تعداد مطالب : 27021
تعداد نظرات : 2728
زمان آخرین مطلب : 1914روز قبل

3391876768_428487f9be

 

اگر دوست دارید فرزندی استگو و با صداقت داشته باشید باید وی را از مضرات دروغ باخبر کنید و ذهن و تفکر وی را در این زمینه باز کنید.

 

مطمئنیم دوست دارید فرزندتان صادق باشد تا اینکه تقلب کند، دروغ بگوید، پنهان کاری یا دزدی کند. اما بهترین راهکار برای آموزش صداقت به فرزندانتان چیست؟

ممکن است بعضی از والدین تصور کنند که دروغ گفتن در ذات بچه است و این وظیفه والدین است که برای اینکه جلو عادت شدن آن را بگیرند، آنها را برای دروغگویی شان تنبیه کنند. واقعیت این است که خیلی وقت ها خود والدین زمینه را برای دروغگویی فرزندشان ایجاد می کنند.

این آن اشتباهی است که والدین مرتکب می شوند: آنها با عصبانیت و تهدید با فرزندانشان روبه رو شده و آنها را متهم میکنند. اگر خشن برخورد کرده و بخواهید تنبیه شان کنید، از اینکه واقعیت را به شما بگویند میترسند. اگر احساس امنیت کنند، صادق خواهند بود. پس با آنها با ملایمت رفتار کرده و بر صداقتشان تاکید کنید.

در زیر به نمونه هایی اشاره میکنیم تا منظورمان را بهتر متوجه شوید. تصور کنید که متوجه شده اید که پسر نه ساله تان از یک سوپرمارکت آبنبات دزدیده است. دو داستان مختلف برایتان مطرح میکنیم.

الف:

مادر: (با صدایی اتهامی) این آبنبات رو از کجا آوردی؟

فرزند: تو جیبم پیداش کردم.

مادر: از سوپرمارکت دزدیدیش؟

فرزند: نه، من ندزدیدمش!

مادر: ولی من میدونم که اینکارو کردی. خواهرت گفت که دیده این کارو کردی. الان هم داری به من دروغ میگی.

فرزند: نه اون دروغ میگه. من ندزدیدمش.

مادر: پس از کجا آوردیش؟ با دروغی که گفتی دو بار تنبیه میشی.

ب:

مادر: میبینم که یه آبنبات داری. من که اینو برات نخریدم، خواهرت هم گفت که دیده اون رو از سوپرمارکت برداشتی.

فرزند: (به پایین نگاه میکند)

مادر: من اصلاً از خبرچینی کردن خوشم نمیاد، اینو به خواهرت هم گفتم. اما خیلی مهمه که چیزی از جایی بدون اجازه برنداری. اینم خیلی مهمه که هیچوقت به همدیگه دروغ نگیم. میدونی که ما یه خانواده هستیم و صادق بودن تو خانواده خیلی مهمه. تو باید به من اعتماد کنی و منم به تو اعتماد کنم.

فرزند: من منظوری نداشتم. یکدفعه ای شد.

مادر: میدونم عزیزم. احتمالاً شیطون گولت زده. اما من به تو افتخار میکنم که به من راستش رو گفتی. این کار سختیه. حالا بیا با هم به سوپرمارکت بریم تا آبنبات رو بهشون پس بدی.

در داستان اول، مادر فرزند خودش را مجبور به دروغ گفتن می کند. و در چنین مواردی، بیشتر افراد انکار میکنند و حالت دفاعی به خودشان میگیرند چون صادق بودن به ضررشان تمام خواهد شد. در داستان دوم، مادر خیلی روراست موضوع را با پسرش مطرح میکند و طوری رفتار میکند که می داند فرزندش چه کرده است. حالا میتواند روی اهمیت صداقت بعنوان یک ارزش خانوادگی تاکید کند و برای فرزندش توضیح دهد که درک میکند و به او درس صداقت بدهد.

برای هر کسی در هر سنی صادق بودن شجاعت میخواهد. بنابراین این وظیفه والدین است که به فرزندانشان آموزش دهند که برای گفتن حقیقت شجاع باشند.

در زیر به سه نکته اشاره میکنیم که کمکتان میکند صداقت را به فرزندانتان آموزش دهید:

۱. از خیلی کوچکی، با فرزندانتان درمورد ارزش صداقت در خانواده تان صحبت کنید. به آنها بگویید که این برای همه شما خیلی مهم است که بتوانید همیشه روی همدیگر برای شنیدن حقیقت، حتی اگر سخت باشد، حساب کنید. اگر بین والدین و بچه ها صداقت نباشد، اعتماد و نزدیکی در خانواده وجود نخواهد داشت. صداقت پایه و اساس روابط خانوادگی و اعتماد و احترام متقابل است. به فرزندانتان بگویید که برای حمایت و دفاع از آنها هر کاری از دستتان برآید انجام میدهید، حتی برایشان میجنگید اما اگر بفهمید که به شما دروغ گفته اند، رابطه تان به کلی تغییر خواهد کرد. وقتی اعتماد از بین برود، زمان زیادی میخواهد تا دوباره ایجاد شود.

۲. نه تنها در کلماتتان بلکه در سبک زندگیتان هم برای فرزندانتان الگوی صداقت باشید. اگر خودتان با فرزندانتان صادق نباشید، نمیتوانید از آنها انتظار داشته باشید که حقیقت را به شما بگویند. در واکنش به سوالاتی که میپرسند، سعی کنید به جای دروغ گفتن، توضیح مختصری بدهید و در حد سنشان پاسخ دهید. اما اگر به آنها دروغ بگویید، وقتی گفتن حقیقت برایتان خجالت آور است، نمیتوانید از آنها توقع داشته باشید که وقتی برایشان سخت است، راستش را بگویند. بدیهی است که هم والدین و هم فرزندان میتوانند برای خودشان زندگی خصوصی داشته باشند و برای در میان گذاشتن جزییات خصوصی زندگیتان، مسائل مربوط به گذشته که هنوز با آنها درگیر هستید یا هر چیز دیگری که از آن واهمه دارید، باید مرز تعیین کنید. هدفتان باید ایجاد محیطی آزاد باشد که هیچ پنهان کاری وجود نداشته و همه برای گفتن حقیقت احساس راحتی کنند.

۳. به آنها نشان دهید که تاکیدتان بیشتر بر صداقت آنهاست تا بر تنبیه آنها بخاطر بی صداقتی شان. بله میتوانید برای دروغ فرزندتان عواقبی در نظر بگیرید اما لازم است که برایشان توضیح دهید که راستگویی شان هم فوایدی برایشان خواهد داشت. اگر بخواهید به زور تهدید و تنبیه حرف راست را از دهان آنها بیرون بکشید، مطمئن باشید که دفعه بعدی حقیقت را نخواهند گفت. اگر هنوز لازم میدانید که باوجود گفتن حقیقت، تنبیهی برایشان در نظر بگیرید، اینکار را با دقت و ملایمت انجام دهید و با وجود آن تنبیه، از صداقتشان تشکر کنید.

