باشد قادر است وسایل و ابزار کمکی و در صورت لزوم هزینه جراحی را تامین  کند اما در بیشتر موارد خانواده به علت نداشتن بضاعت مالی قادر نیست هزینه ها را پرداخت کند و سعی می کند از حداقل امکانات استفاده کند در بیشتر موارد این کودکان دچار مشکلات عاطفی و روانی ناشی از کم شنوایی می شوند.

نکته این جاست که بیشتر این کودکان از هر نظر سالم هستند و نقص شنوایی نباید باعث ایزوله شدن و طرد شدن آن ها از جامعه شود. تعاملات خانوادگی و اجتماعی حق هر انسانی است و این دسته از کودکان نباید از خانواده کنار گذاشته شوند. بیشتر این کودکان متاسفانه منزوی، خجالتی و گوشه گیر می شوند و از نظر روحی لطمه می خورند.

مدیر گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد می افزاید: ابزارهای کمکی باید از کودکی در اختیار این افراد گذاشته و آموزش های لازم به آن ها داده شود تا در سن مدرسه به مدارس استثنایی فرستاده نشوند و بتوانند در مدارس عادی و پا به پای سایر دانش آموزان تحصیل کنند، به دسته زیادی از این کودکان نباید انگ معلول زده شود زیرا قادر هستند با آموزش و ابزارهای کمکی و گفتاردرمانی در کنار افراد سالم جامعه زندگی کنند.

 

سه شنبه 18/11/1390 - 11:3
اسیب دیدن مغز بچه ها در دعوای خانگی

 

وقتی شخصی در موقعیت‌های استرس زا مانند خشونت‌ها و پرخاشگری‌های خانوادگی همیشگی قرار می‌گیرد، آمیگدالا بیش از حد توان واکنش نشان می‌دهد و …

بر اساس تحقیقات اخیر، خشونت و پرخاشگری‌های خانوادگی همان گونه که جنگ روی سربازان اثرگذار است مغز فرزندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. محققان دریافتند استرس مداوم در زندگی بچه‌ها سیستم‌های پاسخ‌گر به استرس را مختل می‌کند بخصوص دو بخش حساس مغز یعنی آمیگدالا و اینسولا را تغییر می‌دهد.

بدن و مغز انسان به گونه‌ای عمل می‌کنند که به خاطر سلامتی فرد همیشه برای شناسایی و واکنش به خطرات موجود آماده‌اند و این توانایی بسیار مهمی به شمار می‌رود زیرا ما را در شرایط سخت و نامطلوب حفظ می‌کند. با این حال در نتیجه استرس‌های مداوم و همیشگی تغییراتی در مغز رخ می‌دهد که سیستم‌های پاسخ گر و هشدار دهنده بیش از حد حساس می‌شوند.

آمیگدالا در مغز انسان‌ها بخشی است که وظیفه واکنش‌های احساسی و عاطفی، حافظه و نیز پیش‌بینی و آمادگی برای روبه رو شدن با استرس را بر عهده دارد. اینسولا قسمتی از شبکه عصبی است که درد و ورودی‌های حسی و عاطفی را پیش‌بینی می‌کند و به بدن و مغز کمک می‌کند تا در مقابل آسیب‌های احتمالی و بالقوه از خود دفاع کنند.

مراقبت و دفاع از خود مهارت‌هایی هستند که برای ادامه زندگی ضروری‌اند بنابراین استرس بیش از حد باعث می‌شود فرد بیشتر در معرض مشکلات روحی و رفتاری به ویژه نگرانی و دلواپسی قرار گیرد.
وقتی شخصی در موقعیت‌های استرس زا مانند خشونت‌ها و پرخاشگری‌های خانوادگی همیشگی قرار می‌گیرد، آمیگدالا بیش از حد توان واکنش نشان می‌دهد و با این اتفاق، واکنش سیستم‌های هشدار بدن به تهدیدها سریع‌تر و پر انرژی‌تر خواهد بود در نتیجه عکس‌العمل‌های مغز از حالت عادی خارج می‌شود.

این پدیده عصبی در نشانه‌های فشار روانی پس از آسیب (PTSD) در سربازان مشاهده شده است. آزمایش‌های عصبی نشان داد حتی آمیگدالای سربازانی که از مناطق جنگی بر می‌گردند و عکس‌العمل‌های عاطفی عادی دارند به طور غیر عادی واکنش نشان می‌دهد و درنتیجه اینگونه افراد بیشتر مواقع آماده‌اند تا مشکل ساز شوند و از خود عکس العمل غیر معمول بروز دهند.

پژوهشگران می‌گویند بچه‌هایی که مداوم در خانواده خشونت و پرخاشگری می‌بینند تغییرات در واکنش پذیری آمیگدالا و اینسولا‌ی آنها مشابه عکس‌العمل‌هایی است که در مغز سربازان برگشته از جنگ به وجود می‌آید. حتی اگر این فرزندان نشانه‌های بیرونی مانند افسردگی یا نگرانی را نداشته باشند فعالیت مغزشان به گونه‌ای است که هر لحظه امکان واکنش بیش از حد به خطرات احتمالی از سوی آنها وجود دارد.
در این تحقیقات وقتی بچه‌های خانواده‌های پرخاشگر تصاویر صورت‌های عصبانی را می‌دیدند فعالیت آمیگدالا و اینسولای مغزشان کاملا بیش از حد بود و هر چه بچه‌ها در زندگی شان خشونت بیشتری تجربه کرده بودند پاسخ‌های عصبی در قسمت‌های کنترل استرس مغز قوی‌تر بود.
نتایج این تحقیق نشان می‌دهد حتی اگر بچه‌های خانواده‌های خشن و پرخاشگر نشانه‌های آشکار و بیرونی بروز ندهند سیستم‌های عصبی پاسخ‌گر به استرس در مغزشان بیش از حد فعال است. شاید در کوتاه مدت این نکته مثبتی برای رو به رو شدن با تهدیدات قلمداد شود اما در بلند مدت مشکلات فراوانی به وجود خواهد آورد. محققان می‌گویند این واکنش پذیری بیش از حد به استرس رشد بچه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
سه شنبه 18/11/1390 - 11:0
موهای بچه ها در برابر سشوار حساس است

 

 

موی سر نوزادان را با تیغ نتراشید: یکی از باورهای غلطی که بین بعضی عوام شایع است تراشیدن موی سر نوزادان به بهانه پرپشت شدن آن است. حال اینکه این کار ارزش علمی ندارد و در واقع این باور، حاصل یک اشتباه دیداری است.

