abbaszadegan ( تعداد مطالب : 14497 ) ( تعداد نظرات : 49 )


به گزارش روابط عمومی معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران؛ «سید مناف هاشمی» صبح امروز در برنامه تلویزیونی چاپ اول از نیازهای حمل ونقل عمومی و میزان مشارکت دولت ، شهرداری و مردم گفت.
معاون حمل ونقل ترافیک با بیان اینکه تهران بالغ بر 5700 دستگاه اتوبوس و بالغ بر 1507 قطار مترو و قریب به 80 هزار دستگاه تاکسی دارد که باید نگاهی هم به وضعیت فرسودگی ناوگان داشت گفت: در حوزه مترو 400 دستگاه قطار ما نیازمند اورهال بوده ، در حوزه اتوبوسرانی نزدیک به 60 درصد ناوگان فرسوده است و تنها 40 درصد ناوگان را میتوان تا 5 سال آینده استفاده کرد.
هاشمی در ادامه با بیان اینکه قریب به 40 هزار دستگاه تاکسی شهر تهران نیز نیارمند نوسازی است تاکید کرد: وضعیت ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت به لحاظ فرسودگی اصلا مطلوب نیست با این تفاصیل روزهای کرونا را به وضغیت موجود اضافه کنید .
وی اظهار داشت: طی ماه های کرونا درآمد شهرداری تهران از محل حمل ونقل عمومی کاهش چشمگیری داشته اما در عین حال تلاش کردیم فاصله گذاری اجتماعی را در ناوگان عمومی شهر اعمال کنیم .
معاون شهردار تهران با تاکید بر اینکه توسعه و نوسازی ناوگان عمومی پایتخت نیازمند منابع مالی است گفت: در حال حاضر 250 کیلومتر مترو داریم که باید به 500 کیلومتر برسد که با توجه به عدم حمایت دولت در تامین منابع و البته قیمت تمام شده مترو و اتوبوس که مردم باید پرداخت میکردند، این امر محقق نشده است .
به گفته هاشمی هر کیلومتر مترو هزار میلیارد تومان هزینه دارد و به عبارتی مترو تهران به 250 هزار میلیارد تومان منابع مالی جهت تکمیل نیاز دارد این در حالیست که کجا دولت طی 10 سال گذشته در بودجه ی خود ریالی را برای حمل ونقل عمومی در نظر گرفته و پرداخت کرده است ؟
وی ادامه داد:در حوزه اتوبوسرانی حداقل به 10 هزار اتوبوس در برنامه 10 ساله تهران نیازمندیم به عبارتی دیگر ناوگان عمومی پایتخت برای نوسازی( طی 10 سال آینده ) به 300 هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد که اگر بخواهیم این برنامه را محقق کنیم باید سالانه 30 هزار میلیارد تومان منابع مالی تامین شود .
هاشمی در پاسخ به اینکه چرا تاکنون نوسازی ناوگان عمومی محقق نشده است به تجربه جهانی توسعه حمل ونقل اشاره کرد و گفت : دولت ، شهرداری و مردم سه اهرم همراه با هم هستند که در توسعه و نوسازی ناوگان عمومی حرکت میکنند.
هاشمی معتقد است شهردار تهران یک نهاد عمومی غیر دولتی است و اگر یک مدیر نتواند درآمد زایی کند؟ ماندن و نماندنش بی مفهوم بوده و بی خاصیت است بر اساس تجربه 30 ساله عرض میکنم ، نمیگویم همه بار بر دوش دولت بلکه معتقدم یک سوم دولت ، یک سوم شهرداری و یک سوم شهروندان در این زمینه سهم دارند.
معاون شهردار تهران تصریح کرد: قیمت تمام شده بلیت مترو ۱۵ هزار تومان است یا باید قیمت واقعی بلیت را از مردم بگیریم که دولت مخالف آن است یا باید جبران شود و در بودجه سنواتی دولت سهمی برای توسعه مترو در نظر گرفته‌شود ، ما نمی‌گوییم مردم ۱۵ هزار تومان بدهند اما می‌توان ۵ هزار تومان از آنها گرفت.
به گفته هاشمی، امروز شهروندی اگر بخواهد از منطقه یک به ۲۲ تهران با اسنپ یا تاکسی دربست برود باید ۵۰ هزار تومان بپردازد اما با مترو و اتوبوس با هزار یا ۱۲۵۰ تومان این مسیر را طی می کند.

وی با تاکید بر اینکه حمل ونقل عمومی دغدغه شهرداری تهران است گفت : 60 درصد بودجه شهرداری تهران به حمل ونقل عمومی اختصاص دارد که بخش اعظمی از آن محقق میشود .لذا بر فرض که 12 هزار میلیارد تومان از بودجه اختصاص یافته شهرداری تهران محقق شود به همین میزان نیز باید دولت بپردازد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اظهار کرد: بیشتر مسافران ما از قشر متوسط و ضعیف جامعه هستند بنده میگویم 60 درصد بودجه شهرداری به حمل و نقل اختصاص یافته است، دولت هم 12 هزار میلیارد تومان به حمل و نقل اختصاص دهد و مردم هم 2 هزار تومان پول بلیط بدهند، می توانیم حمل و نقل را رونق دهیم .
هاشمی در پایان یادآور شد : در طول ۸ ماه گذشته وظیفه دولت، شهرداری و مردم را گوشزد کردیم؛ اگر این ۳ بخش پای کار بیایند و سالی ۱۵ هزار میلیارد تومان به توسعه مترو و اتوبوس تهران اختصاص یابد طی ۲۰ سال حمل و نقل عمومی تهران سامان می یابد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2ساعت و 10دقيقه قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:50
abbaszadegan ( تعداد مطالب : 14497 ) ( تعداد نظرات : 49 )

30 نقطه حادثه خیز شمال تهران با هدف ایمن سازی تردد عابرین پیاده و وسایل نقلیه با بازدید های میدانی معاونت ترافیک شهرداری منطقه یک و پلیس راهورشمال تهران،  شناسایی و ساماندهی شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه یک محمد خردمند معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری این منطقه با بیان خبر فوق اظهار داشت: منطقه یک بدلیل بافت کوچه باغی معابر و عدم اتصال معابر اصلی به شبکه بزرگراهی یکی از مناطق پر ترافیک شهر تهران است بر همین اساس طی جلسه های مستمر و بازدیدهایی که با تعامل و همراهی دو منطقه راهور و سه یگان بزرگراهی از معابر انجام شد نسبت به شناسایی نقاط حادثه خیز و رفع آنها اقدام شد.

