تعداد مطالب : 639
تعداد نظرات : 832
زمان آخرین مطلب : 2692روز قبل
این واقعه دقیقا مثل صحنه هایی از فیلم های وحشتناك است اما دانشمندان اعلام كردند كه عشق و علاقه ما انسان ها نسبت به گوشی های موبایلمان می تواند تهدیدی برای منابع غذایی باشد و با از بین رفتن محصولات كشاورزی فاجعه ای مثل كمبود مواد غذایی در كل جهان به وجود بیایید.
این دانشمندان یك تئوری ارائه داده اند و آن اینكه گوشی های موبایل و وسایل دیگری كه از تكنولوژی جدید امروزی استفاده می كنند مثل مایكروویوها و... امواجی را انتشار می دهند كه این امواج وارد محیط زیست و طبیعت شده و آثاری برجا می گذارد كه می تواند پاسخی برای وقایع عجیب و غریب اخیر مثل ناپدیدشدن زنبورهای عسل باشد. پدیده ناپدیدشدن زنبورها در ابتدا توسط برخی كندوداران آمریكایی و اروپایی اعلام شد.
براساس این تئوری امواج رادیویی موبایل ها در سیستم جهت یابی زنبورها تداخل ایجاد كرده و باعث می شود تا این زنبورها راه كندو را گم كنند. این پدیده مربوط به هنگامی است كه یك زنبور عسل ناگهان ناپدید شود و ملكه تخم ها و زنبورهای كارگر جوان تنها بمانند. این زنبورهای ناپدیدشده هرگز پیدا نشده و در تنهایی می میرند و به دنبال آن ملكه زنبورهای جوان و كل كندو از بین می رود.
این خطر ابتدا در پاییز سال ۱۳۸۵ اعلام شد و پس از آن زنبورهای زیادی در سواحل شرقی و غربی آمریكا گم شده و از بین رفتند و پس از آن این پدیده در اروپا نیز گسترش یافت . به طوری كه یكی از بزرگ ترین زنبورداران لندن اعلام كرد كه ۳۳ كندو از ۴۰ كندوی زنبورش به دلیل گم شدن زنبورها از بین رفته است .
خطر این پدیده كل جهان را تهدید می كند چرا كه تولید محصولات غذایی به ویژه غلات به عملیات گرده افشانی زنبورها بستگی دارد . آلبرت انیشتین سال ها پیش گفت : « اگر زنبورها از بین بروند بشر فقط ۴ سال می تواند زندگی كند . » می توان گفت دلیل این رخداد را كسی نمی داند.
تحقیقات دیگری كه در آلمان انجام شده نشان می دهد كه رفتار زنبورها در نزدیكی سیگنال های مخابراتی تغییر می كند. در حال حاضر مطالعات محدودی در یكی از دانشكده های اروپایی نشان داده است كه زمانی كه زنبورها در نزدیكی موبایل یا فركانس های رادیویی قرار می گیرند از بازگشت به كندو خودداری كرده و سپس مسیر بازگشت را گم می كنند این می تواند یك نكته مهم در این زمینه باشد. دكتر « جرج كارول » كه از محققان آمریكایی در زمینه خطرات و زیان های موبایل است نیز ایجاد اختلال موبایل در راهیابی زنبورها را تایید كرد.
این طور كه به نظر می رسد مضرات موبایل برای بشریت روز به روز بیشتر می شود. به طوری كه طی تحقیقات اخیر ثابت شده كه افرادی كه مدت زمان طولانی از موبایل استفاده می كنند. احتمال تومور مغزی را دارند.
همچنین امواج و سیگنال های موبایل سلول های مغز را تحت تاثیر قرار داده و موجب پیری این سلول ها می شوند. علاوه بر این برای تایپ كردن زیاد با موبایل برای ارسال پیام های متنی می تواند روی انگشتان دست و فرم آنها تاثیر بگذارد.
طبق پیشنهاد پزشكان كودكان زیر ۸ سال تا جایی كه امكان دارد نباید از موبایل استفاده كنند . همچنین پیشنهاد می شود موبایل را در نزدیكی مثلا در جیب شلوار یا پیراهن قرار ندهید و همیشه با كمی فاصله مثلا در كیف نگهداری كنید تا از خطر احتمالی امواج آن ایمن باشید.
به هر حال مرگ زنبوردها به خصوص زنبورهای عسل در كنار معضلات دیگری مثل گرم شدن زمین از بین رفتن لایه ازون و... از اهمیت زیادی برخوردار است به ویژه اینكه این زنبورها مسئولیت گرده افشانی و تامین غذایی انسان و نیز زنده نگهداشتن بخشی از طبیعت را برعهده دارند.
يکشنبه 30/1/1388 - 15:27
محققان با بررسی بازدارنده‌های رفتاری در افراد چپ دست پی بردند كه این افراد در تصمیم‌گیری و واكنش سریع دچار تردید بوده و با خود در كشمكش به سر می‌برند.
به گزارش مهر، افراد چپ دست در سراسر جهان روزانه در حال مبارزه با ابزار و تجهیزاتی هستند كه متناسب با عملكرد افراد راست دست تولید شده‌اند و این در حالی است كه مطالعات جدید نشان می‌دهد این افراد در زمینه رفتاری نیز به همین مشكل دچار بوده و در تصمیم‌گیری‌های خود دچار تردید و كشمكش می‌شوند.
محققان دانشگاه آبرتای داندی در انگلستان اعلام كردند كه افراد چپ دست برخلاف افراد راست دست كه به راحتی قادر به واكنش و تصمیم‌گیری هستند، هنگام اتخاذ تصمیم یا انجام عملی با خود در تعارض بوده و به سختی قادر به تصمیم‌گیری هستند.
آزمایش روی بازدارنده‌های رفتاری در افراد چپ دست كه روی ۴۶ زن و مرد چپ دست صورت گرفت، نشان داد كه آمار این بازدارنده‌ها در چپ دست‌ها بسیار بیشتر از افراد راست دست است.
براساس بیانات این افراد، افراد چپ دست از مورد انتقاد قرار گرفتن و سرزنش شدن واهمه داشته و ترجیح می‌دهند كه اعمال و تصمیماتشان متناسب با شرایط بوده تا همیشه مورد تایید قرار گیرند.براساس گزارش نیوساینتیست، محققان بر این باورند كه نتیجه این آزمایش‌ها می‌تواند شاهدی بر احتمال وجود تفاوت میان عملكرد مغز این دو گروه از افراد باشد.
به این معنی كه نیمه راست مغز در افراد چپ دست بیشتر فعال بوده كه این نیمه نیز بیشتر جنبه‌های منفی احساسات و اعمال را مورد بررسی قرار می‌دهد و به طور حتم این موضوع در مورد افراد راست دست برعكس خواهد بود.
يکشنبه 30/1/1388 - 15:25
صندوق جهانی حیات وحش آینده تیره و تاری را برای بشریت پیش بینی می کند. این صندوق معتقد است که نگرانیهای مالی اخیر تنها آغاز یک بحران بسیار نگران کننده تر هستند.
به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، بر اساس تحقیقات اخیر صندوق جهانی حیات وحش، طی چند سال آینده از هر پنج نفر در سراسر جهان یک نفر گرسنگی را تجربه خواهد کرد و بیماریهای وبا، مالاریا گسترش خواهد یافت.
این صندوق افزود: تا سال ۲۰۱۰ بسیاری از منابع آب جهان احتمالا از بین خواهد رفت که می تواند به بروز جنگ هایی بینجامد.
صندوق جهانی حیات وحش معتقد است امکان انقراض نسل انسان ها در چنین شرایطی وجود دارد.
برخی فعالان، چاره کار را یافتن یک سیاره جدید برای سکونت انسان می دانند.
يکشنبه 30/1/1388 - 15:22
چند سال پیش خانمی دست پسرش را گرفته بود و برای ویزیت مراجعه کرد. خانم میگفت پسرش وسواس شستشو پیدا کرده و آخرین بار ۳۷ ساعت توی حمام بوده و حتی ناهار و شامش را توی حمام خورده و خوابیده بود. درمان برای بیمار آغاز شد و قرار شد دو ماه بعد نتیجه درمان را اعلام کنند. پس از این دو ماه، مادر بیمار مراجعه کرد و از نتیجه درمان اظهار رضایت میکرد. مادر بیمار میگفت آخرین دفعه پسرش فقط ۱۷ ساعت در حمام مانده بود.» اینها را دکتر نصرتالله پورافکاری، استاد روانپزشکی دانشگاه علوم تبریز درباره یکی از اختلالات مهم روانپزشکی یعنی اختلال وسواسی - اجباری میگوید. اگر شما هم همانند من به این موضوع علاقه پیدا کردهاید، ادامه گفتگو را بخوانید.
● سلامت : افراد مبتلا به اختلال وسواسی - اجباری چه ویژگیهایی دارند؟
▪ افراد مبتلا به وسواس جبری دو خصوصیت مهم یعنی افکار وسواسی و اعمال وسواسی دارند. البته هر فکر تکراری وسواس نیست و هنگامی وسواس تلقی میشود که برخلاف میل شخصی به ذهن متبادر شود. در واقع این فکر لذتبخش نیست و از ذهن خارج نمیشود. در این حالت، فرد فکر را متعلق به خود نمیداند اما از ذهن نیز کنار نمیرود، در نتیجه اضطراب شخص را افزایش میدهد و کارکرد انسان وسواسی را دچار مشکل میکند.
● سلامت : آیا برای مثال، اگر شخصی به نامزدش هم بیش از اندازه فکر کند، نوعی اشتغال ذهنی و وسواس فکری دارد؟
▪ همانطور که اشاره کردم، در وسواس فکری، فکر لذتبخش نیست اما فردی که مدام به نامزدش فکر میکند، دچار وسواس نیست بلکه معمولا از فکر خود لذت میبرد. این در حالی است که فرد وسواسی ناگزیر به کار یا فکری برخلاف میل خود است.
● سلامت : سابقه این بیماری به چه زمانی برمیگردد؟