همه آدمها توانایی صادق بودن را دارند اما اگر این کار را تمرین نکنید، هم شما و هم فرزندتان عادت خواهید کرد که قسمتی از حقیقت را بپوشانید و چون راحت تر است خیلی وقت ها دروغ های مصلحتی بگویید. شما بعنوان پدر یا مادر فرصت دارید که به فرزندانتان کمک کنید صداقت را یاد بگیرند. هیچوقت استانداردهایتان را پایین نیاورید اما باید درک کنید که آنها نمی توانند همیشه عالی باشند.
سایت مردمان

شنبه 26/2/1394 - 11:39

 Learning-difficulties-2
 این اختلالات در کودکان باید ریشه یابی شوند و از پیشرفت آنان در ذهن و حافظه کودک پیشگیری شود

 

بدرالسادات همایونیان اختلالات یادگیری را 3 دسته گفتاری، نوشتاری و ریاضی دانست و اظهار داشت: تعدادی از دانش‌آموزان در مقاطع تحصیلی خود در ریاضی دچار مشکل‌ می‌شوند و با وجود تلاشی که می‌کنند پیشرفت مورد انتظار را به دست نمی‌آورند معمولاً معلمان آنها را نصیحت می‌کنند تا بیشتر درس بخوانند و بازیگوشی نکنند.
وی افزود: جملاتی مانند برای پیشرفت در ریاضی معلم خصوصی باید بگیری، پیشرفت در ریاضی ارثی است، پایه‌ات از ابتدا ضعیف بوده است و چرا سر کلاس توجه نمی‌کنی بسیار متداول است غافل از اینکه ضعیف بودن در ریاضی می‌تواند به دلیل اختلال یادگیری در محاسبه باشد.وی افزود:برخی والدین و اولیای مدرسه دانش‌آموز را سرزنش می‌کنند و از آن بدتر گاهی با ارزیابی مقایسه‌ای عزت نفس او را خدشه‌دار می‌کند همچنین محروم کردن کودک از تفریح و بازی و داشتن برنامه‌ای فشرده رفتارهایی است که متأسفانه اعمال می‌شود در حالی که این رفتارها نتایج بدتری را همراه دارد.

گام اول بررسی ضایعات مغزی است
این روانشناس کودک ادامه داد: اولین گام بررسی ضایعه مغزی در کودک است چنانچه هوش او طبیعی باشد و به لحاظ روانی اختلالی مشاهده نشود باید نوروسایکولوژیست‌ها و روانشناسان کودکان استثنایی به درمان مبتلایان به اختلال یادگیری بپردازند.

وی با بیان اهمیت رفتارهایی چون سینه‌خیز رفتن، چنگ زدن و پرتاب کردن در عدم ابتلا به اختلالات یادگیری گفت: محققان یادگیری مشاهده کرده‌اند چنانچه کودکی فعالیتی را انجام ندهد مثلاً پیش از راه رفتن سینه‌خیز نرود در بزرگسالی به اختلالات یادگیری مبتلا می‌شود متأسفانه گاهی برخی والدین خوشحال می‌شوند که فرزندشان بدون گذر از مرحله چهار دست و پا رفتن شروع به راه رفتن می‌کند در حالی که این مرحله در رشد مغز و عدم ابتلا به اختلالات یادگیری در آینده مؤثر است و چنانچه رفتاری جا بماند در رشد کودک اختلال ایجاد می‌شود.

همایونیان افزود: جالب است بدانید چنانچه کودکی هفت ساله مبتلا به اختلالات یادگیری باشد باید جهت درمان از ابتدا شروع کنیم در گام اول ابتدا بهره هوشی او محاسبه می‌شود بر این اساس تمام آیتم‌های کلامی و بیانی باید توسط خرده‌ آزمون‌ها محاسبه شود تا میزان توانمندی فرد در ابعاد مختلف سنجیده شود البته آزمون‌های هوشی کلیت را نشان می‌دهند و آزمونی در جهان وجود ندارد که به طور دقیق هوش را محاسبه کند.

به تفاوت‌های فردی توجه کنید
این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: چنانچه 2 نفر از هوش‌بهره یکسان داشته باشند و نمرات یکسانی در خرده آزمون‌ها بگیرند ممکن است در دروس مشابه نمرات مختلفی کسب کنند که این به تفاوت‌های فردی مربوط می‌شود.

وی گفت: بهتر است والدین کودک را خسته نکنند و در برنامه‌ریزی خود این نکته را لحاظ کنند که کودکان با یکدیگر متفاوت هستند و گاهی تفاوت در توجه، دقت و تمرکز منجر به کسب نمرات متفاوت می‌شود.

این روانشناس کودک تصریح کرد: توجه یا فعال و انتخابی است یا انفعالی. توجه انفعالی بر اثر محرک‌های بیرونی مانند سر و صدا بر هم می‌خورد بنابراین در این راستا باید شرایط لازم برای بهره‌گیری هر چه بهتر کودک از محیط آموزشی و پرورشی مناسب را فراهم آوریم.

شناخت استعداد در سال اول ابتدایی اتفاق می‌افتد
این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: اگر کودک ریاضی، خواندن و نوشتن را از پایه یاد نگیرد در سالهای آتی با مشکل مواجه می‌شود همچنین شناخت استعداد در سال اول ابتدایی اتفاق می‌افتد متأسفانه گاهی کودکان گروه‌بندی و طبقه‌بندی را بلد نیستند و ردیف کردن را نمی‌دانند همچنین آموزش کوچکتر، بزرگتر، بالا، پایین، حجم، سبکی و سنگینی پیش از دبستان در عدم ابتلا به اختلالات ریاضی و پیشرفت تحصیلی مؤثر است.

وی افزود: همچنین بهتر است طیف رنگها را به کودکان آموزش دهیم از سویی دیگر اولیای مدرسه باید این موضوع را بدانند که ممکن است برخی کودکان به دلیل مشکلات مالی نتوانند به مهد کودک رفته و این مفاهیم را پیش از دبستان یاد بگیرند بهتر است این کودکان شناسایی شده و آموزش‌های اولیه پیش از تدریس درباره آنها اعمال شود.

کودکان خود را از بازی محروم نکنید
وی با بیان اهمیت بازی در دوران کودکی جهت رشد کودک و پیشگیری از ابتلا به اختلالات یادگیری گفت: متأسفانه برخی والدین کودکان را از بازی محروم می‌کنند و ترجیح می‌دهند برای آنها کلاس‌های فوق برنامه و آموزش زبان دوم و سوم فراهم کند غافل از اینکه برای درمان کودکانی که در ریاضی مشکل دارند از بازی استفاده می‌شود.

وی افزود: والدین و آموزگاران باید نسبت به یادگیری ریاضی در کودکی که کلاس اول است توجه زیادی کنند و نسبت به فهم او ریاضی را آموزش دهند متأسفانه برخی معلمان حوصله آموزش جمع و تفریق را به تمام دانش‌آموزان ندارند و ممکن است دانش‌آموزی بدون یادگیری اینها وارد مرحله بعدی یادگیری که ‌آموزش ضرب و تقسیم است شود و نتواند آنها را یاد بگیرد.

