تعداد مطالب : 10405
تعداد نظرات : 2225
زمان آخرین مطلب : 1728روز قبل
آیا با وسایل متنوع تزریق انسولین آشنایی دارید؟

    ابزارهای تزریق انسولین

• سرنگ
• قلم انسولین
•  Jet Injector
• پمپ انسولین


سرنگ
استفاده از سرنگ ارزان ترین و در دسترس ترین راه است و برای آن دسته از افرادی که ترکیبی از دو نوع انسولین را تزریق می کنند، مناسب است. این سرنگ ها در انواع ایرانی و خارجی وجود دارد. هر چقدر سرنگی که انتخاب می کنید، کوتاه تر و نازک تر باشد، احتمال درد، کبودی، خونریزی و تغییر شکل پوست کمتر خواهد بود.

قلم انسولین
قلم های انسولین از جمله وسایل تزریق انسولین هستند که این کار را برای افراد دیابتی که از تزریقات متعدد انسولین استفاده می کنند بسیار آسان نموده اند و جایگزین جدیدتری برای سرنگ به شمار می آیند. هر قلم انسولین شامل یک سوزن قابل تعویض، شیشه مخصوص انسولین و خود قلم انسولین است.


قلم های انسولین در دو نوع یک بار مصرف و قابل تعویض وجود دارند که در اولی بعد از اتمام انسولین باید قلم را دور انداخت ولی در دومی می توان شیشۀ دیگری از انسولین را جایگزین قبلی کرد.
برای تزریق انسولین از طریق قلم انسولین نیاز به سرسوزن مخصوص است.
تنظیم مقدار انسولین تزریقی در قلم ها به سادگی و از طریق یک پیچ در انتهای آن انجام می شود که نسبت به سرنگ های معمولی بسیار دقیق تر است.


Jet Injector
(جت اینجکتور)                   

                                                              

Jet injector وسیلۀ دیگری است که برای تزریق انسولین به کار می رود. این دستگاه، دوز مورد نیاز را با فشار و بدون نیاز به سوزن، به زیر پوست اسپری می کند. این روش برای آن دسته از افرادی که به سوزن حساسیت دارند، مناسب می باشد. به هر حال، این دستگاه ها - به علت قیمت بالایی که دارند - اغلب در بازار مصرف در دسترس نمی باشند.

پمپ انسولین
پمپ های انسولین روشی برای تزریق انسولین هستند که نزدیک ترین حالت ممکن به ترشح طبیعی انسولین از لوزالمعده است.

                                      


هر پمپ از 3 قسمت تشکلیل شده است.

   1. خود دستگاه پمپ که تقریبا به اندازه کف دست است،
   2.    یک مخزن قابل تعویض انسولین که در داخل دستگاه قرار دارد و
   3.   مجموعۀ تزریق که شامل یک سوزن مخصوص و لوله لاستیکی رابطی است که سوزن را (که در زیر پوست قرار دارد) به مخزن انسولین متصل می کند.

هر پمپ دارای برنامه ای است که به طور خودکار غلظت متناسبی از انسولین را در طول 24 ساعت به زیر پوست تزریق می کند. زمان و مقدار انسولین مورد نیاز برای وعده های غذایی نیز توسط فرد دیابتی تنظیم می شود. همچنین این پمپ ها دارای زنگ خطر نیز می باشند و به عنوان مثال در صورت فراموش کردن تزریق انسولین و یا قطع جریان انسولین به فرد دیابتی هشدار می دهند. مهمترین مانع در استفاده از پمپ های انسولین قیمت بسیار زیاد آنهاست.

تندرست و شاد باشید

چهارشنبه 8/11/1393 - 14:55
آیا کاردرمانی برای افسردگی یا معلولیت ذهنی نیز میتواند سودمند باشد؟کاردرمانی Occupational therapy شاخه ای از علوم پزشکی است که هدف آن بازپروری فرد به گونه ای است که بتواند بطور مستقل زندگی کند، مولد باشد و از زندگی خود لذت ببرد. فردی که طرف کاردرمانی است کسی است که به علت بیماری، تصادف یا مسن شدن توانایی های طبیعی را که افراد دیگر دارند نداشته یا آنها را از دست داده است.

بچه هایی که به علت مشکلات مادرزادی توانایی های طبیعی را ندارند، کسانی که به علت عقب افتادگی های ذهنی نمیتوانند کارهای معمولی را انجام بدهند، افرادی که به علت افزایش سن و ناتوانی های ناشی از آن در مراقبت از خود دچار مشکل شده اند، کسانی که به علت آسیب های ناشی از تصادف نمیتوانند فعالیت های شغلی خود را مانند قبل انجام بدهند و بسیاری افراد دیگر میتوانند از کمک یک کاردرمانگر استفاده کنند.


کاردرمانگر Occupational therapist به فرد ناتوان یاد میدهد که چگونه از خود مراقبت کند، به چه صورت کار کند و چگونه تفریح کند. به وی آموزش میدهد تا یاد بگیرد چگونه غذا بخورد، لباس بپوشد، حمام برود، غذا درست کند و کارهای خانه و مدرسه و محل کارش را انجام دهد.

