دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3537 ) ( تعداد نظرات : 10 )

 ویروس کرونا هم اینک به طور گسترده در جهان گسترش یافته است و تقریبا هیچ نقطه‌ای در جهان عاری از این ویروس نیست. کووید ۱۹ تاکنون ۳۲ میلیون نفر را آلوده کرده و ۹۷۰ هزار تن را به کام مرگ کشانده است. از آنجا که هنوز راهکار موثری برای مقابله با این ویروس کشف نشده است، دانشمندان می‌کوشند با آگاه سازی مردم نسبت به علائم این بیماری، زنجیره شیوع ویروس را قطع کنند. شناخت علائم کرونا از آن جهت اهمیت دارد که با شناخت سریع مبتلایان و قرنطینه کردن آن‌ها می‌توان مانع از گسترش بیشتر ویروس در جامعه شد. تب، سرفه‌های مداوم و خشک، خستگی و بی حالی، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، بثورات پوستی و اسهال از جمله رایج‌ترین علائم ابتلا به کرونا است.

تاکنون دانشمندان معتقد بودند درصد قابل توجهی از مبتلایان به کرونا به خصوص جوانان و کودکان هیچ علامتی از بیماری را نشان نمی‌دهند. با این حال، تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد شمار افرادی که هیچ علائمی از کرونا را نشان نمی‌دهند بسیار کم است.

بر این اساس، دانشمندان سوئیسی در تحقیقات خود اعلام کردند برخلاف تصور پیشین درباره نداشتن علامت کرونا از سوی بیشتر بیماران، یافته‌های جدید نشان می‌دهد تنها بخش کوچکی از بیماران هیچ علامتی ندارند و درصد قابل توجهی از مبتلایان در طول بیماری دستکم یک علامت را از خود نشان می‌دهند.

محققان دانشگاه برن سوئیس اعلام کردند برخی افراد مبتلا به کووید ۱۹ ممکن است علائم شدیدی شامل ذات الریه ویروسی، سندرم تنگی نفس و در نهایت مرگ را تجربه کنند و برخی دیگر تنها نشانه‌های ملایمی از بیماری را از خود بروز دهند. با این حال، محققان در این مطالعات تمرکز خود را بر روی افرادی قرار دادند که به ظاهر هیچ علامتی از بیماری را نداشتند.

محققان سوئیسی ۷۹ تحقیق که بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ نفر بیمار کرونایی را بررسی کرده بود مورد مطالعه قرار دادند. در این میان، یک هزار و ۲۸۷ تن از این بیماران هیچ علامتی از خود نشان نداده بودند. پس از بررسی‌ها مشخص شد تنها ۲۰ درصد این جمعیت واقعاً هیچ علائمی از بیماری کرونا را نداشته اند و سایر آن‌ها در طول دوره بیماری شاهد علائم کووید ۱۹ بوده اند.


بیشتر بخوانید

همه‌گیری پس از کرونا، تلفات شدیدتری خواهد داشت

دانشمندان می‌گویند ۸۰ درصد افراد مبتلا به کرونا که تصور می‌کنند هیچ علائمی از این بیماری را ندارند، با گذشت زمان و به هر میزان که از وجود ویروس در بدن آن‌ها می‌گذرد، علائم کرونا در آن‌ها دیده می‌شود. این بدان معناست که افراد باید نسبت به علائم بیماری بسیار هوشیار باشند. این هوشیاری می‌تواند منجر به شناسایی سریع افراد مبتلا و جلوگیری از آلوده کردن دیگران در جامعه شود.

همیشه مبتلایان به کرونا علائم آشکاری ندارند. برای مثال، متخصصان انگلیسی در تحقیقات خود اعلام کردند اگر یک فرد اسهال غیر طبیعی دارد احتمالا در خطر ابتلا به کووید ۱۹ قرار دارد و باید خود را قرنطینه کند. دانشمندان معتقدند علائم مرتبط با فعالیت معده و روده با ابتلا به ویروس کرونا ارتباط مستقیم دارد. در بسیاری از موارد اولین نشانه پنهان ابتلا به کرونا در فعالیت معده و روده و غیر طبیعی شدن مدفوع فرد رخ می‌دهد. از آنجا که مردم کمتر به این موضوع توجه دارند، در گام بعدی علائم دیگر مانند تب و سرفه خشک در بیمار نمایان می‌شود و آن زمان است که فرد به ابتلای خود به کرونا پی می‌برد.

توصیه می‌شود افراد در زمان شیوع ویروس کرونا به مدفوعی که دفع می‌کنند توجه داشته باشند. اگر حجم مدفوع بسیار بیشتر از حد طبیعی و رقیق‌تر از گذشته است یا فرد با سهولت بسیار بیشتر نسبت به گذشته به توالت رجوع می‌کنید، احتمال دارد این امر علامت پنهان ابتلا به کرونا باشد.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: ابتلا به کووید ۱۹ ممکن است بر هر فرد بصورت متفاوتی اثر بگذارد. بسیاری از مردم ممکن است هیچ علائمی از بیماری را نشان ندهند و بدون بستری شدن در بیمارستان بهبود یابند. علائم غیر رایج هم می‌تواند شامل درد عضلانی، درد گلو، ورم ملتحمه، سر درد و تغییر رنگ انگشتان دست و پا باشد.

سوئیس یکی از موفق‌ترین کشور‌های اروپایی در مقابله با ویروس کرونا بوده است. تاکنون ۵۰ هزار تن در این کشور به کووید ۱۹ مبتلا و از این میان، یک هزار و ۷۷۰ تن جان خود را از دست داده اند. این کشور موفق شده است با شناسایی سریع افراد بیمار و قرنطینه کردن آن‌ها، شیوع کرونا را در جامعه کنترل و مدیریت کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 48دقيقه قبل
شنبه 5/7/1399 - 9:22
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3537 ) ( تعداد نظرات : 10 )

 با گذشت ۹ ماه از همه گیری ویروس کرونا در جهان، هنوز هیچ راهکار موثری برای مدیریت و کنترل این بیماری یافت نشده است. این ویروس تمامی کشور‌های جهان را درگیر خود کرده است و تقریباً هیچ تفاوتی میان کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه در مبتلا شدن به کووید ۱۹ وجود ندارد. برای مثال آمریکا یکی از بدترین آمار‌ها را در این زمینه داراست. تاکنون بیش از ۷ میلیون نفر در این کشور به ویروس کرونا آلوده شده اند و از این میان، بیش از ۲۰۳ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. دولت آمریکا با سرمایه گذاری سنگین به دنبال یافتن راهکاری برای مدیریت شیوع ویروس در جامعه است. یکی از بهترین راهکار‌ها در این زمینه شناسایی سریع افراد مبتلا و قرنطینه آن‌هاست. به تازگی دانشمندان آمریکایی به راهکاری خلاقانه‌ای در این زمینه دست یافته اند.