 

زیرا وقتی از سمت ریشه به سمت نوک مو می رویم، مو نازک تر می شود. درنتیجه وقتی شما مو را تیغ می زنید قسمت نازک مو می افتد ولی سطح مقطع مو که ضخیم تر است باقی می ماند. در نتیجه فکر می کنید با تیغ زدن، مو ضخیم تر شده است. در حالی که وقتی مو رشد کند و به سمت بالا بیاید مجددا نازک می شود.عامل دیگری که باعث ایجاد این باور غلط شده مراحل مختلف رشد مو است. موی انسان سه مرحله رشد دارد. مرحله آناژن یا رشد، مرحله کاتاژن یا استراحت و مرحله تلوژن یا مرگ. وقتی شما مو را با موچین، تیغ یا هر وسیله دیگری از پوست جدا می کنید، در واقع موی در حال استراحت یا مرگ را وارد مرحله رشد می کنید. در نتیجه سرعت رشد مو افزایش یافته و پس از آن مجددا وارد مرحله استراحت می شود. این امر باعث می شود که شما فکر کنید با تیغ زدن، بند انداختن یا کندن مو رشد مو بهتر و ضخیم تر می شود.

 

بهترین زمان برای اولین کوتاهی موی کودکان

: هیچ فرقی نمی کند که شما موی کودک تان را برای اولین بار در چه سنی کوتاه کنید. نکته ای که دانستن آن مفید است این است که نوزادان پس از تولد، دارای مویی هستند که داخل رحم رشده کرده است و به آن موی داخل رحمی یا لانوگو می گویند. بعد از تولد و بعد از گذشت ۳ تا ۴ ماه موی لانوگو که مویی نازک و ظریف است می ریزد و به جای آن مویی کرک مانند به نام ولوس رشد می کند. به تدریج و با گذشت زمان موی ولوس در قسمت سر جای خود را به موهایی ضخیم تر به نام ترمینال می دهد اما در قسمت های دیگر بدن ولوس باقی می ماند.

 

بنابراین چه والدین سر کودک را بتراشند چه نتراشند لانوگوها یا موهای داخل رحمی طی ۲ تا ۳ ماه می ریزند. شاید ظاهر موها از نظر مادر خیلی متفاوت نباشد ولی ماهیت این موها با هم فرق دارند. بنابراین همان طور که اشاره کردم اصلاح و تراشیدن مو تاثیری در روند افزایش مو، ضخیم شدن مو، پرپشتی و جلوگیری از ریزش مو ندارد. سن تراشیدن مو هم با توجه به آداب و رسوم هر خانواده ای متفاوت است. به عنوان نمونه بعضی هندی ها اصلا موی کودکشان را نمی ترشاند یا اصلاح نمی کنند تا کودک بزرگ شود و خودش تصمیم بگیرد.


 

با موی کودکان با خشونت رفتار نکنید:

 

همان طور که بزرگسالان نباید با موهایشان با خشونت رفتار کنند در مورد کودکان نیز نباید به هیچ وجه با خشونت موی آنها را شانه یا سشوار بکشید. از آنجا که کودکان فاقد هورمون جنسی هستند میزان چربی موی آنها بسیار کم است. به همین دلیل به آسانی صدمه دیده و شکننده می شود. بنابراین توصیه می کنم موی کودکان را سشوار نکشید یا برای زیبایی آنها به خصوص در مورد موی دختران، موهایشان را بیش از حد نکشید. سعی کنید در حد متعادل و بدون اعمال خشونت موها را شانه کنید و برای خشک کردن موهایشان کمتر از سشوار استفاده کنید.

 

سه شنبه 18/11/1390 - 10:58
فواید شگفت انگیز گردو برای سلامتی

گردو از قدیم سمبل عقلانیت بوده است زیرا دانه آن در پوششی داخل پوسته آن قرار دارد، درست مثل مغز! آجیل و خشکبار موادمغذی پرفایده بسیاری در خود دارند، به‌ویژه اسیدهای چرب مفید که برای سلامت بدن لازمند.

۳۰ نوع مختلف کشت گردو وجود دارد. سه نوع متداول آن که برای اهداف تجاری تولید می‌شوند گردوی انگلیسی یا ایرانی، گردوی سیاه و گردوی سفید یا باترنات است. گردو در ایران، امریکا، رومانی، فرانسه، ترکیه و چین کشت می‌شود. بعد از کشت، حدوداً چهار سال طول می‌کشد تا این گیاه اولین محصول خود را به بار بنشیند.

طی هر فصل، میوه‌ها تا مرداد ماه که پوسته ضخیم سبز رنگ شروع به شکسته شدن و نشان دادن پوسته قهوه‌ای کمرنگ داخلی می‌کند، برای برداشت آماده می‌شوند. گردوها شکلی تقریباً کروی و ۱۵-۱۰ گرم وزن دارند.

