تعداد مطالب : 16
تعداد نظرات : 29
زمان آخرین مطلب : 3066روز قبل

فواید گیاه آلوورا (صبر زرد ) برای پوست :

1-      مفید برای پوستهای خشك

2-      كمك در بهبود سوختگی، گزش حشرات، تاولها و واكنشهای حساسیتی

3-      كمك به حفظ سلامت پوست

4-      كمك به حفظ قوام پوست

5-      روغن آلوئه ورا می تواند پوست خشك را براق و درخشنده كند

6-      كمك به درمان اگزما، سوختگی، پسوریازیس، التهابهای پوستی و زخمها

7-      كاربرد عالی در حفظ رطوبت پوست و افزایش خاصیت انعطاف پذیری با اكسیژن رسانی به سلولهای كه باعث افزایش استحكام و قدرت بافت سازی می شود.

8-      عصاره آن در محصولات آرایشی به عنوان كرمهای ضد چروك، ماسكهای پوستی، رژلب استفاده می شود.

9-      كمك به جلوگیری از پیری پوست

10-  كمك به برطرف كردن لكهای تیره پوست و كاهش پیگمانهای پوستی:  این گیاه در ساخت ژل- كرم، نوشیدنی، كپسول، محلول و عصاره است. آلوئه ورا شامل 75 ماده مغذی مثل ویتامین ها، شكر، كلسیم، سدیم، نیتروژن، آمینواسید، آنزیم، اسید و مواد معدنی است.

 

برخی ازخواص اصلی آلوورا عبارتند از :

1-      ضد التهاب و ضد آلرژی

2-      مهار کننده درد

3-      اثر التیام بخش

4-      اثر کراتولیک

5-      اثر انتی بیوتیکی

6-      اثر تکثیر کننده سلولی

7-      انرژی دهنده

8-      اثر هضم کننده

9-      اثر سم زدایی

10-  تامین آب پوست

11-  پاک کننده طبیعی

12-  مقابله با تحریکات ( سوزش و خارش را از بین می برد . (

13-  آلوورا باربادنزیس هیچ اثر جانبی شناخته شده ای ندارد .

 

آلوورا در درمان زخم پا، ورم مفاصل، خارش سالک جلدی، امراض لثه ودهان، همروئید، طاسی ناحیه سر و و همچنین ترمیم جای سزارین موثر است.  برای درمان زخم معده، زخم های گوارشی، کم خونی، بی خوابی، درد کلیه و  برای انواع دیابت مفید است.

 این گیاه به صورت جوی پشته ای در شرایط گلخانه ای کشت می شود .  هم چنین دانشمندان موفق به کشف مایعی در برگ های این گیاه شده اند که آب مورد نیاز برای زنده ماندن مجروحانی که خون زیادی را از دست داده اند تامین می کند

 

طرز تهیه عصاره ی آلوئه ورا :

دو عدد از برگ های این گیاه را پوست کنید(پوست سبز روی آن را بکنید(

لایه ی داخلی برگ ها بسیار لزج , لیز و ژلمانندند; پس مواظب باشید از میان دستانتان سر نخورند .

قسمت گوشتی نیمه شفاف داخل برگ ها را با آب بشوئید. سپس به صورت مکعب های کوچک خرد کنید.

آن ها را در دیگی ریخته و در دیگ (تا جایی که روی مکعب ها را بگیرد) آب بریزید. دو قاشق سوپخوری شکر اضافه کرده و بگذارید به مدت 10 دقیقه بر روی حرارت بجوشند.

پس از 10 دقیقه مکعب های کوچک شیرینی شکر را به خود جذب کرده و آماده برای مصرف در هر نوشیدنی ای می باشند.

 

نکته :

·         شما می توانید عصاره به دست آمده را (همراه با مکعب های کوچک) به آبمیوه های تازه, نوشیدنی های گازدار, آبجوهای بدون الکل, چای یخ, دسرهای ژله ای, سالاد میوه یا هر چیز دیگه ای که دلتون می خواد اضافه و سرو کنید.

·         خنک بنوشید .

پنج شنبه 9/2/1389 - 12:4

1.      آمینو اسیدها ، اجزا وقالب های ساختار بدن ما  می باشند . هشت امنیو اسید ضروری وجوددارد که در بدن ما ساخته نمی شود که در  اجزا گیاه الورا کشف شده است .  نوشیدن مداوم ومنظم آلوورا  به شما اجازه  می دهد بواسطه تامین طبیعی امینو اسیدهای ضروری بدن ، سلامتی بدن خودرا حفظ  نمائید . تجزیه ترکیبات آلوورا نشان می دهد که در بین گیاهان شناخته شده توسط بشر ، آلوورا تنها گیاهی است که امینو اسیدهای مشابه وضروری بدن را می سازد .  

2.      آلوورا بدون هیچگونه عارضه ای از عصبانیت والتهاب جلو گیری می نماید ، همچنین سبب تحرک ماهیچه ها وصحت کارکرد مفاصل می شود .

3.      ویتامین  های موجود در آلوورا A ، B1 ،B2 ، B6 ،B12 ،C ، E و فولیک اسید ونیاسین می باشد . بدن انسان نمی تواند بعضی از این ویتامین ها را ذخیره  نماید. ، بنا براین  بهترین راه تامین  ویتامین های فوق نوشیدن میزان مناسبی از آلوورا ی یام یام می باشد .

4.      مواد معدنی که در آلوورا یافت  می شود شامل کلسیم ، سدیم ، آهن  ، پتاسیم ، کروم ، منگنز ، مس و روی می باشد .  یک راه طبیعی وسالم برای تامین نیازهای بدن  می باشد .

5.      هر 21 الی 28 روز پوست جدید جایگزین پوست قدیمی می شود نوشیدنی آلوورای یام یام می تواند منبعی غنی از مواد سازنده را به شما ارائه کند که همواره پوستی سالم  وشاداب داشته باشید  وبا اثرات پیری پوست مقابله کنید .

6.      استفاده مداوم نوشیدنی آلوورای یام یام سبب کمک  به بهبود تنظیم دستگاه  گوارش می شود. بااستفاده مداوم نوشیدنی آلوورا احساس تندرستی وسلامتی به شما دست می دهد وسطح انرژی بدن افزایش  می یابد وبه شما کمک می کند تا وزن بدن مناسب ومتعادل  گردد .

7.      آلوورا بطور طبیعی مقاومت بدن را افزایش می دهد . نظر به اینکه سیستم ایمنی بدن همانند ساعت کارمی کند تا از بدن محافظت نماید از این رو نوشیدن مداوم آلوورای  یام یام سبب می گردد بطور طبیعی مصونیت ومقاومت بدن بطور چشمیگر افزایش یابد .

8.      آلوورا دارای قابلیت طبیعی دفع سموم  می باشد ، نوشیدن مداوم آلوورای یام یام می تواند حرکت موجی روده را بهبود بخشیده وجذب پروتئین را افزایش  دهد وهمزمان میزان  باکتریهایی را که سبب تخمیر می شوند کاهش دهد . آلوورا همچنین سبب  کاهش  سوزش قلب ، معده دیگر ناراحتی های گواراشی می شود .

9.      آلوورا الیتام بخش سوختگی ها ، بریدگیها ، پارگیها ، خراشها وسوزش خفیف پوست می باشد .

10.  نوشیدنی آلوورای یام یام متضمن سلامتی دهان ولثه می باشد .

پنج شنبه 9/2/1389 - 11:56

این گیاه حداقل داراى ۳ اسید چرب با خاصیت ضدالتهابى است که براى معده ، روده کوچک و روده بزرگ مفید است.

ویتامین هاى تشکیل دهنده آن عبارتند از ویتامین C ، B۱۲ ، B۶ ،B۲ ، B۱ ، A و E . آلوئه ورا با خاصیت اعجاب انگیز خود مى تواند تمام اسید آمینه هاى ضرورى بدن را در اختیار شخص مصرف کننده قرار دهد.

ژل Aloeحاوی گلیکوپروتئین است که از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود را تسریع می کند و همچنین حاوی پلی ساکارید است که رشد و ترمیم پوست را تحریک می کند. “آنتراکوئین” موجود در شیرة Aloe به عنوان مسهل مؤثر عمل می کند.این مواد شیمیایی در مقادیر کم، می توانند از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنند.از ژل Aloeبرای درمان زخمهای درونی و بیرونی نیز می تواند استفاده کرد.این ماده روند درمان بسیاری از جراحات پوستی از جمله زخمها، سوختگیها و یخ زدگی را تسریع می کند.

شیره ‌این گیاه مسهل مفیدی است، اما چون می تواند سبب گرفتگی دردناک عضلات شود، غالباً استفاده نمیشود. با میزان مصرف کمتر، شیرة Aloe می تواند از سنگ کلیه پیشگیری یا اندازة سنگ را کوچکتر کند. این ماده به عنوان تسهیل کننده دفع مدفوع به ویژه در افرادی که مبتلا به وبواسیر هستند ماده مفیدی است.

عصارة Aloe شکل ژل این گیاه است که مصارف داخلی دارد و چون دارای خواص ضد میکروبی است، از آن برای درمان عفونتهای میکروبی مجاری معده ای-روده ای نیز می توان استفاه کرد.چون این ماده اسیدهای معده را که سبب تشدید زخمها میشود کاهش می دهد برای درمان زخمهای معده نیز مؤثر است.تحقیقات اخیر نشان داده که “مانوز استیله” به عنوان یک ترکیب ضد ویروسی، دارای خواص درمانی ضد ویروس ایدز است.مانور استیله خود ویروس را مورد حمله قرار می دهد اما مهمتر اینکه، میزان تأثیر AZT را (یک داروی مؤثر در درمان عفونت ویروس HIV)تا حد زیادی بالا میربرد.اگر این ترکیب دارویی با Aloe مصرف شود، میزان AZT مورد استفاده برای HIV را می توان تا ۹۰% تقلیل داد که این امر از هزینه ها و عوارض جانبی AZT تا حد زیادی خواهد کاست.

ژل خوراکی آلوئه ورا شامل بیش از ۷۵ مواد مغذی از لحاظ غذایی و ۲۰۰ ترکیب فعال، ۲۰ نوع ماده معدنی، ۱۸ آمینو اسید و ۱۲ نوع ویتامین است. این ژل بی نهایت مطبوع است.

در منابع دارویی فهرست مصارف آلوئه ورا تقریباً به اندازه فهرست مواد تشکیل دهنده آن طویل است.از بارزترین خواص آلوئه ورا جلوگیری از ضایعات پوستی و ترمیم آنها است.مصرف خوراکی آلوئه ورا نیز به گوارش غذا کمک می کند، سلامتی قلب و عملکرد کبد را بهبود می بخشد، قند و کلسترول خون را کنترل می کند، تولید انرژی را افزایش داده، درد مفاصل را تسکین می دهد، شش ها را پاک می سازد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و زخم ها و جراحات را ترمیم می نماید.