بر این اساس، دانشمندان دانشگاه ییل آمریکا اعلام کردند با آزمایش لجن و آب مجاری فاضلاب می‌توان بسیار سریع به شیوع ویروس کرونا در یک منطقه پی برد. آزمایش آب مجاری فاضلاب می‌تواند یک هفته سریع تر از روش‌های دیگر رهگیری ویروس در جامعه، شیوع کووید ۱۹ را کشف کند.

دانشمندان در این روش به مدت ۱۰ هفته آب فاضلاب منطقه نیوهیوِن که خود شامل آب فاضلاب چند منطقه مختلف آمریکا است را به صورت روزانه مورد آزمایش قرار دادند و با این روش شیوع ویروس کرونا در یک منطقه را یک هفته سریع تر کشف کنند. متخصصان تاکید دارند موادی که به عنوان فاضلاب از یک خانه خارج می‌شود (مدفوع و ادرار توالت متصل به فاضلاب شهری) حاوی ویروس ها، باکتری‌ها و عوامل بیماری زایی است که افراد آن خانه به آن مبتلا هستند.

در این روش حتی افراد مبتلا به کرونا که علائم بیماری را نشان نداده اند نیز در صورت استفاده از توالت باعث دفع کووید ۱۹ به فاضلاب می‌شوند و پس از تست می‌توان نسبت به آلوده بودن یک منطقه به ویروس کرونا آگاهی یافت. این روش بسیار دقیق‌تر و سریع تر از سایر روش‌های رهگیری می‌تواند ویروس کرونا را تشخیص دهد. دانشمندان در گذشته از تست فاضلاب برای رهگیری شیوع فلج اطفال با موفقیت استفاده کرده بودند.


بیشتر بخوانید

همه‌گیری پس از کرونا، تلفات شدیدتری خواهد داشت

تشخیص سریع کرونا در مدارس
همزمان با بازگشایی مدارس و نگرانی‌ها از شیوع کرونا در مراکز تحصیلی، دانشمندان دانشگاه کلرادو آمریکا با رصد فاضلاب مدارس موفق شدند به راهکاری سریع برای شناسایی مناطق آلوده دست یابند. در این روش، دانشمندان با هدایت بخشی از فاضلاب مدارس به یک جعبه و سپس آزمایش آن، از وجود ویروس در مراکز آموزشی مطلع می‌شوند.

برای مثال، ۴ مدرسه در ایالت کلرادو هشداری مبنی بر احتمال ابتلا به ویروس کرونا در میان دانش آموزان دریافت کردند. در نمونه فاضلاب این مدارس ویروس کرونا مشاهده شده بود. مسئولان از دانش آموزان خواستند در صورتی که تست کرونای هفتگی خود را انجام نداده‌اند، حتما این کار را بکنند.

دانشمندان می‌گویند رصد فاضلاب برای تشخیص شیوع ویروس کرونا روش بسیار کارآمدی است. این روش حتی پیش از آنکه یک فرد مبتلا خود به بیماری‌اش پی ببرد می‌تواند از وجود آلودگی به ویروس خبر دهد. کریستین منسفیلد، یکی از اساتید دانشگاه کلرادو در این باره گفت: این کار اولین اقدامی است که می‌توان برای شناسایی یک عامل بیماری زا انجام داد. این کار می‌تواند به شناسایی و انجام تست بیشتر منجر شود.

او افزود: ما اقدام به طراحی یک مکانیسم برای جمع آوری آرام مقدار بسیار ناچیزی از فاضلاب مدارس در شبانه روز کردیم. نمونه‌هایی که ما از فاضلاب به دست می‌آوریم، یک نمونه عمومی است و آن را نمی‌توان به فرد خاصی نسبت داد. اما این نمونه نشان‌دهنده ویروس کرونا در میان افراد است.

پس از شناسایی محل، می‌توان اقدام به انجام آزمایش از افراد آن مرکز کرد، سپس افراد دیگری که با بیماران در ارتباط بوده‌اند، قرنطینه می‌شوند و به این صورت، می‌توان به راحتی از شیوع بیشتر ویروس در جامعه جلوگیری کرد. برای مثال، روز سه شنبه تست کرونای فاضلاب ۱۳ مرکز آموزشی مثبت اعلام شد. مقامات محلی امیدوارند با این روش بتوانند به بازگشایی بی‌خطر مدارس کمک کنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 48دقيقه قبل
شنبه 5/7/1399 - 9:20
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3537 ) ( تعداد نظرات : 10 )

تغییرات گسترده‌ای که طی این سال ها در زندگی مردم ایجاد شده، حال روحی و روانی آن‌ها را هم با نوسان و تغییر خلق و خو روبرو کرده است.

گوشه‌گیری، انزوا طلبی، عدم تمایل به حضور در جمع‌های مختلف دوستانه و خانوادگی، راضی نبودن از زندگی و همچنین فشارهای مختلفی که اغلب افراد به دلیل داشتن مشکلات متعدد بر دوش خود حمل می‌کنند از جمله عوامل ابتلا به افسردگی و در نهایت ناامید شدن انسان است.

امیدواری و تلاش برای زندگی بهتر همواره نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به افسردگی و ناامیدی دارد.

ضرورت پرهیز از منفی‌نگری در درمان افسردگی
اقدامات گام به گام و مرحله‌ای بهترین روش درمان افسردگی و جلوگیری از ایجاد حس ناامیدی در افراد است.

