abbaszadegan ( تعداد مطالب : 13051 ) ( تعداد نظرات : 48 )

معاون فنی و عمرانی شهرداری منطقه 4 تهران از بهسازی و مناسب سازی معابر محلی خبر داد و گفت: از ابتدای تیر ماه سالجاری با پخش حدود یک هزار تن آسفالت، معابر منطقه چهار لکه گیری و مناسب سازی شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه چهار تهران، " مهدی پورشاسب " با اعلام این خبر گفت: با توجه به فرار سیدن فصل گرما و مساعد بودن شرایط جوی برای انجام عملیات عمرانی و به منظور سهولت در آمد و شد خودروها ، عملیات بهسازی و لکه گیری هندسی آسفالت معابر سواره رو، در فضایی به مساحت تقریبی 5 هزار و 700 متر مربع در تیر ماه سالجاری در دستور کار قرار گرفته و اجرایی شد.

او با اشاره به مهمترین معابر اجرا شده در این خصوص گفت: با توجه به فرسودگی آسفالت معابر محله حکیمیه، ببیشترین آسفالت منطقه 4 با پخش حدود 246 تن آسفالت به ناحیه 8 اختصاص یافته است.

معاون فنی و عمرانی منطقه 4 در ادامه با اشاره به بهسازی معابر در این بازه زمانی افزود: همچنین مناسب سازی مسیر تردد عابران پیاده، مرمت کفپوش بوستان ها و نوارهای حفاری ها در دستور کار قرار گرفت و اجرا شد.

پورشاسب با اشاره به دیگر اقدامات صورت گرفته گفت: جدول کاری ، همسطح سازی دریچه و مرمت انهار و احداث کانیو در معابر محلی و بزرگراهی در کنار لکه گیری هندسی معابر از دیگر اقداماتی است که با اولویت اجرا در محلات کم برخوردار در دستور کار قرار گرفته است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 24دقيقه قبل
شنبه 11/5/1399 - 13:36
abbaszadegan ( تعداد مطالب : 13051 ) ( تعداد نظرات : 48 )معاون شهرسازی و معماری منطقه ۱۵ از برگزاری دوره آموزشی به کارشناسان شهرسازی با موضوع نحوه تشکیل پرونده، بازدید و بررسی خلاف درخواست های رسیدگی به تخلفات ساختمانی به منظور تسریع رسیدگی به درخواست شهروندان خبر داد.
به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۵، مهدی صفدری با اعلام این خبر گفت: این دوره های تخصصی به دلیل تفویض مسئولیت ارسال تخلفات ساختمانی به کمیسیون ماده صد توسط اداره شهرسازی نواحی ۱۲۳ گانه شهر تهران با هدف ایجاد وحدت رویه، بررسی دقیق تخلفات و ارتقای کیفیت آرا صادره از کمیسیون های  ماده صد برگزار می شود.

او اضافه کرد: در این راستا چهار دوره آموزشی ویژه مدیران شهرسازی نواحی و کارشناسان مربوطه به منظور تسریع رسیدگی به درخواست های مردمی از طریق سامانه های ۱۳۷ و ۱۸۸۸ تدارک دیده شد که تاکنون سه دوره آموزش برپا شده است.

معاون شهرسازی و معماری منطقه در ادامه از هوشمندسازی اقدامات حریم بان و شهربان در منطقه خبر داد و گفت: نیروهای شهربان و حریم بان در خط مقدم حفظ و صیانت از حقوق شهر با کنترل و جلوگیری از ساخت و سازهای بی رویه و غیر مجاز فعالیت می کنند.

او با اشاره به اینکه اخلاق مداری اساس کار نیروهای شهربان و حریم بان است افزود:  تجهیز نیروها به وسایل روزآمد در دستور کار این معاونت است.

