تعداد مطالب : 10405
تعداد نظرات : 2216
زمان آخرین مطلب : 1674روز قبل

داشتن خانه ای همیشه خوشبوخوشبو کردن خانه,داشتن خانه ای خوشبو


با این روشها همیشه خانه ای خوشبو خواهید داشت.

یک کدبانو باید علاوه بر تمیز نگه‌داشتن خانه و نظافت بصری آن، مراقب خوش‌بو بودن خانه نیز باشد و نگذارد اتاق‌های خانه بوی نامطبوع بگیرند. روش‌های ساده‌ای وجود دارد که می‌توان با کمک آنها بوی خوشی در فضای خانه به‌وجود آورد.

به‌ طور كلی دارچین، بابونه، میخك، ترنج، نعناع كوهی یا هندی، وانیل، اسطوخودوس، پرتقال، گریپ‌فروت، لیمو، اكالیپتوس، گل رز، اسفند، كندر، زنجبیل تازه و... مواد و گیاهان خوشبویی هستند كه یا خودشان یا اسانس و روغن‌ آنها را می‌توانید بنابر سلیقه‌تان انتخاب كنید و درون دستگاه رطوبت‌ساز( بخور ) بریزید. چند دقیقه بعد از روشن‌ شدن دستگاه و بالا رفتن دمای آب، بوی خوشی درخانه می‌پیچد.

* اگر چنین دستگاهی در منزل ندارید، می‌توانید مقداری از آنها را درون ظرفی از آب بریزید و روی حرارت بگذارید، بعد از به جوش آمدن، حرارت را كم كنید و از بوی متصاعد شده از آن لذت ببرید.

* می‌توانید شوفاژ و بخاری را جایگزین گازكنید. به این نكته نیز توجه كنید كه هر گیاه و ماده‌ای خاصیت به‌خصوصی دارد، مثلا وانیل و اسطوخودوس خواب‌آور هستند، بابونه، ترنج، لیمو و پرتقال تسكین دهنده و آرامش بخش هستند و شما می‌توانید بنابر نیازتان از آن ماده استفاده كنید.

* مقداری پنبه را به‌صورت گلوله درآورید و آن را در مخلوط وانیل یا هر اسانس مورد علاقه‌ای كه می‌خواهید بزنید و داخل ظرفی در اتاق‌هایتان بگذارید، خیلی سریع بوی خوش آن فضای اتاقتان را عطرآگین می‌كند.

* یک بطری اسپری كننده بردارید و درون آن مقدار مساوی آب و آب‌لیموترش بریزید و روی پرده‌ها یا مبل‌ها و در فضای خانه اسپری كنید، بوی خوش لیمو در خانه‌تان می‌پیچد. می‌توانید به جای لیمو از روغن‌های معطری كه مورد پسندتان است نیز استفاده كنید.

* یک راه دیگر آغشته كردن دستمال گردگیری به اسانس مورد علاقه‌تان و تمیز كردن خانه با آن دستمال است تا بوی خوش همه خانه را آكنده كند.

* راه آسان‌تر برای خوشبو كردن خانه، استفاده از عود است كه به راحتی در فروشگاه ها در دسترس است. اگر تابه‌حال عود روشن نكرده‌اید، پیشنهادمان این است كه از رایحه‌های خنک و آرام مثل جنگل شروع كنید تا اذیت نشوید.

* چند قطره از اسانس مورد علاقه‌تان را روی لامپ و چراغ خانه بچكانید و چراغ را روشن كنید، بعد از كمی گرم شدن چراغ، بوی آن در خانه می پیچد.

نكته مهم :
قبل از خوشبو كردن منزل‌تان، مطمئن شوید خانم باردار و كودك یا فردی مبتلا به آسم و حساسیت در خانه نیست و مشكلی برای هیچ‌كس‌ پیش نمی‌آید.
يکشنبه 13/10/1394 - 12:26

زنان ایرانی چرا چاق می شوند؟


چاقی زنان,علت افزایش وزن,علل چاقی زنان

زنان ایرانی چرا چاق می شوند؟
خیر! مثل اینکه قرار نیست معضل چاقی دست از سر خانم‌های ایرانی بردارد! مشکلات چاقی از مسائل شایعی است که بسیاری از خانم‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زندگی شخصی با آن مواجه هستند! این مشکل گاهی تا حدی بحرانی می‌شود که پای مسائل روانی و عاطفی بسیار جدی! به میان می‌آید.


سؤال این است: چرا بسیاری از زنان ایران دچار مشکل چاقی می‌شوند؟

دکتر راست‌منش (متخصص تغذیه) قرار است تا پایان این گزارش همراه‌مان باشد تا تمام عوامل چاقی زنان ایران را مرور کنیم. طبق معمول، آدم وقتی می‌رود سراغ یک سؤال، کار به تاثیر مسائل باور نکردنی هم می‌رسد؛ از دیدگاه و نگرش اجتماعی گرفته تا مسایل مربوط به تغذیه خود مادر در دوران بارداری و حین شیردهی، تغذیه خود دختران در دوره‌های مختلف زندگی (به ویژه دوران شیرخواری و دوران بلوغ و كنكور) فعالیت بدنی دختر بچه‌ها و حتی ژنتیك نژادمان!


- بست نشسته‌اند روی کتاب!
علت بعدی اضافه وزن و چاقی دختران ایرانی، كمبود فعالیت بدنی و اهمال سنتی ما برای ساختن بازی‌های دخترانه‌ای است كه در عین حال انرژی‌سوز هم باشند. دقت كنید! در همان زمان‌هایی كه پسربچه‌ها در خیابان با فوتبال و توپ، عرق می‌ریزند و از دیوار راست بالا می‌روند؛ دختر بچه‌های ما عروسك‌بازی می‌كنند و حداكثر با یك فاصله 10 متری از این اتاق به آن اتاق می‌روند، خیلی هنر كنند؛ قایم موشك بازی می‌كنند.

 

 

نكته بعدی كه كمتر خانواده یا حتی كارشناسی به آن توجه می‌كند، همزمانی برپایی كنكور سراسری برای دختران و پسران است؛ آن هم درحالی كه فاز دوم جهش رشد در دختران شروع شده و به خاطر افزایش هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون، بستر فیزیولژیك برای چاقی در دخترها بیشتر است. بست‌نشینی دخترها برای درس خواندن در كنكور بیشتر است آن هم به دلایل مختلف آموزشی و پتانسیل یادگیری و این حقیقت كمتر عریان شده كه دخترها برای اینكه در شهر خود یا شهرهای نزدیك به شهر سكونت‌شان قبول شوند، با جدیت بیشتری بست‌نشینی می‌كنند و استرس بیشتری دارند. به یاد بیاورید كه استرس باعث پرخوری می‌شود و بستر فیزیولژیك چاق شدن را فراهم می‌كند!

