تعداد مطالب : 8
تعداد نظرات : 7
زمان آخرین مطلب : 3066روز قبل

پفك گردویی

 
مواد لازم3 عدد    زرده تخم مرغ
150
گرم    پودرقند
یك فنجان    مغز گردوی خشك شده
یك قاشق مرباخوری    آرد
یك قاشق چایخوری    بیكینگ پودر
كمی   هل یا وانیلطرز تهیه:
زرده تخم مرغ ها را به هم می زنیم. هل یا وانیل و یك سوم پودر قند را اضافه كرده، آن را تا 5 دقیقه به هم می زنیم . سپس نصف پودر قند باقیمانده را اضافه كرده  و به هم می زنیم و بقیه پودر قند را هم اضافه می كنیم. زمان به هم زدن پفك گردویی، باید 15 دقیقه طول بكشد و در آخرین مرحله بیكینگ پودر را با آرد مخلوط كرده، به زرده می افزاییم. درآخرهم گردو را افزوده و با قاشق كوچكی از مایع برمی داریم و روی كاغذ روغنی كه درسینی قرار داده ایم ، با كمی فاصله و در طبقه وسط فر با حرارت ملایم قرار می دهیم ، تا پفك ها پخته و كاملاً خشك شوند. حرارت فر 300 درجه فارنهایت و زمان پخت 15 دقیقه است.
يکشنبه 16/12/1388 - 19:32
باقلوا
تهیه این شیرینی سنتی یزد والبته شهر خودم قزوین، کمی مشکل است. ولی مطمئناً اگر آنرا در منزل تهیه کنید از طعم آن بیشتر لذت خواهید برد.
برای تهیه باقلوا باید خمیری مشابه خمیر نان تهیه کنید که لواش باقلوا گفته می شود و یک مایه محتوی پودر پسته که در میان باقلوا قرار می گیرد و یک شربت که برای شیرین کردن ، روی آن داده می شود.مواد لازم برای تهیه مایه داخل باقلوا

300 گرم    پودر پسته یا بادام
150
گرم    پودر قند
نصف قاشق غذا خوری    هل

زعفرانطرزتهیه:پودر بادام یا پسته را با پودر قند و هل خوب ، مخلوط کرده و آنرا نگه می داریم.مواد لازم برای تهیه شربت باقلوانیم کیلو    شکر
دولیوان    آب
نصف لیوان    گلابطرز تهیه:
شکررا با آب مخلوط کرده روی آتش می گذاریم. زمانی که جوش آمد و کمی غلیظ شد، گلاب را اضافه می کنیم و پس از چند جوش ، دیگر شربت را از روی اجاق برداشته ، و از صافی رد می کنیم و نگاه می داریم تا در زمان لازم از آن استفاده کنیم.مواد لازم برای تهیه لواش باقلوا2عدد    زرده تخم مرغ
3
قاشق سوپخوری    روغن مایع
نصف قاشق مرباخوری    بکینگ پودر
یک استکان     شیر
100
گرم    کره
کمی    نمک
کمی    گلاب
به مقدار کافی    آرد سفیدطرز تهیه لواش باقلوا و طرز تهیه شیرینی:بیکینگ پودر و نمک را در شیر حل کرده ، روغن و زرده های تخم مرغ را مخلوط کرده ، شیر را به آن می افزائیم وخوب مخلوط می کنیم. آرد را الک کرده و کم کم به مایع موجود اضافه می کنیم تا جایی که خمیرحاصله به دست نچسبد. خمیر را در کیسه نایلونی گذاشته و می گذاریم 1الی 2ساعت بماند. سپس ازخمیر گلوله ای به اندازه یک نارنگی برداشته ، به وسیله وردنه آنرا کاملاً نازک می کنیم. جعبه ای فلزی ( یا ظرفی که قابل استفاده درفرباشد ) را انتخاب کرده و خمیر را کف آن پهن می کنیم . لواش دوم را به همین ترتیب پهن کرده و روی لایه ی اول لواش قرارمی دهیم سپس مایع میان باقلوا که محتوی بادام یا پسته است را روی 2 لایه خمیر پهن می کنیم و با دست کاملاً فشارمی دهیم سپس با دست کمی گلاب را روی لایه های مواد می پاشیم. مجدداً یک لواش دیگر را باز کرده، با وردنه خوب نازک می کنیم و روی موادمان قرار می دهیم سپس کناره های اضافی خمیرهای لواش را با کارد جدا کرده و کل مواد را به صورت لوزی یا مربع برش می دهیم. کره را داغ کرده و روی شیرینی می ریزیم . پس ازآنکه کره کاملاً جذب شیرینی شد جعبه باقلوا را درقسمت پائینی فری که قبلا با حرارت 350 درجه بمدت 20 دقیقه از قبل گرم شده قرار می دهیم و سپس10 الی 15 دقیقه ، شیرینی را در پنجره بالایی قرار می دهیم تا روی باقلوا طلایی رنگ شود. پس از خارج کردن باقلوا از فر، شربت تهیه شده را کم کم روی آن می ریزیم تا کاملاً جذب شیرینی شود. و می گذاریم شیرینی سرد شود. اکنون باقلوای شما حاضر است . در صورت تمایل مجداً کمی شربت بتدریج روی باقلواها بریزید.
يکشنبه 16/12/1388 - 19:27