صفدری در پایان گفت: نیروهای شهربان و حریم بان باید هوشمندی، تعهد به ضوابط و مقررات و اعتماد و احترام به مردم را در راس کارقرار دهند تا با صیانت از شهر بستر ساز امنیتی پایدار باشیم.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 24دقيقه قبل
شنبه 11/5/1399 - 13:31
abbaszadegan ( تعداد مطالب : 13051 ) ( تعداد نظرات : 48 )


 شهرداری منطقه2در راستای اجرای طرح کاپ (کاهش پسماند)،برای نخستین بار گواهی مدیریت سبز  به  دستگاه های اجرایی و مراکز آموزشی اعطا می کند
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه2، علی اکبر کریمی پور، معاون امور شهری و محیط زیست منطقه  با اعلام این خبر گفت:  به دنبال اجرای طرح کاپ  از سوی شهرداری تهران و همچنین براساس ماده برابر ماده 38 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی  مبنی بر الزام  دستگاه های اداری جهت تحویل پسماندها به صورت تفکیک شده به شهرداریها، مدیریت منطقه2 به دنبال جلب مشارکت و همکاری تمامی دستگاه های اداری و آموزشی در اجرای این طرح است.
 وی با اشاره به آغاز اقدامات اجرایی این برنامه در منطقه دو افزود: در این خصوص با انعقاد تفاهم نامه با مراکز اداری و آموزشی ، پس از ارائه آموزش به پرسنل و تجهیز مراکز به مخازن تفکیک پسماند، اقدامات ارزیابی و ممیزی براساس شاخص های مدیریت پسماند انجام می شود.
کریمی پور افزود: براساس ممیزی صورت گرفته گواهی مدیریت پسماند با درجه بندی متوسط ، خوب ، عالی به این مراکز  اعطا  می شود
وی  با بیان اینکه اداره پسماند منطقه تلاش دارد  تا نسبت به پوشش تمامی مراکز اداری- آموزشی منطقه تا پایان سال اقدام کند افزود:  در گام نخست وزارت رفاه ، کار و تعاون اجتماعی به عنوان نخستین دستگاه دولتی با عقد تفاهم نامه با شهرداری منطقه 2 به طرح کاپ پیوست.
معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه در پایان اظهار امیدواری کرد با اجرای طرح کاپ و مشارکت سایر نهادها و دستگاه ها فرهنگ تفکیک پسماند از مبدا  به عنوان یکی از راهکارهای موثر در حفاظت از محیط زیست در بین شهروندان نهادینه شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 24دقيقه قبل
شنبه 11/5/1399 - 13:15
abbaszadegan ( تعداد مطالب : 13051 ) ( تعداد نظرات : 48 )معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه سه از کاهش زمان صدورپروانه ساختمانی در منطقه سه تهران خبر دارد .
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه سه ، محمد رضا جلیلیان در این خصوص گفت :
در راستای مصوبه شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر کاهش زمان صدور پروانه به جهت افزایش رضایت شهروندی و تسهیل امور شهروندان ، زمان فرایند صدور پروانه ساختمانی در حوزه معاونت شهرسازی منطقه سه از 29 روز درخرداد ماه به 13 روز در تیر ماه سال جاری و همچنین زمان این فرایند در دفاتر خدمات الکترونیک از 25 روز به 10 روز کاهش پیدا کرده است .
معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه سه اذعان داشت: شهرداری منطقه سه در تیرماه سال جاری توانسته رتبه اول صدور پروانه در میان مناطق 22 گانه شهر تهران را به جهت کمترین زمان صدور پروانه کسب نماید .
وی ابراز داشت: همچنین در میانگین زمان فرآیند صدور پروانه در سه ماه اردیبهشت ، خرداد وتیر نیز با کمترین زمان ( شهرسازی منطقه سه 24 دفاترالکترونیک 20 ) در رتبه نخست قرار داریم .