از لحاظ ساختاری، مغز گردو از دو لپه ناهموار و موج‌دار تشکیل شده است که رنگی تقریباً سفید دارد و با یک پوسته نازک و سبک پوشیده شده است. لپه‌های گردو تقریباً به همدیگر متصل شده‌اند. روغن گرفته شده از مغز گردو، به غیر از آشپزی، بعنوان روغن حامل در داروسازی و رایحه‌درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

فواید گردو برای سلامتی

 • گردو منبعی عالی از انرژِی است که موادمغذی، موادمعدنی، آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌های پرفایده بسیاری در خود دارد.
 • گردو سرشار از اسیدهای چرب اشباع‌شده مونو (حدود ۷۲%) مثل اسید اولئیک است و منبعی عالی از کلیه اسیدهای چرب ضروری امگا۳ مثل اسید لینولئیک و اسید آلفا لینولئیک و اسیدهای آراشیدونیک می‌باشد. مصرف مداوم گردو در رژیم‌غذایی به پایین آوردن کلسترول کلی و همچنین کلسترول بد (LDL) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که رژیم‌غذایی مدیترانه‌ای که سرشار از اسیدهای چرب اشباع مونو و اسیدهای چرب امگا۳ می‌باشد، به پیشگیری از بیماری قلبی کرونری و سکته کمک می‌کند.
 • مصرف حدود ۲۵ گرم گردو در روز ۹۰% از اسیدهای چرب امگا۳ ضروری (مصرف توصیه شده روزانه) را فراهم می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که اسیدهای چرب n-3 با عملکرد ضدالتهابی خود به کاهش خطر فشارخون، بیماری‌های قلبی کرونری، سکته و سرطان‌های سینه، روده و پروستات کمک می‌کند.
 • گردو منبعی عالی از مواد فیتوشیمی مثل ملاتونین، اسید الاژیک، ویتامین E، کاروتینوئید و ترکیبات پلی‌فنولیک است که با خاصیت آنتی‌اکسیدانه بودن آن در ارتباط است. این ترکیبات اثرات بالقوه‌ای برعلیه سرطان، پیری، التهاب و بیماری‌های نورولوژیکی دارند.
 • علاوه بر اینها، گردو منبعی بسیار خوب از ویتامین E و به ویژه گاما-توکوفرول است؛ حدود ۲۱ گرم در هر ۱۰۰ گرم (حدود ۱۴۰% از سطح موردنیاز روزانه). ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان محدود در چربی بسیار قوی است که برای حفظ یکپارچگی غشای سلولی غشاهای مخاطی و پوست با محافظت از آن دربرابر رادیکال‌های آزاد مضر اکسیژن لازم است.
 • گردو حاوی بسیاری ویتامین‌های گروه B مثل ریبوفلاوین، نیاسین، تیامین، اسید پانتوتنیک، ویتامین B6 و فولات نیز می‌باشد.
 • گردو منبع بسیار قوی از موادمعدنی مثل منگنز، مس، پتاسیم، کلسیم، آهن، منیزیم، زینک و سلنیوم می‌باشد. مس کوفاکتوری در بسیاری آنزیم‌های حیاتی مثل سیتوکروم سی-اکسیداز و سوپراکسید دیسموتاز می‌باشد (سایر موادمعدنی که کوفاکتور این آنزیم هستند منگنز و زینک می باشند). زینک نیز در بسیاری آنزیم‌هایی که رشد بدن، تولید اسپرم، هضم و گوارش و سنتز اسید نوکلئیک را تنظیم می‌کنند یک کوفاکتور به شمار می‌رود. سلنیوم یک ریزمغذی مهم است که بعنوان کوفاکتوری در آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانه مثل گلوتاتیون پِراکسیداز نقش دارد.
 • روغن گردو رایحه‌ای عالی و خاصیت قابض دارد و از پوست دربرابر خشکی محافظت می‌کند. از گردو در آشپزی، بعنوان روغن حامل در داروسازی سنتی و ماساژدرمانی، رایحه‌درمانی و صنعت داروسازی و آرایشی استفاده می‌شود.

برای اینکه در روز از میزان کافی موادمعدنی، ویتامین و پروتئین بهره‌مند شوید، روزانه یک مشت گردو بخورید.

 

انتخاب و نگهداری

گردو در تمام طول سال در بازار موجود است. انواع مختلفی از آن وجود دارد:با پوست، بدون پوست، نمک‌زده، شیرین شده و از این قبیل. به جای خریدن گردوهای فراوری‌شده، سعی کنید انواع با پوست آن را خریداری کنید.

موقع خرید گردوهایی با رنگ قهوه‌ای کمرنگ، هم‌اندازه و سنگین انتخاب کنید. پوسته گردو نباید دچار شکستگی یا تورفتگی باشد، لکه‌دار نباشد و بوی فاسدشده هم ندهد.

گردوهای باپوست را می‌تواند چندین ماه در جای خشک و خنک نگهداری کرد درحالیکه گردوی پوست‌کنده‌شده باید حتماً در یخچال نگهداری شود.

 

 • مغز گردو را می‌توان به صورت بوداده، نمک‌دارشده و شیرین‌شده استفاده کرد.
 • مغز گردو طعمی شیرین دارد که می‌تواند روی ماست، پیتزا و از این قبیل استفاده شود.
 • از گردو خوردشده می‌توان برای تزئین سالاد، دسر و بستنی استفاده کرد.
 • از گردو قندی روی غذاهای دریایی استفاده می‌شود.
 • از گردو به طور وسیعی در شیرینی‌پزی برای ساخت بیسکویت، شیرینی و کیک استفاده می‌شود.
 • از مغز گردو همچنین در کره گردو که طرفدار زیادی دارد استفاده می‌شود.
 • در خاورمیانه، از گردو در کنار بادام، کشمش، خرما و امثال آن در غذاهای مخصوص ماه مبارک رمضان استفاده می‌شود.