وی گفت: در همین راستا با اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح و با هماهنگی پلیس راهور نسبت به ایجاد ۲۰ سرعت‌گیر، بیش از ۱۰۰ هزار متر خط کشی محوری، اصلاح هندسی در ۱۰ نقطه، نصب و نگهداری بیش از ۶ هزار علائم ترافیکی و ۵ هزار متر طول گاردریل و نرده در معابر منطقه اقدام شد.

خردمند با اشاره به تاثیر آموزش و نوشتارهای ترافیکی در اطلاع رسانی به شهروندان خاطر نشان کرد: بنر و پوستر‌های آموزشی در سطح منطقه نصب و در حدود ۳۰۰ مورد اجرای نوشتار ترافیکی از جمله خطوط اتوبوس، احتیاط، عبور عابر پیاده و...  در منطقه اجرا و با توجه به وجود بیماری کرونا، کلاس‌های آموزشی ترافیکی به صورت مجازی با همکاری پلیس راهور با موضوعات قوانین عبور و مرور و آشنایی با عواقب تخلفات رانندگی برگزار شد.

معاون شهردار منطقه یک مشارکت شهروندان در مدیریت ترافیکی منطقه را لازمه شهری آرام و بی حادثه دانست و از شهروندان خواست  موارد نا ایمن ترافیکی که نیاز به ساماندهی و رفع نقص دارند را حتما از طریق سامانه ۱۸۸۸ و ۱۳۷ اطلاع دهند تا  در اسرع وقت نسبت  به اصلاح آن‌ها اقدام شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2ساعت و 10دقيقه قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:48
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

خرمالو یکی از میوه های خوش طعم و سرشار از ویتامین است که مصرف آن برای سلامت بدن و درمان بیماری ها بی نظیر است، به همین دلیل افراد برای استفاده در همه سال اقدام به تهیه شیره خرمالو می کنند.


خواص بی نظیر شیره خرمالو برای بدن
خرمالو میوه پاییزی و خوشمزه ای است که دارای خواص فوق العاده برای درمان بیماری ها و سرشار از ویتامین است. این میوه که طرفداران زیادی دارد، تنها در فصل پاییز موجود است بنابراین بسیاری از افراد برای دسترسی به این میوه و استفاده از خواص آن در همه سال شیره خرمالو که به آن دوشاب یا دشو نیز می گویند، تهیه نموده و استفاده می کنند. از شیره خرمالو می توان به جای شکر استفاده نمود و جایگزین شیرین کننده های مصنوعی کرد. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک شما را با خواص بی نظیر شیره خرمالو آشنا خواهیم نمود.


خواص شیره خرمالو :
شیره خرمالو (دوشاب) همان خواص خرمالو را دارد، خواص شیره خرمالو عبارتند از:

حفظ بدن از اسیدی شدن :
شیره خرمالو طبع گرمی دارد و می تواند بدن را از اسیدی شدن حفظ کند. شیره خرمالو (دوشاب) برای همه ی مزاج ها مناسب می باشد.

افزایش انرژی :
شیره خرمالو جزو مواد غذایی انرژی زا بوده و برای مواقعی که بدن به انرژی بیشتری نیاز دارد،بهترین غذا محسوب می گردند، بنابراین مصرف شیره خرمالو برای بدنسازان مفید است.

فعال شدن سلول های عصبی :
مصرف شیره خرمالو در وعده ی صبحانه باعث فعال شدن سلول های عصبی و مانع ایجاد کم خونی در افراد می شود.

تسکین دهنده ی دردهای رماتیسمی :
شیره خرمالو، تسکین دهنده ی دردهای رماتیسمی و امراض شریانی و وریدی هستند. خرمالو سرشار از پتاسیم است. پتاسیم در تنظیم فشار خون و آرام کردن عضلات بدن نقش مهمی دارد. در واقع بسیاری از داروها از پتاسیم به عنوان یک ماده برای مقابله با دردهای عضلانی استفاده می کنند.

جلوگیری از ریزش موها :
شیره خرمالو مانند میوه آن دارای ویتامین های B1 ،B2 و B3 بوده و به سلامتی مو های شما کمک شایانی می کند و از ریزش مو جلوگیری می کند.

نرمی و لطافت پوست :
ویتامین های A و K موجود در خرمالو، چین و چروک ناشی ازافزایش سن را کاهش می دهند. ویتامین A و E موجود در خرمالو باعث نرمی و لطافت پوست شما می شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن :
ویتامین C موجود در شیره خرمالو به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و مانع از سرماخوردگی در فصول سرد سال می شود.

رفع کم خونی :
خرمالو حاوی مقادیری از ویتامین A، کلسیم، فسفر، پتاسیم، فیبر و آهن نیز است. وجود آهن در خرمالو سبب می گردد تا خطر بروز کم خونی کاهش یابد.

کاهش ابتلا به بیماری های قلبی :
شیره خرمالو دارای دو آنتی اکسیدان کاروتن و کیلوپن است که ریسک ابتلا به بیمار های قلب و عروقی و بعضی از سرطان ها را کاهش می دهد. ویتامین A و کاروتن موجود در شیره خرمالو سبب تقویت ماهیچه های قلب می شود.

در مطلب خواص میوه ی خرمالو خواندید که خرمالو به عنوان یکی از منابع غذایی پتاسیم در سلامتی قلب و عروق تاثیر بسیاری دارد. هر روز حدود 100 گرم از این میوه را مصرف کنید، تا سیستم قلب و عروق تان مقاوم و سالم شود و خطر بسته شدن رگ های خونی بسیار کاهش یاید.