 

- اضافه وزن کنکوری‌ها
وقتی مطالعه می‌كنیم- مخصوصا اگر این مطالعه یا كار فكری خوشایندمان نباشد و اجباری و صرفا به دلیل وظیفه باشد- لذت مغز از آزادی‌هایی كه قبلا داشت محدود می‌شود و مجبور می‌شود فعالیتی را انجام دهد كه خیلی به ذائقه‌اش خوش نمی‌آید. به خاطر خلأ لذتی كه به وجود آمده،‌ مغز در یك اقدام از جنس سازشی؛ با ایجاد حس گرسنگی، شرایطی پدید می‌آورد تا فرد سراغ غذا و به ویژه شیرینی برود تا با دشت كردن لذت شیرینی،‌ خلأ پدیدآمده ناشی از این اجبار را جبران كند.

 

پس این حس كاذب است و چون دخترها در زمان كنكور تمایل كمتری برای ترك بست‌نشینی كنكور و درس خواندن دارند، این حس خلأ لذت در دخترها بیشتر است. همین استرس بیشتر، در دخترها باعث تمایل بیشترشان برای خوردن شیرینی و غذای بیشتر نسبت به پسرها می‌شود.


- اضافه وزن و مهمانی‌های دخترانه
فاكتور بعدی مربوط به تفاوت پركردن اوقات فراغت بین دخترها و پسرهاست. پسرها اوقات فراغت‌شان را با بیرون رفتن، كوه رفتن، ورزش و فوتبال و نظایر آن پر می‌كنند. دخترها بیشتر مهمانی می‌دهند و در مهمانی هم كه مستحضر هستید خبری از دویدن و ضربه كاشته زدن و كرنر ارسال كردن نیست؛ بلكه بساط شیرینی، میوه و غذا برپاست.

 

- نقش ژنتیک
نكته آخر و كم اهمیت‌تر از همه، مسئله ژنتیك است. مطالعات مقایسه‌ای كم‌شماری نشان داده‌اند كه زمینه چاقی در دخترهای ایرانی در قومیت‌های مختلف بیشتر وجود دارد ولی این موضوع بسیار كم اهمیت‌تر از اهمال‌كاری خود ما در رفتارهای تغذیه‌ای است و نباید با دستاویز قرار دادن این موضوع كم اهمیت، از وظایف خودمان برای اصلاح رفتار غذایی و افزایش فعالیت بدنی، شانه خالی كنیم.

 

- تقویت در جهت معکوس!
سرنوشت چاق دختران ایران، اغلب در دوران جنینی شکل می‌گیرد! به لحاظ فرهنگی هنوز هم این نگاه غلط در خانواده‌ها غالب است كه هنگامی كه دختر یا عروس‌شان باردار می‌شود، با نگاه مشفقانه او را در عمل وادار به مصرف بیشتر غذا می‌كنند و اسم این كار را به غلط «تقویت» می‌گذارند! درحالی كه نیازهای دوران بارداری مشخص است؛ در 3 ماه اول بارداری نباید مادر بیش از یک تا 2كیلوگرم اضافه وزن داشته باشد، خانواده‌ها با تعارف بیش از حد غذا و به‌اصطلاح خودمانی «تقویت»، با یك شیب تند موجب افزایش تصاعدی وزن مادر باردار و به‌تبع آن وزن جنین می‌شوند.

صد البته كه این امر هم در مورد نوزاد دختر و هم نوزاد پسر، به‌طور یکسان تاثیر دارد ولی نكته این است كه نوزادان پسر بعدها به دلیل ذاتی، جنسیتی و فرهنگی، فعالیت بدنی بیشتری دارند و مشكل چاقی در آنها كمتر از دختران است.


- چاقی و پوشش دختران
نكته بعدی، مربوط به نوع پوشش دخترهاست. آیا دقت كرده‌اید وقتی كت و شلوار و كفش رسمی می‌پوشیم ناخودآگاه فعالیت كمتری داریم تا زمانی كه لباس اسپرت و راحتی پوشیده‌ایم؟ وقتی لباس راحت پوشیده‌ایم روحیه چریك‌وار داریم و به راه رفتن، پیاده‌روی و ورزش تمایل داریم. این مسئله غیرمستقیم تلنگری به طراحان لباس زنان‌ است كه اهمال‌كاری و كم‌كاری كرده‌اند. این هنر طراحان لباس است كه با طراحی لباس‌هایی كه با فرهنگ جامعه و حجاب سازگار باشد، این ویژگی را هم به آن بیفزایند كه به دخترها مجال، فضا و روحیه تحرك بیشتری بدهد.


- واژه‌های چاق کننده!
نكته بسیار مهم و تاثیرگذار دیگر، نگرش غلط بسیاری از خانواده در مورد تعریف صحیح چاقی و لاغری است. ارزشگذاری برای واژه‌هایی مانند تپل، تپل مپل، توپر، گوشتی و واژه‌هایی نظیر اینها، به طور غیرمستقیم جلوه‌هایی از تعریف غلط خانواده‌ها در مورد وزن سالم است. من بارها در مطب با این مسئله روبه‌رو شده‌ام كه خانواده‌ها، كودكانی را كه وزن بسیار عالی و استانداردی دارند، برای ویزیت نزد من می‌آورند و عنوان می‌كنند :«بچه ما كم وزن است و می‌خواهیم تپل‌تر شود!» یعنی با دست خودشان، آگاهانه باعث پیدایش مشكل چاقی در كودكان خود می‌شوند.

 

این دلسوزی نابه‌جا و غلط مخصوصا به لحاظ نگاه فرهنگی و مشفقانه پدر و مادر در مورد كودكان دختر بیشتر مصداق پیدا می‌كند؛ مخصوصا كه پدر و مادرها حس دلسوزی و شفقت بیشتری نسبت به دختر بچه‌ها دارند چراكه كم سروصداتر هستند. همین سناریو در دوران كودكی و مدرسه ادامه پیدا می‌كند و دختر بچه‌ها كه به نسبت پسر بچه‌ها تمایل كمتری برای بازی در خیابان و بستر اجتماعی محدودتری برای بازی‌های انرژی سوز (مانند فوتبال، هفت سنگ و...) دارند؛ از اول مجال كمتری برای فعالیت‌های جسمانی جدی پیدا می‌كنند.