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 24دقيقه قبل
شنبه 11/5/1399 - 13:4
abbaszadegan ( تعداد مطالب : 13051 ) ( تعداد نظرات : 48 )


شهردار منطقه 11 در تشریح پروژه های آماده بهره برداری بخش مرکزی شهر تهران از برنامه مدیریت شهری برای اقدامات توسعه محله ای در سال جاری با هدف ارتقای کیفیت زندگی ساکنان پهنه مرکزی پایتخت خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 11 ، نصراله آبادیان با اشاره به دو پروژه توسعه محله ای که هفته گذشته در محله راه آهن و انبار نفت به بهره برداری رسید؛ گفت: در برنامه ریزی سال جاری اولویت مهم مدیریت شهری توجه به محله هاست و با توجه به بافت قدیمی منطقه که بخشی از طهران قدیم و 4 کیلومتر از حصار ناصری نیز در آن واقع شده ؛ لزوم توجه به بافت محله ای و قدیمی که از محله های کم برخوردار هستند؛ حائز اهمیت است.
آبادیان در تشریح اقدامات انجام شده و پروژه های آماده بهره برداری در منطقه 11 با تأکید بر اجرای پروژه ها به صورت مشارکتی با سازمان زیبا سازی ، سازمان نوسازی شهر تهران، شرکت مترو و ... افزود: از 2 سال گذشته تمرکز ما در منطقه 11 بر اجرای مشارکتی بزرگ‌ترین پروژه فرهنگی و هنری شهر تهران در قالب پهنه رودکی بود که ماه گذشته شاهد بهره‌برداری از پیاده‌راه شهریار بودیم.
شهردار منطقه 11 ادامه داد: مرمت و احیای 14 بنای تاریخی واجد ارزش، پیرایش نمای پاساژ 14 طبقه‌ای کاشانی‌ها، افتتاح نخستین بوتیک هتل تهران در تنها کوچه قرینه پایتخت، راه‌اندازی تماشاخانه‌های خصوصی پهنه رودکی با مشارکت بخش خصوصی و احیا، مرمت، حفاظت و بازپیرایی کوچه لولاگر (تنها کوچه قرینه شهر تهران) هم از دیگر اقداماتی بود که شهرداری منطقه 11 در قالب پروژه پهنه رودکی انجام شده است.
او همچنین به پروژه‌های مرمت و احیای بناهای قدیمی ‌و واجد ارزش منطقه 11 در دیگر نقاط ‌این منطقه هم اشاره کرد و گفت: بازسازی پیشخوان و دیواره بیرونی میدان راه‌آهن، مرمت و حفاظت از تنها بازارچه چوبی شهر تهران و پیرایش شهری محور حافظ تا وحدت اسلامی، همچنین تملک خانه مینایی و تبدیل آن به موزه و روایت خانه خیابان ولی عصر(عج) در این بخش از پایتخت انجام شده است.
شهردار منطقه 11 در باره پروژه‌های مشارکتی منطقه 11 با سازمان نوسازی شهر تهران بیان کرد: ساخت مرکز محله سوزنبان در محله راه‌آهن و احداث پاتوق سیمین در بافت فرسوده محله انبار نفت از جمله‌ این پروژه‌هاست که اجرای آنها ضمن کاهش آسیب‌های اجتماعی در محله‌های فوق موجب افزایش کیفیت زندگی مردم محلی می‌شود.
آبادیان اتصال خط 3 مترو به کریدور اصلی راه‌آهن بین‌شهری به‌صورت زیرگذر، راه‌اندازی موزه دخانیات و راه‌اندازی موزه روانپزشکی را از دیگر پروژه‌های مشارکتی اجراشده در منطقه 11 بر‌شمرد و ادامه داد: احیا، مرمت و بهره‌برداری از 10 خانه تاریخی واجد ارزش با مشارکت بخش خصوصی و تسهیلگری شهرداری از دیگر اقدامات در حوزه گردشگری و نیز حفظ ابنیه واجد ارزش معماری و میراثی بوده است که تمامی ‌این خانه‌ها با جلب سرمایه‌گذار از بخش خصوصی احیا شده است.
به گفته آبادیان مرمت سردر مغازه‌های ورودی میدان میوه و تره‌بار بازارچه فروزش و احیا و بازسازی نمای ساختمان تاریخی مهمانسرای امام علی(ع) از دیگر اقدامات صورت‌گرفته در راستای حفظ حصار ناصری در منطقه 11 بوده است.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 24دقيقه قبل
شنبه 11/5/1399 - 12:59
abbaszadegan ( تعداد مطالب : 13051 ) ( تعداد نظرات : 48 )


معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برنامه‌های این سازمان به مناسبت دهه ولایت با عنوان «همیشه امیر» را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، سید علیرضا فاطمیان پور معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برنامه‌های این سازمان به مناسبت دهه ولایت با عنوان «همیشه امیر» را تشریح کرد و گفت: این برنامه‌ها از عید سعید قربان تا عید غدیر خم به دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا عمدتاً به صورت مجازی برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد: دو پویش مجازی «عید عهد» با موضوع عهد اخوت و «فقط به عشق علی(ع)» با هدف جمع‌آوری کمک‌های نیکوکاران برگزار می‌شود. همچنین مسابقه عکاسی «پلاک ۱۱۰» با موضوع سردرهایی که مزین به اسامی، القاب، اشعار و... منتسب به امیرالمؤمنین(ع) هستند، نشست تخصصی با موضوع امام شناسی با عنوان «زندگی با غدیر»، برنامه «بیت الشهدا بیت محبان علی(ع) است» با هدف تکریم خانواده شهدای سادات و برنامه «مائده غدیر» با برپایی ۲۲ جایگاه پخت طعام با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با حضور نمایندگان وزارت بهداشت در میدان امام حسین(ع) و اطعام ۱۰ هزار نفر از مستمندان تعدادی از برنامه‌های «همیشه امیر» خواهد بود.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری ادامه داد: همچنین برنامه‌های «تا همیشه غدیر» با راه‌اندازی سه دستگاه تریلر با گل‌آرایی و اجرای برنامه‌های فرهنگی در سطح شهر، «بیعت بیت‌ها» شب شعر مجازی با بهره‌گیری از ظرفیت کانون‌های ادبی سازمان فرهنگی هنری و «برکه و رود» با نقالی و پرده‌خوانی درباره عید غدیر در ایستگاه‌های مترو برای شهروندان پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به تولید و انتشار گسترده محصولات فرهنگی هنری به مناسبت دهه ولایت در فضای مجازی افزود: کلیپ‌های «جانشین» با پرداختن به سیر جانشینی انبیاء الهی تا رسیدن به پیامبر اکرم(ص)، «وقتی مهتاب گم شد» با موضوع عقد اخوت شهید علی خوش لفظ با ۹۰ شهید دفاع مقدس، «اینجا چراغی روشن است» با بیان نکات مهم زندگی مشترک با استفاده از داستان‌های کوتاهی از زندگی حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع)، «حاضران به غایبان برسانند» که به تولید کلیپ از خطبه‌خوانی مجازی غدیر توسط شهروندان اختصاص دارد و «مولای غدیر» تعدادی از این محصولات مجازی خواهد بود.

فاطمیان پور ادامه داد: همچنین کلیپ‌های «با ولایت تا شهادت» با موضوع ولایت‌پذیری در نگاه و کلام شهید حاج قاسم سلیمانی، «یونا» روایت داستان حضرت ابراهیم و اسماعیل در قالب تئاتر کودک و «نمایش عروسکی سایه» با موضوع ولایت ویژه کودکان منتشر خواهد شد. دو برنامه مجازی «پرده‌خوانی غدیر» و «نقالی علوی» نیز با استفاده از هنر سنتی نقالی به موضوع غدیر می‌پردازند.