بهبود بینایی :
ویتامین A و کاروتن موجود در شیره خرمالو سبب در بهبود بینایی موثر است. خرمالو حاوی مقادیر فراوانی ویتامین A، زیزانتین، لوتئین و لیکوپن است که همه آن ها در ارتقا سطح سلامت چشم موثرند. لوتئین و زیزانتین با محافظت از شبکیه چشم از بروز دژنراسیون ماکولا و آب مروارید که از مهم ترین علل نابینایی اند، جلوگیری می کنند.

جلوگیری از فشار خون :
دشو خرمالو (دوشاب) منبعی سرشار از پتاسیم و منیزیم است که با فشارخون بالا مقابله می کنند. میزان سدیم در خرمالو بسیار کم است، به همین دلیل مصرف خرمالو برای افراد مبتلا به فشارخونی می تواند مفید باشد. اگر دچار فشار خون بالا هستید، دوشاب خرمالو را فراموش نکنید.

پیشگری از سرطان : 
شیره خرمالو مانند میوه خرمالو دارای مقدار زیادی بتاکاروتن و ویتامین A می باشد و می تواند بدن را از رادیکال های آزاد و سرطان ها در محافظت نماید. مصرف شیره خرمالو میوه خرمالو در پیشگیری از سرطان ریه موثر است.

مصرف شیره خرمالو در بارداری :
خوردن شیره خرمالو (دوشاب) در بارداری به بهبود و تقویت سلامتی شما کمک می کند و مواد مغذی موجود در خرمالو در رشد جنین موثر است. خرمالو سرشار از دو ماده معدنی کلسیم و فسفر می باشد و مصرف آن در افزایش رشد استخوان های جنین شما موثر است و باعث بهبود عملکرد سیستم عصبی مرکزی می گردد.

وجود آهن در خرمالو سبب می گردد تا خطر بروز کم خونی در دوران بارداری کاهش یابد. ویتامین C موجود در شیره و میوه خرمالو، در عملکرد بهتر دستگاه ایمنی بدن نقش دارد. توصیه می شود قبل از اضافه نمودن خرمالو به برنامه غذایی تان در دوران بارداری با پزشکتان در این خصوص مشورت نمایید.

مضرات شیره خرمالو 
شیره خرمالو با تمام مزایایی که دارد اگر بیش از حد مصرف شود، برای افراد زیر مضر است:

بیماران دیابتی نباید بدون مشورت با پزشک خود از این ماده غذایی استفاده کنند زیرا خرمالو از قند نسبتا بالایی برخوردار است. این میوه هنگام تهیه شیره در چند مرحله حرارت می بیند، بنابراین شیره نهایی از قند بیشتری برخوردار است.

افرادی که رژیم کاهش وزن دارند نباید بیش از حد از این ماده غذایی استفاده نمایند.

زیاده روی در خوردن خرمالو و شیره آن سبب یبوست و افزایش وزن می شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3روز قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:48
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

این بار برای بررسی روش های جدید زیبایی دندان  از جمله لمینت سرامیکی دندان به سراغ یک متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی و عضو هیات علمی دانشگاه رفته ایم تا اطلاعات معتبر را از ایشان برایتان نقل کنیم:


همه ما این روزها تبلیغات زیادی را در سایتها و شبکه های اجتماعی مختلف در مورد درمان های زیبایی دندان می بینیم.

اما کدام درمان را باید به عنوان یک درمان خوب و طولانی مدت انتخاب کنیم؟ 

کامپوزیت های دندانی، جزو درمان هایی است که در ایران طرفدار زیادی پیدا کرده است. چراکه سریع و در عرض یک جلسه انجام می شود، قیمت نسبتا مناسبی دارد و نمونه های زیادی از این کار را در اطرافیان و صفحات اینستاگرامی می شود دید.
اما کامپوزیت دندان معایب مهمی هم دارد:
 اول اینکه بر خلاف لمینت دندان، درمان طولانی‎مدتی نیست و حدود 5 سال عمر دارد. کامپوزیت دندان، یک ماده پلیمری است که به مرور با مصرف مواد رنگی، مثل چای و قهوه و استفاده از دخانیات مثل سیگار، قلیان و .. رنگ می گیرد و نیاز به پالیش مداوم دارد.

دوم اینکه کامپوزیت دندان، به استحکام لمینت دندان نیست. به سادگی لب پر می شود و نیاز به ترمیم های متوالی دارد.

سوم اینکه اگرچه قیمت اولیه کامپوزیت دندان، کمتر از لمینت دندان است، اما به علت نیاز مداوم به پالیش و ترمیم، هزینه های بعدی به فرد تحمیل می کند. بنابراین باید در مورد فاکتور قیمت هم با احتیاط تصمیم گیری کرد.

علاوه بر این باید بدانیم که کامپوزیت های بسیار متفاوتی در بازار وجود دارند که قیمت و کیفیت بسیار متفاوتی دارند. و امان از روزی که یکی از انواع نامناسب و بی کیفیت آنها استفاده شود!

دندانپزشکی مدرن، برای حل این مشکلات انتخاب های متفاوتی را پیش روی مراجعین گذاشته است. یکی از آنها، طراحی لبخند دیجیتال با لمینت دندان سرامیکی است.


لمینت سرامیکی، در واقع یک لایه یا پوسته ای از مواد دندانپزشکی است که بر روی دندان ها قرار می گیرد و آنها را به فرم و شکل دلخواه بیمار تبدیل می کند. این روش درمان بیشتر جنبه زیبایی داشته و توسط دندانپزشک در مطب انجام می گیرد.

لایه ای که در لمینت بر روی دندان های شخص قرار می گیرد بسیار نازک است و رنگ آن نیز با توجه به سلیقه و انتخاب بیمار ساخته می شود. 

برخی علاقه مند به رنگ های بسیار سفید هستند و برخی تمایل دارند رنگ لمینت ها نزدیک به رنگ دندان هایشان بوده و جلوه ای طبیعی داشته باشند. البته روند انجام کار لمینت متفاوت بوده و هر شیوه مراحل و مواد مصرفی مختص به خود را خواهد داشت.