کاردرمانگر هر چیزی را که مانع انجام فعالیت های طبیعی شخص باشد تغییر میدهد. وی در محیط زندگی و کار فرد تغییراتی میدهد تا وی بهتر بتواند زندگی کند. در نوع کار شخص تغییراتی میدهد تا بهتر بتواند از عهده وظایف محوله خود برآید. ابزارهای خاصی به فرد میدهد تا وی با کمک آنها بتواند بهتر کارهایش را انجام دهد و مهارت های فرد را در انجام فعالیت هایش افزایش میدهد.یک کاردرمانگر آموزش های لازم را دیده است تا با فردی که از لحاظ ذهنی قدری کند است و یا مشکلات عاطفی مانند افسردگی یا اضطراب دارد برخورد مناسب داشته و او را آماده یک زندگی بهتر کند.

کاردرمانی میتواند به بچه هایی که مشکلات زیر را دارند کمک کند

 1.     بیماری های مادرزادی و آسیب های موقع تولد
 2.     مشکلات حسی
 3.     آسیب های مغز و نخاع
 4.     مشکلات یادگیری
 5.     اوتیسم
 6.     روماتیسم مفصلی
 7.     اختلالات ذهنی و رفتاری
 8.     مشکلات ارتوپدی
 9.     تاخیر در رشد
 10.     بعد از عمل جراحی
 11.     سوختگی
 12.     اسپاینا بیفیدا
 13.     قطع عضو
 14.     سرطان
 15.     آسیب های شدید دست
 16.     ام اس، فلج مغزی


یک کاردرمانگر به کودک کمک میکند
:

 1. مهارتهای دستی خود را بهتر کرده و بتواند چیز ها را با دست خود بگیرد و رها کندو یا بتواند بهتر بنویسد و ارتباط بین چشم و دست خود را بهتر کند. بطور مثال با توپ بهتر بازی کند.
 2. کودکانیکه مشکلات یادگیری دارند بتوانند کارهایی مانند حمام رفتن، لباس پوشیدن، شانه کردن موی سر، مسواک زدن، غذا خوردن توالت رفتن و بسیاری کارهای دیگر را بهتر انجام دهند
 3.     کودکانی که مشکلات رفتاری دراند بتوانند بهتر خشم خود را کنترل کنند
 4.     بتوانند از وسایلی مانند ویلچر و عصا بهتر استفاده کنند
 5.     کودکانی که مشکلات تمرکز دارند بتوانند مهارت های اجتماعی خود را بهتر کنند

کاردرمانگر ها در سازمان های بهزیستی، بیمارستان ها، مراکز بازپروری، مراکز پرستاری و مراکز اجتماعی کار میکنند.
چهارشنبه 8/11/1393 - 14:54
نوجوانان بخوانند!

یادگرفتن را آسانتر کنید!

با این که از دانش آموزان و حتی دانشجویان انتظار می‌رود با توانایی یا دداشت‌ برداری خوب پا به مراکز تحصیلی بگذارند اما همیشه این طورنیست. مدارس این توانایی را ایجاد نمی‌کنند بنابراین یاد گیری مهارت های خوب گوش دادن و یادداشت برداری از ضرورت های مطالعه و پژوهش خواهد بود. پس در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که یادگیری را آسان تر میکند.

1. سعی کنید شنونده فعال و مثبت باشید.


چگونه؟ در ردیف‌های اول بنشینید، نه چیزی بخوانید ونه صحبت کنید. در طی 20 دقیقه دوم (یعنی معمولا زمانی که توجه خود را از دست می‌دهید) و تا آخرین دقایق تا زمان ارائه خلاصه یا نتیجه‌گیری توجه ویژه خود را حفظ  کنید.

2. سعی کنید  یادگیرنده فعال و مثبت باشید.

چگونه؟ با علاقه به مطالب درسی با طرح پرسش‌هایی برای دریافت پاسخ در کلاس شرکت کنید.
شما می‌توانید این کار را با فکر کردن درباره موضوع درسی  و پیش‌قدم شدن در ارائه کنفرانس و از قبل خوانی مطالب درسی انجام دهید (اگر حفظ کردن مطالب برای شما سخت است، اجرای این مورد به ویژه برایتان سودمند است.)

3. سعی کنید با توجه ویژه به مطالب اصلی، یادداشت های دقیق بردارید.

چرا؟ ممکن است نکته اصلی آن جا باشد، اگرچنین است، آن را یادداشت کنید.

علاوه بر آن در پی نکات تأکیدی برآیید یعنی یافتن آن نکات از لا به لای کلام استاد، زبان بدنی یا آن چه در چهره و حرکات دست و بدن او مشهود است و یا زمانی که استاد مطلبی را به دقت از روی یادداشت هایش برای شما می‌خواند. اگر فکر می کنید نکته اصلی را دریافت نکرده اید، یادداشت‌هایتان را به همکلاسی هایتان یا استاد نشان دهید


4. سعی کنید هنگام یادداشت برداری بین مطالب کمی فضای خالی بگذارید.

چرا؟ شما باید برای نوشتن مطالب به زبان خودتان و افزودن آن به یادداشت‌هایتان به حد کافی جا داشته باشید. این روش به شما کمک می‌کند تا با یکپارچه کردن مطالب فعلی با آن چه از قبل می‌دانستید، در سطحی عمیق تر بیاموزید. همچنین گذاشتن فضای اضافی در یادداشت‌هایتان، یافتن مطالب را به هنگام مطالعه برایتان آسان تر می‌کند.

5. سعی کنید در خلال 24 ساعت برای هر کلاس 10 دقیقه یادداشت های خود را مرور کنید.

چرا؟ زیرا  درغیر این صورت شما 50 تا 80 درصد از مطالب را از دست می‌دهید.

