تعداد مطالب : 609
تعداد نظرات : 771
زمان آخرین مطلب : 2517روز قبل

آیا هیپنوتیزم همان تأثیر دارونما را بر ذهن انسان دارد ؟

پژوهش‌های علمی متعدد ارتباط و تأثیر ذهن بر ساز و كار جسم را به اثبات رسانده است.

http://files.tabnak.com/pics/201006/201006151455404661.jpgاثرات استرس شامل جویدن ناخن، تیك‌های عصبی، تشویش ذهن، رفتارها و افكار وسواس‌گونه، بیخوابی و بد‌خوابی، اسپاسم و فشارهای عضلانی، اضطرابات مزمن، افسردگی، عدم‌اعتماد به نفس، ترس‌ها، كم‌اشتهایی یا پراشتهایی بیش از حد، اختلالات گوارشی، یبوست، گردش خون ضعیف، تنفس‌های سخت، تپش قلب، لكنت زبان، سردردها، شروع یا تداوم عادت‌های بد همچون وابستگی به سیگار، مسكن‌ها، غذا و كافئین می‌شود.

هر یك از این مشكلات روانی به‌خودی خود می‌تواند آغازگر انواع مختلف بیماری‌های دیگر جسمی باشد. اثرات استرس طولانی مدت یا دوره‌ای می‌تواند به دستگاه تنفس، سیستم غددی و عصبی آسیب رساند. ارتباط عمیق بین ذهن و جسم و تأثیرگذاری‌های همزمان آنها بر هم منجر به استفاده از هیپنوتراپیست‌ها به‌عنوان جزء لاینفك كادر پزشكی به‌منظور تسكین درد و تسریع بهبودی روند درمان می‌شود كه بهنام لطفی كارشناس ارشد هیپنوتراپی از دانشگاه صنعتی شریف در مطلبی كه پیش رو دارید به آن پرداخته است.

در سال 2007 سازمان غذایی و دارویی آمریكا اعلام كرد برخی از داروها خطر شكستگی استخوان در زنان را افزایش می‌دهد. در نوامبر همان سال ایالات متحده و اروپا خواستار احتیاط بیشتر پزشكان در مصرف برخی از داروها همچون Avandia به‌علت اثر‌گذاری بر افزایش حملات قلبی شدند.

ارتباط عمیق بین ذهن و جسم و تأثیر گذاری‌های همزمان آنها بر هم منجر به ایجاد مراكز بیمارستانی بزرگ در سراسر دنیا و استفاده از هیپنوتراپیست‌ها به‌عنوان جزء‌لاینفك كادر پزشكی به‌منظور تسكین درد و تسریع بهبودی در روند درمان شده‌ است. در بیمارستان منچستر انگلستان توسط پروفسورWhorwell و همچنین در دانشگاه كارولینای شمالی آمریكا از هیپنوتیزم برای درمان سندرم روده تحریك‌پذیر(IBS) استفاده می‌‌شود. در اینگونه بیماران به‌دلیل مقاومت دستگاه گوارش، استفاده از هیپنوتراپیست‌ها روند و كنترل درمان را بهبود می‌بخشد.

در دانشگاه واشنگتن برای كاهش دردهای ناشی از سوختگی از هیپنوتیزم استفاده می‌شود. در چندین مركز بیمارستانی وابسته به دانشكده پزشكی هاروارد به‌منظور سرعت بخشیدن به بهبود درمان ناشی از جراحی‌ها، هیپنوتراپیست‌ها را به استخدام درآورده‌اند. در یكی از تحقیقات انجام گرفته در دانشگاه هاروارد مشاهده شد حتی هیپنوتیزم روی شكستگی استخوان نیز تأثیر‌گذار بوده و زمان بهبودی را به چندین هفته كاهش می‌دهد. همچنین مطالعات آنها نشان از تأثیر مثبت درمان با هیپنوتیزم برای جراحی سرطان پستان دارد.