وی در پایان گفت: قطعه موسیقی «با ولایت» به زودی تولید و منتشر می‌شود و در حوزه تجسمی نیز نمایشگاه مجازی «انعکاس مولا» با نمایش آثار هنرمندان معاصر در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برپا خواهد شد و شهروندان می‌توانند به صورت مجازی از نمایشگاه بازدید کنند. همچنین برنامه «پوستر غدیر» به انتشار پوسترهای متنوع با موضوع عید سعید غدیر خم در فضای مجازی اختصاص دارد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 24دقيقه قبل
شنبه 11/5/1399 - 12:52
abbaszadegan ( تعداد مطالب : 13051 ) ( تعداد نظرات : 48 )


مناطق 7، 8، 9، 10، 11، 12، 13و 14 شهرداری تهران نیز به جمع مناطق دارای طرح مصوب بهسازی معابر پیاده رو و احداث مسیرهای دوچرخه پیوستند.
به گزارش پایگاه خبری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، مهندس صفا صبوری دیلمی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ضمن اعلام خبر فوق افزود: نقشه ها و نشانی های پیشنهادی مناطق 7، 8، 9، 10، 11، 12، 13 و 14 شهرداری تهران در زمینه بهسازی معابر پیاده رو و احداث مسیرهای دوچرخه برای اجرا تا پایان آبان ماه امسال ابلاغ شده است.
وی با یادآوری اینکه بند یک ماده 48 برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران، مدیریت شهری را ملزم به طراحی، احداث و تقویت عرصه های عمومی و یادمانی کرده است، خاطرنشان ساخت: تهران در چشم انداز طرح بهسازی معابر پیاده و احداث مسیرهای دوچرخه از یک رینگ پیوسته پیاده روی و دوچرخه سواری به طول 500 کیلومتر برخوردار خواهد بود؛ مسیرهای مناسب سازی شده ای که در طول معابر اصلی و پرتردد مناطق 22گانه احداث می شوند و همه شهروندان اعم از عابران پیاده، دوچرخه سواران و افراد کم توان جسمی از مواهب آن برخوردار خواهند شد.
به گفته مهندس صبوری توافق با شهرداران مناطق در زمینه نهایی ساختن نقشه های اجرایی طرح مذکور، در قالب برگزاری نشست های هماهنگی ادامه خواهد یافت.
گفتنی است معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران پیش از این با شهرداری های مناطق 1، 2، 4 و 6 نیز در رابطه نقشه ها و نشانی های طرح بهسازی معابر پیاده رو و احداث مسیرهای دوچرخه به توافق رسیده است. هم اکنون 70 معبر به طول 80 کیلومتر در سطح مناطق 22گانه شهر تهران، در حال بهسازی مسیر پیاده رو و احداث مسیر دوچرخه می باشند. پیش بینی می شود تا پایان مردادماه امسال 60 کیلومتر مسیر پیاده رو بهسازی شده به همراه مسیر دوچرخه تحویل شهروندان شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 24دقيقه قبل
شنبه 11/5/1399 - 12:49
abbaszadegan ( تعداد مطالب : 13051 ) ( تعداد نظرات : 48 )


نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) گفت: به منظور تحقق اهداف داخلی سازی صنعت ریلی، پروژه ساخت داخلی واگن مترو با بهره گیری از حداکثر ظرفیت های داخلی و دانش بنیان، مسیر حرکت از ساخت داخل با عمق حدود ۳۰ درصدی را به حدود ۸۵ درصد فراهم کرده است.


