تعداد مطالب : 10055
تعداد نظرات : 46
زمان آخرین مطلب : 32دقيقه قبل

 

مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار با اعلام اینکه 14 بازار میوه و تره بار در سال 97 به بهره‌برداری رسیده است، گفت: به این ترتیب در سال گذشته در هر 26 روز یک بازار جدید میوه و تره بار افتتاح شد و در سال جدید نیز حداقل 10 بازار جدید راه اندازی خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران؛ سید سعید راد افزود: میانگین عرضه محصولات در میادین و بازارهای میوه و تره بار تا سال 96، سه هزار و 167 تُن در روز بود که امروز این رقم به سه هزار و 425 تُن در روز رسیده است.
وی با اشاره به اینکه باید به نحوی عمل کنیم که حضور در میادین و بازارهای میوه و تره بار و استفاده از خدمات این مراکز برای همه اقشار از کودکان تا سالمندان و از افراد با سلامت و توانایی کامل تا جانبازان و معلولان عزیز امکان پذیر باشد، اظهار کرد: 30 بازار میوه و تره بار در سال 97 مناسب سازی شد که به عبارتی، در سال گذشته در هر 12 روز نسبت به مناسب سازی یک بازار اقدام گردید و 22 بازار دیگر نیز در سال جدید مناسب سازی خواهد شد.
راد با بیان اینکه اقدامات سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار، صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی را در سبد خرید خانوارهای تهرانی موجب شده است، تصریح کرد: بخشی از این صرفه جویی تا سال 96، یک میلیارد و 367 میلیون تومان در روز بود که در سال گذشته این رقم با حدود سه برابر افزایش، به سه میلیارد و 912 میلیون تومان در روز رسید؛ با این توضیح که ارقام مذکور منحصراً مربوط به بخش کوچکی از محصولاتی است که در میادین و بازارها عرضه می‌شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران در پایان با اعلام اینکه شهردار محترم تهران بر توسعه میادین میوه و تره بار و ارتقای کیفی و کمّی خدمات این مراکز تاکید ویژه دارند، خاطرنشان کرد: در راستای تحقق شعار محوری «تهران، شهری برای همه»، تمام تلاش خود را به عمل آورده‌ایم تا میادین و بازارهای میوه و تره بار را به فضاهایی آرامش‌بخش، اعتمادساز و پرنشاط برای همه اقشار شهروندان به ویژه خانواده‌ها تبدیل کنیم

دوشنبه 11/6/1398 - 16:24

 

 

شهرداری منطقه ۱۵ به عنوان اولین منطقه در سال ۹۸ موفق به کسب گواهینامه استاندارد   ISO14001:2015شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، جلسه اختتامیه ممیزی استاندارد ISO14001:2015  باحضور امیر حسن جعفری ورامینی معاون مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و هیئت همراه و معاونین منطقه ۱۵ برگزار شد.

امیر حسن جعفری ورامینی معاون توسعه و پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار با تاکید بر اینکه توجه به محیط زیست وظیفه اجتماعی، ملی و مذهبی است و بر همگان واجب است، خاطر نشان ساخت: کسب این گواهینامه توسط منطقه ۱۵ با نظارت اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار حاصل فعالیت همه همکاران در تمامی بخشهای منطقه  بوده که به عنوان اولین منطقه در سال 98 توانست گواهینامه نسخه جدید استاندارد   ISO14001:201را کسب کند.

جعفری افزود: این جلسه در واقع آغاز کار فعالیت این منطقه در زمینه موضوعات محیط زیستی محسوب می شود که با اهمیت بیشتر موضوعات مختلف در حیطه محیط زیست را رصد کند.

بنابراین گزارش این‌ منطقه با توجه به اقدامات و فعالیتهای محیط زیستی در تمامی سطوح از قبیل تدوین اطلس محیط زیستی منطقه که به عنوان پیش نیاز سایر فعالیتها و پروژه های منطقه محسوب می شود، کاهش مصرف برق از طریق اصلاح سیستمهای نورپردازی، ارتقا سرانه فضای سبز، تفکیک پسماند از مبدا، آموزش و فرهنگ سازی، کاهش مصرف آب با استفاده از گونه های کم آب، کاهش ترافیک و آلودگی هوا صلاحیت کسب گواهینامه مذکور را دارا شد.

لازم به توضیح است این ممیزی در دو مرحله انجام شد و مورد انطباق با شرایط استاندارد قرار گرفت.