بهناز عطاری روان‌شناس و مشاور خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار کلینیک اظهار کرد: بیماری افسردگی یک اختلال روانی نسبتا شایع است که بروز آن در فرد بیمار به حالاتی چون، احساس غم و اندوه فراوان، ایجاد حس پوچی و فایده بودن، ناامیدی و همچنین فاصله گرفتن از اموری که فرد در گذشته به آن‌ها علاقه‌مند بوده است، منجر می‌شود.

او اضافه کرد: اقدامات گام به گام و مرحله‌ای بهترین روش درمان افسردگی و جلوگیری از ایجاد حس ناامیدی در افراد است و در نخستین قدم خود فرد باید برای بهبود حال خود تلاش کند.

این روان‌شناس و مشاور خانواده همچنین تاکید کرد: درمان افسردگی افراد در مراحل اولیه بسیار ساده‌تر از زمانی است که پس از گذشت مدت زمانی طولانی برای درمان آن اقدام می‌کند.

عطاری بیان کرد: افراد مبتلا به افسردگی در دوران ابتلا به این بیماری فقط نقاط منفی رفتاری خود، دیگران و محیط اطراف را مشاهده می‌کنند و این منفی نگری در صورت استمرار، روند درمانی آن‌ها را طولانی‌تر خواهد کرد.

او اضافه کرد: در مراحل اولیه افسردگی، این بیماری بدون مداخلات دارویی بهبود پیدا می‌کند و فرد افسرده باید در جهت درمان، راهکارها و دستورالعمل‌هایی که مشاور و درمانگر برای او تجویز می‌کنند را رعایت کند.

"در لحظه زندگی کردن" آبی بر آتش افسردگی
او ادامه داد: پرهیز از سرزنش رفتارهای غیر طبیعی فرد افسرده  از جمله کارهایی است که باید در درمان او مدنظر قرار بگیرد و تاثیر مهمی در تسریع روند درمانی او دارد.

این روان‌شناس یادآوری کرد: شناسایی دلایلی که فرد را افسرده می‌کند مثل سایر بیماری ها و علل آن‌ها کاملا ضروری است و درمان هر فرد با توجه به شرایط اجتماعی و خانوادگی او متفاوت خواهد بود.

عطاری اظهار کرد: افرادی که با فرد مبتلا به افسردگی زندگی می‌کنند و با او در تعامل هستند و نوع رفتار آن‌ها در درمان فرد فوق نقش مهمی دارند و باید از حالت سرزنشگرانه دوری کنند.


او همچنین تاکید کرد: واگذاری مسئولیت‌های مختلفی که با توانایی فرد مبتلا به افسردگی همخوانی داشته باشد و شمردن کار‌های ساده و روزمره در جهت ایجاد سرگرمی مفید، یکی از اقدامات مهمی است که اطرافیان فرد افسرده باید انجام دهند.

این روان‌شناس و مشاور خانواده گفت: اطرافیان و اعضای خانواده فرد مبتلا به افسردگی باید ضمن پرهیز از سرزنش و سرکوب کردن حالات انزوا و غمگین و گوشه‌گیری او، به این حالات دل ندهند و از تکرار و تبیین حالات این فرد برای خودشان اجتناب کنند.

عطاری با تاکید بر انجام امور به صورت گام به گام و منظم در درمان افسردگی بیان کرد: همه افراد باید هنر در لحظه زندگی کردن و نداشتن دغدغه‌ برای فردایی که نیامده است را بیاموزند و این آموزش برای افراد افسرده و درمان آن‌ها ضرورت بیشتری دارد.

اهمیت بهبود تغذیه برای درمان افسردگی
عطاری با اشاره به اینکه درمان اغلب بیماری‌های روحی هم مثل بیماری‌های جسمی، به موضوع تغذیه و خورد و خوراک فرد وابسته است، تاکید کرد: بر خلاف باور عمومی که در میان برخی از مردم جا افتاده است، مصرف شیرینی جات در درمان بیماری افسردگی خوب نیست و به جای آن از مواد غذایی حاوی ویتامین‌های گروه B می‌توان بهره‌مند شد.

او تصریح کرد: بهبود تغذیه افراد افسرده و استفاده از مواد غذایی مثل زعفران و میوه‌هایی چون موز که سطح سرتونین را افزایش می‌دهند نیز از جمله موارد مهمی است که باید در درمان افسردگی و روند درمانی فرد مبتلا به این بیماری در نظر گرفته شود.

این روان‌شناس و مشاور خانواده در ادامه اضافه کرد: داشتن دوست خوب و ارتباط فرد افسرده با او در دوران ابتلا به این بیماری نقش مهمی در تسریع روند درمان دارد و پدر و مادرها در صورت ابتلای فرزند خود به افسردگی، می‌توانند از حضور دوست فرزند خود در کنار او استفاده کرده و کمک کنند تا فرزند این دوران را به سرعت پشت سر بگذارد.

او بیان کرد: انجام فعالیت‌های هنری مورد علاقه و ایجاد فضایی مطلوب در جهت دنبال کردن علاقه‌مندی های فرد افسرده، از دیگر راهکارهای درمانی است که می‌توان برای درمان افراد افسرده مورد استفاده قرار داد.نقش مثبت اندیشی و تکیه کردن به تلاش فردی در درمان افسردگی
نداشتن چشم و هم چشمی با دیگران و مقایسه نکردن زندگی خود با آن‌ها از گرفتار آمدن در دام بیماری افسردگی جلوگیری می‌کند.

بخش گسترده‌ای از مشکلات افراد و تحت فشار قرار گرفتن آن‌ها به چشم و هم چشمی و راضی نبودن به نتیجه تلاش خود  به شیوع افسردگی منجر می‌شود.

هر فردی باید با توجه به شرایط مالی و اجتماعی خود و شغلی که از طریق آن امرار معاش می‌کند برای زندگیش برنامه ریزی کند و نگرش همه افراد در مورد سبک زندگی با یکدیگر متفاوت است.

دور کردن افکار منفی و رشد و ارتقای باورهای مثبت و انگیزشی اقدام مهمی است که از یکنواختی زندگی و در نتیجه ابتلا به افسردگی جلوگیری می‌کند. داشتن حال خوب در وهله نخست به مثبت نگری و مثبت اندیشی هر فردی در زندگی شخصی خود بستگی دارد.