 به گزارش کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات رویداد رونمایی از دستاوردهای طراحی و ساخت واگن ملی؛ مهندس علی امام با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین و کلیدی ترین اقدامات در پروژه قطارملی، طراحی و ساخت سیستم رانش قطار مترو برای اولین بار و با استفاده از تخصص مهندسان و طراحان شرکت های دانش بنیان داخلی است افزود: در این فرایند زنجیره کامل سیستم رانش شامل ترکشن موتور، گیربکس و کوپلینک، باکس برق فشار قوی (HV Box)، مبدل برق کمکی (ACM)، مبدل کنترل ترکشن موتور (MCM)، مقاومت ترمزی (DBR) و سلف خط (Line Inductor) بومی سازی شده که سهم حدود ۲۵ درصدی در کل قطار را دارد. این موضوع علاوه بر تامین نیاز ساخت قطار مترو، در تامین لوازم یدکی مصرفی و همچنین در تعمیرات اساسی ناوگان کنونی نیز دارای اهمیت بسزایی است.
وی خاطرنشان کرد: با اتمام تست های مورد نیاز، ایران جزء چند کشور محدود در طراحی و تولید سیستم رانش در دنیا قرار می‌گیرد.
همچنین برای اولین بار در داخل و در قالب این پروژه شبکه کنترل و مانیتورینگ قطار (TCMS) به دست مهندسین کشور راه اندازی می شود که با داشتن سهمی حدود ۵/۱ درصد از کل قطار، در ایجاد قابلیت انتخاب تجهیزات از بازار جهانی و ارتقای زیر مجموعه ها نقش حیاتی دارد.
امام در ادامه گفت: در راستای ارائه خدمات بهینه به شهروندان و مسافران، در قطار متروی ملی سیستم اطلاع رسانی به مسافران ارتقا پیدا کرده و بستر نرم افزاری و سخت افزاری آن توسط شرکت دانش بنیان ملی طراحی، نصب و راه اندازی شده است.
وی اضافه کرد که با وجود بهره برداری بیش از ۲۶۰۰ عدد بوژی در ساختار قطارهای متروی تهران نیاز به بیش از ۲۰۰۰ عدد در چند سال آینده، تا قبل از این پروژه این زیرمجموعه که حدود ۱۲ درصد از قطار مترویی هست از خارج وارد می شد. در این پروژه برای اولین بار ۱۴ عدد بوژی مورد نیاز قطار توسط شرکت دانش بنیان داخلی طراحی و در حال ساخت است که تحقق این امر در اینده نزدیک میتواند وابستگی به بیگانگان را مرتفع سازد.
علی امام با اشاره به اینکه در این پروژه برای اولین بار راهرو بین واگن ها (گنگوی)، تهویه مسافری، تهویه کابین راهبر، مبدل اضطراری و رله باکس قطار مترو بومی سازی و از خروج مقادیر قابل توجهی ارز جلوگیری شده و باور ملی در این صنعت افزایش یافته است.

مدیرعامل متروی تهران با بیان اینکه در این پروژه ملی با بهره گیری از ظرفیت های داخلی و ابتکار متخصصان بومی از خروج مبالغ قابل توجهی ارز از کشور ممانعت به عمل آمده و بستر اشتغال زایی مهیا شده است. تصریح کرد: با همکاری شرکت های داخلی و شرکت واگن سازی تهران قطعا می توانیم تامین واگن های متروی تهران را سرعت بخشیم که این امر موجب رضایتمندی مردم هم فراهم خواهد شد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 24دقيقه قبل
شنبه 11/5/1399 - 12:45
abbaszadegan ( تعداد مطالب : 13051 ) ( تعداد نظرات : 48 )

در سالروز تاسیس سازمان انتقال خون ایران که روز ملی اهدا خون نامیده شده، اداره زیباسازی با همراهی اداره سلامت شهرداری منطقه۹ اقدام به قرمز کردن برج آزادی کرد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه۹، در شامگاه چهارشنبه هشتم مرداد ۹۹ و به مناسبت چهل و ششمین سالروز تاسیس سازمان انتقال خون و روز ملی اهدای خون، برج آزادی نماد هویتی شهر تهران به رنگ سرخ در آمد.