▪ این بیماری سابقه طولانی دارد و از قرن ۱۷ به بعد شناخته شد، به طوری که شرح افکار وسواسی در نمایش مشهور مکبث نوشته شکسپیر نیز آورده شده است. در این نمایشنامه، خانم مکبث وسواس شستن دست داشت و یک ربع ساعت را صرف شستن دستهای خود میکرد.
● سلامت : شیوع این بیماری چهقدر است؟
▪ برخی آمار شیوع پنج درصدی را گزارش کردهاند اما در آمریکا ۵/۲ درصد گزارش شده است و کمترین میزان شیوع نیز در تایوان و هندوستان اعلام شده است. این بیماری در بانوان و آقایان به یک اندازه مشاهده میشود. البته در سنین جوانی، پسرها بیشتر از دخترها به آن مبتلا میشوند.
● سلامت : به نظر میرسد بیماری وسواس در دوران جوانی بیشتر از دورانهای دیگر است.
▪ بله. این بیماری هنگام بلوغ دختران و پسران بیشتر مشاهده میشود زیرا این افراد به نوعی این فرآیند فیزیولوژیک و طبیعی بدن را ناپسند و کثیف میدانند و سعی میکنند آن را با شستشو جبران کنند و در نتیجه وسواس شستشو آغاز میشود. بنابراین اطمینانبخشی فرزندانمان در دوران بلوغ میتواند در کاهش این مشکلات نقش داشته باشد.
: جناب دکتر، یکی از دوستان من به وسواس دچار است و با توجه به اینکه اکنون نیز به قول معروف پا به سن گذاشته، مجرد است و ازدواج نمیکند. آیا این موضوعات با یکدیگر ارتباط منطقی پیدا میکنند؟
به هر حال، اشکال برقراری ارتباط در وسواس زیاد است و برخی افرادی که دچار چنین مشکلی هستند، مجرد باقی میمانند.
● سلامت : بیشترین موارد وسواس نسبت به چیست؟
▪ شایعترین نوع وسواس نسبت به آلودگی و میکروب است. برای مثال، در آمریکا و اروپا بیشترین نوع آن مربوط به آلودگی میکروبی است و در کشور ما بیشترین وسواس نسبت به پاکی و ناپاکی است زیرا اعتقادات مذهبی در کشور ما بیشتر است. فرد وسواسی ممکن است ساعتهای طولانی به شستشوی دست خود بپردازد یا ساعتهای متمادی در حمام بماند.
● سلامت : از اشخاص مشهوری که در تاریخ اسم آنها با این بیماری آمده، فردی را به یاد دارید؟
▪ هاوارد هیوز یکی از ثروتمندان آمریکایی است که به شدت از آلودگی هراس داشت، به طوری که درباره وی گفته میشود اگر در یک مهمانی مگس یا حشرهای میدید، جلسه را ترک میکرد یا هنگامی که با گوشی تلفن صحبت میکرد، دستمالی روی گوشی قرار میداد تا دچار آلودگی نشود. او دستور داده بود پس از هر مهمانی، از شستشوی دوباره ظرفهای کثیف خودداری کنند و آنها را دور بریزند.
● سلامت : این نوع وسواسی که اشاره کردید، فکر آلوده بود؟
▪ بله، همینطور است. اما دومین وسواس شایع، تردیدهای وسواسی است که دارای برخی ویژگیها است. برای مثال، فرد وسواسی شک میکند که در خانه را قفل کرده است یا نه؟ یا خانم خانهدار فکر میکند که گاز آشپزخانه را بسته است یا نه. یعنی از نظر کنترل و وارسی دچار وسواس میشود. جالب است بدانید که گاهی رقم وارسی در این افراد بهطور سحرآمیزی ثابت است. برای مثال، اگر همیشه پنج دفعه در را امتحان میکند باید حتما این عدد پنج باشد.
● سلامت : و نوع سوم؟
▪ نوع سوم در واقع نوع دیگری از افکار مزاحم بدون اعمال وسواسی است که ماهیت پرخاشگرانه  دارند و تصاویر، افکار ذهنی که مورد قبول فرد نیست، به ذهن شخص خطور میکند.
● سلامت : و چهارمین نوع؟
▪ چهارمین نوع وسواس، ترس از عمل روی برخی افکار است. برای مثال، شخص وسواسی فکر میکند ممکن است چیزی را بدزدد یا برای کسی ایجاد مزاحمت کند. به طور مثال، ممکن است خانمی از چاقو بترسد و از برداشتن آن امتناع کند زیرا همیشه با خود فکر میکند ممکن است بچهاش را با آن بزند یا اینکه شخصی از ترس افتادن در آب از کنار حوض و چنین اماکنی عبور نکند. شاید برایتان جالب باشد که بیماری به من مراجعه کرد که میگفت سالها است که از کنار استخر ایلگلی تبریز عبور نکردهام زیرا همیشه میترسم به درون استخر بیفتم.
● سلامت : آخرین نوع افراد وسواسی کداماند؟
▪ نوع بسیار ناراحتکنندهای است که فرد مبتلا افکار کفرآمیز دارد و این مورد بیشتر در افراد معتقد دیده میشود. برای مثال، ممکن است سر نماز این افکار به ذهنشان خطور کند و حتی در ملاقات با پزشک نیز جرات گفتن آن را نداشته باشند. فراموش نکنید که به این بیماران باید اطمینان داد که این افکار، افکار واقعی آنها نیست.
● سلامت : شنیدهام موضوع وسواس اینقدر برای شما جذاب و شیرین است که دخترتان نیز پایاننامهاش را در همین زمینه نوشته؛ درست است؟
▪ بله. دخترم همین موضوع را انتخاب کرد و استاد راهنمای پایاننامهاش نیز خودم بودم. الان هم رزیدنت سال دوم قلب دانشگاه علوم پزشکی تبریز است. واقعیت این است که این اختلال، پیچیدگیهای فراوانی دارد؛ مثلا چارلز دیکنز، نویسنده مشهور و خالق اثر «اولیور توییست» نیز به همین مشکل دچار بود. دیکنز باید پیش از نوشتن به همه جای خانه سرکشی میکرد و سپس کارد مخصوص و مجسمهای را روی میز خود میگذاشت و مشغول نوشتن میشد و ادعا میکرد بدون وجود این لوازم، قادر به تمرکز نیست. ساموئل جانسون شاعر انگلیسی عادت داشت رفتار عجیب و غریبی نشان دهد. برای مثال، هیچ وقت پای خود را روی درز کاشیها و موزاییکها نمیگذاشت و باید حتما روی کاشیها راه میرفت یا اینکه اگر از کوچه و خیابانی رد میشد حتما باید تیرهای برق را لمس میکرد.
● سلامت : بعضی اوقات نیز شاهد برخی کندیهای حرکتی در وسواس هستیم. نظر شما چیست؟
▪ کندی حرکات، شکل دیگری از وسواس است. برای مثال، افرادی را در نظر بگیرید که برای پوشیدن لباس یک ساعت زمان صرف میکنند و به طور مرتب رنگ و شکل لباس خود را برانداز میکنند. در واقع این مشکل باعث میشود افراد مبتلا دچار اختلال عملکرد شوند.
● سلامت : برخی افراد وسواسی نیز عادت دارند هیچ چیزی را دور نیندازند؟
▪ بله. به این نوع وسواس، احتکار میگویند یعنی اینکه این افراد از دور انداختن هر چیزی خودداری میکنند. برای مثال، همیشه روزنامههای کهنه، مبلمان شکسته و داروهای تاریخ مصرف گذشته را نگهداری و فکر میکنند روزی به این وسایل احتیاج پیدا میکنند. نمونه بارز این افراد، لورنس اولیویر هنرپیشه معروف بود که همیشه بلیتهای باطله، صورت حسابهای قدیمی و نامههایش را جمع میکرد، به طوری که خانهاش جای سوزن انداختن نبود.
● سلامت : چطور بفهمیم وسواسی هستیم یا نه؟
▪ با چند پرسش میتوان این مشکل را تشخیص داد. برای مثال خود من همیشه از بیمارانم از آخرین مبلغ قبض آب مصرفیشان را سوال میکنم و از مقدار مصرفی آب میتوانم وسواس شستشو را تشخیص دهم. همچنین میتوانیم از این افراد بپرسیم که آیا فکرهای تکراری دارند یا نه؟ و آیا بیش از حد به نظم و تقارن اهمیت میدهند یا نه؟ البته نکتهای را هم اضافه کنم که پیش از اینکه به این افراد برچسب بزنیم، باید بدانیم که شخصیت وسواسی هم وجود دارد.
● سلامت : ویژگی شخصیت وسواسی با اختلال وسواس چه تفاوتی دارد؟
▪ جزو خصوصیت شخصیت وسواسی، کمالطلبی و انعطافناپذیری است. این افراد بسیار مودب، منطقی و وقتشناس هستند. همچنین بسیار خسیس هستند، به طوری که هیچ وقت هدیهای به کسی نمیدهند اما در عین حال افراد بسیار دقیقی بوده و در واقع معتاد به کار هستند. برای مثال، معاون ادارهای را تصور کنید که نامهای بلند بالا را فقط برای یک غلط جزیی برمیگرداند و از امضای آن امتناع میکند. البته این شخصیت برای خود افراد مورد قبول است اما در افراد وسواسی این گفته صادق نیست.
علت به طور دقیق مشخص نیست اما عوامل بیولوژیک به ویژه بینظمی سروتونین و دوپامین مغز میتواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد. همچنین تصویربرداری از مغز این افراد، افزایش غیرعادی گلوکز در هستههای دمدار را نشان میدهد. موضوع یادگیری هم قابل طرح است. برای مثال، احتمال اینکه کودکی از رفتار مادر وسواسیاش آن را یاد بگیرد، بسیار زیاد است.
● سلامت : وسواس با هوش افراد ارتباط دارد؟
▪ وسواس با هوش ارتباطی ندارد. از قضا این افراد از حافظه قوی برخوردار هستند. برای مثال، ممکن است یک بیمار وسواسی به خانه شما بیاید و تمام پلههای ساختمان شما را بشمارد اما شما شاید سی سال نیز در آن خانه بودهاید اما هنوز نمیدانید که چند پله در خانهتان وجود دارد
يکشنبه 30/1/1388 - 15:18