 

درحالی‌كه تمایل برای خوراندن غذای بیشتر به دختر بچه‌ها آن هم به میزان بیش از نیاز واقعی‌شان ادامه می‌یابد. توجه داشته باشید كه چاقی‌های دوران رشد و دوران بلوغ بسیار جدی‌تر و خطرناك‌تر است چراكه چاقی‌های این دوران مربوط به افزایش تعداد سلول‌های چربی است و این نوع چاقی‌ها نسبت به درمان رژیمی بسیار مقاوم است.


این حقیقت فیزیولوژیك را هم به یاد آورید كه دختر بچه‌ها ممكن است حتی از سن 9-8 سالگی بالغ شوند! پس حتی اگر هم قبول كنیم نگاه دلسوزانه و مشفقانه پدر و مادر نسبت به كودكان دختر و پسرشان، برابر و عادلانه باشد، باز هم دختر بچه‌ها ضرر بیشتری متحمل می‌شوند چراكه زودتر بالغ می‌شوند و پرخوری‌های این دوران كه هنوز به خاطر سن كم بچه‌ها، با اندكی چاشنی دخالت و اعمال نظر والدین برای بیشتر خوراندن كودكان توام می‌شود، شروع دردسری می‌شود كه تا آخر عمر گریبانگیر كودكان مخصوصا دخترها را می‌گیرد.
يکشنبه 13/10/1394 - 12:24

ادویه های زمستانی را بشناسید و مصرف کنید


ادویه های زمستانی را بشناسید و مصرف کنید

ادویه های زمستانی را بشناسید و مصرف کنید

 

به گزارش ایران ناز فصل سرما ادویه‌‌های مخصوص به خود را دارد که بسیار پر منفعت هستند و به گرم کردن بدن در فصل زمستان کمک می‌‌کنند. برخی از ادویه‌‌ها از بیماری‌‌ها پیشگیری کرده و منفعت فوق‌العاده‌‌ای دارند. 

 

 هل خواص هل,خواص دارویی هل ,فواید هل

جویدن دانه‌‌های تازه هل می‌‌تواند در هضم بهتر موثر باشد. پودر آن مزه و طعمش را سریع از دست می‌‌دهد در حالی که دانه‌‌های هل با پوست می‌‌تواند طعم‌دار و موثرتر باشد. مصرف هل می‌‌تواند در کارایی کبد، معده و روده و اشتها مفید باشد. در آلمان از این ادویه برای تسکین سرفه، برونشیت، کاهش تب، کاهش التهاب دهان و حلق، رفع مشکلات کبد و کیسه صفرا، تقویت سیستم ایمنی و در جهت کاهش عفونت استفاده می‌‌شود. در طب سنتی، از هل مانند دارچین در درمان مشکلات گوارشی استفاده می‌‌شود. برخلاف دارچین مصرف هل در دوران بارداری خطری ندارد و حتی می‌‌تواند باعث تسکین بیماری صبحگاهی شود. 

 

دارچین

اثرات منفی غذاهای چرب را با دارچین از بین ببرید

 

cinnamon11

از لحاظ پزشکی، دارچین یک گرم کننده می‌‌باشد. برای پیشگیری از سرما و گرم نگه داشتن دست‌‌ها و پاها‌یی که هر لحظه احساس سرما می‌‌کنند انتخاب خوبی است. یک فنجان چای دارچین تشکیل شده از چوب دارچین و یا ریختن یک قاشق چای خوری پودر دارچین در یک لیوان آب جوش راه خوبی برای پیشگیری از آنفلوانزا در زمستان است. یک فنجان چای دارچین می‌‌تواند درد‌‌های قاعدگی را آرام کند، درد مفاصل را تسکین دهد و همچنین احساس پری بعد از یک وعده غذایی را کمتر کند، کمک به هضم بهتر غذا نماید و از ریفلاکس جلوگیری کند. مصرف منظم چای دارچین می‌‌تواند باعث قوی‌تر شدن لثه‌‌ها شود و خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد. ناگفته نماند در هند از چای دارچین برای درمان تهوع و استفراغ استفاده می‌‌شود. در دوران بارداری و افرادی که دچار زخم معده یا روده هستند باید از مصرف دارچین دوری شود. زیرا می‌‌تواند باعث ایجاد علائمی گردد بدین صورت که سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد خواب آلودگی و یا افسردگی و در موارد حادتر باعث تاکیکاردی می‌‌شود.

 

 زیره سیاه
زیره

دانه‌‌های زیره گرم، شیرین و تند می‌‌باشد و خواص زیادی دارد از جمله:

 

1. علاوه بر خواص دارویی، دانه‌‌های زیره ارزش غذایی دارند و حاوی نوترینت‌‌ها، مینرال‌‌هایی چون آهن، مس، کلسیم، پتاسیم، منگنز، سلنیم، روی، منیزیم ، ویتامین‌‌های A، E، C و گروه B و آنتی اکسیدان می‌‌باشند.

 

2. دانه‌‌های زیره منابع غنی فیبر رژیمی می‌‌باشند. 100 گرم آن 38 گرم (میزان توصیه شده دریافتی روزانه) فیبر بدن را تامین می‌‌کند.

 

3. دانه‌‌های زیره حاوی آنتی‌اکسیدان‌‌های قوی از جمله کاروتن، گزانتین، زآگزانتین می‌‌باشد. این ترکیبات از بدن در مقابل رادیکال‌‌های آزاد حفاظت می‌‌کنند بنابراین بدن را در مقابل سرطان، عفونت و سایر بیماری‌‌ها محفوظ می‌‌دارند.

 

4. از دانه‌‌های زیره جهت درمان سرماخوردگی، برونشیت و سندروم روده تحریک پذیر استفاده می‌‌شود.   

 

جوز هندی

معرفی جوز هندی تقویت کننده اعصاب

 

6-27-2011-9-06-48-AM

در طب سنتی از جوز در درمان اسهال، التهاب غشای موکوسی، نفخ و استفراغ استفاده می‌‌شود. در چین از این ادویه برای تسکین سردرد، کاهش تب، از بین بردن ضعف و ناتوانی استفاده می‌‌شود. ناگفته نماند روغن این ادویه جهت کاهش درد‌‌های روماتیسمی توصیه می‌‌شود.   