استفاده از رنگ‌های شاد و روحیه بخش در محیط کاری و زندگی فردی و همچنین استفاده از گل و گیاه در محیط اطراف نیز موجب سرزندگی و نشاط افراد شده و از ایجاد افکار یاس و ناامیدی جلوگیری می‌کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 48دقيقه قبل
شنبه 5/7/1399 - 9:13
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3537 ) ( تعداد نظرات : 10 )

شیوع ویروس کرونا فاجعه بارترین همه گیری جهان را در قرن ۲۱ رقم زده است. این ویروس تمام کشور‌های جهان فارغ از توسعه یافته و یا در حال توسعه را هدف قرار داده است، به طوری که کشوری مانند آمریکا که خود را قدرت اول جهان می‌داند با اختلاف در صدر لیست مبتلایان و قربانیان کووید ۱۹ در جهان قرار دارد. به دلیل آنکه تنها ۹ ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد، هنوز رفتار این ویروس برای دانشمندان ناشناخته است و محققان می‌کوشند با مطالعات خود ابعاد مختلف رفتاری و عوارض این بیماری را کشف کنند. به تازگی محققان به شواهد جدیدی درباره رفتار این ویروس دست یافته اند.

بر این اساس، دانشمندان دانشگاه نیکوزیا قبرس تاثیرات دما و رطوبت را در شیوع کووید ۱۹ مورد مطالعه قرار دادند. در این مطالعات، دانشمندان به بررسی بخار قطرات تنفسی و تاثیرات آن در شیوع ویروس کرونا در جامعه پرداختند.

این تحقیقات نشان داد زمانی که درجه حرارت بالا و به طور همزمان رطوبت هوا کم باشد، به طور قابل توجهی از قدرت زیست پذیری (زنده ماندن) ویروس کرونا کاسته می‌شود. همچنین زمانی که رطوبت هوا بالا باشد، در هر دمایی توانایی ویروس کرونا برای انتقال از طریق هوا و رطوبت افزایش می‌یابد. وقتی رطوبت به ۹۰ درصد می‌رسد کووید ۱۹ می‌تواند به راحتی تا ۶ متر را طی کند.

این مطالعات با بررسی شیوع ویروس کرونا در دهلی نو، پایتخت هند در ماه ژوئیه (تیرماه) مشاهده کردند با همزمانی افزایش دمای هوا و رطوبت، شمار مبتلایان به کرونا به میزان قابل توجهی در این شهر افزایش یافته است. در طی همین یک ماه شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در دهلی از ۸۷ هزار تن به ۱۳۵ هزار تن جهش یافت.

همچنین محققان این تئوری را مطرح کردند که احتمالا قطرات تنفسی (و نیز آب دهان حاوی ویروس کرونا) در زمان تبخیر به وسیله رطوبت بالای هوا می‌توانند به راحتی جا به جا شوند.

هند در چند هفته اخیر رکورد جهش شیوع ویروس کرونا را در جهان شکست. این کشور شاهد ابتلای ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تن به کووید ۱۹ بوده است و از این لحاظ پس از آمریکا در رتبه دوم جهان قرار دارد. همچنین تاکنون ۹۲ هزار هندی به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند. شرکت سروم هند، بزرگترین شرکت واکسن سازی جهان در حال توسعه واکسن کرونا است. قرار است این شرکت به همراه شرکت مدرنا، غول داروسازی آمریکا اقدام به تولید ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا کنند.

تحقیقات در گذشته انتقال راحت ویروس کرونا از طریق هوا را تایید کرده بود. دانشمندان دانشگاه ادینبورگ کشف کردند ویروس کرونا می‌تواند به راحتی از طریق هوا مسافت بیشتری را طی کند و در جهات مختلف در محیط پخش شود. این یافته‌ها گزارش پیشین سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق هوا را تایید می‌کند.

این تحقیقات نشان می‌دهد شیوع ویروس کرونا از طریق هوا به هیچ عنوان تابع مسیر باد نیست و این ویروس می‌تواند در جهت‌های مختلف در محیط پخش شود؛ همین امر نگرانی‌ها درباره شیوع ویروس کرونا در جامعه را بالا می‌برد.

دکتر آنتونی فائوچی، رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا در این باره گفت: هنوز نمی‌دانیم الگوی انتقال ویروس کرونا در هوا چگونه است. اگر تایید شود ویروس کرونا می‌تواند به طور قابل توجهی از طریق هوا جا به جا شود، اقدامات جدیدی باید از سوی دولت اجرایی شود.

متخصصان می‌گویند موضوع انتقال ویروس کرونا از طریق هوا باید به مردم و حتی کودکان توضیح داده شود. مثال ساده نیز این است که همانند فصل زمستان که در سرمای هوا شما می‌توانید رطوبت نفس خود را ببینید، در سایر فصول نیز ویروس کرونا به همین شکل در هوا منتقل می‌شود. محققان در حال کار روی دستگاهی هستند که بتواند قطرات بسیار ریز را جذب کند و مانع از انتقال ویروس کرونا از طریق هوا شود. متخصصان تاکید دارند استفاده از ماسک به میزان قابل توجهی می‌تواند مانع از انتقال ویروس کرونا از طریق هوا شود. از همین رو، به افراد توصیه می‌شود در اماکن عمومی از ماسک استفاده و فاصله اجتماعی را برای کنترل شیوع کووید ۱۹ حفظ کنند.

دانشمندان آمریکایی می‌گویند ویروس کرونا می‌تواند بیش از ۲ متر در هوا حرکت کند و فاصله ۲ متری افراد از یکدیگر کافی نیست و هر چقدر افراد بتوانند فاصله خود از دیگران را افزایش دهند، می‌توانند بیشتر به کاهش شیوع ویروس کرونا کمک کنند. میزان فاصله‌ای که افراد باید در یک مکان از دیگران داشته باشند، به عوامل مختلفی بستگی دارد. جریان هوا، سیستم تهویه مناسب، میزان زمانی که افراد با یکدیگر در ارتباط هستند، میزان تراکم جمعیت و استفاده کردن یا نکردن افراد از ماسک از جمله مواردی است که در میزان فاصله اجتماعی انسان‌ها از یکدیگر موثر است.