مؤسسه ملی سرطان آمریكا پس از مطالعه 200 بیمار با سن متوسط 5 /48 سال كه تحت 15 دقیقه هیپنوتیزم قبل از عمل و یك ساعت توده‌برداری سرطان پستان بوده‌اند و مقایسه آنها با بیمارانی كه تنها تحت بیهوشی بدون هیپنوتیزم بوده‌اند، نشان داد كه بیماران گروه اول 6 /10دقیقه زمان كمتری را در اتاق عمل سپری كرده‌اند، استفاده از آرام بخش‌ها در این بیماران 34درصد كاهش یافته است، همچنین این موارد در آنها تقلیل یافته است: 53درصد درد، 74درصد حالت تهوع، 46درصد خستگی، 47درصد ناراحتی، و 74درصد اضطراب در هنگام ترخیص. هزینه تجهیزات جراحی در هر بیمار 856دلاربود.

اما با مداخله هیپنوتیزم این رقم به 7 /772 دلار كاهش یافته است، یعنی 9درصد كه این كاهش هزینه به تبع خود كاهش هزینه پرسنلی و عوارض درد پس از جراحی، تهوع و خستگی را در پی دارد كه هر كدام از این عوامل می‌تواند منجر به طولانی‌شدن درمان و بستری‌های پیش‌بینی نشده در بیمارستان شود. الویرا لانگ، مدیر رادیولوژی در مركز پزشكی بوستون گزارش داد كه در طول درمان عروق و كلیه، بیمارانی كه بیهوش نمی‌‌شوند و در حالت هیپنوز بی‌حس می‌شوند شانس بهتری از نظر درمان نسبت به بیماران مشابه دارند.

دكتر دیوید اشپیگل از دانشگاه استنفورد می‌گوید: «درست است كه هیپنوتیزم شبیه سحر و جادو پر سر و صداست، اما واقعیت این است كه شواهد دال بر تأثیر شگرف آن بر درمان بیماران دارد». امروزه از هیپنوتیزم در پزشكی برای زایمان‌های بدون بیهوشی طبیعی و سزارین، دندانپزشكی، كاهش وزن، ترك اعتیاد، بیمارهای جنسی، سندرم روده تحریك‌پذیر، درمان انواع مختلف سرطان‌ها و حتی فعالیت‌های ورزشی استفاده می‌‌شود.‌

در زمینه مسائل روانی همانگونه كه ابتدای گزارش ذكر شد تمام موارد بیان شده در قسمت استرس هم در حیطه درمان به شیوه هیپنوتیزم است. هیپنوتیزم با ایجاد آرامش و افزایش اعتماد به نفس، بیمار را در درمان بیماری‌های روان‌تنی یاری می‌دهد. هیپنوتیزم با تنظیم فشار خون، ضربان قلب و یا اتساع یا انقباض عروق در قبل و هنگام عمل جراحی می‌تواند متخصص جراحی و بیمار را یاری كند و در بعضی از بیمارانی كه دارای مشكلات قلبی هستند و درصد ریسك بیهوشی در آنها بالاست بسیار تأثیر‌گذار باشد.

بر همین اساس انجمن پزشكی بریتانیا در سال1955 و آمریكا در سال1958 هیپنوتیزم را به‌عنوان یك ابزار مناسب و یك روش بسیار با ارزش در درمان بیماری‌ها به رسمیت شناختند و در بعضی از كشورها هنوز به‌عنوان طب مكمل بدان نگریسته می‌شود. سؤالی كه امروزه انسان با آن روبه‌رو است و جوابی بس تامل برانگیز دارد اینكه به‌راستی انسان امروزه از چند درصد توانایی مغز خود استفاده و بهره می‌برد؟ برخی از دانشمندان آن‌را 2درصد، برخی 4درصد، اینشتین این رقم را 7درصد و دیگران در بهترین حالت آن‌را 10درصد می‌دانند. این بدان معناست كه در خوشبینانه‌ترین حالت 90درصد از پتانسیل بكر مغز انسان بدون استفاده باقی می‌ماند. به‌راستی چه مقدار بشر امروزی در پی استفاده مطلوب از مغز برآمده است؟