فارس
شنبه 26/2/1394 - 11:33

nuraniye-tarifi1

مواد لازم:

ماست چکیده 1 لیوان

برنج پخته 2 قاشق

کدوی رنده شده 3 عدد

پیازچه 4 عدد

جعفری مقداری

شوید مقداری

سیر 3 حبه

روغن زیتون 4 قاشق

نمک

طرز تهیه:

شوید, جعفری را ریز خرد میکنیم.سیرها را رنده میکنیم. ماست را هممی زنیم

پیازچه را در روغن زیتون  یکی دو دقیقه تفت می دهیم.سپس کدوهای رنده شده و تا وقتی کدوها آبش را بکشد تفت می دهیم. میگذاریم سرد شود سپس سیر , جعفری, شوید,برنج و نمک و ماست را ریخته مخلوط میکنیم 2-3 ساعت در یخچال قرار می دهیم سپس  سرد سرو میکنیم

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.

 

شنبه 26/2/1394 - 11:31


چیستان های جالب و خواندنی,چیستان,معما و تست هوش

چیستان های جالب و خواندنی

 

چیستان:

1- یک نفر با تفنگ به سوی پرنده ای تیری انداخت و او را نقش بر زمین ساخت. پرنده بلافاصله درگذشت. حالا از کجا بدانیم بچه ای که پرنده در شکم دارد حلال است یا حرام؟

 

2- یک زن و شوهر هفت پسردارند و هر پسر یک خواهر این خانواده چند نفرند؟

 

3- سخت است سنگ نیست، چهار پا دارد شتر نیست، تخم می گذارد پرنده نیست.

 

4- اون چیه که وقتی میبینیش نمیخریش.
اگه هم بخریش نمیپوشیش.
اگه هم بپوشیش نمیبینیش؟

 

5- آن چیست که دو پا دارد و دو پای دیگر هم قرض می کند و می رود و کسی هم به گردش نمی رسد؟

 

6- حکم اعدام متهمی را صادر می کنند و مضمون «بخشش لازم نیست، اعدامش کنید.» را به امضا، دادستان می رسانند. پس از امضاء دادستان، مأمور اجرای حکم، با تغییری در مضمون، جمله را به صورتی در می آورد که جلو اعدام متهم را می گیرد، او چه تغییری در جمله بوجود می آورد؟

 

7- چه تفاوت آشکاری بین مس، کُرُم، طلا و آهن وجود دارد؟

 

8- شخصی دریک اتاق به ابعاد ۵×۲۰×۲۰ متر، خودش را با یک ریسمان دومتری از سقف آویزان می کند و دار می زند. وقتی به در اتاق او می آیند و می بینند از او صدایی شنیده نمی شود، نگران می شوند و در را می شکنند با کمال تعجب می بینند، او از سقف خودش را دار زده است و در اتاق را از درون قفل کرده و کلید را در جیبش گذاشته است. با اینکه میز، صندلی، نردبام یا چیز دیگری در اتاق نبوده است، او چگونه خود را دار زده است؟

 

9- از حضرت علی (ع) پرسیدند:
واجب و واجبتر چیست؟ نزدیک و نزدیکتر کدامند؟ عجیب و عجیب تر چیست؟ سخت و سخت تر چیست؟ اگر شما بودید چه جوابی می دادید؟ حضرت علی چه جوابی داد؟

 

10 - آن چیست که با گریستن آسمان اشک آن روان می شود؟

↓↓↓↓

↓↓↓↓

↓↓↓↓

↓↓↓↓

↓↓↓↓

↓↓↓↓

↓↓↓↓

چیستان های جالب و خواندنی

↓↓↓↓

↓↓↓↓

↓↓↓↓

↓↓↓↓

↓↓↓↓

↓↓↓↓

جواب چیستان ها :

1- پرنده تخمگذار است و بچّه زا نیست تا بچه ای در شکم داشته باشد.

 

2- ده نفر

 

3- لاکپشت

 

4 - پاسخ کفن است.

 

5 - دوچرخه

 

6- مأمور ویرگول را از جلو کلمه «نیست» بر می دارد و جلو کلمه «بخشش» می گذارد، بدین ترتیب: «بخشش، لازم نیست اعدامش کنید.»

 

7- آهن، زیرا سایر فلزات فاقد نقطه هستند و تنها آهن است که نقطه دارد.

 

8- پیش از خودکشی، تعدادی قالب یخ به درون اتاق می آورد، آنها را روی هم و زیر پا می گذارد و با استفاده از آنها طناب را به سقف وصل می کند و به گردن خود می اندازد. آنگاه یخها کم کم آب می شوند و از پایین در اتاق به بیرون تراوش می کنند بطوریکه هنگام حضور دیگران اثری از یخها نبوده و همین امر موجبات شگفتی آنان را فراهم می سازد

 

9- حضرت علی (ع) فرمود: ۱- واجب اطاعت از خدا و واجبتر از آن ترک گناه است ۲- نزدیک قیامت و نزدیکتر از آن مرگ است ۳- عجیب دنیا و عجیب تر از آن محبت دنیاست ۴- سخت قبر است و از آن سخت تر، دست خالی به قبر رفتن است

 

10- ناودان 

 

گردآوری:بخش سرگرمی بیتوته

منابع:web.balyan.ir

takfal.com

شنبه 26/2/1394 - 11:22

راههایی برای از بین بردن چربی های شکم


دیابت نوع دوم, تمرینات هوازی

تمرینات هوازی یکی از راههای از بین بردن چربی شکم است.


چربی شکم باعث می شود، هیچ لباسی مناسب شما به نظر نرسد، اما چیزی بدتر از آن در انتظار شماست! وقتی چربی سفید در شکم شما بیشتر می شود و در ارگان های بدن لانه می کند، مشکلات شدید سلامتی را برای آینده تان به وجود می آورد. ما الان می دانیم که این نوع چربی، که چربی احشایی نام دارد، از هورمونی مانند کورتیزول و ماده ای مانند سیتوکین استفاده می کند که روی محافظت بدن از انسولین نقش دارند.نتیجه: این خیلی بدتر از فقط اضافه وزن داشتن است. شما در معرض ریسک گرفتن دیابت نوع دوم و بیماری قلبی قرار دارید.

 

هیچ وقت از حرکت کردن دست نکشید
فقط یک چیز هست که می توان در مورد چربی احشایی دوست داشت: به راحتی تسلیم تمرینات هوازی می شود. سوزاندن کالری از طریق دویدن، دوچرخه سواری، شنا یا هر چیزی که می تواند ضربان قلب شما را بالا ببرد، در مورد خلاص شدن از این نوع چربی همیشه نسبت به تمرینات مقاومتی برتر است.

 

انسولین, راههای کاهش وزن

خواب کم یکی از عوامل ایجاد چربی شکمی است.

 

پروتئین مصرف کنید
قطعا" می دانید که پروتئین برای لاغر شدن مفید است. می خواهیم آن را به طور دقیقی برایتان توضیح دهیم: وقتی سن شما بالا می رود، بدن شما شروع به تولید انسولین بیشتری می کند. دلیل این امر هم این است که سلول های عضلانی و چربی شما به خوبی به آن پاسخ نمی دهند.

 

انسولین هم ذخیره چربی را بیشتر می کند، مخصوصا" در اطراف شکم. یک رژیم غنی از پروتئین ممکن است برابر مقاوت انسولینی از شما محافظت کند. در یک مطالعه، زنان چاقی که رژیمی با ۳۰% پروتئین، ۴۰% کربوهیدرات و ۳۰% چربی را به مدت ۸ هفته رعایت کردند، چربی های بسیار زیاد تری را از دست دادند. آن هم نسبت به زنانی که رژیم آن ها شامل ۱۶% پروتئین، ۵۵% کربوهیدرات، و ۲۶% چربی بود.

