تعداد مطالب : 27021
تعداد نظرات : 2728
زمان آخرین مطلب : 1914روز قبل

علامت اصلی زایمان، درد است که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر دردهای زایمانی واقعی باشند، وقتی خانم شکم خود را لمس می کند، متوجه می شود سفت است.
سلامت: اگرچه مراقبت در تمام دوران بارداری بسیارمهم است، اما خوب است بدانیم که روزهای پایانی بارداری اهمیت بیشتری دارد. ۹ ماه از بارداری گذشته و شما به همه توصیه های پزشک تان عمل کرده اید، وزنتان زیاد شده و نفستان می گیرد از طرفی هم خوشحالید که کم کم انتظار سر می آید و کوچولویتان را همین روزها می بینید...

در این روزها باید به برخی نکته ها خیلی توجه کنید که در مورد آنها با دکتر ژیلا امیرخانی، متخصص زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد پزشکی تهران گفت وگو کرده ایم.

علامت اصلی زایمان را می دانید؟

خانم دکتر! تغذیه مادر باردار در روزهای پایانی بارداری چگونه باید باشد؟
تغذیه خانم باردار در تمام این دوران ۹ ماهه بسیارمهم است، اما در ۳ ماهه سوم به خصوص روزهای پایانی اهمیت آن بیشتر است. در همه معاینه های دوره ای مادر، وزن او اندازه گیری می شود و وزن مناسب مادر و جنین نشان می دهد تغذیه مادر مناسب است. تغذیه مادر باردار باید متنوع باشد و در صورت بی میلی به برخی موادغذایی، غذاهای دیگر را جانشین کند. در روزهای آخر بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و سنگینی جنین و اندازه رحم و افزایش فشار موضعی روی روده ها، یبوست یکی از عمده ترین مشکل هاست و خانم های باردار را در روزهای پایانی بارداری آزار می دهد. این مشکل خطر ابتلا به بواسیر یا همورویید را هم افزایش می دهد. البته مشکل بواسیر بعد از زایمان و در دوران شیردهی هم می تواند ادامه یابد یا تشدید شود. مصرف مایعات کافی و غذاهای آبکی مثل سوپ و استفاده از سبزی و میوه های تازه و متنوع به میزان زیاد در درمان یبوست بسیار موثر هستند. اگر روز دقیق زایمان کاملا مشخص است و علایم پیش از زایمان ظاهر شده، بهتر است مادر از خوردن غذاهای حجیم و سنگین بپرهیزد.

مادر چگونه می تواند درد طبیعی را از درد کاذب بشناسد؟
علامت اصلی زایمان، درد است که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر دردهای زایمانی واقعی باشند، وقتی خانم شکم خود را لمس می کند، متوجه می شود سفت است. در ماه آخر، دردهای پراکنده به وجود می آید و این سفتی و شل شدن به طور متناوب در شکم ایجاد می شود، اما بسیار مهم است که مادر باردار تفاوت درد کاذب و واقعی را بداند زیرا اگر درد زایمان زودتر از موعد اتفاق بیفتد، بسیار خطرناک است و عواقب بدی برای جنین به دنبال خواهد داشت. دردهای کاذب به صورت دوره ای اما نامنظم تکرار می شوند ولی با استراحت از بین می روند، اما دردهای واقعی معمولا منظم ایجاد می شوند و مدت خاصی دارند و با فاصله خاص و با شدت خاص تکرار می شوند و با طی زمان این علایم تغییر می کند و شدت و مدت آن شدت می یابد و فاصله بین آنها کم می شود.

در این زمان مادر باید به مرکز درمانی مراجعه کند. درد واقعی، شبیه درد دوران قاعدگی و در پایین شکم است و بالای شکم نیست و باعث تغییرات کانال زایمان می شود. البته فقط پزشک می تواند تغییرات کانال زایمان را تشخیص دهد. اگر خانم بارداری با چنین دردهایی مواجه و فاصله دردها هم به مرور زمان کمتر شد، باید بدون اتلاف وقت به بیمارستان مراجعه کند تا معاینه و وضعیت سلامت خودش و جنین بررسی شود. درد واقعی به مسکن جواب می دهد اما درد کاذب با مسکن و استراحت بهبود نمی یابد. موارد اورژانسی دیگری هم وجود دارد که خانم باردار با مشاهده آنها باید بلافاصله به بیمارستان مراجعه کند. علایمی مانند آبریزش، خونریزی واژینال، کاهش حرکت جنین، درد شدید بالای شکم همراه با تهوع، ورم ناگهانی، سردرد، تب و لرز و علایم ادراری.

حرکت های جنین چگونه باید کنترل شود؟
حرکت های جنین در خانم هایی که چند بار زایمان کرده اند، از حدود ۱۸ هفتگی و در خانم هایی که اولین بارداری را تجربه می کنند، در ۲۰ هفتگی حس می شود. بسیاری از مادران به کوچک ترین کاهش تحرک جنین حساس هستند، اما باید بدانند که جنین هم در ساعت هایی از روز می خوابد و حرکت های کمتری دارد. حرکت جنین در اواخر بارداری به دلیل افزایش وزن و فضای اندک کمتر می شود به خصوص در هفته های ۴۰ ۳۶، اما اگر مادر حس کرد که حرکت های جنین واقعا طبیعی نیست و کاهش یافته، باید با پزشک خود مشورت کند و در حالتی که خسته و خواب آلود و گرسنه نیست، مایع گرم و ترجیحا شیرین بخورد و یک ساعت به پهلوی چپ یا راست دراز بکشد و حرکت ها را کنترل کند. در مدت زمان یک ساعت جنین باید ۵ ۳ بار حرکت داشته باشد و در غیر این صورت پزشک برای کنترل سلامت جنین نوار قلب جنین را کنترل می کند و در صورت لزوم آزمایش های دیگری انجام می دهد.

