اوت ( تعداد مطالب : 1216 ) ( تعداد نظرات : 573 )


بعد از حوادث اخیر در مراسم حج متأسفانه برخی دست به انتشار مطالب مختلفی برای مخالفت با سفر حج زده اند، که ما را بر آن داشت تا به دفاع از این فریضه مهم بپردازیم. در این مختصر برخی از این شبهات را بررسی میکنیم.
برخی از این مطالب با لعاب عرفانی و دینی مزیین است و مضمون کلی آن ها دو مطلب است:
1. خدا از رگ گردن نزدیکتر است و نیاز به رفتن به مکه نیست! گاهی هم پا را فراتر نهاده و حج و طواف کعبه را که جزو 5 رکن اسلام است بت پرستی مینامد!
2. دادن هزینه حج به فقرا بهتر است تا سفر به حج.
در جواب مطلب اول باید گفت، همان خدایی که از رگ گردن نزدیکتر است دستور ادای مناسک حج داده است!
«... وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَیْهِ سَبِیلًا ۚ وَمَن کَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنِ الْعَالَمِینَ» (آل عمران / 97)
«و حجّ این خانه واجب الهی است بر کسانی که توانائی (مالی و بدنی) برای رفتن بدانجا را دارند. و هرکس کفر ورزد بداند که خداوند از همه‌ی جهانیان بی‌نیاز است.»
اما در مورد اعطای هزینه حج به فقرا: این مطلب به روشهای مختلف بیان میشود:
- کمک به فقرا ثوابش از رفتن به حج بیشتر است: این سخن اصلا درست نیست، حج از ارکان اسلام است و از کمک به فقرا اجر بیشتری دارد. چنان که در روایات چنین آمده است: «سُئِلَ النبیُّ صلَّى اللهُ علیه وسلَّم: أیُّ الأعمالِ أفضلُ؟ قال: إیمانٌ باللهِ ورسولِه. قِیلَ: ثم ماذا؟ قال جهادٌ فی سبیلِ اللهِ. قِیلَ: ثم ماذا؟ قال: حجٌّ مَبرورٌ» (صحیح بخاری)
از پیامبر صلی الله علیه و سلم سوال شد که کدام عمل برتر است؟ فرمود: ایمان به خدا و رسولش. گفته شد: بعد از آن چی؟ فرمود: جهاد در راه خدا. گفته شد: بعد از آن چی؟ فرمود: حج مبرور.
البته اگر کسی حج واجب را ادا کرده و برای بار دوم و سوم میخواهد به حج برود اگر چه رفتن دوباره به حج مستحب و جایز است اما در صورتی که میداند شخصی نیاز بیشتری دارد بهتر آن است که هزینه سفر خود را به او بدهد.
- کمک به فقرا (از نظر انسانی) از رفتن به حج بهتر است: در جواب باید گفت رفتن به حج مانع کمک کردن به فقرا نیست! شخص میتواند هم به حج برود و هم به فقرا کمک کند.
- کسی که به حج برود و به فقرا کمک نکند حجش کامل نیست: باید گفت اولا این سخن تنها در مورد حج نیست بلکه در مورد نماز،روزه و ... هم صادق است دوما برعکس آن هم صادق است، یعنی کسی هم که به فقرا کمک میکند و با وجود این که توان جسمی و مالی ادای حج را دارد اما نمیرود هم همین حکم را دارد!
برخی دیگر از این مطالب بیش از این که از روی خیرخواهی باشد، از روی نژادپرستی و عرب ستیزی است و مضمون آن ها چنین است که هزینه ای که ما برای سفر حج پرداخت میکنیم به جیب عربها میرود!
باید گفت ما به عنوان یک مسلمان فرقی بین عرب و عجم نمیبینیم و نژادپرستی از دید اسلام جاهلیت است. براستی باید پرسید کودکی که بدون اختیار خود در یک خانواده عرب به دنیا می‏آید چه گناهی دارد؟! نمیدانیم به سخنان شما در مورد حقوق بشر و منشور حقوق بشر کوروش باور کنیم یا انسان ستیزیتان؟!
گاهی هم چنین عنوان میشود که این پول ها صرف تقویت گروه های مسلح همانند داعش میشود، که باید گفت این سخن هم نابجاست، بخشی از مبلغی که حاجی پرداخت میکند دستمزد شرکت مسافربری و اداره حج و زیارت در ایران است و از آنچه هم که به دولت سعودی میرسد بخش اعظم آن صرف تدارکات مراسم حج میشود، از طرفی درآمدهای هنگفت سعودی از راه فروش نفت و گاز به قدری هست که او را از درآمد حج بی نیاز کند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 183روز قبل
سه شنبه 21/7/1394 - 13:6
اوت ( تعداد مطالب : 1216 ) ( تعداد نظرات : 573 )
درباره حوادث امسال مکه و مدینه : رخداد سقوط جرثقیل در مکه اتفاق بسیار دلخراشی بود. آدم‌هایی که مرده‌اند که ظاهرا ۸-۹ نفر ایرانی رو هم شامل می‌شده انسان بودند. مهم نیست عرب باشند یا هر ملیت دیگه‌ای داشته باشند. مهم نیست که ما در لایه‌ی سیاسی با اعراب عربستان مشکل داریم. داستان آدم‌هایی که کشته می‌شوند چیزی جدای از مناسبات سیاسی و قومیتی است. اما در کمال تاسف متوجه شدم که برای این موضوع هم جوک ساختیم و این جوک‌ها داره دست به دست توی گروه‌های وایبری و تلگرامی می‌چرخه. به‌نظرم با یک چیزهایی نباید شوخی کرد و دوست دارم اون‌هایی که به ذهنم می‌رسه رو بنویسم:

شوخی نکنیم اگر تعدادی آدم در جایی جونشون رو از دست دادند. چه به‌خاطر سقوط جرثقیل توی مکه بوده و چه به‌خاطر زلزله در تبریز یا بم.

شوخی نکنیم اگر آدم‌ها لهجه‌ی خاصی دارند.

شوحی نکنیم اگر آدم‌ها عادت فرهنگی خاصی دارند.

شوخی نکنیم اگر کسی از پس کاری برنیومد و نیاز به کمک داشت و ما به‌جای کمک به او خندیدیم.

شوخی نکنیم اگر کسی درد و دل کرد و نیاز به کمک داشت و ما بجایش به او سرکوفت‌های خنده‌دار زدیم.

شوخی نکنیم اگر کسی نقطه ضعفی از خود را بروز داد.

شوخی نکنیم اگر مخاطب‌مان آماده‌ی شنیدن شوخی نیست.

شوخی نکنیم اگر شوخی فقط ما را شاد می‌کند و روی صورت دیگری فقط لبخند تلخی می‌گذارد.

شوخی نکنیم اگر…

اگرها زیادند. قصدم این نیست که بگم باید مثل چوب خشک بود و همیشه جدی رفتار کرد. اما شوخی شرایطی داره. با شوخی‌هامون خودزنی نکنیم و خودمون رو زیر سوال نبریم. وقتی چیزی رو بازگو می‌کنیم یعنی برامون جالب توجه بوده. پس از ارسال جوک درباره آدم‌هایی که مرده‌اند ادعا نکنیم که فقط منتشرش کردیم. ما خودمان بخشی از آن باورد بوده‌ایم.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 183روز قبل
چهارشنبه 8/7/1394 - 2:16
myz1362 ( تعداد مطالب : 211 ) ( تعداد نظرات : 292 )

سلام

لینک زیر نظر سنجی درباره اینکه آیا موافقید اداره امور مکه و مدینه بدست کشورهای اسلامی به طور جمعی باشد با زدن " نعم "  میتوان آری گفت

اگر کسی موافق است به این سایت سری بزند

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1483روز قبل
سه شنبه 7/7/1394 - 18:39
تبلیغات اینترنتی ( تعداد مطالب : 153 ) ( تعداد نظرات : 3 )

,,, , , , , , , , , , , , , , , ,


زمان آخرین مطلب این کاربر: 1783روز قبل
چهارشنبه 7/5/1394 - 14:31
ایران2264 ( تعداد مطالب : 3065 ) ( تعداد نظرات : 548 )

سلام به دوستان تبیانی...

حدود یک ماه است که هم به مشاور ثبت مطلب و هم به مشاور عضویت اطلاع دادم که نمیتونم به مطالب دیگر کاربران نظر بدم،مشاور ثبت مطلب که اصلا پاسخ نداد و مشاور عضویت هم در پاسخ گفت مشکل حل میشه و اطلاع میدیدیم ولی تا امروز 2 مرداد ماه این مشکل حل نشد.

