تعداد مطالب : 15639
تعداد نظرات : 1105
زمان آخرین مطلب : 2419روز قبل

 

بسیجی ام به امید ظهور پنجره ام///و باز مانده نسل هزار پنجره ام


هنوز عهد و مرامی که داشتم دارم///و جان نیمه تمامی که داشتم دارم


به همرهان که جفا می کنند می گویم///اگر چه گفته ام اکنون بلند می گویم

که تا به چشمه نور حیات روزنه ایست///تمام بود و نبودم فدای خامنه ایست...


گرچه من سرباز هیچ و ساده ام///دل خوشم مهدی (عج) است فرمانده ام


گرچه فرمانده ام هست غایب ولی///دل خوشم بر نائبش سید علی

http://rahbaram110.blogfa.com/author-rahbaram110.aspx?p=6

چهارشنبه 24/7/1392 - 14:4

كـِـبریت را همــ بخواهی روشَن نگــه داری

وَقتی نَسیمی می وزد

آن را بین دَستـَــت پِــنــهان می كُنی


اینجــــا

در شَهـــــــــــرِ مــا

طـــوفانی به پــاست

چِگونه خود را روشَن نِگه دارَمــــ

http://rahbaram110.blogfa.com/author-rahbaram110.aspx?p=6

چهارشنبه 24/7/1392 - 14:4

خدای خوبم

شـــــــــــرمــــــــنده ام


از تو خجالت می کشم چرا که همه اش :

تنها که می شوم٬ ازتو همدم می خواهم.

مریض که می شوم٬ ازتو شفا می خواهم.

گم که می شوم٬ ازتو راه می خواهم.

فقیر که می شوم٬ ازتو پول می خواهم.

آواره که می شوم٬ ازتو سکون می خواهم.

گناه که می کنم٬ ازتو بخشش می خواهم.

گمراه که می شوم٬ ازتو هدایت می خواهم.

گرسنه که می شوم٬ ازتو غذا می خواهم.

ناامید که می شوم٬ ازتو کمک می خواهم.

اسیر که می شوم٬ ازتو نجات می خواهم.

نمی دانم همه این ها را به چه قیمتی ازتومی خواهم !

نمی دانم ؟....

http://rahbaram110.blogfa.com/author-rahbaram110.aspx?p=6

چهارشنبه 24/7/1392 - 14:4

در این مجال پیرامون برخی از مستحّبات که تأکید فراوانی بر آن‌ها شده و مانع سقوط انسان می‌شوند و به عبارتی موجب عاقبت ‌به خیری است، سخن خواهیم گفت.


وضو

یکی از مستحبّات مورد تأکید در روایات، دائم الطهاره و دائم الوضو بودن است که علمای علم اخلاق نیز سفارشات فراوانی بر آن دارند. استاد بزرگوار ما حضرت امام خمینی«قدّس‌سرّه» می‌فرمودند: طهارت برای انسان، نظیر زره در جنگ است؛ یعنی همان‌طور که زره در جنگ و جهاد، حافظ انسان است، طهارت هم در زندگی و در جهاد با شیاطین جنّی و انسی، حافظ او است. 

 

1- دائم الوضو بودن

در مورد اهمیت طهارت و آثار آن، در روایت قدسی آمده است:

«مَنْ أَحْدَثَ وَ لَمْ یتَوَضَّأْ فَقَدْ جَفَانِی وَ مَنْ أَحْدَثَ وَ تَوَضَّأَ وَ لَمْ یصَلِّ رَکعَتَینِ وَ لَمْ یدْعُنِی فَقَدْ جَفَانِی وَ مَنْ أَحْدَثَ وَ تَوَضَّأَ وَ صَلَّى رَکعَتَینِ وَ دَعَانِی فَلَمْ أُجِبْهُ فِیمَا یسْأَلُ عَنْ أَمْرِ دِینِهِ وَ دُنْیاهُ فَقَدْ جَفَوْتُهُ وَ لَسْتُ بِرَبٍّ جَاف‏»[1]

خداوند متعال می‌فرماید: هر کس محدث شود و وضو نگیرد، به من بی‌اعتنایی کرده است. (حتّی بعضی روایت را این‌طور معنا می‌کنند که به من ظلم کرده است!) و اگر کسی وضو بگیرد و پس از وضو دو رکعت نماز نخواند، باز هم به من بی‌اعتنایی کرده است. همچنین اگر کسی وضو بگیرد و دو رکعت نماز هم بخواند، امّا دعا نکند، باز به من بی‌اعتنا بوده است. سپس می‌فرماید: امّا اگر کسی وضو بگیرد و بعد از آن دو رکعت نماز بخواند و سپس دعا کند و از خدا چیزی بخواهد، ولی خدا به او عنایت نفرماید، خداوند به او ظلم و بی‌اعتنایی کرده است و مسلّماً خداوند رحمان به کسی ظلم نمی‌کند و در نتیجه دعای او مستجاب است.

سول خدا صلی الله علیه و آله به یکی از اصحاب فرمود:

«ای انس: سعی کن طاهر و با وضو باشی که خداوند بر طول عمرت می افزاید، و اگر توانستی شب و روز با وضو باشی این کار را انجام بده، زیرا اگر در حال وضو از دنیا بروی پاداش و ثواب شهید را خواهی داشت.» (مستدرک الوسائل: ج 1، ص 43)

امام محمد باقر(علیه السلام) می فرمایند:هر کس نماز واجب را در حالی که عارف به حق آن است در وقتش بخواند، به گونه ای که چیزی دیگر را بر آن ترجیح ندهد، خداوند برای وی برائت از جهنم می نویسد که او را عذاب نکند، و کسی که درغیر وقتش به جا آورد در حالی که چیزی دیگر را بر آن ترجیح دهد، خداوند می تواند او را ببخشد یا عذابش کند

امام صادق«سلام‌الله‌علیه» فرمودند:

«مَنْ تَطَهَّرَ ثُمَّ آوَى إِلَى فِرَاشِهِ بَاتَ وَ فِرَاشُهُ کمَسْجِدِه‏»[2] ؛

هر کس وضو بگیرد و به بستر خواب رود، بسترش به هنگام خواب مانند جایگاه سجده او خواهد بود.