برای مثال، در محیط‌هایی که تهویه نامناسب است و جریان هوا وجود ندارد، ویروس کرونا می‌تواند مدت زمان بیشتری در هوا باقی بماند و به راحتی در جهت‌های مختلف حرکت کند. از این رو، بهتر است در این مکان‌ها میزان فاصله میان افراد بیشتر شود همچنین در مکان‌هایی با تراکم جمعیت بهتر است افراد فاصله بیشتری از یکدیگر داشته باشند.

متخصصان می‌گویند حتی مواردی همچون سخن گفتن، فریاد زدن (برای مثال در کنسرت یا استادیوم ها)، آواز خواندن و سکوت کردن جمعیت از جمله مواردی هستند که در تعیین میزان فاصله‌ افراد از یکدیگر تاثیر گذار است. زمانی که افراد فریاد می‌زنند می‌توانند به راحتی ویروس را در هوا منتشر کنند و کرونا می‌تواند به راحتی مسیر طولانی را در هوا طی کند. لینسی مار، متخصص بهداشت عمومی دانشگاه ویرجینیا در این باره می‌گوید: به نظر من فاصله ۲ متری افراد در محیط های اجتماعی مناسب است، اما این میزان کمترین حد فاصله است و افراد تا حد امکان فاصله خود از دیگران را حفظ کنند. از طرفی باید توجه داشت که فاصله ۲ بیش از متر از دیگران خطر شیوع ویروس از طریق هوا را به صفر نمی‌رساند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 22ساعت و 48دقيقه قبل
شنبه 5/7/1399 - 9:6
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10042 ) ( تعداد نظرات : 25 )

هر روز که از شیوع همه گیری کرونا در جهان می‌گذرد، ابعاد تازه‌ای از این مسئله روشن می‌شود. پیش‌تر دانشمندان در تحقیقات خود اثبات کرده بودند کووید ۱۹ می‌تواند به طور مستقیم سلول‌های مغزی، ریه‌ها و کلیه را مورد حمله قرار دهد. این امر می‌تواند باعث وخامت حال بیمار و در مواردی جان باختن فرد شود. با این حال، دانشمندان به تازگی ابعاد دیگری از عملکرد این ویروس را در بدن کشف کرده اند.

بر این اساس، مطالعات جدید بر روی ۲۶ ورزشکار که به ویروس کرونا مبتلا بودند، نشان دهنده التهاب و آسیب به ماهیچه‌های قلب در آن‌ها بوده است. دانشمندان می‌گویند با آنکه این افراد جوان بودند دچار آسیب‌های ریوی نیز شده اند و ماهیچه‌های قلبشان درگیر ویروس شده است.

یافته‌ها نشان می‌دهد کرونا ویروس پس از عبور از بینی و ورود به مجاری تنفسی، اقدام به تکثیر خود می‌کند و در نتیجه ریه‌های فرد درگیر می‌شود. پس از آن ویروس می‌تواند به راحتی به سایر اعضا و اندام‌ها مانند رگ‌های خونی، سیستم گوارشی، مغز و کلیه‌ها آسیب بزند.

در این تحقیقات پزشکان و متخصصان دانشگاه اوهایو تصمیم گرفتند ورزشکارانی که به ویروس کرونا مبتلا شده بودند را مورد بررسی قرار دهند. هیچکدام از این ورزشکاران به کرونای شدید مبتلا نشده بودند و بیشتر آن‌ها هیچ علائمی از بیماری نداشتند. این ورزشکاران پس از مثبت شدن تست کرونایشان به مدت چند هفته قرنطینه شدند و پس از بهبودی از بیماری به کلینیک مراجعه کرده بودند.

مطالعات بر روی این ورزشکاران نشان داد ۱۵ درصد از آن‌ها به میوکاردیت دچار شده اند. میوکاردیت به معنای التهاب عضلات قلب است. در این حالت عامل بیماری زا (ویروس کرونا) می‌تواند منجر به تخریب عضلات قلب یا مرگ سلول‌های قلبی شود. از علائم شایع ابتلا به میوکاردیت تنگی نفس بخصوص در هنگام ورزش و تحرک است. همچنین تنگی نفس شبانه می‌تواند باعث پریشانی خواب فرد و بیدار شدن وی شود. خستگی مزمن، تپش قلب و فشار در قفسه سینه از دیگر علائم رایج میوکاردیت است. یکی از نشانه رایج میوکاردیت ورم پا است. در برخی موارد میوکاردیت می‌تواند منجر به آسیب دائمی به قلب شود. همچنین در سایر این ورزشکاران نیز درجاتی از آسیب به ماهیچه‌های قلب دیده شد.دانشمندان تاکید دارند قلب در مقابل ویروس کرونا غیرقابل نفوذ نیست. دانشمندان آلمانی نیز در تحقیقات خود با بررسی ۱۰۰ مرد و زن میانسال که به کرونای خفیف تا شدید مبتلا شده بودند، مشاهده کردند عضلات قلب ۷۸ درصد آن‌ها درگیر کووید ۱۹ شده است. مطالعات نشان داد قلب این افراد دچار التهاب و یا به عضلاتش به میزان بالایی آسیب وارد شده است.

نگرانی‌ها درباره ارتباط میان آسیب‌های قلبی و ویروس کرونا منجر به انتشار بیانیه از سوی مرکز بیماری‌های قلبی – عروقی آمریکا شد. این مرکز به ورزشکاران توصیه کرد در صورت ابتلا به کرونا دستکم به مدت دو هفته استراحت کامل داشته باشند. همچنین در صورت مشاهده درد در قفسه سینه و تنگی نفس (علائم رایج سکته قلبی) سریعاً خود را به یک مرکز درمانی برسانند.

