تعداد مطالب : 639
تعداد نظرات : 829
زمان آخرین مطلب : 2685روز قبل
از   لطف  دوستان  تبیانی   و کار  کنان   تبیانی   نهایت  تشکر  می  شود   بنده  در  این  مدت   که  در تبان  بودم  اگر  مطلب  را   ثبت  کردم  ابتدا  با  افراد  مشورت  کردم  که  ایا  مطلب  به  رو ز  می باشد  یا  نه  ایا  مطلب  جذاب  است  یا  نه  ایا  مطلب  زیبا  است  یا نه  این  اسم  مستعار  من  هم  با  بد  شانسی  انتخاب شد حالا هم  درخواست  تغییر  دادم   ما  سعی  می  کنیم  از  بهترین  زیباترین   جذابترین  و  بروز  ترین  مطالب  برای  شما   ثبت  کنیم.
يکشنبه 2/1/1388 - 21:15

عمر DVD هایتان دراز باد!

اگر اهل دیدن فیلم باشید، حتما یكDVD-Rom دارید و تعداد زیادی همDVD جورواجور با ماركهای مختلف.
تقریبا تمامی فیلمهای امروزی رویDVD هم در دسترس هستند. حتی بیشتر اوقات اولDVD فیلمها عرضه می شود، بعدCD و كاست ویدئویی آن ، چراكه هزینه تولید و توزیعDVD پایین تر ازCD است.
كیفیت صدا و تصویر آن هم كه زمین تا آسمان باCD و نوارهای ویدئویی تفاوت دارد.
ظرفیتDVD هم تقریبا 7 برابرCD های امروزی است. این مزایا باعث شده استDVD طرفداران زیادی داشته باشد.
شركتهای معروف سازندهDVD، ادعا می كنند عمر آن بسیار بیشتر ازCD است و DVD های شما می توانند چند دهه به شما خدمت كنند(!) به شرطی كه از آنها خوب مراقب كنید.
دی وی دی ها بسیار حساس تر از سی دی ها هستند و به مراقبت بیشتری نیاز دارند. با این كه عمر مفیدDVD را بین 30 تا 50 سال تخمین می زنند براثر بی احتیاطی های كوچك و جزیی ممكن است خیلی زودتر از آنچه تصور می كنیدDVD هایتان را از دست بدهید.
سازندگانDVD معتقدند این دیسكها در مقابل هوای بسیار گرم و بسیار سرد مقاوم هستند، اما گاهی یك ذره گرد و خاك یا لكه آلودگی ممكن استDVD شما را از بین ببرد. از آنجا كه اطلاعات رویDVD بسیار فشرده هستند، با كوچكترین خراشی اطلاعات زیادی را از دست می دهید.
سایز 7/4 گیگابایتیDVD های امروزی در مقابلCD های 700مگابایتی گواهی بر این ادعاست.

نكات زیر را در نگهداری و مراقبت ازDVD های خود به كار بندید، تا عمر آنها را به 5، 25 یا حتی 50 سال افزایش دهید.

1- اگر قصد دارید یكDVD را در آرشیو خود نگه دارید، بهتر استDVD یك بار نوشتنی (Write-once) بخرید.
این نوعDVD ها برای آرشیو كردن ، بهتر از انواعی است كه قابلیت چندبار نوشته شدن دارندrewritable و با اطمینان بیشتر می توانید آنها را در آرشیو خود برای سالها نگه دارید.
در ضمن ، قیمت آن هم كمتر ازDVD هایrewritableاست.

2- گذاشتنDVD ها بدون هیچ حفاظی روی همدیگر، آنها را بسرعت نابود می كند. برخی از مردم عادت دارندDVD ها را در بسته های 25، 50یا حتی 100 تایی كه یك میله مخروطی شكل دارد و دیسكها روی هم قرار می گیرند، بگذارند. این بدترین روش نگهداری ازDVD است.
به محض این كه روی یكDVD چیزی ذخیره كردید، حتما آن را در یك پوشش مناسب قرار دهید. درست است كه قابهای پلاستیكی و كاغذی سبك تر هستند و حمل ونقل آنها ساده تر است ، اما هیچ نفعی عاید شما نمی شود و از دیسكها در مقابل ضربه ، گرد و خاك ، اجسام نوك تیز و مایعات محافظت نمی كنند. سعی كنید از قابهای محكم و مناسب استفاده كنید.

 

برخی كاربرانDVD ها را در قابهای مخصوصCD می گذارند. حتی اگر اندازه آنها مناسب هم باشد، كار درستی نیست.
سوراخ وسطDVD ها وCD ها یكسان نیستند و دیسكهای شما صدمه می خورند.
DVD برخلافCD از 2 دیسك كه به طور شیمیایی به هم چسبیده اند تشكیل شده است. بنابراین هر گونه فشار كوچكی رویDVD ، به آن صدمه می زند.
وسط برخی قابهایDVD دكمه ای وجود دارد كه با فشردن آنDVD بیرون می آید.
اگر قابهای شما این خاصیت را ندارند، در بیرون آوردنDVD از قاب ، توجه زیادی به خرج دهید. سعی كنید به هیچ وجه به لبه های آن فشاری وارد نشود.

3- یكی از خطراتی كه اطلاعاتDVD شما را تهدید می كند، خم شدن است.
تاب برداشتن یا خم شدن دیسك ، خصوصا وقتی در حال بیرون آوردن آن از قاب هستید، DVD را با خطر جدی روبه رو می كند.
سعی كنیدDVD را به گونه ای جابه جا كنید، كه اثر انگشتانتان روی آن نماند.