استیو بالمر كه هشت سال است به عنوان مدیر اجرایی مایكروسافت فعالیت می‌كند با كناره‌گیری بیل گیتس از این شركت، سرانجام به دفتر وی نقل مكان كرد.
به گزارش ایسنا، فشار هدایت بزرگ‌ترین سازنده‌ی نرم‌افزار جهان به دنبال تلاش ناموفق برای به دست آوردن یاهو كه به اقدام این شركت اینترنتی برای ارتباط نزدیك‌تر با گوگل منتهی شد، به اوج خواهد رسید.
استقبال نه چندان گرم مصرف‌كنندگان از ویندوز ویستا،‌ محصول جدید مایكروسافت نیز این وضعیت را تشدید كرده است.
استیو بالمر ‌٥٢ ساله كه رفتارهای نمایشی‌اش اغلب هوش بالا و استعدادش را تحت‌الشعاع قرار داده برای نخستین بار در دوران حرفه‌یی‌اش باید بار آینده‌ی مایكروسافت را به تنهایی و بدون گیتس به دوش كشد.
گیتس روز جمعه از سمت تمام وقتش در مایكروسافت استعفا كرد تا خود را وقف امور بشر دوستانه كند.
مدیران مایكروسافت از قابلیت بالمر برای هضم میزان بالای اطلاعات همزمان با بررسی دقیق پیشنهاد‌های تجاری از نظر ضعف در منطق یا دلیل آن‌ها می‌گویند.
همكاری میان گیتس و بالمر به دوران دانشجویی در دانشگاه‌ هاروارد بازمی گردد كه دوستی دور از ذهنی میان این دو نفرشكل گرفت.
بالمر كه در بسیاری از كلوب‌های اجتماعی دانشگاه مشاركت داشت برعكس گیتس كه برنامه‌نویسی‌های شبانه و بازی‌های پوكر را ‌ترجیح می‌داد، تماشایی بود.
پس از دانشگاه، بالمر برای كار به شركت Procter&Gamble رفته و با جفری ایملت، مدیر اجرایی آینده جنرال الكتریك، همكار شد.
پیش از آن كه گیتس وی را متقاعد كند به مایكروسافت برود، بالمر یك سال را در مدرسه‌ی بازرگانی دانشگاه استفورد گذراند و پس از رفتن به مایكروسافت، نخستین مدیر تجاری این شركت شد.
بیل گیتس دوست دوران تحصیل خود را كه تصمیم داشت این شركت نوپا را رها كند با رویای بلندپروازانه‌ی قرار دادن رایانه بر روی هر میز در هر خانه، به ماندن متقاعد كرد.
همچنان كه مایكروسافت از یك شركت نوپا به غول نرم افزاری جهان تبدیل شد تبحر فروش و بازاریابی بالمر ذكاوت فنی گیتس را كامل ساخت.
استیو بالمر در سال ‌١٩٩٨ رئیس مایكروسافت و در سال ‌٢٠٠٠ جانشین بیل گیتس به عنوان مدیر اجرایی این شركت شد.
وی پس از گیتس بزرگ‌ترین سهامدار مایكروسافت بوده و ‌٣/٤ درصد از سهام این شركت به ارزش بیش از ‌١١ میلیارد دلار را در اختیار دارد.
به گفته‌ی یكی از تحلیلگران موسسه‌ی گارتنر، سبك مدیریت بالمر‌ ترسناك است اما وی به خوبی به نیازهای مشتریانش توجه می‌كند.
بالمر اغلب با خطاب قرار دادن رقبایش با واژه‌های تند و تیز در صدر اخبار قرار می‌گیرد؛ او یك بار نرم‌افزار آزاد لینوكس را یك سرطان خوانده بود.
به گفته ماری جو فولی، نویسنده‌ی « مایكروسافت ‌٢، چگونه مایكروسافت در دوران پس از گیتس همچنان پابرجا خواهد ماند؟»، بالمر همواره نقطه‌ی مقابل گیتس بوده است.