شاید درمان لمینت، برای همه مناسب نباشد و سبب مشکلات بسیار بیشتری برای فرد شود. بنابراین پیش از انجام لمینت لازم است تا به توصیه دندانپزشک خود توجه نموده و بهترین درمان را انتخاب نمایید. 

برخی مشکلات که با درمان لمینت قابل اصلاح است:
افرادی که مینای دندان کافی دارند و شکل و فرم و ساختار دندان هایشان نیاز به اصلاح دارد.
اصلاح چرخش دندان ها، نامنظمی مختصر در دندان ها
بستن فاصله بین دندان ها
تغییر رنگ دندان به رنگ های بسیار روشن
تغییر رنگ های مقاوم به بلیچینگ
مراحل انجام لمینت دندان در کلینیک: 
در جلسه اول، ابتدا لبخند شما ارزیابی خواهد شد. 
سپس مراجع تمام آنچه از درمان انتظار دارد مثل تغییر فرم، رنگ، بسته شدن فاصله های بین دندان ها یا اصلاح چرخش دندان ها را برای پزشک بازگو می کند.
سپس دندانپزشک با توجه به فرم و استخوان بندی صورت و روابط فکین، خواسته های بیمار را بررسی می کند و در مورد نیازهای درمانی و زیبایی با وی به توافق می رسد.
در این مرحله تصویر دندان های بیمار قبل از انجام کار گرفته و نگه داری خواهد شد تا پس از انجام کار تغییرات را بتوان به خوبی مشاهده کرد.
در همان جلسه پس از مشاوره با مراجعه کننده و بررسی فرم دندان ها، تراش مختصری بر روی دندان و در حد کمتر از 1 میلیمتر انجام می گیرد.
در مرحله سوم از دندان ها قالب تهیه شده و برای طراحی لبخند فرستاده می شوند. 
در جلسه بعد، نمونه مشابه پوسته های چینی ساخته شده روی دندان های شما تست می شود و پس از تایید فرم و رنگ آنها توسط شخص، برای ساخت به لابراتوار ارسال می شود.
پس از اتمام ساخت لمینت های مناسب، پوسته های سرامیکی در مرحله آخر بر روی دندان های شما چسبانده می شوند.
ساخت لمینت دندان حدود 2 تا 4 هفته طول می کشد.
امیدواریم این مقاله برای انتخاب درمان مناسب و مطمئنی مثل لمینت دندان و پرهیز از انجام درمان های غیرتخصصی کمک کرده باشد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3روز قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:46
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

سوامیناتان گفت: همه واکسن‌های کرونای در دست تولید، به صورت تزریقی هستند اما چندین واکسن به شکل اسپری بینی در دست توسعه است.
به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اسپوتنیک، سومیا سوامیناتان، محقق ارشد سازمان بهداشت جهانی (WHO)، گفت: هیچ واکسن خوراکی برای کووید۱۹ وجود ندارد و همه واکسن‌های ساخته شده تا به امروز به صورت تزریقی است.

او افزود: چندین واکسن کرونا در سراسر جهان در قالب اسپری بینی در دست توسعه هستند.

میخائیل میشوستین، نخست‌وزیر روسیه در اهمیت واکسن کرونا گفته بود که همه واکسن‌های کرونای تولید شده در کشور در لیست دارو‌های حیاتی و اساسی روسیه قرار می‌گیرند.


بیشتر بخوانید

ابرواکسنی که در برابر آنفلوانزا و کرونا ایمن ایجاد می‌کند

ویروس‌های کرونا خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را بیمار کنند. تعداد زیادی از ویروس‌های کرونا که تاکنون شناخته‌شده‌اند، موجب ابتلا به طیفی از عفونت‎های دستگاه تنفسی در انسان‌ها می‌شوند؛ که از سرماخوردگی تا ابتلا به بیماری‌های شدیدتری مثل سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس-MERS) و سندروم تنفسی حاد (سارس-SARS) متغیر هستند. کرونایی که به تازگی کشف شده است عامل ابتلا به بیماری کووید۱۹ است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3روز قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:36
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )


یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مطابق یافته‌های جدید افرادی که به میزان کافی ویتامین D در بدنشان نداشته باشند، بیشتر به کرونا مبتلا خواهند شد.
نرگس جوزدانی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  درباره مصرف لبنیات در دوران اپیدمی کرونا، اظهار کرد: هیچ یافته علمی و مقاله‌ای در خصوص مضر بودن لبنیات به خصوص شیر برای مبتلایان به کرونا یا پیشگیری از ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

او افزود: مقالات بسیار متعددی درباره کمبود ویتامین D به چاپ رسیده است و طبق نتایج به دست آمده کسانی که این ویتامین را به میزان کافی در بدن نداشته باشند بیشتر به کرونا مبتلا خواهند شد و طول درمان طولاتری هم خواهند داشت.

جوزدانی تصریح کرد: نسبت جذب کلسیم به ویتامین D در بدن یک به یک است یعنی اگر قصد جذب موثری از این ویتامین را در بدن داریم باید مقدار دریافت کلسیم در بدن را متعادل کنیم، بهترین منبع کلسیم در بین مواد غذایی گروه لبنیات است.

او با بیان اینکه باید جذب موثری از مکمل‌های ویتامین D داشته باشیم، تاکید کرد: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها لازم است افراد حتما بدن خود را به جذب ویتامین D از طریق مصرف مکمل‌ها یا لبنیات عادت دهند. اگر فرد روزانه دو وعده لبنیات مصرف کند در این صورت یک قرص ویتامین D با دوز مصرف ۵۰ هزار برای اوکفایت خواهد کرد، در غیر اینصورت به علت جذب بهتر لازم است تا فرد ویتامین D با دوز یک هزار مصرف کند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل کمبود ویتامین D در بدن افراد عدم مصرف لبنیات به مقدار کافی است.

او ادامه داد: در دوران ایپدمی کرونا لازم است تا افراد حداقل روزانه یک لیوان شیر و یک لیوان ماست را مصرف کنند و مصرف منابع دیگر مانند کنجد و کلم در کنار دو وعده لبنیات روش مناسبی برای تامین کلسیم و ویتامین D بدن خواهد بود.