 

چربی اشباع نشده مصرف کنید
مشخص شده که چربی های اشباع شده، بیشتر از چربی های اشباع نشده در دور شکم تجمع می کنند. در یک مطالعه نمونه ها ۷۵۰ کالری بیشتر به صورت روزانه برای ۷ هفته مصرف کردند. یا به صورت روغن پالم (اشباع شده) و روغن آفتاب گردان (اشباع نشده). گروه اول چربی شکمی بیشتری دریافت کردند. اما گروه دوم نه تنها چربی کمتری گرفتند، بلکه به حجم عضلانی آن ها هم افزوده شد. به یاد داشته باشید چربی های اشباع نشده در آجیل، دانه ها و ماهی وجود دارند.

 

سرکه مصرف کنید
یک مطالعه ژاپنی در  2009 نشان داد، افراد چاقی که به صورت روزانه برای ۸ هفته، یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه مصرف کردند، کاهش قابل توجهی در بافت چربی خود داشتند، مخصوصا" چربی شکمی. پاملا پییک پروفسور پزشکی در دانشگاه مریلند می گوید:« یک تئوری این است که استیک اسید در سرکه پروتئینی تولید می کند که چربی سوز است.»

 

کاهش استرس
خانم هایی که وارد دوران یائسگی شده اند نیز با انجام یوگا به مدت ۱۶ هفته، کاهش قابل توجهی در چربی های شکمی از خود نشان داده اند. اگر شما یک آدم شدیدا" سخت کوش نیستید، هر گونه تمرین آرامش بخشی، حتی یک تنفس عمیق ساده، می تواند کمک کند. کلید اصلی، کاهش سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول است. این هورمون به چربی شکمی ارتباط داده می شود.


بخوابید
نتایج یک تحقیق در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه فارست مشخص کرد که خواب ۵ ساعت یا کمتر در شب سطح چربی شکمی را افزایش می دهد. همانطور که می دانید، مدت ایده آل برای خواب شبانه ۸ ساعت است.

 

اما در آخر هفته ها دیر نخوابید
یک تحقیق در دانشگاه بریقام یانگ بیانگر این است که زنانی که هر روز یک ساعت مشخص بیدار می شوند یا به رختخواب می روند، سطح پایین تری از چربی بدن را دارند. خواب دیر وقت و عادت به آن ساعت بیولوژیکی شما را به هم می زند و می تواند منجر شود بدن شما هورمون های ذخیره چربی مانند کورتیزول را ترشح کند.

 

این چای را مرتب مصرف کنید
ورزشکاران متوسطی که از آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز بهره می برند (کاتچین) در هنگام ورزش شانس بیشتری برای از دست دادن چربی شکمی دارند. مخصوصا" نسبت به کسانی که این آنتی اکسیدان ها را ندارند. یک مطالعه نشان داد، مصرف روزی ۶۲۵ میلی گرم معادل ۲ تا ۳ فنجان چایی سبز می تواند بسیار مؤثر واقع شود.

 

حتما" به فیبر گیر بدهید
همیشه در رژیم غذایی تان فیبر مصرف کنید. یک مطالعه در ۲۰۱۱ نشان داد نمونه هایی که میزان فیبر دریافتی شان ۱۰ گرم به ازای هر روز زیاد شد، تا ۳.۷ درصد چربی شکمی شان پس از ۵ سال کاهش پیدا کرد.

منبع:elmevarzesh.com

شنبه 26/2/1394 - 11:16

دمنوش اسطوخودوس چه فوایدی دارد؟گیاه لاوندر یا اسطوخودوس یکی از خوشبو ترین گیاهان دارویی در جهان محسوب می‌شود که در مناطق مختلفی از ایران، هند، چین، انگلیس و کانادا به صورت خودرو رشد می‌کند. این گیاه علاوه بر آنکه به عنوان یک گیاه دارویی پرخاصیت در طب سنتی کشورمان و طب سنتی کشورهای چین و هند مورد استفاده قرار می‌گیرد به عنوان یک خوراکی مفید در سبد غذایی بسیاری از خانواده های آسیایی و اروپایی وجود دارد.

 

خواص دارویی اسطوخودوس,خواص گیاه اسطوخودوس

اسطوخودوس برای رفع اضطراب،بی خوابی و افسردگی مفید است

 

امروزه عصاره چای کیسه ای و روغن این گیاه به صورت صنعتی توسط کارخانه های تولید گیاهان دارویی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می گیرد. مصرف خوراکی و موضعی این گیاه علاوه بر آنکه موجب تقویت عملکرد دستگاه عصبی بدن می‌شود می‌تواند بسیاری از اختلال‌ها و بیماری‌های جسمی مانند اسپاسم‌های عضلانی، ضعف عمومی و بی‌خوابی را درمان کند. به اعتقاد درمانگران طب سنتی ایران، چین و هند نوشیدن روزانه یک فنجان از چای یا دمنوش گیاه لاوندر یا اسطوخودوس می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها موثر باشد. 

 

اسطوخودوس مصارف دارویی خیلی زیادی در طب سنتی ایران دارد. در طب سنتی از اسطوخودوس به صورت دمنوش و گیاهان دارویی خشک استفاده می شود.

 

  دمنوش اسطوخودوس چه فوایدی دارد؟
•  اسطوخودوس خاصیت آرام بخشی دارد
دمنوش اسطوخودوس با عطر بی نظیر و آرام بخش خود، شما را آرام می کند. مطالعات نشان می دهند که اسطوخودوس سرعت فعالیت دستگاه عصبی را پایین می آورد و باعث آرامش فرد می شود.


این خاصیت به رفع اضطراب، بی خوابی، استرس و افسردگی کمک می کند. یافته های تحقیقات نشان می دهد روغن اسطوخودوس، میزان درد ناشی از تزریق زیرجلدی را کاهش می دهد. روغن های فرار و عطر آرام بخش اسطوخودوس در هنگام دم کردن، آزاد می شوند.


•  اسطوخودوس برای رفع مشکلات گوارشی
یکی دیگر از کاربردهای سنتی دمنوش اسطوخودوس، درمان مشکلات گوارشی همچون معده ی عصبی و سوءهاضمه است. طبق مطالعات جدید، این کاربرد اسطوخودوس از لحاظ علمی نیز ثابت شده است. پژوهش ها نشان می دهد ماساژ روغن اسطوخودوس به آرامش عضلات صاف روده کمک می کند. پژوهش دیگری نشان می دهد روغن اسطوخودوس از تشکیل زخم معده جلوگیری می کند و گوارش را تسهیل می کند.

 

چای اسطوخودوس ، خواب‌آوری طبیعی
نوشیدن چای لاوندر پیش از خواب به افرادی که دچار اختلال خواب هستند و شب ها چندین بار از خواب بیدار می شوند، کمک می کند تا به مرور خوابی آرام و بی دغدغه را تجربه کنند. برای بهره‌مندی از تاثیر این چای کافی است یک ساعت پیش از خواب شبانه یک فنجان چای لاوندر را به صورت ولرم بنوشید. برای تهیه این چای کافی است یک قاشق چای‌خوری برگ خشک شده این گیاه را درون یک فنجان آب جوش بریزید و سر فنجان را با کمک نعلبکی ببندید تا در عرض 10 دقیقه دم بکشد.