 

اهمیت وضو هنگام خواب

رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم فرمود:

«کسی که با وضو بخوابد بستر او برایش مسجد می شود، و خوابش (ثواب کسی را دارد که) به نماز مشغول است تا این که شب را به صبح رساند. و اگر کسی بدون وضو خوابید بسترش برای او قبر خواهد بود و مانند مرداری می ماند تا صبح شود.»( مستدرک الوسائل: ج1، ص 42)

 

2- نماز اوّل وقت

دوّمین امر مستحبّ ـ و البته در حدّ وجوب ـ که مانع سقوط انسان می‌گردد، نماز اوّل وقت است. اصل نماز، مانع سقوط انسان است:

«إِنَّ الصَّلاه تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکرِ وَ لَذِکرُ اللَّهِ أَکبَرُ»[3]

اینکه نماز اوّل وقت با رعایت آداب و شرایط، مانع سقوط، تباهی و گمراهی انسان است. در واقع نمازی می تواند انسان را از گناه، فساد و فحشا نجات دهد که در اوّل وقت و دست کم با رعایت آداب ظاهری، پوشش مناسب و مۆدبانه و همراه با تعقیبات اقامه شود.

نماز

کسی که برای نماز خود اهمیت قائل نباشد، آن را اوّل وقت اقامه نکند، با عجله و بدون تعقیبات بخواند، نباید انتظار داشته باشد، این نماز او را از شرّ شیاطین جنّی و انسی حفظ کند. چنین نمازی نه تنها در ممانعت از سقوط بی‌ اثر است، بلکه عقوبات دنیوی و اخروی نیز در پی خواهد داشت.

 بی‌اعتنایی به نماز، تند تند خواندن آن و بی‌توجّهی به وقت فضیلت آن، نمی‌تواند از انحراف آدمی جلوگیری کند و مورد مذمّت شدید قرآن کریم نیز واقع شده است:

«فَوَیلٌ لِلْمُصَلِّینَ، الَّذینَ هُمْ عَنْ صَلاتِهِمْ ساهُونَ»[4]

آقاى مصباح مى گوید: آیت الله بهجت از مرحوم آقاى قاضى رحمه اللّه نقل مى کردند که ایشان مى فرمود: «اگر کسى نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد مرا لعن کند!

 

و یا فرمودند: به صورت من تف بیندازد.»

امام محمد باقر(علیه السلام) می فرمایند:"هر کس نماز واجب را در حالی که عارف به حق آن است در وقتش بخواند، به گونه ای که چیزی دیگر را بر آن ترجیح ندهد، خداوند برای وی برائت از جهنم می نویسد که او را عذاب نکند، و کسی که درغیر وقتش به جا آورد در حالی که چیزی دیگر را بر آن ترجیح دهد، خداوند می تواند او را ببخشد یا عذابش کند.(وسائل الشیعه، ج 3، ص 81)

اگر کسی با قرآن مأنوس شود، مطمئناً قرآن هم با او انس می‌گیرد و به او یاری می‌رساند.باید دانست که انس با قرآن در همه حالات، انسان را از همه آفات و بلیات حفظ می‌کند و مانع سقوط وی خواهد بود

اهمیت اقامه نماز صبح در اوّل وقت

بسیاری از مۆمنین، نماز ظهر، عصر، مغرب یا عشاء را در اوّل وقت اقامه می‌کنند، ولی نسبت به اوّل وقت نماز صبح، سهل‌انگاری می‌کنند. رعایت اوّل وقت در همه نمازها لازم و ضروری است، ولی نماز صبح از اهمیت بیشتری برخوردار است.

هر که موقع نماز صبح خواب بماند، باید بداند به راحتی گرفتار مکر و وسوسه شیاطین جنّی و انسی می‌‌شود و سقوط می‌کند.

 

3- انس با قرآن

سوّمین مستحب از مستحبّات که باعث عاقبت به خیری و مانع سقوط انسان می‌شود، انس با قرآن کریم است. ارتباط با کلام الهی فوق‌العاده مهم است و مانعی در برابر آفات و بلیات دنیوی و اخروی است. همچنین انس با قرآن، انسان را از شرور جنّی و انسی محفوظ می‌دارد.

قرآن، انسان را به راه‌های سلامتی هدایت می‌کند. به این معنی که علاوه بر گرفتن دست سالک، او را به جایی می‌رساند که به جز خدای سبحان، کسی را نمی‌بیند. افزون بر این، مسیر صحیح و راه رسیدن به خدای متعال را نیز به او نشان می‌دهد خداوند تعالی می‌فرماید:

«وَالَّذینَ جاهَدُوا فینا لَنَهْدِینَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنین‏»[العنکبوت / 69]؛ و کسانى که در راه ما جهاد کردند به یقین آنها را به راه‏هاى (وصول به مقام قرب) خود راهنمایى مى‏کنیم، و همانا خداوند با نیکوکاران است.

اگر کسی با قرآن مأنوس شود، مطمئناً قرآن هم با او انس می‌گیرد و به او یاری می‌رساند. باید دانست که انس با قرآن در همه حالات، انسان را از همه آفات و بلیات حفظ می‌کند و مانع سقوط وی خواهد بود. 