دانشمندان به ورزشکاران توصیه می‌کنند در ایام شیوع ویروس کرونا همانند سایر اقشار جامعه فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرده و در مجامع عمومی از ماسک استفاده کنند. شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون از دیگر راهکار‌ها برای مبارزه با این بیماری است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4روز قبل
چهارشنبه 2/7/1399 - 6:53
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10042 ) ( تعداد نظرات : 25 )

فوق تخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز محسن مقدمی با بیان اینکه شرایط اپیدمی کروناویروس در ماه‌های اخیر و آغاز فصل سرما در کشور، موجب افزایش تقاضا و مراجعه عمومی برای دریافت واکسن آنفلوآنزا شده است، اظهار کرد: هر ساله در فصل سرما با شیوع موجی از بیماری آنفلوآنزا مواجه هستیم، اما تزریق واکسن تنها به گروه‌های پرخطر توصیه می‌شود.

معاون آموزشی دانشگاه و پزشک فوق تخصص بیماری‌های عفونی افزود: اپیدمی کروناویروس در ماه‌های اخیر، با افزایش نگرانی‌ها نسبت به سلامت عمومی مواجه بوده و تقاضا برای دریافت واکسن آنفلوآنزا نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته، اما لازم است به یاد داشته باشیم تزریق واکسن آنفلوآنزا هیچگونه مصونیتی در برابر کروناویروس برای افراد ایجاد نمی‌کند و لازم است با افزایش آگاهی در این زمینه، تقاضای عمومی به سطح منطقی برسد.

مقدمی با معرفی گروه‌های پرخطر که نیاز به دریافت واکسن آنفلوآنزا دارند، توضیح داد: افراد بالای ۶۵ سال، مادران بارداری که سه ماهه دوم و سوم بارداری آنان مصادف با فصول سرد سال است، بیماران قلبی عروقی به استثنای کسانی که تنها مبتلا به فشارخون بالا هستند، بیماران متابولیک مانند مبتلایان به دیابت، بیماران مزمن ریوی و افرادی که به علت بیماری و یا دریافت دارو دچار ضعف ایمنی هستند در گروه‌های پرخطر و نیازمند دریافت واکسن آنفلوآنزا قرار می‌گیرند.

رئیس کارگروه علمی ستاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مدیریت کروناویروس مبتلایان به بیماری‌های کلیوی، افرادی که به طور مزمن داروی آسپرین مصرف می‌کنند، کارکنان درمانی و افرادی که در سرای سالمندان مشغول به کار هستند را دیگر گروه‌هایی تعریف کرد که باید واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند.

مقدمی افزود: توصیه به تزریق واکسن آنفلوآنزا در گروه‌های پرخطر به این دلیل است که در صورت ابتلای این افراد به کروناویروس و آنفلوآنزا به صورت همزمان، این شرایط تهدیدی برای سلامت فرد ایجاد نکند.

او با برشمردن علایم ابتلا به آنفلوآنزا شامل تب و بدن درد شدید، ضعف و بی‌حالی، گلودرد و سرفه، تاکید کرد: گروه‌های یاد شده باید واکسن آنفلوآنزا را تنها از داروخانه‌های معتبر دریافت کنند.

پزشک فوق تخصص بیماری های عفونی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: در شرایط کنونی، رعایت تدابیر بهداشتی و پیشگیرانه که مهم‌ترین آن‌ها استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی با دیگران است، می‌تواند مهمترین راهکار محافظت از ما در برابر دو بیماری آنفلوآنزا و کووید ۱۹ باشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4روز قبل
چهارشنبه 2/7/1399 - 6:51
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10042 ) ( تعداد نظرات : 25 )

 پاییز و زمستان کم‌کم فرا می‌رسند و معمولا در فصل‌های سرد، سرماخوردگی و آنفلوانزا هم زیاد می‌شوند. در حال حاضر با شیوع کرونا و شباهت علائم ابتلا به این سه بیماری باعث افزایش نگرانی‌ها شده است.

او ادامه داد: در حال حاضر تخت‌های بیمارستانی توسط بیماران بدحال کرونایی پر شده و میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به کرونا افزایش پیدا کرده است. بروز آنفلوانزا در ابتدای فصل سرد سال بر اساس سنت همه ساله‌ای که وجود داشته، امکان پذیر است. امسال ما با دو تهدید کرونا و آنفلوانزا رو به رو هستیم.

مردانی با اشاره به اینکه راه‌های انتقال آنفلوانزا و کرونا نسبتا مشابه است، افزود: این دو بیماری از راه‌های تنفسی انتقال پیدا می‌کنند. برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و آنفلوانزا لازم است مردم شست‌وشوی مکرر دست‌ها، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و پرهیز از شرکت در تجمعات و سفر‌های غیرضروری را جدی بگیرند.

این متخصص بیماری‌های عفونی بیان کرد: به سالمندان بالای ۶۰ سال، افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و خانم‌های باردار توصیه می‌شود که واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند تا از این طریق شیوع آنفلوانزا در پاییز کاهش پیدا کرده و کادر درمان تمام انرژی خود را صرف کنترل ویروس کرونا کنند.

او ادامه داد: برخلاف کرونا که واکسن و داروی موثر و مشخصی ندارد برای پیشگیری از بیماری‌ آنفلوانزا هم دارو و هم واکسن تولید شده است و با مراجعه به پزشک می‌توان آن را درمان کرد. پرسنل پزشکی که خط مقدم ارائه کمک‌های درمانی‌ هستند باید حتما از واکسن آنفلوانزا استفاده کنند تا در سلامت بمانند.

از ۲۸۰ جهش کرونا در دنیا ۴ جهش متعلق به ایران است
عضو کمیته کشوری کرونا و آنفلوانزا مطرح کرد: عفونت‌های تنفسی دستگاه فوقان ممکن است دچار جهش‌های ژنتیکی شوند. درمورد آنفلوانزا که یک پدیده شناخته شده است؛ واکسن آن طوری طراحی می‌شود که تنها مخصوص ویروس آنفلوانزای همان سال باشد و شاید در سال بعد موثر نباشد. درمورد کرونا هم همین وضعیت وجود دارد. تاکنون ۲۸۰ نوع جهش ژنتیکی در سراسر دنیا بر روی کروموزوم ویروس کرونا شناخته شده است که حداقل چهار جهش آن مربوط به ایران بوده و توسط دانشمندان کشور بررسی شده است.