دوشنبه 11/6/1398 - 16:19مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در نشست تخصصی گفتمان های نقد معماری و شهرسازی، عنوان کرد: تراکم جمعیتی در محدوده های فرسوده شهر تهران در مقایسه با میانگین شهر 3 برابر و خدمات پشتیبان سکونت در این محدوده ها یک چهارم متوسط شهر است.
به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، کاوه حاجی علی اکبری ضمن حضور در نشست تخصصی گفتمان های نقد معماری و شهرسازی که با عنوان"مروری بر بازآفرینی شهری، تجربه تهران" در خانه هنرمندان برگزار شد، ضمن مرور سابقه نوسازی در پایتخت در دهه های گذشته، به تشریح رویکردها و برنامه های جاری سازمان نوسازی پرداخت.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که سابقه تشخیص و شناسایی بافت های فرسوده در تهران به حدود یک دهه و نیم قبل برمی گردد، یادآور شد: بر اساس سه شاخص مصوب، 5 درصد مساحت شهر تهران دارای بافت فرسوده است که 11 درصد ساختمان های مسکونی و 15 درصد جمعیت را در خود جای داده است.
علی اکبری با اشاره به این که حدود 300 هزار ساختمان مسکونی ناپایدار در شهر تهران وجود دارد، تصریح کرد: تمرکز محدوده های ناپایدار عمدتاً در مناطق مرکزی است و تراکم جمعیتی در محدوده های فرسوده شهر تهران در مقایسه با میانگین شهر 3 برابر و خدمات پشتیبان سکونت در این محدوده ها یک چهارم متوسط شهر است.
وی با اشاره به سیر تحول اقدامات نوسازی در سال های گذشته، اظهار داشت: رویکرد تسهیل گری از میانه دهه 80 در سازمان نوسازی شهر تهران شکل گرفت که جوهره اصلی آن مبتنی بر تأسیس دفاتری در سطح محلات برای برقراری ارتباط نزدیک با ساکنان و هدایت جریان نوسازی از سمت شهرداری و دولت به سمت مشارکت مالکان و سازندگان خرد مقیاس محلی بود.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران توضیح داد: با آشکار شدن ضرورت همکاری بین بخشی و مدیریت هماهنگ در فرآیند نوسازی، سند ملی بازآفرینی در سال 1393 به تصویب هیأت محترم وزیران رسید و دو سال پس از آن، ستاد ملی بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران به منظور برقراری ارتباط میان دستگاه های اجرایی ذی نقش در نوسازی تشکیل شد.
به گفته این مقام مسئول، در حال حاضر برنامه ها و اقدامات سازمان نوسازی شهر تهران مبتنی بر رویکرد توسعه محله ای اتخاذ می شود که این رویکرد با بهره گیری از تجارب نوسازی در دوره های گذشته حاصل شده است.
علی اکبری با اشاره به این که توسعه محله ای، پروژه های بازآفرینی شهری و اقدامات پشتیبان نوسازی به عنوان سه محور اصلی نوسازی در بافت های فرسوده قابل تعریف است، به تدوین برنامه های توسعه محله از سوی 60 دفتر توسعه محله ای اشاره کرد و گفت: این برنامه ها با توجه به ویژگی ها، ظرفیت ها و مشکلات زمینه در هر محل استخراج و تحلیل می شوند.
راه اندازی پیشخوان توسعه محلات، تعریف پروژه های توسعه اجتماعی محلات، ارتقای کیفیت قلمرو عمومی و ایجاد فضاهای شهری برای فراهم کردن زمینه تعاملات اجتماعی، احداث مراکز محله، تعریف پروژه های ساماندهی، ایجاد فضای سبز، تأمین خدمات، احداث پارکینگ، تدوین بسته های تشویقی نوسازی و ... از جمله مواردی است که به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در دستور کار این سازمان قرار دارد.
علی اکبری با بیان این که در حوزه نوسازی مردمی طی دو سال گذشته 4 هزار پروانه در بافت های فرسوده صادر شده که منجر به نوسازی 7700 پلاک و تولید 27 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده شده است، اظهار داشت: یکی از کاستی های این رویکرد، عدم توجه به راه حل های دیگری غیر از تخریب و نوسازی بود که سعی کردیم در این دوره هم در برنامه پنج ساله سوم شهرداری و هم در اقدامات جاری، مقاوم سازی بافت های فرسوده و ناکارآمد را نیز در دستور کار قرار دهیم.
وی افزود: به موازات این روش، دستورالعمل مرمت بناهای دارای ارزش که عمدتاً در محدوده مرکزی تهران متمرکز می باشند تهیه و در حال نهایی شدن برای ارسال به شورای اسلامی شهر تهران است تا همزمان با بسته تشویقی نوسازی، بسته تشویقی برای مرمت و احیاء نیز اعمال شود.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران خاطرنشان کرد: علاوه بر رویکرد توسعه محله ای، برنامه ریزی و اقدام در محدوده های ناکارآمد غیرسکونتگاهی در قالب اجرای پروژه های بازآفرینی شهری نیز از سوی سازمان نوسازی شهر تهران در حال انجام است که از جمله آن می توان به پروژه فضای فوقانی خط آهن تهران- تبریز و پروژه بازآفرینی اطراف محور فدائیان اسلام اشاره نمود.علی اکبری در خصوص اقدامات پشتیبان نوسازی، تصریح کرد: ساخت مسکن پشتیبان در اراضی که در مجاورت بافت های فرسوده قرار گرفته اند و قابلیت تأمین مسکن با مشارکت بخش خصوصی در آنها وجود دارد، از سوی سازمان نوسازی شهر تهران پیگیری می شود که اولین پروژه آن در ابتدای سال جاری در منطقه 18 به دستور ریاست محترم جمهور افتتاح شد و تمام سهم شهرداری تهران دراین پروژه به بازگشایی معبر در محله زینبیه در منطقه 18 و ایجاد فضای سبز در محله مقدم در منطقه 17 اختصاص یافت.