نکات مهم و ضروری در آشپزی و شیرینی پزی

هر کسی که حداقل یک بار شیرینی تهیه کرده باشد به خوبی به اهمیت پختن آن پی برده و متوجه شده است که اگر خمیر شیرینی به بهترین نحو ممکن تهیه شود ولی خوب نپزد، زحمت بیهوده ای کشیده شده ، بنابراین لازم است که در مورد پخت شیرینی و نحوه کارکردن با فرهای خانگی نکات زیر را بدانید:
معمولاً کیک و شیرینی هایی که دارای حجم زیادتری هستند با حرارت متوسط و مدت زمان زیاد، پخته می شوند.
کیک و شیرینی هایی که ریز و کوچک هستند(به جز شیرینی هایی که سفیده یا زرده زیاد در آنها به کار رفته) حرارت زیاد و وقت کمتری برای پخت نیاز دارند.
اگر حرارت فر برای پخت شیرینی زیاد باشد باعث می شود که روی آن پخته و وسط خمیر خام بماند، زمانی که این حالت پیش آمد بهتر است یک تکه کاغذ فویل را چند لایه کرده روی شیرینی بیاندازید به نحوی که به شیرینی آسیب نرساند و دوباره آن را درفرقرار دهید، در این حالت وسط خمیر نیز پخته خواهد پخت.
درجه حرارت فردرفرهای مختلف بر اساس سانتی گراد و فارنهایت است که با در دست داشتن جدول زیر می توان هر کیک یا شیرینی را در هر فری به راحتی پخت. 
درجه سانتی گراد        درجه فارنهایت
     120                             250
     150                             300
     160                             325
     180                             350
     190                             375
     200                             400
     230                             450
توجه:
با وجود داشتن این جدول، حتماً به دستورالعمل فر نیز توجه کنید.
فرهایی که حداکثر حرارت آنها 500 یا 550 باشد بر اساس فارنهایت تنظیم شده اند.
فرهایی که حداکثر حرارت آنها 250 تا 300 درجه است بر اساس سانتی گراد تنظمی شده اند.
تبدیل درجه های سانتی گراد به فارنهایت یا برعکس دارای فرمول است ولی می توان به صورت تقریبی درجه فارنهایت را نصف کرد و درجه سانتی گراد را به دست آورد مثلاً اگر حرارت روی 400 درجه فارنهایت باشد باید فرهای سانتی گرادی را روی درجه 200 تنظیم کرد.
برای طبخ انواع شیرینی یا غذا باید فر را حداقل 30-15 دقیقه قبل از پخت گرم کرد.
نکات مهم در مورد پیمانه های شیرینی پزی که از آنها دراین بخش استفاده می شود:
در تهیه شیرینی و کیک هائی که ارایه می شود از نوع پیمانه ها استفاده شده است: پیمانه یک، یک دوم، یک سوم و یک چهارم است که مقدار پیمانه 1 یا کامل از مواد مختلف به قرار زیر می باشد:مواد                                      وزن به گرم
1
پیمانه آرد                            100 گرم
1
پیمانه پودر قند                     125 گرم
1
پیمانه شکر                         150 گرم
1
پیمانه روغن(جامد یا مایع)      150 گرمپیمانه هارا همیشه با قاشق پرکنید و هیچ گاه خود پیمانه را در آرد و روغن فرو نکنید.
هوای اضافی داخل مواد جامد را با حرکت عمودی قاشق در پیمانه بگیرید و روی پیمانه را با کارد صاف کنید.
اندازه تخم مرغ مصرفی در دستورات به مقدار تقریبی 60-50 گرم است که معادل وزن یک تخم مرغ متوسط با پوست می باشد.
اگر در دستور العمل ها مقدار وزنی تخم مرغ داده شده است، ابتدا آن را به آرامی هم زده سپس مقدار مورد نیاز را وزن و جدا می کنیم، توجه کنید که تخم مرغ باعث تغییر طعم شیرینی می شود بنابراین حتماً مقدار ذکر شده باید مصرف شود. هر جا کلمه تخم مرغ به تنهایی ذکر شد منظور یک تخم مرغ کامل است.
در ادامه نکات جالبی که درمورد مقدمات آشپزی گفته شد، روش تهیه یک شیرینی ساده برای مهمانی های کوچک را برایتان بیان می کنیم. سعی کرده ایم شیرینی ای را انتخاب کنیم که اکثر مواد آن در خانه تان وجود داشته باشد.شیرینیهای لذیذدوستان،تهیه شیرینی در منزل نیاز دارد شما مواد اولیه را در منزل داشته باشید یا تهیه کنید .
از مقدمات تهیه شیرینی وزنه دقیق است که تا دقت 5 گرم را به خوبی نشان دهد، یک یا چند قالب که بیشتر استفاده می شود را انتخاب نمایید، مثل قالب مناسب برای تهیه کیک که بهتر است تفلون باشد و چند قالب کوچک و شکل دار برای تهیه شیرینی، یک قالب کم عمق برای پختن تارتها داشته باشید. همزن نیز از وسایل اصلی کیک است.
لازم نیست همه این وسایل را به یک باره بخرید بلکه می توانید آنها را کم کم تهیه کنید درابتدا بهتر است موادی را که بیشتر استفاده می شود را تهیه کنید و در منزل داشته باشید.
ادویه ها مثل زنجبیل، دارچین، پودر پوست لیمو ترش، پودر نارگیل، بادام، شکلات، وانیل، آرد گندم، پودر سیب زمینی، آرد ذرت و ...
این وسایل را تهیه کنید و مطالب آشپزی ما را دنبال نمایید.