 کمپرس گیاه اسطوخودوس و کاهش درد
کمپرس جوشانده گیاه اسطوخودوس در تسکین دردهای ناشی از کوفتگی‌ها و ضرب‌دیدگی‌ها بسیار موثر است. برای تهیه این کمپرس کافی است 3 تا 4 قاشق غذاخوری از گیاه خشک شده اسطوخودوس را با 2 لیوان آب مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید. پس از آنکه این مخلوط به مدت 10 دقیقه جوشید آن را صاف کرده و اجازه دهید به اندازه کافی سرد شود. سپس این مایع را با کمک دستمالی نخی و تمیز روی موضع مورد نظر کمپرس کنید. بهتر است اجازه دهید تا این مایع به اندازه کافی سرد شود زیرا گرمای آن ممکن است موجب بروز خونریزی‌های زیر پوستی در ناحیه ضرب دیده شود. 

اسطوخودوس,خواص اسطوخودوس

دمنوش اسطوخودوس برای درمان مشکلات گوارشی مفید است.

 
  درمان  سرگیجه و ضعف عمومی
درمانگران شیوه های طبیعی درمانی در جهان با کمک گیاه خشک شده لاوندر و عسل ترکیبی تهیه می کنند که مصرف این ترکیب به هنگام بروز سرگیجه و ضعف عمومی بسیار موثر است. در این شرایط درمانگران یک قاشق غذاخوری از پودر برگ‌های خشک شده لاوندر را با یک قاشق غذاخوری عسل و یک لیوان آب گرم مخلوط می کنند. نوشیدن این ترکیب می تواند در مدت کوتاهی ضعف بیمار را برطرف کرده و سرگیجه را از بین ببرد.

اضافه کردن 10 تا 15 قطره از عصاره گیاه لاوندر در وان حمام و دراز کشیدن در آن به مدت 20 تا 30 دقیقه در از بین بردن خستگی و کوفتگی بدن بسیار موثر است. دراز کشیدن در آبی که با این عصاره مخلوط شده باشد علاوه بر آنکه موجب تخلیه استرس‌ها و تنش‌های روزانه می‌شود به بهبود گردش جریان خون کمک کرده و کیفیت خواب افراد را نیز افزایش می‌دهد.


اسطوخودوس ضدّ تشنّج و اسپاسم
تشنّج به دنبال انقباض و شل شدن سریع و غیرارادی عضلات ایجاد می شود و موجب لرزش بدن می شود. اسپاسم هم به همین صورت است با این تفاوت که عضلات منقبض باقی می مانند.


روغن اسطوخودوس به کاهش تشنّج و اسپاسم کمک می کند. محققان بر این باورند که اسطوخودوس، کانال های کلسیم را مسدود می کند و به این ترتیب مانع از انقباض عضلانی می شود. 

 
7 نکته طلایی درباره اسطوخودوس
* اسطوخودوس  از جمله گیاهان دارویی است که خواص درمانی متنوعی دارد. برگ‌ها، گلبرگ‌های بنفش رنگ و سرشاخه های این گیاه از جمله بخش‌هایی از این گیاه است که برای درمان بیماری‌های مختلف از سوی درمانگران طب سنتی توصیه شده است.

* درمانگران طب سنتی مصرف چای اسطوخودوس را یکی از بهترین داروهای گیاهی برای تقویت معده و افزایش عملکرد آن می دانند.

* اسطوخودوس به جهت داشتن خواص مفید در پاکسازی کبد می‌تواند از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و اختلال‌های کبدی پیشگیری کند.

* نوشیدن چای یا جوشانده برگ های خشک شده اسطوخودوس در کاهش التهاب و تورم دستگاه تنفسی مناسب است و موجب درمان سرفه می‌شود.

* برخی از درمانگران طب سنتی معتقدند که مصرف گیاه اسطوخودوس در افرادی که دچار خواب‌رفتگی دست و پا می‌شوند بسیار موثر است.

خواص دارویی اسطوخودوس,خواص گیاه اسطوخودوس

چای اسطوخودوس یکی از بهترین داروهای گیاهی برای تقویت معده است


 * درمانگران طب سنتی چین معتقدند که نوشیدن جوشانده اسطوخودوس  موجب پیشگیری و درمان تهوع می شود.

* استفاده موضعی و خوراکی از گیاه اسطوخودوس علاوه بر آنکه موجب تقویت و توان سیستم عصبی می شود می تواند موجب تنظیم ضربان قلب و کنترل تپش قلب شود.

نکات احتیاطی برای مصرف اسطوخودوس
دمنوش اسطوخودوس نسبتاً بی خطر است اما می تواند مشکلاتی را ایجاد کند، به خصوص اگر از دارویی استفاده می کنید که فعالیت دستگاه عصبی مرکزی را کند می کنند. مصرف همزمان دمنوش اسطوخودوس با داروهای خواب آور، آرام بخش و ضدافسردگی مشکل ایجاد می کند. اگر پس از مصرف دمنوش اسطوخودوس هر نوع واکنش حسّاسیتی همچون لرزش یا گرفتگی گلو را تجربه کردید، مصرف را قطع کنید.


دمنوش آرام بخش اسطوخودوس و نعناع
مواد لازم
دو لیوان آب جوش
 ۲ قاشق چای خوری گلبرگ های خشک شده یا تازه ی اسطوخودوس
 ½ پیمانه برگ های تازه ی نعناع

طرز تهیه دمنوش اسطوخودوس
گلبرگ های اسطوخودوس و برگ های نعناع را به آب جوش اضافه کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه دم بکشد. دمنوش را صاف کنید و اگر خواستید، یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید. این مقدار برای دو نفر کافی است.

 

گردآوی:بخش سلامت بیتوته


منابع :

baghdaroo.com

مجله ایده آل

شنبه 26/2/1394 - 11:12


هندوانه یکی از پرخاصیت ترین میوه هایی است که در فصل بهار و تابستان مورد علاقه افراد بسیاری است.این بار با هندوانه  ماسک روشن کننده برای صورت تان درست کنید.

این بار وقتی این میوه را می خورید ، بخشی را نیز برای یک ماسک طبیعی و تازه کننده پوست نگه دارید.

هندوانه با داشتن آنتی اکسیدان های فراوان و ویتامین A و C یکی از گزینه های سالم و بسیار مفید برای مراقبت و جوانسازی پوست است. پس این بار وقتی این میوه را می خورید ، بخشی را نیز برای یک ماسک طبیعی و تازه کننده پوست نگه دارید.

ماسک پاک کننده صورت با هندوانه :

مواد لازم : 2 فنجان هندوانه (بدون هسته) و کاسه تمیز
دو فنجان هندوانه را داخل کاسه ریخته با استفاده از چنگال آن را له کنید. دراز کشیده و آن را روی پوست تمیز بگذارید و اجازه دهید 10 دقیقه روی پوست باقی بماند. به صورت حرکات دورانی به آرامی سراسر پوست را با آن تمیز کنید. اسیدهای طبیعی میوه هندوانه همچنین قادر به لایه برداری هستند. ماسک را با آب سرد آبکشی کنید.