خواص درمانی گیاه صبر زرد

قرنهاست که برگ‌های گیاه صبر زرد به طور گسترده‌ای در کشورهای مختلف به عنوان دارو مصرف می‌شود اثرات درمانی مختلفی که برای این گیاه عنوان شده غالبا بر اساس سابقه طب سنتی است اما مطالعات بالینی نیز در سالهای اخیر روی آن صورت گرفته است.

در یک مطالعه گسترده استفاده موضعی از ژل این گیاه موجب التیام زخم‌های به جا مانده از آکنه روی صورت شد.

این گیاه دارویی در درمان آرتریت، آسم، سندرم خستگی مزمن، سوء هاضمه و اختلالات روده‌ای، اختلالات پوستی، آسیب‌های ورزشی و زخم‌های داخلی و خارجی اثر بخش است.

ژل گیاه صبر زرد بصورت موضعی برای درمان سوختگی‌های خفیف، آفتاب سوختگی، بریدگی ها، آکنه و التهاب مخاط دهان کاربرد دارد.

کاربرد موضعی الوئه ورا بر روی زخم‌های جراحی مجاز نیست زیرا بهبود زخم‌ها را به تاخیر می‌اندازد.

برگ بوته‌های گیاه دارویی صبر زرد یا آلوئه ورا معمولا بعد از گذشت دو سال از زمان کاشت و هنگامی که بوته‌ها به اندازه کافی رشد کردند برداشت می‌شود.

جزیره قشم به دلیل قرار گرفتن در منطقه گرمسیری یکی از مکانهای مناسب و دارای پتانسیل بالا برای تولید گیاه معجزه‌آسای “آلوئه‌ورا” است.

آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که در صفر درجه می‌میرد و محیط رشد آن معمولا باید بالاتر از دو درجه باشد و به‌همین دلیل‌مناطق جنوبی کشور که درجه حرارت دراین مناطق به صفر درجه‌نمی‌رسد از مناطق مستعد برای تولید این گیاه محسوب می‌شوند.

این گیاه از جمله گیاهانی است که یک سال کاشته می‌شود و تا شش سال مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیماری این گیاه نسبت به دیگر گیاهان بسیار کم است و آب بسیار ناچیزی مصرف می‌کند.

براساس مطالبی که توسط دانشگاه فلوریدا منتشر شده ، منشاء این گیاه که به علت رویش آن در مناطق بیابانی به ” لاله بیابان ” مشهور است آفریقا بوده و در ایران باستان از آن استفاده می‌شد.

در کشورهای کارائیب آلوئه‌ورا فقط به‌صورت برگ فروخته می‌شود و در خانه‌ها مردم به عنوان کمکهای اولیه از آن نگهداری می‌کنند.

یکی از دلایلی که این گیاه از آفریقا به مناطق دیگر جهان منتقل شده است موثر بودن آن در درمان برخی بیماریها بود و مسافرانی که با لنجها به سفر دریایی می‌پرداختند این گیاه را به‌ عنوان کمکهای ‌اولیه به‌همراه خود می‌بردند.

آلوئه ورا دارای هورمونها و ترکیباتی است که بلافاصله زخم را ترمیم می کند و برای بیماریهای گوارشی از جمله زخم معده موثر است.

همچنین اشخاص مبتلا به سرطان که مشغول شیمى درمانى هستند، ادعا مى کنند مصرف این گیاه تهوع و سایر مشکلات مربوط به این درمان را مى کاهد.

پنج شنبه 9/2/1389 - 11:52

درمان کرانیوساکرال (Craniosacral Therapy) چیست ؟

 این درمان شکلی آرامتر و کم خطرتر از درمانهای با دستکاری( manipulation ) استخوانهای جمجمه و مهره ها بوده و تکنیکی دستی است که  غالباً توسط فیزیوتراپیستها ، ماساژ درمانگرها ( ماساژ تراپیستها ) و کایروپراکتورها انجام می شود.
درمانگران این رشته ، عمل مانیپولاسیون را بر روی سیستم جمجمه ای- خاجی انجام می دهند . این سیستم شامل استخوانها و بافتهای نرم ناحیه سر ( کرانیوم ) ، ستون مهره ها تا انتهای استخوان دنبالچه ( ناحیه ساکرال یا خاجی ) و ناحیه لگن خاصره می باشد. این درمانگرها ، همچنین، بر روی غشاء هایی که مایع مغزی نخاعی را در برگرفته است کار می کنند. اگر چه در این تکنیکها، فرد درمان کننده بدن بیمار را به آرامی لمس می کند ، بطوریكه در بسیاری از موارد بیماران حتی متوجه انجام این تکنیکها نمی شوند ، اغلب بیماران پس از هر جلسه درمانی احساس آرامش عمیقی را گزارش می کنند.
 
تاریخچه کرانیوساکرال تراپی چیست ؟
برخلاف بسیاری از درمانهای مورد استفاده در طب جایگزین ، کرانیوساکرال تراپی منشاء و مبداء قدیمی و سنتی ندارد . این نوع درمان در دهه 1930 توسط فردی بنام " ویلیام گارنر ساترلند " که خود یک متخصص استئوپاتی و از شاگردان دکتر " آندرو تیلور استیل " ، (بنیانگذار روش استئوپاتی ) بوده ابداع شد . آقای " ساترلند " نزدیک به 20 سال از عمر حرفه ای خود را صرف کشف این مطلب نمود که استخوانهای ناحیه جمجمه طوری طراحی شده اند که بتوانند " تحرک و جابجایی " داشته باشند . با اینکه تئوری های ساترلند ، سالها توسط انجمنها و جوامع مختلف پزشکی رد شد و مقبولیتی پیدا نکرد ، در دهه 1970 توسط یک پزشک متخصص استئوپاتی بنام جان  آپلجر ( John E. Upledger) مجدداً احیاء شد .
 "
دکتر آپلجر " همراه با تیمی از متخصصین دانشگاه ایالتی میشیگان به مطالعه در جهت تائید تحرک پذیری استخوانهای ناحیه جمجمه پرداختند اما نتایج حاصله توسط بسیاری از پزشکان مورد قبول واقع نشد . با این حال تحقیقات " دکتر آپلجر " و تحقیقات مشابه دیگری که در اروپا و روسیه انجام گرفت، نسل جدیدی از درمانگرها رابه استفاده از درمانهای کرانیوساکرال ترغیب نمود.
درمانگران کرانیوساکرال قانوناً اجازه تشخیص طبی را ندارند بنابراین تکنیکهای کرانیوساکرال تراپی را نباید با تشخیصهای کرانیال مورد استفاده در استئوپاتی که نوعی روش تشخیصی و درمانی بوده و فقط توسط پزشکان متخصص استئوپاتی ، برخی از جراحان و همینطور دندانپزشکان مورد استفاده قرار می گیرد ، اشتباه گرفت .
 
نحوه عملکرد درمانهای کرانیوساکرال چگونه است ؟
 
کرانیوساکرال تراپیستها معتقدند که حرکت مایع مغزی نخاعی در داخل و اطراف سیستم اعصاب مرکزی ، نوعی ریتم حیاتی در بدن ایجاد می کند که ارزش آن کمتر از ریتم ضربان قلب و یا ریتم تنفس نیست .
هنگامی که انسدادها ایجاد می گردند ، بیماریها حاصــل شده و گستــرش می یابند . جراحات ناشی از ضربه ، کشیدگی لیگامانها و مفاصل و یا اختلالات عملکردی در سایر قسمتهای بدن می توانندموجب بروز این انسدادها گردند .  این عدم تعادل نیز ،از اتساع و انقباض جمجمه ، ستون فقرات و غشاء های پوشاننده آنها که مغز و نخاع را در بر می گیرند جلوگیری می کند. این اتساع و انقباض ها در حالت طبیعی جهت تطبیق با افزایش و کاهش فشار مایع مغزی نخاعی اتفاق افتاده و با نام " ایمپالسهای ریتمیک کرانیال " شناخته می شوند .
متخصصین معتقدند که کرانیوساکرال تراپی ، این جریان طبیعی مایعات مغزی نخاعی را متعادل نموده، به حفظ سلامتی کودک کمک می نماید .
 
از کرانیوساکرال تراپی چه انتظاری می توانیم داشته باشیم ؟
در یک جلسه درمانی ، شخص درمانگر از بیمار می خواهد که بر روی یک تخت مخصوص به پشت یا روی شکم بخوابد بطوری که صورتش رو به بالا یا پایین قرار گیرد . سپس شخص درمانگر دستهایش را به آرامی بر روی نقاط مختلف بدن بیمار بخصوص در ناحیه جمجمه ، ستون فقرات و لگن قرار می دهد و هر ناحیه را به دقت لمس می نماید ودر همین حال ، حرکت آن ناحیه را حس کرده و تغییرات حاصله در جریانات ریتمیک کرانیال را مورد بررسی قرار می دهد . سپس با ماینپولاسیون ( دست کاری ) استخوانها و بافت نرم ، انسداد حاصله را رفع نموده و جریان مایع مغزی نخاعی را اصلاح می نماید.
هر جلسه درمانی معمولاً بین 20دقیقه تا یکساعت بطول می انجامد . برخی از اختلالات مختصر مانند سردردهای تنشی را می توان در یک جلسه درمان نمود. بیماریهای پیچیده تر همچون میگرن و سینوزیت مزمن معمولاً به چند جلسه درمانی ، بطور هفتگی نیاز دارد .
 
فواید درمانی کرانیوساکرال درمانی چیست ؟
 
مایع مغزی نخاعی که سرشار از پروتئیها ، الكترولیتها ، اسیدهای آمینه و مواد مغذی دیگر است ، مغز و سیستم اعصاب مرکزی را در بر می گیرد . هنگامی که سیستم کرانیوساکرال بطور دقیق تنظیم شود  ، سیستم عصبی مرکزی قادر است بطور موثری این موارد را به سایر بخشهای بدن تحویل نماید.
 
کرانیوساکرال تراپی با رفع انسداد می تواند به موارد زیر کمک نماید :
-
تقویت عمومی بدن و احساس سلامتی
-
کاهش استرس
-
بهبود کیفیت خواب
-
افزایش انرژی
-
بهبود عملکرد تمام ارگانهای بدن
اگر چه تاکنون هیچ تحقیق بالینی قابل اتکایی این ادعاها را موردبررسی قرار نداده است ولی حکایات تعداد قابل توجهی از بیماران مختلف با اختلالاتی از قبیل انواع سردردها ، سرگیجه ها ، وزوز گوش و سینوزیت  که با درمان کرانیوساکرال معالجه شده اند ، نقل شده است .
 
چگونه یک متخصص کرانیوساکرال تراپی را انتخاب نمائیم ؟
متخصصینی که کرانیوساکرال تراپی را انجام می دهند معمولاً فیزیوتراپیستها و ماساژتراپیستها و کایروپراکتورها هستند . سعی کنید متخصصینی را پیداکنید که دوره خاص کاربرد روشهای کرانیوساکرال را گذرانده باشد. در صورتی که از بیماری شدیدی رنج می برید می توانید با یک متخصص استئوپاتی که در  این زمینه تخصص کافی دارد مشورت نمائید.
 