اگر کیسه آب زودتر از موعد دچار پارگی شد چه باید کرد؟
پارگی کیسه آب یکی از علایم اصلی شروع زایمان است که باید به آن توجه داشت. گاهی با دردهای زایمان پارگی هم اتفاق می افتد اما گاهی مادر بدون داشتن درد واقعی، دچار پارگی می شود. خروج ترشح آبکی که گاهی حاوی مواد سفید رنگ یا همان ورنیکس یا چربی دور جنین و بدون بو است، در اثر پارگی کیسه آب اتفاق می افتد. گاهی رنگ محتویات کیسه آب خونی سبز تا قهوه ای یعنی آغشته به مدفوع جنین است که در این مواقع باید متخصص زنان اقدام های خاصی انجام دهد و مادر در صورت مشاهده این مایع باید فورا به بیمارستان مراجعه کند.

می گویند خانم های باردار مخصوصا آنهایی که می خواهند زایمان طبیعی داشته باشند، باید در روزهای پایانی بارداری پیاده روی کنند. این نظر درست است؟
خانم هایی که می خواهند طبیعی زایمان کنند، در دوران بارداری باید فعالیت های جسمی و پیاده روی های منظمی داشته باشند و در روزهای پایانی، این پیاده روی ها را کم نکنند و حتی آن را افزایش دهند زیرا نتایج تحقیقات نشان داده است انجام فعالیت های جسمی باعث نرم و حتی باز شدن دهانه رحم می شود و باعث تسریع زایمان خواهد شد.

اگر پیاده روی را همراه با همسر انجام دهند این با هم بودن بهانه ای می شود برای اینکه در مورد نامگذاری فرزند آینده خود، شیوه های تربیتی او و تصمیم هایی که برای آینده فرزندشان دارند با یکدیگر صحبت کنند یا با هم وسایل نوزاد را خریداری کنند این مساله باعث کاهش اضطراب در طول دوره زایمان می شود. در مورد خانم هایی که قرار است سزارین انجام دهند، روز موعد که معمولا پایان ۳۸ هفتگی است توصیه پزشکان متفاوت خواهد بود. به هر حال سزارین های از پیش تعیین نشده و اورژانسی، قطعا خطرناک تر از سزارین هایی است که با تعیین وقت و برنامه ریزی های از پیش تعیین شده انجام می شود.
دوشنبه 28/2/1394 - 19:33

تخم‌مرغ نیمه‌خام یا عسلی یا سس مایونز خانگی و بستنی‌های غیرپاستوریزه که حاوی تخم‌مرغ نپخته هستند ممکن است حاوی باکتری سالمونا باشند و مسمومیت غذایی ایجاد کنند.
سیب سبز: حتما می‌دانید که دارو و سیگار و الکل در این دوران به هیچ‌عنوان نباید استفاده شود اما آیا می‌دانستید سیستم ایمنی بدن شما در این دوران ضعیف می‌شود و بیشتر در معرض باکتری‌ها و ویروس‌های غذاها قرار می‌گیرد؟ بنابراین بسیار مهم است که از غذاهایی که احتمال بیماری شما را بالا می‌برند و مانع رشد جنین می‌شوند، پرهیز کنید.

این ها را نخورید:
• تخم‌مرغ نیمه‌خام یا عسلی یا سس مایونز خانگی و بستنی‌های غیرپاستوریزه که حاوی تخم‌مرغ نپخته هستند ممکن است حاوی باکتری سالمونا باشند و مسمومیت غذایی ایجاد کنند.

ماه اول بارداری، این ها را نخورید!

• پته و پنیرهای آبی و نرم و  پنیر گوسفند خانگی و پاستوریزه نشده به دلیل آن‌که ممکن است حاوی مقدار زیادی باکتری لیستریا باشند که می‌تواند عامل سقط، زایمان زودرس یا مرگ جنین باشد.

• سوشی و صدف خام به دلیل آن‌که می‌تواند منبع انگل و باکتری باشد، در رشد جنین اختلالاتی ایجاد می‌کند و منجر به عقب ماندگی‌های رشدی شود.

• کافئین موجود در قهوه و چای سبز. اگر به قهوه حساسید بهتر است میزان شکلات‌تان را کم کنید. مصرف کافئین زیاد می‌تواند باعث کاهش وزن نوزاد و گاهی سقط می‌شود.