 

 

ماسک مرطوب کننده صورت با هندوانه :

مواد لازم : 1/2 فنجان هندوانه (بدون هسته) . 1/4 فنجان انبه . 1/2 فنجان موز. 2 قاشق چای خوری شیر خالص (چربی یا آب آن گرفته نشده باشد). کاسه تمیز


در یک کاسه تمیز با استفاده از چنگال از تمام مواد را خرد کنید تا شکل خمیر درآید. می توانید از مخلوط کن نیز استفاده کنید ولی نباید زیاد آن ها را میکس کنید تا جایی که تبدیل به آب روان شود! اگر خمیر زیاد سفت بود می توانید شیر بیشتر و اگر خیلی رقیق بود می توانید موز بیشتری به آن اضافه کنید. بر روی صورت تمیز یک لایه نازک از آن را زده و بگذارید 15 الی 20 دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب سرد بشویید.

 

 

ماسک درخشان کننده صورت با هندوانه :

1 فنجان هندوانه ( بدون هسته ). 1/2 موز رسیده . 1/2 فنجان ماست ساده . کاسه تمیز

در یک کاسه تمیز با چنگال مواد را با هم ترکیب کرده تا شکل خمیر در آیند. همان طور که در بالا ذکر شد از مخلوط کن نیز می توان استفاده کرد به شرطی که مواد آبکی نشود. اگر خمیر سفت شد می توانید به آن مقداری آب اضافه کنید و اگر بسیار رقیق بود می توانید به آن ماست بیشتری بزنید. ماسک را داخل یک ظرف تمیز ریخته و به مدت حداقل 1 ساعت بگذارید در یخچال بماند. سپس لایه نازکی از آن را به مدت 15 الی 20 دقیقه روی پوست تمیز قرار دهید. با آب سرد صورت آبکشی کنید.

نکته : مانند تمام دستورالعمل های خانگی و... اگر تاکنون استفاده نکردید، در قسمت کوچکی از پوست آن را تست کنید تا در صورت بروز آلرژی متوجه شوید.

 

 

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : aryanews.com

 

جمعه 25/2/1394 - 18:25
تخته آشپزخانه و چند نکته مهم در نگهداری آن

تخته آشپزخانه یکی از پرکاربردترین وسایل هر آشپزخانه ای است. برای نگهداری و تمیز کردن تخته آشپزخانه نکات زیر را فراموش نکنید.

تخته مخصوص خُرد کردن موادغذایی جزو لوازم ضروری آشپرخانه است اما اگر به درستی تمیز نشود می‌تواند عامل بیماری باشد.

کارشناسان سلامت تاکید دارند این وسیله ضروری در آشپزخانه باید پس استفاده به طور صحیح شسته و تمیز شود چون در صورت استفاده غیربهداشتی، می‌تواند موجب شیوع بیماری‌های ناشی از مصرف غذای آلوده و مسمومیت غذایی شود.

برای پیشگیری از این مشکل، کارشناسان مرکز خدمات کنترل بهداشت موادغذایی در آمریکا توصیه می‌کنند که اگر از یک تخته آشپزخانه برای خرد کردن گوشت استفاده می‌کنید حتما باید برای خرد کردن موادغذاییِ دیگر مانند نان یا سبزیجات از تخته جداگانه استفاده نمایید و هرگز از یک تخته مشترک برای خرد و ریز کردن تمام انواع موادغذایی استفاده نکنید.

همچنین برای تمیز کردن تخته آشپزخانه به شیوه صحیح و بهداشتی، ابتدا سطح آن را با آب داغ و اندکی مایع ظرفشویی تمیز کنید و سپس خوب آبکشی کرده و بعد هم با یک دستمال یا حوله تمیز آن را خوب خشک کنید.

در صورتی که تخته آشپزخانه‌تان از جنس چوب مصنوعی (چوب سالید)، پلاستیک غیرمتخلخل، آکرلیک یا شیشه است می‌توانید آن را داخل ماشین ظرفشویی بشویید. همچنین برای تمیز کردن تخته‌های چوبی و پلاستیکی باید هرچند وقت یکبار یک قاشق غذاخوری مایع سفیدکننده بدون بو را داخل یک گالن آب حل کرده و این محلول را روی تخته آشپزخانه بریزید تا باکتری‌های آن از بین بروند.

به گزارش هلث‌دی نیوز، هرگاه متوجه شُدید سطح تخته‌ای که از آن استفاده می‌کنید خطوط و شیارهای عمیقی پیدا کرده باید آن را با یک تخته جدید و سالم جایگزین کنید.

 

 
منبع : isna.ir

 

جمعه 25/2/1394 - 18:21
8 ترفند کاهش وزن بدون ورزش

اگر شما هم به دنبال روشهایی برای کم کردن وزن تان هستید این روشهای کاهش وزن را که بدون نیاز به ورزش کردن هستند را امتحان کنید.

آیا سعی دارید ۵ کیلویی را که در تعطیلات اضافه کرده‌اید از دست بدهید؟ یا فکر می‌کنید که چطور از بالا رفتن وزنتان در طول تعطیلات، جلوگیری کنید؟ تعداد زیادی از تحقیقات جدید، راه‌هایی برای کاهش ۱۰۰ کالری یا بیشتر از رژیم غذایی‌تان، بدون آنکه عطر و طعم غذا تغییر کند، کشف کرده‌اند. ممکن است این مقدار زیاد بنظر نرسد، اما کاهش ۱۰۰ کالری در روز می‌تواند به کاهش ۵ کیلو یا بیشتر در یک سال کمک کند، حتی اگر هرگز به باشگاه نروید.

از امروز، از این روش‌های میانبر علمی برای کاهش کالری، که به شما کمک می‌کند در تمام طول سال، اندام سالم و زیبایی داشته باشید، استفاده کنید.

 

کاهش وزن بدون ورزش با کم کردن نور

صرفنظر از آنچه که در کودکی فکر می‌کردید، برخلاف انتظار معلوم شده که تاریکی، چندان هم ترسناک نیست. یک مطالعه‌ی جدید از دانشگاه کرنل می‌گوید این راز که باعث کمتر خوردن و احساس رضایت بیشتر از چیزی که می‌خورید می‌شود، به سادگی کم کردن نور است. محققان دریافته‌اند افرادی که یک وعده‌ی غذایی را در زیر نور گرم و ملایم خورده بودند، ۱۷۵ کالری کمتر از کسانی که در جاهای روشن غذا خورده بودند، کالری مصرف کردند.

شرکت کنندگان در این مطالعه که در زیر نورهای آرامش بخش و ملایم شام خوردند، ۱۸ درصد کمتر از غذاهای بشقابشان را مصرف کردند. همچنین نسبت به کسانی که در زیر چراغ‌های روشن غذا خوردند، غذا را لذت بخش‌تر توصیف کردند. محققان فکر می‌کنند دلیلش این است که شاید چراغ‌های فلورسنت که معمولا در رستوران‌های فست فود وجود دارند، یک نوع نیاز روانی برای غذا خوردن با عجله و خوردن بیشتر ایجاد می‌کنند. بنابراین در زمان شام یکی دو شمع روشن کنید. شاید کمتر تحریک شوید که تند تند غذا بخورید!

