رامين الهامي ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

شيطان دشمنان على عليه السلام را معرفى مى كند

از انس بن مالك نقل شده كه : رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم روزى با على عليه السلام بر در خانه نشسته بودند. پيرمردى پيش آمد به آن حضرت سلام كرد و رفت . بعد از رفتن او حضرت رسول صلى الله عليه و آله و سلم به على فرمود: يا على ! او را شناختى ؟ عرض كرد: يا رسول الله ! نشناختم . فرمود: آن شخص ابليس بود. على عرض كرد: يا رسول الله ! اگر شناخته بودم با يك شمشير او را از پاى در مى آورم و امت تو را از دست او نجات مى دادم .
ابليس برگشت پيش على عليه السلام و گفت : يا على ! در حق من ظلم كردى . آيا نشنيده اى كه خداوند مى فرمايد: «و شاركهم فى الاموال و الاولاد» به خدا قسم ! من در نطفه كسى كه تو را دوست داشته باشد، شركت نكرده ام و نطفه او پاك است .

از جابر بن عبدالله نقل شده : مادر خدمت حضرت رسول صلى الله عليه و آله و سلم بوديم . ناگهان ديدم كسى در ركوع و سجده گريه و زارى مى كند. گفتيم : يا رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم ! اين شخص چه نماز خوبى مى خواند! فرمود: او آن كسى است كه پدر ما را از بهشت بيرون كرد. على عليه السلام بى مهابا حركت كرد رفت او را گرفت و درهم فشار داد، به طورى كه دنده هاى راست او در چپش فرو رفت و فرمود: «ان شاء الله » تو را مى كشم .
شيطان گفت : تو نمى توانى مرا بكشى ؛ زيرا عمر و اجل من در پيش خدا معلوم است . چرا مى خواهى مرا بكشى ؟ هيچ كس دشمن تو نيست ، مگر اين كه من جلوتر از پدرش نطفه ام را در رحم مادرش ريخته ام و در اموال و اولاد دشمنان تو شركت مى كنم .بحار، ج 18، ص 88.
بحار، ج ، ص 89.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 664روز قبل
شنبه 15/2/1386 - 13:45
رامين الهامي ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

بخش دوم :

آداب و آئين زندگانى شاگرد با استاد و راهبر و پيشواى خود، و وظائف ضرورى او در بزرگداشت حرمت وى

ج - چند نكته تربيتى ديگر در سخنان خضر:

با وجود اينكه خضر از چنان معرفت و آگاهى و مزيت نسبت به موسى و نبوت او بهره مند بود، و نيز موسى با چنان ادب و تواضع شگرفى در برابر خضر، موضع گرفت ، معهذا خضر با جوابى عالى و گفتارى نسبة خشونت آميز - كه حاكى از شكوهمندى خضر و گسترش شعاع قدرت او، و بيانگر عدم رعايت نزاكت نسبت به موسى بود - به تواضع و فروتنى وى پاسخ مى گويد، و بلكه موسى را به ناتوانى و ناشكيبائى توصيف مى نمايد و مى گويد:

« «انك لن تستطيع معى صبرا» » (323)

موسى ! تو هرگز توانائى خويشتن دارى با مرا ندارى .

اين گفتار كوتاه خضر (عليه السلام ) نيز حامل نكات سودمند فراوانى است ؛ از آنجهت كه ضرورت اظهار ادب به معلم ، و عزيز شمردن و ارج نهادن علم و بزرگداشت مقام دانش را به وجهى نمايان مى سازد كه انسان را وادار به تاءسى و سرمشق گرفتن از سخنان خضر مى نمايد. اگرچه اين موضوع ارتباط وثيقى با موضوع بحث ما ندارد؛ ولى ما پاره اى از اين نكات را به مناسبت بحث ، ياد مى كنيم ، نكاتى كه با كليات و اساس كتاب ما بى ارتباط نيست و با آن بيگانگى ندارد.

اين نكات به ترتيب عبارتند از:

الف - خضر، موسى را به ناشكيبائى در امر علم آموختن توصيف مى كند. لازمه چنين توصيفى آن است كه مقام موساى غير صابر و منزلت او در برابر افرادى صابر و خويشتن دار - همچون خضر - پائين تر مى باشد، افراد شكيبائى كه خداوند متعال به آن ها وعده كرامت داده و آن ها را به درود و رحمت و هدايت بشارت داده است (324) .

ب - خضر با چنين تعبيرى كه استطاعت و توانائى موسى را بر صبر و خويشتن دارى در برابر خود نفى كرده است ، ايجاب مى كند كه موسى به سعى و كوشش ‍ در صبر و خويشتن دارى - همزمان با صبر خضر - چشم طمع و اميد ندوزد، و در صدد تحصيل اسباب چنين صبر و خويشتن دارى - كه غالبا براى بشر، مقدور و ممكن نيست - برنيايد. آنچه كه مناسب با شاءن استاد است اين است كه شاگرد به صبر و شكيبائى توصيه و سفارش كند، نه آنكه عجز و ناتوانى او بر صبر را به وى اعلام نمايد.