• گوشت خام یا نیمه‌پز ممکن است باکتری‌هایی مانند سالمونلوسیس داشته باشد که منجر به سقط جنین می‌شود. بنابراین استیک نیم‌پز در این دوران به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

• ماهی‌هایی مانند شیر ماهی مقدار زیادی جیوه دارند که می‌تواند باعث اختلال در مغز و تاخیر در رشد اندام‌های جنین می‌شود.
دوشنبه 28/2/1394 - 19:32

آموزش مرحله به مرحله نقاشی حلزون 

نقاشی,آموزش نقاشی,آموزش نقاشی به کودکان

آموزش نقاشی حلزون

نقاشی حلزون,آموزش نقاشی حلزون,نقاشی کشیدن

  

 

 

 نقاشی کشیدن,آموزش گام به گام نقاشی حلزون,سایت آموزش نقاشی

آموزش گام به گام نقاشی حلزون

  نقاشی,آموزش نقاشی,آموزش نقاشی به کودکان

 

 نقاشی حلزون,آموزش نقاشی حلزون,نقاشی کشیدن

سایت آموزش نقاشی

  نقاشی کشیدن،آموزش گام به گام نقاشی حلزون

 

 نقاشی,آموزش نقاشی,آموزش نقاشی به کودکان

نقاشی حلزون

 نقاشی حلزون,آموزش نقاشی حلزون,نقاشی کشیدن

 

نقاشی کشیدن,آموزش گام به گام نقاشی حلزون,سایت آموزش نقاشی

آموزش نقاشی به کودکان

نقاشی,آموزش نقاشی,آموزش نقاشی به کودکان

 

 

منبع:koodakemroz.persianblog.ir

دوشنبه 28/2/1394 - 19:29

با بچه های ODD چگونه رفتار کنیم؟ نا فرمانی در کودکان,علت نافرمانی کودک

  بچه های ODD ،برای هرچیزی جر و بحث راه می اندازند

 

 اگر در یک کلینیک روان شناسی کودک و نوجوان مشغول به کار باشید، می بینید والدین مراجعه کننده معمولا صحبتشان را این گونه آغاز می کنند: «کودکان این دوره و زمانه بد شده اند! تحمل نوجوانان امروزی صبر ایوب می خواهد! آن زمان که ما بچه بودیم...» و در میان این والدین، افراد مستاصلی را می یابید که خسته از مجادله و جر و بحث های بی پایان با کودک یا نوجوان، به دنبال راه حلی برای کنترل اوضاع نابسامان ارتباطی خود و فرزندانشان هستند.

فرزندانی که با کوچک ترین تلنگری از کوره در می روند، جر و بحث می کنند، از اصول یا درخواست های بزرگ ترها نافرمانی می کنند و از همه بدتر برای خطاها و اشتباه های خود، دیگران را سرزنش می کنند و گفت و گو را با ناسزا خاتمه می دهند. واقعیت این است که دفاع از امیال خود و مقابله با خواسته دیگران برای رشد طبیعی اهمیت اساسی دارد و همین رفتار مقابله ای در دو برهه از رشد؛ بین سنین 18 تا 24 ماهگی و دیگری ابتدای نوجوانی، برای برقراری خودمختاری و ایجاد هویت ضروری است و بیانگر تلاش وی برای کسب استقلال است.

اما در صورتی که شدت این رفتارها بیش از حد باشد و باعث نارضایتی دائمی بزرگ ترها و تخریب عملکرد کودک شود، اختلال O.D.D محسوب می شود. از والدین انتظار می رود که به جای انکار مشکل و سرپوش گذاشتن بر آن، در همان دوران کودکی این اختلال را از یک لجبازی ساده و طبیعی افتراق دهند تا از تبدیل شدن آن به مشکلات پیچیده تر و بروز حوادث غیرقابل جبران مانند اعتیاد و... جلوگیری شود. در این باره با دکتر نوری، روان شناس گفت و گو کرده ایم.

اختلال O.D.D چیست و در چه مواقعی باید به این اختلال شک کنیم؟
O.D.D  به معنای اختلال دفاعی مقابله ای است و والدین کودک یا نوجوانی که اغلب خشمگین و تحریک پذیر است، برای هرچیزی جر و بحث راه می اندازد، رفتار کینه توزانه و انتقام جویانه دارد، بیش از حد زودرنج و حساس است، فعالانه و عمدا از انجام درخواست های والدین سر باز می زند، باعث ناراحتی آنها می شود، در اشتباه ها و مشکلات خود دیگران را مقصر می داند و آنها را سرزنش می کند، باید به این اختلال شک کنند زیرا این رفتارهای مقابله جویانه معمولا در برابر افراد بزرگسالی رخ می دهد که کودک یا نوجوان با آنها آشناست؛ مانند والدین و در مواردی نیز معلمان و اولیای مدرسه.

گاهی هم این رفتارها فقط با والدین دیده می شود و در سایر موقعیت ها رفتار کودک یا نوجوان کاملا موجه است، بنابراین ممکن است این کودکان در هنگام معاینه بالینی نشانه های اندکی بروز دهند یا اصلا علامتی نشان ندهند پس دقت والدین و آگاهی آنها در تشخیص اهمیت بالایی دارد. 

 درمان نافرمانی کودک, درمان اختلال ODD

والدینی که کودکشان را تنبیه می کنند، در بروز  مشکل ODD نقش اساسی دارند

 

چرا برخی از کودکان دچار این اختلال می شوند؟
معمولا اولین سوالی که والدین از خود می پرسند این است که از میان این همه کودک، چرا فرزند من دچار اختلال نافرمانی مقابله ای است؟ واقعیت این است که شواهد کمی مبنی بر ارثی بودن اختلال ODD وجود دارد و نتایج اغلب مطالعات نقش محیط را در ایجاد این اختلال نشان می دهند؛ مثلا تعارض های زناشویی والدین؛ یعنی دستورهای متناقض والدینی که در شیوه تربیت فرزند و قانونگذاری ها به تفاهم نرسیده اند، والدینی که فرزندان خود را قبول ندارند، آنها را تایید نمی کنند، به آنها محبت نمی کنند، درکشان نمی کنند و مسائل را برایشان توضیح نمی دهند و بدون هیچ توضیحی آنها را تنبیه می کنند، در بروز  مشکل ODD نقش اساسی دارد.