 

کاهش وزن بدون ورزش با استفاده از لیوان‌های صاف و مستقیم

شاید لیوان‌های نوشیدنی لوکس و انحنا دار شیک بنظر برسند، اما این لیوان‌ها می‌توانند باعث تجمع چربی اضافه در ران پاها و دور شکمتان شوند! یک تحقیق بریتانیایی نشان داده که اگر افراد بجای لیوان صاف، از لیوان انحنا دار استفاده کند، ۶۰ درصد بیشتر الکل، نوشابه‌های شیرین و آبمیوه مصرف می‌کنند. این محققان بر این باورند که افراد از لیوان‌های انحنا دار سریعتر مایعات می‌نوشند، زیرا گفتن آنکه چه زمانی به نقطه وسط لیوان رسیده اید سخت‌تر است، بنابراین یک نوشیدنی دیگر می‌خواهید، و در نتیجه بیشتر مصرف می‌کنید.

برای اینکه کمتر بنوشید و زودتر احساس رضایت کنید، برای خودتان در لیوان صاف و مستقیم، نوشیدنی بریزید. اگر درپایان، ۶۰ درصد کمتر از چیزی که معمولا می‌نوشید مصرف کردید، بدین معنی است که اگر مثلا برای صبحانه، یک لیوان ۸ اونسی آب پرتقال می‌خوردید، حالا ۶۷ کالری کمتر نوشیده اید، یا اگر برای ناهار، یک چای سرد شیرین می‌خوردید، حالا ۴۸ کالری کمتر نوشیده‌اید.

 

کاهش وزن بدون ورزش با خوابیدن بیشتر

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که اگر دچار کم خوابی باشید، گرسنه‌تر می‌شوید. تحقیقی در مایو کلینیک نشان می‌دهد که خواب کمتر از ۶.۵ ساعت در شب، می‌تواند منجر به مصرف ۵۰۰ کالری اضافی در یک روز شود! کم خوابی می‌تواند احساس گرسنگی شما را افزایش دهد و منجر به مصرف کالری بیشتری نسبت به زمانی شود که شما خسته نبوده اید.

دکتر مانفرد ‌هالشمید، از گروه روانشناسی پزشکی و بیولوژی اعصاب رفتاری دانشگاه توبینگن و محقق ارشد تحقیقی در مورد خواب و مصرف کالری می‌گوید: کم خوابی می‌تواند سطوح هورمون‌های اشتها مانند گرلین را افزایش دهد. افزایش سطح گرلین، می‌تواند باعث خوردن صدها کالری اضافی نسبت به زمانی شود که خواب کافی داشته‌اید.

 

نگویید «من نمی‌توانم»

شما چه سعی کنید که از فست فودهای بین مسیرتان دوری کنید، چه شکلات‌های باقی مانده از تعطیلات را نخورید یا جلوی خودتان را بگیرید تا در غذاهای متنوع در مهمانی‌ها زیاده روی نکنید، نباید به خودتان بگویید که چه چیزهایی را «نمی‌توانید» بخورید. تحقیق جدیدی می‌گوید که اگر این موضوع را به شکلی متفاوت بیان کنید و بر چیزهایی که «کلا نمی‌خورید» تمرکز کنید، به نتایج بهتری می‌رسید.

محققان می‌گویند «نمی‌توانم»، بیشتر شبیه نوعی تنبیه و مجازات است تا سالم بودن، و نوعی حس خود محرومیتی ایجاد می‌کند که می‌تواند انگیزه‌ی شما را از بین ببرد. از سویی دیگر، یاداوری آنکه شما غذاهای خاصی را نمی‌خورید، به محکم کردن اراده‌تان بسوی یک سبک زندگی سالم، کمک می‌کند.

نکته : هنگامیکه محققان، گروهی از افراد را به دو بخش «نمی‌توانم بخورم» و «نمی‌خورم» تقسیم کردند، ۶۴ درصد از آنهایی که در گروه «نمی‌خورم» بودند، بخاطر گرانولا بار، از خوردن آبنبات صرفنظر کردند. اما فقط ۳۰ درصد از گروه «نمی‌توانم بخورم»، میان وعده‌ی سالم‌تری را انتخاب کردند. بنابراین کمتر از عبارت «نمی‌توانم» استفاده کنید و بخشهای کوچکتری از غذاهای سالم‌تر، مصرف کنید.

 

کاهش وزن بدون ورزش با فکر کردن به لاغر بودن

آیا فکر می‌کنید که اضافه وزن دارید؟ دوباره فکر کنید. تحقیقات جدید می‌گوید که نحوه فکر کردن شما در مورد مواد غذایی و دور کمرتان، می‌تواند تعیین کننده میزان موفقیت شما در پایبندی به یک رژیم غذایی سالم باشد. مشخص شده که اگر به خودتان بگویید که چاق یا بسیار چاق هستید، شانس کمتری برای رسیدن به وزن مورد نظرتان دارید، حتی اگر از نظر بدنی، فعال باشید.

در یک محدوده زمانی ۱۰ ساله، ۵۹ درصد از خانم‌هایی که در ابتدا، شاخص توده بدنی متوسط ۲۰ داشتند، اما فکر می‌کردند که اضافه وزن دارند، متوجه شدند که وزنشان بالا رفته و شاخص توده بدنی شان، بیشتر از ۲۵ شده است! آن افزایش وزن به احتمال زیاد، به دلیل پیشگویی اشتباهشان بوده است.

دکتر سوزان آلبرز، روانشناس کلینیک کلیولند و نویسنده کتاب «خوردن آگاهانه و ۵۰ راه برای آرام کردن خودتان بدون غذا خوردن» می‌گوید: طرز فکر شما در موفقیت یا شکست برنامه‌ی کاهش وزنتان، فوق العاده مهم است. بنابراین اگر بدون در نظر گرفتن وزن واقعی‌تان فکر کنید که تنها مقداری اضافه وزن دارید، روش‌هایی را دنبال می‌کنید که شما را به آنچه که در حال حاضر به آن باور دارید می‌رساند، و این یعنی خوردن چربی و کالری کمتر.

 

به غذاهای پر کالری خیره نشوید

زمانیکه مراقب غذا خوردنتان هستید و به یک رژیم غذایی سالم متعهدید، اما ناگهان هوس خوردن یک غذای ناسالم به سراغتان می‌آید و نیت و تصمیم‌های خوبتان را خراب می‌کند، چه می‌کنید؟ برای اینکه آن هوس‌ها را تحت کنترل داشته باشید، یک مطالعه‌ی جدید می‌گوید که وقتی تصاویری از مواد غذایی شیرین، پر چرب و پر کالری می‌بینید، باید به سمت دیگر نگاه کنید!

دکتر کاتلین پیج، دستیار پروفسور پزشکی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و نویسنده‌ی ارشد این مطالعه می‌گوید: دلیلش این است که اسکن‌های مغزی نشان داده‌اند، تصاویر جذاب از خوردنی‌های پر کالری، باعث تحریک قسمت‌هایی از مغز که گرسنگی و مرکز پاداش را کنترل می‌کند می‌شود. پس هنگامیکه پیامهای بازرگانی تلویزیون، تصاویری از غذاهای پر کالری نشان می‌دهد، باید چه کار کنید؟ سری به آشپزخانه بزنید و نگاهی به مواد غذایی سالم بیندازید تا مرکز پاداش مغزتان را تعطیل کنید.