در ایالات متحده ، بعضی از بیمه ها در صورتی که کرانیوساکرال تراپی توسط یک متخصص فیزیوتراپی یا کایروپراکتور انجام شود هزینه های آنرا تحت پوشش قرار می دهند.
 
 
موارد احتیاطی در مورد این روش درمانی چیست ؟
 
نکته ای در مورد استفاده از درمان کرانیوساکرال تراپی برای کودکان:
یکی از مباحث جنجال برانگیز در مورد کرانیوساکرال تراپی استفاده از این روش درمانی در کودکان می باشد . بسیاری از متخصصین معتقدند که اطفال و کودکان به این نحوه درمانی بسیار خوب پاسخ می دهند زیرا استخوانهای جمجمه آنها قابلیت تحرک پذیری بیشتری نسبت به افراد بزرگسال دارد . این افراد همچنین اعتقاد دارند که شروع درمان در مراحل اولیه بیماریها ، می تواند اختلالات و ناهماهنگی های ناحیه جمجمه و یا ستون فقرات را که ممکن است در نتیجه زایمان سخت حاصل شده باشد ، برای همیشه تصحیح نماید .
بعلاوه برخی اخبار حاکی از این است که کرانیوساکرال تراپی می تواند در نوزادان به بهبود اختلالات روده ای ( کولیک ) آنها کمک نماید. در صورتی که می خواهید از این نوع درمانها برای یک نوزاد استفاده نمائید ، فقط با یک متخصص استئوپاتی که در انجام روشهای کرانیوساکرال تراپی نوزادان تبحر دارد مشورت نمائید.
تا بحال فقط موارد بسیار اندکی از صدمه بیمار در حین استفاده از روش کرانیوساکرال تراپی ذکر شده است با این حال منتقدین می گویند که انجام هر گونه ماینپولاسیــون بر روی استخوانهــای ظریف و آسیب پذیر یک نــوزاد می تواند موجب بروز ضایعه شود . طرفداران درمان کرانیوساکرال در اطفال اظهار می دارند که این روش یکی از مطمئن ترین درمانهای جایگزین بوده و در صورتیکه به آرامی و توسط یک فرد متخصص انجام شود . بسیار بی خطر خواهد بود .
 
در صورتیکه تا بحال دچار خونریزی ناحیه مغز شده اید و یا اگر به آنوریسم عروق مغزی مبتلا هستید ، قبل از انجام کرانیوساکرال تراپی با پزشک تان مشورت نمائید .
 
استفاده از این درمان برای بیماریهایی مثل بیماریهای قلبی ، سرطان و یا اورژانسهای پزشکی  بجای اقدامات پزشکی رایج  ، خطرناک است و می تواند زندگی بیمار را به مخاطره بیاندازد.

چهارشنبه 8/2/1389 - 13:39

روش فلدن كرایس (FELDENKRAIS)چیست؟
 
روش فلدن كرایس شیوه ای از رشته های دستكاری بدن-پایه  است كه چگونگی حركت بدن به طور موثر، افزایش هماهنگی ، افزایش دامنه حركتی ، كاهش فشار در مفاصل و افزایش انعطاف پذیری را به کارآموزان می آموزد . این شیوه عموماٌ به " كار با بدن"(Body work)  شناخته می شود  ، اما این نام  نامی بی معناست زیرا هدف استادان این شیوه بیشتر آموزش است تا دستكاری مستقیم نسوج و ساختاربدن.
كسانی كه از درد و فقدان عملكرد صحیح حركتی (MOVEMENT DYSFUNCTION   ) رنج می برند،بیشتر به دنبال این شیوه می باشند. این شیوه  در میان هنرپیشگان ، نوازندگان موسیقی و ورزشكاران نیز كه بدن آنها دائماٌ با حركات تكراری سر و كار دارد، بسیار محبوب است.
 
 
تاریخچه روش فلدن کرایس چیست؟                                                               
 
فلدن كرایس( 1984- 1904 ) فیزیكدان روسی ،پس از اینكه دچار آسیب زانو شد و انتظار می رفت دیگر قادر به حركت نباشد ، این روش را ابداع نمود. فلدن كرایس که تحصیلات فیزیك ،روانشناسی و زیست شناسی را طی کرده و دارای كمربند سیاه جودو  بود، از علایق و دانشهای گوناگون خود برای ابداع این شیوه بهره جست ، بطوریكه این روش با آموزش دادن خود برای دوباره راه رفتن بدون درد به ذهن او خطور كرد.

 

 این شیوه چگونه عمل می كند ؟
 
شیوه فلدن كرایس از استراتژیهای گوناگونی برای آموزش دانشجویان برای شناخت بدن خود و اینكه بدنشان به آنان چه می گوید ، استفاده می كند. این روش با اعتقاد به اینكه سیستم عصبی مركزی ،نقش عمده ای در سلامت فرد برعهده دارد ، افراد را در مورد وضعیت اسكلت بدن،عضلات ، مفاصل و نیز از الگوهای غلط وضعیت بدن و حركت اندامها آگاه می نمایدروش فلندن کرایس.
هدف درمانگر این شیوه این است كه  دانشجویان از فعال بودن هر قسمت از بدن در هر حركت و اینكه هیچكدام از اعضاء بدن بیش از دیگری تحت فشار نخواهد بود،آگاه و مطمئن باشند. بر اساس شیوه فلدن كرایس ، زمانیكه فرد با انجام حركات بدنی به صورت ناخودآگاه  اسكلت بدن را حمایت می کند ، عضلات رهاتر شده و كمتر دچار تنش می شوند ونیز باعث افزایش دامنه حركت و انعطاف پذیری مفاصل می گردد.
 
در آموزش این شیوه ، استاد ممكن است از دانشجو بخواهد  که برخی از حركات ساده را بارها با تغییرات جزئی انجام دهد .انجام این حركات باعث ایجاد نشانه های حسی خوبی در سیستم عصبی مركزی می شود و به تغیر در الگوهای اتوماتیك حركت و وضعیت قرار گرفتن بدن كمك می كند تا مؤثرتر و راحت تر باشند.
پیشرفتهای اخیر درمطالعات علمی در زمینه سیستم عصبی نشان می دهد كه نورال پلاستیسیته NEURAL  PLASTICITY ) )   یا توانائی سیستم عصبی جهت یادگیری و تطبیق ، در مراقبتهای درمانی پزشكی رایج عامل بسیار مهمی به شمار می رود. شیوه فلدن كرایس ، راهی است برای رسیدن به توانائی افراد برای خود بهبودی.
 

از روش فلدن کرایس چه انتظاری می توان داشت ؟
 
شیوه فلدن كرایس دارای دو بخش می باشد که دانشجویان می توانند از یك یا هردو آنها استفاده كنند.
 
1- در كلاسهای  ATM( آگاهی در حین حركت ) كه به صورت گروهی آموزش داده  می شود ، دانشجویان موضوعات حركت پایه ای را برای رشد كیفیت حركتی ، آگاهی و عملكرد مورد مطالعه و بررسی قرار می دهند. موضوعات مورد بررسی شامل طرز قرار گرفتن معمولی بدن مانند خوابیدن به پشت ، روی شكم یا به پهلو ، ایستادن و نشستن روی صندلی می باشد. دریك كلاس یك ساعته ،تمركز دانشجویان بر روی یك موضوع حركتی كه به صورت شفاهی از سوی استاد آموزش داده می شود  ، معطوف می شود .اغلب اوقات ، آموزش درمورد حركت بالقوه در قسمتهای فراموش شده بدن مانند ستون فقرات در قسمت پشتی قفسه سینه یا دنده ها می باشد.
 
2- دركلاسهای FI (جداسازی عملكردی  ) ، برنامه آموزش بصورت تك به تك است و معمولاٌ در مطب استاد انجام می گردد . در این روش ،شیوه فلدن كرایس به صورت انفرادی و بر اساس احتیاجات فردی یك دانشجو به او آموزش داده می شود .  جلسات معمولاٌ 45 دقیقه تا یك ساعت به طول می انجامد و طی آن دانشجو با لباس بر روی یك میز دراز كشیده و استاد آرام بدن او را لمس كرده و گاهی  روابط حركتی بین قسمتهای مختلف بدن را به طور شفاهی به او می آموزد .این آموزش ممكن است در موقعیتهایی مانند نشسته ، زانو زده یا ایستاده نیز انجام پذیرد.
  
در كلیه موارد ، لمس برای ارتباط برقرار كردن است و نه درمان و هیچگونه فشار  برای درمان((THERAPEUTIC PRESSING یا  ضربه زدن (  ( STROKINGوجود ندارد . هدف استاد از ارائه موضوعات جدید ،جلب كردن توجه حسی دانشجویان به الگوهای رایج می باشد . دانشجو از طریق كشف و تجربه ، به دنبال یك شیوه حركتی فردی و مطلوب می با شد .
كلاسهای ATM  عموما ٌدر دوره های 4 تا 6 جلسه ای و یكبار در هفته برگزار می گردند در حالی که برنامه و تناوب كلاسهای FI بر اساس هدف دانشجو و توصیه های استاد در نظر گرفته می شود .
 
منافع سلامتی روش فلدن کرایس چیست؟
آگاهی بیشتر از بدن ، حركت آسانتر و احساسی از آرامش و بهزیستن ،همگی از منافع روش فلدن كرایس می باشد . برای كسانی كه با تجربه درد به این كلاسها می آیند اغلب اوقات این جلسات باعث كاهش درد می شود و در افرادی كه عدم عملكرد صحیححركتی دارند ، قدرت و هما هنگی افزایش می یابد .
گرچه تاكید دانشجویان این شیوه همواره  برتمركز بر روی یاد گیری فردی است تا درمان وضعیتی ویژه، با این حال اغلب در مورد موفقیت در درمان بیماریهایی خاص ما نند سندروم فشاری مچ دست در ناحیه تونل كارپال CARPAL TUNNEL SYNDROME وسردرد گزارشاتی داده می شود .
برخی از اساتید این شیوه در كار با افرادی كه مشكلات اعصاب و ارتوپدی دارند مانند آرتروز ، آسیب دیدن سر و گردن ، ضرب دیدگی ،MS وفلج مغزی كه موجب درد یا محدودیت در حركت می گردد ، مهارت دارند. دیگر اساتید با هنر پیشگان یا ورزشكاران برای از بین بردن درد ، بهبود عملكردهای از دست رفته یا بهبود عملكردهای ویژه به صورت اختصاصی كار  می كنند.
 
چه تحقیقات و برسیهای علمی در مورد شیوه فلدن کرایس موجود است؟
 
از آنجاكه اغلب ارزشیابی کنندگان تحقیقات پزشكی به جای تاثیرات كلی ، پارامترهایی خاص را جدا  نموده و در نظر می گیرند ، طراحی یک تحقیق ویژه برای شیوه فلدن كرایس هنوز با چالشهایی همراه است. با توجه با اینکه تحقیقات اندكی در مورد تاثیر این شیوه در بیماریهای MS ، روماتیسم ، آرتروز و گردن درد انجام شده است ،اغلب ادعاها در مورد این روش بر اساس شواهد نقل شده می باشد.
 