4- هرازگاه بد نیستDVD های خود را تمیز كنید. این كار را می توانید با پارچه نرم و بدون پرز و با مایع پاك كننده مخصوص انجام دهید.
به این ترتیب ، ذرات گرد و غبار و آلودگی از سطحDVD پاك می شود. مراقب باشید، وقتی با پارچه نرم در حال پاك كردن سطح دیسك هستید، این كار را آرام انجام دهید.
از حركت دادن دورانی پارچه خودداری كنید. بهتر است هر بار پارچه را از مركز دیسك به سمت محیط آن بكشید.
هرگز از دستمال كاغذی ، پارچه با بافت درشت و یا پارچه كهنه مستعمل استفاده نكنید. اگرDVD استفاده كنید. با این كار هر گونه آلودگی از روی آن پاك می شود، بدون این كه كوچكترین صدمه ای به اطلاعات بخورد.

5- بهتر است دیسكهای خود را دور از نور مستقیم یا گرمای شدید نگه دارید؛ مثلا یك كمد یا گنجه كه در مجاورت هوای گرم و سرد و نور مستقیم خورشید نباشد.
سطح رنگ شدهDVD مثلCD حساس است و اگر به هر دلیلی رنگ آن پاك شود، تابش نور اطلاعات را خراب می كند.
گرمای شدید نیز ممكن است باعث تاب برداشتن و خم شدن دیسك بشود، كه باز هم آن را غیر قابل استفاده می كند.
DVD ها با هوایی با رطوبت 10 تا 90 درصد و دمایی معادل 23 تا 131 درجه فارنهایت (5 تا 55 درجه سانتیگراد) كنار می آیند، اما بهتر است آنها را در محیطهای گرم نگذاریم.
اگر یكDVD را از محیط خیلی سرد به محیط خیلی گرم و یا برعكس ببریم ، ممكن است دچار یك حالت جمع شدگی یا تغلیظ شود و شما نتوانید براحتی اطلاعات آن را بخوانید.

 

 توصیه می شود در این گونه مواردDVD را به محل اولیه منتقل كنید.

6- در نظر بگیرید در یك درایو 52 سرعتهx) 52 (DVD شما با چه سرعتی می چرخد. در این حالت كافی است جای قرارگرفتنDVD كمی نامناسب باشد، تا دمار از روزگارش درآید.
چسباندن برچسب (Lablel) رویDVD ممكن است چنین مشكلی را برایDVD شما بیآفریند. اگر مجبور هستید رویDVD خود برچسبی بچسبانید، بهتر است از برچسب های دایره ای كه تمام سطح دیسك را به طور یكسان و متوازن می پوشانند، استفاده كنید.
چنانچه مجبورید روی سطح رنگ شدهDVD با قلم بنویسید، سعی كنید از قلم هایی استفاده كنید كه حلال آنها آب است ، چرا كه اكثر قلمها و روان نویس ها از الكل استفاده می كنند و ممكن است الكل با رنگ سطح دیسك تركیب شود و آن را پاك كند و در نتیجه دیسك صدمه ببیند.

7- اگر ازDVD-Player استفاده می كنید، بهتر است هر 6ماه یك بار آن را تمیز كنید؛ درست مثل ویدئوهای قدیمی كه هد آنها را تمیز می كردید.
هر قدر هم دیسكهای خود را تمیز نگه دارید، بالاخره گردوخاك به داخلDVD Player شما نفوذ و كیفیت تصویر را زایل می كند و حتی ممكن است بهDVD های شما آسیب برساند.
در پایان توصیه می كنیم ازDVD هایی با ماركهای معتبر و مرغوب استفاده كنید، تا عمر طولانی تری داشته باشند.