 

پی‌نوشت‌ها :

1- ارشاد القلوب، ج 1، ص 60

2- ثواب الاعمال، ص 18

3- عنکبوت / 45

4- ماعون / 5-4            

                                                                                                                                          فرآوری : محمدی

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


برگرفته شده از Sangar.blog.ir
چهارشنبه 24/7/1392 - 13:58
چگونه مردان بهترین لباس کار غیر رسمی را انتخاب کنند

پوشیدن یک لباس غیر رسمی برای دفتر کار یا برای شرکت در کنفرانس به این معنی نیست که لباس خیلی راحت بپوشیم. در عوض لباس می تواند در عین غیر رسمی بودن، باعث شود حرفه ای به نظر برسید. اجازه ندهید حس مدگرایی تان وقتی یک کار ورزشی انجام می دهید، از بین برود. آن هم در حالی که نیاز به تحت تأثیر قرار دادن برایتان در اولویت قرار دارد. لباس های کارتان هم باید طبق مد روز باشد و در عین حال هم حرفه ای به نظر برسد. رنگ های مناسب و پارچه و طراحی معقولی داشته باشد که هم برای کار و هم برای بازی مناسب باشد.

چگونه

1

چگونه مردان بهترین لباس کار غیر رسمی را انتخاب کنند
شلوار
اغلب اوقات تصور می شود که لباس غیر رسمی مناسب برای کار باید یک لباس خاکی رنگ باشد که اغلب چروک و گشاد و کثیف به نظر می رسد. اما شما از این روند تبعیت نکنید. در عوض می توانید شلوارهای قهوه ای مایل به زرد را با یک پارچه خوب انتخاب کنید که عالی به نظر برسید. می توانید این شلوار را با یک پیراهن با رنگ مناسب ست کنید تا سبک غیر رسمی تان کامل شود.

2

طبق مد
اگر چه ممکن است در لباس گلف راحت باشید، اما این لباس ها باعث می شوند شانه هایتان افتاده به نظر برسند و بنابراین کم اعتماد به نفس جلوه کنید. به جای آن بهتر است از پیراهن استفاده کنید که باعث می شود شانه هایتان پهن تر به نظر برسد و با اعتماد به نفس تر و قوی تر به نظر برسید. با پوشیدن یک پیراهن آبی نفتی یا آبی سلطنتی، درجه یک و عالی به نظر برسید.

3

چگونه مردان بهترین لباس کار غیر رسمی را انتخاب کنند
لباس غیر رسمی و در عین حال حرفه ای
اگر چه ممکن است بهتر باشد برای بسیاری از کارها از یک لباس غیر رسمی استفاده کنید، اما اگر آراسته نباشید نمی توانید مشتریان را تحت تأثیر قرار دهید. غیر رسمی و در عین حال درجه یک بودن را با ایجاد تنوع در لباس های روزانه تان حفظ کنید. اگر در یک میدان رقابتی قرار دارید، لباس های غیر رسمی تان می تواند شامل شلوار و یک پیراهن آبی باشد. از کت هم استفاده نکنید. برای غیر رسمی به نظر رسیدن می توانید آستین های خود را تا کنید.

4

چگونه مردان بهترین لباس کار غیر رسمی را انتخاب کنند
کفش زیبا
حتی اگر می خواهید لباس های غیر رسمی بپوشید، نمی توانید از کفش های بیش از حد غیر رسمی استفاده کنید، اما می توانید کفش های راحت بپوشید. از پوشیدن کفش های ورزشی خودداری کنید. کفش های مخصوص آهسته دویدن زیاد چشم گیر نیستند. در عوض کفش هایی از جنس چرم نرم و یا کفش های راحتی بپوشید تا حس مدگرایی تان را نشان دهید.

5

چگونه مردان بهترین لباس کار غیر رسمی را انتخاب کنند
یقه ی لباس
در هوای سرد پوشیدن چندین لباس روی هم ضروری است. علاوه بر این، این کار هم باید مطابق مد باشد. سعی کنید ظاهرتان شسته رفته و تمیز باشد و پیراهن تان و یقه اش و آستین های آن مرتب باشند.

6

چگونه مردان بهترین لباس کار غیر رسمی را انتخاب کنند
ژاکت پشمی راحت
اگر قد متوسطی دارید، لباس هایی انتخاب کنید که قدتان را بلندتر نشان دهد. این لباس ها می تواند یک شلوار، پیراهن دکمه دار و یک ژاکت کش باف پشمی باشد. دکمه های ژاکت را ببندید و یک شوار به همان رنگ بپوشید. به نظر نمی آید چیزی مناسب تر از ژاکت باشد، ولی می توانید لباس های دیگر را هم امتحان کنید.

7

چگونه مردان بهترین لباس کار غیر رسمی را انتخاب کنند
شلوار مخمل
یک ترکیب کامل بین لباس غیر رسمی و لباس معمول می تواند با پوشیدن شلوار مخمل کبریتی به دست بیاید که در رنگ های مختلف موجود است و با ژاکت پشمی کش باف یا حتی یک ژاکت کشمیری زیپ دار، ست می شود. می توانید این شلوارها را با پیراهن هنلی بپوشید.