 

ایمنی

آلرژی به گردو نوعی واکنش حساسیت‌زا به موادغذایی است که در آن از این ماده استفاده می‌شود. به دلیل حساس شدن سیستم ایمنی بدن توسط مواد حساسیت‌زای موجود در گردو است که علائم جسمی مثل دل‌درد، استفراغ، تورم لب‌ها و گلو که موجب دشواری تنفس و احتقان قفسه‌سینه می‌شود، پدید می‌آید. درنتیجه، توصیه می‌شود برای افرادیکه آلرژی به گردو تشخیص داده شده است، از مصرف هر نوع از آن در موادغذایی خودداری شود.

سه شنبه 18/11/1390 - 10:53
قضاوت زود هنگام و تخریب زندگی !!

 

 

 

معمولاً در روانشناسی رفتار این افراد را «خودمیان بینانه» می‌نامند؛ یعنی دنیا طبق تصورات و ذهنیت آنها است و خود را در مرکز این هستی می‌دانند و…

 

متاسفانه برخی افراد سر هر موضوع و یا اتفاقی که از طرف فرد مقابلشان صورت می گیرد، پیش‌داوری و یا قضاوت زود هنگام می‌کنند که در زندگی آنها تاثیر منفی می‌گذارد. «علیرضا آقایوسفی» دکترای روانشناسی و استادیار دانشگاه در این مورد به برنا می‌گوید: افرادی‌که خیلی سریع پیش‌داوری و قضاوت می‌کنند، معمولا چنین تصوری دارند که خیلی از مسائل را می‌دانند و زمانی‌که در وجود خود چنین تحلیلی دارند، تجربه و خاطرات زیادی دارند که اطلاعات آنها بسیار زیاد، کافی و چه بسا بیشتر از دیگران است.

معمولاً در روانشناسی رفتار این افراد را «خودمیان بینانه» می‌نامند؛ یعنی دنیا طبق تصورات و ذهنیت آنها است و خود را در مرکز این هستی می‌دانند. این افراد معمولا سعی می‌کنند خیلی زود در مورد پدیده‌ها، داوری و دیدگاه‌های خود را در مورد این پدیده‌ها بیان کرده و قضاوت کنند.

عملا این افراد راه خود را بر تجربه‌های جدیده بسته و به خود چنین اجازه‌ای نمی‌دهند که اطلاعات، دیدگاه‌ها، نظرات جدیدی وارد ذهنشان شده و برداشتش از دنیا، برداشت غیر منطبق با واقع است و به دنبال آن طبیعتا به تدریج سازگاری آنها با جهان خارج، کاهش پیدا می‌کند؛ یعنی با اطرافیان خود دیگر نمی‌تواند کنار بیاید و با دوستان و اطرافیان و همکاران خود رابطه خوبی داشته باشد و روابط اجتماعی آنها محدود و کیفیت آن کم می شود و این مسئله باعث می شود که به تدریج رضایت این افراد از زندگی‌شان کاهش یابد.

یکی از بهترین شیوه‌هایی که باعث می‌شود که افراد از پیش‌داوری پرهیز کنند، این است که همواره فکر کنند همه حقیقت آن چیزی نیست که خودشان تصور می‌کنند و همیشه اتفاقاتی وجود دارد که این افراد در جریان نیستند و به قول ادبا:« مرا دو گوش دادند و یک زبان»یعنی افراد باید سعی کنند که بیشتر اطلاعات را وارد ذهنشان کنند و با خود پیمان ببندند که قبل از هر پیش‌داوری، نخست باید جنبه‌های مختلف یک مسئله و یا پدیده را مورد بررسی قرار بدهند؛ البته این روش یک نوع مهارت در زندگی افراد تلقی می‌شود.

زوج ها باید در موقعیت‌های مختلف این شیوه را تمرین کرده تا به تدریج این شیوه، در فرآیند فکری آنها چیره شود و به دور از پیش داوری، قضاوت و تصمیم‌گیری کنند.

سه شنبه 18/11/1390 - 10:49

 

زوج‏های جوان شباهت زیادی به دانشجوهای سال اول دانشگاه دارند. آنها تازه مشغول یادگیری خم وچم زندگی مشترک هستند. آنها انسان هستند و دچار اشتباه می‏شوند. اما آگاهی از اشتباهات معمول می‏تواند به شما کمک کند که مانع بروز آنها شوید.


۱- به دوران پس از ازدواج فکر نمی‏کنید.

بعضی از همسران جوان آن چنان سرگرم جشن ازدواج می شوند که متوجه نمی شوند در گیر چه مسایلی شده اند. شما متاهل شده اید. جشن ازدواج شاید سرگرم کننده باشد
اما فقط یک روز است. اکنون شما ناچار هستید با یکدیگر زندگی کنید، با هم کنار بیایید و خانواده خودتان را تشکیل دهید. از برنامه های جشن و بازتاب آن -
از تماشای فیلم عروسی تا تجدید خاطرات با دوستان- لذت ببرید ، اما تمام مدت تصویر بزرگتری را در ذهن داشته باشید.

شما به این دلیل با همسر خود ازواج کرده اید که دوستش داشتید. اگر این طور باشد، هیچ دلیلی وجود ندارد که او را تغییر دهید.
۲- سعی می‏کنید همسرتان را تغییر دهید.
به احتمال قوی، شما به این دلیل با همسر خود ازدواج کرده اید که عاشقش بوده اید. اگر این طور باشد، هیچ دلیلی وجود ندارد که او را تغییر دهید. بدون شک، افراد بالغ به طرزی چشمگیر تغییر نمی کنند پس بهترین اطمینان شما این است
که همسر خود را قبول کرده و او را به خاطر منحصر به فرد بودنش و تفاوت هایی که با دیگران دارد و نه علی رغم آنها، دوست بدارید. تلاش برای عوض کردن همسرتان فقط احساسات او را جریحه دار کرده و زندگی مشترک شما را خراب می کند.

۳- با خانواه همسرتان رابطه بدی را آغاز می‏کنید.