از دوستان عزیز درخواست دارم اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه هستید از ارائه مطلب خوداری کنید تا مسئولین مربوطه به فکر حل مشکل باشند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1480روز قبل
جمعه 2/5/1394 - 23:21
paiesan ( تعداد مطالب : 588 ) ( تعداد نظرات : 663 )

سازمان جهانی کار با طرح 5 دلیل برای لزوم کاهش روزهای کاری هفته به 4 روز، اعلام کرد: کار زیاد باعث بیماری‌های قلبی عروقی، اختلالات گوارشی و اسکلتی و همچنین از بین رفتن شادی و رضایت از زندگی می‌شود.
سازمان جهانی کار با طرح 5 دلیل برای لزوم کاهش روزهای کاری هفته به 4 روز، اعلام کرد: کار زیاد باعث بیماری‌های قلبی عروقی، اختلالات گوارشی و اسکلتی و همچنین از بین رفتن شادی و رضایت از زندگی می‌شود.

سازمان جهانی کار در تازه ترین گزارش خود با طرح مباحثی پیرامون لزوم کم کردن روزهای کاری هفته اعلام کرد: 5 دلیل وجود دارد تا طبق آن روزهای کاری هفته به 4 روز کاهش یابد.

توجه به سلامتی و این نکته که کار بیش از حد برای سلامتی شما بد است؛ اولین دلیلی است که سازمان جهانی کار معتقد است از طریق تحقیقاتی به آن دست یافته است. در گزارش ILO عنوان شده هزینه های ساعات طولانی کار از نظر ایمنی و بهداشت حرفه ای حیرت آور است.

بیماری های قلبی عروقی، مشکلات گوارشی و تولید مثل، اختلالات اسکلتی عضلانی، عفونت های مزمن، مشکلات روحی و روانی و نرخ بالای مرگ و میر از مخاطراتی است که افراد را در اثر کار زیاد تهدید می کند.

بنابراین یک هفته کاری 4 روزه می تواند به صورت جدی هزینه های مربوط به کار با ساعات طولانی را کاهش دهد. سازمان جهانی کار در دلیل دوم لزوم کاهش روزهای کاری هفته عنوان کرد: در قالب هفته کاری کوتاه تر می توان مشاغل با کیفیت تر و بهتری را انجام داد.

برخی از مردم به دلیل کار بیش از حد، توانایی انجام مشاغل پاره وقت را از دست می دهند. کاهش ساعات کاری به جای حذف مشاغل، راهکاری بود که در زمان بحران اقتصادی جهانی از سوی تعدادی از کشورها در نظر گرفته شد.

بنابراین کارفرمایان می توانند به جای اخراج 20 درصد از نیروهای کاری خود، تعداد روزهای کاری هفته را کاهش دهند. سازمان جهانی کار همچنین در تشریح سومین دلیل برای لزوم روزهای کاری هفته به 4 روز، بحث حضور سازنده تر نیروی کار را مطرح می کند.

در بسیاری از کشورها ساعات کار طولانی با بهره وری بالاتر مقایسه می شود اما در مقابل، برخی کشورها معتقدند ساعات کار طولانی کارگران باعث افت بهره وری خواهد شد. بنابراین کاهش ساعات حضور در محیط های کاری می تواند منجر به افزایش انگیزه کارگران، غیبت کمتر نیروی کار، کاهش اشتباهات و مسائلی از این دست شود.

یک مطالعه جدید نشان داده که هفته کاری کوتاه تر، به طور مستقیم بر افزایش رضایت کلی از زندگی یا شادی نیروی کار تاثیرگذار است. همچنین عنوان شده کار کمتر می تواند برای محیط زیست نیز مفید واقع شود.

صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و در نهایت حرکت در مسیر اقتصاد سبز؛ مباحثی است که در زمینه کاهش روزهای کاری هفته و تاثیر آن بر سلامت محیط زیست مطرح است.