سؤال دیگری كه در اینجا مطرح است این است كه آیا هیپنوتیزم همان تلقین است؟ بررسی دكتر اروین در مودنا ایتالیا حكایت از آن دارد كه كاركرد مغز در هیپنوتیزم و تلقین بدون هیپنوز كاملاً متفاوت از همدیگر هستند. او برای دست یافتن به این نتایج دو گروه از افراد را مورد تجزیه و تحلیل اسكن‌های مغزی قرار داد. گروه اول كسانی بودند كه طرح‌های سیاه و سفید را با كمك هیپنوتیزم به‌صورت رنگی می‌دیدند.

دسته دوم افراد بسیار تلقین‌پذیری بودند كه بدون هیپنوز تصاویر سیاه و سفید را تنها با تلقینات داده شده به آنها رنگی می‌دیدند. در گروه اول كورتكس دیداری مغز هنگام دیدن تصاویر مغز فعال می‌شد. اما در گروه دوم قسمت‌های دیگر مغز فعال می‌شدند یعنی گروه می‌پنداشتند كه تصاویر رنگی است و مغز آنها در حال تفكر و سعی و تلاش برای رنگی جلوه دادن تصاویر بود در حالی‌كه در گروه اول تصاویر را واقعاً رنگی می‌دیدند.

در حال حاضر تحقیقات زیادی در دنیا روی چگونگی تأثیر هیپنوتیزم روی كاركرد مغز و چگونگی استفاده از آن در درمان بیماری‌ها صورت می‌‌پذیرد و هر روز با این دانش دریچه‌ دیگری بر شگفتی‌های مغز گشوده می‌شود. و این علم می‌رود با كمك به بیماران جسمی- ذهنی افقی روشن‌تر و بهتر را در عرصه پزشكی رقم زند.


آیا هیپنوتیزم همان تأثیر دارونما را بر ذهن انسان دارد؟

مطالعات پروفسور پیر رین‌وین، متخصص جهانی درد و هیپنوتیزم از مونترال كانادا كه با استفاده از تصاویر گرفته شده از مغز بود نشان داد كاركرد بی‌دردی حاصل از دارونما با هیپنوتیزم متفاوت است. و این در واقع تأیید‌كننده این فرضیه است كه اعلام می‌دارد فرایندها و مكانیزم‌های مختلفی در فعال كردن عكس‌العمل مغز از راه هیپنوز و دارونما وجود دارند. دارونما محصول اپیوییدهای درونی است و می‌تواند توسط نالوكسان (Naloxone) مهار شود، ولی بی‌دردی حاصل از هیپنوز را نمی‌توان با نالوكسان مهار كرد. محتمل‌ترین فرضیه در مورد بی‌دردی هیپنوز تغییر تفسیر عاطفی هیجانی درد در لوب فرونتال است كه با وجود آسیب بافتی دردآور، موجب عدم‌احساس رنج می‌شود.

اینكه چگونه طی بی‌دردی هیپنوز، فعالیت‌های قشر مغز موجب فعالیت مهاری فرونتال و عدم‌پردازش محرك‌های دردناك می‌‌شود، هنوز در پرده‌ای از ابهام قرار دارد. فرضیه دیگر به كنترل تجزیه‌ای معروف و معتقد است قسمتی از ذهن به‌عنوان ناظری مخفی از وجود درد آگاه است ولی قسمت آگاه ذهن چیزی در مورد درد نمی‌داند، از آنجا كه اثر هیپنوز مستقل از اثر دارونما است، بنابراین یك روش درمانی كاملاًعلمی محسوب می‌شود.