يکشنبه 30/1/1388 - 15:15
آیا می دانستید که تشعشعات ناشی از سخت افزارهای رایانه سرشار از مواد سمی و آلوده کننده است؟ و این مواد می توانند بر روی سلامتی کاربر تاثیر بگذارد؟
به عنوان مثال اگر شما به مانیتورتان دقت کرده باشید گردوخاک هایی در پشت مانیتورتان نشسته است كه تقریبا به رنگ سیاه می باشد! این همان مواد سمی است که به مرور زمان در آن قسمت جمع و با گردوخاک ترکیب شده است. که این مورد فقط یک مثال در خصوص مواد سمی ناشی از سخت افزار رایانه است. فن ها، پاور ( منبع تغذیه )، پرینتر و غیره مواد آلوده بسیار خطرناک از خود ساطع می کنند.
● آلودگی و سلامتی
صنعت رایانه از زمان به وجود آمدن، به عنوان صنعتی تلقی شده كه از صنایع سنگین قدیمی، بهتر و تمیزتر است. شاید این خوش نامی و اعتبار برای صنعت رایانه، به علت طراحی ظریف خود رایانه ها باشد.
اما رایانه این گونه نمی باشد. تهدید سلامتی و بهداشت و مشكلات زیست محیطی در جوامعی كه رایانه ها در آن ساخته می شوند، در میان كارگرانی كه آن ها را می سازند و در میان مردمی كه در مشاغل خود از آن ها استفاده می كنند، مشهود است.
جدیدترین تحقیقات نشان می دهد سخت افزار رایانه های شخصی سرشار از انواع فلزات و مواد سمی آلوده كننده محیط زیست است.
از جمله این مواد می توان به سرب که در لامپ های كاتدی استفاده می شود، آرسنیك ، تری اكسید آنتی مونی، مواد پولی برومینیت شده اشاره كرد.
یک کارشناس سخت افزار در این مورد می گوید: بیشتر سخت افزارهای مورد استفاده در ساخت رایانه سمی هستند و می توانند بر روی سلامتی افراد تاثیر بگذارند.
این كارشناس سخت افزار می افزاید: به عنوان نمونه سلنیوم که به عنوان یكسوكننده منبع تغذیه مدارها به کار می رود دارای ماده سمی است همچنین كادمیوم و كرومیوم که در بوردهای مدارها و نیمه هادی و برای جلوگیری از خوردگی در بخش های فلزی رایانه، مورد استفاده قرار می گیرند حاوی مواد شیمایی هستند.
اكبری به مواد سمی متصاعد شده از دستگاه پرینتر اشاره می کند و می افزاید: یکی از دستگاه های رایانه که مواد سمی خطرناک از آن خارج می شود پرینتر است، به طوری که كار كردن با این دستگاه در زمان های طولانی می تواند صدمات جبران ناپذیری به فرد وارد کند و اغلب مشاهده شده است که کسانی که در دراز مدت با این دستگاه و دستگاه های مشابه کار می کنند به بیماری های تنفسی دچار می شوند.
اكبری تصریح کرد: کسانی که زمان زیادی را صرف کار با این دستگاه ها می کنند باید از ماسک های مخصوص تصفیه هوا استفاده کنند.
یک کارشناس ایمنی در این زمینه می گوید: تشعشعاتی که از رایانه خارج می شود سمی هستند و کاربران نباید در معرض مستقیم آن ها باشند.
وی افزود: گرد وغباری که در پشت مانیتور وجود دارد نباید با بدن انسان تماس مستقیم پیدا کند و یا هوایی که از پاور سیستم خارج می شود هوایی آلوده است.
وی همچنین در خصوص تشعشعات خارج شده از مانیتورگفت: تشعشعاتی كه از مانیتور خارج می شود آلوده است، ( البته مانیتورهای جدید این مشكل را ندارد ) با توجه به این که نگاه کردن مستقیم به مانیتور نیز می تواند باعث بیماری های چشمی برای کاربر شود گفت: فاصله مانیتور با چشمان باید ٠٥ تا ٠٦ سانتی متر باشد و همچنین مرکز مانیتور باید حدود ٠١ تا ٠٢ سانتی متر پایین تر از چشمان باشد.
● كارخانه های ساخت رایانه منبع مواد سمی
در تولید و ساخت رایانه ها، میلیون ها گالن اسید و حلال تولید می شود كه در پایان مراحل تولید به صورت زباله های سمی دور ریخته می شوند. در جوامعی كه رایانه ها در آن ساخته می شوند، مشكلات بسیار جدیدی به وجود آمده است.
برای مثال خبرگزاری های کشورآمریکا در مورد مواد سمی که در ساخت رایانه مورد استفاده قرار می گیرد خبر دادند:
در منطقه سیلكین كالیفرنیا مقادیر انبوهی از تری كلرواتیلین (یك حلال كه EPA سازمان حفاظت از محیط زیست آن را سرطان زا اعلام كرده) به داخل آب آشامیدنی نفوذ كرده است. از سوی دیگر، سازندگان رایانه ، در حالی كه خود را مقصر و خطاكار نمی دانند، كامیون های پر از بطری های محتوی این آب ها را در این جوامع توزیع می كنند. سازمان حفاظت از محیط زیست این منطقه، ۸۰ محل مشابه را شناسایی كرده كه فاضلاب شیمیایی به داخل رودخانه ها می ریزد و همه آن ها مربوط به ساخت رایانه ها بوده اند و انتظار دارند كه این میزان بالاتر هم برود.
این خبرگزاری ها گفتند: جوامع شهرك نشین و حومه نشینی كه در معرض زباله های سمی بوده اند، توانسته اند مشكل را تا حدی كاهش دهند، اما كارگرانی كه در كار ساخت رایانه ها هستند و آن هایی كه از نظر سلامتی مشكل دارند، كمتر توانسته اند با این مشكلات مقابله كنند.
بنا بر گفته های تد اسمیت عضو اتحادیه مبارزه با زباله های سمی سیلیكن ، كارگران و مردم عادی در معرض كشنده ترین مواد شیمیایی قرار دارند كه تاكنون تولید شده است. دكتر جوزف لادن، رئیس بخش پزشكی زیست محیطی و اشتغال در دانشگاه كالیفرنیا سانفرانسیسكو نیز می گوید: در صنعت رایانه، میزان امراض ناشی از شغل و حرفه، ۳ برابر دیگر صنایع كارخانه ای است.
در پاسخ به این سخنان و اظهارنظرها بسیاری از شركت ها ، كارخانه های خود را به خارج از كشور یعنی كره و جنوب شرق آسیا منتقل كرده اند؛ جایی كه كارگران كم اطلاع ترند و حقوق كمتری نیز می خواهند، احتمالا مهمترین مشكلاتی كه متوجه سلامتی است و به رایانه ها ارتباط دارد، در مورد استفاده از آن ها در محل كار و منزل است.
● نگاهی به مواد سمی رایانه ها و خطر انتشار آن در محیط زیست
هر چند نتایج یك مطالعه كه به تازگی در چند كشور صورت گرفته است نشان می دهد بسیاری از كاربران رایانه های شخصی حاضرند برای خریداری رایانه هایی كه مواد سمی كمتری در سخت افزار آن ها مورد استفاده قرار گرفته، پول بیشتری بپردازند.
● تلاش شرکت های کامپیوتری در كاهش مصرف مواد سمی در رایانه ها
از آن جایی که مواد سمی که در ساخت رایانه ها مورد استفاده قرار می گیرد می تواند محیط زیست را به خطر بیندازد شرکت های بزرگ رایانه در جهان تصمیم به ساخت رایانه های سازگار با محیط زیست گرفته اند به عنوان مثال در این زمینه شركت دل، یکی از بزرگترین تولیدكننده رایانه های شخصی در جهان به تازگی اعلام كرده است برخی مواد سمی مورد استفاده در رایانه های شخصی از جمله ضد حریق های پولی برومینیت و پولی وینیل كلراید را از سال ۲۰۰۹از خطوط تولید خود حذف خواهد كرد. علاوه بر دل، شركت های بزرگ هیولت پكارد، نوكیا، ، سامسونگ، و سونی اریكسون نیز از تلاش برای كاهش مصرف مواد سمی در محصولات خود خبر داده اند كه به گفته كارشناسان محیط زیست، این تلاش ها باید با جدیت هرچه بیشتر ادامه یابد.
يکشنبه 30/1/1388 - 15:14
دانشمندان مدعی هستند چراغانی کریسمس تهدیدی جدی برای زمین به حساب می آید.
به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان هشدار داده اند چراغانی های گسترده در جریان برگزاری جشنهای کریسمس هدر رفتن انرژی الکتریسته را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. از این رو توصیه شده است که مردم در جریان برگزاری این جشنها از حباب های کم مصرف ویژه برگزاری جشنها برای چراغانی معابر و خیابانها استفاده کنند.
سازمان علوم و تحقیقات استرالیا در بررسی های اخیر خود اعلام کرده است انجام چراغانی های بیشتر به بهانه فرا رسیدن ایام کریسمس نتیجه ای جز افزایش سطح آلایندگیهای زیست محیطی و انباشته شدن هرچه بیشتر گازهای گلخانه ای نخواهد داشت.
دکتر گلن پت محقق اصلی این پروژه گفت: چراغهای نورانی با راندمان بصرف انرژی بهتر نظیر چراغهای LED از جمله راهکارهای موثر برای صرفه جویی در مصرف انرژی در ایام کریسمس است.
براساس گزارش زی نیوز، محققان همچنین برای کاهش خطرات زیست محیطی ناشی از چراغانیهای کریسمس، استفاده از چراغهای خورشیدی و راه اندازی منابع تولید الکتریسته با استفاده از منابع دوست دار محیط زیست را از جمله راهکارهای موثر دانسته اند.