8

چگونه مردان بهترین لباس کار غیر رسمی را انتخاب کنند
یک لباس رویی برجسته و مناسب
وقتی لباس غیر رسمی می پوشید لباسی که روی آنها می پوشید بیشتر از لباس هایی که زیر آن پوشیده اید در ظاهرتان تأثیر خواهد داشت. به عنوان مثال یک کت چنین تأثیری خواهد داشت.

http://phow.ir

چهارشنبه 24/7/1392 - 7:17
چگونه عکس پانوراما بگیریم

عکس های پانورامیک یا وسیع این مزیت را دارند که می توان با یک دوربین، تعدادی عکس گرفت و آنها را کنار هم قرار داد. عکس های پانورامیک مخصوص عکاسان حرفه ای یا صاحبان دوربین آنچنانی نیست. هرکسی می تواند عکس پانوراما بگیرد؛ بنابراین گرفتن عکس پانوراما را یاد بگیرید و از عکس هایی که می گیرید لذت ببرید.

چگونه

1

چگونه با گرفتن عکس پانوراما از عکاسی لذت ببریم
منظره را انتخاب کنید و ببینید چه نوع عکس پانورامایی می خواهید بگیرید. مناظر دور مثل کوه ها، دریاچه های آرام و غروب، خوب هستند. چون بین عکس ها اختلاف منظر ایجاد نمی شود. عکس پانوراما می تواند دو عکس باشد یا حتی 50 عکس یا بیشتر.
عکس ها اگر به صورت افقی گرفته شوند، عریض می شوند. عکس های عمودی، دراز تر می شوند. مثلاً برای گرفتن عکس از یک آبشار، عکس را به صورت عمودی بگیرید. برای عکس گرفتن از همه چیز اطراف، عکس 360 درجه ای بگیرید.

2

تنظیمات دوربین را تغییر دهید. اگر دوربین شما قابلیت پانوراما دارد، از آن استفاده کنید. قابلیت پانوراما در دوربین یا موبایل، به شما کمک می کند تا عکس ها را به خوبی کنار هم بگیرید. اگر دوربین شما DSLR است، آن را در حالت Manual قرار دهید. در حالت Automatic، دوربین هر عکس را با وضوحی متفاوت می گیرد.

3

چگونه با گرفتن عکس پانوراما از عکاسی لذت ببریم
میزان نور را ثابت کنید. چندتا عکس امتحانی بگیرید تا میزان نور بدست آید. بعد نور را تنظیم کنید تا عکس ها نه زیاد روشن شوند و نه تاریک.

4

چگونه با گرفتن عکس پانوراما از عکاسی لذت ببریم
فوکوس را تنظیم کنید. لنز را در حالت Manual قرار دهید. در این حالت، هر بار فوکوس دوربین عوض نمی شود.

5

چگونه با گرفتن عکس پانوراما از عکاسی لذت ببریم
یک لنز انتخاب کنید. شاید بهتر باشد از یک لنز زاویه پهن برای عکس های پانورامیک استفاده کرد، اما لنز، پراش های عکس را کمتر می کند. برای داشتن عکس های پانورامیک خوب، لنز بین 25 تا 50 میلیمتری انتخاب کنید.
در صورت امکان، از لنز اولیه که یک فاصله کانونی داشته و زوم نمی کند، استفاده کنید. هرگونه فیلتر یا پلاریزه را بردارید. در غیر اینصورت بین هر عکس تغییر رنگ ایجاد می شود.

6

چگونه با گرفتن عکس پانوراما از عکاسی لذت ببریم
سه پایه خود را آماده کنید. سه پایه، دوربین را ثابت نگه داشته و کنترل آن را راحت تر می کند. سه پایه را روی سطح صاف قرار دهید تا لیز نخورد. قبل از عکس گرفتن، آن را امتحان کنید تا به خوبی به هر جهتی برگردد. بدون سه پایه هم می توان عکس پانورامیک گرفت، اما بسیار مشکل خواهد بود.

7

چگونه با گرفتن عکس پانوراما از عکاسی لذت ببریم
نقطه شروع و پایان را مشخص کنید. در طول عکاسی، دوربین را باید کاملاً ثابت نگه دارید. پس باید بدانید که از کجا شروع کرده و روی چه چیز تمام کنید.

8

عکس بگیرید. از سوژه مورد نظر شروع به عکاسی کنید. به جای LCD از چشمی استفاده کنید. هر عکس باید حدود 30 تا 50 درصد عکس قبلی را پوشش دهد.
مراقب اشیاء متحرک باشید، چرا که در عکس، واضح نمی افتند. مثل شاخه های در حال حرکت یا موج دریا. دوربین را هم ارتفاع با چشم خود بگیرید. در غیر اینصورت عکس ها اختلاف منظر پیدا می کنند. از زوم کردن روی جزئیات خودداری کنید، چون با عکس قبلی هماهنگ نخواهد بود.

9

چگونه با گرفتن عکس پانوراما از عکاسی لذت ببریم
عکس ها را به هم بچسبانید. این کار را با نرم افزارهای ویرایش عکس انجام دهید. مثل Photoshop، Hugins و PTGui که دوتای آخری به صورت مجانی قابل دانلود هستند.
عکس ها را به کامپیوتر ریخته و داخل یک فولدر قرار دهید. بهتر است آنها را به ترتیب شماره گذاری کنید تا هر بخش مرتب کنار هم قرار گیرند. در Adobe Photoshop می توانید عکس ها را انتخاب کنید و بعد روی “Merge to Panorama” کلیک کنید تا عکس را به صورت پانوراما تحویل دهد.

10

عکس پانوراما را پرینت کنید. این عکس ها بعد از پرینت بسیار زیبا می شوند، چون فضای زیادی از یک منظره را در یک قاب جا داده اند. این عکس ها را در سایز های بزرگ چاپ کنید و از پانوراما لذت ببرید.

