azemandias ( تعداد مطالب : 325 ) ( تعداد نظرات : 2 )

سیم‌کارت‌های اعتباری غیرفعال همراه اول براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، از ماه آینده سلب امتیاز می‌شوند.

به گزارش تبیان و به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول که بیش از 90 روز  متوالی غیرفعال بوده‌اند، بزودی و مطابق با مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات سلب امتیاز می‌شوند.
با توجه به اینکه نامبرینگ ثروت ملی محسوب می شود، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوبه‌ای برای استفاده بهینه از این دارایی دارد که بر مبنای آن، اپراتور‌ها می‌توانند در صورت عدم استفاده مشترکان از سیم‌کارت‌های اعتباری، بعد از 90 روز اقدام به سلب امتیاز کنند. لذا تمامی دارندگان سیم‌کارت‌های اعتباری غیرفعال جهت حفظ شماره خود فرصت دارند حداکثر تا پایان مردادماه(تا تاریخ 31/5/99) نسبت به خرید شارژ یا بسته و استفاده از سرویس های مکالمه، اینترنت و یا پیامک اقدام کنند.
در این اطلاعیه توصیه شده در صورت عدم تمایل مشترکان به حفظ شماره، بهتر است اطلاعات عضویت خود با شماره مذکور را در شبکه‌های اجتماعی حذف کنند؛ زیرا در غیر این صورت مسؤولیت هرگونه عواقب حاصل از عدم حذف اطلاعات بر عهده مشترک خواهد بود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 36دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 16:51
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

مقامات بهداشتی آمریکا اعلام کردند پیاز قرمز سبب آلودگی صدها نفر در ایالات متحده به باکتری "سالمونلا" شده است.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، پیاز‌های آلوده به باکتری سالمونلا باعث ایجاد مسمویت در ۴۰۰ نفر در ۳۱ ایالت آمریکا شد.

بر این اساس، سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد: منشا این آلودگی مربوط به شرکت تامسون اینترنشنال واقع در ایالت کالیفرنیا است.

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: اگر چه شواهد قطعی نشان می‌دهد عامل اصلی سالمونلا پیاز قرمز بوده است، با این حال، تمامی انواع مختلف پیاز که در تماس با پیاز‌های قرمز بوده است به دلیل خطر انتقال باکتری، مستعد آلودگی هستند.

این شرکت تمامی پیاز‌های خود از جمله پیاز قرمز، سفید، زرد و پیاز شیرین را از بازار جمع آوری خواهد کرد. تاکنون نزدیک به ۴۰۰ نفر به دلیل مصرف این پیاز‌ها و سم سالمونلا مسموم شده اند. از این میان، ۶۰ تن به دلیل وخامت حالشان در بیمارستان بستری شدند.مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا اعلام کرد: نشانه‌های مسمومیت با سالمونلا شامل اسهال، تب و دل پیچه است. افراد ۶ ساعت تا ۶ روز پس از آنکه در معرض باکتری قرار گرفتند، علائم بیماری را از خود بروز می‌دهند.

این باکتری می‌تواند ۴ تا ۷ روز افراد را درگیر کند.کودکان زیر ۵ سال، سالمندان بالای ۶۵ سال و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در صورت مصرف مواد غذایی حاوی باکتری سالمونلا احتمال آنکه عوارض شدیدی نشان دهند زیاد است.

سالمونلا یکی از مسمومیت‌های رایج غذایی است که از طریق مصرف غذا‌های آلوده به بدن انسان منتقل می‌شود. در برخی موارد مشاهده شده است این باکتری از دستگاه گوارش به سایر اندام‌های بدن منتقل می‌شود که در این حالت فرد باید برای درمان‌های تکمیلی در بیمارستان بستری شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 10ساعت و 18دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 7:0
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

مرکز تحقیقات علمی اسپانیا اعلام کرد: دانشمندان این نهاد موفق به ساخت یک اسپری شده اند که پس از استعمال آن در دهان، می‌تواند از انتقال ویروس کرونا در محیط به صورت اورژانسی جلوگیری کند.

خولیو رولتا، یکی از محققان این طرح بیان کرد: هم اینک شاهد انتقال بیماری از طریق دهان و بینی هستیم. اسپری این محلول به دهان باعث ایجاد یک مانع برای نفوذ ویروس کرونا و در نتیجه بی اثر شدن آن می‌شود.