يکشنبه 2/1/1388 - 19:52
در زمینه اسرار نبوغ انیشتن تا کنون کار های جالب توجهی انجام شده است که پاره ای از این کارها در زمان زندگی او و تعدادی در زمان بعد از مرگ او انجام گرفته است. برای مثال انجام انواع ازمایشات مربوط به علکرد الکتریکی مغز وی(به وسیله کرفتن نوار مغزی ابتدایی ) از این جمله محسوب می شوند.
اما بعد از مرگ وی شخصی به نام دکتر هاروی با عمل جراحی مغز وی را از جمجمه اش خارج و در محلی نگهداری کرد. هر چند این عمل به صورت مخفیانه و غیرقانونی انجام گرفت و بعدها مشکلات زیادی برای او به وجود اورد اما امکان مطالعات بعدی بر روی مغز انیشتن را امکان پذیر کرد.متن زیر ترجمه نوشته ایست که توسط دکتر marian diamond به قلم تحریر د رامده و شرح یکی از این آزمایشات بر مغز انیشتن است:
هیجان کشف کردن مسری است.یافته های جدید اغوا کننده و بدون توقف ما را راهنمایی می کنند.اما چه عاملی باعث شد من مطالعه بر روی نسبت glial cells به neuron را در مغز انیشتن آغاز کنم؟ جواب این مسئله را در یک گزاره ساده نمی توان یافت. بلکه بر پایه سال ها کار و مطالعه اثرات محیط بر اناتومی مغز بنا شده است.
بازسازی سری اتفاقاتی که منجر به یافتن تعداد نهایی سلول ها می شود یک کار سخت و طاقت فرسا بود اما با وجود تمام این سختی ها عوامل زیادی بودند که ما را در راه تحقق این هدف یاری کردند. که عبارتند از:
۱- همکاری با یک پروفسور(gerhald von bonin) در حدود ۲۵ سال پیش
۲- نتایج یک تحقیق که نشان می داد در مغز موش هایی که در محیط غنی زندگی می کنند ، در مقایسه با مغز موش هایی که در محیط فقیرتر زندگی می کنند تعداد glial cells به ازای هر neuron بیشتر است.
۳- عکسی از مجله science که جعبه ای مقوایی را نشان می داد که در داخل یک میز تعبیه شده بود و در درون ان مغز انیشتن نگهداری می شد.
۴- در یک بعد از ظهر آرام که به نظر می رسید همه مشغول کاری باشند من آنقدر وقت آزاد داشتم که بتوانم در مورد مسائل بالا فکر کنم.
۵- استفاده از فناوری های عالی و بررسی های آماری
این ها همه باعث شد تا من به همان سادگی که که هم اکنون یک نفر می تواند محاسبه کند که ۱+۲+۳+۴ چند می شود تفاوت بین نسبت glial cells و neurons را در مغز انیشتن را در مقایسه با نمونه های گرفته شده از مغز چند فرد دیگر نیز قابل مقایسه است.حال هرکدام از قسمت های معادله بالا را بیشتر شرح می دهم.
۱- یک روز در آزمایشگاه مطالعاتی پروفسور von bonin این موضوع را بیان کرد که فکر می کنمinferior parietal cortex از prefrontal cortex توسعه بیشتری پیدا کرده است. و از انجا که شمار glial cells نسبت به neuron هم زمان با پیشرفت و بالا رفتن در درخت philogenetic افزایش می یابد. این طور در نظر گرفتیم که هر چه یک ناحیه توسعه یافته تر باشد باید نسبت glial cells به neurons هم بیشتر باشد.
سپس از مغزهای نگه داشته شده ۱۱ مرد، یک سری نمونه به اندازه بلور شکر از prefrontal cortex و inferior parietal cortex سمت راست و چپ مغز برداشتیم. یعنی ۴۴ نمونه،نسبت glial cells به neurons نشان داد که در prefrontal cortex تعداد glial cells به ازای هر neuron در مقایسه با inferior Parietal lob بیشتر است. به این ترتیب یک نسبتglial cellsبه neuron را بر اساس اطلاعات علمی به دست آوردیم.
۲- در حدود دهه ۱۹۶۰ میلادی کارشناسان و متخصصان ازمایشگاه چوزف التمن در پوردو و ما، فهمیدیم در cerebral cortex از مغز موشهایی که در محیط زیست غنی زندگی می کنند تعداد glial cells به neurons” فعال “cortex در مقایسه با مغز موش هایی که در محیط فقیرتر زندگی می کنند بیشتر است.
نورون های فعال cortex احتیاج به سلول های حمایتی glial cells دارند. و در ضمن باید توجه داشت که شمار نورون ها بعد از تولد زیاد نمی شوند در حالی که تعداد glial cells زیاد می شود.
۳- تعدادی از دانشجویان عکس جعبه مغز انیشتین را از مجلهscience بریده و به دیوار ازمایشگاه نسب کردند زیر نویس مشخص می کرد که این مغزدر کانزاز نگه داری می شود.
۴- یک روز که من در دفتر کار همسرم در UCLA نشسته بودم با خود فکر کردم که ایا می توان فقط۴ قطعه ازمغز انیشتین که قابل مقایسه نمونه های خودم در ازمایشگاه باشد را بدست اورم.پس گوشی تلفن را برداشتم و با دانشگاه کانزاز( بخش ANOTAMY) تماس گرفتم و مطلع شدم که مغز انیشتین در اختیار tomas harvey درweston است . بعد از ۳ سال مذاکرات تلفنی که هر ۶ ماه ۱ بار انجام می شد سرانجام من ۴ قطعه لازم را دریافت کردم
۵- به کمک ۱ تکنسین عالی و یک کارشناس امار(یک دانشمند به ندرت به تنهایی کار می کند) ما متوجه شدیم که در مغز انیشتن و در هر ۴ قطعه ازمایش شده در مقایسه با همان قطعات از مغز ۱۱ مرد دیگر، تعداد glial cellبه neuron بیشتری وجود دارد و فقط در left parietal lob ان این نسبت به طور مشخصی بیشتر بود.اگر چه این تفاوت به طور غیر معمول بیشتر بود اما ما فقط یک انیشتن داشتیم که با ۱۱ مرد دیگرمان مقایسه کنیم.وگرنه اگر ما ۱۱ انیشتن داشتیم این یافته قابل اعتمادتر می شد. به هر حال این مطالعه اولین قدم در این راه بود که تا بحال کسی بر نداشته بود.
يکشنبه 2/1/1388 - 19:50
مرد آمریكایی كه به تازگی نخستین فرزند خود را بدنیا آورده، تصمیم به بارداری مجدد گرفته است.
توماس بتی كه دختر بدنیا آمده بود به دلیل مشكلات جسمی تصمیم گرفت با كمك جراحی و هورمون درمانی در اورگون جنسیت خود را تغییر داده و مرد شود.
بتی ، ۳۴ ساله به طور قانونی مرد شد وی ۱۰ سال پیش تحت این عمل قرارگرفت.
این مرد آمریكایی بعنوان نخستین مرد جهان كه طعم شیرین مادر شدن را چشیده در یك مصاحبه تلویزیونی اعلام كرد كه تصمیم دارد برای بار دوم باردار شود.
فرزند اول او كه دختر است در ۲۹ ژوئن سال جاری میلادی متولد شد. 