6. سعی کنید یادداشت‌های خود را طوری تنظیم کنید تا بتوانید به طور مؤثری مطالعه کنید.

چگونه؟ قسمت وسیعی از حاشیه سمت راست صفحه را خالی بگذارید، این جا جای نوشتن پرسش‌هایی است که به هنگام خواندن برایتان مطرح می‌شود.  پشت صفحه را خالی بگذارید تا صفحه را به راحتی برگردانید. یادداشت‌ها را بپوشانید یا صفحه را به پشت برگردانید و به پرسش‌هایی که ضمن مطالعه طرح کرده‌اید، پاسخ دهید.

شاد باشید

چهارشنبه 8/11/1393 - 14:53
درخت و سلامت گوش!

آیا میدانستید كه درختان از گوش‌های شما مراقبت میکنند؟!

یكی از مصائب زندگی شهری شنیدن صداهای نا هنجار و آزار دهنده است كه به سختی میتوان از آن دوری كرد. راه‌های گوناگونی برای جلوگیری از ایجاد و پخش صداهای ناهنجار و یا كاهش آسیب رسانی آن مطرح است كه یكی از راه‌های كم هزینه و اثربخش، گسترش فضای سبز بویژه كاشت درختان است.

 

آنطور كه پژوهش‌ها  نشان داده‌اند آلودگی صوتی شهرها باعث ایجاد آسیب‌های جسمی و روانی در انسان می‌شود كه مشتملند بر:

بیخوابی‌ها

پاره شدن عروق

 سرگیجه

سردرد

کم حوصلگی

بی‌نظمی درسوخت و ساز بدن

 اختلالات گوارشی و قلبی

 سردرد

 افزایش فشارخون

 پاره شدن افکار

کم حوصلگی

 كم تحمل شدن

از دست دادن تعادل

گیاهان با چند روش باعث كاهش یا از بین رفتن  آلودگی‌های صوتی می‌شوند:

   1. برگ‌ها و شاخه‌های درختان صداهای ناهنجار را جذب می‌كنند.
  2.  لرزش برگ‌ها و شاخه‌ها باعث شکست امواج صوتی و تغییرجهت آن‌ها می‌شود.
  3.  تنه‌ی درخت و شاخه‌های سنگین باعث انحراف صدا می‌شوند
   4.  گیاهان علفی باعث کاهش شدت صوت شوند.

برای مثال:

وجود پوشش گیاهی با عرض 30 متر می‌تواند صدای یك موتور سیكلت را به اندازه‌ی صدای جارو برقی  كاهش دهد و به گوش ما برساند

 در شكل زیر تاثیر تراکم و گستردگی درختکاری در كاهش صدا نشان داده شده.

تاثیر تراکم و عرضدرختکاری در تقلیل صدا-رضا خانی،رامش، 1372
تاثیر تراکم و عرضدرختکاری در تقلیل صدا-رضا خانی،رامش، 1372


كاهش آلودگی صوتی نیاز به برنامه ریزی در سطح كلان دارد. اما در غیاب چنین برنامه ریزی‌هایی، نگهداری و گسترش پوشش گیاهی  تا حد زیادی توسط خود مردم هم قابل اجراست.

تندرست باشید

چهارشنبه 8/11/1393 - 14:52
گاز قرص برنج کشنده است- از سیر استفاده کنید *****


استنشاق گاز قرص برنج بسیار سمی و کشنده است و پیشنهاد می شود مردم از سیر برای آفت زدایی غلات استفاده کنند.
قرص برنج که مردم برای حفظ برنج مصرفی خود از گزند حشرات استفاده می کنند، بسیار خطرناک بوده و می تواند منجر به بروز مسمومیت های حاد و کشنده شود.سم فسفید آلومینیوم یا قرص برنج یک کالای قاچاق محسوب می شود و عرضه آن توسط فروشنده های سم و عطاری ها ممنوع و غیرقانونی است.

در صورت بروز مسمومیت اتفاقی یا عمدی با قرص برنج باید بلافاصله مصدوم را به نزدیکترین بیمارستان انتقال داد.


برای پیشگیری از آفت زدگی غلات و حبوبات در منازل خانگی به جای استفاده از قرص برنج که بسیار سمی و کشنده است می توان از سیر که کاملاً بی خطر است، استفاده کرد.

همه ساله هفته اول آبان از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به عنوان هفته پیشگیری از مسمومیت ها نام گذاری می شود که یکی از مسمومیت های مهم مسمومیت با قرص برنج است.
آلومینیوم فسفید که در ایران آن را با نام قرص برنج می شناسند و از آن برای ضد عفونی کردن و حفاظت از دانه های غلاتی همچون برنج استفاده می کنند، سمی بسیار مهلک است به ویژه هنگامی که آن را از ظرف تازه باز شده مصرف کنند.
در صورتی که فرد قرص برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند، دچار مسمومیت خواهد شد و اگر سم از بدن وی خارج نشود، مرگ در پی خواهد داشت که بر اثر شوک عمیق، آماس قلب و از کار افتادن برخی عناصر داخلی بدن روی می دهد.
دوز مرگ آور این قرص بین ۰٫۱۵ و ۰٫۵ گرم است و ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می کند و فرد در اثر مرگی دردناک و زجرآور خواهد مرد.

تندرست باشید
چهارشنبه 8/11/1393 - 14:48

آیا میدانید هنگام بروز تشنج در یک فرد چگونه باید به او کمک کنید؟ • هنگامیكه شاهد تشنج در كسی هستید به سادگی میتوانید به او كمك كنید.