اگر تا این لحظه به رابطه ی شما لطمه وارد شده، دست به هر کاری بزنید تا رابطه خود با خانواده همسرتان را بهبود بخشید.

اولین نفری باشید که صلح را برقرار می کند ، زیرا هنگام دعوای شما با خانواده همسرتان، تنها کسی که آزرده خاطر می شود همسرتان است که احساس می کند بین شما گیر افتاده است.

۴- در مشاجرات اجازه می‏دهید احساسات شما پیروز شوند.

پرخاشگری و فریاد زدن و جیغ کشیدن در حل مشکل یا اختلاف نظرها به شما و همسرتان کمکی نمی کند. گفت و گوی آرام و منطقی شما را به پیش خواهد برد.
اگر هنگام مجادله با همسرتان، نتوانید خودتان را کنترل کنید ، زندگی تان را به مخاطره می اندازید. پس هر کاری را که شامل این موارد است – از استراحت در میانه بحث تا طلب کمک به وسیله روش های درمانی – انجام دهید.

زندگی تنها تفریح و مهمانی و خوشی نیست .درخود توانایی پذیرش مشکلات بزرگ تر را داشته باشید.

۵- از بحث های سنگین اجتناب می‏کنید.

هیچ کس دوست ندارد درباره مسایل سنگینی مثل کنترل مسایل مالی، راه های ممکن در صورت بچه دار نشدن، نحوه آمادگی برای اتفاقات پیش بینی نشده ای مثل مرگ، بحث کند. با این حال اکنون که متاهل شده اید، چاره ای جز صحبت درباه این موضوعات ندارید.
ازدواج شما به این مسایل وابسته است. عاقل باشید و در مورد تمامی این مسایل با همسر خود صحبت کنید. در صورت لزوم با دیگران مشاوره داشته باشید
اما این مسایل را نا دیده نگیرید. زندگی تنها تفریح و مهمانی و خوشی نیست .درخود توانایی پذیرش مشکلات بزرگ تر را داشته باشید.
ازدواج
۶- بر سر مسایلی بیهوده دعوا می‏کنید.

هر انسان متاهلی با همسر خود بر سر مسایلی بحث می کند – از باز گذاشتن سر خمیر دندان تا آویزان کردن لباس روی دستگیره در- که در نظر دیگران بی معنی است. بحث های خود را برای مسایل مهم تری نگه دارید. این دلخوری ها را به حال خود بگذارید.
به راستی اگر تنها اشتباه همسر شما انداختن جوراب های کثیف روی زمین است، باید خودتان را خوش شانس بدانید.

همسرتان شما را برای زندگی انتخاب کرده است. حسادت باعث اتلاف وقت شده و موجب اهانت به همسرتان می شود که تصور می کند شما به او اعتماد ندارید.

اگر او همیشه قابل اعتماد بوده است، نباید با حسادت خود حتی برای او ایجاد مزاحمت کنید. این برای رابطه سم است.

۷- حسادت می‏ورزید.
همسرتان شما را برای زندگی انتخاب کرده است. حسادت باعث اتلاف وقت شده و موجب اهانت به همسرتان می شود که تصور می کند شما به او اعتماد ندارید.
اگر او همیشه قابل اعتماد بوده است، نباید با حسادت خود حتی برای او ایجاد مزاحمت کنید. این برای رابطه سم است.

۸- مثل دوران تجرد خود رفتار می‏کنید.
اکنون زمان آن رسیده که بزرگ شوید. گردش شبانه رفتن با دوستان، زمانی اشکال نداشت که شما مجرد بوده اید و هیچ کس در منزل منتظر شما نبوده است. به عنوان یک فرد متاهل، انجام بعضی کارها شایسته نیست. شما می دانید درست و غلط چیست. پس کار درست را انجام دهید.

زن یا شوهری که بعد از هر مشاجره بر عذرخواهی اصرار دارد، همیشه برنده است و کسی که مهر و محبت همسر خود را انکار می کند، هیچ کار مفیدی برای زندگی مشترکشان انجام نمی‏دهد.

۹- غرور را به زندگی مشترک خود راه می‏دهید.
زن یا شوهری که بعد از هر مشاجره بر عذرخواهی اصرار دارد، همیشه برنده است و کسی که مهر و محبت همسر خود را انکار می کند، هیچ کار مفیدی برای زندگی مشترکشان انجام نمی‏دهد.

او اجازه می دهد غرور و روش های حل مشکلات و عشق و علاقه او به همسرش راه پیدا کنید و رابطه شما به نتیجه برسد. باید ملایم تر باشید و راهی پیدا کنید که مسوولیت اعمال خود را به گردن بگیرید.

۱۰- اوقات بسیار کمی را در کنار یکدیگر سپری می‏کنید.
باید مانند یک گل از زندگی مشترک خود مراقبت کنید. گل، بدون آب، نور خورشید و مراقبت هرگز رشد نخواهد کرد. بنابراین، باید برنامه ریزی کنید تا مدت زمان بیشتری را در کنار همسر خود باشید.

سه شنبه 18/11/1390 - 10:46


امروزه مساله پول و مشکلات مالی، یکی از عوامل مهم در زندگی می باشد که به راحتی نمی توان از کنار این مسئله رد شد. داشتن یا نداشتن پول می‏تواند علت بسیاری از استرس‏ها و نگرانی‏ها به شمار آید.

حتماً شما هم افرادی را دیده اید که با وجود درآمد معمول و متوسط با یک مدیریت کاملاً آگاهانه و برنامه ریزی شده به خواسته های بزرگ، مهم و متعدد خود مثل خرید خانه می رسند و همواره برای خالی نبودن دست خود در مواقع اضطراری، پس انداز اندکی نیز دارند.