او افزود: حتی در صورتی که ویروس در محیط پخش شده باشد این اسپری می‌تواند باعث ناتوانی آن در انتقال به ریه‌های افراد شود. در نتیجه عملکرد این اسپری، ویروس نمی‌تواند وارد بدن شود و در پی آن از شدت شیوع بیماری در جامعه کاسته می‌شود.

مرکز تحقیقات علمی اسپانیا در حال تحقیقات تکمیلی درباره این اسپری است. این مرکز تاکید دارد اگر این اسپری بتواند با موفقیت مانع از انتقال ویروس به بدن شود، می‌توان از آن برای مقابله با شیوع سایر ویروس‌ها استفاده کرد، زیرا مکانیسم انتقال ویروس‌ها میان انسان‌ها تقریبا به یک صورت عمل می‌کند.متخصصان می‌گویند پس از اطمینان از عملکرد این اسپری در مقابل شیوع ویروس کرونا، می‌توان در مقابل سایر ویروس‌ها و نیز سایر همه گیری‌هایی که در آینده رخ خواهد داد از آن بهره گرفت.

اسپانیا جزو کشور‌هایی بود که در موج نخست شیوع ویروس کرونا در قاره سبز بیشترین آسیب را دید. تاکنون ۲۸۹ هزار نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده اند. از این میان، بیش از ۲۸ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

دولت اسپانیا امیدوار است با کشف راهکار‌های جدید از شدت شیوع ویروس در کشور بکاهد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 10ساعت و 18دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 6:57
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت و رئیس اتاق اصناف با اشاره به اینکه در وضع فعلی فقط واحد‌هایی را تعطیل کرده ایم که ماهیت تجمعی دارند، گفت: نتیجه بازرسی‌های مشترک ما نشان می‌دهد پاساژ‌ها و نانوایی‌ها همچنان درآخرین رده جدول رعایت پروتکل‌ها قرار دارند.

او با اشاره به اینکه نانوایی‌ها قوت اصلی مردم را تامین می‌کنند لذا به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مشکل ساز هستند، گفت: برای تمامی اصناف اجرای پروتکل‌ها اجباری است و همه باید پروتکل‌ها را رعایت کنند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت قرمز تهران گفت: سیاست ما ایجاد محدودیت شدید نیست و راه چاره را در اجرای دقیق و کامل پروتکل‌ها می‌بینیم. برای همین در سطح شهر می‌بینید که بسیاری از مشاغل و اصناف فعال هستند.

پلمب هزار واحد صنفی  در هر هفته در کشور

او ادامه داد : به علت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و اصرار بر تخلف، متاسفانه میانگین، هر هفته در سطح کشور حدود هزار واحد صنفی را تعطیل و پلمب می‌کنیم.


رانندگان تاکسی به شدت در معرض خطر هستند

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت تاکسی‌ها اظهار کرد: رانندگان تاکسی به شدت در معرض خطر هستند و حتما باید همه پروتکل‌ها را رعایت کنند.

فرهادی افزود: هر جایی که تجمعی باشد مطمئن باشید آلوده است به ویژه اگر تهویه مناسب هم نداشته باشد.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه به رغم همه تذکر‌ها با حاد شدن شرایط متاسفانه مجبور شده ایم اصنافی را که فعالیت آن‌ها منجر به تجمع می‌شد را تعطیل کنیم، افزود: انتظار ما از مدیریت‌های مراکز خرید ،فروشگاه‌ها و پاساژ‌ها این است که رفت و آمد مردم را به نحوی مدیریت کنند که تجمع ایجاد نشود.

فرهادی تصریح کرد: ما بین هیچ شغل و صنفی تفاوت قائل نیستیم از این رو برای همه اصناف و مشاغل پروتکل فرستاده ایم و پروتکل نانوایی‌ها هم بسیار ساده است که شامل گندزدایی محیط کار، وسایل و شستن مکرر دست‌ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اخذ وجه از طریق کارتخوان است.

او بیان کرد: نگرانی‌ها در مترو را بیشتر به دلیل رعایت نشدن فاصله گذاری اجتماعی می دانیم، اگر فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود، استفاده از ماسک هیچ فایده‌ای ندارد.

فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت متروی تهران هم در ادامه برنامه طی تماس تلفنی اظهار کرد: در ورودی‌های ایستگاه‌ها و گیت‌ها استفاده از ماسک را از سوی مردم کنترل می‌ کنیم و اگر کسی ماسک نداشته باشد باید اقدام به خرید ماسک آن هم به قیمت مصوب از غرفه های مستقر در مترو کند.