نکات و هشدارها

اگر سه پایه ندارید، دست ها را به بدن خود نزدیک نگه دارید و هنگام گردش، نیمه بالای بدن خود را بگردانید. باید خود را مانند سه پایه نگه دارید. قدم بر ندارید چون عکس ها خراب می شوند.
هر عکس را پس از گرفتن چک کنید تا نور و سایر تنظیماتش درست باشد.

http://phow.ir

چهارشنبه 24/7/1392 - 7:17
چگونه آلبوم کودک درست کنیم

پدر و مادر، خانواده و دوستان، می توانند یک آلبوم کودک درست کنند و در آن خاطراتی که با نوزاد داشتند را ثبت کنند. این آلبوم ها می توانند بسیار متنوع باشند چون هر کسی می تواند با خلاقیتی که دارد یک آلبوم زیبا بسازد. کسانی که این دفتر خاطرات را دارند، می توانند بهترین لحظاتی که با کودک داشتند را حفظ کنند. وقتی هم که کودک بزرگ شد، روزی می نشیند و این آلبوم را ورق می زند.

چگونه

1

چگونه آلبوم کودک درست کنیم
تم مخصوصی برای آلبوم انتخاب کنید. تمی که انتخاب می کنید می تواند به عکس هایی که داخل آلبوم است ربط داشته باشد. اگر عکس ها از بیمارستان و تولد باشد، تم آلبوم می تواند همان حالت را داشته باشد. یا اگر از تعطیلات است، تم می تواند ساحل یا طبیعت باشد.
بعضی از آلبوم ها تم خاصی ندارند و فقط عکس یک کودک روی آنهاست. این هم اشکالی ندارد، اما چون داخل آلبوم پر است از عکس های بچه، شاید این تم کمی ناخوشایند به نظر برسد.

2

چگونه آلبوم کودک درست کنیم
لوازمی که از فروشگاه خریدید را یک جا جمع کنید.
دفتر و کاغذی انتخاب کنید که مناسب تم باشد. می توانید برای تزیین بهتر آلبوم تان، برچسب، قاب عکس کاغذی، مداد رنگی، عکس برگردان، استمپ، قیچی کاردستی و هر چیز دیگری انتخاب کنید.

3

چگونه آلبوم کودک درست کنیم
خاطرات شخصی خود را وارد دفتر کنید.
خیلی از پدر و مادرها چیزهایی مثل جای پا و دست نوزاد، برگه تولد، کارت ها، تبریک ها، دستبند بیمارستان، سونوگرافی، منوی کافه بیمارستان، بریده ای از روزنامه ها و بلیط های هواپیما را نگه می دارند.

4

چگونه آلبوم کودک درست کنیم
کاغذ رنگی ها را به دفتر چسبانده یا وصل کنید. مطمئن شوید که کاغذ به اندازه کافی باشد تا همه عکس ها داخلش جا بگیرند.

5

چگونه آلبوم کودک درست کنیم
با استفاده از لوازمی که تهیه کردید، عکس ها و یادگاری ها را تزیین کنید.
مثل درست کردن فریم های کاغذی، چسباندن برچسب و بریدن گوشه ها با قیچی کاردستی.

6

چگونه آلبوم کودک درست کنیم
عکس ها و یادگاری های تزیین شده را وارد دفتر کنید.
جای عکس ها را عوض کنید، کج کنید و خلاصه مدل دهید تا جالب به نظر برسند. بعضی ها هم دوست دارند عکس ها را به ترتیب زمانی قرار دهند تا داستانی را روایت کند.

7

چگونه آلبوم کودک درست کنیم
جاهای خالی را با وسایلی که خریدید تزیین کنید. می توانید با خودکارهای رنگی، یادداشت های کوچکی بنویسید.

نکات و هشدارها

می توانید از کتاب های شعر و سخنان بزرگان، برای نوشتن یادداشت ها الهام بگیرید.
یادداشت هایی که با دست خط خودتان، ماجرایی جالب و خنده دار تعریف می کند، بسیار به یادماندنی می شود.
قبل از اینکه عکس یا یادگاری را بچسبانید، اول آن را روی کاغذ قرار دهید و امتحان کنید. چون اگر بچسبانید، دیگر کنده نمی شود و عکس و دفتر خراب می شوند.

http://phow.ir

چهارشنبه 24/7/1392 - 7:17
چگونه خمیر بازی درست کنیم

خمیر بازی برای بچه ها نه تنها راهی برای گذراندن وقت است بلکه باعث تقویت مهارتهای خلاقانه در آنها می شود. کودکان و نوجوانان اشتیاق زیادی برای بازی با خمیر دارند. نگهداری مقدار زیادی خمیر که آن را از فروشگاه ها تهیه کرده اید، می تواند مشکل باشد. در عوض بچه ها می توانند با خمیری که خودتان به راحتی در آشپزخانه درست کرده اید بازی کنند.

چگونه

خمیر پخته

1

به اندازه 2 فنجان آب را در یک ماهیتابه بزرگ بریزید.

2

چند قطره رنگ خوراکی به آب اضافه کنید و آن را هم بزنید. روغن هم اضافه کنید.

3

در یک کاسه 2 فنجان آرد و مقداری کرم تارتار را با استفاده از چنگال با هم مخلوط کنید.

4

سریع مخلوط آرد را در آب بریزید و تا زمانی که مخلوط صاف و یکدستی به دست آمد آن را هم بزنید.

5

ماهیتابه را روی اجاق بگذارید و آن را روی حرارت متوسط تنظیم کنید. مخلوط را تا جایی که حالت خمیری پیدا کند هم بزنید. سپس آن را از روی اجاق برداشته و قبل از استفاده به مدت 30 دقیقه در یخچال قرار دهید.