اگر به داد کودک ODD نرسیم چه آینده ای در انتظار اوست؟
با وجود هوش کافی، این کودکان به دلیل نداشتن مشارکت، مقاومت در مقابل توقع دیگران و اصرار بر حل مشکلات بدون کمک اطرافیان، معمولا منزوی می شوند، در مدرسه پیشرفتی ندارد و ممکن است مردود شوند. آنها از روابط انسانی لذت نمی برند و رفتارشان در عملکرد تحصیلی و روابط اجتماعی آنها طوری اختلال ایجاد می کند که احترام معلم ها و دوستان خود را از دست می دهند. این شکست ها باعث می شود که احساس بی کفایتی و افسردگی کنند. مشکلات ثانوی که ممکن است با آن مواجه شوند هم عبارتند از: پایین بودن اعتماد به نفس، خلق ا فسرده و در نوجوانان گاهی گرایش به سوء مصرف الکل و موارد روانگردان.

برای کنترل این اختلال باید چه کار کرد؟
همانطور که گفته شد این اختلال ها نه تنها کودک و خانواده او را در زمان حال درگیر می کند، بلکه آینده ناخوشایندی را برای او و اطرافیانش رقم می زند. متاسفانه بیشتر والدین، پس از مدتی کشمکش نافرجام، خسته و مستاصل می شوند و به اصطلاح برای آرام کردن اوضاع نابسامان و قشقرق ها و جیغ و فریادها، کوتاه می آیند، غافل از اینکه این کوتاه آمدن در برابر رفتار آزاردهنده کودک، مانند تقویت کننده مثبت عمل می کند و عامل مهمی برای ادامه رفتارهای کودک می شود.

با بچه های ODD چه کار کنیم؟
در طول سالیان متمادی، روش های درمانی متنوعی برای مواجهه با مشکلات رفتاری شناختی و هیجانی کودکان مبتلا به اختلال نافرمانی مقابله ای به کار گرفته شده است. که بخشی از آنها بر مداخلات فردی و بخشی دیگر بر مداخلات خانوادگی متمرکز شده اند، به نحوی که برنامه های آموزشی والدین برای کمک به مدیریت رفتار فرزندانشان، روان درمانی فردی برای مدیریت خشم، خانواده درمانی برای بهبود ارتباط، آموزش مهارت های اجتماعی برای افزایش انعطاف پذیری و تحمل ناکامی در بین همسالان و درمان شناختی- رفتاری برای آموزش حل مساله و کاهش منفی گرایی است که در اینجا به یکی از آنها که به قرارداد همبستگی موسوم است، اشاره می کنیم. 

علل اختلال ODD در کودکان,کودک ODD

دستورهای متناقض والدین در شیوه تربیت فرزند یکی از علل ODD است

 

 قرارداد همبستگی یعنی تنظیم قرارداد رفتاری روزانه برای مشخص کردن انتظارهای رفتاری، جوایز و تنبیه ها برای رفتارهای کودک. در این روش کودک هر روز به ازای هر رفتار مثبت، پاداش و برای رفتار منفی، تنبیهی ملایم خواهدداشت. انجام این قرارداد شامل چهار گام است:

 

گام اول، مشخص کردن انتظارهای رفتاری: به این معنا که در این مرحله والدین باید انتظار خود را از کودک واضح و شفاف مشخص کنند، به طوری که برای او کاملا مشخص باشد که چه انتظاری از او می رود و باید چه رفتاری داشته باشد تا در ازای آن پاداش دریافت کند. باید مطمئن شد که کودک کاملا متوجه انتظارها شده است. رفتارهای هدف ممکن است شامل رفتارهای نامطلوب که لازم است حذف شوند یا رفتارهای مطلوب که قرار است افزایش یابند، باشد.

مثلا اگر والدین بگویند: «هرچیزی که می گویم باید گوش کنی» بسیار مبهم و کلی است. باید جمله به این صورت بیان شود: «من از تو ی خواهم که فقط با یک بار درخواست تکالیفت را انجام دهی.» این جمله مشخص تر از درخواست قبلی است. نکته مهم این است که سطح توقعات والدین نباید بیش از توان کودک باشد. نباید فراموش شود که هدف، شکل دهی رفتار مطلوب است پس نباید از ابتدا از کودک بیش از توان او انتظار داشت.

گام دوم، تعیین اینکه چگونه رفتارهای هدف اندازه گیری خواهد شد: والدین یا درمانگر باید قادر به ثابت کردن وقوع یا عدم وقوع رفتارهای هدف باشند.

گام سوم، تعیین زمانی که رفتار باید اجرا شود: هر قرارداد باید چارچوب زمانی داشته باشد تا در زمان لازم رفتار انجام شود.

گام چهارم، مشخص کردن امتیازهای به دست آوردنی یا از دست دادنی متناسب با رفتار کودک: این مرحله شامل ساختن فهرست پاداش است. باید از خود کودک پرسیده شود که می خواهد چه پاداشی بگیرد و چه انتظارهایی از والدین دارد. امیتازهایی که کودک می تواند به دست آورد یا ممکن است از دست بدهد هم باید مشخص شود. ایده اصلی این است که کارهای کوچک امتیازهای کوچک و کارهای بزرگ امتیازهای بزرگ داشته باشد.