او ادامه داد: ما با حداکثر ظرفیت در حال کار و فعالیت هستیم تا فاصله گذاری اجتماعی در مترو ممکن باشد به هر حال ظرفیت ما همین قدر است و هر چه ظرفیت داریم برای رعایت پروتکل‌ها به کار گرفته ایم.

مدیرعامل شرکت متروی تهران با اشاره به اینکه شبکه مترو تهران برای حمل و نقل عمومی طراحی شده است، افزود: ما به دنبال خدمتگزاری مناسب به شهروندان هستیم، امروز افزایش چشمگیر مسافران را نداشتیم به طوری که در روز دوشنبه و سه شنبه مسافران کم بودند و فاصله گذاری اجتماعی را مرتب به شهروندان تذکر می‌دهیم.

نوبخت با اشاره به اینکه در همه ایستگاه ها اجازه داده ایم تا تولید کنندگان ماسک، اقدام به عرضه آن هم به قیمت مصوب کنند، بیان کرد: کولر در همه قطارها  کار می کند تا شرایط برای مسافران مطلوب باشد امیدواریم تقاضای سفر مناسب باشد تا ظرفیت ما پاسخگوی نیاز مردم باشد.

او گفت: در ورودی ایستگاه ها ظرفیت محدود است از این رو سفر را باید به‌گونه‌ای توزیع کرد تا در ساعت اوج کمترین مراجعه به مترو را داشته باشیم.

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف در بخش دیگری از برنامه گفت: رعایت پروتکل‌های ستاد ملی کرونا برای همه اصناف و مشاغل اجباری است از این رو همه اصناف باید رعایت کنند تا مجبور به تعطیل کردن آن‌ها نشویم.

رئیس اتاق اصناف با بیان این که قرمز شدن شرایط به دلیل رعایت نکردن پروتکل ها است، اظهار کرد: تیم‌های نظارت و شناسایی، اول به آن‌هایی که رعایت نمی کنند، تذکر می‌دهند و در صورت اصرار بر ارتکاب تخلف به ناچار از ادامه فعالیت آن‌ها جلوگیری خواهند کرد.

فراهانی ادامه داد: تالار‌های پذیرایی ۶ ماه است که تعطیل هستند و کسی به دادشان نمی‌رسد، تا همه مردم به مسئولیت اجتماعی خود عمل نکنند و تا همه با هم همکاری نکنند و پروتکل‌ها را رعایت نکنند تلاش‌ها به جایی نخواهد رسید.

تردد خودروها بدون محدودیت در سطح شهر

سردار حمیدی رئیس پلیس راهور تهران با اشاره به لغو طرح ترافیک افزود: طرح ترافیک از ابتدای هفته جاری تا پایان هفته لغو شده و همه خودرو‌ها بدون محدودیت می‌توانند در سطح شهر تردد کنند.

او با اشاره به اینکه لغو طرح ترافیک باعث افزایش آلودگی هوا و ترافیک خواهد شد، گفت: به ناچار و برای سلامت مردم باید این موضوع را مدیریت کرد تا شرایط بیماری بهتر شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 10ساعت و 18دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 6:49
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 ) طبق  آخرین اطلاعات، شبکه سعودی ایران اینترنشنال، شبکه سلطنتی B.B.C فارسی و شبکه آمریکایی VOA طی یک پروژه مشترک استارت   جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی ایران پیرامون آمار مبتلایان و فوتی های اپیدمی کرونا را زده اند.

در این میان موضوع جالب توجه، اختلاف نظر شدیدی است که پیرامون عددسازی برای فوتی های کرونا در ایران بین آن ها وجود دارد، تا آنجا که یکی از دست اندرکاران شبکه سعودی اینترنشنال با انتقاد شدید از پایین بودن عدد ساختگی B.B.C فارسی، آن شبکه را به تلاش برای اجرای منویات نظام جمهوری اسلامی ایران متهم کرده است!

این عنصر وابسته به وهابیون سعودی گفته است: ما تعداد کشته را صدهزار نفر پیشنهاد کردیم و حتی لیستی از اسامی فوتی ها هم نوشتیم، اما مدیر B.B.C این عدد را باور ناپذیر اعلام کرد و شبکه VOA نیز موضعی کاملا انفعالی داشت و صرفا به دهان عوامل B.B.C نگاه می‌کرد.