شیرینی های ایرانی
ایران زمین مهد هنراست و زنان ایرانی بانوانی هنرمند وبا سلیقه اند. شیرینی پزی یکی ازهنرهای خانم های با سلیقه است . چقدر دلپذیر است که از مهمانانتان خصوصاً دردید و بازدیدهای عید؛ با شیرینی هایی که خودتان تهیه کرده اید پذیرایی کنید.
بسیاری از خانم های ایرانی رسم دارند برای ایام عید شیرینی مخصوص شهرستان را تهیه می کنند ، قصدمان براین است که دستورچند شیرینی سنتی ایرانی را که از یادداشتهای یک آشپز قابل برداشته شده در اختیار شما قرار دهیم تا اگر تمایل دارید شما هم شیرینی های سنتی ایرانی را در منزل تهیه کنید.

پنج شنبه 13/12/1388 - 17:52


آفت‌ دهان‌ عبارت‌ است‌ از زخم‌های‌ دردناكی‌ كه‌ در مخاط‌ دهان‌ به‌ وچود می‌آیند. آفت‌ دهان‌ سرطانی‌ نیست‌. آفت‌ دهان‌ ممكن‌ است‌ با عفونت‌ هرپسی‌ (ناشی‌ از ویروس‌ تب‌خال‌) اشتباه‌ گرفته‌ شود. این‌ نوع‌ زخم‌ می‌تواند در هر دو جنس‌ رخ‌ دهد، اما در زنان‌ شایع‌تر است‌. علایم‌ شایع‌ زخم‌ در دهان‌ با خصوصیات‌ زیر:
كوچك‌، بسیار دردناك‌، و كم‌ عمق‌ هستند و توسط‌ یك‌ غشای‌ خاكستری‌ پوشیده‌ شده‌اند. حاشیه‌ آنها توسط‌ یك‌ هاله‌ قرمز پررنگ‌ احاطه‌ شده‌ است‌.
این‌ زخم‌ها می‌توانند روی‌ لب‌ها، لثه‌ها، داخل‌ گونه‌ها، زبان‌، كام‌ و گلو ظاهر شوند. به‌ هنگام‌ حمله‌ آفت‌ معمولاً 3-2 زخم‌ به‌ وجود می‌آیند، اما ظهور یك‌ باره‌ 15-10 زخم‌ با هم‌ دیگر خیلی‌ بعید نیست‌.
زخم‌ها ممكن‌ است‌ در 3-2 روز اول‌ بسیار دردناك‌ باشند به‌ نحوی‌ كه‌ فرد موقع‌ خوردن‌ یا صحبت‌ كردن‌ دچار ناراحتی‌ می‌شوند.
گاهی‌ قبل‌ از بروز زخم‌، برای‌ 24 ساعت‌ احساس‌ مورمور یا سوزش‌ وجود دارد.
علل‌ زیر محتمل‌تر به‌ نظر می‌رسند:
استرس‌ عاطفی‌ یا جسمانی
‌اضطراب‌،ناراحتی‌ و عصبی‌ بودن‌ پیش‌ از عادت‌ ماهانه‌