اقتصاد را می‌توان چگونگی سازمان‌دهی و مدیریت منابع تعریف کرد. می‌توان فهرست کاملی از زمان، پول، فضای زندگی و… تهیه کرد. شاید اقلام این فهرست متفاوت به ‌نظر برسد، ولی همه آنها دارای یک ویژگی مشترک هستند. ویژگی همه این اقلام در زندگی امروز این است که کمیاب هستند. حتما شنیده‌اید که مردم می‌گویند ‌ای کاش وقت بیشتری داشتم، ‌ای کاش خانه بزرگ ‌تری داشتم، ‌ای کاش پول بیشتری داشتم و… . پس هر فرد باید بر اساس داشته های خود اقدام به برنامه ریزی و استفاده بهینه از منابع نماید و زمان فعلی را به خاطر آینده و به دست آوردن منابع هدر ندهد.

به عنوان مثال بیشتر افراد بر این باورند که با حقوق کارمندی نمی توان پس انداز داشت یا پولدار شد. این فرضیه کاملا اشتباه است. چرا که بسیاری از افراد با حقوق متوسط توانسته اند با برنامه ریزی درست صاحب ماشین، خانه و … شوند. چرا که این افراد زمان فعلی را از دست نداده و برنامه ریزی درستی در هر لحظه از زندگی داشته اند.

چگونگی توزیع منابع برای رسیدن به مطلوبیت

چگونگی توزیع منابع بسیار مهم است. واضح است اگر یک هزینه قسمت بیشتری از درآمد را به‌خود اختصاص دهد، سهم کمتری برای سایر هزینه ها می‌ماند. در اینجا یک راه‌حل طلایی برای حل مسئله توزیع مناسب منابع پیشنهاد می‌کنیم :
لیستی از مخارج خود را تهیه کنید. انتخاب‌های ممکن را بنویسید. انتخاب‌ها را آنقدر با هم عوض کنید که به بهترین انتخاب با توجه به درآمدتان دست یابید. همواره به این نکته توجه داشته باشید که اگر استفاده از کالاهای مصرفی مدیریت نشود اقتصاد هر فرد دچار مشکل می‌شود.

احساس مسئولیت در دخل و خرج

شما همواره باید در قبال پولی که خرج می کنید احساس مسئولیت داشته باشید، همانطور که برای انجام کار و کسب درآمد مسئولیت دارید. در زیر نظر شما را به چند ضرب المثل در مورد پول که بزرگان نقل کرده اند معطوف می کنیم :

۱٫خرد خرد چیز خریدن ثروت آدم را بر باد می دهد باید از پول خردها مواظبت نمود و گرنه اسکناسهای درشت خودشان مواظب خودشان هستند.

۲٫ افرادی که با بی دقتی پولشان را خرج می کنند، بالاخره فقیر می شوند.

۳٫ پول و ثروت مانند پرنده بال دارد و اگر دقیق نباشی فورا می پرد.

امیدواریم با این مطالب پی به اهمیت مدیریت دخل و خرج برده باشید. در ادامه راهکارهای رسیدن به مدیریت بهتر دخل و خرج توضیح داده شده است.

راهکارهای رسیدن به مدیریت بهتر دخل و خرج

برای رسیدن به مدیریت بهتر دخل و خرچ چه کار باید کرد در اولین قدم شما باید همواره از دخل وخرج گذشته خود اگاهی داشته باشید تا در آینده بتوانید از این اطلاعات استفاده نمایید. شما باید همواره بدانید که درآمدتان صرف چه مواردی شده است.
برای نیل به این هدف شما نیاز به ابزاری برای ثبت دخل و خرج خود دارید خوشبختانه امروزه با رایانه می توان همه این کارها را به سادگی انجام داد و مانند قدیم نیازمند یادداشت کردن هزینه ها و درآمدهای خود در یک دفترچه نیستید تا بتوانید دخل و خرج خود را مدیریت کنید. این روش از بسیاری از جهات ناکارآمد می باشد. یکی از عمده دلایل ناکارآمدی این روش این است که بعد از مدت کوتاهی دفترچه به دلیل حجم اطلاعات نوشته شده عملا غیر قابل استفاده می شود.
سه شنبه 18/11/1390 - 10:41

زن درقران

در سوره ی تحریم آمده است : «عَسى‏ رَبُّهُ» «عَسى» با (عین) و (سین) یعنی امید است . امید است پروردگار پیغمبر «إِنْ طَلَّقَکُن‏» ای خانم‌های پیغمبر، اگر شما را طلاق بدهد، امید است «أَنْ یُبْدِلَهُ أَزْواجاً خَیْراً مِنْکُن‏» یک همسرهای «خَیْراً مِنْکُن» بهتر از شما نصیبش بشود. حالا باید ببینیم زن برتر و بهتر از زنان پیامبر چه خصوصیّاتی دارند ؛

می فر ماید : زن خوب این است ؛ « مُسْلِماتٍ » مسلمان باشد. «مُؤْمِناتٍ» مؤمن باشد. «قانِتاتٍ» اهل اطاعت و اینها باشد. « تائِباتٍ » لغزشی کرد توبه کند. « عابِداتٍ » اهل عبادت باشد. «سائِحاتٍ» در طریق معرفت سیر کند. فرق نمی کند بیوه یا باکره باشد؛ «ثَیِّباتٍ وَ أَبْکارا»۱