همسر بتی، نانسی ۴۶ سال دارد و آنها پنج سال پیش با هم ازدواج كردند.
نانسی پس از ازدواج با بتی قادر به مادر شدن نبود. بتی می‌گوید؛ به دلیل ناتوانی همسرش نانسی تصمیم به بارداری و بچه دار شدن گرفت.
این زوج از زمان تولد دخترشان سوزان، در اورگون زندگی كامل و خانوادگی خوبی دارند.
 
 
  :: منبع : خبرگزارى ایسنا
يکشنبه 2/1/1388 - 19:48
كاپیتان لنج به محض بالا كشیدن تورهای بزرگ ماهیگیری دستور می دهد محموله را در كف شناور خالی کنند و همزمان با جداسازی آبزیان صید شده، دستور قتل عام «فك خزری» را صادر می كند. حیوان بی گناه و دوست داشتنی كه نه تنها دشمن انسان نیست بلكه در چرخه حیات آبزیان نقش فعال و سازنده ای را هم ایفا می كند اما صیادان می گویند فكها با خوردن ماهیها كسب و كار آنان را از رونق انداخته اند اما...
واقعیت این است كه فقط صیادان دشمنان گونه كمیاب فك خزری نیستند بلكه این ندانم كاریها و سهل انگاریهای شهروندان و نیز صاحبان منابع است كه با تخلیه فاضلاب های صنعتی و خانگی به دریا باعث در معرض انقراض قرار گرفتن گونه های دریایی شده است.
● آلودگی فك خزر با ویروس سگی
اسدی، مسؤول تیم تحقیقاتی و طرح پژوهشی و آموزشی حفاظت از فك خزری در گفتگو با گزارشگر ما اظهار می دارد: آلوده شدن و انتشار یك نوع ویروس متعلق به سگ سانان در منطقه یخ زده دریای خزر و پخش این ویروس در میان فكهای خزری باعث مرگ و میر این گونه كمیاب شده است.
این كارشناس محیط زیست دریایی تصریح می كند: اگرچه این آلودگی ویروسی بخش كوچكی از مشكلات زیست محیطی فك دریای خزر را تشكیل می دهد اما براساس شواهد و مستندات حمله گرگها و روباههای آلوده به این ویروس در سواحل یخ زده شمال شرقی خزر باعث آلوده شدن گونه فوق به ویروس و انتشار آن در میان جمعیت فكهای خزر، ایجاد مشكل عصبی و در نهایت باعث كاهش تعداد آنها گردیده است.
مسؤول تیم پژوهشی و تحقیقاتی حفاظت از فك خزری در ادامه گفتگوهایش متذكر می شود: ویروس مذكور به صورت دوره ای عمل می كند و در سالهای ۷۹ و ۸۰ بسیار فعال بوده و باعث مرگ و میر فراوان و گسترده فكها شده و متأسفانه هم اكنون نیز تلفاتی را از این جانور گرفته است.
اسدی درباره مشكلات دیگر زیست بوم دریایی فك خزر خاطر نشان می كند: صید بی رویه كیلكا توسط صیادان و روی آوری این افراد به روشهای صنعتی و مكنده ماهی باعث كاهش موادغذایی فكها شده و در نتیجه ضعف فیزیكی تحمل این جانور را برای مقابله با ویروسها كاهش داده كه خطر پذیری بیشتر را به وجود آورده است.
● نقش صیادی و نشت سم «د.د.ت» در مرگ فكها
مسؤول پروژه بین المللی تحقیقات بر روی فكهای خزر و عضو انستیتوی داروین انگلستان معتقد است: فعالیتهای صنعتی و صید بی رویه ماهی و آبزیان و نیز استفاده از سموم حاوی د.د.ت به عنوان مهمترین عامل مرگ و میر فكهای دریای خزر و كاهش جمعیت تنها گونه پستاندار این زیست بوم به شمار می رود.
وی اضافه می كند: بیشترین آلودگیهای مرتبط با فكهای خزر در سواحل باكو در جمهوری آذربایجان و پس از آن در آستارا و تنكابن در سواحل جمهوری اسلامی ایران مشاهده شده است كه ایجاد عزم بین المللی برای رفع مشكلات این گونه كمیاب را بیش از پیش مد نظر مسؤولان قرار داده است.
این كارشناس و محقق بین المللی زیست بوم دریایی متذكر می شود: طی یك قرن گذشته ۹۰ درصد تعداد فكهای خزر به دلایل زیست محیطی كاهش یافته و از یك میلیون و ۱۰۰ هزار قلاده به حدود ۱۰۰ هزار قلاده رسیده و لازم است با استفاده از روشهای كاربردی و علمی، راههای حفظ این گونه نادر بررسی و بهترین و اثر بخش ترین روشها را عملیاتی نمود.
این كارشناس محیط زیست و فك شناس درباره روشهای حفاظت از فكهای در حال انقراض دریای خزر تصریح می كند: هم اكنون تحقیقات برای بقای فكها در حال انجام است اما این روش در دراز مدت جواب می دهد و برای حل مشكل در مقطع كنونی با توجه به كاهش ذخایر غذایی آبزیان می توان موادغذایی این گونه كمیاب را در اختیارش قرار داد.
● برای رفع مشكلات دریایی بسیج شده ایم
دكتر نبوی معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست كشور در گفتگو با گزارشگر ما اظهار می دارد: واقعیت این است كه مشكلاتی در حوزه زیست محیطی خزر و نیز خلیج فارس وجود دارد كه سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاههای مربوطه برای رفع این مشكلات به صورت همه جانبه بسیج شده اند.
وی تصریح می كند: مشكلات مربوط به آلاینده ها بیشتر به صنایع و نیروگاههای ساحلی مربوط می شود كه با توجه به لزوم رفع نارساییها، كارگروه مخاطرات محیط زیست دریایی با همكاری وزارت نیرو و دستگاههای ذی ربط با تولیت سازمان حفاظت محیط زیست تشكیل شده و رفع مشكلات ایجاد شده برای آبزیان دریایی در اولویت قرار گرفته است.
این مقام مسؤول در امر حفاظت از گونه های كمیاب دریایی كشور در ادامه متذكر می شود: كارگروه مخاطرات زیست دریایی كشور تاكنون ۱۴ تهدید مهم زیست محیطی دریای خزر و خلیج فارس و دریای عمان را مستعد شناسایی كرده و با تأیید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور این مخاطرات را برای تأمین اعتبار و تصمیم لازم به رئیس جمهور تقدیم كرده است.
دكتر نبوی اضافه می كند: این مخاطرات كه بخشی هم مربوط به زیست بوم اكولوژیكی فك خزر می باشد برای تأیید و ابلاغ نهایی به كمیسیون زیربنایی دولت ارسال شده كه امیدواریم با تصویب و تأمین اعتبار برای رفع مشكلات اقدام شود.
● تلاش برای جلوگیری از ورود فاضلاب شهری به دریا
وی درباره جلوگیری از ورود فاضلابهای شهری به محیط زیست دریایی در مناطق شمالی و جنوبی كشور عنوان می كند: با همكاری وزارت صنایع، جهاد كشاورزی، مسكن و شهرسازی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی، طرحهای تكمیل و راه اندازی و توسعه شبكه فاضلاب شهرهای بندر بوشهر، بندرعباس، خرمشهر و آبادان در جنوب شهرهای رشت، ساری و گرگان در شمال كشور به صورت كوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت به تصویب دولت رسیده و در حال اجرا می باشد.
همچنین این طرحها برای شهرهای بیش از ۳۰ هزار نفر جمعیت در نواحی ساحلی براساس مطالعات و اولویت بندی اجرای فاضلاب شهری و روستایی نیز مورد توافق قرار گرفته كه در صورت عملیاتی شدن بسیاری از مشكلات محیط زیست دریایی و آبزیان كشور حل خواهد شد.