 

تشنج به چندین شكل خود را نشان میدهد كه مردم بیشتر با تشنج به صورت حركات شدید بدنی آشنا هستند.


كمك به افراد دچار تشنج كار ساده ایست . هدف از تمام اقداماتی كه برای فرد در حین تشنج انجام میشود دور نگه داشتن او از خطرات محیطی است تا زمانی كه تشنج به پایان برسد.


 هدف از تمام اقداماتی كه برای فرد در حین تشنج انجام میشود دور نگه داشتن او از خطرات محیطی است


در مواجهه با فردی كه دچار تشنج شده است:

 1. آرامشخود را حفظ كنید و اگر افراد دیگری در اطراف شما و بیمار هستند به آنها نیز اطمینان خاطر بدهید.
 2. هرگز فرد را نگه ندارید و از حركات تشنجی جلوگیری نكنید.
 3. اطراف شخص را از هر چیز سخت و یا تیز و برنده خالی كنید است.
 4. هر چیزی را كه در اطراف گردن فرد وجود دارد(مانند كراوات، یقه های خیلی بسته، گردنبند تنگ و ضخیم، دستمال گردن،شال یا روسری كه محكم بسته شده باشد) که ممكن است تنفس او را مشکل كند شل یا باز كنید.

 1. یك چیز صاف و نرم مانند یک ژاکت زیر سر بیمار قرار دهید.
 2. فرد را به آرامی به یك سو بچرخانید . این كار به باز نگه داشتن راه تنفس كمك میكند.
 3. هرگزتلاش نكنید دهان بیمار را به زور باز نگه دارید مثلا با انگشت یا با قرار دادن یك وسیله ی سخت بین دندانها. برخی فكر میكنند ممكن است بیمار در هنگامتشنج زبان خود را ببلعد یا گاز بگیرد كه این درست نیست.
 4. به بیمار تنفس مصنوعی ندهید مگر هنگامیكه بعد از توقف تشنج،  تنفس بیمار قطع شده باشد.
 5. تا زمانیكه تشنج به طور طبیعی به پایان برسد در كنار فرد بمانید.
 6. وقتی فرد به هوش آمد به او اطمینان و آرامش خاطر بدهید.
 7. اگر فرد گیج یا سردرگم شده به او كمك كنید برای رفتن به خانه تاكسی بگیرد و یا با نزدیكانش تماس بگیرد.


كارهایی كه نباید انجام دهیم را در زیر یاد آوری میكنیم:

 • به هیچ عنوان سعی نکنید فرد را نگه دارید و از حركات و تكانهایی تشنجی جلوگیری نكنید .
 • هرگزسعی نكنید دهان بیمار را به زور باز نگه دارید مثلا با انگشت یا با قرار دادن یك وسیله ی سخت بین دندانها. برخی فكر میكنند ممكن است بیمار در هنگامتشنج زبان خود را میبلعد یا گاز میگیرد كه این  درست نیست.
 • به بیمار تنفس مصنوعی ندهید مگر هنگامیكه بعد از توقف تشنج،  تنفس بیمار قطع شده باشد.

تندرست باشید

چهارشنبه 8/11/1393 - 14:47
کار با رایانه برای افراد معلول ساده می‌شودافراد مبتلا به معلولیت یا بیمارانی که توانایی حرکت را از دست داده اند می توانند به زودی فقط با حرکت چشم های خود با رایانه کار کنند.
 افراد مبتلا به ام اس، پارکینسون، دیستروفی عضلانی یا آسیب های نخاعی می توانند به زودی با استفاده از این ابزار ساده و ارزان قیمت، با رایانه کار کنند.
این دستگاه با تعقیب حرکت چشم و یک نرم افزار هوشمند کار می کند. محققان این دستگاه جدید را برای بازی رایانه ای کلاسیک ‘Pong’ بدون استفاده از کنترل دستی با موفقیت آزمایش کردند.علاوه بر توانایی برای بازی، کاربران می توانند به وب گردی بپردازند و بدون استفاده از دست ایمیل بزنند.
این ابزار از دو دوربین کنسول بازی رایانه ای سریع استفاده می کند که در فاصله ای از چشم نصب می شوند و از حرکات چشم تصویر برداری می کنند.
این دوربین حرکات مردمک چشم فرد را بر روی صفحه نمایش تعقیب می کند.
محققان این سیستم را به گونه ای تجهیز کرده اند که یک چشمک ساده، کار کلیک ماوس (موشواره ) را انجام می دهد.

قیمت این ابزار کمتر از 60 دلار است.

 شاد باشید
چهارشنبه 8/11/1393 - 14:46

بهترین غذا های ضد سرطان كدامند؟ سبزیجات و میوه های رنگارنگ!

 

غذاها در تركیب متناسب با هم میتوانند نقش مهمی در پیشگیری از سرطان ایفا كنند.

به طور كلی یك وعده غذا ی ضد سرطان حاوی دو سوم (3/2)مواد گیاهی و یك سوم (3/1) مواد غذایی با منشاه حیوانی است.


گیاهان (میوه و سبزی و صیفی ودانه ها و....) سرشار از مواد مغذی ضد سرطان هستند و جالب است كه هرچه گیاه یا میوه رنگی تر باشد حاوی مواد ضد سرطان بیشتری است. مثلا فلفل قرمز یا زرد، پرتقال، تمشك، گوجه.