همچنین روز کاری کمتر در هفته می تواند افراد را شادتر نگه دارد. واقعیت آن است که افزایش ساعات کاری و هفته طولانی شغلی می تواند منجر به استرس و اضطراب در خانه شود. بنابراین یک مطالعه نشان داده هفته کاری کوتاه تر می تواند ارتباط مستقیمی با میزان افزایش رضایت کلی از زندگی و شادی داشته باشد.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1241روز قبل
دوشنبه 14/7/1393 - 10:57
Fxnirvana ( تعداد مطالب : 9 ) ( تعداد نظرات : 1 )
سر ارادت ما و حضرت دوست 
عرض ادب و احترام به همه تبیانی های عزیز 
در دنیایی زندگی می کنیم که علما و بزرگان امروزه انسان ها رو به هوشیاری کامل هشدار میدن! در دنیایی که بشر قرن 21 از هر سمت و سو مورد حمله بادوهواهایی هستش که میوزه و دل آدمی رو مثابه کاغذبادی با خودش به دور دست ها میبره ! از هوای ثروت و شوکت و قدرت گرفته تا گردبادهایی که آدمی اصلا متوجه نمیشه و وقتی به خودش میاد که تموم شده است و گذر کرده ! واگرهم این انسان در مواجهه با دلبری که دلش رو برده بخواد بره دنبال دل خودش و اونو برگردونه به موقعیت اول گوئی که عمری رو باید برای این بیراهه رفتن خرج کنه ! و چه قمیت سنگینی برای یک نسیم و یک هوا !
اما در نقطه مقابل بسیار بسیار از بزرگان و روایات رسیده که تشخیص راه درست از نادرست یا بهره وری درست و فلط مثل خورشیدی هست که اتکارش غیرممکنه و کسی مسئول عمل دیگری نیست الا خودش !
دیروز که طبق عیب و عادت روزانه مشغول گشت زنی داخل دنیای وب و این جعبه جادویی بودم خیلی اتفاقی به خبری از اپراتور دوم ارتباطی ایرانسل رسیدم که برام جای بسی تامل و شگفتی داشت !
خبری که فکر میکنم خوندنش خالی از لطف نیست و شاید دیدنش از این منظر برای شما هم قابل تامل باشه !
شگفتی زیاد و نکته ای که برای شخص خودم داشت اینجا بود که تا به امروز که ادعا میشه علم و تکنولوژی در نهایت قله های خودش قرار داره و همه جوره به خدمت بشر(!) اومده بنده ندیدم کسی حتی اینترنت دیال آپ رایگان به دیگری هدیه بده یا مثل تبیان عزیز به جهت رشد و ارتقا فکری جامعه که اینترانت داره و جهت و سمت و سوی کارش مشخصه شخص حقیقی یا حقوقی دیگه ای چنین لطفی رو برای رضا خدا و راه رشد دیگری کرده باشه چه برسه به چنین کاری که اینترنت 3G اونهم از نوع بین المللی و صد در صد رایگان در اختیار دیگری بذارن !
از نظر شخص خودم این حرکت ایرانسل فقط میتونه یک نتیجه گیری و قضاوت در بر داشته باشه اونهم اینکه شخص زائر رو در مواجهه با هوای نفس خودش قرار بده تا به جای پرداختن به اعمال بندگی و خلوت دل با یار که شاید برای اولین و آخرین بار در طول عمرش باشه این نسیم و باد اونو ببره و در دنیایی دیگه بذاره پائین که تا بخواد برگرده دیگه فرصتی براش نمونده وشاید تا اون موقع در شهر و دیار خودش باشه و اونجا متوجه شه که چه بود و چه شد !
از صمیم دل آرزو می کنم و از خدا می خوام این فرصت حج رو که اون عده از عزیزانی که توفیق داشتن و مشرف شدن , لیاقت بندگیش رو هم خودش بهشون عطا کنه تا مباد که حاجیانش لحظه ای با غیر او باشن!
و همچنین به ما به خصوص بنده حقیر که خودش چشم دلمون رو باز کنه تا مباد در این دنیای تزویر و ریا و این مثلا خدمات بشر دوستانه باعث بشیم از خدمت به خودش و خدا دوستی و خداجویی باز بمونیم !
در هر حال سخن کوتاه میکنم 
مسلما کسی نمیتونه به چنین خدماتی از طرف این شرکت یا دیگران خرده ای بگیره یا اینکه مرجعی باشه و با این دقت قانونی براش وضع کنه ! و به فرض محتمل بودن چنین حالاتی هم در نهایت جز ضد حقوقی بشری بودن چنین دیدگاههایی و متهم به مانع شدن جهت عمل خیر برای کسی ارمغانی نداره !
الا اینکه به قول بزرگان و آموزه هامون با همین مثلا تکنولوژی به جنگ با تکنولژی بریم!
به عبارتی برای این دست قضایایی مثل طرح رایگان اینترنت حجاج کاری از دست کسی بر نمیاد الا روشنگری!!!
ولی اگه مدیران محترم تبیان عزیز زحمت رایزنی رو با مدیران این اپراتور یا بقیه اپراتورها رو بکشن شاید بشه مشابه اینترانت تبیان هم چنین اینترانتی با امواج سیم کارت و رایگان در اختیار افرادی که دوست دارن در مسیر رشد باشن قرار داد !
البته خیلی ها هم هستند به لحاظ مشکلات مالی موقعیت مناسبی ندارن که ازمطالب سایت تبیان بهره ببرن و این امر خیر اگه محقق بشه مسلما دعای خیر خیلی ها بدرقه راهه عزیزان هستش ! 
به نگاه یا تفسیری از آیه شریفه آیه الکرسی که میفرماید : قد تبین الرشد و من الغی !  
امروز راه غی و اغواشدن و فریب خوردن بسیارهست و هرکس حتی هم نخواد در کنارشه و دوش به دوشش هست !    
اما خواستم با عنوان کردن مطالب بالا و پیشنهاد راه اندازی اینترانت 3G تبیان به نوبه خودم در راه رشد و تعالی  قدمی برداشته باشم 
امید که خدا کمک کنه و با لطف عزیزان در سایت تبیان هرچه سریعتر این راه هموار بشه تا شاهد رشد و تعالی فردی و جمعی در جامعمون باشیم
و در پایان نکته دیگه ای هم که ذهنم اومد این بود که چقدر جالبه که انگاری ایمان به غیب و ایمان به آخرت کافران و منکران دنیای دیگه از این جنبه ها شاید بیشتر از ایمان شخص خود بنده باشه ! چون وقتی که خوب فکر می کنم میبینم برای لحظه ای غفلت کردن از یاد خدا و از یاد غقوبت و آخرتمون اونها حاضرن حتی چه کارهایی هم انجام بدن ! پس شاید اونها مطمئن تر از من باشن که دنیای دیگری هست و آخروعاقتبی هست که میخوان به هرقیمتی منو هر کدوم دیگه از انسانهایی که تو این مسیرن حتی لحظه ای و دمی خارج کنن!
رفتم که خار از پا کشم نا گه دو چشمم کور شد / یک لحظه را غافل شدم صدسال راهم دور شد !!! 
خدایا چنان کن سرانجام کار / تو خشنود باشی و ما رستگار !   