چگونه یك  درمانگر انتخاب كنیم ؟
برنامه های آموزشی مورد تائید برای درمانگران روش فلدن كرایس شامل 800 تا 1000  ساعت آموزش در طی یك دوره 3 تا 4 ساله می باشد.فارغ التحصیلان برای دوره های ATM   پس از 2 سال آموزش و برای دوره های FI   پس از 4 سال كامل  مجوز تدریس خواهند داشت. در ایالات متحده ، به دنبال درمانگری باشید كه از سوی اتحادیه فلدن كرایس در آمریكای شمالی  (انجمن تخصصی برقراری نظم ) واقع در پورتلند ایالت اورگون تایید شده است.
برای اینكه استاد فلدن كرایس شوید لازم نیست آموزشهای پزشكی ببینید. با اینحال ، بسیاری از فیزیوتراپیستها ، ماساژ درمانها و دیگر درمانگران جزو درمانگران مورد تایید انجمن  فوق الذكر می باشند.  در ایالات متحده بیمه به ندرت هزینه این شیوه را پرداخت می نماید ، مگر اینكه درمانگران در روش تایید شده دیگری نظیر فیزیوتراپی دارای مجوز كار باشند.
 
موارد احتیاط  در این رشته چیست؟
 
روش فلدن كرایس برای همگان شیوه ای مطمئن است . البته نه به عنوان یك درمان پزشكی بلكه به عنوان یك آموزش حركتی.

چهارشنبه 8/2/1389 - 13:32

روش الکساندر چیست؟

تکنیک الکساندر یک روش حرکتی است که به مردم یاد می دهد چطور با بدنشان رفتار کنند.این روش ، طرز ایستادن را اصلاح ، انقباض عضلانی را برطرف و حرکت بدن را آسانتر می کند. هدف این روش، از بین بردن عادتهای بد مثل قوز کردن یا منقبض کردن عضلات (که می تواند  به ایجاد درد،کاهش تحرک و مشکلات دیگر منجر شود) و تبدیل آنها به وضعیتهای مناسب است .به عبارت دیگر ، هدف این رشته متعادل نمودن مجدد بدن از راه افزایش آگاهی نسبت به بدن ،  انجام حرکات و لمس است که آنرا از طریق اصلاح نحوه در امتداد هم قرار گرفتن پشت و ستون فقرات با سر و گردن انجام می دهد.

 

 

تاریخچه روش الکساندر چیست؟

بنیانگذار این روش فردریک الکساندر(1955-1869) یک هنرپیشه استرالیایی بود که هنگام بازی روی صحنه دچار مشکل  گرفتگی صدا شد .هنگامی که دارو و استراحت نتوانست به او کمک کند ،  وضعیت شغلی او به مخاطره افتاد . او با استفاده از آینه متوجه شد که موقع خواندن قطعات خاصی روی صحنه ، سر خود را بطرزی نگه می دارد که باعث انقباض در عضلات گردن می شود و بخاطر آورد که این عادت در او بسیار قدیمی است . به همین خاطر  به شدت تلاش کرد تا نحوه نگه داشتن سر خود را بهبود بخشد . وی متوجه شد وقتی این کار را انجام می دهد، صدای او به حالت اول بر می گردد.

   بر پایه این موفقیت شخصی ، در حدود سال 1896 روش الکساندر را ابداع کرد و سپس در سال 1910 اولین کتاب خود را با نام  "میراث برتر انسان" یا "Man`s supreme inheritance " ، منتشر کرد. الکساندر بسیار موفق بود زیرا سایر هنرپیشه ها و خوانندگان از او تقاضای کمک کردند. او سرانجام هنرپیشگی را رها نمود و یک برنامه مدون ایجاد کرد تا روش خود را رواج دهد.

 

 

میزان استقبال عمومی از تکنیک الکساندر به چه میزان است؟

امروزه روش الکساندر در همه جای دنیا تدریس می شود. بسیاری از مدارس هنرهای نمایشی، روش الکساندر را در برنامه آموزشی خود گنجانده اند. همچنین بسیاری از ورزشکاران ، از این روش برای جلوگیری از صدمات احتمالی استفاده می کنند.بعلاوه ، مردمی که از مشکلات پشت و دردهای مزمن مختلف رنج می برند به این روش رو آورده اند تا عادات خود را اصلاح کنند و دردهای خود را از بین ببرند.

 

 

این شیوه چگونه عمل می كند ؟روش الکساندر

مطابق فلسفه روش الکساندر ، ارتباط صحیح بین سر ، گردن و ستون فقرات برای سلامتی ضروری است . طرفداران این روش ، آن را سه راه ارتباطی " تنظیم اولیه " نامیده اند زیرا آنها معتقدند که این روش ، کلید  درست ایستادن، درست نفس کشیدن و حرکتهای درست است.

 وضعیت نامناسب سر در ارتباط با گردن و ستون فقرات ،برای مثال ، می تواند انقباض عضلانی ایجاد کند و باعث درد شود. یکبار که سر، گردن و ستون فقرات در وضعیت مناسبی با یکدیگر قرار گیرند، بدن خودبخود آسایش و راحتی را احساس می کند. با تمرینات این روش ، نه تنها می توان انقباض عضلانی و درد را کاهش داد،بلکه فعالیتهای طبیعی بدن نظیرنفس کشیدن و حرکات معمول اندامها بسیار طبیعی تر و آسانتر انجام می شود.

 

 

چه انتظاری از روش الکساندر می توان داشت ؟

شما می توانید تکنیکهای این روش را  بطور خصوصی یا در گروه یاد بگیرید. در یک جلسه که حدودا 45 دقیقه طول می کشد، آموزگار روش درست راه رفتن ، ایستادن،نشستن، دراز کشیدن و خم شدن را به شما نشان می دهد.(باید لباس راحت و آزاد بپوشید).

  به شما شل کردن عضلات گردن آموزش داده می شود بطوریکه سر شما آزادانه و با تعادل روی گردن شما قرار گیرد و اجازه دهد که در پشت شما کشش ایجاد شود.سپس مربی با دستورات شفاهی و لمس ملایم بدن، وضعیت مناسب در طول فعالیتهای مختلف روزانه ، مثل، نشستن پشت میز و صحبت کردن با تلفن را به شما یاد می دهد. یک عادت بد، مثل قراردادن گوشی تلفن بین سر و شانه، (که گردن شما را در وضعیت بدی قرار می دهد) با عادتهای درست، مثل نشستن راست و صحیح با شانه های آزاد در حالیکه تلفن را روی گو ش خود نگه داشته اید ،جایگزین می شود.

  پیشنهاد می شود که از تکنیکهای الکساندر برای فعالیتهای شخصی خود هم کمک بگیرید. برای مثال، اگر شما یک بازیگر تنیس هستید، مربی می تواند وضعیتهای درست به هنگام بازی را به شما آموزش دهد.

مربیان روش الکساندر شما را تشویق می کنند تا آنچه را که یاد گرفته اید ، در زندگی روزانه خود پیاده کنید .به تدریج - گاهی حتی با 6 تا 8 جلسه- شرکت کنندگان در این دوره های آموزشی شروع به رعایت وضعیتهای صحیح در زندگی روزانه خود می کنند.

 

 

 روش الکساندر چه منافعی برای سلامتی دارد ؟

در این روش افراد با طرز صحیح ایستادن و وضعیتهای بدن، بهبود هماهنگی بدن و کاهش انقباض عضلانی آشنا می شوند .بعلاوه ، این روش برای بسیاری از مراجعین ، سلامت عمومی جسم و روح را افزایش می دهد.

  افرادی که درد مزمن در پشت و گردن دارند یا بیماری های دردناک دیگری مثل آرتروز دارند، گزارش داده اند که بعد از یاد گرفتن این روش  ، درد آنها تسکین پیدا کرده است. همچنین این تکنیکها  می تواند به بیماریهای ناشی از استرس نظیر میگرن و حمله های عصبی کمک کند.

  توجه به این نکته مهم است که مطالعات علمی معدودی برای ارزیابی تکنیکهای الکساندر انجام شده و ادعاهای درمانی عمدتا تجربی است.

 

 

چگونه یك  درمانگر انتخاب كنیم ؟

در این روش مربیان برای گرفتن گواهی مربیگری، باید حداقل سه سال آموزش ببینند.مراکز بین المللی ابن روش در کمبریج و ماساچوست ، مربیان مجرب را به علاقمندان در سراسر دنیا معرفی کنند.

 

 

موارد احتیاط  در بکارگیری روش الکساندر چیست؟

تکنیک الکساندر اگر توسط  یک مربی مجرب آموزش داده شود، برای همه حتی خانمهای باردار، بی خطر است. حتی، بسیاری از خانمهای باردار گزارش کرده اند که این تکنیکها به آنها کمک کرده تا خود را با تغییرات بدنی دوران حاملگی وفق دهند و فشاری را که به ستون فقراتشان وارد می شود تخفیف دهند.

 

چهارشنبه 8/2/1389 - 13:3

روش رولفینگ(Rolfing) چیست؟

یکی از تکنیکهای بدن-پایه است که تلاش می کند تا با در امتداد هم قرار دادن بخشهای مختلف بدن ، سلامت از دست رفته را به بدن بازگرداند .از دید رولفینگ ، بدن انسان قابل تشبیه به یك خانه است و ساختمان آن بگونه‌ای است كه هر قسمت از آن در جای مناسبی متصل به سایر قسمتها قرار گرفته تا بتواند توازن بار آنها را حفظ نماید.  در خانه‌ای كه ساختار خوبی داشته باشد، هر كدام از ستونها و تیركها در محل مناسب خود قرار گرفته تا منجر به كارآیی بهینه گردد . در غیر اینصورت ، جاذبه زمین همه اجزای ساختمان (بدن( را به پائین می‌كشد و ستونهایی كه از تنظیم خارج باشند، بطور دردآوری كشیده می‌شوند .

درمانگر رولفینگ ، در تلاش است تا وضعیت بدن بیمار را به وضعیت اصلی برگرداند .لذا  با انجام مانورهای درمانی و آموزشی ،بیمار  را به سمت بالا  می کشد تا زمانیكه بیمار در وضعیت عمودی قرار گرفته و اجزا به جای خود برگردانده شوند .

در طول زندگی ،جاذبه شكل دهنده بدن است. از زمان تولد تا مرگ جاذبه زمین بر بدن ما تاثیر می گذارد ولی ما باید بدن خود را در مقابل جاذبه زمین وفق دهیم  . در صورت عدم رعایت وضعیت صحیح ایستادن ، نشستن  و نگاهداشتن قسمتهای مختلف بدن ، انحراف در استخوانها و عضلات، موضعی نمی‌باشد بلکه جاذبه به تمام نقطه‌های بدن پخش شده و در صورتی كه توازن طبیعی بدن مختل گردد ، كلیه اعضای بدن منحرف می‌شود و به تبع آن  ، سلامت بدن در ابعاد جسمی و احساسی به خطر می افتد .