 

البته هرچه رژیم غذایی شما حاوی مقادیر بیشتری از گیاهان باشد به كاهش وزن نیز كمك میكند و ریسك دچارشدن به سرطان نیز با كاهش وزن ، كاهش میابد.

یك صبحانه حاوی غلات غنی شده(انواع برشتوك) یا نان هایی كه با آرد كامل پخت شده اند و نیز آب پرتقال یا لیمو یا توت فرنگی، به خاطر مقادی زیاد اسید فولیكی كه این غذاها دارند سلاح موثری است برای جنگ با سرطان.

سایر غذاهایی كه  اسید فولیك زیادی دارند شامل تخم مرغ و برگ سبز سبزیجات و مارچوبه و نیز تخم آفتابگردان است.

گوجه فرنگی هم در پیشگیری از چندین نوع سرطان موثر است.

انگور نیز ضد سرطان قوی میباشد. بویژه انگورهای قرمز رنگ.

 بخشی از مواد زائد و گاها  آسیب زایی كه وارد بدن شده اند از راه ادرار دفع میشوند. پیش از دفع ادرار، بافت مثانه مدتی در معرض این مواد قرار میگیرد . با نوشیدن مقادیر كافی آب در روز میتوان مدت زمان تماس مثانه با مواد آسیب زا را كاهش داد و خطر ابتلا به سرطان مثانه را بدین وسیله كاهش داد.

زردچوبه حاوی ماده ایست كه خاصیت ضد التهابی و ضد سرطانی بالایی دارد!

شكر ماده ی سرطانزایی نیست ولی اگر غذاهای شیرین  جایگزین سایر مواد غذایی مفید شوند از طریق كاهش مصرف مواد مغذی ضد سرطان باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان میشود.

به یاد داشته باشید كه تامین ویتامینها و مواد مغذی ضد سرطان اگرچه با مكملهای غذایی (دارو) نیز ممكن است اما ثابت شده كه دریافت آنها از طریق مواد غذایی هم سودمن تر است و هم مقرون به صرفه.

تندرست باشید و با نشاط

چهارشنبه 8/11/1393 - 14:44
کمبود اسید فولیک مغز را پوک میکند!

اسید فولیك خیلی خیلی مهم است!

اسید فولیك یكی از ویتامینهای گروه ب است كه برای تولید سلولها ی جدید بسیار بسیار لازم است و در صورت كمبود در بزرگسالان علامتی كه میدهد كم خونی  است.

همچنین در صورت كمبود در زنان حامله باعث نقص در تكامل لوله ی عصبی یعنی مغز و نخاع جنین میشود . بنابراین از سه ماه پیش از اغاز حاملگی برای خانم هایی كه با برنامه ریزی باردار میشوند اسید فولیك تجویز میشود.

البته یك وعده از غلات و حبوبات تمام نیاز روزانه ی یك فرد به اسید فولیك را تامین میكند.اما اگر از مقدار كافی اسید فولیك در رژیم غذایی خود مطمئن نیستید با روزانه یكعدد مولتی ویتامین یا قرص اسید فولیك نیز میتوانید آنرا تامین كنید .

اگر كم خونی فقر آهن داشته باشید ،میتوانید از قرصهای مخلوط آهن و اسید فولیك استفاده كنید.

تندرست باشید

چهارشنبه 8/11/1393 - 14:43
راهکارهایی برای راحت خوابیدن در دوران بارداری

خواب طولانی در سه ماهه اول بارداری امری طبیعی است زیرا در این دوران بدن احساس خستگی بیشتر دارد ، تا زمانی که به شی جدیدی که در حال رشد است عادت کند. در این زمان جفت شکل می گیرد و بدن خون بیشتری تولید می کند و قلب با سرعت بیشتری عمل پمپ را انجام می دهد. اما در ماه های بعدی خوابیدن و فرم خواب دچار ایراد می شود و خانم باردار نمی تواند خواب کافی و بدون وقفه ای در شب داشته باشد.

مهم ترین دلیل نداشتن خواب کافی در این دوران افزایش اندازه جنین می باشد که وضعیت و فرم مادر را برای خوابیدن دچار مشکل می کند. برای مثال اگر فرد عادت به خوابیدن به پشت یا شکم داشته ، مدتها زمان لازم دارد تا به وضعیت جدید و خوابیدن به پهلو عادت کند. بعلاوه جابه جا شدن و تغییر وضعیت در بستر نیز سخت تر می شود.

بسیاری از زنان باردار مدعی هستند که خواب آنها واضح تر و پویاتر از قبل می شود و حتی دچار کابوس نیز می شوند.شاید استرس های این دوران کیفیت خواب را اینگونه تحت تاثیر قرار می دهد. نگرانی بابت سلامت جنین، کیفیت زایمان و توانایی مادر شدن و .. ذهن را به گونه ای درگیر می کند که خواب را از مادر ساقط خواهد کرد.

●  بهترین وضعیت خواب در حاملگی

از همان ابتدای بارداری به خود عادت دهید که به پهلو دراز بکشید. خوابیدن به پهلو  با زانوان خمیده ، بهترین و راحت ترین وضعیت خواب در این دوران می باشد. این وضعیت حتی کار قلب را نیز آسان تر می کند زیرا فشار جنین را از روی بزرگ سیاهرگ برداشته و خون اندام ها راحت تر به قلب بر می گردد.