وی اضافه کرده است: نهایتا قرار شد حد وسط اعداد پیشنهادی طرفین بعنوان کشته های کرونا در ایران اعلام و B.B.C فارسی پروژه را کلید بزند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 10ساعت و 18دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 6:45
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

چیزی شبیه به اینکه کسی از یک تلفن عمومی سر کوچه با بی‌بی‌سی تماس بگیرد و بگوید «من یک کس مهمی هستم، اما نمی‌توانم بگویم چه کسی هستم و چقدر مهم هستم، اما همین قدر بدانید که فوتی‌های کرونا در ایران سه برابر آمار اعلام شده است، تمام»!

این وقاحت و خاک‌برسری برای شبکه ملکه البته چندی است که روبه فزونی گذاشته است. شبکه ملکه قبلاً از برخی جریان‌ها و دستگاه‌ها در داخل به نوعی حمایت ضمنی می‌کرد، به طوری که از سوی رقبا متهم بود به آیت‌الله بی‌بی‌سی! ولی پس از آنکه همه دستگاه‌ها در کشور به اروپا و امریکا پشت کردند و ماهیت دشمنی غرب غیرقابل انکار شد، وطن‌فروشان بی‌بی‌سی هم از وزارت خارجه انگلیس فرمان خصومت کلی با همه دستگاه‌ها و جریانات را دریافت کردند و اینگونه برخی از منابع خبری خود را نیز از دست دادند! به طوری که حالا از قول یک «منبع ناشناس که نخواست نامش فاش شود و نمی‌دانیم کیست و نمی‌توانیم تأیید کنیم که چه چیزی گفته و چرا گفته و چگونه گفته» گزارش خبری می‌زنند.

همه این‌ها در حالی است که خبرگزاری فارس چند روز پیش خبر داده بود دعوایی بین بی‌بی‌سی و اینترنشنال درگرفته تا رقمی ساختگی برای فوتی‌های ایران بدهند و دعوا بر سر صدهزار یا کمتر بوده است!
گویی ریشه همه این دعوا‌ها درگیر کردن موضوع کرونا با مناسک دینی و دوگانه‌سازی و تقابل دین و زندگی است، آن هم در وضعیتی که جمهوری اسلامی در یک کلام همه چیز از جمله عزاداری و مناسک مذهبی را به تصمیم ستاد ملی کرونا محول کرده است. کاری که در هیچ یک از کشور‌های غربی از جمله خود انگلیس با این حساسیت نبوده است و دیوانه‌های بوالهوسی مثل جانسون و ترامپ نماد مخالفت با تصمیمات علمی دانشمندان خود شده‌اند!

بی بی سی با کرونا دچار زوال عقل شد
دم خروس دروغ‌های این رسانه از آنجایی بیرون می‌زند که اقدام به معرفی منابع اطلاعاتی خود می‌کند. بی بی سی می‌نویسد، منبع او «ناشناس» و از دست‌اندرکاران «یک نهاد رسمی در ایران» است! وقاحت در این خبر نویسی تا جایی است که اذعان می‌کند نمی‌تواند منبع و نهاد رسمی را تأیید کند. «یک منبع ناشناس اطلاعات مربوط به درگذشتگان و مبتلایان قطعی و احتمالی کووید-۱۹ در ایران را به بی‌بی‌سی فارسی داده است. این منبع، که خود را از دست‌اندرکاران یک نهاد رسمی در ایران معرفی کرده، فهرست‌های جداگانه‌ای از درگذشتگان و مبتلایان و مراجعان مراکز درمانی مرتبط با کرونا را برای بی‌بی‌سی فارسی فرستاده است. بی‌بی‌سی نمی‌تواند تأیید کند که این منبع ناشناس از دست‌اندرکاران نهادی رسمی در ایران بوده و چگونگی دسترسی این منبع به اطلاعات درگذشتگان و مبتلایان کرونا هم برای بی‌بی‌سی روشن نیست.»

رسانه تحریف و دروغ در بخش پایانی گزارش خود می‌نویسد: «با توجه به مخفی بودن هویت درزدهندگان اطلاعات و حساسیت فراوان این موضوع، تیمی از گزارشگران بی‌بی‌سی با راستی‌آزمایی دقیق اطلاعات به دست آمده از طریق منابع متعدد و شیوه‌های مختلف، بررسی صحت داده‌ها و تطبیق آماری آن‌ها با سایر گزارش‌ها، از جمله با آمار مرگ و میر‌های اضافی که پیش‌تر توسط بی‌بی‌سی منتشر شده بود، تا حد ممکن از صحت اطلاعات ارائه شده کسب اطمینان کرده‌اند.»