منبع:هفته نامه سلامت

دوشنبه 28/2/1394 - 19:27

طرز تهیه لازانیا چیکن کرم (لازانیای مرغ کرم دار)


طرز تهیه لازانیای مرغ کرم دار, طرز تهیه لازانیا چیکن کرم

لازانیای مرغ کرم دار


آماده سازی  و پخت لازانیای مرغ کرم دار : 95 دقیقه

مواد لازم برای لازانیای مرغ کرم دار برای 6 نفر :

سینه مرغ بدون استخوان 3 عدد
لازانیا 6 عدد ( 6 ورق خام )
عصاره آب مرغ  1 حبه
 آب جوش 1/4 فنجان
پنیر خامه ای 250 گرم
پنیر موزارلا خرد شده 2 فنجان
سس اسپاگتی بدون گوشت (پیاز و رب و فلفل و آب و گوجه فرنگی) 750 گرم

 

طرز تهیه لازانیا چیکن کرم :
یک قابلمه بزرگ آب و نمک را  به آرامی به جوش آورید. ورقه های  لازانیا را برای 8 تا 10 دقیقه بپزید. سپس خارج کرده و با آب سرد شستشو دهید، و آن ها را کنار بگذارید.

در همین حال، مرغ را در ماهی تابه با آب و پیاز به اندازه کافی بپزید و برای 20 دقیقه یا تا زمانی که دیگر صورتی نباشد (کاملا پخته شود) بجوشانید سپس از تابه خارج کنید.

فر را از قبل تا دمای 175 درجه سانتیگراد (350 درجه فارنهایت) گرم کنید. 1 حبه عصاره مرغ را در آب داغ حل کنید. در یک کاسه بزرگ، مرغ با عصاره آب مرغ، پنیر خامه ای، و 1 فنجان پنیر موزارلا را مخلوط کنید.

3/1 از سس اسپاگتی را  در ته ظرف بپوشانید. روی آن را با مخلوط مرغ و  3 رشته لازانیا پوشش داده؛ و دوباره با سس اسپاگتی باقی مانده بپوشانید، و کم کم پنیر موزارلا باقی مانده را روی آن بریزید.

در فر که از قبل گرم کرده اید بگذارید برای 45 دقیقه بپزید.

منبع : beryooni.com

دوشنبه 28/2/1394 - 19:25بافت خورجین, هنرهای سنتی

نقش های چنته غالبا از اسامی ائمه است.

 

چنته نوعی ساک، کیسه یا توبره است که برای نگهداری وسایل مختلف در زندگی عشایری استفاده می شود. چنته معمولا دسته ای دارد که از جنس نخ خود چنته بافته شده برای آویزان کردن از نقطه ای یا انداختن روی دوش استفاده می شود

 

صنایع دستی, چنته

 

بافت چنته متفاوت است هم از نوع بافت قالی جنته بافته می شود هم از بافت گلیم، هم بافت جاجیم، هم بافت خورجین و سایر بافت ها برای بافت چنته استفاده می گردد. از چنته برای نگهداری آینه ، شانه ، قرآن، قاشق، نخ و سوزن و لوازم خیاطی، حمل غذا در کوچ و موارد دیگر استفاده می گردد.

 

بافت خورجین, هنرهای سنتی

چنته نوعی ساک برای نگهداری وسایل مختلف در زندگی عشایری است.

 

چنته در سالهای اخیر بیشتر جنبه تزئینی یافته و در خودروها یا دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار می گیرد که غالبا در طرح ها و اندازه های مینیاتوری تهیه می گردد.

برای بافت چنته با توجه به عرض کم آن زمان برپا کردن دار چنته برای تعداد بیشتر از ۵ عدد دار تهیه می شود و یک بافنده چنته می تواند با یکبار برپا کردن دار و چارچوب به تعداد ۱۰ تا ۲۰ عدد چنته ببافد که هر کدام می تواند نقش متفاوت داشته باشند.

 

گلیم بافی, بافت خورجین

 

نقش های چنته غالبا از اسامی جلاله استفاده شده و یا اسامی ائمه در آن بافته می شود. همچنین نقوش پرندگان و حیوانات اهلی در آن استفاده می گردد. محل آویزان کردن چنته در چادر عشایر تیرک های عمودی چوبی هستند و معمولا در نقطه ای آویزان می شود که از دسترس اطفال به دور باشد.

 

بافت خورجین, هنرهای سنتی

چنته یكی از دستبافت های عشایر قشقایی فارس است .

 

قالی جنته, گلیم بافی

 

بافت خورجین, هنرهای سنتی

 

منبع:negahmedia.ir

دوشنبه 28/2/1394 - 19:24   

rice-shrimp
پلو میگو در ایران به روشهای مختلف طبخ میشود. ولی این روش سایت آسمونی طرز تهیه پلو میگو به سبک جنوبی است. البته منظور از جنوب استان خوزستان واستان بوشهر است .
اکثر مردم از بوی میگو بیزارند برای از بین رفتن بوی میگو من دو راه سراغ دارم یکی اینکه میگوها را با مقداری آب و یک عدد پیاز کوچک و یک قاشق مرباخوری زردچوبه به مدت چند دقیقه جوشانده و بعد آب و پیاز را دور بریزید.
راه دوم این است که در یک ظرف آب را جوش آورده و حدود نصف استکان یا سه قاشق غذاخوری سرکه سفید و یک قاشق مرباخوری ادویه ریخته و میگوها را در آن بمدت یک یا دو دقیقه بجوشانید و بلافاصله آب و سرکه را دور بریزید .

