پیشنهادهایی برای داشتن زندگی لذتبخش
توسط : hermaneshgh

1-      سن را تنها یک شماره ببینید.

چیز های زیادی در زندگی ما هستند که روی آن ها کنترل نداریم. از جمله این موارد سن می باشد. ارزش عدد سن در مشخصات فردی چیزی همانند رنگ چشم و نام پدر و مادر است. تعیین کننده هویت ما چیزی فراتر از یک عدد است. چیزهایی که در کنترل ما هستند همانند آنچه به آن فکر میکنیم و آنچه انجام می دهیم.

2-     زندگی کنید و از هر روزتان لذت ببرید.

هر روز چیزی برای لذت بردن از زندگی میتوان پیدا کرد. مثلا از تابیدن نور روی گیاهی که در آپارتمان نگه می دارید لذت ببرید. فیلم مورد علاقه تان را تماشا کنید. به دنبال خواندن کتاب های جدید باشید یا با دوستانتان قرار شام و یا نهار بگذارید. اگر احساس تنهایی میکنید به کتابخانه محلتان بروید. آنجا افراد زیادی را پیدا خواهید کرد که علایقی مشابه شما دارند. حتی اگر دوباره موفق به دیدن این افراد نشوید ارزش دیدن را دارند. به طور کلی سعی کنید دور و برتان شلوغ باشد.

3-      وققتان را با فکر کردن به اینکه برای انجام دادن بعضی کارها خیلی پیر هستید تلف نکنید.

با وجودی که سنتان بالا می رود چنانچه سلامت خود را حفظ کنید تمام آن کارهایی که دوست دارید را می توانید انجام دهید. اگر دوست دارید با کامپیوتر کار کنید ترس را کنار بگذارید و یکی بخرید و با آن کار کنید و کار کردن با آن را فرا گیرید. با این کار تمام دنیا را به خانه و اتاق خود می آورید. مهارت های جدید را فرا بگیرید.

4-      مراقب بدنتان باشید.

مکمل های ویتامینی لازم را با نظر پزشکتان مصرف کنید و تغذیه سالم داشته باشید. در خانه یا یک ورزشگاه ورزش کنید. با موزیک برقصید چرا که رقص یکی از بهترین ورزش ها است.

5-      به گذشته نگاه نکنید و در زمان حال زندگی کنید.

نگران آنچه که در گذشته اتفاق افتاده نباشید. فقط برای امروززندگی کنید. تنها چیزی که کسی قادر به تغییر آن نیست "گذشته" است. آینده هم که هنوز نیامده. بنابراین از زمان حال لذت ببرید. و برای آینده برنامه ریزی کنید.

6-      ذهنتان را فعال نگه دارید.

جدول حل کنید. زبان جدید یاد بگیرید. فعالیت هایی که تا به حال فرصت نکرده اید انجام دهید را انجام دهید. حتی میتوانید برای انجمن حامیان سلامت سالمند مطلب بنویسید!! J

این کار مشغول کننده است و ضمن بالا بردن قابلیت های نوشتاری شما دیگران را نیز از اطلاعات مفید بهره مند می سازد.

7-      در جریان اخبار روز باشید.

با اطلاع یافتن از اخبار روز بهتر میتوانید با افراد دیگر ارتباط برقرار کنید. از آخرین اخبار سیاسی، مد، و کامپیوتر اطلاع حاصل کنید. راجع به درمان های مختلف و داروهای جدید اطلاع حاصل کنید و با اینکار به خانواده و دوستان خود نیز نفع برسانید.

8-      به دنبال راه هایی برای ایجاد ارتباط با سایرین باشید.

حتی اگر دایره دوستان و خانواده تان محدود است می توانید از فرصتی که در یک سوپرمارکت پیدا می شود برای ملاقات افراد جدید استفاده کنید. با افرادی که درحین راه رفتن می بینید سلام و علیک کنید و حالشان را بپرسید. گفتن یک کلام محبت آمیز به یک غریبه برای خود شما مسرت بخش است.

9-      مثبت باشید و بمانید.

از افکار منفی بپرهیزید چرا که تنها تنیجه آن غم و غصه است. به عنوان مثال فکر راجع به اینکه چرا یک همسر فوت  شد و شما را ترک کرد تنها اشک بر چشم شما می آورد و هیچ فایده ای ندارد. به جای آن به سال های خوبی که در کنار هم زندگی کردید و روز های خوبی که در کنار هم بودید فکر کنید. با لبخندی بر لب از منزل بیرون بروید و از باقیمانده عمرتان تا حد امکان لذت ببرید.

10-  سعی کنید هر روز کاری متفاوت انجام دهید.

11-  عضویت در یک گروه، انجمن یا باشگاه. مثل همین انجمن حامیان سلامت سالمند!!

کار های خوب و مثبت همانند ورزش، پیاده روی، شنا و ... را ترک نکنید و هر روز انجام دهید. حداقل روزی20 دقیقه پیاده روی کنید. بالا رفتن از پله و انجام یوگا هم از جمله کارهای پیشنهادی هستند.

حداقل سالی یک بار نزد پزشک برای معاینه کامل بروید. انجام برخی تست ها و آزمایشات جنبه پیشگیرانه قبل از بوجود آمدن مشکل دارند(همانند آزمایشات تعیین تراکم استخوان). حداقل سالی یک بار ویزیت دندانپزشکی انجام دهید. مراقب دندان های خود باشید و هر روز از نخ دندان استفاده نمایید.

شنبه 23/6/1387 - 8:53
پسندیدم 0
UserName