 برای مثال كودكی را در نظر بگیرید که از دوچرخه بر زمین می‌افتد دچار آسیب زانو می شود . كودك جهت پیشگیری از درد ، عضلات اطراف زانو را محكم می‌كند  زیرا بدن باید برخلاف جاذبه عمل كند لذا كلیه عضلات و سیستم بدن جهت جبران آن بكار می‌افتد که حاصل آن درد  و تنش عضلانی است و چنانچه مشکل بوجود آمده اصلاح نگردد ، این عدم تعادل در بدن بر جای می ماند و وضعیت نامطلوب برجای مانده ، بطور فزاینده ای موجب تاثیرات نا مطلوب بعدی می گردد .  

 

جلسات درمانی رولفینگ به چه صورت است ؟    

 معمولاً در مدت 4 الی 8 هفته 10 جلسه مورد نیاز خواهد بود (امكان دارد كه بعضی از افراد  به

 جلسات بیشتری نیاز  داشته باشند) و هر جلسه 60 الی 90 دقیقه به طول می‌انجامد .
- یك پرسشنامه بایستی تكمیل شود .
- از بیمار خواسته می‌شود جهت گرفتن عكس آماده باشد.
--معمولاً بدن را در مقابل آئینه مورد بررسی قرار می دهند و فرد
ROLFER به نكات مشكل‌دار اشاره خواهد كرد.
- بیمار بر روی سطح میز تُشك دار دراز می کشد تا كار شروع شود.
- درمانگر  بابند انگشت و آرنج فشار داده و سپس چسبندگی را با بلند كردن و كشیدن و میزان كردن بافت‌ها  ، آزاد می کند و بافتها بجای اصلی خود باز می‌گردند.
- اولین جلسه در برگیرنده ماساژ سطحی می‌باشد

- جلسه دوم در مراكز كف پا انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که کف پا بطور مساوی وزن بدن را در كلیه قسمت پا پخش می نماید.
- جلسه سوم: ترکیبی از جلسه 1 و 2  است.
-جلسه چهارم : قسمت اصلی بدن تقویت و مرتب می‌شود. در این جلسه برای اولین بار است كه در بدن عمیقاً كار می شود .
پس از برگزاری جلسات اولیه به بیمار توصیه می‌شود كه كارهای ساختاری عمیق را به مدت 6 ماه الی یك سال انجام ندهد. تغییراتی كه در این جلسات بوجود آمده تا 6 ماه ادامه داشته و حتی سالها ادامه  می  یابد.پس از اینكه سری جلسات تكمیل شد ، به بیماران توصیه می‌شود  هر ساله جهت هماهنگی مراجعه نمایند.

 

 

آیا خطراتی در استفاده از این روش وجود دارد؟    

 -  برای تمام افراد توصیه نمی شود .
-  
 نباید در مورد شخصی كه آنفلوانزا دارد بكار گرفته شود.
-  
 در فرد حامله باید احتیاط كرد . جلسات متعددی باید متعدد باشد ولی نباید  در كل به 10 جلسه برسد.

 

چهارشنبه 8/2/1389 - 12:53

روش استئوپاتی(Osteopathy) چیست؟
 
استئوپاتی  یكی از روشهای طب كل ‌نگر است كه اعتقاد دارد تمامی سیستم‌های بدن در ارتباط با یكدیگر بوده و تغییری نامطلوب در یكی از بخشهای بدن، عملكرد سایر سیستمها را نیز دچار مشكل می‌كند. بدین دلیل ،درمانگران استئوپاتی  برای درمان كل بدن، با توجه و تمركز بروی عملكرد سیستم استخوانها و عضلات  سعی بر پیدا نمودن عامل اصلی بیماری دارند.  استئوپاتی  همچنین یك روش درمانی برای جلوگیری از استرس می‌باشد و بیمار را به داشتن یک زندگی سالم همراه با رژیمهای سالم غذایی تشویق می‌كند.
 

تاریخچه استئوپاتی چیست؟
 
این روش درمانی در سال 1874  برای اولین بار توسط یك پزشك و جراح به نام اندرو تیلوراستیل (Andrew Taylor Still)كه سه فرزند خود را بر اثر مننژیت ستون فقرات از دست داده و از پزشكی رایج ناامید شده بود، معرفی شد . استیل اعتقاد داشت كه سلامت و بیماری بدن بطور گسترده‌ای به عملكرد مكانیكی و استحكام استخوان‌ها، عضلات و مفاصل بستگی دارد. برهمین اساس ، شیوه علمی جدیدی از پزشكی به نام استئوپاتی بر گرفته از دو واژه یونانیOsteo به معنی استخوان وpathos به معنی رنج از بیماری، شكل گرفت و در سال 1892 مدرسه آمریكائی  استئوپاتی  بنام كالج Kirksvill برای آموزش و مطالعه این روش، بنیانگذاری شد.
 

وضعیت فعلی استئوپاتی در کشور امریکا چگونه است؟
 
امروزه پزشكان استئوپاتی   همانند سایر پزشكان ، دوره‌های آموزشی مشکلی را به مدت چهار سال سپری كرده وپس از دوره رزیدنتی در شاخه‌های خاص تر این رشته همچون پزشكی كودكان، جراحی، پزشكی داخلی و یا طبابت خانواده آموزش می‌بینند و همانند پزشكان طب رایج نسخه تجویز نموده و یا درخواست آزمایشات رایج را صادر می‌كنند. همچنین درمانگران استئوپاتی  با  عضویت در بورد تخصصی این رشته دارای اجازه برای عضویت در انجمن پزشكی آمریكا می‌باشند.
 
مطالعات گسترده در مورد علم استئوپاتی ، منجر به ایجاد زیرشاخه های تخصصی شده است كه در آن پزشكان با تمرینات و استانداردهای پزشكی مخصوص بروی یك بخش از بدن متمركز می‌شوند. بطور مثال  در بخش استئوپاتی جمجمه،روشهای درمان با  تمركز برروی استخوانهای جمجمه انجام می‌شود و باید توجه شود كه این روش با کرانیوساکرال تراپی (Craniosacral Therapy) كه یك روش بدون مجوز می‌باشد اشتباه نشود. در سایر شاخه‌‌ها، مانند دندان‌پزشكی نیز متخصصان با این روش مشغول به فعالیت می‌باشند.
 

استئوپاتی چگونه عمل می كند ؟
 
مراجعه به یك پزشك استئوپات ، بسیار شبیه مراجعه به یك پزشك طب رایج می‌باشد. در واقع بسیاری از روش‌های درمان استئوپاتی و پزشكی رایج یكسان بوده و  فقط در برخی موارد متفاوتند.
به عنوان مثال،اگر بیماری شما مربوط به استخوانها، عضلات ویا تاندونها باشد، پزشك استئوپاتی   از روش دستکاری با استئوپاتی( OMT (Osteopathy Manipulative Therapy استفاده می‌كند. این روش شامل دستكاری بافتهای نرم، حركتهای ریتمیك و كششی، تكنیك‌های مخصوص مفاصل وضربه‌های پرسرعت بدون درد می‌باشد.     پزشكان استئوپاتی بر این باورند كه این تكنیكها انتقال  پیام دررشته‌‌های عصبی را بهبود بخشیده و ایمنی بدن را با رفع گرفتگیهای گره‌های لنفاوی و افزایش پادتن‌‌های طبیعی بدن، تقویت می کنند. در روش OMT عضلات شل و راحت می‌شوند ، قابلیت انعطاف آنها بالا می‌رود ، طرز ایستادن بهتر می شود و همچنین دامنه حرکت مفاصل و اندام تحتانی افزایش می یابد . در نتیجه OMT همراه با افزودن رژیمهای غذایی و  آموزش شیوه صحیح زندگی ، به عنوان یك روش بهتر زیستن بكار می‌رود.
 
آیا استئوپاتی همان کایروپراکتیک ((Chiropractics است؟
خیر . توجه به این نكته لازم است كه روش استئوپاتی  با روش کایروپراکتیک یكسان نیست. با اینكه هر دو روش سلامت بدن را بر مبنای ساختار آن می‌دانند، اما کایروپراکتیک توجه و تمركز بیشتری بر روی هماهنگی و سازگار كردن استخوان‌‌ها و مفاصل دارد، درصورتیكه استئوپاتی ، تمامی ابزار پزشكی در دسترس را به هنگام درمان در اختیار دارد.
 
از استئوپاتی چه انتظاری می توان داشت ؟
 
اولین جلسه رویارویی بیمار و پزشك استئوپات ، با سوالاتی در مورد علائم بیماری، تاریخچه پزشكی بیمار، سلامت روانی و ساختار زندگی او آغاز می‌شود و در صورت لزوم آزمایشهایی همچون آنالیز خون و ادرار و یا عكسبرداری ‌ا ز نقاط  مختلف بدن انجام می‌شود. همچنین بررسیهایی برروی ستون فقرات،عضلات، مفاصل و تاندون‌ها انجام شده و به  واكنشها، قابلیت انعطاف و كشش عضلات توجه می‌شود .در ضمن هرگونه ناهنجاری ثبت می‌گردد. ممكن است پزشك بیمار را در حالت‌های مختلف نشسته و یا ایستاده آزمایش كند و حركات و حالات او را بررسی كند.
 
در طول درمان ، گاهی پزشك رژیم غذایی بیمار را تغییر  می دهد و یا او را به پزشكان متخصص معرفی می كند یا در صورت مشاهده ناهنجاری در ساختار بدن ، از روش OMT برای بهبود بیمار استفاده می نماید. لازم به ذكر است كه اولین جلسه درمان حدود یك ساعت و سایر جلسات بیست تا سی دقیقه زمان می‌برد و تعداد جلسات به شرایط بیمار بستگی دارد.
 
منافع استئوپاتی برای سلامتی چیست؟
 
گرچه روش استئوپاتی  برای درمان كل بدن بكار می‌رود، ولی شواهد نشان می‌دهد كه در درمان دردهای كمر و گردن، سردرد، مشكلات زانو و صدمات مفاصل تاثیر بهتری را بدنبال داشته است.
 
بیشتر تكنیكهای استئوپاتی، بدن را به آرامش رسانده، درد و استرس را كاهش داده و  باعث تحریك  رشته‌های عصبی می‌شوند و گردش خون را افزایش می دهند. این روش ، همچنین در پزشكی ورزش (Sports Medicine)نیز نتایج خوبی را به همراه داشته است.
 
موارد احتیاط  در رشته استئوپاتی کدام است؟
به هنگام مراجعه به پزشك استئوپاتی ، علاوه بر توجه به انتخاب یك پزشك متخصص با مجوز قانونی  ، بهتر است به موارد زیر نیز توجه شود:
· 
دستكاری شدید مفاصل نباید دردناك باشد، اما می‌تواند باعث درد كمی شود كه ظرف یك تا دو روز برطرف شود.
· 
در صورت داشتن مشكلاتی چون شكستگی استخوانی، التهاب شدید مفاصل ، سرطان استخوان، دردهای شدید ستون فقرات و یا دیسك كمر ،  بهتر است از دستكاری‌های استئوپاتی خود داری شود.