این اقدام نمادین توسط شهرداری منطقه۹ به پاسداشت اهداکنندگان خون و ترویج فرهنگ اهدای خون صورت گرفت تا توجه شهروندان را به ضرورت اهدای خون برای نجات جان بیماران جلب کند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 24دقيقه قبل
شنبه 11/5/1399 - 12:40
abbaszadegan ( تعداد مطالب : 13051 ) ( تعداد نظرات : 48 )طرح کاپ یا کاهش پسماند نماد مشارکت اجتماعی بوده و نیازمند اعتماد شهروندان است.
به گزارش  روابط عمومی شهرداری منطقه۲۱، حسن رحمانی شهردار این منطقه ،به همراه دیگر معاونان و شهرداران نواحی میزبان معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران بود، با اشاره به آموزش و فرهنگ سازی به عنوان مهم ترین مشکل در اجرای طرح کاپ گفت: زمانی که طرح تفکیک پسماند آغاز شد با توجه به تاثیر رفتار بچه ها در اداره خانواده ها، آموزش از طریق آنها به خانواده ها منتقل می شد؛ این در حالی است که اکنون با عدم حضور دانش آموزان در مدارس این نوع انتقال مفاهیم امکان پذیر نیست و حالا باید از ظرفیت فضاهای مجازی و رسانه ملی برای آگاه سازی و فرهنگ سازی طرح کاپ استفاده کرد.

او شروع طرح در منطقه۲۱ را یک شهامت عنوان و افزود: تغییر فرهنگ همیشه با دشواری هایی روبه رو بوده است. با این حال ما به این طرح اعتقاد داریم چون اعتقاد داریم پس مصمم به عملیاتی کردن آن هستیم.

رحمانی از معاون خدمات شهری خواست برای عملیاتی کردن طرح در همه محله ها، به تامین زیر ساخت ها در منطقه کمک و سه ماه زمان اختصاص بدهند.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران:

"اجرای طرح کاپ برای اولین بار در کشور"؛ یک برند برای منطقه۲۱ است

اجرای طرح کاپ برای اولین بار در کشور و در منطقه۲۱ به دنبال موفقیت مدیریت شهری این منطقه در موضوع مسئولیت اجتماعی(CSR)، به یک برند برای ورودی غربی پایتخت تبدیل خواهد شد.

مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران که با هدف بررسی طرح کاپ به منطقه آمده بود در جمع مدیران شهری با تقدیر از اقدامات منطقه در اجرای این طرح گفت: منطقه۲۱ از تجربه نابی که در مشارکت اجتماعی با صنایع به دست آورده به عنوان پایه ای قوی در مشارکت با مردم نیز استفاده کند.

او به کارنامه خوب منطقه۲۱ در بخش های آب، احداث مخازن، مکانیزاسیون فضای سبز و آبگرفتگی ها اشاره و افزود: با این همه، اجرای طرح کاپ و بازتاب آن به یک برند برای منطقه تبدیل خواهد شد.

یزدانی به نقش کلیدی شهرداران نواحی اشاره و گفت: تنها در تماس چهره به چهره با شهروندان و اختصاص زمان است که آنها در جریان قرار گرفته و از عواقب طرح آگاهی پیدا می کنند. ۶۰درصد بافت مسکونی منطقه را شهرک های نظامی و صنعتی به خود اختصاص داده که در صورت توجه به نظرات و انتقادات شهروندان همکاری آنها را در تفکیک پسماند از مبدا به دنبال خواهد داشت.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران در ادامه با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی در طرح کاپ یا کاهش پسماند از اختصاص ۱۰میلیارد تومان برای اجرای طرح خبر داد و افزود: امکانات زیر ساختی از جمله مخازن و ماشین آلات فرآهم شده که علاوه بر این به زیرساخت های آموزشی و فرهنگ سازی نیاز داریم. در این راستا با صدا و سیما ارتباط گرفته تا با ساخت برنامه هایی، آمادگی منطقه۲۱ و اقدامات آن در طرح کاپ به تصویر کشیده شود. در اجرای طرح از بسیج صنایع نیز استفاده خواهد شد.

او در پایان افزود: به زودی از رئیس شورای شهر تهران و کمیسیون خدمات شهری شورای شهر برای بازدید از طرح کاپ در منطقه۲۱ دعوت می شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با تاکید بر اجرای طرح کاپ:

آمادگی و عزم منطقه ۲۱ در اجرای طرح کاپ ستودنی است

آمادگی و تلاش مدیریت شهری منطقه ۲۱ در اجرای طرح کاپ قابل توجه و ستودنی است.