ج - در اين آيه - با حرف «لن هرگز»، قدرت و توانائى بر صبر و خويشتن دارى ،از موسى سلب شده است . و طبق نظر اجتماعى از محققان و مفسران - از جمله : زمخشرى - اينحرف ، يعنى «لن »، نفى ابد را اعلام مى كند (كه موسى هرگز و براى هيچ زمانىتوان صبر و خويشتن دارى در كنار خضر را دارا نبوده است ). چنين تعبيرى موجب ياءس ونوميدى و محروميت موسى از صبر و خويشتن دارى در برابراعمال خضر مى شد؛ چون اين تعبير و گزارش و پيش بينى ، به وسيله معلم و مقتداىراستين موسى ، يعنى خضر، گزارش و ابراز شده بود.

323-سوره كهف ، آيه 75.

324-اشاره اى است به اين سخن الهى در قرآن كريم : « «... و بشر الصابرين ، الذين اذا اصابتهم مصيبة قالوا انا لله و انا اليه راجعون ، اولئك عليهم صلوات من ربهم و رحمة و اولئك هم المهتدون » . (سوره بقره ، آيه هاى 155 - 157).

زمان آخرین مطلب این کاربر: 664روز قبل
شنبه 15/2/1386 - 13:41
رامين الهامي ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

مرحله دوم: تعميم و تعميق نظام فكرى و ايجاد باورهاى جهان مشمول

                          ب: سياسى - علمى

بر مبناى استراتژى امام خمينى; پس از توسعه فعاليت‏هاى سازمان‏يافته فكرى - فرهنگى كه طى آن، مسير وهدف مبارزه به خوبى مشخص گرديده و همبستگى چندجانبه معنوى در جوامع تا حدودى شكل گرفته است و هم‏چنين انسان مسلمان به منزلت انسانى و فردى و هويت دينى و ملى خود آگاه گشته است، زمان براى آغاز فاز دوم مبارزه يعنى فعاليت‏هاى سياسى - عملى به تدريح فرا مى‏رسد. در مقطع مبارزه سياسى - عملى، مراحل متعددى به‏عنوان روش مبارزه در انديشه امام مطرح شده است، كه مجموعا در دو سطح قابل مطالعه است: سطح دولت‏ها و سطح ملت‏ها.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 664روز قبل
شنبه 15/2/1386 - 13:37
fn_400 ( تعداد مطالب : 680 ) ( تعداد نظرات : 582 )

حدود 5 لیتر خون در بدن انسان بالغ وجود دارد.میزان خونی که در قسمت های مختلف بدن وجود دارد یکسان نیست.پس از خوردن غذا به مقدار زیاد دستگاه گوارش برای هضم غذا و جذب مواد غذایی به خون بیش تری احتیاج دارد به همین دلیل خون بیش تری برای دستگاه گوارش لازم است در این حالت خون کمتری به مغز می رسد و ما احساس خواب آلودگی می کنید.

قسمت لطیفه..................................................................

میزبان : سفارش بدم غذا از بیرون بیارن یا منتظر می شوید شام آماده

شه؟

مهمان:سفارش بدید غذا بیارن تا وقتی شام آماده می شه....

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2921روز قبل
شنبه 15/2/1386 - 13:37
رامين الهامي ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

اصول اخلاقى

وى پنج رابطه را مطرح كرد كه هرگاه درست باشند، همه چيز درست مى شود:
1. مهربانى در رابطه ميان پدر و پسر؛
2. لطف برادر بزرگتر به برادر كوچكتر و تواضع برادر كوچكتر در مقابل برادر بزرگتر؛
3. عدالت شوهر با زن و اطاعت زن از شوهر؛
4. علاقه مندى زبردستان به زيردستان و اطاعت زيردستان از زبردستان ؛
5. مهربانى فرمانروايان به رعايا و وفادارى رعايا به فرمانروايان .
كنفوسيوس در مورد آرمانشهر و رابطه شهريار با رعايا تعليم مى داد كه هرگاه كشور نيز مطيع قانون مى شوند. وى درباره انسان كامل نيز سخن گفت و صفات پنجگانه وى را چنين نشان داد: عزت نفس ، علو همت ، خلوص نيت ، شوق به عمل و خوش رفتارى .

زمان آخرین مطلب این کاربر: 664روز قبل
شنبه 15/2/1386 - 13:30
fn_400 ( تعداد مطالب : 680 ) ( تعداد نظرات : 582 )

برای روان کردن نمکدان شما می توانید داخل نمک ها پنج تا ده دانه برنج خام بریزید . برنج خام رطوبت را جذب و باعث روان شدن نمکدان می شود.

قسمت لطیفه..................................................................

برنامه رادیو:

آقا ببخشید آنجا رادیو است؟

بله بفرمایید.

آقا صدایم پخش می شه؟

بله آقا

»پرویز نمی خواد نون بگیری مامان گرفته...