دوشنبه 11/6/1398 - 16:4

 

 

مدیرعامل سازمان زیبا سازی شهر تهران از اجرای عملیات عمرانی با هدف کف سازی خیابان شهریار به عنوان نقطه اتصال تالارهای رودکی و وحدت به تئاتر شهر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیبا سازی شهر تهران، برزین ضرغامی با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه تالار وحدت در ایام ماه محرم و صفر برنامه های کمتری به نسبت سایر ایام سال دارد، در نتیجه بهترین فرصت برای اجرای کامل عملیات عمرانی مربوط به بهسازی و کف سازی محور شهریار به عنوان مهمترین مسیر اتصالی دو تالار رودکی و وحدت به مرکز تئاتر شهر است.

وی ادامه داد: بزرگی و وسعت پروژه پهنه فرهنگ و هنری رودکی قاعدتا با موانع و مشکلاتی در طول اجرا روبه رو می شود که هر هفته جلساتی با دستگاه های متولی با هدف بررسی این موانع و ارائه راهکارهای موثر برای بهبود روند کمی و کیفی عملیات اجرایی و عمرانی این پروژه برگزار می شود.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران بیان کرد: یکی از موضوعات در اجرای این پروژه حفظ و احیای درختان قدیمی و کهنسال واقع در محور شهریار و سایر بخش های این پهنه است.

وی با تاکید بر اینکه هدف سازمان زیباسازی به عنوان متولی اجرای پروژه پهنه رودکی حفظ و در صورت لزوم احیای درختان کهنسال این محدوده به عنوان میراث طبیعی و حفظ فضای سبز موجود است، یادآور شد: خوشبختانه با توجه به حساسیت هایی که برای حفظ درختان و فضای سبز در مجموعه مدیریت شهری وجود دارد، مشاور پهنه رودکی به گونه ای طراحی های مربوط به کف سازی در محور شهریار را انجام داده است که نیازی به جابه جایی درختان کهنسال واقع در این محدوده نیست.

ضرغامی با اشاره به احیاء و مرمت بناهای تاریخی و واجد ارزش به عنوان دومین موضوع مهم در اجرای پروژه پهنه فرهنگی و هنری رودکی تاکید کرد: با همکاری سازمان های متولی به ویژه شهرداری منطقه 11 احیاء و مرمت خانه های تاریخی در حال انجام است.

به گفته وی، طبق برنامه ریزی های انجام شده تلاش می شود تا طی دو ماه پیش رو عملیات عمرانی و سنگ فرش مربوط به محور شهریار و ضلع جنوبی پهنه رودکی از ابتدای خیابان حافظ تا خیابان خارک خاتمه می یابد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران تلاش شهرداری تهران برای تکمیل پروژه فرهنگی و هنری رودکی را یکی از کارهای ماندگار در این دوره مدیریت شهری دانست و گفت: تلاش داریم تا دو سال آینده تمامی کارهای مربوط به تکمیل پروژه رودکی را انجام دهیم تا این پهنه به عنوان پلازای بزرگ فرهنگ و هنر شهر تهران در اختیار هنرمندان و شهروندان قرار گیرد.

ضرغامی با اشاره به وظایف 11 دستگاه متولی در پهنه فرهنگی و هنری رودکی افزود: تمامی سازمان ها وظایف خود را انجام داده اند و اکنون سازمان زیبا سازی به عنوان متولی اجرای این پروژه و شهرداری منطقه 11 به عنوان تسهیل‌گر فعالیت می کنند.

