آرشیو

ماجرای رواج قرآن عثمان طه در ایران و جهان اسلام
قرآن «عثمان‌طه» نام‌آشناترین قرآن در ایران و جهان اسلام است که از آن به عنوان یک نوآوری و خطی آسان برای یادگیری خواندن قرآن نام برده می‌شود؛ اما توضیحات یک استاد ایرانی حقایق دیگری را درباره این اثر روشن می‌کند.

معافیت مالیاتی برای مؤسسات قرآنی وزارت ارشاد/ نامی از سازمان تبلیغات در میان نیست
قانون معافیت مالیاتی مؤسسات دارای مجوز از وزارت ارشاد دقایقی پیش به تصویب نمایندگان مجلس رسید و این در حالی است که سازمان تبلیغات اسلامی نیز بیش از 2000 مؤسسه دارد که طبق این قانون مشمول معافیت مالیاتی نشدند.

سرنوشت موجودات پیش از انسان در زمین/ عبرتی برای «بنی‌آدم»
برخی معتقدند پیش از انسان مخلوقاتی در زمین زندگی می‌کردند که موجبات سوءپیشینه موجودات زمینی از جمله انسان را در نزد فرشتگان فراهم آوردند.

ياد مرگ
مرگ حقيقتى است سخت هولناك ؛ غفلتِ از آن مايه پشيمانى است و براى پرهيز از غفلت بايد همواره به ياد آن بود . افسوس كه اگر يادى از آن مى كنيم ، با دلى گرفتار شادخوارى هاى دنيايى و لبالب از آرزوهاى سراب گونه است .

راه حل های قرآنی برای آرزوهای انسانی
بی تردید، یکی از دغدغه های جوانان دستیابی به آرزوهای رنگارنگی است که در اندیشه می پرورانند. در این میان بشارت، ارمغانی بزرگ برای نوجوانان و جوانان است و دستیابی به همه ی آمال سالم انسانی را از رهگذر آیات قرآنی مژده می دهد.

کانون آرامش زندگی به روایت قرآن
اهمیت و جایگاه خانواده بر هیچ کس پوشیده نیست. انسانها از کودکی در کانون خانواده رشد می یابند و معمولاً انسانهایی از موفقیت بیشتری برخوردارند که کانون خانواده آنها گرمتر و محکمتر بوده است.

امتحان امت در غیاب رهبر
قرآن از سه برادری نام می‏برد که پس از فوت پدر، دچار امتحان الهی شدند. داستان به شرح زیر است: مردی بود باغدار و بسیار خيّر. او کار می‏کرد و همیشه فقیران و مستمندان را در محصولی که به دست می‏آورد، شریک کرده و حقوق آن‏ها را می‏پرداخت.

مقايسه قرآن با تورات و انجيل، در توجه به علم
توجه اسلام و قرآن به علوم را بيان كرديم كه در رآن بيش از 750 بار ماده علم، به كار رفته و در موارد فراوانى، از علم و علما تمجيد شده است . در تورات و انجيل اين مطلب از دو ناحيه قابل بحث است...

داستان فدك
یكی از داستان‎هایی كه در قرآن در آیات 11 تا 16 سوره نور آمده داستان پر ماجرای اِفْك (تهمت ناموسی به عایشه) است، كه قرآن به شدت این تهمت را رد كرده، و عایشه را در این جهت پاك و منزّه شمرده است.

حج و ابراهيم در قرآن
نام حضرت ابراهيم 69 مرتبه در ضمن 25 سوره تكرار شده است. بررسي آيات قرآن نشانگر اين است كه خداوند متعال براي حضرت ابراهيم مقام فوق العاده‌اي قائل شده و به مناسبتهاي مختلف تجليلهاي ويژه اي از آن حضرت نموده است از سوئي او را به تنهائي يك امت معرفي مي‌كند.

حجاب از منظر قرآن
حجاب خواسته مشترك زنان و مردان است و فلسفه آن با مطالعه چهار تقاضاي فطري: حيا و آرايش در زنان و غيرت و شهوت در مردان؛ قابل درك مي باشد

اهانت به قرآن کریم در کشورهای آفریقای مرکزی
جمهوری آفریقای مرکزی از زمان استقلال از فرانسه در سال 1960 میلادی تاکنون همواره کشوری ناامن بوده است. این بی‌ثباتی در ماه مارس پس از آنکه شورشیان "سلکا" دولت مرکزی را سرنگون کردند، تشدید شد.

