تعداد مطالب : 201
تعداد نظرات : 137
زمان آخرین مطلب : 2949روز قبل
گروهی از دانشمندان كشف كردند كه یك سحابی بسیار بزرگ در حال نزدیك شدن به كهكشان راه‌شیری است و با برخورد به آن در كم‌تر از ۴۰ میلیون سال آینده، آتش بازی بزرگی به راه می‌اندازد.
 
 
در نشست تخصصی انجمن نجوم آمریكا در ایالت تگزاس، گروهی از دانشمندان كشف اخیر خود را درباره‌ی برخورد یك توده‌ی عظیم از گاز هیدروژن با كهكشان راه شیری در كم‌تر از ۴۰ میلیون سال بعد اعلام كردند. بر این اساس، سحابی اسمیت كه هیدروژن كافی برای تولید بیش از یك میلیون ستاره خورشید مانند را دارد، با فاصله‌ی تنها ۸ هزار سال نوری از كهكشان ما، با سرعت بسیار به سمت قرص راه شیری در حركت است. با برخورد این سحابی در فاصله بین ۲۰ تا ۴۰ میلیون سال بعد، آتش بازی مهیبی در راه شیری پدید می‌آید.
چهارشنبه 3/11/1386 - 15:52

  

دیوید ولان٬مدیر كل تسلیحات شركت بوئینگ شیكاگو٬از قول خبرنمه Sun Times ٬ گزارش داد كه شركت وی٬ مواد و مصالح را با استفاده از فناوری نانو تولید می كند.

بر اساس برنامه توسعه آنها قرار است خصوصا در زمینه پوشش ها از مواد جدیدی برای ساخت هواپیمایی سبك تر و در عین حال قوی تر استفاده كنند؛بدین معنی كه هواپیماها نیازی به تجدید رنگ نداشته باشند.
همچنین آنها در نظر دارند كه ماهواره هایی سبك تر٬كوچك تر٬قدرتمندتر و دارای باتری هایی با پایداری بیشتر بسازند.

چهارشنبه 3/11/1386 - 15:50

در 43 ^10 ثانیه پس از انفجار بزرگ ، كائنات بیش از 35 ^ 10 متر قطر نداشته و ده میلیون میلیارد میلیارد بار كوچكتر از یك اتم هیدروژن بوده است. در این زمان عالم چنان جوان است كه نور نمی‌تواند به دورها سفر كند و افق كیهانی كه كائنات قابل دید را در بر می‌گیرد، بسیار نزدیك است. در این زمان حرارت به 32 ^ 10 كلوین میرسد. كائنات بسیار غلیظ و فشرده (96 ^ 10 برابر غلظت آب) و انرژی آن غیر قابل اندازه گیری است. چنانچه اگر بخواهیم چنین نیرویی تولید كنیم باید دستگاههای تسریع كننده ذرات اولیه‌ای بسازیم كه چندین سال نوری قطر داشته باشند
چهارشنبه 3/11/1386 - 15:48

بنابه نظریه انفجار بزرگ ، گسترش جهان از یك انفجار آتشین آغاز شده و تا امروز ادامه یافته است و احتمال دارد این گسترش تا بینهایت ادامه داشته باشد. ولی ما یقینا می‌خواهیم بدانیم پیش از این انفجار اولیه وضع از چه قرار بوده است. اما برای فهمیدن این موضوع باید از دیوار زمان صفر عبور كنیم. نه تنها در عرصه فیزیك ، بلكه حتی در عرصه منطق نیز دشواریهای زیادی در این سیر وجود دارد.

ما نمی‌توانیم تاریخ كائنات را از زمان صفر یعنی درست لحظه آفرینش فضا و زمان آغاز كنیم ولی قادریم آن را از لحظه‌های بسیار كوتاه و غیر قابل تصور یعنی 43 ^10 ثانیه پس از انفجار بزرگ آغاز كنیم. قوانین بنیادی فیزیك توانسته‌اند از امروز تا آن لحظه كه كائنات بسیار بسیار كوچك ، داغ و غلیظ بوده ، استواری خود را حفظ كنند.

چهارشنبه 3/11/1386 - 15:47
یك محقق ایرانی در دانشگاه پنسیلوانیا به كمك یكی از همكارانش ، نشان داده است كه می توان با استفاده از پرتوهای پلاسمایی اجسام را نامریی كرد.

ایده نامریی كردن اجسام تا چندی پیش تنها در سطح داستانهای تخیلی علمی نظیر «مرد نامریی» ، «چ جی ولز» مطرح بود اما «نادر انقطاع» و «آندرآ آلو» از دانشگاه پنسیلوانیا شیوه ای را پیشنهاد كرده اند كه با استفاده از آن می توان با فناوریهای موجود، اجسام را تا حد زیادی غیر قابل رویت ساخت .

به اعتقاد فیزیكدان این روش كاربردهای متعددی در فناوری های نظامی مربوط به مخفی كردن و استتار اجسام خواهد داشت . در گذشته گروههایی از فیزیكدانان كوشیده بودند با روش موسوم به «روش آفتاب پرست» به استتار اشیا و اجسام دست یابند.