‌این گوشه‌ای از دروغ پردازی‌های مدعیان «جریان آزاد اطلاعات» است که با پای نهادن بر شرافت انسانی و اخلاق حرفه‌ای اینگونه به وارونه نمایی واقعیات مبادرت می‌کنند. به قول ظریفی معلوم نیست کدام شیرپاک خورده‌ای رسانه ملکه را دست انداخته و با دادن آمار و اطلاعات مجعول آن‌ها را مضحکه خود قرار داده است. آن‌هم در شرایطی که انگلیس جزو پنج کشور نخست دنیا در آمار مبتلایان کروناست که آمار کشته شدگان بیماران کرونایی به حدی بود که آن‌ها را روز‌ها در کانتینر‌های بزرگ نگهداری می‌کردند. گویی گردانندگان بی بی سی فارسی دچار زوال عقل شده‌اند که اینگونه و بی محابا دست به تحریف می‌زنند. با توسل به منابع ناشناس خبر می‌زنند، آن‌ها را دست اندرکار یک نهاد رسمی ایران معرفی می‌کنند و سپس می‌گویند نمی‌توانند ادعا‌های آن‌ها را تأیید کنند. اما از اطلاعاتی که به اذعان خودشان پایه و اساسی ندارند، «خبر» می‌زنند.

واکنش وزارت بهداشت به دروغ بی‌بی‌سی
دکتر سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی عصر دیروز در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره برخی موارد مطرح شده در رسانه‌های بیگانه در خصوص آمار فوت به علت کرونا در کشور با اشاره به خط تبلیغاتی این رسانه‌ها از آغاز اپیدمی کرونا، بیان کرد: «ما اگر دنبال پنهان کاری بودیم مثل بسیاری از کشور‌ها از جمله در اروپا موارد اولیه با هفته‌ها تأخیر اعلام می‌شد و یا موج دوم کرونا را بسان برخی کشور‌ها با ملاحظات سیاسی و اغلب اقتصادی پنهان می‌کردیم، ولی کاملا شفاف عمل کردیم و این موضوع برای شاهدان عینی وضعیت بیماری در مقایسه با کشور‌های منطقه و برخی کشور‌های حتی توسعه یافته کاملا محرز شده است.»

لاری افزود: «متأسفیم که برخی بر اساس اعلام منابع ناشناس و ابهام گویی و بیان جمله «چنین به نظر می‌رسد» و با یک متدلوژی غیرعلمی سعی در ایجاد تردید دارند، اما ما قاطعانه مسیر علمی و مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت را دنبال می‌کنیم و اکیداً پیشنهاد می‌کنیم افراد و رسانه‌ها با اغراض سیاسی به مباحث علمی ورود نکنند.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: «پیشنهاد می‌کنیم رسانه‌هایی که این موارد را مطرح کرده‌اند، به ده‌ها گزارش از اشکالات و آمار‌های مرگ و میر در انگلستان به ویژه در خانه‌های سالمندان مورد تردید رسانه‌های انگلیس واقع شده و یا آمار‌های برخی از کشور‌های منطقه که حتی ۱۰ درصد مرگ را اعلام نکرده‌اند بررسی کنند.»

زمان آخرین مطلب این کاربر: 10ساعت و 18دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 6:42
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز (یکشنبه، ١٢ مرداد) و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، دو هزار و ۶٨۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۴٢٣ نفر از آن‌ها بستری شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ٣٠٩ هزار و ۴٣٧ نفر رسید.  متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ٢٠٨ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ١٧ هزار و ١٩٠ نفر رسید.

لاری افزود: خوشبختانه تاکنون ٢۶٨ هزار و ١٠٢ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.  ۴٠٨٩ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

او گفت:  تاکنون دو میلیون و ۵٠٨ هزار و ۴١٨ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. 

۱۵ استان در وضعیت قرمز قرار دارند

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: استان‌های تهران، مازندران، گلستان، فارس، آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، خراسان رضوی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، لرستان و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند.

لاری افزود: همچنین استان‌های آذربایجان غربی، خوزستان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، زنجان، همدان، کهگیلویه و بویر احمد، مرکزی، یزد، گیلان و قم هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: روند فراگیری در مازندران از تیرماه شدت گرفته است. متاسفانه در ۶ هفته اخیر موارد بستری در استان مازندران ۴ برابر شده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 10ساعت و 18دقيقه قبل
دوشنبه 13/5/1399 - 6:25
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

حاجی محمودی گفت: از ابتدای خرداد، تولیدکننده‌های معین نتوانستند ماسک مورد نیاز را تامین کنند و روزانه کمبود ۶۰ هزار ماسک در بخش بیمارستانی احساس می‌شود.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،منان حاجی محمودی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره اینکه داروخانه‌ها تحت نظارت و کنترل ارگان‌های نظارتی هستند، اظهار کرد: داروخانه، قائم به دو رکن است؛ موسس داروخانه و مسئول فنی که هر دو داروساز و موظف به رعایت ضوابط ابلاغی وزارت بهداشت هستند.