بعضی از پزشکان معتقدند که زنان باردار باید به پهلوی چپ بخوابند. زیرا کبد در طرف راست بدن قرار دارد و خوابیدن به پهلوی چپ ، فشار ناشی از رحم را از روی این ارگان بزرگ برمی دارد. خوابیدن به پهلوی چپ جریان خون را به قلب ارتقا می بخشد و خون بیشتری به جنین، رحم و کلیه ها راه می یابد و فشار از کمر برداشته می شود. اما راجع به چرخش خود در هنگام خواب نباید نگران بود.

تغییر وضعیت در شب امری اجتناب ناپذیر و کنترل نشده است. اغلب در سه ماهه سوم بارداری خوابیدن به پشت اصلا امکان پذیر نخواهد شد زیرا حالت راحتی نیست. اما اگر به پشت بخوابید فشار ناشی از جنین به بزرگ سیاهرگ اعمال شده و با ایجاد ناراحتی از خواب بیدار می شوید. اگر علی رغم این مسئله باز هم ممکن است به پشت دراز بکشید از پزشک خود راجع به تغییر دادن این وضعیت سوال کنید. شاید استفاده از بالش به شما کمک کند که وضعیت خواب را اصلاح نموده و خواب بهتری را تجربه کنید.

با توجه به تغییر کیفیت خواب در دوران بارداری  زن باردار مجاز به استفاده از داروهای غیر تجویزی و یا گیاهان دارویی برای بهبود کیفیت خواب در این دوران نیستید. ولی رعایت موارد زیر می تواند در کاهش بی خوابی کمک کند

۱- حذف نوشیدنی های کافئین دار نظیر قهوه و چای از رژیم غذایی و محدود کردن مصرف به ابتدای صبح و یا ابتدای بعد از ظهر
۲- اجتناب از نوشیدن مایعات فراوان و خوردن غذای سنگین قبل از رفتن به بستر
۳- رعایت برنامه زمانی منظم برای رفتن به بستر و بیدار شدن از خواب
۴- اجتناب از فعالیت بدنی سنگین قبل از رفتن به بستر، در عوض به مدت ۱۵ دقیقه دوش اب گرم  و یا نوشیدن شیر و عسل قبل از خواب .
۵- اگر دچار گرفتگی ساق پا میشوید ، پای خود را به دیوار فشار دهید .مصرف کلسیم کافی نیز میتواند به رفع گرفتگی کمک کند.

●  برای کاهش مشکلات خواب که به علل مختلف مثل سو هاضمه ,سوزش سر دل, فشار رحم و ..ایجاد می شود به نکات زیر توجه کنید:

یک دوش آب گرم قبل از خواب بگیرید
قبل از خواب شیر گرم و یامخلوط آب گرم با آب لیموی تازه بنوشید
نور و صدای اضافی را حذف کنید
طی ۲ ساعت قبل از خواب غذای سنگین نخورید
ورزشهایی مثل نفس کشیدن عمیق را تجربه کنید
به پهلوی چپ خوابیده و از بالشهای متعدد در قسمتهای حساس بدن استفاده کنید
از ماساژ قسمتهای مختلف بدن بهره ببرید
از خوردن محصولات کافئین دار خوداری کنید
کتابهای دوست داشتنی خود را بخوانید
اصلا از داروی خواب استفاده نکنید.

●  عواملی که باعث کم خوابی می شوند

- گرفتگی و درد عضلات در خواب شب
-
افزایش ضربان قلب و تنفس کوتاه و سریع
-
افزایش دفع ادرار
-
جنین بسیار فعال در رحم که به مثانه و سایر نقاط حساس مادر محکم لگد می زند
-
سختی تکان خوردن و جابجا شدن در رختخواب به دلیل بزرگی شکم مادر
-
احساس درد در قسمت پشت بدن بخصوص کمر
-
دیدن خواب بیشتر از حد معمول
-
دیدن خواب های آشفته
-
عصبی و نگران بودن مادر در مورد نحوه زایمان
-
نگرانی مادر در مورد سلامتی نوزاد خود

●  مشکل ‌های جسمی که در دوران بارداری، خواب را مختل می ‌کنند نیز عبارت هستند از:

۱- نیاز مکرر به ادرار کردن:

کلیه ‌ها در دوران بارداری برای تصفیه حجم خون اضافی(۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش نسبت به پیش از بارداری) شدیدتر کار می ‌کنند و این فرآیند، تصفیه ادرار بیشتری ایجاد می‌ کند. همچنین جنین در حال رشد است و رحم بزرگ ‌تر می ‌‌شود و در نتیجه فشار بیشتری از بیرون روی مثانه وارد می ‌شود. این تغییرها باعث می ‌شود که مجبور شوید در روز و شب بیشتر به توالت بروید.

۲- افزایش سرعت ضربان قلب:

ضربان قلب شما حین بارداری افزایش می ‌یابد و از آن جایی که بیشتر خون شما به سمت رحم می ‌رود، قلب شما باید سخت ‌تر کار کند تا خون را به بقیه بدن برساند.

۳- تنگی نفس:

در ابتدا، تنفس شما ممکن است تحت تاثیر افزایش هورمون‌‌ های بارداری قرار گیرد، که باعث می ‌شوند تنفس‌ عمیق ‌تر شود. این وضعیت ممکن است این احساس را در شما ایجاد کند که برای تنفس هوا دارید تلاش بیشتری می ‌کنید. در ادامه بارداری با بزرگ شدن رحم که فضای بیشتری در لگن و شکم را به خود اختصاص می‌ دهد و بر دیافراگم (پرده ‌ای عضلانی میان ریه‌ ها و اندام‌ های شکم) فشار می ‌‌آورد، ممکن است احساس کنید تنفس برای تان مشکل ‌تر شده است.