مواد لازم برای تهیه پلو میگو :
برنج: یک کیلو
میگو : پانصد یا هفتصد (۵۰۰ یا ۷۰۰) گرم ( پاک شده)
سبزی ماهی: ( گشنیز وشنبلیله) ۵۰۰ گرم ( ۴۰۰ گرم گشنیز و۱۰۰ گرم شنبلیله)
پیاز : یک عدد بزرگ
سیر : یک بوته
زردچوبه : یک قاشق مرباخوری
ادویه : یک قاشق مرباخوری
رب گوجه فرنگی : یک قاشق غذاخوری
فلفل قرمز : یک قاشق چایخوری
پودر دارچین : یک قاشق چایخوری ( بدلخواه)
تمبر خوراکی : ربع ( یک چهارم ) یک بسته

دستور پخت و طرز تهیه پلو میگو :

برنج را از چند ساعت قبل با مقداری نمک خیس کنید (حداقل دو ساعت).
سبزی را پس از پاک کردن وشستن بگذارید آب آن گرفته شودوبعد آنها را خیلی ریز خرد کنید وبامقداری روغن در تابه سرخ کنید ( مدت سرخ کردن سبزی بستگی به میل شماست ولی در پلو میگوی جنوبی سبزی زیاد سرخ میشود البته نه به اندازه سبزی قورمه سبزی )
پیاز را خلالی خرد کرده وبا مقداری روغن تفت دهید تا طلایی رنگ شود بعد سیرها را رنده کرده وبه پیاز طلایی شده اضافه نمایید وکمی تفت دهید وزردچوبه وادویه وفلفل ودارچین را نیز اقزوده وبعد از کمی تفت دادن رب گوجه فرنگی را به مواد اضافه وچند ثانیه دیگر تفت دهید ومیگوها را درون این مواد ریخته و مقداری تفت دهید ( با حرارت ملایم)وبطوری که مواد نسوزد.سبزی سرخ شده را به مایع اضافه وهمه مواد را کمی باهم تفت دهید . تمبر خوراکی را که از نیم ساعت پیش با مقدار کمی آب گرم خیس کرده اید با دست چنگ بزنید ودانه های درشت انرا دور ریخته وآب غلیظ تمبر را در مایع میگو بریزید وبگذارید با حرارت کم ترشی تمبر به خورد میگوها برود . در این فاصله آب را جوش آورده وبرنج را به روش پلو ساده آبکش کنید . در یک قابلمه مناسب مقدار کمی روغن وخیلی کم آب بریزید وته قابلمه نان لواش یا سی زمینی حلقه شده بچینید ومقداری برنج روی آن ریخته ومقداری از مایع میگو روی برنج ریخته وبه همین ترتیب تا تمامی برنج ومایع میگو درون قابلمه ریخته شود وبعد همانند پلوآنرا دم کنید (بمدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت).
موقع سرو برنج ومایع میگوی لابلای آن را مخلوط کردهوبدلخواه مقداری روغن داغ داغ روی آن بدهید.
نکته : آب تمبر اضافه شده به مایع باید کاملا تبخیر شود.
روی این پلو معمولا موقع سرو نیازی به دادن روغن روی آن ندارد( به دلیل داشتن سبزی سرخ شده).


- منبع، پورتال آسمونی
يکشنبه 27/2/1394 - 20:4
چند نکته مهم برای کدبانوگری

اگر می خواهید یک کدبانوی تمام عیار باشید لازم است این ترفندها را بدانید.

_ برای این که قسمت های آخر شکلات صبحانه و کره بادام زمینی به هدر نرود، مقداری بستنی در این شیشه ها بریزید تا هم بستنی خوشمزه شود و هم از باقی مانده شکلات یا کره بادام زمینی کاملا استفاده شود.

_ تخم مرغ را قبل از آب پز کردن محکم تکان دهید تا زرده و سفیده یک رنگ شود.

_ برای جلوگیری از چسبیدن گوشت یا ماهی به ته ظرف، ابتدا ته ظرف یک لایه از برش های لیمو قرار دهید و سپس گوشت یا ماهی را روی آن بگذارید.

_ پیازهای ریز را ابتدا در آب جوش قرار دهید تا به آسانی پوست شود.

_ برای کند کردن روند فاسد شدن گوجه فرنگی، آن را ازمحل اتصال به ساقه به پایین قرار دهید؛ این امر مانع از ورود هوا می شود.

_ برای از بین بردن طعم تلخ هر گیاهی، آن را به مدت یک ساعت در آب یخ قرار دهید.

_ پاستا را هنگام گرم کردن مجدد به شکل دونات در بیاورید تا سریع تر گرم شود.

_ ظرف بستنی را در پلاستیک فریزر بگذارید تا هنگام برداشتن بستنی نرم بماند.

_ برای ثابت نگه داشتن تخته گوشت، زیر آن پارچه خیس قرار دهید.

 

 
منبع : khorasannews.com

 

يکشنبه 27/2/1394 - 19:57
این اشتباهات نمی گذارد لباس هایتان بدرخشد

این اشتباهات را در شستن لباسهای تان حل کنید تا لباسهای تان بدرخشد.

