برزخ ( تعداد مطالب : 1977 ) ( تعداد نظرات : 4816 )

سلام

كلمة شيعه چهار بار در قرآن مجيد در سوره هاي مريم آيه 69 و قصص آيه 15 و نيز قصص آيه 15 و صافات آيه 83 ، ذكر شده است ، در سورة صافات حضرت حق ابراهيم خليل را در روش و منش و اخلاق و عمل ، و ايمان و عقيده ، و جهاد و عبادت شيعه نوح شمرده است . و ان من شيعته لإبراهيم : و بي ترديد ابراهيم از پيروان نوح بوده است .

و نيز كلمة شيعه ده ها بار به نقل كتاب هاي معتبر تشيع و تسنن به زبان پيامبر در رابطه با اقتدا كنندگان به اميرالمؤمنين عليه السلام جاري شده است مانند: يا علي انت و شيعتك هم الفائزون.بنابراين طلوع شيعه از افق قرآن و روايات پيامبر بوده و امري صد در صد الهي است. پس از مرگ پيامبر كه نگذاشتند خلافت و حكومت بر روح تشيع ،  و محور تعبد ، و حقيقت علم ، و نور بصيرت اميرالمؤمنين مستقر شود و درصد بالايي از توده عوام دنبال ديگران رفتند و به وسيله حكام و عالمان خريده شده از طرف حكام مكتبي را بر پايه احاديث صحيح و سقيم كه در شش كتاب مشهورشان جمع آوري شده كه بخشي از آنها در ميزان حديث شناسي مردود است و بنا نهادند و پس از آن كه نزديك يك قرن از وفات پيامبر گذشته بود به سبب بناي مكتب بر حديث نام مكتب را مكتب سنت يا حديث و پيروانش را  اهل تسنن ناميدند ، البته تدوين حديث در شيعه طبق نقل كتاب هاي معتبر از زمان خود پيامبر صورت گرفت و تدوين حديث در اهل سنت از زمان عمر بن عبد العزيز  شروع شد . شيعه دين خود را از امامان معصوم و به ويژه اميرالمؤمنين عليه السلام كه سي سال در كنار پيامبر بود و پيامبر از او تعبير به باب مدينه علم خود كرد مي ـ گيرد و اقتدايش به علي و امامان به دستور مستقيم خدا در قرآن و فرمان پيامبر است و اهل تسنن دين خود را از ابوحنيفه و شافعي و مالك و احمد حنبل مي گيرد كه هيچ كدامشان در عصر پيامبر نبودند بلكـه عالماني بودند كه از عصر حاكم عباسي, منصور دوانيقي به بعد  به تدوين فقه و حديث همت گماشتند .

به همين سبب ما شيعة علوي و در حقيقت به عبارت ديگر با اقتداي به علي شيعة نبوي هستيم و اهل تسنن كه برادران ديني ما مي باشند و چهار فرقه اند به ناچار پيرو ابوحنيفه (حنفي) و پيرو شافعي (شافعي) و پيرو مالك (مالكي) و پيرو  احمد حنبل (حنبلي) هستند .والسلام

زمان آخرین مطلب این کاربر: 717روز قبل
شنبه 11/1/1386 - 11:13
amir5896 ( تعداد مطالب : 75 ) ( تعداد نظرات : 53 )
کتابهايی درباره آقای شيخ جعفر مجتهدی:

1- در محضر لاهوتيان، زندگينامه شيوه سلوکی و کرامات عارف بصير و سالک خبير ، شيخ جعفر مجتهدی. نوشته: محمدعلی مجاهدی. انتشارات لاهوت. قيمت 2500 ت.

2- لاله ای از ملکوت ، آقای حاج جعفر مجتهدی. نوشته:حميد سفيدآبيان. ناشر: کمال الملک. قيمت: 2500 ت.