وی افزود: در بین صنوف مختلف، صنف‌هایی که موظف به حضور مسئول فنی آموزش دیده مرتبط هستند، با پاسخگویی و نظارت شخص مسئول فنی مکان قابل اعتمادتری برای تهیه کالا‌های سلامت هستند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که داروخانه‌ها باید کالای خود را با فاکتور رسمی از پخش رسمی و معتبر تهیه و به مراجعان ارائه کنند، تصریح کرد: برخی دیگر از صنوف الزام رعایت زنجیره تامین معتبر برای کالای خود را ندارند و قطعاً به همین علت است که عرضه برخی اقلام حفاظت شخصی کرونا مانند ماسک در داروخانه‌ها با محدودیت جدی روبه رو است، در صورتی که در صنوف دیگر مانند عطاری یا سوپرمارکت یا …. ارائه می‌شود.

حاجی محمودی اظهار کرد: داروخانه‌ها مجوز لازم برای فروش ماسک با فاکتور رسمی و با حاشیه سود ۱۵ درصد را دارند.

وی در خصوص اینکه از ابتدای بحران کرونا تاکنون میزان نیاز مردم و تقاضای ارائه ماسک در داروخانه‌ها افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: با افزایش میزان تقاضا، تامین آن هم به خصوص در مناطق با شیوع بالای کرونا یا مناطق قرمز دچار مشکل جدی شد. در ابتدای بحران کرونا، کمبود ماسک N۹۵ و سه لایه وجود داشت، که با توجه به تامین ماسک N۹۵ تا حدی مشکل کمبود در کشور حل شد، اما همچنان کمبود ماسک سه لایه به قوت خود باقی است.

حاجی محمودی گفت: در ابتدای بحران کرونا کمبود ماسک کشور توسط اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو مدیریت شد و برای هر دانشگاه با معرفی تولید کننده معین و دانشگاه ناظر نیاز‌های بیمارستانی تا حدی مدیریت شد.

مشکل کمبود مواد اولیه تولید ماسک از ابتدای خرداد ماه
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه مواد اولیه تولید ماسک از ابتدای خرداد ماه با کمبود مواجه شد، بیان کرد: متاسفانه از ابتدای خرداد ماه، تولیدکننده‌های معین به دلیل کمبود مواد اولیه تولید ماسک، نتوانستند به درستی ماسک مورد نیاز را تامین کنند.

کمبود ۶۰ هزار ماسک به طور روزانه
وی با تاکید بر اینکه در دانشگاه علوم پزشکی تهران به طور متوسط روزانه ۸۰ هزار ماسک فقط جهت تامین بیمارستان‌های دولتی و خصوصی نیاز است، گفت: با توجه به کمبود مواد اولیه و عدم تامین آن برای واحد‌های تولیدی، در حال حاضر با توجه به تولید فقط ۲۰ هزار ماسک از سوی تولید‌کننده‌های معین به طور متوسط روزانه کمبود ۶۰ هزار ماسک فقط در بخش بیمارستانی احساس می‌شود.

حاجی محمودی گفت:از ابتدای بحران کرونا تا به امروز یک عدد ماسک از طریق شرکت‌های پخش با فاکتور رسمی و قیمت مصوب ۸۰۰ تومان در داروخانه‌های استان تهران توزیع نشده است، تصریح کرد: برای داروخانه‌ها حتی به صورت سهمیه‌ای با قیمت مصوب ۸۰۰ تومان ارسال نشده است.

داروخانه‌ها متهم به گران فروشی نیستند

وی با تاکید بر اینکه تامین ماسک بیمارستان‌ها و کادر درمان اولویت اول دانشگاه‌ها و تولیدکننده‌ها بوده است، گفت: تامین ماسک بیمارستان‌های دولتی و خصوصی و شبکه‌های بهداشتی که فعالیت پایش تست‌های کرونا را انجام می‌دهند، اولویت اول دانشگاه‌ها و تولید کننده‌های معین است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: اولویت بعدی دانشگاه‌ها درمانگاه‌های دولتی و خصوصی سطح شهر بود. دانشگاه‌ها حتی نتوانسته‌اند، ماسک‌های بیمارستان‌های دولتی را به درستی تامین کنند، طبق شنیده‌ها در برخی از استان‌های کشور که ممکن است، در شرایط قرمز نباشند، ماسک در داروخانه‌های آن به صورت سهمیه‌ای بعضا به صورت محدود توزیع شده است.