 

زنجبیل

زنجبیل مسکن سردردهای میگرنی

زنجبیل یک ادویه است که می‌تواند برای درمان بسیاری از مشکلات استفاده شود و برای فصل زمستان می‌تواند بسیار مفید باشد چون بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی، عفونت های سینوسی و آنفلوانزا هستیم.

 

میکروب‌ها و ویروس‌ها مسری هستند و بیماری را به دیگران منتقل می‌کنند و در مکانی که افرادی دچار سرماخوردگی باشند، ویروس‌ها می‌توانند بیماری را به افراد دیگر منتقل کنند. پیشگیری بهترین کار است و در این صورت 50 درصد از بروز بیماری‌ها کاهش پیدا می‌کند؛ اگر افراد قبل از اینکه دچار سرماخوردگی شوند، بدن خود را ایمن کنند، از بروز سرماخوردگی پیشگیری کرده‌اند. مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود همچنین استراحت یکی از عوامل مهمی است که ایمنی بدن را افزایش می‌دهد؛ کم‌خوابی نیز‌ بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد.

 

اگر افراد دچار سرماخوردگی شدند، برای رفع درد و کاهش تب می‌توانند از جوشانده زنجبیل استفاده کنند.

 

زنجبیل داروی گیاهی ضد سرماخوردگی است و طبیعتی گرم دارد و برای برطرف کردن عوارض سرماخوردگی بسیار مفید است. از زنجبیل قطره‌ای صنعتی ساخته شده که اثر آن بسیار بهتر است و سریع جذب می‌شود.

يکشنبه 13/10/1394 - 12:20

   ویتامین E در پزشکی

ویتامین E از ویتامین های محلول در
چربی است.این ویتامین یکی دیگر از
ترکیب های مهمی است که از بدن در
مقابل آثار زیان آور آلودگی هوا محافظت
می کند. ویتامین E با اکسیژن ترکیب
می شود و رادیکال های آزاد را از بین
می برد.این ویتامین چربی های اشباع
نشده و دیگر ترکیب های حساس به
اکسیژن مانند ویتامین A را از واکنش
های اکسیدکننده محافظت می کند،
بنابراین مصرف مواد غذایی حاوی
ویتامین E علاوه بر مصون کردن بدن
در مقابل آلودگی ها، مانع از بین رفتن
ویتامین A نیز می شود. خاصیت آنتی
اکسیدانی ویتامین E باعث حفاظت از
غشای سلولی می شود. به گزارش ایرنا
کمبود این ویتامین باعث افزایش احتمال
ابتلا به سرطان و مشکلات قلبی و عروقی
و اختلالات تولید مثلی می شود.
قلب و ویتامین E
مصرف ویتامین E در زمان آلودگی هوا،
باعث حفظ سلامت قلب می شود.
مغز و ویتامین E
در زمان آلودگی هوا، مصرف این ویتامین
به دریافت اکسیژن توسط سلول های مغز
کمک می کند و همین امر زوال عقل و
پیری سلول های مغز را به تاخیر می اندازد.
سلول ها و ویتامین E
یکی از مشکلات ناشی از آلودگی هوا،
افزایش خطر ابتلا به انواع سرطان هاست؛
بنابراین با خوردن موادغذایی حاوی این
ویتامین، بدن در مقابل ابتلا به انواع
سرطان ها مصون می ماند.
DNA و ویتامین E
مصرف ویتامین E مانع از آسیب دیدگی ژن
ها و DNA در زمان آلودگی هوا م یشود.
سیستم ایمنی و ویتامین E
مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین به
واسطه افزایش عملکرد سیستم ایمنی
بدن، باعث حفظ سلامت بدن در زمان
آلودگی هوا می شود.
قرنیه و ویتامین E
در زمان آلودگی هوا یکی از اندام هایی
که به شدت در معرض آسیب قرار دارد،
چشم به ویژه قرنیه است. مصرف ویتامین
E باعث محافظت از قرنیه در مقابل آسیب
های ناشی از آلودگی هوا می شود.
پوست و ویتامین E
در زمان آلودگی هوا، پوست در معرض
آسیب قرار دارد. بنابراین برای جلوگیری
از آسیب دیدگی پوست و چروک خوردن
آن، مصرف ویتامین E ضروری است.
منابع ویتامین E
غذاهای دریایی: یکی از بهترین منابع
حاوی ویتامین E، غذاهای دریایی است.
انواع ماهی و میگو حاوی ویتامین E
است.
آجیل ها: انواع خام این خوراکی ها
سرشار از ویتامین است . مصرف روزانه
یک سوم فنجان آجیل خام مناسب است.
سبزی ها: انواع سبزی های پهن برگ
با رنگ تیره، حاوی ویتامین E است .
بنابراین در زمان آلودگی هوا از انواع
سبزی ها به ویژه اسفناج، کاهو و کلم
استفاده کنید.
جدول سلامت
- فعالیت هایی انجام دهید که از آن لذت می برید.
به یاد داشته باشید، هیچ قانونی نیست که بگوید
شما برای ورزش کردن حتماً باید به باشگاه بروید
یا تجهیزات ورزشی بخرید.
-حتی وقتی خیلی خسته اید هم ورزش
کنید. ممکن است بعد از ورزش کردن
خستگی تان برطرف شود.
- فعالیت هایتان را فهرست بندی
کنید. کارهایی را که برایتان مهم
است یادداشت کنید
-تغییر عادات رفتاری دشوار است و جایزه دادن
باعث ایجاد انگیزه می شود. پس یک هدف و یک
پاداش برای خود در نظر بگیرید و برای رسیدن
به آن تلاش کنید.
-با داشتن فعالیت های مختلفی مثل وزنه زدن،
پیاده روی، دویدن، تنیس، دوچرخه سواری،
ایروبیک و... می توانید به میزان کافی فعالیت
داشته باشید.
- با یک نفر همراه شوید.
-ورزش را صبح زود انجام دهید.
-به همه شاخص های پیشرفت خودتان توجه کنید.
اگر به باشگاه می روید، محل آن باید بین محل کار و خانه تان
قرار داشته باشد. اول به باشگاه بروید، یک دوش بگیرید و
بعد برای رفتن سر کار بسیار پر انرژی خواهید بود.
- ورزش را جزو اولویت های زندگی قرار دهید.
شروع یک برنامه منظم ورزشی چندان هم که فکر می کنید دشوار نیست. اما مشکل دنبال کردن برنامه است
زیرا بعد از مدتی، شور و اشتیاق اولیه فروکش می کند .برای موفقیت در فعالیت ورزشی به نکات زیر توجه کنید :
روش های ساده برای افزایش انگیزه به ورزش
آشپزی من
ویتامین E علیه عوارض آلودگی هوا
چه افرادی در معرض کمبود ویتامین
E قرار می گیرند؟
البته باید بدانید که کمبود ویتامین E به ندرت پیش
می آید. کمبود این ویتامین بیشتر در بین افرادی
که نمی توانند چربی های غذایی را جذب کنند یا
افرادی که دچار اختلال نادر متابولیسم چربی ها
هستند، رخ می دهد.
کودکان نارس و کودکانی که با وزن خیلی پایین به
دنیا می آیند ) 1.5 کیلوگرم( نیز در معرض خطر
کمبود ویتامین E هستند.
مصرف بیش از اندازه
مشکلات مصرف زیاد ویتامین E نسبت به سایر
ویتامین های محلول در چربی کمتر است، زیرا
بدن تحمل مقادیر زیاد آن را نسبتاً دارد. اما اگر
مصرف بیش از اندازه و به صورت مصنوعی مانند
آمپول یا قرص ویتامین E باشد، باعث مسمومیت
جدی می شود. همچنین از دیگر عوارض مصرف
بیش از اندازه این ویتامین این است که بدن از دیگر
ویتامین های محلول در چربی استفاده نمی کند و
کمبود این ویتامین ها در بدن به وجود می آید.
از دیگر عوارض مصرف بیش از اندازه رسوب کلسیم
در استخوا نها و همچنین اختلال در ذخیره ویتامین
Aدر کبد است و حتی مصرف بیش از اندازه آن
)بیشتر از ۴۰۰ واحد( خطر مرگ به همراه دارد.به
گفته محققان مصرف بیش از اندازه ویتامین E می
تواند اثر معکوس داشته باشد و باعث ریزش بیشتر
موها شود.
يکشنبه 13/10/1394 - 12:13
آشنایی با ویتامین E