3- در محضر لاهوتيان، جلد دوم، خاطره ها و رهنمودهای عارف بصیر وسالک روشن ضمیر، شيخ جعفر مجتهدی. به انضمام گفتگوهای عرفانی باحضور معنوی ده تن ازعارفان پرآوازه شيعی. نوشته: محمدعلی مجاهدی. انتشارات لاهوت. قيمت 3500 ت.

-----------------

کتابهای سيّدحسن ابطحی :

1- در محضر استاد (جلد اول و دوم)، نشر بطحاء.

2- انوار زهرا (س). 3- پرواز روح. 4- ملاقات با امام زمان(عج).

5- عالم عجيب ارواح. ..........

-------------------------------

کتابهاي سخنان و مجالس حاج محمّد اسماعيل دولابی:

1- مصباح الهدی.

2- طوبای محبّت ( جلد اول و دوم و سوم)، انتشارات محبت. آدرس ناشر و خريدکتاب: تهران- ميدان توحيد- نبش خيابان پرچم- بالای بانک تجارت – طبقه 4 .

---------------

ختوم و اذکار(جلد اول و دوم) (شفاو درمان یا گنجینه های اسرار) ، نوشته محمدتقی مقدم، نشر مقدم. قيمت 7500 ت. (شامل ادعیه و اذکار معجزه آسای خداوند و کاربرد آنها و تعداد گفتن آنها و ....)

توضيح: راهِ سعادت و مفتاحِ رحمت و خيرِدنياو آخرت وشفای بيماران وچارة درماندگان ونجات گرفتاران وزندانيان درذکرحق تعالی و ادامة به آنست.

-------------

خواص و مفاهيم اَسماءُ الحُسنی نامهای زيبای خداوند، تأليف: ملا حبيب الله شريف کاشانی، مترجم و شارح: استادمحمّدرسول دريايی. نشر صائب. قيمت:3000 تومان.

-----------

مژده ای شیعیان طلوع نزدیک است (اخبار،قضایاو اطلاعاتی شگفت انگیز ازظهورامام زمان عج)، مؤلف: سالم جعفری ، نشر محمدو آل محمد. قیمت:650 تومان.

-------------------

رؤیابینی کنترل شده و ارتباط با رؤياها (هنر رؤیابینی-1) ، نويسنده: پاتريشيا گارفيلد ، مترجم: تينا پورشاهيد ، بامقدمه پِريا(شباب حسامی). نشر حم. قیمت:2500 تومان.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3068روز قبل
شنبه 11/1/1386 - 11:6
amir5896 ( تعداد مطالب : 75 ) ( تعداد نظرات : 53 )

کودک تمام روز به اشیاء مینگرد بدون اینکه مژه زند. این مسئله به خاطر آن است که چشمان او بر هیچ شئ خاصی
متمرکز نمیشود او راه میرود بدون آنکه بداند چرا ؟
او خویش را در طبیعت پیرامون خویش غوطه ور میسازد و در جهت آن حرکت میکند اینها اصول بهداشت روان و سلامت
فکر هستند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3068روز قبل
شنبه 11/1/1386 - 11:2
رامين الهامي ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )


قال النبى  صلى الله عليه وآله  :

 اسرق الناس فاالذى يسرق من صلاته فصلاته تلف كما يلف الثوب الخلق فيضرب بها وجهه ؛


دزدترين مردم كسى است كه به خاطر سرعت و شتابزدگى از نماز خود كم كند، نماز چنين انسانى ، همچون جامه مندرسى در هم پيچيده شده ، به صورت او پرتاب مى گردد.


(ميزان الحكمه ، ج 5، ص 406)

زمان آخرین مطلب این کاربر: 811روز قبل
شنبه 11/1/1386 - 10:58
رامين الهامي ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )


قال رسول الله  صلى الله عليه وآله :

الصلوة نور المؤ من 


نماز نور مؤ من است .