آسیب‌ به‌ مخاط‌ دهان‌ در اثر خشن‌ بودن‌ دندان‌های‌ مصنوعی‌
غذای‌ داغ‌
آزردگی‌ و تحریك‌ ناشی‌ از غذاهایی‌ مثل‌ شكلات‌، غذاهای‌ ترش‌ و اسیدی‌ (سركه‌، غذاهای‌ دودی‌)، آجیل‌ها یا چیس‌های‌ نمك‌ زده‌ شده‌
عفونت‌های‌ ویروسی‌
. پیشگیری‌ :
دندان‌های‌ خود را روزانه‌ حداقل‌ دوبار مسواك‌ بزنید و مرتباً از نخ‌ دندان‌ استفاده‌ كنید تا تمیزی‌ و سلامتی‌ دهان‌ و دندان‌ها حفظ‌ شود.
حتی‌المقدور سعی‌ كنید استرس‌ نداشته‌ باشید.
دقت‌ كنید كه‌ آفت‌، بیشتر بعد از خوردن‌ چه‌ نوع‌ غذایی‌ رخ‌ می‌دهد. از خوردن‌ غذاهایی‌ كه‌ به‌ نظر باعث‌ آغاز حمله‌ می‌شوند خودداری‌ كنید. عواقب‌ مورد انتظار اكثر زخم‌های‌ آفتی‌ بدون‌ برجای‌ گذاشتن‌ جوشگاه‌ در عرض‌ 2 هفته‌ خوب‌ می‌شوند. حملات‌ مكرر آفت‌ شایع‌ هستند. آفت‌ ممكن‌ است‌ به‌ صورت‌ یك‌ زخم‌ حداكثر 3-2 بار در سال‌ تا بروز بدون‌ وقفه‌ چندین‌ زخم‌ در سال‌ رخ‌ دهد. عوارض‌ احتمالی‌ در موارد شدید كه‌ خوردن‌ و آشامیدن‌ سخت‌ می‌شود امكان‌ دارد بدن‌ كم‌ آب‌ شود.
دهان‌ را روزانه‌ 3 بار یا بیشتر با محلول‌ نمك‌ (نصف‌ قاشق‌ چایخوری‌ نمك‌ در حدود یك‌ لیوان‌ آب‌ حل‌ شود) شستشو دهید، البته‌ به‌ شرط‌ این‌ كه‌ خیلی‌ دردناك‌ نباشد.
اگر آفت‌ در اثر خشن‌ بودن‌ دندان‌، بریس‌ یا دندان‌ مصنوعی‌ ایجاد شده‌ باشد، به‌ دندانپزشك‌ مراجعه‌ كنید، زیرا تا زمانی‌ كه‌ این‌ نوع‌ مشكلات‌ برطرف‌ نشود آفت‌ دهان‌ خوب‌ نمی‌شود.
رژیم‌ غذایی‌ :
محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد، مگر پرهیز از غذاهایی‌ كه‌ آفت‌ را بدتر می‌كنند. به‌ هنگام‌ بهبود آفت‌ هر چقدر می‌توانید مایعات‌ زیادتر بنوشید و یك‌ رژیم‌ غذایی‌ متعادل‌ داشته‌ باشید.
برای‌ كم‌ كردن‌ درد، مایعات‌ را با نی‌ بنوشید. مواد غذایی‌ كه‌ كمتر باعث‌ درد می‌شوند عبارتند از: شیر، ماست‌ و بستنی‌