دوشنبه 11/6/1398 - 16:1

 

مرتضی رحمان زاده شهردار منطقه و هیئت همراه که به منظور نیازسنجی خدمت رسانی به زائرین به استان کرمانشاه سفر کرده است، ضمن اعلام این خبر گفت: بهسازی، مناسب سازی و همچنین ایجاد تسهیلات مناسب توسط شهرداری منطقه 13 تهران برای زائران اربعین حسینی در مرز خسروی انجام می شود.

وی افزود: با توجه به پیش بینی استقبال کم نظیر مردم از مراسم اربعین حسینی و عبور از مرز خسروی، تمهیدات لازم برای برگزاری باشکوه این مراسم اندیشیده شده است.

شهردار منطقه 13 اضافه کرد: عملیات آماده سازی این پایانه مرزی با محوریت معاونت های خدمات شهری، عمرانی و فرهنگی و اجتماعی در دستور کار قرار دارد.

گفتنی است مرتضی رحمان زاده، شهردار منطقه ۱۳ صبح امروز (10 شهریورماه) به همراه دکتر زنگیشه دبیر ستاد اربعین شهرداری تهران و تنی چند از معاونین و مدیران شهری، ضمن بازدید از مرز خسروی، در محل استانداری شهرکرمانشاه و فرمانداری شهرستان قصرشیرین حضور و با تشکیل جلساتی به بررسی امکانات مورد نیاز پرداختند.

دوشنبه 11/6/1398 - 15:58

 

نمی‌توانیم بگوییم کشور از حیث مسایلی که به حوزه خانواده گره خورده است، بدون آسیب است. نمی‌توانیم بگوییم آمار طلاق پایین است، ازدواج‌ها همگی سرانجام خوبی دارند، کودکان در خانواده‌ها خوب تربیت می‌شوند. واقعیت این است که نمره بیست ثمره همه خانواده‌های ایرانی نیست. اما چه باید کرد؟ یکی از آسیب‌هایی که گریبان حوزه خانواده را گرفته است، پر تعداد بودن افرادی است که در این زمینه فعالیت می‌کنند، افرادی گاه با دانش و تخصص بالا که نمی‌توانند کارهای عملی در این حوزه انجام دهند و گاه بدلیل گمنام بودن ایده‌ها و نظراتشان، سرمایه گذاری روی آن‌ها غیر ممکن می‌شود. در این وضعیت اما گروه بنیاد کرامت امام رضا، با مدد از امام هشتم شیعیان گرد هم آمدند و جشنواره‌ای را راه اندازی کردند که اتفاقا قرار است فعالان حوزه خانواده را گرد یکدیگر جمع کنند و هم اندیشی میانشان ایجاد کنند.

می‌خواهیم جزیره‌ای عمل نکنیم

فضه سادات حسینی٬ دبیر علمی جشنواره خانواده رضوی٬ درباره این جشنواره می‌گوید: واقعیت اینجاست که در جامعه ما همه چیز، چند متولی دارد و سازمان‌ها و ارگان‌ها با یکدیگر هماهنگ نمی‌شوند. اکنون می‌خواهیم از این جزیره‌ای عمل کردن پرهیز کنیم و به نوعی تمام سازمان‌ها و ارگان‌هایی که در حوزه خانواده فعالیت می‌کنند را پای کار آوریم.

پذیرای نظرات متفاوت هستیم

یکی دیگر از مشکلاتی که معمولا در کارهای گروهی دست به گریبان است، تنوع نظرات و گرایشاتی است که عموما نمی‌تواند به یک نظر واحد و مشخصی برسد٬ سیامک صدیقی، دبیر اطلاع رسانی جشنواره نیز با تاکید بر اینکه این جشنواره می‌تواند تنوع افکار و نظرات مختلف را کنار خود داشته باشد  می‌گوید: یکی از مواردی که در این جشنواره سعی در تمرین آن داریم این است که پذیرای نظرات مختلف افراد باشیم، نظرات مختلف و ایده‌های متفاوت گاهی می‌توانند تاثیر زیادی در تغییرات بنیادی در گروه‌ها و سیستم‌ها داشته باشند.

فقط متخصصان سهیم نیستند

دبیر علمی این جشنواره همچنین معتقد است که گاهی کنشگران خیلی بیشتر از متخصصان و نظریه‌ پردازان می‌توانند باعث ایجاد تحول در نظام خانواده شوند. او می‌گوید: شرکت کنندگان این جشنواره فقط متخصصان نیستند و قرار هم نیست فقط کارهای کتابخانه‌ای و مقالات علمی تحت داوری قرار بگیرند، ما سعی داریم که اتفاقا همه علاقه‌مندان، کنشگران یا حتی افرادی که در این زمینه صاحب تجربه هستند را به میدان آوریم و از نظراتشان استفاده کنیم.