جوزدانی بیان کرد: پوکی استخوان، درد مفاصل، کوتاهی قد حتی در بزرگسالی، عدم جذب کافی ویتامین D و کاهش سیستم ایمنی از عوارض مصرف نکردن لبنیات در افراد است که به منظور پیشگیری از این عوامل بهترین گزینه قرار دادن آن‌ها در لیست برنامه غذایی روزانه خواهد بود.

او اظهار کرد: در صورت حساسیت به لبنیات یا امتناع از مصرف آن فرد باید از کلسیم ویتامین D یک هزار استفاده کند. همچنین اگر  کودکان به دلایلی نمی‌توانند لبنیات مصرف کنند حتما باید از شربت‌های حاوی کلسیم و ویتامین D استفاده کنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3روز قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:35
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )


ناصحی گفت: اگر تدارکات سلامت به خوبی انجام شود، می‌تواند نقش مهمی در تقویت بهره وری و ایجاد اعتماد شهروندان داشته باشد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد مهدی ناصحی، مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه تأمین تدارکات خدمات نظام سلامت در زمان همه گیری‌ها یکی از وظایف نظام‌های سلامت به حساب می‌آید، اظهار کرد: در صورتی که تدارکات سلامت به خوبی انجام شوند،  می تواند نقش مهمی در تقویت بهره وری و ایجاد اعتماد شهروندان داشته باشد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: وقوع حوادث و بحران‌هایی مثل شیوع جهانی بیماری کرونا از جمله چالش‌های اساسی حال حاضر کشور‌ها بوده و آنچه در این خصوص مهم است، شیوه برخورد مدیران ارشد، متخصصان و از همه مهمتر مردم با موضوع است که در چگونگی مواجه آن در وضعیت آینده بسیار تاثیرگذار است.

او افزود: باوجود تلاش‌های جهانی تاکنون هیچ درمانی لااقل در کوتاه مدت برای این بیماری متصور نیست و واکسن‌ها هم ممکن است بزودی در دسترس نباشد.

ناصحی بیان کرد: مسائل مربوط به رقابت، تدارکات اضطراری نگرانی‌های بهداشتی، اقدامات محصورسازی و بسته شدن مرز‌ها در همه گیری کرونا باعث ایجاد اختلال شدید در زنجیره تأمین و توزیع کالاها، کار‌ها و خدمات مورد نیاز بخش عمومی شده و تقاضا برای مواد بهداشتی ماسک صورت، دستکش‌های محافظ، دستگاه تنفس مصنوعی، تخت خواب‌ها، داروها، مواد مراقبت ویژه، آزمایشات کووید ۱۹، تجهیزات آزمایشگاهی و زیرساخت‌های بیمارستانی در ماه‌های گذشته رو به افزایش است و در بهترین حالت، ممکن است تعداد محدودی از تأمین کنندگان با ظرفیت ارائه وجود داشته باشد.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت با اشاره به تحت فشار بودن بودجه‌های عمومی مراقبت‌های سلامت در بسیاری از کشورها، حتی پیش از شیوع کرونا گفت: این موضوع ارائه دهندگان خدمات سلامت عمومی و خصوصی را وادار به یافتن راه‌هایی برای متعادل کردن تقاضای رو به رشد در برابر منابع موجود کرده که محور اصلی اینگونه سیاست ها، تغییر کلی مراقبت‌های حاد بیمارستانی به سمت خدمات سرپایی است.

ناصحی ادامه داد: به دلیل بیماری همه گیری کووید ۱۹، رفتار غیرمعمول مصرف کننده و خرده فروشی‌ها مانند احتکار ماسک، دستکش، الکل و دیگر موارد موجب کاهش و حتی عدم دسترسی به خدمات خرده فروشی و کالا‌های پزشکی شده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تأمین تدارکات برای هدایت بیماری منحوس و همه گیر کرونا به سه دلیل برای نظام‌های سلامت مهم دانست و بیان کرد: علاوه براینکه نظام‌های سلامت در آینده بهتر می‌توانند به موقعیت‌های مشابه واکنش نشان دهند، به نظر می‌رسد در حال حاضر خدمات خرده فروشی و مصرف کننده از تأمین تدارکات خدمات سلامت رنج می برند.

او افزود: ارائه دانش برای انتقال بهینه به وضعیت جدید خدمات مصرفی و خرده فروشی پس از مهار همه گیر در دوران پس از کرونا دلیل دیگری است که در تدارکات برای هدایت بیماری همه گیر کرونا نقش مهم ایفا می‌کند.

ناصحی تاکید کرد: اگر تدارکات در حوزه سلامت به خوبی انجام شود، می‌تواند نقش موثری در تقویت بهره وری و ایجاد اعتماد شهروندان داشته باشد. این بحران فرصتی برای یادگیری و تغییر شکل مجدد سیستم‌ها در مواقع اضطراری بعدی بوده و تهیه راهبرد‌ها و برنامه‌های زیرساختی عمومی در خط مقدم پاسخ کشور‌ها به بحران کرونا قرار دارد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: دولت‌ها در حالیکه باید از مدیریت صحیح و پاسخگو بودن قراردادهایِ در حال انجامِ مورد نیاز برای اطمینان از خدمات عمومی، به شهروندان خود اطمینان حاصل کنند، باید در پاسخ سریع به بحران کووید ۱۹ محصولات و خدمات بهداشتی لازم را هم به طور فوری خریداری کنند.

او گفت: عملکرد زیرساخت‌های مهم در واکنش به کرونا نه تنها برای سلامت عمومی و ایمنی، بلکه برای رفاه جامعه نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و برخی از خدمات مهم اقتصادی و زیرساخت ها، مسئولیت ویژه‌ای برای ادامه فعالیت در این مواقع بی سابقه دارند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3روز قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:33
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )


اسکیزوفرنی یک اختلال مغزی است که بر روی فکر، احساس و ادراک فرد تاثیر می‌گذارد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وب سایت تخصصی "اخبار العلوم"، روان گسیختگی یا اسکیزوفرنی یک اختلال روانی جدی است که در آن افراد به طور غریزی واقعیت را غیرعادی تفسیر می‌کنند.