يکشنبه 30/1/1388 - 15:12
یك پیام متعلق به سال ۱۹۱۳ میلادی كه در یك بطری قرار داشت، پس از گذشت بیش از ۹ دهه در رودخانه‌ای در واشنگتن یافت شد.
«دارین وینكلر» ـ یكی از سكنه منطقه «اسپوكین» در واشنگتن ـ است.
وی به رسانه‌های دولتی آمریكا یادآور شد: در حال قدم زدن در كنار رودخانه منطقه بودم كه پایم به یك شی كه در زیر شن‌های ساحل رودخانه مخفی بود ، برخورد كرد.پس از كنار زدن شن‌ها، یك بطری حاوی یك برگه را یافتم و بعد از آن بطری را به پلیس محلی تحویل دادم.
سخنگوی پلیس ملی نیز در گفتگو با رسانه‌های آمریكا اعلام كرد: در بررسی‌های اولیه مشخص شد این بطری و پیام داخل آن متعلق به ۹۶ سال پیش یا به عبارتی بیش از ۹ دهه قبل بوده و نویسنده آن «امت پرنسل» ، از یابنده خواسته تا پس از خواندن پیام ، برایش از طریق همین بطری یادداشتی ارسال كند.
علاوه بر این ، پلیس در استعلام هویت نویسنده این پیام اعلام كرد كه این مرد در سن ۸۵ سالگی و در سیزدهم ماه مه سال ۱۹۷۸ میلادی جان باخته است
يکشنبه 30/1/1388 - 15:10