صدر الدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان این مطلب افزود: راه دیگری به جز کاهش پسماند از مبدا وجود ندارد و همه ما باید برای تحقق این امر تلاش کنیم. بیشترین تلاش مان را در منطقه۲۱ انجام می دهیم که آمادگی و عزم بیشتری برای اجرای طرح وجود دارد.  وی از راه انداری شنبه های بدون پسماند خبر داد و گفت:در این طرح با ایجاد بخش جوایز، شهروندان منطقه ۲۱ در منفعت پسماند خشک شریک می شوند تا انگیزه ای برای آنها باشد. در شنبه های بدون پسماند تلاش می شود بیشترین پسماند خشک جمع آوری شود.

علیپور با ابراز خرسندی از حضور «هایده شیرزادی» فعال محیط زیست او را الگوی طرح کاپ و یک برند جهانی دانست که در این طرح همراه معاونت خدمات شهری و از تجربیات ارزشمند و راهکارهای او در اجرای طرح استفاده می شود.

شیرزادی؛ فعال محیط زیست در جلسه بررسی طرح کاپ در منطقه۲۱

کاپ، هسته ای که به تمام ایران سرایت می کند

به عنوان یک محیط زیستی آرزویم اجرای طرحی بوده که بسیار دقیق و با معنا نامش را کاپ گذاشته اند. این را« هایده شیرزادی» گفت که سه دهه است در حوزه تفکیک پسماند تلاش می کند و نامی آشنا برای دوستداران این حوزه و محیط زیست است.

او که در نشست بررسی طرح کاپ با حضور معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران و مدیران شهری منطقه حضور داشت از مدیریت شهری منطقه به خاطر تلاش در جهت اجرای این طرح قدردانی و از آنها خواست به رغم مشکلاتی که در اجرای این طرح وجود دارد اما با تلاش شان افتخار آن را در تاریخ به نام خود ثبت کنند. چرا که کاپ هسته ای است که بعد از منطقه ۲۱ در همه مناطق و سپس به تمام ایران سرایت می کند.

شیرزادی اما در ادامه به تشریح برنامه های پیشنهادی پرداخت و آنها را لازمه تحقق طرح کاپ عنوان کرد و افزود: اولین گام شناسایی محل و استخراج شناسنامه خانوار است. با این کار مخاطبان شناسایی شده و براساس آنها آموزش ها و برنامه ها از جمله روش های تفکیک پسماند را از طریق فضای مجازی به آنها منتقل می کنیم. بعد از این می توانیم مخازن را در آپارتمان ها مستقر کنیم. وی هزینه هر مخزن تا رسیدن آن به دست خانواده را یک میلیون تومان عنوان و گفت: شهروندان باید مطلع باشند که این هزینه ای است که برعهده خانوار است ولی شهرداری پرداخت می کند.

او به ضرورت حساس سازی و توجه شهروندان به موضوع پسماند اشاره و افزود: با شیوع بیماری کرونا ترس از مرگ و بیمار شدن مهم ترین دغدغه شهروندان است. باید با آموزش به آنها گفت که در آفت زباله گردی و آسیب های اجتماعی ناشی از آن سهیم هستند و این به دلیل عدم مشارکت آنها در تفکیک زباله و تولید زیاد زباله است.

این فعال محیط زیست در ادامه گفت: نظریه مسئولیت اجتماعی اگر چه در سال ۱۹۰۵ مطرح شده اما در سه چهار دهه اخیر بیشتر نمود پیدا کرده و به این نتیجه رسیدند تا وقتی سرمایه اجتماعی یا مشارکت مردم نباشد آبادانی فیزیکی شهرها بدون پشتوانه است. شیرزادی افزود: مهم ترین گام اعتماد سازی است و توسعه اجتماعی زمان بر است. ما باید طرح کاپ را از طریق مردم انجام دهیم.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12ساعت و 24دقيقه قبل
شنبه 11/5/1399 - 12:35
  • تعداد رکورد ها : 655524