دیگر کسی از قلم نمی‌افتد

صادق صادقی، دبیر اطلاع رسانی جشنواره اما درباره یکی دیگر از ابعاد این جشنواره می‌گوید: واقعیت اینجاست که این جشنواره می‌تواند دست کم به خود ما ثابت کند که هیچ فرد متخصص یا علاقه‌مندی در حوزه خانواده نیست که ما او را نشناسیم و ایده‌ او را نشناخته باشیم.

 فراخوان جشنواره خانواده رضوی تا بیست شهریور ماه ادامه دارد و علاقه‌مندان می‌توانند ایده‌ها و نظرات خود حول محور: کاهش طلاق٬ تربیت فرزند٬ سهولت در ازدواج جوانان و ... را تا همین تاریخ در پایگاه Www.khanevadehRazavi.ir ثبت کنند.

 

 

 

 

دوشنبه 11/6/1398 - 15:55فرآیند تدوین ساز و کار صدور سند مالکیت برای پارکینگ های عمومی و تعهدی شهر تهران با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری عبدالرضا گلپایگانی با بیان اینکه مدیریت زمین به سند مالکیت متکی است،گفت: توسعه شهری بدون مدیریت زمین و مالکیت بی معنی است و چون متولی اسناد مالکیت در شهرها طبق قانون ادارات ثبت هستند، ارتباط شهرداری با اداره ثبت اسناد و املاک مفید ، موثر،لازم و ضروری است.
وی افزود: ما در شهرداری به دنبال هوشمندسازی فرآیندها و حذف مراجعه مستقیم ارباب رجوع به شهرداری هستیم و به همین دلیل ضرورت ایجاد ارتباط بین شهرداری و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران بیش از قبل،احساس می شود.
گلپایگانی در ادامه گفت: به منظور رفع مشکلات حوزه هوشمندسازی جلسه مشترک خوبی با مدیرکل اداره ثبت اسناد و املاک استان تهران داشتیم که در این جلسه به چند موضوع مهم رسیدگی شد.
وی با بیان اینکه موضوع برقراری ارتباط سیستمی بین شهرداری و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران به منظور حذف استعلامات کاغذی مطرح شد، گفت: این هدف با برطرف شدن مشکلات فنی، حقوقی وکارشناسی محقق می شود و امیدواریم بتوانیم با یاری اداره ثبت استان تهران به این هدف برسیم.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، بررسی مسأله اسناد مالکیت بازار تهران را یکی دیگر از موضوعات مطرح شده اعلام کرد و گفت: ما در حال بررسی بازار تهران از وجوه مختلف هستیم و یکی از این وجوه روشن شدن وضعیت مالکیت در بازار تهران است.
گلپایگانی تأکید کرد: مقرر شد در این زمینه با سازمان ثبت کار مشترکی انجام بدهیم، ضمن اینکه رکن سوم مهم رسیدگی به این مسأله مالکان هستند که خوشبختانه هم جامعه اسلامی بازار در این زمینه دلسوزانه پیگیر حل مسائل مربوط به بازار است و هم شورایاری بازار که به تازگی به جمع شورایاران شهر تهران اضافه شده اند.
وی افزود: موضوع سوم بحث سند مالکیت پارکینگ های مکانیزه بود که در این رابطه نیز با مدیرکل ثبت استان تهران تبادل نظر کردیم.
گلپایگانی با بیان اینکه قرار شد مسائل و مشکلات این نوع پارکینگ ها در جلسات کارشناسی بررسی و حل شود، گفت: هدف ما صدور سند مالکیت برای پارکینگ های مکانیزه است و در صورت رسیدن به این هدف دست ما در تأمین پارکینگ باز می شود.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: در محدوده هایی که به لحاظ ابعاد زمین برای ساخت پارکینگ محدودیت وجود دارد یا جاهایی که موضوع تخریب و نوسازی به تأمین پارکینگ وابسته شده است یا در محلاتی که سرانه پارکینگ عمومی پایین است، با استفاده از زمین هایی که ظرفیت ساخت پارکینگ های مکانیزه را دارند، این ظرفیت افزایش می یابد.
وی تصریح کرد: در این راستا مهم ترین مانع ما امکان صدور سند مالکیت برای چنین پارکینگ هایی است، که در این مورد با اداره ثبت گفتگو کردیم و امیدواری هایی در زمینه صدور سند مالکیت پارکینگ های عمومی ایجاد شد.
گلپایگانی موضوع دیگر مورد گفتگو را پارکینگ های تعهدی عنوان کرد وگفت: در نظر داریم خارج از ملک افراد و به شعاع 250 متر یا بیشتر، سند مالکیت پارکینگ، پیوست به سند مالکیت ملک اصلی صادر بشود، این یکی از موضوعات مبتلابه شهرداری تهران است که اداره ثبت استان تهران نیز در جریان موضوع قرار گرفت و در یک صورت جلسه مشترک حل این مسأله مورد توجه دو طرف قرار گرفت.
وی گفت: هم چنین قرار شد کلیه مسائل فنی و حقوقی مربوط به گرفتن سند مالکیت برای تک تک واحدها در پارکینگ های عمومی در یک فرآیند کارشناسی مورد بررسی قرار بگیرد تا بدین شکل خدمات بهتری به شهروندان ارائه کنیم.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: این اقدامات به افزایش مدیریت هماهنگ بین سازمان های مختلف و شهرداری تهران کمک می کند چرا که هرکدام از این سازمان ها بنا به ضرورتی ایجاد شده اند و هماهنگی آنها در یک سامانه یکپارچه می تواند باعث تبادل اطلاعات و آسانتر شدن امور و در نهایت انتفاع بیشتر شهروندان شود.