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2921روز قبل
شنبه 15/2/1386 - 13:25
رامين الهامي ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

       موقعيت امام حسن

بااينكه دستگاه خلافت اجازه نمي داد مردم به راحتي با امام ملاقات كنند ‚ حضرت محبوب قلوب  همة مسلمانان  ‚ اعم  از شيعه  وغير  شيعه بود0 در روايتي كه بيشتر مورخان آنرا نقل كرده اند ‚ از احمد بن  عبيدالله  خاقان ـ‌كه  زماني مسوليت  خراج قم بر عهده وي بود  و دشمني شديدي نسبت به خاندان پيامبر  و مردم قم داشت ـ نقل شده است كه گفت : من  هيچ مردي  از علويان را چون حسن بن علي عسگري ( ع ) در سامرا نديدم و نشنيده بودم كه اين چنين  در وقار و عفاف  وزيركي  باشد‚  به طوري كه او را بر بزرگان  ‚ ‌اميران ‚ وزيران و منشيان برتري ميدادند 0 سپس ميگويد :روزي  من بالاي سر پدرم ( عبيدالله  خاقان وزير معتمد عباسي ) ايستاده بودم ‚  آن  روز پدرم براي ديدار  با مردم   مجلس داشت 0 يكي از حاجيان وارد شد و به پدرم گفت: (( ابن الرضا( امام حسن عسگري ) در دم ايستاده  است)) پدرم گفت  : به او اجازه  ورود بدهيد 0 او وارد شد ‚ وقتي  پدرم او را ديد  چند قدم به  سمت او رفت ـ كاري كه نديده بودم  با هيچ كس ‚ حتي  با اميران  و حكمرانان بزرگ كرده  باشد ـ  وقتي  نزديك او شد ‚  او را در آغوش  كشيد و صورت  و پيشاني او را بوسيد  ‚‌آنگاه  دست او را گرفت و برجاي خود نشاند  0 پدرم  روبروي او نشست و با او  به گفتگو   پرداخت 0  او را با كنيه (  به علامت احترام )خطاب مي كرد و با جمله (( پدر ومادرم به فدايت  ))  با او  سخن مي گفت 0  شب هنگام از پدرم  پرسيدم ‚‌آن كه امروز  اين چنين  نسبت به او فروتني  مي كردي  چه كسي بود ؟  پدرم گفت :  او ابن الرضا ‚  پيشواي  رافضيان (‌شيعيان )  است 0 آنگاه ادامه داد :‌اي  فرزندم  اگر خلافت  از دست بني العباس بيرون  رود  هيچ كس  براي  خلافت  در بين  بني هاشم از او سزاوارتر نيست 0 او به خاطر  فضل ‚ صيانت نفس ‚ زهد ‚ عبادت و اخلاق نيكو شايسته خلافت است 0  پدر او مرد بزرگوار ‚‌عاقل ‌‚  نيكوكار و فاضلي بود0

زمان آخرین مطلب این کاربر: 664روز قبل
شنبه 15/2/1386 - 13:21
fn_400 ( تعداد مطالب : 680 ) ( تعداد نظرات : 582 )

برای دور کردن پشه از روی بدن باید کمی لیمو ترش به دست و پای خود بمالید.

جلوگیری: پشه ها نور آبی و قرمز را دوست دارند               

از بدن خود محافظت کنید .

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2921روز قبل
شنبه 15/2/1386 - 13:14
رامين الهامي ( تعداد مطالب : 20040 ) ( تعداد نظرات : 2175 )

روز تجدید بیعت
عن عمار بن حریز قال دخلت على ابى عبد الله(ع) فى‏یوم الثامن عشر من ذى الحجة فوجدته صائما فقال لى:

هذا یوم عظیم عظم الله حرمته على المؤمنین و اکمل لهم فیه الدین و تمم علیهم النعمة و جدد لهم ما اخذ علیهم من العهد والمیثاق.

عمار بن حریز گوید:

روز هجدهم ماه ذیحجه خدمت امام صادق(ع) رسیدم و آن حضرت را روزه یافتم. امام به من فرمود: امروز، روز بزرگى است، خداوند به آن عظمت داده و آن روز دین مؤمنان را کامل ساخت و نعمت را بر آنان تمام نمود و عهد و پیمان قبلى را تجدید کرد

مصباح المتهجد: 737.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 664روز قبل
شنبه 15/2/1386 - 13:11
سيدحسني ( تعداد مطالب : 241 ) ( تعداد نظرات : 551 )
از امام جعفرصادق(ع) نقل گرديده است كه فرمود:حسين(ع) فرمود: من كشته گريه ام، زيرا مرا در پريشاني كشتند و سزاوار است بر من كه هيچ فرد پريشاني، نزدم نيايد مگر آنكه خداوند او را با دل شاد بسوي خانواده اش برگرداند.فقط میتونیم بگیم یاحسین تقدیم به بخش مذهبی
زمان آخرین مطلب این کاربر: 2790روز قبل
شنبه 15/2/1386 - 13:8
  • تعداد رکورد ها : 654971