تعداد مطالب : 6
تعداد نظرات : 6
زمان آخرین مطلب : 2654روز قبل

هشت روش موثر برای جلوگیری از فراموشی

آیا اخیرا” فراموش می کنید دسته کلید خود را کجا گذاشته اید؟ داخل اتاق می شوید بدون اینکه بدانید برای چه کاری به آن سمت میروید؟ آیا شماره تلفن منزل خود را فراموش می کنید؟ نگران نباشید! متخصصان معتقدند که استرس های روزمره تا حدی مغز انسان را تحت تاثیر قرار می دهند که کم حافظگی را به وجود می آورد.

روانشناسان در این زمینه توصیه می کنند که:

١. موز بهترین دوست حافظه: ویتامین B بهترین تغذیه حافظه است و موز دارای این منبع غنی می باشد.

٢. مهربانی با خویشتن: انجام کارهای مورد علاقه مانند خریدن یک شاخه گل، کتاب رمان، ملاقات دوستان قدیمی و… باعث افزایش ترشح هورمون “دوپامین” می شود که احساس خوبی را در فرد به وجود می آورد و این افزایش تاثیر مثبتی بر سلسله اعصاب و آن بخش از مغز که مسئول حافظه است می گذارد.

٣. قدم بزیند: زنان یا مردانی که در به طور مرتب قدم می زنند بسیار کمتر دچار فراموشی می شوند. چرا؟ تحقیقات نشان داده است که فعالیت، ارتباط مغزی را در بخشی که ذهن مسئول حافظه است گسترش می دهد.

۴. غذای سس دار نخورید: بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی عادت غذایی بیش از ٨ هزار نفر، استفاده از این نوع سس ها و غذاهای سویا دار باعث کاهش قدرت حافظه می شود. علت آن است که یک ماده شیمیایی موجود در این نوع سس ها و سویا که گفته می شود ضد سرطان و بیماری قلبی است دقیقا عکس این خواص را با خود دارد. با این حال یک بار خوردن آن در هفته چندان مشکلی ندارد!

۵. خواب به موقع: یک استراحت خوب مغز می تواند اطلاعات بشتر و بهتری را به حافظه شما باز گرداند تا مغزی که تمام روز را بدون استراحت گذرانده باشد.

۶. بیشتر به خودتان برسید: تحقیقات نشان می دهد افرادی که رژیم های غذایی بسیار کم کالری در برنامه روزانه خود دارند نه تنها پروسه اطلاع رسانی را بسیار کند انجام می دهد بلکه از دیگر افراد هم سن و سال خود که این رژیم را ندارند نیز کمتر قادر به استفاده از حافظه خود می باشند. لذا به فکر خود باشید و رژیم های غیر موجه را فراموش کنید.

٧. چای گیاهی بنوشید: آهن برای عملکرد صحیح حافظه ضروری است و نوشیدنی های کافئین دار به علت دارا بودن موادی به نام “تانن” (اسید تانیک) که ٧۵ درصد آهن موجود در بدن را از بین می برند.

٨. خوردن قند و شکر مصنوعی را کاهش دهید: این امر ممکن است در کاهش وزن به شما کمک کند اما نوشیدن بیش از یک یا دو نوشیدنی رژیمی در طول روز حافظه دراز مدت شما را تخریب می کند. خوشبختانه تاثیرات منفی این مسئله دائمی نیست و شما به راحتی می توانید با قطع مصرف شیرینی های مصنوعی مجددا حافظه خود را اصلاح کنید

 