دوشنبه 11/6/1398 - 15:3

 یکی از زمینه های تحقق شعار «تهران شهری برای همه»، کاستن از فاصله طبقاتی و شکاف اجتماعی در شمال و جنوب تهران است. طرح نیلوفری از جمله طرح هایی است که می تواند بسیاری از معضلات و آسیب های اجتماعی و پایین بودن سرانه های فرهنگی، رفاهی، فضای سبز و آموزش را در مناطق 17 و 18 مرتفع کند.


 به گزارش شهرنوشت، موضوع انتقال خط آهن تهران- تبریز به طول 9 کیلومتر که از دل مناطق 17 و 18 شهرداری می گذشت و زمینه ساز آسیب های بسیاری شده بود، مدت ها محور انتقادها، گفت و گوها و بحث های داغ از سوی شهرداری تهران، اعضای شورای شهر، شورایاران و حتی فعالان حوزه اجتماعی بود.

این گفتگوها و انتقادها سرانجام به بار نشست و در سال1383 مصوب شد که این ریل که مخاطرات بسیاری به همراه داشت، جمع آوری شود. عملیات انتقال 9 کیلومتر خط آهن تهران-تبریز سرانجام در سال 1386 اجرایی شد و این پروژه در سال 92 به بهره برداری رسید.

حاصل این انتقال، آزادسازی 50 هکتار زمین بود که می توانست با بارگذاری مناسب، بسیاری از کمبودها را در جنوب تهران مرتفع کند.

 کاوه حاجی علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران درباره این ظرفیت گفت: ما اعتقاد داریم محور نیلوفری بزرگ مقیاس‌ترین فرصت باز‌آفرینی شهر تهران است. شما کجا می توانید ۵۰ هکتار زمین یکپارچه روی محروم‌ترین و فرسوده‌ترین نواحی شهر داشته باشید که آزاد باشد.

وی تاکید کرد: به همین دلیل اعتقاد داریم که تهیه برنامه‌‌های این محدوده باید با یک وسواس و دقت خیلی مضاعفی انجام شود و این دومین کاری است که ما در این پروژه انجام می‌دهیم.

ظرفیت ویژه 50 هکتاری آزاده شده، از ابتدا مورد توجه ویژه شهردار تهران قرار گرفت. او برای بهره وری حداکثری از این فضا، پیشنهاد برگزاری مسابقه بازآفرینی محور شهری و طراحی فضای ایجاد شده را داد.

پیروز حناچی که پیش از این در قامت معاون شهرسازی شهرداری به‌دنبال اجرای طرحی جامع برای محدوده راه‌آهن تهران- تبریز بود، هنگام بازدید وزیر راه و شهرسازی از نمایشگاه «طراحی فضای فوقانی تونل راه‌آهن تهران-تبریز» در جمع خبرنگاران گفت: « یکی از اصلی‌ترین پروژه‌هایی که ما در حوزه بازآفرینی شهری تعقیب می‌کنیم محور راه‌آهن تهران- تبریز است. فراخوان این مسابقه‌ در حقیقت دعوت از جامعه طراحی شهری کشور به‌حساب می‌آید و امیدواریم این کار به نتیجه قطعی برسد.»

       چرایی برگزاری مسابقه برای طراحی فضای فوقانی تونل

علی خانی معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران نیز در گفتگو با خبرنگار شهرنوشت با اشاره به آخرین وضعیت طرح نیلوفری  گفت: خط آهن تهران - تبریز به طور کامل زیر زمین رفته و اکنون فضای 50 هکتاری آزاد شده است. ما تاکنون پروژه‌ای به این وسعت نداشتیم.