(شهاب الاخبار، ص 50، نهج الفصاحه ، ص 396)


زمان آخرین مطلب این کاربر: 811روز قبل
شنبه 11/1/1386 - 10:53
amir5896 ( تعداد مطالب : 75 ) ( تعداد نظرات : 53 )
نوروز بزرگترين جشن ملی ايرانيان است. كهن ترين جشنی كه آغاز سال را در بر ميگيرد. جشن رستاخيز طبيعت و تجديد زندگی است. جشن حركت و جنبش و تكاپو و كار است. جشن طبيعت است. عيد نوروز و گرامی بودن آن نزد ايرانيان بسيار قديم و كهن ميباشد چنانچه پيدايش آن را به جمشيد نسبت داده اند. جشن آغاز سال و تجديد زمان وتجديد حيات و آفرينش است كه برگزار ميشود.

نخستين كسی كه نوروز را پديدار ساخت و برقرار كرد كياجم (جمشيد) بود. سبب آنكه وی در نوروز دنيا را به تصرف درآورد و ايرانشهر را به غايت آبادانی رسانيد و پس از آن مقرر كرد تا مرتب نوروز را جشن سازند

از دوران كهن يكی از آيين های نوروزی سبز كردن دانه ها و حبوبی است كه بويژه زنان در ظروف گوناگونی بعمل آورده و روز سيزدهم نوروز و جشن بهاری دسته جمعی به بيرون شهر رفته و آن را به آب روان می افكنند.

اين سبزه ها را گاه به گونه هفت كه از اعداد مقدس است سبز ميشد. اقلامی كه از دانه ها سبز ميكردند عبارت بود

از : گندم، جو، برنج، لوبيا، عدس، ارزن، نخود، كنجد، باقلا، كاجيله، ذرت و ماش. در سفره های هفت سين معمولا سه ظرف سبزه به عنوان كنايه از سه اصل دينی: انديشه نيك، گفتار نيك و كردار نيك قرار ميدادند كه اغلب گندم و جو و ارزن بود. امروزه نيز يكی از رسوم جشن سال نو در ايران سبز كردن سبزه در ظروف سفالی است كه در آغاز اعتدال بهاری انجام ميشود. چه بسا سبز كردن سبزه خود نمادی از تكرار آفرينش باشد و يادبود آفرينش ازلی ونخستين است.

يكی از اقلام عمده سفره هفت سين آب است، كنايه از آنكه سراسر سال آبسالی باشد و آب در سفره نوروزی چون ساير چيزها، نشانه باروری و بركت ميباشد. تخم مرغ نيز در سفره نوروزی، نشان نطفه و نژاد است. آيينه و سمنو كه از جوانه های تازه رسيده گندم پخته ميشود، سنجد كه نشان عشق و دلدادگی و زايش وتولد است و ماهی كه نشان برج حوت (= ماهی) يا اسفند كه سپری شده و سيب كه ميوه ايست با راز و رمزعشق وزايش و انار كه ميوه درختی مقدس است نزد ايرانيان ، و سكه های تازه ضرب كه نشان بركت و ثروت و دارندگی است، و گل بيد مشك كه نمايشگر امشاسپند سپندارمذ و گل ويژه اسفند ماه است و نارنج كه گوی مانند چون زمين است در ظزفی از آب و دانه هايی مقدس اسپند كه بخوری بسيار جالب توجه است و شمع و لاله و بسياری چيزهای ديگر در سفره هفت سين از لوازم ميباشد. در اغلب نقاط و شهرهای ايران، هفت سين با كم و بيش اختلافی مرسوم است. در سفره ويژه: يك ظرف كوچك سمنو، يك يا چند عدد سكه نو ضرب، يك ظرف كوچك چينی يا بلور از سركه، چند دانه سير، ظرف كوچكی سنجد، مقداری سماق، ظرفی سيب، و مقداری سبزه قرار دارد. به احتمال در زمانهای گذشته به جای هفت سين، هفت شين نيز در سفره نوروزی معمول بوده است مثل شهد، شير، شراب، شكر، شمع، شمشاد، شايه (تخم – مرغ).