معاون دریایی سازمان محیط زیست كشور در ادامه بیان می كند: براساس ماده ۲ آیین نامه اجرایی ماده ۶۳ قانون برنامه چهارم مطالعات تكمیلی و تدقیق پهنه بندی نواحی ساحلی در مقیاسهای متناسب برای ساماندهی فعالیتهای زیست محیطی و كمك به حفظ گونه های دریایی در حال انجام است كه می تواند در جهت رفع مشكلات این گونه ها مفید باشد.
دكتر نبوی اضافه می كند: امضای تفاهم نامه در زمینه ارتقای حفاظت از گونه های دریایی با محوریت حفاظت و حراست از محیط زیست دریایی بین این سازمان و سازمان بنادر و كشتیرانی، سازمان شیلات، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به امضا رسیده است.
● نزدیك شدن به راه حل مشكلات زیست بوم فك خزر
مهندس امید صدیقی، معاون دفتر محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست كشور در گفتگو با گزارشگر ما اظهار می دارد: برای حل مشكلات فك خزر و زیست بوم این گونه كمیاب، طرح مطالعاتی بررسی مشكلات زیستی تنها گونه پستاندار بزرگترین دریاچه جهان در مراحل پایانی است و به راه حلهای این معضل نزدیك شده ایم.
وی می افزاید: به دلیل مشكلات زیست محیطی كه برای این جانور ایجاد شده فك خزر از سوی سازمانهای بین المللی حفاظت از طبیعت در فهرست قرمز قرار گرفته است كه به همین دلیل تلاشهای كشورمان برای رفع مشكلات زیست محیطی و رفع آلودگیهای احتمالی افزایش یافته است.
صدیقی همچنین تصریح می كند: البته حل كامل مشكلات این دریاچه و گونه های مقیم آن به عزم ملی كشورهای حاشیه و پیرامونی آن نیاز دارد اما در وضعیت فعلی همه تلاشها در دولت جمهوری اسلامی برای كاهش مشكلات و سامان بخشی به زیست بوم خزر متمركز شده است.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست كشور بیان می كند: براساس بررسی های میدانی انجام گرفته از سوی كارشناسان سازمان مشخص شده است كه به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و نبود انسجام كشورهای ساحل نشین خزر، آلودگیهای زیادی از مناطق صنعتی و شهرهای مجاور به محیط زیست دریایی وارد شده و همین موضوع به پیچیده تر شدن معضل افزوده است.
● ضرورت ایجاد هسته زیست محیطی در سواحل خزر
دكتر اشرفی پور، مدیركل محیط زیست استان مازندران نیز در گفتگو با خبرنگاران اظهار می دارد: با توجه به وجود مشكل آلایندگی دریای خزر توسط صنایع واقع در ساحل این دریاچه و قرار داشتن اسكله نفتی و خط انتقال نفت در حاشیه خزر لزوم تشكیل هسته زیست محیطی در منطقه نكا ضرورت دارد.
وی می افزاید: توسعه واحدهای صنعتی به شرط آنكه در قالب برنامه های محیط زیست انجام شود مورد حمایت دولت است اما با توجه به بالا رفتن میزان مرگ و میر فك خزر و نبود اعتبار كافی برای حمایت از گونه های دریازی، لازم است علاوه بر سازمان حفاظت محیط زیست دیگر نهادها، سازمانها و دستگاههای اجرایی دخیل در توسعه سواحل خزر همكاری بیشتری با این سازمان و نهادهای زیر مجموعه محیط زیست داشته باشند.
این كارشناس مسؤول محیط زیست تصریح می كند: اگرچه تا رسیدن به مرحله ایده آل در بحث محیط زیست در سواحل دریاهای كشور فاصله داریم اما باید با همین امكانات و زیرساختهای اندك، بیشترین بهره وری را در حوزه زیست بوم آبزیان ایجاد كنیم بدین معنی كه اگرچه آمایش سرزمین نداریم اما آمایش برنامه در حوزه محیط زیست می توانیم داشته باشیم.
اشرفی پور، انتقال نفت از شناورهای بزرگ به نفتكشهای دریایی را یكی دیگر از خطرات نشت آلودگی به دریای خزر توصیف كرده و می گوید: علاوه بر این مشكل، همجواری پایانه نفتی نكا با منطقه محافظت شده میانكاله با میزبانی سالانه ۲۰۰ گونه پرنده آبزی و كنارآبزی شرایط را اضطراری تر نموده و باید مراقبت بیشتری در این زمینه صورت گیرد.
يکشنبه 2/1/1388 - 19:46
محققان به تازگی موفق به ساخت نازك‌ترین بالون دنیا به ضخامت یك اتم شدند.
محققان دانشگاه كرنل با استفاده از یك توده گرافیتی، یك تكه از نوار اسكات(Scotch tape) و یك ویفر سیلیكونی؛ غشای بالون‌شكلی ساخته‌اند كه تنها یك اتم ضخامت دارد. استحكام این بالون به حدی است كه می‌تواند گازهایی با فشار چند اتمسفر را در خود نگه‌داری كند و در این فشار، حتی از خروج اتم‌های فرار هلیوم نیز جلوگیری می‌كند. این غشا می‌تواند به عرضه تعداد زیادی از فناوری‌های جدید بیانجامد كه از این میان می‌توان از روش‌های جدید تصویربرداری از مواد زیستی در محلول‌ها و روش‌هایی برای مطالعهٔ حركت اتم‌ها یا یون‌ها در درون حفره‌های میكروسكوپی نام برد.
گرافن كه از آن به‌عنوان مقاوم‌ترین ماده دنیا یاد می‌شود، یك شبه‌فلز با ضخامت تنها یك اتم است. به عبارت دیگر، این ماده الكتریسیته را هدایت می‌كند؛ اما رسانایی آن با تغییر در محیط الكتروستاتیك اطرافش تغییر می‌كند.
به گزارش پایگاه ستاد فناوری نانو، كشف اخیر كه در مركز تحقیقات مواد دانشگاه كرنل رخ داده را یكی از دانشجویان اسبق كارشناسی‌ارشد این دانشگاه به‌‌‌نام اسكات بانچ(كه هم‌اكنون یك استادیار در دانشگاه كلورادو است) و یك پروفسور فیزیك كرنل به ‌نام پاول مك‌اون و همكارانشان از كرنل انجام داده‌اند.
این گروه برای آزمایش الاستیسیته گرافن، آن را بر روی یك ویفر حفره‌دار نشاندند و به‌وسیله این حفره‌ها، گازی را در درون میكرومحفظه‌های دارای پوشش گرافنی، محبوس كردند. سپس اختلاف ‌فشاری بین گاز بیرون و گاز درون میكرومحفظه ایجاد كردند و به كمك یك AFM دریافتند كه این غشاهای گرافنی قادرند تا اختلاف‌ فشاری در حد چند اتمسفر را بدون پاره ‌شدن تحمل كنند. آن‌ها مشاهده كردند كه هلیوم(كه دارای كوچك‌ترین مولكول‌های گاز است) حتی در فشارهای چند اتمسفری، قادر به نفوذ از میان جداره گرافنی نیست؛ این در حالی است كه اتم هلیوم حتی از حفره‌ای با مقیاس اتم نیز به‌راحتی فرار خواهد كرد.
مك‌اون گفت: چنین غشایی می‌تواند كاربردهای بسیار متنوعی داشته باشد؛ به‌عنوان مثال دانشمندان قادرند تا به كمك آن از مواد زیستی درون محلول تصویربرداری كنند ، همچنین دانشمندان می‌توانند حفره‌های اتم‌مقیاسی در این غشا ایجاد كرده و با استفاده از این سیستم، نحوه عبور اتم‌ها یا یون‌های منفرد از خلال شكاف را مطالعه كنند.
مك‌اون گفت: می‌توان از این ابزار به‌عنوان معادل مصنوعی یك كانال یونی در زیست‌شناسی بهره گرفت.
وی با اشاره به اینكه می‌توان خصوصیات یك اتم را با مشاهده اثرات آن بر روی این غشا تعیین كرد،افزود: شما از یك سیستم ماكروسكوپی برای تعیین خصوصیات یك تك‌اتم بهره می‌گیرید و به این شكل، فرصت‌های جدیدی برای ساخت تمام انواع حسگرهای تك‌اتمی ایجاد می‌شود.
نتایج این تحقیق در نشریه Nano Letters به چاپ رسیده‌است.
يکشنبه 2/1/1388 - 19:44