پایدار باشید
یاعلی مدد
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2084روز قبل
پنج شنبه 13/6/1393 - 8:52
nikzad11 ( تعداد مطالب : 12 ) ( تعداد نظرات : 0 )
واجب فراموش شده !!!                          
افسران - واجب فراموش شده !!!
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2133روز قبل
شنبه 1/6/1393 - 20:22
nikzad11 ( تعداد مطالب : 12 ) ( تعداد نظرات : 0 )
بدون شرح.......

سکوت کن...

آهسته برو...

آهسته بیا...
اینجا کوه های غیرت دارند می خوابند...
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2133روز قبل
شنبه 1/6/1393 - 20:21
nikzad11 ( تعداد مطالب : 12 ) ( تعداد نظرات : 0 )
به عشق پاسارگاد و تخت جمشید رفتند میدان جنگ ؟ خیر ، به عشق کربلا !..

افسران - به عشق پاسارگاد و تخت جمشید رفتند میدان جنگ ؟ خیر ، به عشق کربلا !..سربند یا زهرا به پیشانی بستند و با شعار یا حسین به عشق کشور و دینشان شهید شدند و در نهایت دشمن را از سرزمین بیرون راندند و الان من و شما پدر عراقی نداریم و با خیال راحت پای نت نشسته ایم...
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2133روز قبل
شنبه 1/6/1393 - 20:21
  • تعداد رکورد ها : 564