همین ابتدای مطلب از شما می خواهم به این سوال پاسخ دهید که آیا از میزان تمیزی لباس هایتان بعد از شسته شدن آن‌ها در لباس‌شویی راضی هستید یا نه؟ اگر پاسخ تان منفی است یا به دنبال این هستید که لباس هایتان بیشتر از قبل بعد از شست و شو در لباسشویی تمیز شوند، باید به چند سوال پاسخ دهید: «لکه های لباس ها را چه طور برطرف می کنید؟ معمولا چه قدر شوینده در ماشین لباسشویی می ریزید؟ ماشین لباسشویی را چه قدر از لباس پر می کنید؟ فیلتر آن را هر چند وقت یک بار عوض می کنید؟ کدام لباس‌ها را با هم می‌شویید؟» اگر لباس ها کدر می شوند یا لکه‌های‌شان برطرف نمی شود به احتمال زیاد شما در روش شست و شو مشکل دارید. این مطلب شما را با اشتباهاتی آشنا می کند که اگر مرتکب نشوید باید به خودتان تبریک بگویید چراکه شما حرفه ای و هوشمند لباس‌های‌تان را در ماشین لباسشویی می اندازید و لباس های تمیزتری می پوشید.

لکه ها را قبل از انداختن در ماشین لباسشویی به سختی می سایید

ساییدن سخت لکه ها بر خلاف چیزی که فکر می کنید، باعث برطرف شدن آن ها نمی شود بلکه باعث می شود لکه به خورد پارچه برود و در تار و پود آن نفوذ کند. شما باید با آرامش و هوشمندی لکه ها را برطرف کنید. مهم ترین کار این است که لکه را در سریع ترین زمان بعد از ایجاد بشویید چراکه لکه های قدیمی خیلی سخت برطرف می شوند. برای پاک کردن لکه ها، از یک پارچه سفید استفاده کنید تا مطمئن باشید رنگ نمی دهد. ماده شوینده مخصوص برای پاک کردن هر لکه با توجه به نوع لکه را به پارچه بمالید و به آرامی روی لکه بکشید.

 

بیش از حد از شوینده استفاده می کنید

کف شوینده ها می تواند به قسمت هایی از لباس مانند یقه پیراهن ها که با شست وشوی معمولی تمیز نمی‌شود، نفوذ کند. وقتی شوینده را زیاد در ماشین لباسشویی می ریزید به آن فرصت کف کردن نمی دهید و این مناطق معمولا کثیف می ماند. راه حل این است که مقدار شوینده مصرفی خود را به نصف برسانید. اگر دیدید لباس ها کثیف از ماشین بیرون آمدند، مقدار را کمی زیاد کنید تا مقدار کافی دست تان بیاید. البته امروزه بیشتر ماشین لباسشویی ها در این باره دستورالعمل مشخصی دارند، ولی باز هم دانستن این نکته ممکن است به شما کمک کند.

 

بدون توجه به برچسب لباس آن را در ماشین می‌اندازید

به طور مثال برچسبی روی بعضی لباس ها وجود دارد که روی آن نوشته شده«Dry-Clean» . این لباس ها معمولا شامل الیاف طبیعی مثل کتان و ابریشم هستند و باید با دست شسته شوند و بدون اتو و در هوای آزاد خشک شوند. بنابراین به برچسب لباس ها هم دقت کنید.

 

زیپ لباس ها را نمی بندید

دندانه های فلزی هم می توانند لباس های لطیف را نخ کش کنند و هم در صورت زنگ زدن روی آن ها لکه غیر قابل پاک شدن بیندازند؛ بنابراین بهتر است زیپ ها را ببندید و بعد لباس ها را در ماشین بیندازید.
دکمه های لباس را قبل از انداختن در ماشین می بندید
بر خلاف چیزی که به نظر می رسد، بهتر است دکمه های پیراهن ها را قبل از انداختن در ماشین لباسشویی باز کنید، اما دلیلش ناتوانی ماشین لباسشویی، در رساندن شوینده به لباس هایی که دکمه شان بسته است نیست، بلکه شست وشو در ماشین به دکمه های لباس فشار وارد می کند و ممکن است آن ها را لق کند. علاوه بر این وقتی دکمه ها باز است لایه درونی لباس ها بهتر شسته می شود.

 

بیش از حد از سفیدکننده ها استفاده می کنید

سفیدکننده ها می توانند لباس های رنگی را از درخشندگی بیندازند و کدر کنند. خیلی وقت ها لازم نیست از این مواد استفاده کنید؛ برای مثال لکه هایی مثل خون یا عرق به هیچ وجه با سفیدکننده ها از بین نمی رود. بهتر است برای از بین بردن لکه ها از لکه برهای مخصوص خودشان و بهتر از همه لکه برهای طبیعی استفاده کنید.

 

ماشین لباسشویی خود را تراز نکرده‌اید

اگر ماشین لباسشویی شما صاف روی زمین قرار نگرفته باشد، ممکن است آسیب های بسیار جدی به آن وارد شود و قطعات پیش از موعد معمول، فرسوده شوند. علاوه بر این، این کار باعث می شود ماشین لباسشویی صدای بسیار زیادی هم تولید کند و راندمان اش در شست و شو کاهش یابد.