چهارشنبه 8/2/1389 - 12:44

بازتاب شناسی چیست؟                    

 

بازتاب شناسی یا رفلكسولوژی یك هنر ظریف و شكلی از درمانهای شفابخش طب كل نگر است و نباید آنرا با ماساژ كف دست و پا اشتباه گرفت بلكه یك نوع فشار درمانی ویژه و معین می باشد. این رشته یك تكنیك قدیمی است و براین اساس پایه‌ریزی شده كه نقاط بازتابی (رفلكس) در روی كف دستها و پاها وجود دارند كه با هر قسمت بدن اعم از عضله، عصب، غده و استخوان مطابقت دارند و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین می‌برد و به آرامش اعصاب كمك می‌كند و این آرامسازی اعصاب هم به نوبة خود انقباض عروقی را كاهش می دهد بطوریكه خون و جریان عصبی با آزادی (راحتی) بیشتری جریان می یابند و در نتیجة بهبود جریان خون، سموم نیز از بدن خارج می‌شوند.

 بازتاب درمانی

فلسفه بازتاب شناسی چیست؟ 

عدم تعادل بدن در طول جریان زندگی روزانه می‌تواند سبب شود كه پیامهای عصبی در هر جای بدن مسدود (بلوكه) گردند و این بدان معنی است كه سرعت حركت پیامهای عصبی به عضلات، اعضاء و غدد بدن تا حدودی كند می‌شود . دانش رفلكسولوژی در جهت رفع این انسداد مسیرها و بهبود ارتباطات عصبی عمل می‌كند. همچنین آزادسازی اندورفینها را در بدن افزایش می دهد و موجب افزایش سلامتی و نشاط و "احساس خوب بودن" در فرد می‌گردد.

غالباً رفلكسولوژی را روی كف پا انجام می دهند، لیكن روی كف دست هم كاربرد دارد. تقریباً در كف هر پا 7200 پایانة عصبی وجود دارد. همچنین هر پا شامل 26 استخوان كوچك، 114 لیگامان و 20 عضله می‌باشد كه توسط بافت همبندی، عروق خونی و اعصاب به همدیگر متصل گشته و توسط پوست پوشیده شده‌اند. این اجزاء با دقت بسیار عالی با یكدیگر سازگار شده اند و این ساختمان پیچیده روی دو قوس اصلی تعادل یافته است. قوس اول از پاشنه پا تا قاعده انگشت كوچك و قوس دوم از پاشنه پا تا انگشت بزرگ (شست) امتداد می یابد.

پاشنه پا قسمتی است كه فشار وزن بدن ما را تحمل می‌كند و توسط لایه‌های محافظت كنندة چربی برای جلوگیری از اصطكاك در بین استخوانها، در هر قدمی كه بر می داریم، عایق‌كاری شده است. كف دست نیز كه مركب از 27 استخوان می‌باشد ممكن است در رفلكسولوژی مورد استفاده قرار گیرد (دستها و پاها نیمی از استخوانهای بدن را شامل می شوند).

 در طب شرقی، نظیر طب فشاری (Acupressure) و طب سوزنی (Acupuncture) دریافته‌اند كه انرژی حیاتی یا Chi از میان مریدینها یا مسیرهای انرژی (بخش طب سوزنی را برای توضیح بیشتر و تصاویر مربوطه، ملاحظه نمائید) جریان می یابد و از مجموع 12 مریدین اصلی ، 6 عدد آنها در كف پا یافت می‌شود.

در رفلكسولوژی ، اعتقاد بر این است كه پاها "macrocosm" یا یك نقشه كوچك از كل بدن هستند .یعنی تمام اعضاء و قسمتهای مختلف بدن روی آنها منعكس شده‌ و نظم و ترتیب قرار‌گیری بخشهای بدن روی كف پاها دقیقاً مشابه نظم و ترتیب قرارگیری آنها در بدن است (تصویر) این بازتابها را می‌توان روی كف پا، انگشتان و در طول كناره داخلی و خارجی پا، پیدا كرد.

اگرچه اكثریت مردم با پاهای سالم به دنیا می‌آیند ولی تخمین زده می شود كه تقریباً در 80% بزرگسالان ، مشكلات پاها پیش خواهد آمد. گرچه مشكلاتی نظیر میخچه، پینه و موارد مشابه را غالباً ناشی از كفشهای نامناسب می‌دانند و لیكن اینها تنها بخشی از اختلالات هستند و بازتاب شناسی بر این باور است كه مشكلات پاها با اختلالات درونی بدن مرتبط هستند.

 

تاریخچه بازتاب شناسی چیست؟

تئوریهای گوناگونی در مورد منشأ رفلكسولوژی وجود دارد و مبدأ آن ممكن است:

·   طب شرقی در 5000 سال پیش باشد كه آن را با طب فشاری و سوزنی كه مسیر مریدنیها را دنبال می‌كند، متصل سازد.

·   مصر 2500 تا 2330 سال قبل از میلاد باشد . یك تصویر نقاشی شده كه در آرامگاه پزشكی مصری بنام Ankahar یافت شده بود نشان دهندة آن است كه رفلكسولوژی در این تاریخ نیز وجود داشته است.

·   سرخپوستان آمریكا، بویژه سرخپوستان چروكی معتقدند كه این روش توسط اینكاها به ارث گذاشته شده. چروكی‌ها بر این باورند كه "پاها روی زمین راه می‌روند و از این طریق، روح شما را به جهان متصل می‌گردانند"

بهر حال آغاز و مبدأ آن هر جا كه بوده ، رفلكسولوژی ادامه پیدا كرد تا اینكه در اروپا و آمریكا رشد نمود و تكامل یافت. آقای Harry Bond در كتاب خود بنام "منطقة درمانی" در 1582 نحوة عمل رفلكسولوژی را بویژه در روی طبقه پادشاهی و مرفه جامعه مورد بحث قرار داد. آقای H. Head نیز در 1890 مناطقی را روی پوست كشف كرد. وی متوجه شد چنانچه عضوی كه توسط اعصاب به این ناحیه از پوست مرتبط می‌شود دچار بیماری ‌گردد، این بخش پوست ، حساسیت بیشتری به فشار پیدا می‌كند.

 دكتر Ivan Pavlou (سالهای 1936- 1849) از رفلكسولوژی به عنوان پایه‌ای برای تحقیق مشهورش بر روی بازتابهای وضعی استفاده نمود. دكتر A. Cornelius آلمانی در سال 1902 متوجه شد كه درد خود وی كه ناشی از یك عفونت بود بعد از فشار دادن كف پا تخفیف یافت. وی در كار پزشكی خود به تحقیق بر روی فشار كف پا ادامه داد. در ایالات متحده، دكتر ویلیام فیتزجرالد، در اوایل سال 1900 نشان داد كه می‌تواند جراحیهای كوچک را، بدون ناراحتی برای بیمارانش، با اعمال فشار بر روی كف دستهایشان انجام دهد. دكتر J. Riley، در سال 1919 كتاب "منطقه درمانی آسان شده" را منتشر كرد و در آن نمودارهایی با جزئیات كامل چاپ نمود. وی محل نقاط رفلكس در كف پاها را ترسیم كرده بود. خانم اونیس اینگهام (1974-1869) كه مادر بازتاب شناسی مدرن نامیده شده است از كارهایی كه در باب «منطقه درمانی» در گذشته انتشار یافته بود در درمانهای خود استفاده كرد و نقشه كل بدن را بر روی كف پاها تكمیل نمود. میراثی كه وی درخصوص رفلكسولوژی برجا گذاشته بود توسط Dwigt Byers برادرزاده وی تداوم یافت. وی انستیتوی بین‌المللی رفلكسولوژی را در شهر «سن پترزبورگ» در روسیه راه‌اندازی كرده است.

 

چه تحقیقاتی در این زمینه وجود دارد؟

با وجود آنكه مقالات داستان گونه‌ای در زمینة رفلكسولوژی وجود دارد ولی تعداد اندكی گزارش مبتنی بر تحقیقات و مطالعات علمی نیز در این زمینه وجود دارد، كه در مجلات مستقل به چاپ رسیده‌اند تا متخصصین علوم سلامتی را قادر سازند كه در زمینة تأثیر رفلكسولوژی تصمیم آگاهانه‌ای بگیرند. مطالعات قلیلی در كشورهای غیر انگلیسی زبان انجام گرفته است و ترجمة انگلیسی كاملی از این تحقیقات در دست نیست تا تجزیه و تحلیل مطمئنی را از متدولوژی (روش شناسی) كار تحقیقی انجام شده ارائه کند. بعلاوه گزارشاتی كه در كتاب "Grey Literature" آمده است نشان میدهد كه رفلكسولوژی می‌تواند درمان موثری باشد. اما این مطالعات هم كوچك هستند و در آنها به میزان كافی از جزئیات متدولوژی كار انجام شده، گزارشی ذكر نشده است.

مسئله انتخاب روش تحقیق مناسب برای تصمیم‌گیری در مورد اثر بخشی رفلكسولوژی باید مورد نظر قرار گیرد. همكاری بین رفلكسولوژیست ها و محققین با تجربه مسئله‌ای است ضروری تا بتوان مطالعات پر كیفیت مورد نیاز برای تصمیم‌گیری در مورد میزان تأثیر بازتاب شناسی را انجام داد. مجمع تحقیقاتی طب مكمل كه در سال 1983 بنیان گذاشته شده ،كمكهای مالی، علمی و پشتیبانی را از متخصصین طب مكمل كه در این زمینه تحقیقاتی را انجام می‌دهند بعمل می‌آورد. مطالعاتی كه در زمینة رفلكسولوژی انجام می شود می‌بایست بخوبی توسط مجلاتی كه در دسترس اكثر متخصصین قرار دارند چاپ شوند. البته به عقیدة لین (1996) مطالعه و تحقیق بصورت "دوسوكور" در زمینة رفلكسولوژی كار بسیار مشكلی است چون عنصر روان‌تنی در هر فردی خاص خود اوست.

 

نظرات موافق (Pro):

·   Falcco و  Oleson در 1993 یك آزمون "كنترل با دارونما" كه برای تحقیق در مورد توانایی رفلكسولوژی برای كاهش "آشفتگی قبل از قاعدگی" انجام داده‌ بودند گزارش نمودند كه در نتیجة این مطالعه، 35 نفر از افراد به میزان معنی داری نسبت به گروه كنترل، كاهش علائم پیش از قاعدگی را نشان دادند و این نتایج در بررسی 2 ماه بعد نیز باقیمانده بود. این مطالعه بعدها توسط Vickers و همكاران در سال 1996 به دلیل كیفیت تحقیق، مورد انتقاد قرار گرفت.