 

در کنار غذا، آب بخورید

اگر در یک وعده غذایی به جای نوشیدنی‌های پر کالری از آب استفاده کنید، بیشتر احتمال دارد که بجای سیب زمینی سرخ کرده، چیپس و سایر غذاهای پر چرب و پر کالری، هوس سبزیجات کنید. محققان دانشگاه اورگان می‌گویند نوشیدنی‌هایی که همراه غذا مصرف می‌شوند، می‌توانند بر نوع انتخاب‌های غذایی که انجام می‌دهیم و مقدار کالری که می‌خوریم، تاثیر بگذارد.

در یک مطالعه، افرادی که همراه غذایشان آب خورده بودند، نسبت به افرادی که نوشابه مصرف کرده بودند، احتمال بیشتری داشت که سبزیجات غذایشان را بخورند و غذاهای سالم دیگر را انتخاب کنند. علاوه بر این، بیشتر شرکت کنندگان، آب را بعنوان بهترین نوشیدنی در کنار غذاهای سالم و کم کالری بر شمردند، در حالیکه نوشابه، بعنوان بهترین نوشیدنی در کنار پیتزا یا سیب زمینی سرخ کرده، انتخاب شد. قبل از وعده‌های غذایی برای خودتان، یک لیوان بلند آب بریزید، شاید اشتهای شما هم از این الگو پیروی کند.

 

غذا خوردن را در ذهنتان تصور کنید

آیا ناهار، شام، یا سایر وعده‌های غذایی را در ذهنتان تجسم می‌کنید؟ ادامه دهید و خیال بافی کنید. دکتر ‌هالشمید می‌گوید که پیش بینی یک وعده غذایی در واقع می‌تواند سطوح گرلین (هورمون اشتها) را در بدن شما کاهش دهد. او در مطالعه ای که انجام داد، متوجه شد که پیش‌بینی و فکر کردن درباره یک وعده غذایی، قبل از اینکه سر میز بروید و غذا بخورید، به کاهش سطوح گرلین کمک می‌کند، در نتیجه افراد در طول وعده غذایی، کالری کمتری مصرف می‌کنند.

او می‌گوید: پیش بینی و تصور غذا خوردن می‌تواند تاثیر مثبتی بر کنترل مصرف غذا داشته باشد زیرا باعث می‌شود که زودتر، احساس سیری کنید و آن احساس سیری را حفظ کنید، بنابراین به دنبال میان وعده‌های پر کالری، نمی‌روید.

 


منبع : fitnessmagazin.ir

 

جمعه 25/2/1394 - 18:19
نحوه تشخیص روغن زیتون خالص را بدانید

متوسط مصرف سرانه روغن زیتون در جهان 500 گرم است در حالی که سرانه مصرف این محصول در ایران حدود 200 گرم است.

عضو هیئت مدیره شورای ملی زیتون ایران گفت: روغن زیتون‌ پومیس - روغن تفاله زیتون - است که به صورت قاچاق وارد بازار می‌شود و از نظر استانداردهای کشورمان قابلیت مصرف انسانی ندارد. نادر جلالت در همایش اصلاح الگوی مصرف روغن که در دانشکده علوم پزشکی ساوه برگزار شد، اظهار کرد: روغن تفاله زیتون در بازار به قیمت‌های بالا به فروش می‌رسد و به صورت غیرقانونی و آن هم از نوع روغن زیتون پومیس، از تفاله زیتونی بدست می‌آید که یک بار روغن‌کشی شده و با روغن زیتون بکر مخلوط می‌شود و غیر قابل مصرف انسانی است.

جلالت رنگ روغن زیتون خالص و مرغوب را زرد متمایل به سبز عنوان کرد و گفت: باید تلخی و تیز بودن آن انتهای گلو را بسوزاند و بوی میوه زیتون احساس شود. وی تاکید کرد: مردم باید بدانند که زیتون‌های سیاهی که توسط سولفات آهن به رنگ تیره درآمده است را به هیچ وجه خریداری و مصرف نکنند.

عضو شورای ملی زیتون در مورد روش تشخیص روغن زیتون خالص فرابکر گفت: نخست آنکه رنگ آن باید زرد تا زرد مایل به سبز باشد. دوم اینکه بوی میوه از جمله بوی سیب، گوجه فرنگی، میوه زیتون یا علف تازه بدهد که البته در این دو روش امکان تقلب با افزودن اسانس‌های مختلف وجود دارد. وی ادامه داد: روش سوم مهم‌ترین روش تشخیص بوده و تاکنون کسی نتوانسته در این زمینه تقلب کند و به تست چشایی مربوط است. بدین صورت که شما یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را در دهان خود می‌ریزید، آن را در داخل دهان می‌چرخانید و با استشمام هوا آن را پایین می‌برید باید پس از چند ثانیه در انتهای گلو تلخی و تندی حس شود که گلو را می‌سوزاند و گاهی ممکن است از شدت تندی فرد به سرفه بیفتد. درست پس از یک دقیقه مزه تلخی و تندی از بین می‌رود و خوشمزه می‌شود؛ ضمن اینکه فرد با خوردن این روغن در دهان خود احساس چربی نمی‌کند.

جلالت در ادامه با مقایسه میزان مصرف زیتون در جهان و ایران گفت: متوسط مصرف سرانه روغن زیتون در جهان 500 گرم است در حالی که سرانه مصرف این محصول در ایران حدود 200 گرم است. وی با بیان اینکه برای حفظ سلامتی باید همراه غذا و نه قبل یا بعد از آن چند عدد زیتون مصرف شود، افزود: هزینه برای سلامتی، بهترین پس‌انداز برای انسان است. جلالت با بیان اینکه یکی از دلایلی که مردم از روغن زیتون خیلی کم استفاده می‌کنند قیمت بالای آن است، گفت: گران‌ترین وسایل ارتباطی و یا تزئیناتی را برای خود و خانواده تهیه می‌کنیم اما حاضر نیستیم از روغن زیتون که برای سلامتی ما مفید است، استفاده کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امراضی از قبیل بیماری‌های قلبی و عروقی با استفاده از روغن پالم تشدید می‌شود، افزود: از مجموع یک میلیون و 250 هزار تن روغن وارداتی به کشور 750 هزار تن آن روغن پالم است. به گفته جلالت واردات این میزان روغن پالم نتیجه سودجویی‌هایی است که انجام شده و سلامت انسان را تهدید می‌کند، چرا که این روغن، اسید اشباع بالایی داشته و به همین دلیل هم نسبت به سایر روغن‌ها، آسیب بیشتری را به انسان وارد می‌کند. عضو هیئت مدیره شورای ملی زیتون ایران در خصوص نحوه صحیح حمل زیتون پس از برداشت نیز گفت: به‌دلیل عدم آگاهی، باغداران بعد از برداشت، زیتون را در گونی‌های 50 تا 100 کیلویی ریخته و نگهداری می‌کنند که سبب پایین آمدن کیفیت آن می‌شود. به گفته وی زیتون برداشت شده باید در سبدهای با ارتفاع حداکثر 30 سانت حمل شود تا ضمن هوادهی به زیتون‌ها از کیفیت آن کاسته نشده و در اثر فشار، روغن آن از گونی خارج نشود.

 
منبع : ایسنا

جمعه 25/2/1394 - 18:13