وی اضافه کرد: در کنار این 50هکتار، محلات بافت فرسوده منطقه 17 و 18 قرار گرفته‌اند و این پروژه می‌تواند به دلیل مقیاسی که دارد، هم نقش شهری داشته باشد و هم نقش محلی و هم تاثیر بالایی در نوسازی محلات.

خانی با اشاره به مسابقه بهترین طراحی فضای فوقانی این تونل نیز گفت: عملیات انتقال این خط آهن در سال 86 شروع شد و تا 92 طول کشید. پیش از این فضای اطراف راه آهن با نرده محصور و بسته بود اما حالا باز شده است. شرکت راه آهن روی فضای موجود ادعای مالکیت دارد. از سوی دیگر این 50هکتار، مصوبه کمیسیون ماده 5 دارد که باید نزدیک 90درصد آن فضای سبز و باز باشد و 10درصد فضای خدماتی.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران افزود: نظر دکتر حناچی این بود که این پروژه ارزش برگزاری مسابقه را دارد. باید برای این پروژه بزرگ راه را باز و از ایده های مختلف استفاده کرد. به همین دلیل ما فراخوان عمومی دادیم و تیم های خارجی هم شرکت کردند. هدف ما این بود که ایده های برتر را جذب کنیم و در یک فرایند مشارکتی به اجرایی کردن این پروژه بیندیشیم.

  طرح برگزیده باید تا پایان مهرماه نهایی شود

خانی با بیان این مطلب که برگزاری مسابقه بسیار گسترده بوده و برخلاف برخی اظهارات اصلا نمایشی نبوده است، گفت: خروجی مسابقه در فضای شهری کاملا اثربخش بود، 240 تیم در مسابقه شرکت کردند و 105 طرح به مسابقه رسید که از این تعداد 15 طرح به مرحله نهایی راه پیدا کردند.

وی افزود: جالب است بدانید در 105 اثر ابتدایی، نام 12 تیم خارجی به چشم می خورد و در 15 طرح نهایی 3 تیم خارجی حضور داشتند.

خانی با بیان اینکه مسابقه دو مرحله برگزار شد؛ در مرحله اول ارائه ایده بود و مرحله دوم ارائه طرح تا قبل ار مرحله اجرا و با تفصیل بیشتر، گفت: از بین 14 تیم، 6 تیم به طور مشترک اول تا سوم شدند. دو تا هم خارجی بودند. دو تیم اول هم از ایران و ایتالیا بودند. هدف ما از برگزاری مسابقه رسیدن به طرحی برای اجرا بود. کمیته راهبری با حضور اساتید برجسته دانشگاه تشکیل شد. مسئولیت این تیم کمک در اجرا بود. استعلام قیمت گرفته و در نهایت با تیم ایرانی قراردادها بسته شد.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران گفت: در حال حاضر قرارداد مشاوره بسته شده و قرار شده در کوتاه‌ترین مدت به یکسری اقدامات اجرایی برسیم. ارزیابی های سریع، بررسی های میدانی و.. صورت بگیرد و به اقدامات قابل اجرا برسد. در واقع ما مشخص کردیم که باید این طرح تا مهر و نهایتا آبان ارائه شود.

خانی افزود: به بیان دیگر باید برنامه جامع برای کل محور ارائه شود تا بتواند کمیسیون ماده 5 بگیرد، حتی بستر سرمایه گذاری آماده کند چون در بودجه 98 سازمان سرمایه گذاری موظف شده این سازمان برخی از پروژه ها را پیش ببرد که یکی خط آهن تهران تبریز است.

   حرکت در مسیر سه گانه

وی تاکید کرد: پس ما در واقع سه محور را پیش می گیریم؛ اقدامات عاجل که مردم احساس کنند دارد اتفاقی می افتد. یک برنامه جامع برای کلیت محور و بسترهای سرمایه گذاری که متناسب با شرایط سایت می تواند با کمک سازمان سرمایه گذاری شهرداری اتفاق بیفتد.

خانی ادامه داد: با وجود برخی موانع، به هر روی تفاهم نامه همکاری میان شهرداری تهران به عنوان مالک زمین و ارائه دهنده بخشی از تسهیلات و مشوق‌ها، گروه سرمایه گذاری مسکن به عنوان توسعه گر و شرکت بازآفرینی شهری ایران به عنوان نماینده دولت و تامین کننده بخشی از تسهیلات و مشوق هایی که در آئین نامه اجرایی پیش بینی شده منعقد شده است. همچنین سازمان نوسازی شهرداری تهران به عنوان متولی اصلی کار مسئولیت اجرای این فرآیند را برعهده دارد.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به آسیب های موجود در این محله گفت: برای برون رفت از آسیب، صرفا نیاز به اقدامات عمرانی و فیزیکی نیست. اتفاق هنری و جمعی، کیوسک نیروی انتظامی و بهبود امنیت اجتماعی می تواند بسیاری از آسیب ها را کاهش دهد.