تخمین زده می‌شود که یک درصد از آمریکایی‌ها از اسکیزوفرنی رنج می‌برند. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است صدا‌های مختلف را بشنوند و صحنه‌های خیالی را ببینند، یا فکر کنند که افراد دیگر افکار آن‌ها را کنترل می‌کنند. این احساسات می‌تواند شخص را به وحشت بیندازد و او را بدخلق کند. اگرچه راهی برای درمان اسکیزوفرنی وجود ندارد، اما برخی درمان‌ها می‌توانند آن را کنترل کرده و علائم خطرناک آن را تسکین دهند. برخلاف تصور عمومی، اسکیزوفرنی با اختلال چند شخصیتی متفاوت است.

۱- علائم اسکیزوفرنی

علائم اسکیزوفرنی عبارتند از توهم، هذیان گویی، ناهنجاری‌های حرکتی (عدم تحرک؛ در این حالت فرد برای مدت طولانی در یک موقعیت ثابت می‌ماند). برخی افراد علائمی مانند کاهش لذت از زندگی روزمره، کناره گیری از فعالیت‌های اجتماعی و افسردگی را نیز داشته باشند.

۲- اسکیزوفرنی چگونه بر افکار فرد تأثیر می‌گذارد

فرد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است در سازماندهی افکار یا ایجاد ارتباط منطقی بین آن‌ها مشکل داشته باشد. همانطور که مبتلایان احساس می‌کنند ذهنشان از یک ایده غیر مرتبط به ایده دیگر می‌پرد. گاهی اوقات آن‌ها احساس می‌کنند ایده‌ها از ذهنشان برداشته شده است یا آنکه قدرت تفکر آن‌ها به ناگاه متوقف می‌شود.

۳-  تأثیر اسکیزوفرنی بر رفتار

این بیماری بر رفتار فرد به گونه‌های مختلف تأثیر می‌گذارد. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است کلمات نامفهوم و بی معنی بگویند یا کلمات جدید بسازند. آن‌ها ممکن است عصبانی باشند و در زمینه تمیز نگه داشتن خود یا خانه ناتوان باشند. ممکن است برخی از رفتار‌ها مانند محکم راه رفتن را تکرار کنند؛ اما علی رغم آنچه شایع است خطر خشونت علیه دیگران بسیار کم است.

۴- چه کسانی به اسکیزوفرنی مبتلا می‌شوند؟

هر کسی می‌تواند به اسکیزوفرنی مبتلا شود. این بیماری به یک اندازه در زنان و مردان و قومیت‌های مختلف شایع است. علائم آن معمولاً از سنین ۱۶ تا ۳۰ سالگی شروع می‌شود. علائم اولیه ممکن است یک هفته، یک ماه یا یک سال قبل از اولین دوره روان پریشی (یک اختلال روانی) ظاهر شود. علائم در مردان زودتر از زنان ظاهر می‌شود. اسکیزوفرنی به ندرت در دوران کودکی یا پس از ۴۵ سالگی شروع می‌شود. افرادی که یکی از اعضای خانواده او به یکی از اختلالات روانی مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به اسکیزوفرنی قرار دارند.

۵- عوامل موثر بر اسکیزوفرنی 

دانشمندان نمی‌دانند چه عواملی باعث اسکیزوفرنی می‌شود. ژنتیک و تجربیاتی که فرد و محیط پیرامون خود دارد ممکن است در این امر نقش داشته باشد. نظریه‌های مربوط به این موضوع شامل میزان فعالیت مغز و عملکرد خوب مناطق خاصی از مغز است. علاوه بر این، مشکلات شیمیایی در مغز مانند دوپامین و گلوتامات نیز در این زمینه تاثیرگذار است. علت این بیماری ممکن است تفاوت‌های ساختاری مانند از دست دادن سلول‌های عصبی و در نتیجه ایجاد حفره‌های بزرگ و پر از مایع در مغز نیز باشد.

۶- پزشکان چگونه این بیماری را تشخیص می‌دهند؟

هیچ گونه شیوه آزمایشگاهی برای تشخیص اسکیزوفرنی وجود ندارد، بنابراین پزشکان هنگام تشخیص به سابقه پزشکی و علائم شخص اعتماد می‌کنند تا سایر دلایل پزشکی را رد کنند. در دوران نوجوانی، مطالعه سوابق پزشکی خانواده و همچنین مطالعه برخی رفتار‌های خاص می‌تواند به پیش بینی بیماری کمک کند. به دوره بین شروع اولین علائم و وقوع اولین اختلال روانی / اپیزود روان پریشی (FEP)، دوره برآمدگی گفته می‌شود.

این دوره می‌تواند روزها، هفته‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد. گاهی تشخیص آن دشوار است، زیرا عوامل محرک خاصی وجود ندارد. دوره برآمدگی با تغییرات جزئی رفتاری به ویژه در نوجوان‌ها همراه است. این رفتار‌ها شامل انزوای اجتماعی و ابراز سوءظن غیرمعمول است؛ اما این موارد برای تشخیص این بیماری کافی نیست.

۷- راه درمان

دارو‌های تجویزی می‌توانند علائم اسکیزوفرنی مانند تفکر غیر طبیعی، توهم و هذیان گویی را کاهش دهند؛ با این حال، برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی مانند لرز و افزایش وزن را نیز تجربه کنند، همچنین می‌تواند با سایر دارو‌ها یا مکمل‌ها تداخل داشته باشد، اما در بیشتر موارد، دارو برای درمان اسکیزوفرنی ضروری است.

۸- نقش درمان

مشاوره با پزشک می‌تواند به افراد کمک کند تا مشکلات رفتاری و افکار آن‌ها را بهتر درک کرده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. هرچه درمان زودتر آغاز شود، نتایج بهتری خواهد داشت. برای مثال، در طول درمان شناختی رفتاری (CBT)، افراد یاد می‌گیرند واقع بینی افکار خود را آزمایش و علائم را بهتر مدیریت کنند. سایر اشکال درمانی به بهبود مراقبت از خود، مهارت‌های ارتباطی کمک می‌کند.