ضرورت خودشناسی : 

خود شناسی یا معرفت نفس، زیر بنای سعادت بشر در جمیع شئون مادی و معنوی است . آدمی در پرتو خود شناسی به نیاز های درونی و برونی خود پی برده و نقاط ضعف و قوت خود را ارز یابی می کند. از اینرو  معرفه النفس یا خود شناسی در علم اخلاق از جایگاه رفیعی برخوردار بوده و همواره به عنوان گام نخست در تربیت و پرورش ملکات انسانی طرح می شود. چرا که  اگر کسی خود را نشناسد و از کاستی های خود با خبر نباشد ، به دنبال اصلاح خویش نخواهد رفت. بیمار تا از بیماری خود آگاه نگردد، به سراغ طبیب نمی رود. و یا کسی که از وجود دشمن در اطراف خانه اش با خبر نیست، تجهیزات دفاعی را آماده نمی کند. متاسفانه بسیاری از مشکلات اجتماعی و ناهنجار ی ها و ناکامیها معلول خود ناشناسی و یا خود فراموشی است. عدم اعتماد به نفس ضعف اراده و تصمیم گیری، ترس و نگرانی، عقده حقارت و .........ریشه در  این موضوع مهم دارد و از طرفی همه بحث های دیگر به نحوی وابسته به بحث خود شناسی است. چون همه تلاش در انسانی اعم از علمی و عملی برای تأمین لذایذ و مصالح انسان انجام می گیرد.
بدیهی است که  بدون شناخت حقیقت انسان و ارزش واقعی او، سایر بحث ها لغو و بیهوده است. جوان با شناخت خود می تواند اسرار درونی و استعداد های ذاتیش را کشف کند و در مسیر پیروزی و کامیابی حقیقی به جریان اندازد. اندیشه ی خود شناسی به انسان  تحرک فکری می بخشد و پرده های غفلت را می درد و آدمی را به تعقل و مطالعه و تحقیق وا می دارد. از این رو در فرهنگ اسلامی، خود شناسی جایگاه خاصی دارد. 