محققان با بررسی رفتارهای اجتماعی ماهی‌ها دریافتند که گونه‌ای خاص از این جانداران در انتخاب رهبر گروه خود بسیار دقیق هستند.
به گفته جانورشناسان این گروه از ماهی ها با نام "Stickleback" پیروی از ماهی‌های مسن تر و بزرگتر را نسبت به ماهی‌های جوان تر و ریزتر ترجیح می دهند. نکته قابل توجه در مورد این جانوران این است که این برتری ها با گسترش تعداد گروه و ایجاد یک سری واکنش گروهی افزایش می یابد.
این تغییرات بر اساس قوانین ساده ای رخ می دهند. برخی از ماهی ها بهترین انتخاب را زودتر از بقیه گروه انجام داده و برخی دیگر با انتخاب اشتباه، ماهی اشتباه را دنبال می کنند. باقیمانده ماهی ها با ارزیابی تعدادی که به مسیر معینی رفته اند از تعداد بیشتر پیروی کرده و راه آنها را ادامه می دهند.
بر اساس گزارش ساینس دیلی، این پدیده شباهت بسیاری به رفتار انسانی جمع آوری اتفاق آرا در اجتماع انسانها دارد. انسانها در هنگام تصمیم گیری بر سر موضوعی خاص، رای اکثریت را مورد تایید داده و حداقل آرا را رد می کنند که مطالعه بر روی این گونه از جانوران خاص نیز رفتار مشابهی را در پیروی از رای اکثریت در انتخاب رهبر گروه نشان می دهد.