محققان دانشگاه توكیو نیز بر روی نوعی پارچه تحقیق می كنند كه بر همین مبنا عمل استتار را انجام می دهد: در داخل این پارچه دانه هایی نظیر رشته تسبیح كار گذارده شده كه می تواند صحنه ای را كه برروی آن تابانده می شود منعكس سازد و جسمی را كه این پارچه بر آن پوشانده شده نظیر بدن آفتاب پرست به رنگ محیط درآورد و به این ترتیب آن را نامریی سازد.

محقق ایرانی و همكارش با انجام محاسباتی نشان داده اند اجسام كروی یا استوانه ای كه با این قبیل سپرها پوشیده شوند، عملا نور بسیار كمی از خود بازمی تابند. در عمل زمانی كه این اجسام در معرض نور مریی قرار داده می شوند، نوری كه از آنها به چشم می رسد آنقدر اندك است كه عملا دیده نمی شوند.

یك محدودیت این فناوری آن است كه هر سپر مخصوص تنها برای یك طول موج خاص كار می كند و به عنوان مثال جسمی كه در زیر نور قرمز غیرقابل رویت شده اگر تحت پرتوهای به رنگ سبز یا آبی قرار گیرد قابل مشاهده خواهد بود. نكته دیگر آنكه سپر نامریی كننده زمانی عمل می كند كه طول موج با تابیده شده نزدیك ابعاد خود جسم باشد. به این ترتیب در مورد نور مریی، از این سپر تنها برای مخفی كردن اجسام میكروسكوپی می توان استفاده به عمل آورد. اجسام بزرگتر تنها هنگامی از دید پنهان می شوند كه پرتوهای با طول موج بلندتر به آنها تابیده شود. بنابراین با این فناوری نمی توان افراد یا خودروها را نامریی كرد.

اما انقطاع معتقد است كه از این فناوری می توان در زمینه های دیگر نظیر تولید موادی كه از برق زدن و درخشش اجسام جلوگیری می كنند استفاده به عمل آورد. این سپرها همچنین می توانند مانع از تاثیر نامطلوب نوری شوند كه از اجسام ریز پراكنده می شود و به این ترتیب می توانند بازده میكروسكوپها را افزایش دهند. یك كاربرد دیگر این روش نامریی كردن ماهواره ها در فضا است.
چهارشنبه 3/11/1386 - 15:45
شاید شروعی برای دوران جدید بشقابهای پرنده را بتوان سالهای 1946 و 1947 دانست . در این سالها كه جامعه انسانی از پیشرفتهای علمی و فنی خود كاملا به وجد آمده بود؛ به یكباره گزارشهای فراوانی از مشاهده اجرام پرنده ناشناس در گوشه و كنار آمریكا و اروپا منتشر شد .
 در ابتدا گمان می شد این اجرام نوعی ابزار پروازی جدید و ساخت شوروی سابق است كه اینك در آغاز جنگ سرد قرار است نقش جاسوسهای هوایی بلوك شرق را بر عهده گیرد اما انتشار گزارش رویت این سفاین بیگانه! بر فراز كاخ كرملین در مسكو و سپس نقاط دیگر شوروی و انتشار این نكته كه روسها هم مدتی است با این میهمانان ناخوانده درگیر هستند توجه دانشمندان را به سوی پاسخ متفاوتی رهنمون ساخت.

Arianaa30
چهارشنبه 3/11/1386 - 15:44


استفان ویلیام هاوکینگ، ریاضیدان و فیزیکدان برجسته معاصر خود را برای سفر به فضا در سال 2009 آماده میکند. او برای شروع تجربه پرواز در گرانش ناچیز را پشت سر گذاشت.
 تجربه باارزش اما سختی که بسیاری از انسانهای سالم از انجام آن ابا دارند. بدین ترتیب هاوکینگ بار دیگر قدرت اراده بشر را به رخ همه کشید. باشد که بیدار شویم...
چهارشنبه 3/11/1386 - 15:43
کدامیک از رشته های زیر را بیشتر می پسندید؟
1مهندسی برق
2مهندسی مکانیک
3مهندسی کامپیوتر و IT
4مهندسی عمران
5مهندسی شیمی و نفت


لطفا نظر دهید.
(اگر میتوانید با دلیل)
با تشکر...سید محمد حسینی

چهارشنبه 3/11/1386 - 15:40

خداوندا!

خود کردم و خود خریدم، آتش بر خود، خود افروزانیدم، از دوستی آواز دادم، دل و جان فرا،ناز دادم.

اکنون که در غرقابم، دستم گیر که گرم افتادم

چهارشنبه 3/11/1386 - 15:30
دوستان واقعی جواهراتی گرانبهایند که بدست آوردنشان سخت ونگه داشتنشان سخت تر است؛لطفا در حفظ و نگهداری من کوشا باشید....!
چهارشنبه 3/11/1386 - 15:28