امام علی علیه السلام می فرماید :
«  اقصلُ المعرفه، معرفهُ الانسان نفسه » « برترین شناخت این است که انسان خود را بشناسد»1
                                                
ای خنك  آن را که  ذات خود شناخت                     اندر أمن سرمدی قصری بساخت2 
استاد شهید مرتضی مطهری می گوید:
یکی از قدیمی ترین دستور های حکیمانه ی جهان که هم به وسیله انبیایی عظام به بشر ابلاغ شده است و هم حکیمان بزرگ آن را به زبان رانده اند و اعتبار خودش را همیشه حفظ کرده و بلکه تدریجاً ارزش آن بیشتر کشف شده است. این جمله معرو ف است که « ای انسان ! خودت را بشناس»3 
ناکامی و محرومیت بشر امروز، با وجود موفقیت هایی که در رشته های مختلف علوم تحصیل کرده است ناشی از خود نا آگاهی و خود ناشناسی است. از این رو به موازات رشد تکنولوژی، شاهد انحطاط اخلاقی و سقوط کرامت و عزّت هستیم.
امام علی علیه السلام می فرماید :
« کسی که خود را نشناسد از مسیر صحیح و نجات بخش دور می شود و به راه جهل و گمراهی می زاید»4
و در جای دیگر می فرماید ؛ « هلک من لم یعرف قدره » « کسی که خود را نشناسد، به هلاکت می رسد»5

طریق خود شناسی :
بدیهی است وقتی سخن از خود شناسی است، شناخت ویژگیها و جنبه های مثبت و منفی شخصیتی و کشف استعدادهای ذاتی و نیز قابلیت های فردی، مورد نظر است نه این که کسی بداند اسمش چیست؟ فرزند کیست؟متولد کجاست؟ و به عبارت دیگر شناخت شناسنامه ای مورد نظر نیست بلکه شناخت هویتی مد نظر است.
هر چند دانشمندان در دنیای پیشرفته امروز به کمک تکنولوژی مدرن توانسته اند انسان را از جهات مادی و ساختار ظاهری مورد مطالعه قرار دهند و به اسرار و رموزی واقف شوند؛ اما به ادغان بسیاری از دانشمندان تا کنون آدمی را آن طور که باید، نشناخته اند و به ارزش واقعی اش پی نبر ده اند.
دکتر کارل می گوید :
« محققاً بشر تلاش زیادی را برای شناسایی خود کرده است؛ ولی با آن که ما امروز وارث گنجینه هایی از مطالعات دانشمندان و فلاسفه و عرفا و شعرا می باشیم.