يکشنبه 25/2/1390 - 15:37

چند روش محافظت مفصل ها از استئوارتریت (التهاب استخوان و مفصل) و یا کندکردن این روند:

 

راه هایی برای دوستی با استخوان ها

۱) کاهش وزن
اضافه وزن، فشار زیادی روی مفاصلی چون لگن و زانو می آورد. کاهش هر کیلو وزن مساوی است با کاهش ٢ کیلو وزن روی زانو.
۲) تحرک
ورزش، ماهیچه های اطراف مفصل ها را محکم می سازد و در نتیجه مانع فرسودگی غضروف می شود.
۳) وضعیت قرارگرفتن بدن
رعایت اصول درست هنگام ایستادن و نشستن از مفصل گردن، کمر و لگن و زانو محافظت می کند.
۴) بی تحرکی هنگام نشستن
جابه جاشدن روی صندلی باعث کاهش سفتی و خشکی مفاصل و ماهیچه ها می شود.
۵) دقت هنگام برداشتن شی ء
برای بلندکردن اشیای سنگین از بزرگ ترین و قوی ترین مفصل های خود کمک بگیرید تا آسیبی به مفصل های کوچک تر نرسد.
۶) استراحت بین کار
هنگام انجام فعالیت های سنگین و برای ممانعت از فشار مکرر روی مفاصل که منجربه افزایش فرسودگی می شود، بین کار به استراحت بپردازید.
۷) افراط در انجام کار

برای کارهای فیزیکی سخت که بدن آمادگی اش را ندارد، درخواست کمک کنید.

يکشنبه 25/2/1390 - 15:35


دید کلی
سماورهای زغالی و نفتی هنگام کار ، گاز دی اکسید کربن تولید می‌کنند. این گاز که در اثر ناقص سوختن زغال و نفت بوجود می‌آید به علت عدم توجه مصرف کنندگان ، خطرات جانی نیز بجای می‌گذارد. لذا به منظور جلوگیری از این خطرات سماورهای برقی به بازار عرضه شده است. البته سماورهای برقی نیز بدون عیب نیستند.

به عنوان مثال می‌توان به خطر برق گرفتگی اشاره کرد. با این حال به سبب داشتن محاسن زیاد امروزه مورد استقبال مردم قرار گرفته‌اند. در حال حاضر اگر چه توسعه شبکه گاز شهری استفاده از سماورهای گازی را نیز رواج داده است، اما تولید گاز دی اکسید کربن در این سماور‌ها سبب شده است که استفاده از سماورهای برقی همچنان در اولویت باشد.

ساختمان سماور برقی
سماور برقی از دو قسمت عمده زیر تشکیل شده است.
قسمت خارجی
این قسمت سماور شامل مخزن ، درپوش مخزن یا چنبره ، پایه و دسته‌ها می‌باشد.

اجزای الکتریکی سماور برقی
قسمت عمده سماور برقی بخش الکتریکی آن است که شامل اجزای زیر است.


* عایق مخصوص المنت

برای جلوگیری از اتصال بدنه المنت از عایق مخصوصی استفاده می‌شود. در المنت‌های فلزی از عایق‌های مخصوص سرامیکی که بصورت مهره سوراخ‌دار است، استفاده می‌شود. قطر سوراخ مهره‌ها برحسب مقدار ولتاژ المنت‌ها متفاوت است. عایق المنت‌های صفحه‌ای از نوع مقوای نسوز است و عایق‌های حلزونی از نوع پودر سرامیکی یا خاک چینی می‌باشند.

* لوله‌های عایق نسوز

لوله‌های عایق که به آنها وارنیش نسوز هم گفته می‌شود، برای عبور سیم‌های رابط مورد استفاده قرار می‌گیرد. وظیفه لوله‌های عایق دو چیز است :

o حفاظت سیم‌های روپوش‌دار سماور در مقابل حرارت
o جلوگیری از اتصال بدنه

* ترمینان چینی: سیم‌های رابط به دو سر المنت توسط ترمینال چینی به همدیگر متصل می‌شوند، که از استحکام حرارتی کافی برخوردار است.