او با بیان اینکه نوع جهش‌های ژنتیکی موجود در کرونا به طریقی نبوده که ماهیت کلی ویروس را تغییر دهد، افزود: متخصصان و شرکت‌های دارویی برای ساخت واکسن کرونا از همین جهش‌ها استفاده می‌کنند. جهش‌ها تا به حال توسط خود ویروس کرونا توانسته ترمیم شود و جهشی که ماهیت کلی و اصلی ویروس را عوض کند اتفاق نیفتاده است. آخرین جهشی که در مورد ویروس کرونا اتفاق افتاد، باعث تسهیل انتقال ویروس بین افراد از سه تا نه برابر شد که البته روی تعداد مرگ و میر تاثیر زیادی نداشت، اما نمای بالینی بیماری را تغییر داد.

او در خصوص موج سوم ویروس کرونا گفت: در حالی که انتظار داشتیم شاهد موج سوم کرونا در اواسط پاییز باشیم به علت سفر‌های غیرضروری، و رعایت نشدن شیوه‌نامه‌های بهداشتی در برخی هیأت‌ها، شرکت مردم در تجمعات و بازگشایی مدارس این اتفاق درحال رقم خوردن است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4روز قبل
چهارشنبه 2/7/1399 - 6:46
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10042 ) ( تعداد نظرات : 25 )

احسان شریف پور متخصص مغز و اعصاب عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درمورد عللی که سبب گزگز و خواب رفتگی دست‌ها می شود، اظهار کرد: اصولاً خواب رفتن، بی حسی و یا گزگز دست‌ و  دیگر اندام‌ها به چند موضوع  مختلف مرتبط است که برای درمان  آن‌ها ابتدا لازم است علل و ریشه این بیماری را شناخت.

گرفتگی عصب محیطی
 این متخصص مغز و اعصاب گفت: در برخی موارد خواب رفتن، گزگز و بی حسی دست می‌تواند بر اثر درگیری عصب محیطی باشد که هر چهار اندام بدن دچار گزگز، خواب رفتن و بی‌حسی می‌شوند، همچنین گاهی اوقات ممکن است احساس گزگز و خواب رفتن دست ناشی از بیماری‌های سیستم عصب محیطی نباشد.

گاهی اوقات دلیل بیماری‌های سیستم عصبی، محیطی نبوده بلکه به دلیل سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع است که به دلیل ضایعاتی که در نخاع وجود دارد و یا تحت فشار قرار گرفتن نخاع، دیسک‌های گردن، کمر، پلاک‌های ام اس و یا کمبود ویتامین b ۱۲ وb ۱ و بسیاری عوامل دیگر باشد. 

او گفت: اما گاهی اوقات فقط اندام خاصی دچار احساس گزگز، بی‌حسی و خواب رفتگی می‌شود برای مثال برخی از افراد فقط در دست چپشان این احساس گزگز و بی‌حسی را دارند که  در چنین شرایطی شک پزشک به گرفتگی عصب محیطی خواهد بود زیرا چون معمولا سیستم عصب محیطی و ریشه عصبی در کنار ستون فقرات قرار دارند، ممکن است براثر تحت فشار بودن این عصب‌ها گزگز، خواب رفتگی و بی‌حسی دست را داشته باشیم.

سندرم تونل کارپال
شریف پور تصریح کرد: در برخی از موارد ممکن است فرد به علت التهاب، شکستگی‌های بازو، کوفتگی و ضرب دیدگی و یا حتی استفاده بیش از حد از دست یا علل‌ دیگری مانند تصادفات به دلیل آسیب‌های وارد شده به سیستم‌های عصبی دچار گیرافتادگی کانال‌ها می‌شود به آن سندروم تونل کارپال می‌گویند که معمولا در کانال آرنج و یا کف دست ما این مشکل را خواهیم داشت که با علائمی مانند خواب رفتگی و بی‌حسی خود را نشان می‌دهد.

 او افزود: سندروم تونل کارپال که به علت گیرافتادگی عصب مدین است که یکی از عصب‌های مهم دست بوده و در انگشتان شست، اشاره و انگشت سوم و چهارم دست وجود دارد و زمانی که  عصب مدین در مچ دست تحت فشار  قرار گیرد سندروم تونل کارپال ایجاد می‌شود که ابتدا سبب بی‌حسی شده و در صورت ادامه یافتن باعث ضعف عضلات نیز خواهد شد.

عصب اولنار
 او بیان کرد: عصب اولنار یک عصب حسی است که نیمه خارجی انگشت چهارم و پنجم را عصب می‌دهد که معمولا در کانال آرنج قرار دارد و ممکن است افرادی که از دست‌شان بیش از حد استفاده می‌کنند، این عصب تحت فشار قرار گیرد و به مرور زمان دچار گزگز بی‌حسی و خواب رفتگی دست شود.

کمبود ویتامین ها و موادمعدنی
شریف پور گفت: گاهی اوقات بی‌حسی، گزگز و خواب رفتگی دست می‌تواند ناشی از کمبود برخی از مواد معدنی و ویتامین‌ها از جمله ویتامین b ۱۲ وb۱ ایجاد می‌شود و حتی  به دلیل کمبود مواد معدنی از قبیل  مس می‌تواند سبب بروز بی‌حسی در برخی از اندام‌ها شود؛ بنابراین باید علت این بی‌حسی‌ها مشخص شود که مربوط به اعصاب مرکزی و یا محیطی است.

دیابت
بیماری دیابت در چند مورد می‌تواند سبب درگیری سیستم عصبی که بی‌حسی و گزگز دست شود. یکی از شایع‌ترین علل بی‌حسی به دلیل داشتن بیماری دیابت  این است که دیابت به علت قند بالا و آسیبی که به عروق خونی عصب محیطی می‌زند و همچنین اثر مستقیم سمی قند بالا بر اعصاب محیطی به اکسون عصب‌ها، ابتدا بی‌حسی و گزگز در پا شروع می‌شود و بعد به دست‌ها می‌رسد که در صورت پیشرفت در مراحل بعدی می‌تواند اعضای مختلف از جمله چشم و کلیه را نیز درگیر کند که در چنین شرایطی درمان بیماری دیابت را باید اصولی‌تر پیش گرفت. در واقع کسانی که بیماری دیابت دارند  بیشتر دچار پلی نوروپاتی از نوع حسی و حرکتی می‌شوند همچنین دیابت می‌تواند عصب‌های کرانیال را تحت فشار قرار دهد، بنابراین بیماران دیابتی بیش از دیگر افراد مستعد ابتلا به پلی نوروپاتی خواهند بود.