۹- با دنیا روبرو شوید

برنامه‌های توانبخشی برای مبتلایان به اسکیزوفرنی نحوه انجام کار‌های روزمره، مانند استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، مدیریت پول، خرید کالا یا یافتن و نگهداری شغل را آموزش می‌دهد. این برنامه‌ها در صورت استفاده در گروه‌هایی مانند گروه مراقبت ویژه هماهنگ (CSC) بهترین عملکرد را دارند. این درمان شامل داروها، روان درمانی و خدمات اجتماعی و همچنین توانبخشی آسیب دیدگان برای ورود به زمینه‌های کار و آموزش است.

۱۰- التزام به برنامه درمان

افراد گاهی اوقات به دلیل عوارض جانبی یا اینکه بیماری خود را درک نمی‌کنند، استفاده از دارو را ترک می‌کنند. این خطر بازگشت علائم شدید و خطرناک مانند حمله حاد روانشناختی (جایی که فرد ارتباط خود را با واقعیت از دست می‌دهد) افزایش می‌دهد. مشاوره منظم می‌تواند به افراد مبتلا به مصرف دارو کمک کند و از عود بیماری یا نیاز به بستری در بیمارستان جلوگیری کند.

۱۱- چالش‌های کاری

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی اغلب برای یافتن یا حفظ کار خود تلاش می‌کنند. این تا حدی به این دلیل است که این بیماری بر روی تفکر، تمرکز و ارتباط تأثیر می‌گذارد. اما همچنین به این واقعیت برمی‌گردد که این علائم از آغاز بلوغ شروع می‌شود، یعنی دوره‌ای که بسیاری از افراد کار خود را آغاز می‌کنند. توانبخشی شغلی می‌تواند به افراد در تقویت مهارت کاری خود کمک کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3روز قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:31
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

 این ۱۱ کار را انجام ندهید
به گفته متخصصان علائم آنفلوانزا در مواردی مانند تب و بدن درد شبیه به ویروس جدید کروناست، اما آنفلوانزا معمولا منجر به تنگی نفس نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درست است که این روز‌ها گفته می‌شود هر بیماری کرونا است مگر اینکه خلافش ثابت شود؛ اما بدانید که آنفلوانزا مثل هر سال وجود دارد بنابراین با بروز کوچک‌ترین مشکل وحشت نکنید، چون ممکن است آنفلوانزا گرفته باشید. البته واقعیت این است که برخلاف سرماخوردگی که در عین آزاردهنده بودن خطرناک نیست، باید آنفلوانزا را جدی گرفت چون ممکن است دردسرساز شود.  

برای خلاص شدن از شر این بیماری باید مایعات بیشتری مصرف کرد، غذای سالم و مقوی خورد و به‌خوبی استراحت کرد؛ اما در کنار این کار‌ها و برای اینکه روند بهبودی زودتر طی شود لازم است برخی کار‌ها را انجام ندهید.  

۱- برای رفتن به مراکز درمانی اصرار نکنید

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا، آنفلوانزا برای کودکان زیر ۵ سال، افراد بالای ۶۵ سال، خانم‌های باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن، افراد دچار نقص ایمنی بدن، مبتلایان به آسم و بیماران قلبی و دیابتی‌ها جدی و حتی خطرناک است. اگر جزو این گروه افراد نیستید بدنتان قادر است که با آنفلوانزا مقابله کند؛ بنابراین بهتر است در این روز‌های همه گیری کرونا برای مواردی مانند آنفلوانزا به اورژانس و مراکز درمانی مراجعه نکنید. در منزل بمانید و با استراحت و تغذیه مناسب با آنفلوانزا مقابله کنید.

۲- به دیگران نزدیک نشوید

اگر آنفلوانزا گرفته‌اید فعالیت‌های خود را کاهش دهید. به دوستان و عزیزانتان نزدیک نشوید و آن‌ها را در آغوش نگیرید. نیازی نیست خودتان را قرنطینه کنید. صرفاً بیش از اندازه به افراد دیگر نزدیک نشوید و از دست دادن، روبوسی، در آغوش کشیدن، استفاده از لوازم مشترک و ... بپرهیزید.

۳- در شستشوی دست‌ها حساست باشید

برای پیشگیری از سرایت بیماری به اطرافیان حتماً دست‌ها را به طور مرتب بشویید. با همین کار ساده نه تنها مانع از انتشار ویروس آنفلوانزا می‌شوید بلکه یکی از اقدامات اساسی برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس را نیز به‌خوبی انجام می‌دهید.

۴- تا دیروقت جلوی تلویزیون ننشینید

زمانی که احساس مریضی دارید و در خانه استراحت می‌کنید تماشای فیلم و سریال لذت‌بخش است، اما بهتر است این کار را در طول روز انجام دهید و شب تا دیروقت جلوی تلویزیون نباشید. برای کاهش دوره بیماری بهتر است شب‌ها خیلی زود به رختخواب بروید و استراحت کنید. سیستم ایمنی بدن نیاز به زمان دارد تا قدرت خود را بازیابد. استراحت و خواب خوب این فرصت را به دستگاه ایمنی داده و باعث تقویت آن می‌شود؛ بنابراین تا جایی که می‌توانید بخوابید تا بدنتان شانس بیشتری برای ترمیم و احیای سلول‌های خود داشته باشد.

۵- در جلسات کاری یا مهمانی شرکت نکنید

درست است که حوصله‌تان سر می‌رود، اما بخصوص در این روز‌ها که کروناویروس بیداد می‌کند، حتی اگر علائم آنفلوانزایتان خفیف است باز هم زندگی اجتماعی را فراموش کنید. ریز قطرات آلوده به ویروس در حین سرفه کردن تا حداقل ۲ متر در هوا پخش می‌شوند. علاوه براین خستگی و یا مصرف برخی نوشیدنی‌ها و غذا‌های نامناسب در مهمانی‌ها باعث ضعیف‌تر شدن سیستم ایمنی می‌شود و در نتیجه بدن برای مقابله با ویروس به مشکل برمی‌خورد.