شنبه 17/11/1388 - 19:28
 
قزوین شهر جهانگردی
شهر توریستی و باستانی قزوین در فاصله 135 كیلومتری شمال غربی تهران در دامنه سلسله كوه‌های البرز قرار دارد و به علت واقع بودن در مسیر مهم ترین راه‌های ارتباطی ایران، داشتن دشتی پهناور و حاصل خیز و كشاورزی پر رونق، بهره‌مندی از آب و هوای معتدل، وجود شهرهای صنعتی در اطراف آن و دارا بودن مدارس دینی و مراكز آموزش عالی متعدد به ویژه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)، به عنوان یكی از مراكز مهم فرهنگی و اقتصادی ایران به شمار می‌رود.قدمت تاریخی شهر قزوین براساس برخی نوشته‌ها به اواسط هزاره پنجم پیش از میلاد مسیح(ع) و براساس برخی نوشته‌های دیگر به عصر ساسانیان در تاریخ ایران باز می‌گردد. ظاهراً" شاپور ذوالاكتاف (310 – 371 میلادی) برای جلوگیری از تهاجم دیلمیان به ساختن قلعه‌ای در منطقه این شهر فرمان داد و پایه شهر براساس همین فرمان ریخته شد. برخی از مورخین اعتقاد دارند نام قزوین از واژه كشوین به معنی مرزداری آمده است كه پس از تغییر, به قزوین بدل شده، برخی از مستشرقین نیز اعتقاد دارند واژه قزوین از نام طوایفی به نام كاسپین، گروه ساكن در غرب دریای خزر گرفته شده است.این شهر از سال 955 هـ ، ق به مدت 51 سال در عصر صفویه رسماً" به عنوان مركز حكومت ایران انتخاب شده بود، لذا در تاریخ ایران از ارزش مهم فرهنگی و تاریخی برخوردار است.شهر قزوین همواره كانونی از علم و ادب، فرهنگ و هنر، دین، فلسفه و حكمت بوده و بزرگان زیادی را در عرصه‌های مختلف علمی در خود پرورانده است.اماكن و بناهای تاریخی بر جاذبه‌های جهانگردی استان افزوده و همگی چون نگینی بر تارك شهر قزوین و استان می‌درخشند. قلعه‌ تاریخی الموت، دروازه‌های نه گانه تاریخی، مساجد معروف مانند مسجد جامع كه در عصر هارون الرشید (192 هـ . ق) پایه آن گذاشته شد، مدارس قدیمی مانند مدرسه پیغمبریه وشیخ الاسلام و امام‌زاده‌های شهر از جمله آثار تاریخی استان و شهر قزوین تلقی می‌شوند.از لحاظ آب و هوا به رغم اینكه بخش مهمی از واحدهای صنعتی در اطراف شهر قزوین مستقرند ولی به علت دشت بودن استان، اثری از آلودگی هوا مشاهده نمی‌شود و استان دارای مناظر زیبا و طبیعی مانند دریاچه اِوان و و غیره می‌باشد.از لحاظ صنعتی نیز علاوه بر نیروگاه بزرگ شهید رجایی و كارخانه بزرگ سیمان آبیك، شهرصنعتی البرز یك موقعیت استثنایی به استان قزوین بخشیده است.در زمینه كشاورزی نیز اگرچه مساحت قزوین 1% از مساحت كل كشور است, 10% باغات میوه و 5% از باغات كل كشور در این منطقه قرار دارد.جاذبه های گردشگری استان قزوینداده ها نشان می دهد كه تا كنون 138 اثر و یادمان تاریخی در قلمرو استان قزوین شناسایی شده و كمابیش مورد مطالعه قرار گرفته اند. آثار مزبور مشتمل بر حجره ها ، معابر و بناهای مذهبی ، آرامگاه ها ، حمامها ، محوطه ها و گذرگاه ها ، مساجد ، آب انبارها ، منازل و عمارت قدیمی است. بر پایه بررسی ها و كاوشهای انجام شده در باب كم و كیف یادمانهای باستانی و تاریخی ، قلمرو استان قزوین در محدوده مناطق كشور است كه پیشینه سكونت و استقرار انسان در آن به حدود هزاره ششم پیش از میلاد می رسد. ( تپه های زاغه و سگزآباد). همچنین برخی یادمانهای تاریخی نشانگر وجود اهمیت این سرزمین در دوره های تاریخی بعدی بویژه از دوره سلجوقیان تا عصر قاجاریه است( دروازه آق بابا، برجهای خرقان ، كاروانسرا و ...) بر پایه داده ها آثار ثبتی استان قزوین تا پایان سال 1378، 30 بنا شامل بقعه ، امامزاده، ‌میل، برج، قلعه ، تپه و ... بوده است. مساجد و امامزاده ها
 • جامع عتیق
 • سنجیده
 • پنجه علی
 • مسجدالنبی
 • مسجد-مدرسه پیغمبریه
 • مسجد-مدرسه صالحیه
 • مسجد_مدرسه شیخ الاسلام
 • مسجد_مدرسه سردار
 • امام زاده حسین(ع)
 • پیغمبریه
 • امامزاده اسمعیل(ع)
 • مقبره شهید ثالث
 • میمون قلعه
عمارات تاریخی و دیدنی
 • عالی قاپو
 • باغ حکم آباد
 • بوستان دهخدا و باغ تاریخی مصل
 • آرامگاه امام احمد غزالی
 • آرامگاه حمدالله مستوفی
 • کلیسا های قزوین
 • حسینیه امینیه
 • گرمابه صف
 • مجموعه بازار 
 • مجموعه سعد السلطنه
 • مجموعه بازار
 • قیصریه
 • سرای وزیر
 • سرای رضوی
پیشنهاد من به شما دیدن دریاچه اوان در بهار  است  شیرینی های لذیذ قزوین                                                                                           
چهارشنبه 14/11/1388 - 10:53