او افزود: دیابت می‌تواند انواع و اقسام بیماری‌های عصب محیطی را در فرد ایجاد کند که خروجی آن می‌تواند با بی‌حسی، گزگز و خواب رفتگی دست  باشد.

راههای درمان
او بیان کرد: مهمترین کار برای درمان بی‌حسی و گزگز دست این است که در ابتدا ریشه این  بی‌حسی‌ها تشخیص داده شده و درمان شود برای مثال زمانی که سندروم تونل کارپال وجود دارد قرار نیست ما یک درمان کلی را برای فرد ارائه دهیم بلکه از درمان‌های علامتی مانند استفاده از دارو‌های مخصوص استفاده می‌کنیم که سبب کاهش درد می‌شوند، اما زمانی که بخواهیم به صورت اصلی و جزئی درد را درمان کنیم باید علت اصلی این بی حسی را بیابیم.

شریف پور ادامه داد: اگر علت گزگز و خواب رفتگی دست به دلیل گرفتگی تونل کارپال باشد به بیمار استفاده از مچ بند‌های مخصوص توصیه می‌شود و در صورت نتیجه نگرفتن می‌توان با جراحی که برشی بر روی تونل کارپال صورت می‌گیرد، فشار روی عصب را کاهش داد. 

این متخصص مغز و اعصاب گفت:  اگر فرد در اثر گرفتگی و گیر افتادگی کانال آرنج دچار گزگز بی‌حسی دست ‌شده باشد می‌توان با استراحت دادن به اندام،  تزریق و درنهایت  با جراحی‌ این عصب تحت فشار را آزاد کرد.

او افزود: همچنین ممکن است  دیسک کمری و گردنی علت اصلی این گزگز بوده باشد که  با ایجاد کمی تغییر در سبک زندگی و اصلاح آن و یا حتی تقویت عضلات در بسیاری اوقات می‌توان درد را برطرف کرد، اما اگر با علائم شدیدتری روبه‌رو بودیم، تنها با جراحی می‌توان این بیماری را درمان کرد.

او در نهایت افزود: همانطور که گفته شد به دلیل کمبود برخی از عناصر معدنی و ویتامین‌ها  دچار گزگز دست شویم که در چنین شرایطی با شناخت و اصلاح کمبود این ویتامین‌ها و مواد معدنی  می‌توان گزگز دست را برطرف کرد، اما در برخی موارد هم علت بروز خواب رفتگی می‌تواند بیماری دیابت باشد که در چنین شرایطی بر اساس فراخور هر بیماری درمان خاصی صورت می‌گیرد که همه این موارد مستلزم این است که فرد به یک متخصص مغز و اعصاب آگاه مراجعه کرده و درمان مناسب را نیز شروع کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4روز قبل
چهارشنبه 2/7/1399 - 6:40
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10042 ) ( تعداد نظرات : 25 )

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که بین همه گیری قبلی در برزیل یعنی تب دنگی و همه گیری جدید یعنی کرونا ارتباطی وجود دارد. مشاهده شده که ایمنی ایجاد شده توسط تب دنگی می‌تواند در برابر ابتلا به کرونا نیز مصونیت ایجاد کند.

تب دنگی از طریق پشه‌ای به نام آئدس به انسان منتقل می‌شود و به عنوان «تب استخوان شکن» نیز شناخته می‌شود. این بیماری یکی از همه‌گیری‌های اخیر در کشور برزیل بوده و علائمی مانند سردرد، کمردرد و پشت درد، تب معمولاً شدید و در برخی موارد خارش و جوش در قسمت‌های مختلف بدن دارد که بی‌شباهت به علائم کرونا نیست. میگوئل نیکلاس، استاد دانشگاه دوک و تیمش کاملا به صورت تصادفی به ارتباط بین تب دنگی و کرونا پی بردند.

میگوئل نیکلاس در مقایسه جغرافیایی مناطقی که به دو بیماری تب دنگی و کرونا آلوده شده بودند به نتایج جالبی دست یافت.

نیکلاس گفت: مناطقی که با بیماری تب دنگی مواجه شدند، از نظر ویروس کرونا کمتر تهدید شدند. این یافته جالب از احتمال وجود ارتباط ایمنی ایجاد شده تب دنگی برای مقابله با کرونا خبر می‌دهد.

این استاد دانشگاه افزود: اثبات صحت این فرضیه می‌تواند به این معنی باشد که عفونت دنگی یا ایمن سازی با واکسن دنگی تا حدی از شما در مقابل ویروس کرونا محافظت می‌کند.

نیکلاس ادامه داد: در مطالعات گذشته نیز مشخص شده بود کسانی که آنتی بادی بیماری تب دنگی را دارند به طور خودکار آزمایش آنتی بادی کرونای آن‌ها نیز مثبت اعلام شده است در حالی که به کرونا مبتلا نشده‌اند و این بر شگفتی این فرضیه می‌افزاید.

برزیل در فهرست آمار مبتلایان کرونایی در رده سوم و بعد از آمریکا و هند قرار دارد. تاکنون در  این کشور حدود ۴.۵ میلیون نفر کرونایی شناسایی شدند و بیش از ۱۳۸ تن جان خود را از دست داده‌اند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4روز قبل
چهارشنبه 2/7/1399 - 6:38
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 10042 ) ( تعداد نظرات : 25 )

پنج درمان خانگی برای اسهال

🔸آب را زیاد مطرح نمایید
🔸بە میزان کافی استراحت کنید
🔸از روغن‌های خاص استفادە کنید
🔸خوردن غذاهای سبک کە هضم آن برای بدن راحت است

✍🏻 این مکمل ها را مصرف نمایید : پروبیوتیک ،آنزیم های گوارشی، پودر گلوتامین،نوشیدنی های آلوئەورا،فیبر خام در جوانەهای دانەهای کتان و چای

زمان آخرین مطلب این کاربر: 4روز قبل
چهارشنبه 2/7/1399 - 6:32
  • تعداد رکورد ها : 17707