۴- گرفتگی عضله‌ های ساق پا و کمردرد:

درد در ساق پا و کمر تا حدی ناشی از وزن اضافی جنین و رحم است. بدن شما در طول بارداری، هورمونی به نام ریلکسین تولید می ‌کند که شما را آماده زایمان می‌ کند. یکی از آثار این هورمون آن است که رباط‌ ها را در سراسر بدن شل‌ تر می‌ کند و به این ترتیب، پایداری بدن شما کاهش می ‌یابد و آسیب ‌پذیری بیشتری نسبت به صدمه‌ ها، مخصوصا در کمرتان پیدا می ‌کنید.

۵- سوزش سردل و یبوست:

بسیاری از زنان باردار دچار سوزش سر دل می‌ شوند که ناشی از بازگشت محتویات معده به درون مری است. فعالیت همه دستگاه گوارش در طول بارداری کند می ‌شود، غذا مدت بیشتری در معده و روده باقی می‌ ماند. هم سوزش سردل و هم یبوست ممکن است در ادامه بارداری بدتر شود، زیرا بزرگ ‌تر شدن رحم بر معده و روده بزرگ فشار می‌ آورد.

استرس هم ممکن است خواب را مختل کند. ممکن است در مورد سلامت جنین‌ تان هم نگران باشید و در مورد توانایی ‌تان به عنوان والد اضطراب داشته باشید و این شما را در طول یک شب بیدار نگه دارد.

عوامل بسیاری چه جسمی و چه عاطفی ممکن است در دوران بارداری خواب شما را به هم بزند.

اما داشتن خواب کافی در این دوران اهمیت دارد.

●  عمل به این توصیه‌ها به برطرف کردن بیخوابی‌ شما در دوران بارداری کمک می‌کند:

یک وضعیت راحت و – شاید جدید- برای خوابیدن بیابید.
پیش از رفتن به بستر با ماساژ یا حمام گرم به خود آرامش بدهید.
هوای اتاق خود را خنک و مطبوع نگهدارید، و برای آرامش موسیقی یا صداهای طبیعی پخش کنید.
قبل از خواب از تکنیک‌های آرامش‌بخشی عضلانی (relaxation) استفاده کنید.
هر روز مقداری ورزش کنید. در مورد مقدار ورزشی که برای شما مجاز است، با دکترتان مشورت کنید.
اگر در به خواب رفتن دچار اشکال هستید، از تختخواب بیرون بیایید و غذای مختصری بخورید یا کتاب بخوانید، سپس هنگامی که خواب‌آلود شدید، دوباره به بستر برگردید.

●  چگونه می توانم خواب راحتی داشته باشم؟

سعی می کنم به ترتیب راههای مقابله با هر یک از مشکلات بالا را برایتان بازگو کنم.

* اگر در خواب، دچار گرفتگی عضلات شدید، پاهای خود را محکم به دیوار فشار دهید یا اینکه روی آن پای خود که دچار گرفتگی عضلات شده، بایستید. انجام این کارها باعث کاهش درد عضلات پا می شود. کمبود کلسیم، گرفتگی عضلات را بدتر می کند. بنابراین بایستی با مصرف منابع غنی از
کلسیم  ، از کمبود آن در بدن جلوگیری کنید.

* نبض تند و تنفس کوتاه و سریع به دلیل افزایش حجم خون مادر است. اگر دچار
کم خونی  باشید، قلب برای رساندن اکسیژن کافی به خون بیشتر کار می کند، بنابراین وضعیت بدتر می شود. با پزشک خود در مورد مصرف مکمل آهن مشورت کنید، زیرا مصرف مکمل آهن ممکن است تا حدودی این مشکل را بهبود بخشد.

* بهترین حالت خوابیدن در موقع بارداری این است که به پهلو دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید. در این وضعیت، قلب راحت تر کار می کند، زیرا سنگینی بچه به سیاهرگ هایی که خون را به قلب برمی گردانند، فشاری وارد نمی کند. همچنین دراز کشیدن به پهلو باعث کاهش درد پشت و کمر می شود.

اگر خوابتان نمی برد خود را به انجام کاری مشغول کنید.کتاب بخوانید، موسیقی گوش دهید، بافتنی ببافید، خیاطی کنید، با اینترنت خود را مشغول کنید، نامه بنویسید، تلویزیون مشاهده کنید، دوش بگیرید، بعضی کارهای سبک خانه را انجام دهید یا آرایش کنید.

* اگر هنگام استراحت کردن دچار
درد کمر  می شوید، از بالش های بزرگ استفاده کنید تا احساس راحتی بیشتری کنید. مثلاً یک بالش را زیر شکم، یکی را بین پاهایتان، یک بالش سفت را در پشت بدن و بالشی بزرگ را زیر سرتان قرار دهید.