اول اینجا یک نکته‌ی ادبی بگویم. در این کمالاتی که برای زن شمرده شده است، هیچ کدام (واو) ندارد. مثلاً نگفته: «مُسْلِماتٍ و مُؤْمِناتٍ و قانِتاتٍ و تائِباتٍ و عابِدات‏ و …» همه بدون (واو) است. آخری را یک واو گذاشته است. گفته: «ثَیِّباتٍ وَ أَبْکارا» چرا آخری را واو گذاشته است؟ چون آن همه کمالات در یک زن جمع می‌شود، یعنی یک زن می‌تواند هم مؤمن باشد، هم مسلمان باشد، هم متواضع باشد و هم … اما نمی‌شود یک زن هم باکره باشد و هم بیوه . لذا اینجا یک واو گذاشته است. خداوند در کتابی که فرستاده حتی واوش یک معنا دارد . قرآن می فرماید: «مِنْ لَدُنْ حَکیمٍ خَبیرٍ».۲ این قرآن از طرف علم بی‌نهایت است؛ یعنی حتی نقطه و واوش حساب و کتاب دارد .
زنان قرآنی، اهل خرد و ایمان

زن خوب کیست؟ اصولاً بر خلاف نظر بعضی از کوته فکران که می گویند ، عقل زن کمتر از مرد است ، قرآن می‌ فرماید: زن نیز مانند مرد می تواند خردمند باشد و تمام آنچه را که یک مرد کسب می کند او نیز می تواند کسب کند. زن نیز اولی الالباب است. یعنی؛ صاحبان عقل. در سوره‌ی آل عمران می‌گوید که: «إِنَّ فی‏ خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ اخْتِلافِ اللَّیْلِ وَ النَّهار» در اختلاف شب و روز، در پیدایش شب و روز، در آسمان‌ها، در آفرینش آسمان‌ها و زمین، «لَآیاتٍ لِأُولِی الْأَلْباب‏» ۳

«لِأُولِی الْأَلْبابِ» چه کسانی هستند؟ کسانی هستند که یاد خدا می‌افتند، ایستاده ، نشسته، خوابیده یعنی هیچ وقت از خدا غافل نیستند. بعد هم این «لِأُولِی الْأَلْبابِ» دعاهایی دارند می‌گویند: « ربّنا، ربّنا، ربّنا » دعاهای «لِأُولِی الْأَلْبابِ» را نقل می‌کنند. آخرش می‌گوید: «فَاسْتَجابَ لَهُمْ» خداوند این «لِأُولِی الْأَلْبابِی» که در آسمان و زمین فکر می‌کنند، یاد خدا می‌افتند و دعا می‌کنند، «فَاسْتَجابَ لَهُمْ» (آل‌عمران/۱۹۵) دعایشان را مستجاب می‌کند. می‌گوید: من عمل شما را ضایع نمی‌کنم . «مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثى‏» ۴ مرد باشد یا زن باشد.

زن فرعون صبور بود و شهید شد. بالاخره فرعون زنش را کشت ولی او دست از مکتبش برنداشت . حامی رهبرش حضرت موسی بود .

تمام زنهای الگو ، حامی رهبر زمان خود بودند . حضرت موسی را پنج زن حفظ کرد؛ مادرش ،خواهرش ، زن فرعون ، همسرش.
نحوه برخورد حضرت بلقیس

یک مرتبه سلیمان دید هدهد نیست . گفت : « ما لِیَ لا أَرَى الْهُدْهُد »۵ چه شده که هدهد را نمی‌بینم؟ بعد از یک لحظاتی هدهد آمد . هدهد به سلیمان گفت : «أَحَطتُ بِمَا لَمْ تحُِطْ بِهِ‏» یک چیزی بلد هستم که تو بلد نیستی. «وَ جِئْتُکَ مِن سَبَإِ بِنَبَإٍ یَقِینٍ»۶ از منطقه‌ی کشور سبأ یک خبر یقینی آوردم .( این آیه می تواند درس آزادی بدهد که ممکن است یک عضو کوچک در گروهی به رئیس و شاهش بگوید که من چیزی را می دانم که تو نمی دانی ) .می گوید «إِنىّ‏ِ وَجَدت‏» من یافتم ، «امْرَأَةً» امرأة یعنی؛ یک خانمی را پیدا کردم که « تَمْلِکُهُم ‏» حکومت دستش بود . « وَ أُوتِیَتْ مِن کُلّ‏ِ شىَ‏ْء » همه چیز داشت . « وَ لهََا عَرْشٌ عَظِیمٌ » ۷ یک تخت بسیار بزرگی داشت . خانمی بود شاه بود. همه چیز داشت. حکومت دست این خانم بود. پس خانم هم می‌تواند شاه شود ، بعد هدهد ادامه داد این خانم همراه مردم اطرافش خورشید را می پرستند .

بعد سلیمان بعد از تحقیق و وصول به صحت حرف هدهد ، نامه ای نوشت و گفت :« اذْهَب بِّکِتَبى » این نامه را ببر. « فَأَلْقِهْ إِلَیهِْم ‏» پهلویشان بیانداز ، « ثُمَّ تَوَلَّ عَنهُْمْ » برو کنار بایست ، « فَانظُر» نگاه کن . ۸
برخورد منطقی بلقیس با نامه حضرت سلیمان

بلقیس نامه را که دید ، « قَالَت ‏» گفت : « یَأَیهَُّا الْمَلَؤُا » ای مردم ! جمعیت ! «إِنىّ‏ِ أُلْقِىَ إِلىَ‏َّ کِتَابٌ کَرِیمٌ»۹ یک کتاب کریمی برای من نازل شده است ، فهمید که این نامه با بقیه ی نامه‌ها فرق می کند . «إِنَّهُ مِن سُلَیْمَان‏» این نامه از سلیمان است ، « وَ إِنَّهُ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ » ۱۰ ونامه را خواند که سلیمان در آن ، آنها را به اسلام دعوت کرده بود . «أَلَّا تَعْلُواْ عَلىَ‏َّ وَ أْتُونىِ مُسْلِمِینَ»۱۱. بلقیس ادامه داد ، «یَأَیهَُّا الْمَلَؤُا» ای جمعیت ! « أَفْتُونىِ فىِ أَمْرِى‏» شما فتوا بدهید. به نظر شما چه کنم ؟ « فىِ أَمْرِى » « مَا کُنتُ قَاطِعَة أَمْرًا » من هیچ وقت با قاطعیّت کاری را انجام نمی‌دهم ، «حَتىَ‏ تَشهَْدُونِ»۱۲ مگر اینکه شما هم شهادت بدهید . این خانم کافر بود اما اهل خرد و دموکراسی بود ، مستبد نبود .