وی تاکید کرد: این فضا قبلا فضای منفی شهری بود اما قطعا به فضای مثبت شهری بدل می شود. امنیت بسیار بالا خواهد رفت و اقدامات فرهنگی اجتماعی نیاز دارد. ما همه این ها را در قالب اقدامات عاجل دیده ایم.

  تفکیک بارگذاری ها بر اساس موضوعات

خانی درباره میزان بارگذاری ها در این عرصه 50 هکتاری هم گفت: در کل آن فضا بر اساس مصوبه، 91درصدش باید فضای سبز و باز داشته باشیم. 6 هکتار از 50 هکتار فضای سبز و 40 درصد آن فضای معابر و دسترسی هاست. 20 هکتار هم فضای جمعی و ویژه تعاملات اجتماعی.

وی ادامه داد: 100هزار متر مربع هم ابنیه شامل رستوران، کافی شاپ، موزه، کتابخانه و... ساخته می شود که در جهت خدمات رسانی و سرزندگی خواهد بود.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران اضافه کرد: به هر روی این پروژه بسیار بزرگ است؛ ما برنامه‌مان این است که در سال 98 و 99،   5هکتار را اجرا کنیم. اجراها هم در عرصه عمومی خواهد بود. پیش بینی ها این است که آبان ماه باید 20 هزار متر مربع یعنی دو هکتار برای اقدامات اجرایی نقشه بدهد و تا پایان سال یک فضاهایی از پروژه را اجرا کرده باشیم تا بازخوردها را بگیریم و مسیر را ادامه دهیم.

دوشنبه 11/6/1398 - 14:57

 

 مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه از رفع مشکل وضعیت آنتن دهی خطوط همراه اول و ایرانسل در تعدادی از ایستگاه‌ها طی روزهای آینده خبر داد.

فرنوش نوبخت در گفت‌وگو با شهرنوشت، در مورد وضعیت پوشش شبکه تلفنی دو ایستگاه جدید میدان محمدیه و بسیج در خط 7، بیان کرد: درحال حاضر پوشش دهی آنتن برای خطوط ایرانسل قوی است، اما خطوط همراه اول آنتن ندارند. پیگیری بسیاری برای تقویت پوشش دهی آنتن خطوط همراه اول انجام شده و این مشکل در روزهای آتی حل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه با بیان اینکه وضعیت آنتن دهی شبکه تلفنی در تعدادی از ایستگاه‌های خط 3 مترو با مشکل رو به رو است، تصریح کرد: با شرکت مخابرات صحبت شده تا وضعیت آنتن دهی تمام ایستگاه‌ها در این خط تقویت شود.

دوشنبه 11/6/1398 - 14:54

 

 

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه چهار از سیاه‌پوش شدن شهر هم‌زمان با ایام عزای سید و سالار شهیدان خبر داد و گفت: در ماه محرم حسینی و عزادارای اباعبدالله الحسین(ع) 5 محور اصلی و بیش از 20 معبر در این منطقه سیاه پوش شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه چهار، "حمید رضا فرخی" با اشاره به این خبر گفت: در راستای ارج نهادن به مقام شامخ اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای حضرت و  زنده نگاه داشتن واقعه عاشورا،  چهره شمال شرق شهر با ریسه ها و 790 پایه پرچم با پرچم های اباعبدالله و مشکی،  سیاه پوش شد.

وی افزود: با توجه به ایام محرم و صفر  و فعالیت هیات و تکایا اداره زیباسازی با همکاری عوامل اجرایی نواحی نه گانه اقدام به  کنترل داربست های نصب شده توسط هیات و تکایا کرد و  دراین خصوص و بر اساس دستورالعمل های اجرایی سازمان آتش نشانی تمامی  هیات، تکایا و پیمانکاران ساختمان های نیمه ساز موظف به استفاده از فوم های ضربه گیر در اطراف میله های داربست جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی در معابر هستند.

معاون خدمات شهری منطقه چهار در پایان گفت: شهرداری منطقه چهار در راستای تبیین فرهنگ عاشورا و پاسداشت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) امسال نیز مانند سال های گذشته بر آن است تا  با برنامه های مختلف شور حسینی را در دل عاشقان حسینی زنده نگاه دارد.

 

دوشنبه 11/6/1398 - 14:46