   آشنایی با ویتامین E

ویتامین E مهم ترین عامل برای داشتن سیستم ایمنی قوی و پوست و چشم های سالم است. در سالهای اخیر مکمل‌ های حاوی ویتامین E بدلیل خواص آنتی اکسیدان (آنتی اکسیدان ها از سلولها در برابر آسیب محافظت می‌کنند) ویتامینE بسیار مشهور شده‌اند. با اینحال فواید و خطرات ویتامین Eهنوز خیلی مشخص نیست.
اولین مطالعات بر روی موشهای آزمایشگاهی که با پروتئین کازئین، نشاسته، ذرت، چربی حیوانی و مخمر تغذیه شده بودند، نشان داد که آنها دچار اختلال در تولید مثل گردیدند، به طوری که موشهای ماده سقط جنین کرده و موشهای نر، نازا شدند. این علایم با دادن بعضی از روغنهای گیاهی برطرف شد و بالاخره ویتامین E از روغن جوانه گندم استخراج گردید. دانشمندان در سالهای بعد توانستند این ویتامین را در آزمایشگاه بسازند و آن را توکوفرول نامیدند. این ویتامین در برابر مواد قلیایی، نور و اکسیژن هوا ناپایدار است و وقتی در برابر چربیهای تند شده، سرب و آهن قرار می گیرد، تخریب می گردد. از آنجا که ترکیبات این ویتامین همانند ویتامینهای  Aو D در آب نامحلولند، به وسیله پختن در آب، هدر نمی روند. آنچه که سبب تخریب ویتامین  Eمی گردد، انجماد و سرخ کردن عمیق می باشد.
مهمترین خصوصیت شیمیایی ویتامین E، این است که به آسانی اکسید می شود و بدین وسیله میزان اکسیژن در دسترسی را که ممکن است سایر مواد را از بین ببرد، کاهش می دهد. خوب است بدانید که به موادی نظیر ویتامین E که دارای چنین خاصیتی هستند، آنتی اکسیدان می گویند.

 

اعمال ویتامین E

عمل اصلی ویتامین  E، همان فعالیت ضد اکسیدانی یا آنتی اکسیدانی است که به آن اشاره شد. چربیهایی که حاوی ویتامین E هستند، از چربیهای بدون ویتامین  E، کمتر مستعد اکسیده شدن و فاسد شدن می باشند. به همین ترتیب وقتی ویتامین  Eدر غذاهای حاوی ویتامین  A، اسیدهای چرب غیر اشباع (که در روغنهای مایع گیاهی یافت می شوند) و ویتامین C موجود باشد، آنها را در مقابل اکسیده شدن و تخریب، محافظت می نماید.
این ویتامین در بدن نیز دارای همین خاصیت است. جالب است بدانید که در دیواره سلولهای بدن ما چربی نیز وجود دارد که ویتامین E مانع تخریب و اکسیده شدن این چربیها می شود، لذا این ویتامین به حفظ سلامت سلولها کمک می کند. همچنین ویتامین E در بدن نیز سبب حفظ ویتامین A و جلوگیری از تخریب آن در لوله گوارشی شده و بنابراین باعث کاربرد بیشتر ویتامین A می شود.
ویتامین E مهم ترین عامل برای داشتن سیستم ایمنی قوی و پوست و چشم های سالم است. در سالهای اخیر مکمل‌ های حاوی ویتامین E بدلیل خواص آنتی اکسیدان (آنتی اکسیدان ها از سلولها در برابر آسیب محافظت می‌کنند) ویتامینE   بسیار مشهور شده‌اند. با اینحال فواید و خطرات ویتامین Eهنوز خیلی مشخص نیست.
 