مزاحمى به نام تبخال

شاید كمتر كسى را مى شود پیدا كرد كه تا به حال تبخال را تجربه نكرده باشد. یك زخم دردناك با ظاهرى ناخوشایند كه همه از آن گریزانند اما بالاخره سراغشان مى آید. روش برخورد اصولى و بهداشتى با تبخال موضوع بحث امروز ما است و مى خواهیم برایتان شرح دهیم كه چگونه با این مهمان ناخوانده و سمج برخورد كنید كه محترمانه شما را ترك كند و از پیش شما برود. به طور كلى عفونت تبخال یك عفونت شایع ویروسى دهان است كه به علت ورود ویروسى به نام هرپس سیمپكس به بدن خود را نشان مى دهد. این عفونت در وهله اول به صورت یك نوع زخم صورت است كه روى لب ها یا پوست صورت نزدیك منطقه دهان اتفاق مى افتد و به همین دلیل ظاهرى ناخوشایند را براى فرد مبتلا پدید مى آورد.
• عفونت اولیه و ثانویه تبخال
متاسفانه ویروس تبخال به این سادگى هم كه عموم فكر مى كنند بساطش از بدن برچیده نمى شود. اگر كسى براى اولین بار با این ویروس تماس داشته باشد پس از بروز عفونت تبخال در ناحیه دهان، ویروس مربوطه به عمق بدن مى رود و خود را مخفى مى كند. سال ها و یا حتى كمتر زمان اگر بگذرد احتمال دارد دوباره ویروس شعله ور شود و مجدداً دردسرزا شود. اینكه
چه شرایطى سبب مى شود ویروس خفته دوباره بیدار شود مقوله اى است كه جا براى بحث بسیار دارد. اما به طور خلاصه شرایطى همچون تب، آنفلوآنزا، سرماخوردگى، فشارهاى روحى و روانى، صدمات به لب و یا جراحى هاى روى نواحى دهان و لب از جمله این موارد هستند. از این رو آموختن روش برخورد با تبخال مهم ترین اصلى است كه در مواجهه با این بیمارى باید دانست تا از عوارض آن درمان ماند.
• وقتى تبخال مى آید...
شناخت علائم بروز یك تبخال از اهمیت بسیار زیادى برخوردار است. علائم و نشانه هاى تبخال بدین صورت است كه در وهله اول یك تاول كوچك و دردناك پر از مایع روى یك نقطه سرخ و دردناك پوست بروز مى كند كه معمولاً روى لب ها و نواحى داخلى دهان است. سپس درد شدید و احساس مورمور شدن به سراغ بیمار مى آید كه غالباً یكى دو روز قبل یا بعد از بروز تاول ها است كه این علامت بسیار مهمى است. خصوصاً احساس مورمور شدن و درد خفیف از علائم اولیه تبخال است كه مى تواند به عنوان یك زنگ خطر محسوب شود. چرا كه اگر شخصى در این مرحله متوجه عفونت تبخال شود با استفاده از اقدامات پیشگیرانه كه در ادامه در مورد آنها صحبت مى شود مى تواند جلوى تبخال را بگیرد. در هر صورت پس از تشكیل تاول ها، سیر بیمارى ادامه مى یابد و تاول ها نهایتاً مى شكنند و از آنها خونابه خارج مى شود و سپس یك زخم قهوه اى رنگ با ظاهرى ناخوشایند تشكیل مى شود.