شهر و روستا در فرهنگ قرآن
در قرآن، واژه «مدینه» ۱۴ بار، آن هم با «ال» تعریف، یعنی به صورت «المدینه» به کار رفته است و «قریه»، ۶۰ بار در شکل های معرفه، نکره، مفرد، تثنیه و جمع دیده می شود. در اصطلاح قرآنی، همه آبادی های روی زمین ـ چه بزرگ و چه کوچک ـ با تابلوی قریه شناسانده می شوند؛ مگر اینکه با ملاک های ویژه ای سازگاری داشته باشند.

فراغ خاطر در قرائت قرآن‏ کریم
فائده فراغ خاطر را در وقت قرائت قرآن حضرت صادق علیه السلام چنین بیان مى‏فرمایند: هرگاه دل قارى از اسباب تشویش خاطر فارغ باشد و نفس از ما سوى اللّه حالت آسودگى همراهش باشد، خاطر او با تمام وجود متوجه تلاوت و حقایق الهى گشته و از عروض آنچه مانع ادراک برکت نور قرآن و محرومى از آن است ایمن شود، در آن حال مى‏داند که چه مى‏خواند و چه مى‏گوید و با که سخن دارد

راهنمايي کن؛ تا به دين تو درآييم
کاروانهاي کوچک و بزرگي، که روزها و شبها از شهرهاي مختلف فرسنگها راه را پيموده بودند، خسته و کوفته به شهر وارد مي شدند، تا پس از استراحت اندکي روانه مقصد اصلي شوند. افراد کاروانها را، زنان و مردان متفاوتي از لحاظ رنگ و نژاد تشکيل مي دادند امّا در يک ويژگي، که همه سپيدپوش بودند، آنان را مانند امواج خروشان دريايي به حرکت درآورده بود.

ماجرای لیله المبیت
هجرت پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ از مكّه به مدینه یكی از داستان‎های مهم زندگی پیامبر اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ ماجرای عظیم هجرت او و یارانش از مكّه به مدینه است، چنان كه قرآن در سوره انفال آیه 30، و سوره بقره آیه 207 به این مطلب اشاره كرده است،

«اولين ها» در متن ، معارف ، علوم و تاريخ قرآن كريم
اما نكته بسيار مهم و قابل توجه براى قرآن پژوهان و مفسران، آن است كه پژوهش ها نشان مى دهد برخى از آن دسته سوره هايى كه فواتح يكسان يا شبيه به هم دارند، از نظر مطالب مورد بحث و محتوايشان نيز به يكديگر نزديكند يا شباهت هايى دارند.

تربيت مؤمنانه از ديدگاه قرآن
بديهي است كه بشر بااينكه پيشرفت عجيبي با اختراع و اكتشافات علمي در علم و صنعت داشته است ولي براثر انحرافات و كج روي هاي اخلاقي دچار مشكلات قابل توجهي شده است كه براي صاحب نظران و متفكران عالم جاي تعجب و تحير است .

استغفار پیامبر در قرآن به چه معناست؟
عقل سلیم می گوید پیامبران الهی می بایست معصوم باشند زیرا ممکن است در عین حال که آنان انسان ها نیکوکار بودند اما در طول عمرشان فقط یک مرتبه دروغ گفته باشند و آن "ادعای نبوت" باشد و این خطرناکترین دروغ هم برای خود و هم برای پیروانشان خواهد بود پس آنان باید از تمامی گناهان مصون باشند.

ميراث مادرم
ای پیامبر! به همسران و دخترانت و به زنان مؤمن بگو جلباب‌های خود را بر خویش فرو افکنند، این کار برای اینکه (از کنیزان و آلودگان) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است.

آیه‌ای که بر عقل سنگینی می‌کند!
... یُضِلُّ اللّهُ مَنْ یَشاءُ وَیَهْدی مَن یَشاء.. هدایت می کند خدای تعالی هرکه را بخواهد و گمراه می کند هر که را بخواهد، این آیه بر عقل سنگینی می کند.