هفت سين بموجب شمارش هفت امشاسپندان (فرشتگان) در خوان نوروزی قرار ميگيرد

صدسال به اين سالها، هزار سال به از اين سال

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3068روز قبل
شنبه 11/1/1386 - 10:51
amir5896 ( تعداد مطالب : 75 ) ( تعداد نظرات : 53 )
کنترل تنفسی ( پرانا یاما)

آزمایشات مختلف در آزمایشگاهها نشان داده است که در تنفس معمولی مقدار بسیار کمی اکسیژن جذب بدن می شود، ولی هنگام تنفس به روش هندی اکسیژن بیشتری جذب بدن می شود.

« پرانایاما» (Pranayama) به معنای علم تنفس است، «پرانا» به معنای تنفس و جذب نیروی خاص هوا و «یاما» به معنی توقف و سکون است.

تنفس به روش هندی، درشخص ایجاد آرامش و خونسردی می نماید، و شخص را قادر می سازد که بتواند بر خود یعنی بر افکار، احساسات و عواطف خود تسلط داشته باشد.

از مطالعه کتابهای متعدد هندی ها درباره یوگا فهمیده می شود که منظور یوگی های بزرگ هندی از پرانایاما فقط تنفس ساده نیست، بلکه آنها معتقدند که در هوا نیروئی وجود دارد که اگر هنگام تنفس متوجه آن نیرو باشیم، آن نیرو در بدن ما جذب خواهد شد و در غیراینصورت آن نیرو بلا استفاده خارج خواهد شد، قبلاً توضیح دادیم که پرانایاما دارای چهار فایده است: 1- ایجاد تمرکز 2- مصرف اکسیژن بیشتر 3- اثر تلقینی 4- ایجاد رلکس.

تنفس های معرف به روش هندی

تنفس پاک کننده یا (کاپالا بهاتی)

این تنفس پرانایاما نیست، بلکه تنفسی است که برای پاک کردن درون بکار میرود.

طرز تنفس به این طریق است که چهار زانو می نشینید، چشمها را می بندید و ریه را به آرامی پر از هوا می کنید، ولی هنگام خروج با سرعت و قدرت و فشار تمام باید هوا را بیرون برانید، مثل اینکه می خواهید همه هوا را دریک لحظه بیرون بریزید، مثل اینکه در کاسه چربی آب گرم ریخته اید و آنرا می چرخانید که یکباره خالی می کنید تا همه کثافات کاسه بیرون ریخته شود.

فایده تنفس پاک کننده :

این طرز نفس کشیدن نایژه های ریه را تصفیه و پاک می نماید، مجاری تنفسی را پاک می کند، جریان خودن را در بدن سریع و تقویت می نماید، اکسیژن بیشتری جذب بدن می کند، موجب قوای جوانی می شود و بطول عمر می افزاید و بدن را برای انجام «پرانا یاما» آماده می نماید.

«پرانا یاما» ی راحت ( سوخ پورواک) (Sukh Purvak) :

چهار زانو می نشینید، سه انگشت میانی دست راست را روی انتهای بینی قرار میدهید، با انگشت کوچک سمت چپ بینی را مسدود می کنید و با سوراخ سمت راست ریه را پر از هوا می کنید، پر کردن هوا باید شش شماره (شش ثانیه) طول بکشد، سپس هر دو سوراخ بینی را مسدود می کنید و هوا را بمدت 12 ثانیه در ریه حبس می نمائید و سپس بمدت 6 ثانیه باید طول بکشد که هوا را از ریه خارج می کنید.

سایر تنفس های یوگا

علاوه بر تنفس های یادشده تنفس های دیگری وجود دارد، که خیلی خلاصه اشاره می شود :

1- تنفس دمی (بهاس تریکا) : که شبیه دم آهنگری است که از یک بینی هوا را به درون می کشیم و از بینی دیگر خارج می نمائیم بدون اینکه زمان طولانی و یا نظمی داشته باشد.