خمیر نپخته

6

به اندازه 2 فنجان آب را در یک کاسه بریزید. چند قطره رنگ خوراکی به آن اضافه کنید و مخلوط را هم بزنید.

7

آرد و نمک را به کاسه اضافه کنید.

8

با دست تان مخلوط را در کاسه هم بزنید تا به شکل خمیر در بیاید. خمیر را از کاسه بیرون بیاورید و آنقدر با دستتان ورز دهید تا صاف و یکدست شود.

نکات و هشدارها

وقتی از خمیر استفاده نمی کنید آن را در یک ظرف پلاستیکی در بسته نگهداری کنید تا خشک نشود. خمیر در طول زمان ممکن است خشک شود، اما اگر آن را در داخل یک حوله مرطوب درون ظرف پلاستیکی نگهداری کنید دیرتر خشک می شود.

http://phow.ir

چهارشنبه 24/7/1392 - 7:17
چگونه عادت خوب درس خواندن را در کودکان تشویق کنیم

یکی از مهم ترین کارهایی که به عنوان پدر یا مادر باید برای فرزندانتان انجام دهید، تشویق خوب درس خواندن مطالعه است. به فرزندانتان نشان دهید که اهمیت دادن به آموزش مهم است و نیاز به تلاش فراوان دارد. با این کار به آنها کمک می کنید که در طول زندگی به یادگیری علاقه داشته باشند و در مسیر درستی قرار بگیرند تا در آینده به موفقیت شغلی و شادی برسند. مهارت ها و ارزش هایی که فرزندانتان از شما یاد می گیرند به آنها اجازه می دهد به استقلال و خود انگیزشی برسند.

چگونه

1

چگونه عادت خوب درس خواندن را در کودکان تشویق کنیم
از 2 سالگی کودک فعالیت های علمی مثل خواندن کتاب، طراحی/ نقاشی، یادگیری حساب ساده، تمرین دستور زبان پایه، یادگیری یک زبان خارجی و یادگیری کلمات جدید از طریق نقاشی و … را به او معرفی کنید.
هر چقدر که فرزندانتان می خواهند اسباب بازی، گیم، وسایل هنری، کتاب کار، فلش کارت، و دیگر وسایلی که برای یاد گیری مفید هستند، برایشان فراهم کنید. حتی می توانید خودتان یا به همراه فرزندتان این چیزها را درست کنید.
مطمئن شوید که زمان با کیفیتی را با فرزندانتان می گذرانید. بنابراین پیش آنها بنشینید و تماشا کنید که چگونه فعالیت هایشان را انجام می دهند. وقتی کتابی به دست شان می دهید، آنها را به حال خود رها نکنید. حتی اگر خودشان می توانند آن را بخوانند، برایشان جالب تر است که این کار را با مشارکت شما انجام دهند. بنابراین اجازه دهید کتاب را برای شما بلند بخوانند.
کودکان عاشق این هستند که وقتشان را با والدین بگذرانند و توجه آنها را جلب کنند. اگر کاری کنید که فعالیتهای علمی به صورت منظم بخشی از برنامه روزانه شان شود، فرزندانتان به یادگیری وابسته می شوند و از آموزش به دیگران احساس رضایت می کنند.

2

چگونه عادت خوب درس خواندن را در کودکان تشویق کنیم
وقتی کودکان از مدرسه – و به احتمال زیاد از مهد کودک– تکلیف خانه دریافت می کنند، به آنها یاد بدهید که بعد از اینکه از مدرسه برگشتند، زمانی را به انجام آن اختصاص دهند. به آنها بگویید که ساعت مشخصی بعد از مدرسه باید به انجام تکالیف اختصاص داده شود اما اگر هر چه زودتر آن را انجام دهند، زودتر می توانند بازی کنند.
به جای اینکه کودکان را بلافاصله بعد از مدرسه مجبور به انجام تکالیف کنید، می توانید زمانی را به عنوان وقت آزاد تعیین کنید و پس از آن برای ساعت انجام تکالیف برنامه ریزی کنید. معمولاً ساده تر و بهتر است که قبل از این که مشغول بازی و جیغ و داد شوند آنها را وادار به انجام تکالیفشان کنید.
برنامه ریزی برای “زمان انجام تکالیف” برای هر روز هفته، در سنین پایین بسیار مهم است زیرا انجام تکالیف را برای کودکان نسبتاً آسان و لذت بخش می کند. تا زمانی که کودکان نرم و انعطاف پذیر هستند، با کمال میل راهنمایی های شما را دنبال می کنند و تکالیفشان را درست بعد از مدرسه انجام می دهند. اگر از این سن آنها را وادار به این کار کنید، خودشان در آینده آن را انجام خواهند داد.
در تعطیلات آخر هفته هم باید یک ساعت (به طور مثال 3 تا 4 بعدازظهر) را به عنوان زمان انجام تکالیف مدرسه یا کارهای علمی – که خودتان آماده کرده اید- تعیین کنید. این می تواند زمان خوبی برای دنبال کردن فعالیت های ذکر شده در مرحله اول باشد.