حاجی محمودی با اشاره به اینکه ماسک‌های وارداتی قیمت بالایی نسبت به ماسک تولید داخل دارند، گفت: واردات ماسک‌های N۹۵ با ارز آزاد از سوی شرکت‌های پخش صورت گرفت که به دلیل قیمت بالای آن برخی داروخانه‌ها به تعداد محدود خریداری کردند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران در رابطه با همکاری انجمن داروسازان تهران با بسیج اصناف در خصوص تامین ماسک داروخانه‌های استان تهران، اظهار داشت: ماسک‌های تولید شده توسط بسیج اصناف ماسک‌های پزشکی نیست و به صورت کارگاهی تولید می‌شود و به همین دلیل تنها در برخی داروخانه‌ها به صورت محدود و با قیمت مصوب ۱۶۰۰ تومان به صورت محدود توزیع می‌شود.

حاجی محمودی در پاسخ به این سوال که چرا گاهی داروخانه‌ها ماسک را در کیسه فریزر به مراجعان تحویل می‌دهند، بیان کرد: به دلیل محدودیت در توزیع ماسک؛ داروخانه از بسته‌های ۵۰ عددی، به درخواست و نیاز مراجعان تعدادی را در بسته بندی کوچک‌تر ارائه می‌دهد، ولی در صورت نیاز، مشتری می‌تواند مجوز تولیدی ماسک را از داروخانه استعلام کند.

وی تاکید کرد: ماسک‌های ارائه شده در داروخانه باید حتما از واحد‌های تولیدی مورد تایید سازمان غذا و دارو تامین شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه رفتار ویروس کرونا غیرقابل پیش بینی است، اظهار داشت: طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی، در صورت رعایت حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک می‌توان امید داشت، که ویروس کرونا کمتر قربانی گیرد.

حاجی محمودی خاطر نشان کرد: امید است با سیاست‌گذاری‌های وزارت بهداشت و هماهنگی‌های بین سازمانی، شاهد اتفاق‌های خوب از جمله تامین ماسک به قیمت مصوب در داروخانه‌های کشور و کاهش بیماری کرونا باشیم.

وی با بیان اینکه امروزه متولی ماسک در کشور وزارت صنعت و معدن است، گفت: وزارت صمت می‌بایست روزانه ۲.۵ میلیون ماسک در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت تامین ماسکِکادر درمانی و بیمارستان‌های کشور قرار دهد.

وی افزود: امید است وزارت صمت با مدیریت، بقیه ماسک‌های تولید شده را در داروخانه‌های کشور توزیع کند.

حاجی محمودی با بیان اینکه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران تنها دپوی ۳ الی ۴ روز ماسک بیمارستان‌های خود را دارد، گفت: طبق قانون پروتکل بحران، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران باید حداقل دپوی ۲ الی ۳ ماه ماسک با کیفیت بیمارستان‌ها را داشته باشد.

وی ادامه داد: براساس نیاز روزانه بیمارستان‌ها به ماسک می‌توان گفت در ماه حدود ۲ میلیون ۴۰۰ و در سه ماه ۶ میلیون ماسک باید معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران دپو داشته باشد، در صورتی که موجودی انبار بسیار کمتر از نیاز است.

وی با تاکید بر اینکه معاونت غذا و دارو ماسک مورد نیاز بیمارستان‌ها را به صورت روزانه تامین می‌کند، اظهار داشت: امروزه مشکل کمبود ماسک در بیمارستان‌ها جدی است و معاونت تمام تلاش خود را در راستای تامین ماسک سه لایه مورد نیاز بیمارستان‌ها خواهد کرد، تا شرمنده کادر درمانی نشود.

حاجی محمودی تصریح کرد: علاوه بر آن، مردم هم باید تا حد ممکن در منزل بمانند و فعالیت‌های خود را به صورت دور کاری انجام دهند، همچنین می‌توانند از ماسک‌های کارگاهی و پارچه‌ای استفاده کنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 10ساعت و 18دقيقه قبل
يکشنبه 12/5/1399 - 7:28
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

امارات به تازگی در فرودگاه‌های خود از سگ‌ها برای تشخیص ابتلای مسافران به کووید ۱۹ استفاده می‌کند.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، امارات متحده عربی از سگ‌ها برای تشخیص ابتلای مسافران به ویروس کرونا در فرودگاه‌های این کشور استفاده می‌کند.