2- نفس خنک کننده ( یوج جائی) : که دراین حالت دندانها را روی هم قرار می دهیم و از لای دندانها نفس می کشیم که این طریق نفس کشیدن داخل را خنک می کند. پیشگیری امراض، هضم غذا و رفع گرسنگی و تشنگی از فواید این تنفس می باشد.

اگر دچارشدن به سکسکه- تنگ نفس- سرفه- سر درد- درد گوش- درد چشم- درد قلب، مربوط به طرز تنفس غلط باشد، باید مراقب بود که هنگام تنفس های یوگا به ریه ها زیاد فشار وارد نشود.        

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3068روز قبل
شنبه 11/1/1386 - 10:45
amir5896 ( تعداد مطالب : 75 ) ( تعداد نظرات : 53 )

تنفس پرانا ( پرانا یاما) : تنفس پرانا را میتوان راز بزرگ نامید، یکی از راههای خودهیپنوتیزم شدن آشنائی با راز تنفس پرانا می باشد. راز پرانا در شخص ایجاد آرامش می کند، شخص را خونسرد می نماید، نشاط و شادی می آورد، تمرکز فکر را زیاد می کند، ناراحتی های نظیر بی خوابی، افسردگی، اضطراب، پریشانی، دردهای روانی و عصبی داخل و خارج بدن را ازبین می برد. ازهمه مهمتر اینکه راز پرانا هرکس را فوق العاده باهوش تر و با استعدادتر می نماید و نیز از هر انسانی یک انسان مافوق می سازد.

هندی ها معتقدند این پرانا در هوا وجود دارد، درون ذرات هوا است، ولی غیر از ذرات متشکله هوا می باشد. این پرانا را روح و جوهر مخصوص می دانند.

به دو نحو میتوان از پرانا استفاده کرد، اول آنکه ازصبح تا عصر در هرجا و درهر محل و هرجا که موقعیت مناسب و مقتضی باشد نفس پرانائی بکشیم. نکته مهم اینست که هنگام نفس کشیدن تمام افکار را از مغز خود خارج کنیم و تمام دقت و حواس بایستی متوجه پرانائی باشد که در هوا وجود دارد و وارد بدنمان می شود، اگر فکرمان روی پرانا متمرکز مباشد پرانا هیچ اثر مفیدی روی ما نخواهد گذاشت.

همانطور که یک ماهی در آب دریا و استخر شناور است، ما هم در پرانا شناور هستیم، ما می بینیم که ماهی آب را از دهان خود جذب می کند و از گوش خود خارج می نماید، ما هم باید خود را شبیه ماهی تصور کنیم، و تصور کنیم که پرانا از راه بینی وارد می شود و در تمام بدن ما می چرخد، ناراحتی ها و بیماریها ، و نیروها و افکار منفی ما را جذب می کند و وقتی خارج می شود، اختلالات ما را با خود می برد.

پنج فایده تنفس پرانا:

فایده اول- ایجاد خود هیپنوز.

فایده دوم- اثر تلقینی: هنگام تنفس پرانا ما به خود تلقین می کنیم که داروی اعجازانگیز روحی را ازهوا می گیریم، تصور می کنیم، احساس می کنیم که شبیه شخص تشنه ای به محض اینکه آب می نوشیم در ما رفع عطش می شود، همانگونه هنگام نفس کشیدن تصور می کنیم به محض ورود پرانا به درون ما احساس سلامتی، آرامش و لذت می کنیم، سپس تصور می کنیم که پرانا وارد تمام سلولهای بدن ما می شود، و در تمام بدن ما می چرخد و تمام اختلالات داخلی، ناراحتی فکری روانی و عصبی ما را به خود جذب می کند و وقتی هوا از بینی ما خارج می شود، تمام اختلالات درونی و همه ضعف های انسانی و بشری همراه پرانا از درون ما خارج می شود.

فایده سوم- استنشاق اکسیژن بیشتر: اکسیژن عامل معجزه گر حیات است، همه موجودات زنده به اکسیژن محتاج هستند ، اگر اکسیژن بیشتری مصرف کنیم مسلماً از هرحیث بهبود قابل ملاحظه ای خواهیم یافت.