تنظیم برای تبیان محمدرضا آکی        هفته نامه سلامت

چهارشنبه 25/6/1388 - 20:6
مله وحشت زدگی از کنترل خارج شدن اضطراب است. علائم آن ممکن است شامل کوتاهی تنفس ، سرگیجه یا از حال رفتن، لرزیدن، تپش یا تندی ضربان قلب، عرق کردن، احساس خفگی، دل به هم خوردگی ، احساس کرختکی یا سوزش ، برافروختگی یا لرز ، درد یا ناراحتی در قفسه سینه باشد .                                                                                                                                                                                                                           کارهایی که خود می توانید برای رفع آن انجام دهید: :                                                                                                                                                                            1 - به خود بقبولانید که این حمله گذرا است ، معمولا ظرف 5 تا 10 دقیقه طول می کشد .                                                                                                                          
 2- به خاطر بیاورید که هرگز کسی از حمله وحشت زدگی نمرده و دیوانه نشده است . به خود بگویید این هم می گذرد .                                                                                                                                                                                                            3 - بر احساس خود غلبه کنید و به خود بگویید فقط یک احساس است . بگذارید تنفس سخت را تجربه کنید و به آرامی نفس بکشید ، در این حالت اکسیژن کافی دریافت می کنید .                                                                                                                                      4 - ده نفس آهسته عمیق و دیافراگمی انجام دهید .                                                                                                                                                                           5 - بـر روی اجسام اطراف خود تمرکز کنیـد . در ذهـن خـود اتاق ، لباسهایـتان ، صداها و بـوها را توصیـف کنیـد . توجه خود را همیشه از درون بدن به بیرون آن جلب کنید.
چهارشنبه 18/6/1388 - 23:43
 علل زیادی ممکن است باعث خارش سر شود . در مواردی خارش عمومی پوست بدن بـه سر سرایـت می کند و در مـوارد دیگـر فقط محدود بـه پوست سر است . اشخاصی که بـه کهیـر و یا سایـر بیـماری های خارش دار مبتلا هستـنـد ، در پـوست سر نیز خارش دارند و با درمان ناراحتی اصلی ، خارش سر نیـز بـهبـود می یابد و بـرخی بیـماری ها از جملـه ناراحتـی های کبـدی باعـث خارش پوست و به خصوص پوست سر می شود .                                                                                                                                                                            رژیم غذایی مناسب و درمان باعث بهبود ناراحتی و از بین رفتن خارش می شود . همچنین برخی رژیم های غذایی ممکن است سبب خارش پوست سر شود . در این قبیل از افراد ، اصلاح وضع مزاج و استفاده از میوه ها و در مواردی با تجویـز پزشک ، به کار بـردن داروهایی که باعث از بیـن رفتـن خارش سر می شود ، توصیه می شود . در معتادین بـه مواد مخدر خارش سـر زیاد دیـده می شود .                                                                                                                                                                                                                            علاوه بر علل عمومی فوق بیشتر خارش های سر به علت عوارض موضعی پوست سر است ، به اصطلاح اگر سر چرک باشد ، خارش ظاهر می شود . اشخاصی که پوست چربی دارند بیشتر به خارش سر مبتلا می شوند ، چون پوست و موی این قبیل افـراد زود چرک می شود . ایـن خارش به علت تکثیر زیاد میکروب های عادی پوست و اثر گرد و غبار و خاک بر پوست سر است . به این افراد توصیه می شود که بهداشت موی سر خود را رعایت کنند .                                                                                                                                                               آنهایی که خارش سرشان در ساعات پس از حمام ظاهر شده و به تدریج در روزهای بعد از بین می رود ، با پـوست خشکی مواجه هستنـد ، از همیـن رو توصیـه می شود که از شامپـوهای با چربی اضافه شده و شامپو کتیرا استفاده کنند .
چهارشنبه 18/6/1388 - 14:33

مو و چند توصیه بسیار مهم

1 - سعی کنید در برنامه غذایی خود از انـواع سبزی ها و میوه های تازه بسیار استفاده شود و

خوردن سبزیهایی چون کرفـس ، جعفری ، کاهو و اسفناج تـوصیـه می شود .

ایـن مطلب را هم فراموش نکنید که اسفناج جدا از تقویت غده های رنگینه ای مو ، منبع اعظم

آهن است که باعث تقویت استخوان ، ناخن و مو می شود .                                                                                   

2 - بعد از استحمام اگر موهای شما پف می کند ، بجای استفاده از ژل ها که باعث خفه شدن

مو می شود ، از روغن های مـفـیـد گیاهی استفاده کنیـد .