۶- مایعات را فراموش نکنید

به عقیده متخصصان برای جلوگیری از دهیدراته شدن ناشی از تب لازم است که به طور مرتب مایعاتی مانند آب، چای بدون کافئین، دمنوش‌های مناسب و هر نوشیدنی سالم بدون قند بنوشید. آب می‌تواند به طور موقت مخاط را تمیز و پاک کند و باعث شود که احساس احتقان و گرفتگی بینی کمتری داشته باشید.

۷- در مصرف دارو زیاده‌روی نکنید

همه ما برای تسکین درد و کاهش تب خیلی زود به سراغ قرص استامینوفن می‌رویم. اما اگر دارو‌های دیگری مانند داروی ضدسرفه، قرص خواب یا داروی ضداحتقان بینی مصرف می‌کنید باید حواستان بیشتر جمع باشد. چون این دارو‌ها که برخی علائم آنفلوانزا را تسکین می‌دهند نیز حاوی استامینوفن هستند. در نتیجه مصرف همزمان باعث می‌شود که دوز دارو دو برابر شده و ممکن است به کبدتان آسیب وارد شود.

۸- از پزشک نخواهید که آنتی‌بیوتیک تجویز کند

سرماخوردگی و آنفلوانزا منشأ ویروسی دارند و آنتی‌بیوتیک‌ها صرفاً برای عفونت‌های باکتریایی مؤثر عمل می‌کنند؛ بنابراین نه تنها کمکی به درمان شما نمی‌کنند بلکه مضر نیز هستند. یادتان باشد زمانی که نیاز به آنتی‌بیوتیک ندارید، اما اقدام به مصرف آن می‌کنید احتمال افزایش مقاومت باکتری‌ها به آنتی‌بیوتیک‌ها بیشتر می‌شود. متأسفانه این باکتری‌ها نابود نمی‌شوند و در بدنتان باقی می‌مانند؛ بنابراین ممکن است بعد‌ها باعث بروز بیماری‌ها و عفونت‌های جدی شوند و شما مجبور شوید دارو‌های قوی مصرف کنید و یا حتی بستری شوید.

۹- تحرک بدنی شدید را فراموش کنید

زمانی که دچار آنفلوانزا می‌شوید داشتن فعالیت بدنی جزئی و ملایم باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن می‌شود، اما انجام ورزش‌های سنگین می‌تواند شرایط بیماری را بدتر کند. در این صورت نیز بیماری به جای بهبودی بدتر می‌شود؛ بنابراین لازم است که بخوابید و به‌خوبی استراحت کنید. اگر عاشق ورزش هستید شدت حرکات را کاهش دهید و به پیاده‌روی کوتاه بسنده کنید.

۱۰- داخل دست‌هایتان عطسه یا سرفه نکنید

بدون شک بهتر است داخل دست‌هایتان عطسه یا سرفه کنید تا اینکه قطرات آب دهانتان که آلوده به ویروس است را در هوا پخش کنید. اما بعد از این کار دست به هر چیزی که بزنید آلوده به ویروس خواهد شد. بهتر است بدانید که ویروس آنفلوانزا ممکن است ساعت‌ها روی اشیاء صاف باقی بماند و افراد دیگر را نیز آلوده کند. بهترین کار این است که داخل دستمال یا آرنجتان عطسه یا سرفه کنید.

۱۱- در کنار فرد سیگاری ننشینید

حتماً می‌دانید که دود سیگار برای سلامتی ریه‌ها مضر است خواه خودتان سیگاری باشید، خواه در معرض دود سیگار دیگران قرار بگیرید. بدانید که این آسیب زمانی که بیمار هستید دو برابر بیشتر است. نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ انجام شده است نشان می‌دهد که دود سیگار باعث ضعیف شدن ایمنی بدن در برابر ویروس‌ها می‌شود. قرار داشتن در معرض دود سیگار باعث تحریک ریه‌ها شده و گرفتگی بینی و سرفه را تشدید می‌کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3روز قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:29
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 4058 ) ( تعداد نظرات : 10 )

متخصصان حوزه سلامت تاکید کردند که مصرف آب بادمجان به طور منظم فواید زیادی برای سلامت بدن دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنیک، متخصصان تغذیه و حوزه سلامت اعلام کرده اند آب بادمجان یکی از نوشیدنی‌هایی است که در از بین بردن چربی شکم اثرگذاری بالایی دارد؛ زیرا حاوی بسیاری از مواد مغذی مهم مانند پتاسیم، اسکوپولیتین و سوروپارون است.

مواد مغذی موجود در بادمجان علاوه بر کمک به آرامش اعصاب، به کاهش فشار خون، بهبود عملکرد کلیه، تحریک گردش خون و کاهش کلسترول کمک می‌کند.

آب بادمجان علاوه بر اینکه به دلیل دارا بودن فیبر زیاد، یک ماده ملین کننده قوی است، باعث کاهش کلسترول، بهبود جریان خون و دفع سموم از بدن می‌شود.

آب بادمجان به دلیل دارا بودن اسکوپولتین و سوروبارون به عنوان ضد التهاب عمل کرده و باعث آرامش اعصاب می‌شود. این ماده همچنین حاوی عناصر غذایی گیاهی است که به رشد مغز کمک می‌کند و یک درمان موثر برای سندرم روده تحریک پذیر (IBS) است.

آب بادمجان به مهار آنزیمی که می‌تواند منجر به دیابت نوع ۲ شود، کمک می‌کند. هرگونه رادیکال آزاد در بدن را که می‌تواند به سلول‌های سالم حمله کند، کاهش داده و از تشکیل لخته خون جلوگیری کرده و مویرگ‌ها را تقویت می‌کند.

آب بادمجان با سرطان مبارزه می‌کند؛ زیرا حاوی تریپسین است، ترکیبی که می‌تواند سلول‌های ایجاد کننده سرطان را خنثی کند. همچنین به دلیل اینکه حاوی بتاکاروتن است، خطرابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3روز قبل
سه شنبه 4/9/1399 - 14:28
  • تعداد رکورد ها : 658352