فایده چهارم- شُل یا رِلکس نمودن ماهیچه های بدن.

خواص پرانا- کسانیکه به خدا اعتقاد دارند، به پرانا هم معتقدند، زیرا بعبارت دیگر پرانا نور خدا است، نیروی خدائی است، شعاع خدائی است، و چنین نیروئی میتواند در سلامتی و صحت ما فوق العاده مؤثر باشد. "وَاللهُ نورُ السّماواتِ وَ الاَرض" : خداوند نور آسمانها و زمین است.

راه دوم استفاده از پرانا: به پشت بخوابید، خود را کاملاً شل نمائید، 5 دقیقه در سکوت فرو روید، و محیط هم باید کاملا ساکت باشد، درحالیکه به پشت خوابیده اید و چشمهایتان را بسته اید تمام فکرتان را متوجه پرانائی نمائید که در هوا وجود دارد، همه افکار را از مغزتان خارج نمائید، حالا درچنین شرایطی شروع به کشیدن تنفس پرانا نمائید، فوق العاده آرام و آهسته و بدون اینکه صدای تنفس شنیده شود نفس بکشید، بازهم نفس بکشید، کاملاً ریه ها را از هوا پر کنید. در حال پُرکردن هوا تصور کنید که پرانا وارد بدنتان می شود و تصور کنید که دارید سالم، شاد و آرام می شوید، سپس چند ثانیه هوا را در ریه ها حبس کنید و تصور کنید که پرانا در تمام بدنتان می چرخد و تمام اختلالات و ناراحتی هایتان را جذب می کند و وقتی هوا را خارج می کنید تصور نمائید که با گاز کربُنیک(CO2) خارج شده، از بدنتان اختلالات فکری و روانی نیز خارج می شود. این طرز تنفس هرروز چهار بار و هربار 20 مرتبه با تمرکز و حضور ذهن کامل باید انجام شود.           

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3068روز قبل
شنبه 11/1/1386 - 10:42
ديوژن ( تعداد مطالب : 356 ) ( تعداد نظرات : 840 )
کمال             
کمال خرد مرد آن باشد که خود خشم نگیرد، پس اگر گیرد باید که عقل بر او چیره باشد نه خشم او بر عقل. و هرکه را هوای نفس او بر خرد چیره باشد چون بشورد خشم او مر چشم خرد او را بپوشاند و همه آن کند و فرماید که از دیوانگان به وجود آید وباز هر که را خرد او بر هوای نفس او غالب باشد به وقت خشم خرد او خواست نفس او را بشکند و همه آن کند و فرماید که به نزدیک همه عاقلان پسندیده باشد و مردمان ندانند که او در خشم شده است.
خواجه   نظام  الملک  طوسی
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3068روز قبل
شنبه 11/1/1386 - 10:33
amir5896 ( تعداد مطالب : 75 ) ( تعداد نظرات : 53 )
یوگا در افسانه و تاریخ

تاریخچه یوگا در هند

یوگا ریشه افسانه دارد: هندیان قدیم عقیده داشتند، که یوگا توسط خدایان ابدا شده

بود، و اجرای آن نیز فقط به خدایان اختصاص داشت! آنها هرگز راز یوگا را با

بندگان در میان نمی گذاشتند! بر حسب تصادف روزی یکی از خدایان به نام

(( شیوا)) با خدای دیگری به نام ((پارواتی)) از یوگا صحبت می کرد. غافل از

اینکه یک ماهی نیز گوش به حرف خدایان سپرده بود! که ناگهان خدایان متوجه این ماهی کنجکاو شدند ، واز اینکه به راز یوگا موجود دیگری غیر از خدایان نیز

واقف شده بود، سخت خشمگین گشتند، وبه تعقیبش پرداختند، تا به سزایش برسانند ، ونابودش سازند. زیرا بعید نبود که این اسرار توسط وی فاش شود، وکار خدایان

توسط بندگان نیز به اجرا در آید!اما ماهی که پی به گناه نابخشودنی خود برده بود، از بیم جان به قدری سریع شنا می کرد، که خدایان هرگز نتوانستند به او دست یابند،

وبه هلاکتش برسانند. سرانجام ماهی خسته و کوفته خود را به ساحل اقیانوس هند رساند، ومردم را که در انتظارش بودند، از راز یوگا با خبر ساخت! هند قدیم از

تاریخچه یوگا چیزی جز این ندارد.