طراوت تلاوت
قرآن كتابى است كه در كم‏تر از ربع قرن قبايل پراكنده و صحرانشين و در بند مثلث شراب و شهوت و شمشير را به تعيين كننده‏ترين مردان سرنوشت جهان تبديل مى‏كند و در كم‏تر از يك قرن فرهنگى نو و انقلابى در تمدن بشرى مى‏آفريند.

تقوا در آيات و روايات
و اگر بخواهيم معناى تقوا را در يك جمله‌ى كوتاه بيان كنيم‌ مي‌توانيم گفت: « تقوا يعنى گناه نكردن» كه معناى آن «اطاعت از پروردگار» است.

چرا در قرآن بیشتر به زکات تأکید شده تا به خمس؟
زکات به چه معنا است؟ چرا در قرآن بیشتر به زکات تأکید شده تا به خمس که شرایط عمومی‌‌‌تری دارد؟ آیا به این دلیل است که معنای زکات چیزی غیر از آن است که تا به حال می‌‌دانستیم؟ آیا دلیل دیگری دارد؟

نگاهي به آيه «نِسَآؤُكُمْ حَرْثٌ لَّكُمْ فَأْتُواْ حَرْثَكُمْ أَنَّى شِئْتُمْ ‌(پاسخ به شبهات قرآني)
در گذشته برای ایجاد انحراف در شناخت و عقاید، فقط تفسیر به رأی می‌کردند، اما امروزه «ترجمه به رأی» نیز باب شده است.

محمد بن مسعود عیاشی صاحب تفسير عَيّاشى‏
از تفسيرهاى کهن امامى متعلق به عصر غيبت صغرا( 260- 329)، تأليف ابو نصر محمد بن مسعود عيّاشى. در تفسير عيّاشى، همچون ديگر آثار اماميه اين دوره، جنبه روايى غالب است, با اين حال، به دليل توجه مؤلف به آيات الاحکام، ويژگى فقهى اين تفسير بيشتر از ديگر تفاسير کهن اماميه، همچون تفسير فرات کوفى و تفسير على بن ابراهيم قمى است‏.

آداب قرائت قرآن‏ کریم
قرائت، کار ساده و آسانى نیست، منظور از قرائت خواندن الفاظ و گذشتن نیست، بلکه منظور از قرائت هماهنگ شدن با قرآن در مدار عمل و حرکت است.

جامعیت قرآن به چه معناست؟
قرآن ناب ترین و اعجاب برانگیزترین متن وحیانی و آسمانی است، که از جانب مسلمانان با دو رویکرد مواجه بوده است. رویکرد درونی که همان تلاش در جهت فهم معانی و مفاهیم ژرف این متن دینی است و رویکرد بیرونی که حاصلش دانشی بنام علوم قرآنی است.

ماجرای مباهله
در آیه 61 آل عمران می‎خوانیم: «فَمَنْ حَاجَّكَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَكُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَكُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكاذِبِینَ؛ هر گاه بعد از علم و دانشی كه (درباره مسیح) به تو رسیده (باز) كسانی با تو به محاجّه و ستیز برخیزند، به آنها بگو بیایید ما فرزندان خود را دعوت كنیم، شما هم فرزندان خود را دعوت كنید، ما زنان خویش را دعوت نماییم، شما هم زنان خود را، ما از نفوس خود دعوت كنیم، شما نیز از نفوس خود، آن گاه مباهله كنیم و لعن خدا را بر دروغگویان قرار دهیم.»

تقيّه و فلسفه آن
ما معتقديم:هر گاه انسانى در ميان افراد متعصب و لجوج و بى منطبق گرفتار شود كه اظهار عقيده در ميان آنان،سبب خطر جانى يا مانند آن گردد و از اين اظهار عقيده فايده مهمى حاصل نشود،در چنين موردى موظف است عقيده خود را مكتوم دارد،و جان خود را بيهوده بر باد ندهد،و نام اين كار راتقيه‏»مى‏گذاريم و اين مساله را از دو آيه در قرآن مجيد و دليل عقل آموخته‏ايم.

  • تعداد رکورد ها : 940