 

·   Kovaks و همكاران در 1993 "یك آزمون دوسوكور" با استفاده از رفلكسولوژی برای درمان كمردرد انجام دادند. آنان بهبود قابل ملاحظه‌ای در درد، انقباضات عضلانی و سهولت حركت در گروه تحت درمان را گزارش كردند و اكثریت بیماران توانستند مصرف داروهای مسكن تجویز شده توسط پزشك را قطع كنند و در طی دورة تحقیق نیز بدون علامت باقی ماندند.

 

·   Dobbs در سال 1985 استفاده از رفلكسولوژی در مراقبت از 7 بیمار مبتلا به سرطان كه در فاز انتهایی بیماری قرار داشتند را توصیف نمود. گزارشات فردی وی براین موضوع اشاره داشت كه تمامی بیماران احساس كرده بودند كه كیفیت زندگیشان با رفلكسولوژی بهتر شده بود و این بهبودی صرفاً نتیجة رفلكسولوژی نبود بلكه به دلیل افزایش ارتباط و تماس بیماران با متخصصین رفلكسولوژی بود.

·   McGrath , Motha در سال 1994 مطالعه‌ای را بر روی 64 خانم باردار برای تعیین اثر رفلكسولوژی بر روی زایمان انجام دادند. نتایج نشان دهندة آن بود كه درمان رفلكسولوژی منجر به كاهش زمان زایمان و نشانه‌های جسمی تجربه شده توسط مادران باردار، گشته بود. این مطالعه، اگر چه با نتایج مثبتی همراه بود ولی در آن از گروه كنترل استفاده نشده بود.

 

 

نظرات مخالف (CON):

·   Ibsen , Sorenson (در 1993) نگرانی خود را در مورد بیماران دیابتیكی كه برای زخم و عفونت پا درمان شده بودند، اظهار كردند. آنان یك گزارش موردی (Case report)،  در مورد یك بانوی دیابتیك درمان شده با بازتاب درمانی را كه بعداً مجبور شدند پایش را قطع كند، منتشر نمودند. انجام این كار توانست زندگی راحت‌تری را برای این خانم فراهم آورد.  در این تحقیق تمایل نادرست به استفاده از بازتاب درمانی به عنوان تنها درمان برای این بیمار مبتلا به بیماری مزمن، مطرح شد.

 

موارد استفاده از رفلكسولوژی برای درمان یا بهبودی چیست؟ 

رفلكسولوژی تمامی گروههای سنی از نوزادان تا افراد مسن را می‌تواند درمان كند. بازتاب درمانی می‌تواند بیشتر برای متعادل سازی كل بدن استفاده شود تا برای بهبود و شفای اختلالات خاص، لیكن با كاربرد مناسب، بازتاب درمانی می‌تواند قدرت شفابخشی خود بدن را افزایش دهد. افرادی كه بازتاب درمانی را انجام میدهند پیشنهاد می‌كنند كه درمان هفتگی رفلكسولوژی می‌تواند اكثریت مشكلات را در ابتدا متوقف كند و احتمال یك بهبودی سریع را زیاد كند. بازتاب درمانی گردش خون به نواحی‌ای از بدن را افزایش می دهد كه جذب مواد مغذی و حذف مواد زائد را زیادتر می‌كنند.

 

همچنین رفلكسولوژی دارای اثرات زیر می‌باشد:

1-  متعادل‌سازی تمام سیستمهای یازده‌گانه بدن، بطوریكه بدن بتواند خود را شفا دهد.

2-  موجب تحریك  آن نواحی از بدن و ذهن كه عملكرد صحیح ندارند و آرام سازی نواحی پرفعالیت‌ می‌شود.

3- دیدگاه ذهنی مثبت را تقویت می کند (تندرستی عبارتست از هماهنگی فعل و انفعال انرژی‌ها در داخل بدن، افكار منفی و احساسات منفی جریان آزادانه این انرژیها را محدود كرده و سبب تورم و احتقان آنها در بدن می‌گردد كه اگر تصحیح نشوند سرانجام بصورت بیماری تظاهر می‌كنند).

4- بیرون كردن و رفع احساسات سركوب شده ناشی از فشارها و استرس، آرام سازی بدن و تغییر وضع زندگی (متخصصین این رشته بر این باورند كه 85% تمام بیماریهای امروزی بشر به نوعی مرتبط با استرس است).

5-  آرامش بدن (آرا مسازی بدن).

6-  با افزایش آزادسازی اندورفین‌ها به كنترل درد كمك می‌كند.

7-  عملكرد سیستم ایمنی را افزایش داده و جریان لنفاتیك را بهتر می‌كند.

8-  تندرستی بدن را در حالت متعادل نگه می دارد.

9-  سطوح تمركز را افزایش می دهد.

10-   گردش خون و جریان عصبی را بهبود می‌بخشد.

11-   در نواحی احتقان كه معمولاً بصورت درد احساس می‌شوند، موجب احساس رهایی می‌گردد.

 

 

چارت بازتاب درمانی

 

  واكنشهای احتمالی كه ممكن است پس از درمان رفلكسولوژی اتفاق بیافتد کدام است؟

 

1- افزایش ادرار. از آنجا كه كلیه‌ها تحریك می‌شوند، ادرار بیشتری تولید می‌شود و این ادرار به دلیل سموم بیشتری كه دارد، ممكن است تیره‌تر بوده و بوی تندتری داشته باشد.

2-  تعداد دفعات حركات روده‌ای بیشتر می‌شود.

3- تشدید وضعیت پوستی، بویژه در مواردی كه سركوب شده باشند و تعریق شدید همراه با خارج شدن سمومی كه از طریق منافذ پوستی كف پاها، آزاد می شوند.

4- بهبود قوام پوست و تركیب نسجی آن همراه با بهتر شدن جریان گردش خون كه موجب بهبود قوام و تركیب نسجی پوست می‌شود.

5-  ترشحات غشاءهای مخاطی در بینی، دهان و برونشها افزایش می یابد.

6-  تغییرات الگوی خواب، مثلاً خواب بیشتر یا عمیقتر یا خواب آشفته.

7-  سرگیجه یا حالت تهوع.

8-  بروز موقت بیماری كه قبلاً سركوب شده بوده، بدلیل اینكه بدن فرآیند طبیعی شفای خود را آغاز می‌كند.

9-  افزایش ترشحات تناسلی بانوان.

10-   احساس تب.

11-   خستگی یا افزایش انرژی.

12-   سر دردها.

13-   افسردگی و تمایل شدید به گریه‌كردن.

          این واكنشها به عنوان بخشی از درمان ارزیابی می‌گردند و اغلب بیانگر این است كه سموم از بدن پاك و ترمیم و شفا حاصل می‌شود.

 

 

در طی یك جلسه رفلكسولوژی چه اتفاقی می‌افتد؟


اصولاً متخصصین بازتاب درمانی اجازه طبابت یا تشخیص بیماری را ندارند. ویزیت شامل مراحل زیر است:

1- تهیه تاریخچه فردی دقیق با در نظر گرفتن جزئیات انجام می‌شود كه شامل سوال از مشكل اصلی بیمار، داروهایی كه دریافت می‌كند (شامل ویتامینها و داروهای گیاهی)، طول مدت مشكل بیمار، تاریخچه سلامتی و اینكه آیا بیمار تحت درمان پزشكی هست یا خیر.

2-  بیمار در وضعیتی راحت روی صندلی می‌نشیند یا تكیه میدهد و كف پا را در مقابل درمان‌ كننده قرار می دهد.

3- تمامی لباسهایی كه روی اندام تحتانی فشار وارد می‌كنند، شل می‌شوند ولی بیرون آورده نمی‌شوند (بیمار برهنه نمی‌شود).

4-  كفش، جوراب و یا جوراب‌های ساق بلند خارج می‌شوند.

5- ابتدا كف پاها با یك پارچه ضدعفونی كننده، خشك و با پنبة هیدروفیل كه در یك مادة گندزدا خیس شده، حمام داده می‌شود و یا از یك حمام پا (Foot Spa) همراه با یك مادة گندزدای ملایم استفاده می‌شود و در آخر هم پا كاملاً خشك می‌گردد.

6- سپس كف پاها از نظر درجه حرارت، رنگ، لكه یا خال، قوام عضلانی، وضعیت پوست و دیگر آسیبهای احتمالی معاینه می‌شوند.

7- از انگشتان شست و نشانه برای كار روی پاها استفاده می‌گردد. در ابتدا روی تمام كف پا و سپس روی نواحی كه بنظر می‌رسد با مشكل بیمار ارتباط بیشتری دارند، با تمركز خاصی كار انجام می‌شود. این اعمال فشار انسدادهای انرژی را كه جلوی جریان آن را می‌گیرند (و موجب ایجاد درد و بیماری می‌گردند) برطرف می‌كند. اگر اشكال درونی باشد، ناحیه رفلكس و مریدینهای مربوط به آن قسمت، بویژه به فشار و اصطكاك بیش از حد حساس می‌شوند. نواحی پینه بسته یا میخچه یا دیگر تغییراتی كه در پاها ایجاد میشوند، در رفلكسولوژی اهمیت خاصی دارند.

8-  هر جلسه درمانی حدود 60- 30 دقیقه به طول می‌انجامد.

بازتاب‌شناسی قدرت شفابخشی بدن را فعال می‌كند بنابراین بعضی واكنشها بدلیل آن است كه با این درمانها بدن خودش را از دست سموم خلاص می‌كند، اجتناب ناپذیر هستند. بعضی از این واكنشها به عنوان "بحران سلامتی" نیز مطرح می‌شوند كه در واقع یك فرآیند پاكسازی می‌باشد و شدت آن به میزان عدم تعادل بدن بستگی دارد.

9- دورة درمان معمولاً بین یك تا دوازده هفته بوده و بسته به وضعیت و طول مدت زمانی كه عارضه وجود داشته است تغییر می‌كند و عارضه‌ای كه سالهاست رشد كرده و تكامل یافته است با یك درمان منفرد تصحیح نخواهد شد.

 

آیا در درمان بازتاب شناسی خطری وجود دارد؟

 1-  هیچ خطری وجود ندارد، اما اگر نشانه‌های بیماری، شدید یا طولانی مدت هستند باید با یك پزشك مشورت كرد.

2- موارد عدم تجویز آن شامل آسیب و جراحت پا و یا حالات پاتولوژیك واگیردار در پاها می‌باشد. (در این حالت روی دستها كار انجام می‌شود).

3-  در بیماریهای ترومبوتیك (گرفتگی و لخته در عروق) اندامهای تحتانی و موارد دیابت باید احتیاطهایی را در نظر گرفت.

4-  عفونتهای حاد به دلیل افزایش جریان خون، می‌توانند شدیدتر شوند. در این حالت توصیه می‌شود كه احتیاط نمائید.

 

چهارشنبه 8/2/1389 - 12:25

ماساژ درمانی چیست ؟
ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن. این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدما ت و سرعت بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن كمك می كند. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یك روش مراقبت بهداشتی استفاده می كنند.

