کد: 52375

پرسش

با سلام
لطفا در مورد كشك اطلاعاتی بدهید یا ادرس
سایتی كه اطلاعات كاملی داشته باشد

به من بدهید ؟
با تشكر

پاسخ

ارزش غذایی و خواص درمانی كشك

كشك یكی از فرآورده های فرعی شیر است كه به روش سنتی از جوشاندن، تغلیظ و یا خشك كردن دوغی كه پس از كره گیری باقی می ماند و یا از ماست بدون چربی تهیه می شود. ماده ای اولیه ی كشك عبارت است از شیر میش، بز، گاو و یا مخلوطی از آنها. این محصول تقریباً بومی كشور ایران می باشد. البته كشورهایی مانند افغانستان، هند، بنگلادش و مغولستان نیز آن را تولید و بیشترین مصرف كننده نیز خودشان می باشند.

ارزش غذایی كشك
كشك با حجم كم خود، یك ماده ی غذایی معجزه آساست كه در بر دارنده ی تمامی خواص شیر می باشد و حاوی كلسیم، چربی، نمك، پروتئین و ویتامین نیاسین می باشد.
میزان انرژی تولید شده با 100 گرم كشك حدود 105 تا 120 كیلو كالری می باشد كه به عنوان یكی از تامین كننده های كالری مورد نیاز بدن به طور روزانه می تواند در رژیم غذایی گنجانده شود.

خواص درمانی كشك
كشك یكی از فرآورده هایی است كه از قدیم به طور سنتی و از روی تجربه جزو برنامه ی غذایی مردم ما بوده است و به علت داشتن اسیدهای آلی، ضد عفونی كننده دستگاه هاضمه ( معده، روده ی كوچك و روده ی بزرگ) می باشد. كشك به عنوان یك غذای نفاخ و هم آورنده و سفت كننده روده محسوب می شود؛ به همین علت برای هضم راحت آن از نعنای خشك استفاده می گردد. علاوه بر آن كلسیم بالا و فسفر موجود در كشك می تواند در پیش گیری از پوكی استخوان موثر باشد.

موارد مصرف كشك
كشك به عنوان یك غذای مقوی گرسنگی را كاهش داده و حجم كمی از معده را اشغال می كند. از كشك به عنوان یك افزودنی به غذاهایی مانند آش رشته، آش جو، كشك بادمجان و حلیم بادمجان یا به عنوان ماده ی اولیه در كله جوش استفاده می شود.

توصیه های پزشكی
با توجه به این كه كشك یكی از غنی ترین منابع پروتئین حیوانی است؛ بنابراین محیط مناسبی برای رشد و ازدیاد میكروارگانیزم های مختلف می باشد كه اغلب سبب مسمومیت های شدید و حتی مرگ می گردد؛ لذا توجه به موارد ذیل ضروری است:
- از كشك های بسته بندی ( پاستوریزه) شده كه دارای برچسب و مجوز بهداشتی می باشند، استفاده كنید.
- كشك را در یخچال نگهداری نمایید.
- تا حد امكان از مصرف كشك مایع بازخودداری كنید و درصورت استفاده قبل از مصرف 10 تا20 دقیقه آن را بجوشانید تا میكروارگانیزم های آن كاهش یابد.
امید است با بهره گیری از منابع عظیم خدادادی در استفاده بهینه از آن ها بكوشیم.
كارشناس تغذیه تبیان

مشاور : خانم ولدخاني | پرسش : جمعه 15/12/1382 | پاسخ : سه شنبه 19/12/1382 | | | 0 سال | تغذيه | تعداد مشاهده: 21 بار

تگ ها :

UserName