يکشنبه 2/1/1388 - 19:43

محققان استرالیایی اعلام كردند كه از لحاظ ژنتیكی كانگورو شبیه انسان است.
دانشمندان اعلام كردند كه آن‌ها در مطالعات خود برای اولین بار نقشه ژنتیكی و كوروموزوم كانگورو را تهیه كردند و با مقایسه این نقشه با ژنوم انسان شباهت‌های زیادی بین آن‌ها پیدا كردند.
جنی گراوز یكی از محققان این مطالعات به خبرنگاران گفت: در این تحقیقات ما فقط چند تفاوت كوچك بین انسان و كانگورو مشاهده كردیم كه این تفاوت‌ها خیلی كم بودند و می‌توانیم بگوییم كه ژن‌های انسان و كانگورو بسیار به هم شبیه هستند.
وی ادامه داد: در ابتدای تحقیقات ما فكر می‌كردیم كه مطالعه ژن‌های كانگورو خیلی پیچیده است اما دیدیم كه این فكر صحیح نبوده است.
به گزارش خبرگزاری شین هوآ، كانگورو از ۱۵۰ میلیون سال قبل بر روی زمین زندگی می‌ریسته است و كانگورو برای نخستین‌بار در چین زندگی می‌كرده و بعد به آمریكا، استرالیا و قطب جنوب مهاجرت كرده است.