3

چگونه عادت خوب درس خواندن را در کودکان تشویق کنیم
وقتی بچه ها در سنینی هستند که استقلال بیشتری می خواهند، کمی از زمان تعیین شده توسط شما سر پیچی می کنند. نیمه اول سال های مدرسه (کلاس 5 ام تا 7 ام) – بسته به سرعت بلوغ فرزندتان- زمانی است که ممکن است این اتفاق بیافتد.
به آنها یادآوری کنید که درست بعد از مدرسه تکالیف شان را انجام دهند، اما خیلی روی چگونگی انجام آن دقیق نشوید. لازم نیست بدانید چه تکالیفی برای انجام دارند. با این حال ممکن است بخواهید برگه های تکالیف شان را چک کنید و وظایف روزانه شان را بدانید تا مطمئن شوید فرزندتان تکالیفش را کامل انجام داده است.
در سال های میانی مدرسه، فرزندان شما کلاس های مختلفی دارند و برای هر کدام از آنها باید تکلیفی انجام دهند و وظایف روزانه شان زیاد می شود. آنها را تشویق کنید که تکالیف شان را برای شب قبل از کلاس نگذارند. در عوض هر روز مقداری از آن را انجام دهند. به این ترتیب مجبور می شوند زودتر تکالیفشان را شروع کنند.

4

وقتی فرزندتان کلاس 8 ام یا بالاتر از آن است، کمتر انجام تکالیف را به او یادآوری کنید و ببینید چگونه پاسخ می دهد. آیا بدون اینکه شما او را به فعالیت وادار کنید، به انجام تکالیفش بعد از مدرسه ادامه می دهد؟ اگر چنین است تبریک می گوییم : شما موفق شده اید فرزندتان را به یک درس خواندن مؤثر عادت دهید! اما اگر اینطور نیست او را برای این بی مسئولیتی تنبیه کنید و نظارت تان را تا زمانی که لازم است ادامه دهید.
به فرزندانتان بگویید که اگر در انجام تکالیف از خود ابتکار عمل نشان دهند و بتوانند به طور مستقل روی انجام تکالیف مدیریت داشته باشند، با حمایت تان به آنها پاداش می دهید.

5

چگونه عادت خوب درس خواندن را در کودکان تشویق کنیم
زمانی که تکالیف فرزندانتان بیشتر و سخت تر می شود، روش های مطالعه مؤثر را به آنها یاد بدهید تا از پس حجم جدید تکالیف بر بیایند. پیشنهادات در این زمینه عبارتند از :
همه وظایف را در یک لیست یا دفترچه وظایف روزانه بنویسید.
در پروژه های بلند مدت، می توانید قبل از رسیدن موعد نهایی، برای مراحل خاصی از آن موعد تعیین کنید.
برای به خاطر سپردن کلمات، اعداد کلیدی، تاریخ، مفاهیم زبانهای خارجی و … از فلش کارت استفاده کنید.
حداقل 3 روز قبل از امتحان شروع به مطاله کنید تا مطالب بیشتر در ذهن تان بماند.
وقتی برای امتحانات میان ترم یا پایان ترم درس می خوانید، مطالعه خود را به چند بخش تقسیم کنید و از قبل تصمیم بگیرید که هر بخش را چه زمانی می خواهید بخوانید.
با همکلاسی هایتان گروه هایی برای درس خواندن تشکیل دهید.
در کلاس به طور دقیق یادداشت برداری کنید و یادداشت ها را بعد از مدرسه مطالعه کنید تا بهتر در ذهن تان بماند. (بنابراین شب امتحان فهم مطالب بسیار ساده تر خواهد شد)

6

حتی زمانی که فرزندانتان به دبیرستان می روند و باید خودشان روی درس خواندن شان مدیریت داشته باشند، از آنها در مورد پروژه ها/ امتحانات آینده سوال کنید و برنامه آنها برای انجام تکالیفشان را جویا شوید. حتی اگر از فرزندانتان در مورد جزئیات برنامه شان نپرسید، سوال شما باعث می شود که به آنها یادآوری شود که باید زودتر از موعد کارشان را شروع کنند، برنامه ریزی کنند و زود کارشان را تمام کنند. باید به موفقیت تحصیلی فرزندانتان توجه نشان دهید و به آنها برای خوب درس خواندن پاداش دهید.

نکات و هشدارها

به رفتار خوب فرزندانتان با آزاد گذاشتن آنها برای بازی کردن با دوستان شان پاداش دهید. به خصوص زمانی که فرزندتان مستقل تر می شود. این کار آنها را تشویق می کند که در آینده کارهایشان را خوب انجام دهند.
اجازه دهید فرزندانتان کارهای شما مثل خواندن کتاب، آماده شدن برای سخنرانی جلوتر از زمان و … را ببینند تا از فعال بودن شما الگو بگیرند.
وقتی برای فرزندتان فعالیت های علمی آماده می کنید، هر از چند گاهی سراغ برنامه های درسی هم بروید و به عنوان مثال دوشنبه و چهارشنبه را به ریاضی، سه شنبه و پنج شنبه را به مطالعه و جمعه ها را به هنر اختصاص دهید. به این ترتیب احتمال کمتری وجود دارد که فرزندتان از انجام این فعالیت ها خسته شود.
اگر فرزندتان کارهایش را در زمان تعیین شده انجام نمی دهد برای او تنبیهی در نظر بگیرید. تعیین کردن یک زمان مشخص برای درس خواندن تنها راه ایجاد یک روال ثابت مطالعه برای فرزندتان است.
اجازه دهید فرزندانتان هم در مورد زمان درس خواندن نظر بدهند. در صورتی که دلیل مناسبی برای به تعویق انداختن زمان کارشان دارند، به حرف آنها گوش دهید. سعی کنید به طور معقول و منطقی با آنها سازش کنید تا تشویقشان کنید که تفکر مستقلی داشته باشند.
به یاد داشته باشید که بعضی از بچه ها یادگیری شان با همکلاسی ها و خواهر و برادرشان متفاوت است. مؤسسات معتبری وجود دارند که می توانند با حمایت و آموزش شخصی کودکان، باعث ایجاد عادات خوب تحصیلی در آنها شوند. گاهی اوقات فرزندان به خوبی به راهنمایی هم پدر و هم مادرشان و سایر افراد بزرگتر از خودشان پاسخ می دهند.
اگر فرزندتان با شما همکاری نمی کند و به زمان درس خواند بعد از مدرسه اعتراض می کند، نا امید نشوید و بر روالی که تعیین کرده اید پافشاری کنید. صبور باشید، پیشنهاد کنید که فرزندتان هر سوالی دارد از شما بپرسد و به او بگویید نتیجه تلاش خود را در آینده می بیند.
اگر فرزند شما به طور طبیعی در یک زمینه خاص استعدادی ندارد و/ یا به یک موضوع (برای مثال ریاضی) علاقه ندارد، به او کمک کنید و تشویقش کنید. با مسائل ساده تر که می دانید از پس آن بر می آید شروع کنید تا اعتماد به نفس لازم برای حل مسائل سخت تر را پیدا کند.