تاریخچه ماساژ درمانی چیست ؟
تاریخچه این درمان به حدود 2700 سال قبل از میلاد برمی گردد . در متن كتاب امپراطور زرد (كتاب مرجع طب داخلی چین) برای درمان فلج و تب و لرز به ورزش، ماساژ پوست و عضلات و نیز تمرینات بر روی دست و پا توصیه شده است. بقراط در حدود 400 سال قبل از میلاد ضرورت استفاده از مالش را به عنوان یك درمان بخصوص در درمان آسیبهای ورزشی و جنگی ، به پزشكان گوشزد كرد. اسناد قدیمی دال بر استفاده ژاپنیها و نیز سایر تمدنها نظیر مصر، روم و عرب از ماساژ درمانی موجود است.
ماساژ درمانی به شیوه نوین و علمی، توسط هنریك لینگ (1839-1776) بر پایه ماساژ و ورزش بنیان نهاده شد.
دو برادر پزشك امریكایی به نام جورج و چارلز تیلور پس از تحصیل در سوئد ، در سال 1850 این رشته را به امریكا معرفی نمودند .

سبکهای مختلف ماساژدرمانی کدامند؟
امروزه بالغ بر 80نوع مختلف ماساژ و كار بر روی بدن وجود دارد .این تكنیك ها به پنج گروه تقسیم می شوند:
-
ماساژ سنتی اروپایی: شامل متدهایی بر اساس فیزیولوژی و آناتومی طب غرب ی. پنج تكنیك دست ورزی بافت های نرم بدن در آن مورد استفاده قرار می گیرند .
-
ماساژ معاصر غربی: این روش نیز بر پایه روشهای مدرن آناتومیك شامل تكنیكهای دست ورزی فراتر از چارچوب ماساژ سوئدی بنا شده است وشامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی می باشد.
-
ماساز در روشهای اصلاح حركت و ساختار: این تكنیكها بر ساختار و حركت بدن تأكید دارند .این روشها بدن را با كمك وزن و با دست ورزی بر روی بافتهای نرم و یا اصلاح الگوهای غلط حركتی ، سازماندهی و كامل می كنند. نمونه های آن عبارتند از: هلر ورك، رولفینگ، فلدن كرایس و تكنیك الكساندر.
-
ماساژ شرقی: تكنیكهای ماساژ شرقی بر اساس اصول طب سنتی چین بنا شده و انرژی حیاتی را كه معتقدند در كانال های غیر قابل رؤیت در بدن جریان دارد تجدید می كنند .این متد ها شامل طب فشاری و شیاتسو می باشند.
-
متدهای انرژی- پایه: این متدها كه در طب سنتی چین یافت نمی شوند، منجر به اثر بر روی حوزه انرژی كه درون و اطراف بدن را احاطه كرده ،می شوند .این كار هم با فشار و دست ورزی بر روی جسم وهم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزه انرژی بدن صورت می گیرد. نمونه های روش های انرژی عبارتند از: درمان قطبی، لمس شفابخش و ریكی.
بسیاری از ماساژدرمانگر ها تركیبی از روش های فو ق را بر اساس وضعیت بیمار اعمال می كنند.


ماساژدرمانی چگونه اثر می کند ؟
معمولا انواع ماساژ با یك مكانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانیكه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اكسیژن تازه را به بافتهای مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی كمك می كند.
همچنین عضلات در حال كشش می توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده وبا محدود كردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند .با ماساژ منطقه مورد اثر ، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر كاهش یافته و درد كاهش می یابد. همین مكانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.
علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود كننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل كننده خلق و خوی) می شود. همچنین ثابت شده كه هورمون استرس (كورتیزول) را آزاد می نماید.به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یك درمان تکمیلی برای افرادی كه سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.


در جلسه ماساژدرمانی چه اتفاقی رخ می دهد ؟
پاسخ بستگی به نوع ماساژی دارد كه دریافت می كنید. در اینجا ماساژ سوئدی ذكر شده است.
در ویزیت اول احتمالأ ماساژ درمانگر از شما در مورد سابقه پزشكی سؤال خواهد كرد . سپس برخی سؤالات در مورد وضعیت جسمی فعلی شما، روش زندگی، میزان استرس، هرگونه تجربه درد و اینكه به دنبال چه درمانی هستید مطرح می شود.
اتاقی كه ماساژ درمانی در آن انجام می شود بطور مشخص گرم و دارای نور ملایم می باشد .در صورت تمایل شما از یك موسیقی آرام بخش نور شمع و بخور با یك رایحه دلپذیر استفاده می شود. اغلب برای مالش پوست از اسانسهای روغنی برای بالا بردن كیفیت ماساژ استفاده می شود. شما می توانید ماساژ كل بدن و یا ماساژ موضعی را درخواست كنید. می توانید روی قسمتهای دیگر بدن یك حوله یا ملافه بیندازید. روی یك تخت راحت پوشش دار كه اغلب دارای جایگاه سری است و نیاز به چرخش سر و گردن ندارد دراز می كشید.
متخصصین ماساژ سوئدی ممكن است از انواع ضربه ها و تكنیك های مختلف استفاده كنند . شما می توانید ماساژ كلی بدن یا ماساژ متمركز بر مناطق دردناك یا تحت كشش را درخواست نمایید. توصیه می کنیم هر زمان كه احساس ناراحتی و درد كردید درمانگر را مطلع سازید. یك جلسه درمان معمولأ بین 30 الی 90 دقیقه طول می كشد.
ماساژ نشسته ، روی صندلی و با لباس درحالیكه جلوی بدن به صندلی تكیه دارد انجام می شود.5 الی 30 دقیقه طول می كشد و برای ماساژ كتف و پا كاربرد دارد.
تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان متغیر است. برای كاهش استرس اغلب هفته ای یك مراجعه توصیه می شود. برای وضعیتهای حاد تعداد جلسات درمان بستگی به طبیعت بیماری دارد. معمولأ ماساژدرمانی به منظور تكمیل درمان از سوی پزشك توصیه می شود.


چه تحقیقات و مطالعاتی در مورد ماسازدرمانی موجود است ؟
برای ماساژ درمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذكر شده است. بخصوص در مورد ماساژ سوئدی نشان داده شده كه در كاهش درد عضلانی، كاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر بوده است. همچنین در افزایش عملكرد تنفسی، كاهش ادم ناشی از انسداد رگهای لنفاوی و كمك به بهبود صدمات وارد به بافت های نرم بدن بسیار مؤثر است.
هنوز بسیاری از خواص ضد استرس ماساژ درمانی بصورت مطالعه علمی دانشمندان در نیامده است، ولی در طول 20 سال اخیر بررسی های بسیاری بخصوص در زمینه ماساژ سوئدی جمع آوری شده. بسیاری از این تحقیقات در مؤسسه تحقیقاتی لمس شفابخش دانشگاه میامی و تعدادی از مطالعات نیز در مركز ملی طب مكمل و جایگزین انجام شده است.
گرچه بررسی های كنترل شده زیادی لازم است، اما یافته ها شامل موارد زیر می باشد:

-
بیماران بستری در بیمارستان كه ماساژ دریافت كردند، افزایش در تحرك ، انرژی ، تغییرات مثبت خلقی و سرعت بهبودی از خود نشان دادند.
-
بیماران مبتلا به پشت درد مزمن پس از دریافت دو جلسه درمان 30 دقیقه ای در هفته برای مدت پنج هفته ، كاهش درد ، افسردگی و اضطراب و نیز بهبود خواب را گزارش كرده اند. برخی نتایج متناقض نیز گزارش شده كه نیاز به بررسی های بیشتر دارد.
-
كاركنان ادارات كه ماساژ دریافت كردند ، هشیارتر، فعال تر و كم استرس تر از آنهایی بودند كه ماساژ دریافت نكرده بودند.
-
بیماران مبتلا به درد های عضلانی كه دو جلسه 30 دقیقه ای ماساژ درمانی در هفته به مدت 5 هفته دریافت كردند، كاهش درد ، كوفتگی و خستگی را گزارش دادند، همچنین در تعداد شبهای كمتری اختلالات خواب داشتند. در این قسمت نیز به مطالعات بیشتری نیاز است.
-
در مصدومین سوختگی ،ماساژ درمانی در كاهش اختلالات روحی(اضطراب ، تنش و افسردگی) و علایم جسمی (درد و خارش) مؤثر بوده است.

اثرات ماساژ در كودكان نیز به خوبی بزرگسالان است. برای مثال نوزادان نارسی كه ماساژ دریافت می كنند ، بیشتر وزن اضافه می كنند و سریعتر از بیمارستان مرخص می شوند. كودكان مبتلا به اوتیسم نیز با ماساژ درمانی رفتارهای غیرمعقول كمتری از خود بروز دادند.
سایر بیماری هایی كه به ماساژ درمانی خوب جواب داده اند عبارتند از: سندرم خستگی مزمن، استئوآرتریت، سندرم تونل كارپال ، میگرن و سیاتیك.


درمانگرماساژدرمانی چگونه انتخاب می شود؟
30
ایالت و ناحیه در ایالات متحده قانون حمایت از تخصص ماساژ درمانی را گذرانده اند و آزمایشات این دوره ها را تعریف كرده اند. اگرچه مقررات اخذ مدرك از ایالتی به ایالت دیگر تفاوت دارد. در بسیاری از ایالات یك دوره 600 ساعته برای آموزش آن در نظر گرفته شده است و اخذ درجه منوط به شركت در امتحان سراسری بورد تخصصی ماساژ درمانی ویرجینیا است.
برای مراجعه به یك ماساژ درمانگر از دوستان خود و یا مراقبین بهداشتی قابل اعتماد كمك بگیرید. قبل از ملاقات با درمانگر خود تحقیق كنید. برای مثال سؤال كنید كه در كدام رشته ماساژ درمانی تخصص دارد .(AMTA) دارد.
بخاطر داشته باشید كه در زمان ویزیت باید احساس راحتی داشته باشید. در صورتیكه شخصیت و خصوصیات اخلاقی درمانگر خود را نمی پسندید فرد دیگری را جستجو كنید كه با او احساس راحتی بیشتری داشته باشید.
برای یادگیری روش های ماساژ درمانی و آموزش آن به اطرافیان می توانید از كتاب ها و نوارهای آموزشی ویدیویی بهره جویید. در بسیاری از كشورها كلاس تكنیكهای ماساژ درمانی یا مراكز آموزشی بزرگسالان وجود دارد.

موارد احتیاط در ماساژدرمانی چیست؟
-
در صورتیكه مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبیت، ترومبوز، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب كنید.
-
روی زخمهای باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام ندهید. در كوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت 24 ساعت به تأخیر بیاندازید.
-
در صورت ابتلا به یك بیماری مزمن، مانند آرتریت، سرطان یا بیماری قلبی ، قبل از انجام ماساژ با پزشك خود مشورت نمایید.
-
در صورتیكه باردار هستید به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید ، زیرا ماساژ برخی نواحی، باعث زایمان زودرس می شود.

 

چهارشنبه 8/2/1389 - 12:12