 

قبل از خشک کردن به ماشین استراحت می‌دهید

خیلی ها فکر می کنند اگر بعد از شستن لباس ها و قرار دادن آن ها در خشک کن، یک ساعت فاصله بیندازند ماشین لباسشویی خنک می شود و احتمال کمتری دارد که خراب شود. در حالی که ماشین های لباسشویی برای استفاده خشک کن بعد از بخش شست و شو طراحی شده‌اند و از گرمای تولید شده در بخش شست و شو برای خشک کردن لباس ها استفاده می کنند.

 

قانون ویژه شستن جوراب ها را نمی دانید

خیلی وقت ها جوراب ها در ماشین لباسشویی لای لباس‌های دیگر می ماند و خوب تمیز نمی شود. پیشنهاد ویژه ما این است که جوراب ها را اول از همه در مخزن ماشین لباسشویی بیندازید و بعد لباس های دیگر را اضافه کنید. با این کار کمترین احتمال وجود دارد که جوراب ها خود را به لباس های دیگر بچسبانند. البته هنگام شستن لباس مراقب جوراب هایی که رنگ تند دارند باشید. خیلی وقت ها این جوراب های کوچک مسئول رنگی شدن لباس های سفیدتان هستند!
ماشین لباسشویی خود را نمی شویید؟
این واضح است که باید فیلتر ماشین لباسشویی خود را بعد از هر بار استفاده تمیز کنید. پرزهای لباس ها در فیلتر گیر می کنند و ممکن است آن را مسدود کنند. هرچند خیلی ها در این باره هم تنبلی می کنند و فیلتر ماشین لباسشویی خود را خیلی دیر تمیز می کنند، اما حتی اگر مرتب این کار را انجام دهید، باز هم ممکن است ماشین لباسشویی شما در اثر پرز یا آلودگی لباس ها دچار مشکل شود. برای خلاص شدن از این مشکل بهتر است مخزن ماشین را هم هر چند ماه یک بار تمیز کنید. از یک مسواک استفاده کنید و تمام سوراخ های مخزن را به دقت تمیز کنید. می توانید از یک شوینده ملایم مثل صابون مایع هم استفاده کنید. بعد از این کار در ماشین لباسشویی را نبندید و بگذارید مخزن در هوای آزاد کاملا خشک شود.

 

ماشین لباس شویی را بعد از شست و شو کنترل نمی کنید

بعد از بیرون آوردن لباس ها از ماشین لباسشویی باید آن را کاملا بررسی کنید تا لباسی در آن باقی نمانده باشد. یک دستمال کوچک یا یک لنگه جوراب می تواند در ماشین باقی بماند و بعد از چند روز ماندن در رطوبت باعث ایجاد کپک و رشد قارچ در مخزن ماشین شود. در این صورت تمام لباس های شما در دفعات بعد ممکن است به قارچ آلوده شوند.

 
منبع : khorasannews.com

 

يکشنبه 27/2/1394 - 19:56
از بین بردن جای جوش صورت با چند ماسک خانگی

جوش صورت یکی از مشکلاتی است که  هر انسانی با آن مواجه می شود و به فکر درمان آن می افتد. بعد از درمان جوش صورت باید برای از بین بردن  جای جوش به روشهایی اندیشید. یکی از بهترین روشها استفاده از ماسک های خانگی بی ضرر است.

 

بعضی از افراد دارای پوست بسیار حساسی می باشند و اگر زخم یا جوشی در روی آن پدید آید جای آن پس از بهبودی به صورت لکه در بدن و در روی پوست باقی می ماند برای معالجه این لکه های حاصل از خون مردگی می توان از روشهای زیر استفاده کرد:

 

ماسک عسل و ویتامین E  برای از بین بردن جای جوش :

محل جوش را با مخلوط عسل و ویتامین "E" به صورت روغن و یا پودر در جوز به مدت 20 دقیقه بپوشانید و سپس با آب ولرم بشویید و بعد آب سرد به صورت بپاشید، این روش را هفته ای یکبار انجام دهید تا آثار جوش ها کاملا از بین برود.

 

 

ماسک اسفناج و سفیدآب برای از بین بردن جای جوش :

مخلوط آب اسفناج و سفیدآب ، آثار جوش های صورت را از بین می برد. به محل جوشها می توان مخلوط عسل و زرده تخم مرغ و روغن زیتون مالید و یک ساعت روی صورت قرار داده و بعد آن را با آب ولرم بشویید. این عمل را یک روز درمیان تکرار کنید تا آثار جوش ها از بین برود.

 

 

ماسک برگ کلم یا برگ ترب یا پونه برای از بین بردن جای جوش :

برگ کلم یا برگ ترب یا پونه را کوبیده و ضماد اندازید، یا زرنیخ واشق را با آب کوبیده با سرکه، ضماد گذارید. شاه بلوط، مازو، اقاقیا هر یک از اینها را که می خواهید کوبیده و با آب گرم خمیر کرده و ضماد اندازید، مواظب باشید که محل جوش شکافته نشود.

 

ماسک برگ جعفری برای از بین بردن جای جوش :

برگ جعفری و برگ تلفونی را کاملا له کنید این مخلوط له شده را به اضافه کمی عسل به صورت ماسک به پوست خود بمالید، این عمل را هر روز به مدت 40 دقیقه تکرار کنید و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید تا آثار جوش ها از بین برود. (کمپرس با جوشانده تخم جعفری نیز برای از بین بردن آثار جوش ها مفید می باشد.)

 

 
منبع : aryanews.cm

 

يکشنبه 27/2/1394 - 19:50