باز هم در افسانه ها می خوانیم که ده هزار سال پیش از این

دریا نوردانی که از طوفان شدید آتلانتید جان سالمت برده بودند، خود را به یکی از سواحل هند رساندند ، و در آنجا

اقامت گزیدند ، واطلاعاتی را که در مورد یوگا داشتند، به تدریج در اختیار هندیان قرار دادند.

اما اگر به تاریخ مراجعه کنیم ، خواهیم خواند، که 25 الی 15 قرن قبل از میلاد مسیح هندیها از یک تمدن عالی بر خوردار بودند، ودر دو شهر عجیب وزیبای ((موهنگو)) و(( داروهارابا)) که از دل خاک بیرون آمده اند، روی برخی از اشیاتصاویری از انسانها در حال اجرای یوگا نقش بسته است، واین نشان می دهد، که هندیان قدیم در آن زمان احتمالاً ً به یوگا می پرداختند.

ولی آنهایی که در این زمینه به تحقیق و مطالعه ی علمی دست زده اند ، عقیده دارند که یوگا به آریایی ها تعلق دارد ، که 15 قرن قبل از میلاد به هندوستان آمدند، ودر آنجا ماندگار شدند. زبان آنها ((سانسکریت)) بود، و کلمه یوگا برای اولین بار در این زبان بکار گرفته است، که به معنی (( یگانگی )) است ، و بعدها هندیان آن را به ((یگانگی بین روح انسان وحقیقت )) تعبیر کرده اند.

فلسفه ی یوگا

هر چند که مبدا یوگا ، و مبتکر یا مبتکران آن، در پشت پرده ابهام باقی مانده اند، اما اصل مسلم این است ، که یوگا بیش از 40 قرن مورد استفاده ی هندیها بوده است، وآنها با پرداختن به یوگا سلامت جسم و روح خود را تا مین می کردند، در حالی که سایر مردم جهان، و حتی کشورهای خیلی پیشرفته ، از آن به کلی بی اطلاع بودند.

تا اینکه در سالهای اخیر یوگا از نظر علمی مورد مطالعه ی دانشمندان کشورهای پیشرفته ی اروپایی و آمریکایی قرار گرفت، و معلوم گردید، که با صرفنظر از افسانه های ساخته و پرداخته ی ذهن انسان در باره ی یوگا، بنیانگذاران آن دانشمندانی بودند، که با تکیه بر علوم پزشکی و تربیتی و روانشناسی قوانینی تدوین کرده اند، که می توانند در سلامت روح وجسم اثر بسزایی داشته با شند.

امروزه یوگا به عنوان یک (( ورزش مخصوص)) برای بهسازی روح وجسم نه تنها مورد قبول مردم ، بلکه پزشکان و روانشناسان قرار گرفته است. و روز که می گذرد ، ارزش علمی ان بیشتر معلوم می گردد. به طوری که امروزه در کشورهای پیشرفته کمتر کسی می توان یافت، که تحصیل کرده باشد، و روز خود را با یوگا شروع نکند! حتی پزشکان نیز، همگام با روان شناسان، در بسیاری موارد به مراجعان خود یوگا تجویز می کنند، تا به جای خوردن داروهای تلخ ، دردهای روحی وجسمی خودرا بایوگا تسکین بخشند، و به لطف یوگا زندگی خودرا قرین سعادت وسلامت سازند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3068روز قبل
شنبه 11/1/1386 - 10:32
  • تعداد رکورد ها : 658423