چرا افراد ویتامین E مصرف می‌کنند؟

خیلی از مردم ویتامین E را به امید خصوصیات آنتی اکسیدانی این ویتامین و پیشگیری یا درمان بیماری ها مصرف می کنند. اما تحقیقات نشان داده که ویتامین E در پیشگیری از بیماریهایی چون سرطان، بیماری قلبی، دیابت، بیماری آلزایمر، آب مروارید و خیلی دیگر از بیماری ها بی‌نتیجه است.
تنها فایده اثبات شده مکمل های ویتامین E در افرادی است که واقعا کمبود ویتامین E دارند. البته این کمبود هم فقط در افرادیکه دارای مشکلات گوارشی و یا فیبروز کیستیک هستند، رخ می‌دهد و بسیار نادر است. افرادیکه رژیم غذایی خیلی کم چربی دارند هم در خطر ابتلا به این بیماری است.
علائم و نشانه‌های کمبود ویتامین E متعدد و در بسیاری از موارد مشابه برخی دیگر از کبمود‌های غذایی است. کم خونی همولیتیک‌، ضعف، فلج چشم، اختلال عملکرد تنفسی و ریوی و برخی از اختلالات مربوط چشم‌ها، از علائم و عوارض مهم کمبود ویتامین ‌ E است. کمبود شدید و طولانی مدت ویتامین E در بدن با آسیب بافت عصبی و بروز اختلالات عصبی، روانی و حرکتی در ارتباط نزدیک است.
غشا‌های سلولی اندام‌های مختلف بدن، ممکن است در اثر کمبود ویتامین E تغییر یافته و موجب بروز عوارض و مشکلات جدی برای انسان شود.

 

مقدار مورد نیاز بدن به ویتامین E

مقدار توصیه شده ویتامین E شامل آن مقدار ویتامین E است که شما از طریق مواد غذایی که می خورید یا مکمل های ویتامین E که مصرف می کنید، جذب می نمایید.

مقدار توصیه شده ویتامین E (آلفاتوکوفرول) برحسب میلی گرم و واحد بین المللی (IU) گروه
کودکان
6 میلی گرم در روز یا 9 (IU) 1 تا 3 سال
7 میلی گرم در روز یا 10/4 (IU) 4 تا 8 سال
11 میلی گرم در روز یا 16/4 (IU) 9 تا 13 سال
زنان
15 میلی گرم در روز یا 22/4 (IU) 14 سال به بالا
15 میلی گرم در روز یا 22/4 (IU) باردار
19 میلی گرم در روز یا 28/5 (IU) شیرده
مردان
15 میلی گرم در روز یا 22/4 (IU) 14 سال به بالا

بالاترین مقدار جذب قابل تحمل از یک مکمل، بالاترین مقداری است که بیشتر افراد می توانند در کمال ایمنی و سلامت دریافت کنند.از دوزهای بالاتر معمولا در درمان کمبود ویتامین E استفاده می شود. اما توجه به این نکته ضروری است که هیچگاه بدون نظر و تجویز پزشک نباید از دوزهای بالاتر استفاده کنید.

مقدار جذب قابل تحمل ویتامین E (آلفاتوکوفرول) برحسب میلی گرم و واحد بین المللی (IU) گروه کودکان و بزرگسالان
200 میلی گرم در روز یا 300 (IU) 1 تا 3 سال
300 میلی گرم در روز یا 450 (IU) 4 تا 8 سال
600 میلی گرم در روز یا 900 (IU) 9 تا 13 سال
800 میلی گرم در روز یا 1200 (IU) 14 تا 18 سال
1000 میلی گرم در روز یا 1500 (IU) 19 سال به بالا

از آنجا که ویتامین E محلول در چربی است، بهتر است مکمل ها همراه با غذا میل شود تا جذب آن افزایش یابد.
يکشنبه 13/10/1394 - 12:1


     کاهش مصرف نمک برای بیماران قلبی مضر است!اخبار,اخبار علمی , مصرف نمک,بیماران قلبی

طبق یک مطالعه جدید، کاهش مصرف نمک در بیماران قلبی می تواند خطر مرگ یا بستری شدن در بیمارستان را برای آنها به همراه داشته باشد.

 دهه های متمادی است که پزشکان توصیه می کنند بیماران مبتلا به نارسایی قلبی برای حفظ سلامت خود میزان مصرف نمک شان را کاهش دهند، اما مطالعه جدید محققان این توصیه را نادرست می داند.


به تازگی محققان مرکز پزشکی دانشگاه «راش» شیکاگو دریافتند که بیماران مبتلا به نارسایی قلبی متوسط که از رژیم غذایی حاوی میزان سدیم اندک پیروی می کنند در مقایسه با بیماران دارای شرایط مشابه که میزان مصرف نمک شان را محدود نکرده بودند ۸۵ درصد بیشتر در معرض مرگ یا بستری شدن در بیمارستان به خاطر بیماری قلبی قرار داشتند.


دکتر «رامی دوکی»، سرپرست تیم تحقیق، با اشاره به یافته های این مطالعه هشدار می دهد که این تحقیقات هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و بدین معنا نیست که از این پس بیماران قلبی مجاز به استفاده نامحدود از نمک هستند.


به گفته این محققان، هنوز آزمایشات بالینی زیادی برای اثبات درستی این فرضیه لازم است.
محققان این مطالعه برای انجام این آزمایش، داده های مربوط به معاینات بالینی ۸۳۳ بیمار مبتلا به نارسایی قلبی را به مدت سه سال دنبال کردند و با استفاده از پرسشنامه هایی میزان مصرف نمک آنها را تحت نظر داشتند.


آنها ۱۳۰ نفر از بیماران دارای رژیم غذایی محدود از لحاظ سدیم را با ۱۳۰ بیمار بدون محدودیت مصرف مقایسه نمودند.


در حدود ۴۲ درصد از بیماران قلبی دارای رژیم غذایی محدود از لحاظ سدیم در طول این مدت فوت کرده یا در بیمارستان بستری شدند، در حالیکه این رقم برای بیماران بدون رعایت این رژیم غذایی ۲۶ درصد بود.

شنبه 12/10/1394 - 10:16

ارسال فاکس با تلفن همراه با روش ابداعی دانشجوی دانشگاه شریفاخبار , اخبار علمی,ارسال فاکس با تلفن همراه,ابداع ارسال فاکس با تلفن همراه

 

یکی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با ابداع سامانه‌ای جدید، به دنبال آن است که فکس را به دنیای تلفن‌های همراه بیاورد.

فناوری فکس با بوق گوش خراشش به نظر می‌رسد با توسعه اینترنت و راحتی استفاده از پست‌های الکترونیک رو به انحطاط باشد. اما مهدی بلورساز دانشجوی دکترای رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف این گونه فکر نمی‌کند.

وی می‌گوید: با وجود خدمات مختلف ارتباطی اینترنتی هنوز فکس به عنوان امن‌ترین راه انتقال اسناد شناخته می‌شود.