قطعا دوست دارید فرزندتان خوب درس بخونن. شما برای تشویق عادت خوب درس خوندن در بچه هاتون چی کار می کنید؟

http://phow.ir

چهارشنبه 24/7/1392 - 7:8
چگونه سال تحصیلی سالمی را بگذرانیم

هر سال تحصیلی جدید دوستان، معلمان، کتاب ها و تکالیف جدید و احتمالا میکروب های جدیدی با خود به ارمغان می آورد. اما نگران نباشید چون الزاما این به معنی بیماری های جدید برای شما نیست. در این چگونه راهنمای و یادآوری هایی داریم تا با پیگیری آن ها بتوانید امسال رکورد بیشترین حضور در مدرسه را در طول سال های تحصیلی بزنید.

چگونه

1

چگونه سال تحصیلی سالمی را بگذرانیم
دست های خود را قبل از خوردن خوراکی، بعد از عطسه یا سرفه، استفاده از دستشویی، بعد از دست دادن با کسی، و هر وقت احساس کردید دستتان کثیف شده است؛ بشویید. این شستشو حداقل باید 20 ثانیه طول بکشد؛ می توانید آرام از یک تا بیست بشمارید و یا دو بار آهنگ “تولدت مبارک” را با خود زمزمه کنید.

اگر آب و صابون در اختیارتان نبود از ژل های ضدعفونی کننده استفاده کنید.

2

چگونه سال تحصیلی سالمی را بگذرانیم
هنگام عطسه یا سرفه از دستمال کاغذی استفاده کنید و برای دور انداختن آن سعی نکنید رکورد گینس را در پرتاب دستمال کثیف در سطل زباله جا به جا کنید.

اگر تا پیش از اینکه عطسه یا سرفه کنید نمی توانید دستمالتان را آماده کنید؛ آرنج تان را خم کنید و جلوی عطسه یا سرفه تان را بگیرید.

3

هر روز یک قرص مولتی ویتامین بخورید. در این مورد با پزشکتان مشورت کنید تا دوز مناسب را به شما بگوید.

4

لیوان یا بطری آب خوری و نوشیدنی تان را در اختیار دوستتان نگذارید و شریکی از آن استفاده نکنید. چون ممکن است دوست شما نداند که بیمار است و میکروب های بیماری زا را به شما هم منتقل کند.

5

شانه، برس یا کلاه خودتان را به دیگران ندهید. چون موجودات ریزی مانند شپش می توانند در آن ها پنهان شده و از فردی به فرد دیگر منتقل شوند.

6

چگونه سال تحصیلی سالمی را بگذرانیم
اگر بعد از مدرسه، تمرین ورزشی یا مهمانی به خانه آمدید و احساس تب یا بیماری می کنید، در خانه بمانید. و به دکتر مراجعه کنید.

برای از بین بردن میکروب ها ظروف خود را با مواد شوینده و آب داغ بشویید.

7

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان بیمار شدید از مهمانی ها و مراسم و جمع های خانوادگی دور بمانید. ممکن است پدربزرگ، مادربزرگ و عموزاده های کوچک شما واکنش قوی تری به بیماری تان نشان دهند.

اگر دوست یا یکی از اعضای خانواده شما بیمار شده او را نبوسید یا در آغوش نگیرید.

8

چگونه سال تحصیلی سالمی را بگذرانیم
زیاد میوه و سبزیجات بخورید. استفاده از میوه و سبزیجات و داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند به تقویت سیستم ایمنی شما و مبارزه با میکروب ها پیش از اینکه بیمار شوید کمک کند.

9

هر شب 8 ساعت (یا بیشتر) خواب شبانه می تواند بدن شما را تقویت کرده و به شما برای مبارزه با عفونت ها یاری دهد.

10

از دستفروشان یا مکان های غیر مجاز فروش اغذیه، خوراکی نخرید.

11

هر روز ورزش کنید و از هوای تازه استفاده کنید چون هوای بیرون نسبت به هوای راکد داخل ساختمان میکروب کمتری دارد.

12

اگر در شهرتان آنفولانزا شایع شده از حضور در مکان های شلوغ مانند سینماها یا مراکز خرید اجتناب کنید.

13

چشم ها، بینی و دهانتان را دستمالی نکنید؛ این مناطق قابلیت جذب و پخش میکروب ها را دارند.

هندزفری یا هدست تان را مشترک با دوستان استفاده نکنید چون آن ها مکان خوبی برای پناه گرفتن میکروب ها و انتقال بیماری هستند.

14

چگونه سال تحصیلی سالمی را بگذرانیم
اگر پزشک یا مدرسه به شما توصیه می کنند که از واکسن آنفولانزا استفاده کنید؛ این کار را به تأخیر نیندازید.

 http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=922

چهارشنبه 24/7/1392 - 7:8