* ترموستات یا اتوماتیک : ترموستات کنترل درجه یا میزان گرما در سماور را به عهده دارد. ترموستات یک سماور برقی از قسمت‌های زیر تشکیل می‌شود.

o بازو یا عضو حساس به حرارت
o پلاتین‌ها
o اهرم چینی
o ولوم
o پیچ تنظیم
o دسته ولوم

طرز کار سیستم اتوماتیک سماور
اصول کار ترموستات به این صورت است که وقتی جریان الکتریکی المنت توسط ترموستات برقرار می‌شود، المنت گرم شده و گرمای آن از طریق بدنه مخزن جذب آب درون مخزن می‌شود. وقتی درجه حرارت آب بالا رفت و به حد مجاز رسید، گرمای المنت ، بازوی حساس ترموستات را گرم می‌کند. بازوی حساس در مقابل گرما انبساط طولی پیدا کرده و بطرف بالا کشیده می‌شود. در این هنگام دو پلاتین اتصال جریان المنت ، از همدیگر جدا شده و المنت از کار می‌افتد.‌

پس از مدت زمانی که دمای آب از حد لازم کمتر می‌شود. بازوی حساس خنک شده در نتیجه انقباض طولی پیدا کرده و دوباره دو پلاتین به همدیگر وصل می‌شوند و جریان المنت برقرار و آب گرم می‌گردد. بدین ترتیب در تمام مدتی که سماور به برق وصل است گرمای آب بطور خودکار کنترل می‌شود.
عیب یابی سماور برقی
سماور گرم نمی‌کند و لامپ نشان دهنده روشن نمی‌شود.

* پریز برق ندارد : باید عوض یا تعویض شود.
* دوشاخه یا کابل رابط خراب است : باید تعمیر یا تعویض شود.

سماور گرم نمی‌کند اما لامپ نشان دهنده روشن است.

* ترموستات خراب است :
روشن شدن لامپ نشان دهنده به دلیل اتصالی اشتباط آن به ترمینال چینی است. آن را اصلاح کنید. گرم نکردن سماور به دلیل خراب بودن ترموستات می‌باشد. یک لحظه کوتاه پلاتین‌های ترموستات را به همدیگر وصل کنید. در این هنگام اگر سماور گرم شد، ترموستات خراب است. ترموستات را در صورت امکان رفع عیب کنید، اگر عیب برطرف نشد آن را تعویض کنید.

* المنت خراب است :
اگر المنت مختصر قطعی پیدا کرده و کاملا خراب نشده باشد. محل قطع شده را مشخص و به همدیگر اتصال دهید. ولی اگر در اثر کار زیاد خسارت کلی دیده باشد، باید آن را به کلی عوض کنید تا عیب رفع شود.

سماور برقی گرم می‌کند ولی گرمای آن مطلوب نشده و زود به زود ترموستات قطع و وصل می‌شود.

* ولوم ترموستات روی درجه مناسب قرار نگرفته است : ولوم ترموستات را روی درجه مناسب قرار دهید.
* ترموستات تنظیم نیست
ولوم ترموستات را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا در آخرین درجه خود قرار گیرد. حال سماور را به برق وصل کنید. دسته ولوم را پس از باز کردن پیچ آن از ولوم خارج کنید. به محض قطع جریان توسط ترموستات ، پیچ داخل ولوم را با پیچ گوشتی تخت مناسب در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا پلاتین‌ها به هم متصل شده و جریان الکتریکی برقرار شود. در این حال همچنان منتظر باشید. اگر بعد از چند لحظه کار در حالی که آب نمی‌جوشد، ترموستات عمل کند باز پیچ تنظیم را در همان جهت بچرخانید. پس از مدتی آب به جوش می‌آید.

بعد از چند لحظه که از مدت زمان جوش آب گذشت، پیچ را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت حرکت دهید تا عمل اتوماتیک انجام گیرد. حال چنانچه پس از کاهش گرما ، ترموستات مجددا بصورت خودکار جریان را برقرار کند و در هنگام جوشیدن آن را قطع نماید ترموستات تنظیم است. در غیر اینصورت اقدام به تنظیم مجدد ترموستات کنید تا وضعیت اتوماتیک بطور مطلوب بدست آید.

آب از زیر سماور چکه می‌‌کند و هنگام کار سماور ، بدنه دارای برق است.