در تاریخ داریم که وقتی پیامبر نامه ای به پادشاه ایران که یک مرد بود نوشت ، او نامه را با کمال بی حرمتی پاره می کند . این زن به نامه‌ی پیغمبر می‌گوید : کریم ! بزرگی وباشعور بودن زن و مرد ندارد . گاهی وقت‌ها زن ها خیلی شعورشان از مردها بیشتر است. گاهی هم بالعکس .هردو جورش را درتاریخ و اسلام داریم . «تَبَّتْ یَدا»۱۳ آخرش هم می‌گوید: «وَ امْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ»۱۴ هم خود ابو لهب نااهل بود هم زنش .
همسر فرعون، الگوی مردان و زنان با ایمان

نمونه ای برای مردان و زنان با ایمان. نمونه چه کسی است؟ امراة فرعون، همسر فرعون . می فرماید همه از همسر فرعون یاد بگیرید . مگر همسر فرعون چه کار کرده بود .” إِذْ قَالَتْ رَبِّ ابْنِ لِی عِنْدَکَ بَیْتًا فِی الْجَنَّةِ ” این خانم گفت :خدایا من را ببر کنار خودت .” وَنَجِّنِی مِنْ فِرْعَوْنَ “ ۱۵ و من را از فرعون نجات بده . کاخ و مال وجاه و مقام در مقابل اسلام برای این زن بی ارزش بود .

زن فرعون صبور بود و شهید شد . بالاخره فرعون زنش را کشت ولی او دست از مکتبش برنداشت . حامی رهبرش حضرت موسی بود .

تمام زنهای الگو ، حامی رهبر زمان خود بودند . حضرت موسی را پنج زن حفظ کرد ؛ مادرش ،خواهرش ، زن فرعون ، همسرش.

به امید اینکه بتوانیم از کاخ ها وکوخ هایمان برای اسلام به راحتی دست بکشیم وبه عنوان یک زن مسلمان ، حامی رهبرو اماممان باشیم .

سه شنبه 18/11/1390 - 10:38

پاره شدن مویرگ های سطح داخلی بینی موجب خونریزی از بینی می شود که عواملی مختلفی در بروز آن دخیل هستند

 

 

یک متخصص گوش و حلق و بینی تاکید کرد:« افراد بایستی به هنگام خونریزی بینی از بالا نگه داشتن سر خود به منظور بند آمدن خونریزی خودداری کنند چرا که ممکن است موجب خفگی شود و باید گفت بهترین راه به هنگام خونریزی بینی صاف نشستن است و قرار دادن کیسه یخ بر روی بینی و پیشانی می تواند از خونریزی جلوگیری کند.»

دکتر ابراهیم رزم پا  گفت:«یکی از مهمترین عواملی که موجب خون دماغ شدن می شود ضربات شدیدی است که بر روی بینی وارد می شود مثل ضربه به بینی به هنگام بازی یا انجام ورزش های مختلف همچنین خشکی مخاط بینی در فصل زمستان و تابستان و تخلیه شدید بینی نیز در خونریزی بینی تاثیرگذار هستند.»

این عضو هیئت مدیره انجمن راینولوژی ایران افزود:«از دیگر مواردی که منجر به خونریزی بینی می شود می توان به مصرف برخی از داروها مانند داروهای ضد التهاب، ایبوبروفن و اسپری های کورتونی مخصوص بینی اشاره کرد که زمینه را برای خونریزی بینی مساعد می کند.»

وی ادامه داد:«افراد مبتلا به فشارخون بالا به خصوص افراد مسن مستعد خونریزی بینی هستند و در برخی از مواقع آلرژی بینی، عطسه های مکرر و همچنین پولیپ بینی و یا وارد شدن جسم خارجی به داخل بینی از جمله عوامل تاثیرگذار در خونریزی بینی هستند.»

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه به خبرنگار سلامت نیوز گفت:«افراد بایستی به هنگام خونریزی بینی، قسمت نرم بینی خود را با دو انگشت فشار داده و از بالا نگه داشتن سر خود به منظور بند آمدن خونریزی خودداری کنند چرا که ممکن است موجب خفگی شود و باید گفت بهترین راه به هنگام خونریزی بینی صاف نشستن است و قرار دادن کیسه یخ بر روی بینی و پیشانی می تواند از خونریزی جلوگیری کند.»

وی توصیه کرد:«مصرف ویتامین C موجب سلامتی بافت بدن می شود همچنین در صورتی که خونریزی بینی مداوم باشد بایستی با تجویز پزشک از قرص آهن استفاده کنید تا دچار مشکل کم خونی نشوید و در نهایت مرطوب نگه داشتن هوای منزل و شتسشوی مرتب بینی با سرم فیزیولوژیک و استفاده از پمادهای نرم کننده مخاط بینی مانع از خشک شدن مخاط بینی و بروز خونریزی بینی می شود.»

سه شنبه 18/11/1390 - 10:36
تمیز کردن ظرف های سوخته

نکته ای بسیارساده…

 

گر غذا به ته قابلمه چسبیده، هرگز کارد، قاشق یا کفگیر فلزی برای پاک کردن آن به کار نبرید. کافی است آن را از آب گرم پر کنید و مقداری نمک نیز به آن اضافه کنید. اگر غذا خیلی محکم به قابلمه چسبیده است، مقداری سرکه در آن بریزید و بجوشانید تا کاملاً پاک شود.

منبع:تاپ فروم

سه شنبه 18/11/1390 - 10:29