مسافرانی که وارد فرودگاه‌های امارات می‌شوند نخستین افرادی در جهان خواهند بود که ابتلایشان به ویروس کرونا به وسیله سگ‌های پلیس تشخیص داده خواهد شد. این سگ‌های آموزش دیده در تمامی فرودگاه‌های امارات مستقر شده و به پلیس فرودگاه برای تشخیص ابتلای افراد به کووید ۱۹ کمک می‌کنند.

صلاح المزروعی، یکی از مقامات پلیس فرودگاه دبی در این باره گفت: ما در فرودگاه دبی یک بخش را به سگ‌های پلیس برای تشخیص ابتلای افراد به ویروس کرونا اختصاص داده ایم. این اقدام با هماهنگی مقامات بهداشت و درمان امارات صورت می‌گیرد و نتیجه ابتلای افراد به کرونا در کمتر از یک دقیقه مشخص می‌شود.

این سگ‌ها توانایی تشخیص ابتلای افراد به ویروس کرونا از طریق بوی بدن آن‌ها را دارند. این آزمایش بسیار سریع و به راحتی انجام می‌گیرد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 10ساعت و 18دقيقه قبل
يکشنبه 12/5/1399 - 7:24
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3223 ) ( تعداد نظرات : 10 )

تیمی از دانشمندان جهان در مطالعه‌ای دریافتند ۲۱ داروی موجود در بازار باعث اختلال در عملکرد ویروس کرونا در بدن انسان می‌شود.

از این میان، چهار دارو در صورت مصرف با رمدسیویر، دارویی که امروزه به صورت گسترده در مقابله با کووید ۱۹ تجویز می‌شود، می‌توانند کارآیی این دارو را افزایش دهند.

یکی از دانشمندان این تحقیق اعلام کرد: ثابت شده است که رمدسیویر می‌تواند زمان بازیابی جسمی بیماران بستری در بیمارستان را کاهش دهد، اما متاسفانه این دارو روی تمامی بیماران به صورت یکسان اثر نمی‌کند. اگر نرخ شیوع ویروس کرونا با همین روند در آمریکا و سطح جهان افزایش پیدا کند، ما باید به صورت اورژانسی به یک داروی موثر، سهل‌الوصول و مقرون به صرفه دست یابیم که بتواند تکمیل کننده داروی رمدسیویر باشد.

او افزود: همچنین یافتن دارویی برای پیشگیری از تشدید حال بیماران سرپایی که به تازگی علائم کووید ۱۹ را مشاهده می‌کنند، ضرورت دارد.

در این مطالعه محققان به صورت گسترده اقدام به آزمایش دارو‌های موجود در بازار کردند که بر همین اساس، تاثیرات دارو‌های مختلف بر روی ریه افراد مبتلا به ویروس کرونا مورد سنجش قرار گرفت. همچنین مصرف این دارو‌ها به صورت همزمان با رمدسیویر مورد مطالعه قرار گرفت و رابطه میان دوز دارو و فعالیت‌های ضدویروسی بدن نیز بررسی شد. 

نتایج این تحقیقات نشان داد ۲۱ دارو در جلوگیری از تکثیر ویروس کرونا موثر عمل می‌کند. دانشمندان اعلام کردند تحقیقات خود را از این تعداد بر روی ۱۳ دارو به منظور یافتن میزان دوز مناسب مصرفی و اثرگذاری بهتر گسترش خواهند داد.

با این حال، دانشمندان بیشترین زمان خود را برای کشف واکسن ویروس کرونا اختصاص داده‌اند. تاکنون ۲۳ واکسن در جهان به مرحله آزمایش انسانی رسیده است. انتظار می‌رود نسخه اولیه واکسن کرونا اوایل سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه شود. تاکنون ۱۶ میلیون و ۲۶۰ هزار تن در جهان به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند. از این میان، ۶۴۸ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. سازمان جهانی بهداشت از مردم خواسته است تا زمان کشف واکسن این بیماری، فاصله اجتماعی را رعایت کرده و در اماکن عمومی از ماسک استفاده کنند

زمان آخرین مطلب این کاربر: 10ساعت و 18دقيقه قبل
يکشنبه 12/5/1399 - 7:22
  • تعداد رکورد ها : 39902