بلورساز در این رابطه توضیح می‌دهد: انتقال داده از طریق اینترنت به دلیل عبور جریان اطلاعات از سرورهای متعدد و ناآشنا ذاتا امن نیست و با ریسک شنود همراه است. در حالی که کانال‌های انتقال صحبت به صورت نقطه به نقطه به یکدیگر متصل هستند که این عامل امنیت بسیار خوبی در برابر شنود فراهم می‌کند.

این واقعیت در عمل نیز باعث شده که گرایش مدیران به استفاده از فکس برای فرستادن اسناد بیشتر باشد به گونه‌ای که بنا بر مطالعات بلورساز، ۸۰ درصد از ۲۵ مدیری که وی از آنها تحقیق کرده است، اظهار کرده‌اند حاضر به استفاده از اینترنت برای ارسال اسناد نیستند.

اما فکس یک فناوری قدیمی است و نیاز به دستگاه‌های نسبتا بزرگی دارد که در مقابل تلفن‌های هوشمند امروزی با قابلیت‌های فراوان یک وصله ناجور به نظر می‌رسد. به همین دلیل این دانشجوی شریف به فکر استفاده از این دستگاه‌ها برای انتقال فکس افتاد و سامانه‌ای را ابداع کرد که با استفاده از فناوری انتقال داده‌ها بر روی کانال صحبت، می‌تواند به سایر گوشی‌ها یا دستگاه‌های قدیمی، فکس ارسال کند؛ بدون آنکه نیازی به اینترنت باشد. این کار به مدیران اجازه می‌دهد تا اسناد محرمانه خود را با خیالی آسوده و بدون نیاز به دستگاه اسکنر یا اینترنت بر روی کانال صدا انتقال دهند. تنها لازم است با گوشی خود یک عکس از اسناد تهیه کنند و با استفاده از سامانه جدید آن را منتقل کنند.

بر اساس این گزارش، طرح ارسال فکس بوسیله تلفن همراه از برگزیدگان جشنواره کارآفرینی شیخ بهایی بود که موفق به کسب رتبه سوم جشنواره در بخش نخستین المپیاد ملی طرح کسب و کار دانشجویی، شده است. طبق محاسبات انجام شده توسط طراح این سامانه، نرخ بازده ۶۰ درصدی در دوره پنج ساله و دوره بازگشت سرمایه دو و شش دهم سال برای سرمایه‌گذاران این طرح وجود خواهد داشت.

شنبه 12/10/1394 - 10:14

لباس‌هایی از جنس پوست درخت در راه! + تصاویردر مزون لباس شاهد لباس‌های زیبایی بودیم اما هنگامی که از جنس پارچه آن سراغ گرفتیم در نهایت تعجب شنیدیم که آن لباس‌ها از پوست درخت تهیه شده‌اند.

اخبار,اخبار گوناگون , لباس‌ها از پوست درخت

  در مزون لباس شاهد لباس‌های زیبایی بودیم اما هنگامی که از جنس پارچه آن سراغ گرفتیم در نهایت تعجب شنیدیم که آن لباس‌ها از پوست درخت تهیه شده‌اند.
 
البته خیاط لباس‌ها از شگفتی این پوسته‌ها خبر داد چراکه به راحتی تغییر شکل می‌هند و انعطاف‌پذیرند. نحوۀ دوخت و طرح این لباس‌ها متناسب با هر فصل تغییر می‌کند.

برای تهیۀ این لباس‌ها فرایند عجیبی طی می‌شود. بعد از جدا کردن پوست درخت، پوست آن باید حسابی کشیده شده و قبل از پوشیدن بیش از 12 ساعت با چکش کوبیده شود.

اخبار,اخبار گوناگون , لباس‌ها از پوست درخت


«فرد موتبی» از هنرمندان اوگاندا در مصاحبه با سی اِن اِن گفت: از مشکلات این صنعت جدید در آینده می‌توان به کمبود تولیدکننده و طراح در این زمینه اشاره کرد.این صنعت با اینکه صنعت جدید و کوچکی است اما جای پیشرفت زیادی دارد. درحال حاضر برندهای بیشتری نسبت به 3 سال پیش موجود است و همین موضوع آینده این صنعنت را امیدوارکننده نشان می‌دهد.
شنبه 12/10/1394 - 10:12

          وسواس در سالمندیوسواس در سالمندی

جنس وسواس در سالمندی با بقیه سنین تفاوت دارد

 

شروع وسواس در سالمندی بسیار نادر است اما آنچه اهمیت دارد، این است که جنس وسواس در سالمندی با بقیه سنین تفاوت دارد چون در سالمندی به دلیل تحلیل عضلات و کم شدن توان خود فرد تبعات وسواس می تواند بدتر بروز پیدا کند.


وسواس در هر سن و سال و از هر نوعی که باشد، آزاردهنده است و از نظر روانی و جسمی فرد مبتلا را دچار مشکل می کند. منظورم از وسواس، وسواس فکری یا عملی مکرر است که به بیمار رنج و عذاب قابل ملاحظه ای تحمیل می کند؛ به گونه ای که روند زندگی فرد و روابطش مختل شود.

شروع وسواس معمولا از 20 سالگی است و فقط 15 درصد افراد بعد از 35 سالگی به وسواس مبتلا می شوند. شروع وسواس در سالمندی بسیار نادر است اما آنچه اهمیت دارد، این است که جنس وسواس در سالمندی با بقیه سنین تفاوت دارد چون در سالمندی به دلیل تحلیل عضلات و کم شدن توان خود فرد تبعات وسواس می تواند بدتر بروز پیدا کند.

جنس وسواس در سالمندان تفاوت دارد
شیوع وسواس در سالمندی تنها یک درصد است ولی الگوی آن با وسواسی که در سنین جوانی بروز پیدا می کند، متفاوت است. بیشتر سالمندانی که دچار وسواس هستند، عمدتا وسواس شستشو و ترس از گناه دارند. از آنجایی که وسواس از سنین جوانی آغاز می شود، اگر سالمندی دچار وسواس است، قاعدتا باید شکل خفیف آن را از قبل داشته باشد. البته اگر تازه وسواس در فرد سالمند ظاهر شده، به این دلیل است که ممکن است اتفاقی در زندگی اش افتاده باشد که تحملی برایش سخت بوده و یکباره دچار وسواس شده  است.