* کوره حرارت سوراخ شده است : باید محل عیب را شناسایی و قلع کاری کرد.
* سماور هنگام شست و شو در داخل آب قرار گرفته و قسمت الکتریکی آن خیس شده است : آن قدر صبر کنید تا سماور کاملا خشک شود.

يکشنبه 25/2/1390 - 15:28
امروز از بلیت "بخت‌آزمایی " برای تكمیل ساختمان آرامگاه و تجلیل جشن هزار ساله فردوسی رونمایی شد.

بلیت بخت آزمائی برای تکمیل ساختمان آرامگاه و تجلیل جشن هزار ساله فردوسی
به گزارش فارس،‌ مسعود شریفی، مدیر كاخ گلستان امروز در حاشیه نشست اعلام برنامه‌های هفته میراث فرهنگی توسط معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از یافتن بلیت بخت‌آزمایی برای تكمیل ساختمان آرامگاه و تجلیل جشن هزار ساله فردوسی در گنجینه نسخ خطی این مجموعه خبر داد.

شریفی با اشاره به اینكه بیش از نیم میلیون سند تاریخی در مجموعه كاخ گلستان وجود دارد، در این مراسم از این سند تاریخی، رونمایی كرد.

روی این بلیت "بخت‌آزمایی " كه متعلق به حدود 80 سال پیش است، تصویری از آرامگاه فردوسی و شعری از این شاعر بزرگ حك شده است كه متن آن به این شرح است:

جهان كرده‌ام از سخن چون بهشت
ازین بیش تخم سخن كس نكشت
بناهای آباد گردد خراب
زباران و از تابش آفتاب
پی افكندم از نظم كاخی بلند
كه از باد و باران نیابد گزند
هر آنكس كه دارد خش و رای و دین
پس از مرگ بر من كند آفرین
نمیرم، ازین پس، كه من زنده ام
كه تخم سخن را پراكنده‌ام

این بلیت بخت‌آزمایی 10 ریال قیمت داشته است.

در قسمت پایین این بلیت نوشته شده است: "بلیط‌های بخت‌آزمایی در آغاز تیرماه 1313 در تحت نظارت (بانك ملی ایران) در طهران كشیده خواهد شد. "
يکشنبه 25/2/1390 - 15:24

ولادیمیر لنین متولد 22 آوریل 1870 میلادی در روسیه و مرگ در 21 ژانویه 1924.

لنین نویسنده، انقلابی، وکیل،تئوریسین اقتصاد و مبدع حزب کمونیست شوروی و موسس USSR اتحاد جماهیر شوروی بود و به همین دلایل وی را مومیایی کردند.

                                      این لحظه ای است که جسد لنین را مومیایی کردند.

يکشنبه 25/2/1390 - 15:19

 
يکشنبه 25/2/1390 - 15:13
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جدیدترین خودروی لامبورگینی در "سستو المنتو" رونمایی شد و گران ترین خودروی جهان شناخته شد.

به گزارش سرویس علمی پایگاه خبری تحلیلی انتخاب Entekhab.Ir، این خودرو به قیمت 2.76 میلیون دلار به فروش می رسد. این لامبورگینی در عرض 2.5 ثانیه می تواند سرعت خود را از صفر به صد برساند.

کمپانی لامبورگینی تصمیم گرفته است که تنها 20 عدد از این خودرو تولید کند.اما در هر صورت شما نمی توانید با این اتوموبیل به بیرون بروید و گاز بدهید، اما خرید این خودروی بی نظیر، می تواند سرمایه گذاری خوبی باشد.
يکشنبه 25/2/1390 - 15:11
 
يکشنبه 25/2/1390 - 15:8
این اتاق کار قابل حمل بوده و همچنین در صورت قفل کردن هیچ راه نفوذی به داخل آن وجود نخواهد داشت.


يکشنبه 25/2/1390 - 15:6
هواپیمای غول پیکر ایرباس ۳۸۰ امارات که اینچنین هدف اصابت صاعقه قرار گرفته، توانست بدون هیچگونه حادثه ای، دقایقی بعد از آن، فرود آید.
يکشنبه 25/2/1390 - 15:2