البته به یاد داشته باشیـد که هیـچ روغنی نباید بیش از سه ساعت روی سر بمانـد و پس از آن

باید با یک شامپوی مناسب شسته شود .                                                          

3 - از حنا این گیاه مفید استفاده کنید و به هیچ وجه خود حنا را با شامپوهای حنا مقایسه نکنید

اگر از رنگ دادن حنا خوشتان نمی آید، می توانید

از پودر گل ختمی استفاده کنید . در این صورت نه تنها حنایتان رنگ نمی دهد

بلکه از خواص گل ختمی نیز بهره مند می شوید 

 4 -  شلتـوک یا همان سبوـس برنـج ، گیـاه ارزان قیمتی است که می توانیـد از

دم کرده آن مانند چای استفاده کنید .                                                                         

5 -  از رسیدن گرد و خاک و دود به موهایتان جلوگیری کنید که دشمن مو هستند .

تنظیم برای تبیان محمد رضا آکی  sabijoun

 

 

دوشنبه 16/6/1388 - 6:23

رسم زمونه

خطی بخونید

« عجب رسمیه رسم زمونه »            خونه مون عیدا پر مهمونه                 می رن مهمونا از اونا فقط

آشغالِ میوه به جا می مونه !           کجاست اون کیوی ؟ چی شد نارنگی؟       کجا رفت اون موز ؟! خدا می دونه !

جعبه خالی ِ شیرینی هنوز              گوشه ی طاقچه پیش گلدونه            عطرش پیچیده تا آشپزخونه

شیرینیش کجاست ؟ خدا می دونه        می رن مهمونا از اونا فقط            جعبه ی خالی به جا می مونه

از بس خونه رو به هم می ریزن        آدم مثل اسب(!) تو گِل می مونه          یکی نیست بگه خداوکیلی

جای پوست پسته توی قندونه ؟!         قند نصفه ی عموجون هنوز                خیس و لهیده ته فنجونه

خالا خداییش قندش مهم نیست           کنار اون قند نصف دندونه !             می رن مهمونا از اونا فقط

نصفه ی دندون به جا می مونه !         پسته ی خندون ، بادوم شیرین          فندوق در باز ، مال مهمونه

« پرسید زیر لب یکی با حسرت » :       که از این آجیل، به غیر از تخمه          واسه ما بعدها چی چی می مونه ؟

 

Sabirabson.Blogfa.Com


 

دوشنبه 9/6/1388 - 19:26

 

لکه های سفید ناخن را بهتر بشناسیم.

 ناخن های شکننده ( Brittle nails ) یـک مشکل شایـع بـه خصـوص در میـان خانم هاست که مهم ترین عامل ایجاد کننده آن تماس مکرر با آب ، مواد شوینده و مواد شیمیایی است که باعث خشکی و شکنندگی ناخن میشود                                                                                                                                                                                

پـرهیـز از تماس زیاد دست بـا آب ، پـوشـیـدن دستـکـش های نـخـی نـازک در زیـر دستکش های پلاستیکی در هنگام کارهای روزانه ، پرهیز از تماس دست ها با مواد شیمیایی مانند حلال های لاک ، کوتاه نگه داشتن ناخن و استفاده مکرر از ترکیبات نـرم کننده و مرطوب کنند ، می تواند بـه بهبود این حالت کمک کند                                                                                                                                                            در مجمـوع ضـربـه ، داروها و بیـماری های سیستمـیـک ، می توانند باعث ایجاد سفیدی ناخن ها شونـد و شاید بتـوان گفت که ضربـه هایی که به طور مکرر به صفحه ناخن وارد می شود ، مانند کندن صفحه ناخن بـه وسیله ناخن های دیگر،استفاده از پولیـش و مانیکورکردن از شایع تـریـن علل ایجاد کننده لکه های سفید روی ناخن است.

 

تنظیم برای تبیان  محمد رضا آکی (sabijoun)

دوشنبه 9/6/1388 - 19:21