همچنین ممکن است فرد از دوره جوانی وسواس داشته ولی خیلی جدی نبوده است ولی رد سالمندی به صورت تشدید یافته بروز پیدا می کند. علاوه بر اینها، اگر در دوره سالمندی شاهد ابتلا به وسواس باشیم، می توانیم با کمی جستجو دریابیم یک بیماری جسمی عامل وسواس است. البته منظورم بیماری هایی است که مغز را درگیر می کند؛ مثل سکته مغزی، تومور مغزی یا مسمومیت هایی که در اثر موادی مانند حشره کش ها ایجاد می شود و در مغز تاثیر می گذارد. شروع اختلال های شناختی یا زوال مغز نیز می تواند در بروز وسواس در سالمندی نقش داشته باشد.

وسواس به تنهایی نمی آید!
یکی از مشکلاتی که وسواس می تواند برای سالمندان ایجاد کند، این است که وسواس معمولا با بیماری های دیگری همراه است. جالب است بدانید وسواس در 67 درصد موارد با افسردگی اساسی همراه است. حتی ممکن است با ترس اجتماعی نیز همراه باشد که در این صورت عملکرد فرد مختل می شود به گونه ای که گوشه گیرتر می شود و بیرون رفتن از خانه برایش مشکل خواهد شد.


از سوی دیگر، همان طور که گفتیم، سالمندان بیشتر به وسواس شستشو و ترس از گناه مبتلا می شوند؛ به صورتی که به دنبال وسواس فکری با تصور اینکه آلودگی در اطراف وجود دارد، مدام در فکر شستشو هستند تا اضطرابشان از این طریق کم شود. وسواس ترس از گناه نیز به شکلی بروز پیدا می کند که فکرهای وسواس گونه در مورد گناه مدام افراد را آزار می دهد و به صورت جبرانی ممکن است ذکرهای طولانی بگویند یا مدام در حال عبادت باشند و یا به صورت اغراق آمیز صدقه دهند. در حقیقت، با این کارها فرد می خواهد احساس گناهش و اضطرابش را کم کند.

 

درمان فوری وسواس در دوران سالمندی

بهتر است برای درمان وسواس در سالمندی حتما به پزشک مراجعه کنید

 

علایم وسواس در طول زمان کم و زیاد است
وسواس یک بیماری مزمن است و اگر تنها 30 درصد به درمان پاسخ دهد، ما ادعا می کنیم فرد به درمان پاسخ داده است چون با 30 درصد پاسخ به درمان نیز کیفیت زندگی فرد بالا می رود.

نکته مهم دیگر این است که سیر بیماری وسواس درازمدت است و معمولا از 20 سالگی شروع می شود و ممکن است اگر درمان نشود تا سالمندی نیز ادامه پیدا کند ولی در طول زمان، علایم بیماری وسواس کم و زیاد می شود. درمان وسواس در سالمندی نیز همانند سایر سنین، روان درمانی به کمک دارودرمانی است و با توجه به اینکه وسواس در چه موقعیتی تشدید می شود، تکنیک هایی به مبتلایان آموخته می شود تا به کمک آن بتوانند اضطرابشان را کم کنند.

مثلا به کمک یک تکنیک رفتاری- شناختی وقتی فکر وسواس به سراغشان می آید مدام این رفتار را با خودشان تکرار کنند تا اثرش از بین برود و برایشان تکراری شود.

ضرورت درمان فوری وسواس در دوران سالمندی
ممکن است بسیاری از سالمندان به دلیل تفکرات سنتی شان برای درمان وسواس پیش پزشک نروند و اطرافیانشان دنبال راهی باشند که به آنها کمک کنند. باید بدانید هیچ گونه کمکی نمی توانید به این سالمندان داشته باشید جز اینکه آنها را تنها نگذارید.

پس حتما آنها را مجاب کنید پیش پزشک بروند چون در سالمندی توان جسمی افراد کمتر می شود اگر قرار باشد مدام در حال شستشو باشند هم توانشان کمتر می شود و زودتر به انواع بیماری ها مبتلا می شوند و هم بیشترین آسیبی که می بینند مربوط به پوستشان است. این اتفاق خیلی مهم است چون در سنین سالمندی پوست دچار خشکی و با وسواس خشکی پوست بیشتر می شود. بنابراین بهتر است برای درمان وسواس حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

شنبه 12/10/1394 - 10:10

اذکار روزانه پیامبر (صل الله علیه واله)

پیامبر برای همه اوقات و کارهای روزانه ذکرهای می کرد

*درهنگام بیدار شدن از خواب می فرمود

الحمد لله الذی احیانا بعد ما اماتنا والیه النشور

*درهنگام خوابیدن

بسمک الله اموت واحیا

*در هنگام رفتن به دستشویی می فرمود

بسم الله اللهم انی اعوذو بک من الخبث والخبائث

*در هنگام بیرون امدن

غفرانک الحمد لله الذی اذهب عنی الاذی وعافانی

*هنگام خروج از خانه می فرمود

اللهم انی اعوذو بک ان اضل او اوضل ان ازل او اوزل ان اظلم او اوظلم ان اجهل او یجهل علیه

*در هنگام وارد شدن به خانه  

اللهم خیر المولج وخیر المخرج بسم اللهخرجنا وبسم الله ولجنا و علی الله ربنا وتوکلنا

*در هنگام ورود به مسجد می فرمود

بسم الله وسلام علی رسول لله اللهم افتح لی ابواب رحمتک

*بعد از سلام می فرمود

اعوذو با لله وبه وجهه الکریم وسلطان القدیم من الشیطان الرجیم

*وقتی در مسجد ساکن بود می فرمود

اللهم جعل فی قلبی نورا وفی لسانی نورا وجعل من سمعی نورا ومن بصری نورا وجعل من فوق نورا ومن امام نورا وجعل من خلف نورا ومن تحت نورا اللهم اعطنیس نورا

*ودر هنگام خروج می فرمود

اللهم انی اسئلک من فضلک

* هر وقت کسی را می دید که لباس تازه ای پوشیده بود می فرمود

البس جدیدا وعش حمیدا ومت شهیدا

*در هنگام رفتن به زیارت در اول قبرستان می فرمود

السلام علیکم یا دار قوم المومنین انتم لنا سلف ونحن بکم تبع وانشاء الله بکم لاحقون

* هر وقت از خانه یا مسجد خارج می شد می ذفرمود

ربنا ما خلقت هذا باطلا سبحانک فقنا عذاب النار

شنبه 12/10/1394 - 10:1