• تبخال هاى خطرناك
در بعضى مواقع به دلیل بى اعتنایى بیمار تبخال وسعت مى یابد و عفونت شدید روى آن سوار مى شود. در این موارد زخم هاى تبخالى علاوه بر اینكه تمام نواحى لب را مى گیرند به داخل دهان هم سرایت مى كنند. در این موارد التهاب لثه ها از وخیم ترین وقایعى است كه خود را نشان مى دهد. تمام لثه ها خصوصاً نواحى داخلى لثه ها ورم مى كنند و حالت آبسه دهانى به خود مى گیرند. بیمار قادر نیست كه حتى لقمه اى غذا بخورد. شرایط بیمار روز به روز وخیم تر مى شود و باید سریعاً اقدامات درمانى در مورد وى اجرا شود.
• چه باید كرد
*اولین اقدامى كه باید در مواجهه با تبخال كرد شناخت مرحله اول تبخال به طور كامل و دقیق است. اگر شما در این مرحله تبخال را شناسایى كنید كه آن هم كار زیاد سختى نیست به راحتى مى توانید جلوى یك عفونت سخت را بگیرید.
*پس از تشخیص شروع تبخال اولین اقدامى كه مى كنید به فاصله هر نیم ساعت یك قالب كوچك یخ را روى لب ها بگذارید (روى ناحیه مبتلا) و آن قدر یخ را به لب ها بچسبانید كه آن تكه یخ كوچك آب شود. توجه كنید كه یخ را چند ثانیه روى لب ها بگذارید و سپس از روى لب ها بردارید تا سرماى شدید یخ لب ها را از بین نبرد.
*پس از مرحله یخ گذارى به طور متناوب روى ناحیه مبتلا را با نمك بپوشانید. در این لحظه انتظار درد فراوانى را باید داشته باشید اما مطمئن باشید بهترین روش درمانى را در حال اجرا كردن هستید و بدون ترس و دلهره ادامه دهید.
*از محلول هاى دهان شویه حتماً استفاده كنید. محلول دهان شویه بنزیدآمین از جمله بهترین محلول هاى دهان شویه است. هر
۱ تا ۲ ساعت یكبار دهان را حسابى با محلول بشویید تا بهداشت داخل دهان تامین شود و عفونت به داخل دهان سرایت نكند.
*در فاصله مدت عفونت از غذاهاى مایع و ولرم استفاده كنید تا لب ها و نواحى مبتلا تحریك نشوند و زخم انتشار پیدا نكند.
*سطح لب ها را با كرم هاى مخصوص كه معمولاً كرم ویتامینه
A است مرطوب و نرم نگه دارید تا لب ها دچار خشكى نشوند و تبخال عفونى نشود.
*در صورت به كار بردن همه این اقدامات اگر احساس كردید روند بهبودى وجود ندارد سریعاً به یك پزشك متخصص دهان و دندان یا یك دندانپزشك جهت معالجه خودتان مراجعه كنید تا روند بهبودى را از وى طلب كنید.
دكتر كیوان رضوانى

چهارشنبه 14/11/1388 - 10:48

من 29 بهمن ان شاءالله دارم میرم مشهد( ازطرف دانشگاه )،با امام رضا کار نداری؟

پنج شنبه 8/11/1388 - 23:8

نازم آن آموزگاری که در یک نصفه روز /دانش آموزان عالم را همه دانا کند

ابتدا قانون آزادی نویسد بر زمین/ بعد آن با خون 72 تن امضا کند

دوشنبه 7/10/1388 - 16:3