يکشنبه 2/1/1388 - 19:40

۱ ــ خیلی‌ها فكر می‌كنند عمل ختنه مختص مسلمانان است
ایـن ‌طـور نیست. امروزه این عمل در میان مردان غیرمسلمان نیز نسبتا رواج پیدا كرده و علتش چیزی نیست جز اثبات آثار مفیدش بر سـلامـت مـردان و جـلـوگـیـری از بـیـمـاری‌هـای خـطرناكی مانند ایدز. آمـار‌هـا نـشـان مـی‌دهـد كـه میزان ختنه نوزادان پسر در كشوری مانند آمریكا از ۳۰ درصد (در سال ۱۹۰۰) به ۵۵ درصد (در سال ۱۹۲۵) و بیش از ۷۲ درصـد (در سـال ۱۹۵۰) افـزایـش یـافـتـه اسـت. ایـن مـیـزان در كره‌ جنوبی به بالاترین حد خود در میان كشورهای غیرمسلمان (حدود ۹۰ درصد) رسیده است. ختنه در بسیاری از كشور‌های غیرمسلمان آفـریـقـای غـربـی (نیجریه، غنا، كامرون، سیرآلئون و كنگو)، در برخی كـشــورهــای آفــریـقــای شــرقــی (كـنـیــا، اوگــانــدا و تــانــزانـیـا) و در بـرخـی كشور‌های آفریقای مركزی و جنوبی هم نسبتا پرطرفدار شده است. در آمریكای مركزی نیز بسیاری از مردان خانواده‌های طبقه متوسط به بالا در كشور‌هایی نظیر مكزیك و گواتمالا ختنه می‌شوند.
۲ ــ بعضی‌ها خیال می‌كنند درباره فواید طبی عمل ختنه مبالغه می‌شود
هـیـچ مـبـالـغـه‌ای در كـار نـیـسـت!‌ خـتـنـه واقـعـا مـی‌تواند از بروز بـسـیـاری عـفـونـت‌هـا و بـیـمـاری‌هـای خـطـرناك جلوگیری كند و شـیـوع بـیـمـاری‌هـایـی نـظـیـر ایـدز و عـفـونـت‌هـای دستگاه ادراری موجب شده‌ است تا ختنه به عنوان عامل مهمی در جلوگیری از ایـن‌گـونـه بیماری‌ها مدنظر باشد. بررسی‌های سازمان بهداشت جـهـانـی نـیـز نشان می‌دهد كه احتمال ابتلای مردان ختنه ‌شده به ایـدز، بـسـیـار كمتر است از احتمال ابتلای مردان ختنه‌ نشده. این بررسی‌ها حاكی از آن است كه ختنه ‌شدن تمام مردان طی ۱۰ سال آیـنـده، از حـدود ۲ مـیـلـیـون مـورد جـدیـد ابـتـلا بـه ایـدز جـلـوگـیـری خـواهـد كـرد و ایـن مـسـالـه مـی‌تـوانـد راهـكـار مـهـمی برای كاهش سرعت گسترش ایدز، بویژه در كشور‌های آفریقایی باشد.
۳ ــ مـی‌گویند فواید طبی ختنه فقط در دوران بزرگسالی شامل حال فرد می‌شود
ایـن‌ طور نیست. ۱۲ تحقیق معتبر برای بررسی اثر ختنه در شـیـرخـواران انـجـام شـده و هـمـگـی به این نتیجه رسیده‌اند كه خـتـنـه، شـیـوع عفونت‌های ادراری را در شیرخواران مذكر به میزان ۱۰ برابر كاهش می‌دهد. ضمنا با توجه به ‌آن ‌كه لااقل یك نـوزاد از هـر ۱۰ نـوزاد نـارس، در نـخـسـتـین ماه زندگی‌اش، در مـعرض ابتلا به عفونت‌ دستگاه ادراری است؛ ختنه می‌تواند نقش بسیار مهمی در سلامت این گروه از نوزادان نیز ایفا كند.
۴ ــ می‌گویند ختنه هیچ عارضه‌ای ندارد
ایـن هـم درسـت نـیـسـت. عـمـل خـتـنـه مـانـنـد هـر عـمـل جـراحی دیـگـری مـمـكـن اسـت عـارضـه‌ داشـتـه بـاشـد: خـونریزی، عفونت، فیستول‌، كیست‌، تجمع لنف، زخم، پل پوستی و چیزهایی از ایـن قـبـیـل. الـبـتـه شـیـوعـش بـسـیار كم است (كمتر از یك درصد) و عـلـتـش هـم مـعـمـولا چـیـزی نـیـسـت جـز انـجـام نادرست این عمل جراحی. پزشكان معتقدند بیشتر عوارض ختنه در اثر ختنه كردن توسط افراد ناوارد به وجود می‌آید و تمام این عوارض، در صورت آمـوزش صـحـیـح فـرد ختنه‌كننده و انجام مراقبت‌های لازم، قابل پـیـشـگـیـری‌انـد. بـروز عـوارض خطرناك‌تر واقعا نادر است، اما به هـرحـال، انـجـمـن آكـادمـی پـزشـكـان خـانـواده آمـریـكـا در فـهـرسـت عوارض این عمل جراحی، از مرگ (یك نفر از هر ۵۰۰ هزار نفر) و قطع (یك نفر از هر یك میلیون نفر) نیز نام می‌برد.

يکشنبه 2/1/1388 - 19:38
 
دانشمندان مجدداً درباره ایده قدیمی زنده کردن حیوانات عظیم الجثه چند میلیون سال پیش از جمله ماموت ها به بررسی پرداخته اند و معتقدند علم جدید شاید بتواند این حیوانات را به چرخه حیات زنده گرداند. آنان معتقدند DNA حیوانات طی ۶۰ هزار سال گذشته می تواند برای زنده کردن اشکال مختلف جانداران به کار آید. به گزارش نیویورک تایمز دانشمندان می گویند می توان با به دست آوردن DNA حیوان قدیمی و ترکیب آن با ژنوم حیوانی شبیه آن که اکنون زندگی می کند به سلول، تخم و تخمک هایی رسید که بتوان بعداً در فرآیند دیگری حیوان قدیمی یا ماموت ها را متولد کرد. در واقع یک ماموت از بطن یک فیل پا به عرصه وجود بگذارد.استفن سی شوستر و وب میلر دو پژوهشگر دانشگاه پنسیلوانیای امریکا هفته گذشته اعلام کردند به ژنوم ماموت های عصر یخبندان از طریق موی آنها دست یافته اند. این ماموت ها شباهت زیادی به فیل های دوران بعد از خود دارند و در شمال امریکا و سیبری می زیسته اند.دکتر شوستر می گوید در حال حاضر راهی مستقیم برای یافتن ژنوم ماموت ها وجود ندارد و نمی توان به بازتولید مستقیم آنها پرداخت ولی می توانیم با میانبر زدن و یافتن ژنوم یک فیل ۴۰۰ هزار سال پیش و استفاده از فیل های فعلی به آنچه می خواهیم برسیم و به نسل ماموت ها نزدیک شویم، ولی این روند به هزینه یی معادل ۱۰ میلیون دلار نیاز دارد.او می گوید بیشترین امیدواری زمانی حاصل می شود که می توان در میان یخ های شمال روسیه به سلول های سالم و یخ زده فیل ها برای ایجاد چرخه تولید دست یافت.
يکشنبه 2/1/1388 - 19:36