هنوز جز به اطلاعات جسته و گریخته که از زاییده ی روش های علمی خود ما است، دسترسی نداریم و حقیقت وجود در میان جمع اشباحی که از خود ساخته ایم، مجهول مانده است».6
شناخت انسان تنها در پرتو تعالیم آسمانی و آموزه های رهبران الهی و نیروی عقل که پیامبر درونی است میسر است و روش پیامبران هم این بود که مردم را به ندای درونی خود متوجه سازند و بعد فطری و فطرت گرایانه او را  به حرکت در آورند.7

محور های خود شناسی عبارتند از:
1- شناخت جنبه های مثبت شخصیّتی ( استعداد هاو تواناییها ) ؛
2- شناخت جنبه های منفی شخصیّتی ( حساسیتها و ضعف ها و کاستی ها) ؛
3- شناخت نقاط روشن و بر جسته ی  زندگی ( به ویژه در گذشته ) ؛
4- شناخت علایق، تمایلات و گرایشها.
هر جوانی باید بداند کیست؟ چه ویژگی هایی دارد تا خود از سایر موجودات باز شناسد. 

خود شناسی حوزه های مختلفی از قبیل :
خود شناسی علمی، خود شناسی فلسفی، خود شناسی عرفانی، و خود شناسی دینی دارد که این چهار شاخه در پاره ای مبانی و اصول و نیز از جهت روش های تحقیق با یکدیگر متفاوتند، روش عمده در انسان شناسی علمی، تجربی و در انسان شناسی فلسفی، عقلی و در انسان شناسی عرفانی، شهودی است و در انسان شناسی دینی بر پایه مراجعه به ستون اصل دین شکل می گیرد.
ما در این مقابل بیشتر از جنبه های فلسفی و دینی به موضوع  خواهیم پرداخت.

 

منابع :

1- غررالحکم ، ج 2 ص 386
2- مولانا ، مثنوی معنوی ، دفتر پنجم ، بیت 3141
3- مطهری ، مرتضی ، فلسفه اخلاق، ص 194
4- غررالحکم ، ج 5 ص 426
5- همان ج 6 ص 194
6- فلسفی ، محمد تقی ، اخلاق ، ج 1 ص 9
7- اشاره به سخن امام علی (ع) در خطبه اول نهج البلاغه است

چهارشنبه 26/1/1388 - 20:57
آیین مقدس اسلام برنامه‌های جامعی و سعادت بخشی را و توجه مخصوصی به نسل جوان معطوف داشته و جوانان را از نظر مادی و معنوی،روانی و تربیتی، اخلاقی و اجتماعی ،دنیوی و اخروی تحت مراقبت كامل قرار داده است.
اولیاء گرامی اسلام ،جوانی را یكی از  نعمتهای مدارج الهی و از سرمایه‌های بزرگ سعادت در زندگی بشر شناخته‌اندو این موضوع را با عبارات مختلفی خاطر نشان ساخته‌اند.
علی علیه‌السلام فرمود: دو چیز است كه قدر و قیمتشان را نمی‌شناسند مگر كسانی كه، آن دو را از دست داده باشند.یكی جوانی و دیگری سلامتی و عافیت است.
در این حدیث علی (ع) نعمت جوانی را در كنار بزرگترین نعمتهای الهی ،یعنی سلامتی قرار داده.
رسول اكرم (ص)فرموده است: كه در قیامت هیچ بنده‌ای قدم از قدم بر نمیداردتا به این پرسش‌ها پاسخ دهد اول آنكه عمرش را در چه كاری صرف كرده، دوم جوانیش را چگونه و در چه راهی تمام كرده است.
از این حدیث استفاده می‌شود كه اسلام تا چه اندازه بجوانی و ارزش آن توجه دارد این سرمایه‌ در پیشگاه الهی باندازه‌ای مهم است كه روز حساب از صاحبش در مورد آن سئوال می‌‌شودكه چگونه آنرا صرف كرده است.
شناختن ارزش واقعی جوانی و توجه به زشت و زیبایی آن شرط اساسی سعادت جوانان ،مربیان عزیز جامعه بایددر كمال واقع بینی از یك سو متوجه كمال جوانی باشند و از نیروی انسانی جوانان با طراوات و شایسته‌ای در پیشرفت و تعالی مملكت استفاده كنند و از سوی دیگر باید متوجه نقایص طبیعی دوران جوانی باشند و با راهنمائی‌های صحیح و طرح برنامه‌های عالمانه و عاقلانه جوانان را برای نیل بمدارج عالیتر مجهز نمایندو با تعدیل تمایلات عاطفی آنان از سركشی و طغیان باز دارند.
موضوع احترام و شایستگی نسل جوان و استفاده از نیروی عظیم آنان مورد كمال توجه قرار گیرد تا وسیله آن چرخهای اجتماع با سرعت بیشتری بگردد و كشور در شئون مختلف با وضع بهتری پیشروی كند.
برای آنكه در تشخیص حد واقعی جوانان بخطا ندویم و با قضاوت  نابجا خویش و جامعه را دچار افراط و تفریط نكنیم و برای آنكه با واقع بینی درباره ارزش حقیقی جوانان قضاوت نمائیم و از راه حقیقت منحرف نشویم و برای آنكه از طرف جوانان درباره خود و از طرف دیگر جامعه دربارة جوانان گمراه نشوند لازم است تعالیم الهی در این موضوع مهم معیار نفی  و اثبات خود قرار دهیم و از رهنمودهای واقعی رهبران عالیقدر اسلام استفاده نمایم.
چهارشنبه 26/1/1388 - 20:53