* با بزرگ شدن تدریجی جنین، به مثانه مادر فشار بیشتری وارد می شود. بنابراین دفع ادرار حتی هنگام خواب شبانه نیز افزایش می یابد. برای کاهش دفع ادرار به شما مادر گرامی توصیه می کنیم:

- هنگام عصر و شب، آب و مایعات زیادی ننوشید .
-
موقع خواب نوشیدنی های حاوی کافئین مثل
چای  ، قهوه  ، نوشابه های سیاه  را مصرف نکنید، زیرا کافئین با تاثیر بر کلیه ها  دفع ادرار را افزایش می دهد و نیز اعصاب را تحریک می کنند.
-
به جای خوابیدن به پشت، به پهلو بخوابید.
-
اگر موقع دفع ادرار، احساس سوزش و درد کردید، ممکن است به
عفونت مثانه  مبتلا باشید، بنابراین با مراجعه به پزشک یک آزمایش ادرار بدهید.

* با بزرگ شدن شکم، چرخیدن و جابجا شدن در رختخواب بسیار مشکل می شود. اگر این موضوع واقعاً شما را اذیت می کند، می توانید از صفحه گردان استفاده کنید. این صفحه دو لایه است و دو کناره کاملاً صاف و صیقلی دارد که به دلیل کاهش اصطکاک جابجایی شما آنان می سازد ( البته ممکن است چنین وسیله ای در ایران وجد نداشته شد).

* دیدن خواب های آشفته به وضعیت روحی مادر آسیب می رساند. بسیاری از زنان در هنگام بارداری، بیشتر از سایر مواقع کابوس می بینند.

بارداری موقعیتی متفاوت با سایر مواقع است و باعث ایجاد موضوعات بیشتری برای ضمیر ناخود آگاه فرد می شود. اگر خانم باردار در چنین حالتی، خواب های خود را برای کسی تعریف کند، کمتر تحت تاثیر آن قرار می گیرد و کمتر خواهد ترسید.

* اگر از درد زایمان می ترسید، بهتر است با پزشک خود یا یک ماما در مورد نحوه زایمان مشورت کنید تا آنها با تشریح مراحل آن و ارائه ورزشی  مناسب برای زایمان راحت تر، از نگرانی شما بکاهند.

بیشتر خانم ها قبل از زایمان، خیلی نگران سلامتی خود و فرزندشان هستند، ولی بعد فارغ شدن متوجه خواهند شد که این نگرانی بی مورد بوده و نوزادشان کاملاً سالم و طبیعی است.

 

خواب طولانی در سه ماهه اول بارداری امری طبیعی است زیرا در این دوران بدن احساس خستگی بیشتر دارد ، تا زمانی که به شی جدیدی که در حال رشد است عادت کند. در این زمان جفت شکل می گیرد و بدن خون بیشتری تولید می کند و قلب با سرعت بیشتری عمل پمپ را انجام می دهد. اما در ماه های بعدی خوابیدن و فرم خواب دچار ایراد می شود و خانم باردار نمی تواند خواب کافی و بدون وقفه ای در شب داشته باشد.

مهم ترین دلیل نداشتن خواب کافی در این دوران افزایش اندازه جنین می باشد که وضعیت و فرم مادر را برای خوابیدن دچار مشکل می کند. برای مثال اگر فرد عادت به خوابیدن به پشت یا شکم داشته ، مدتها زمان لازم دارد تا به وضعیت جدید و خوابیدن به پهلو عادت کند. بعلاوه جابه جا شدن و تغییر وضعیت در بستر نیز سخت تر می شود.

بسیاری از زنان باردار مدعی هستند که خواب آنها واضح تر و پویاتر از قبل می شود و حتی دچار کابوس نیز می شوند.شاید استرس های این دوران کیفیت خواب را اینگونه تحت تاثیر قرار می دهد. نگرانی بابت سلامت جنین، کیفیت زایمان و توانایی مادر شدن و .. ذهن را به گونه ای درگیر می کند که خواب را از مادر ساقط خواهد کرد.

●  بهترین وضعیت خواب در حاملگی

از همان ابتدای بارداری به خود عادت دهید که به پهلو دراز بکشید. خوابیدن به پهلو  با زانوان خمیده ، بهترین و راحت ترین وضعیت خواب در این دوران می باشد. این وضعیت حتی کار قلب را نیز آسان تر می کند زیرا فشار جنین را از روی بزرگ سیاهرگ برداشته و خون اندام ها راحت تر به قلب بر می گردد.

بعضی از پزشکان معتقدند که زنان باردار باید به پهلوی چپ بخوابند. زیرا کبد در طرف راست بدن قرار دارد و خوابیدن به پهلوی چپ ، فشار ناشی از رحم را از روی این ارگان بزرگ برمی دارد. خوابیدن به پهلوی چپ جریان خون را به قلب ارتقا می بخشد و خون بیشتری به جنین، رحم و کلیه ها راه می یابد و فشار از کمر برداشته می شود. اما راجع به چرخش خود در هنگام خواب نباید نگران بود.

تغییر وضعیت در شب امری اجتناب ناپذیر و کنترل نشده است. اغلب در سه ماهه سوم بارداری خوابیدن به پشت اصلا امکان پذیر نخواهد شد زیرا حالت راحتی نیست. اما اگر به پشت بخوابید فشار ناشی از جنین به بزرگ سیاهرگ اعمال شده و با ایجاد ناراحتی از خواب بیدار می شوید. اگر علی رغم این مسئله باز هم ممکن است به پشت دراز بکشید از پزشک خود راجع به تغییر دادن این وضعیت سوال کنید. شاید استفاده از بالش به شما کمک کند که وضعیت خواب را اصلاح نموده و خواب بهتری را تجربه کنید.

با توجه به تغییر کیفیت خواب در دوران بارداری  زن باردار مجاز به استفاده از داروهای غیر تجویزی و یا گیاهان دارویی برای بهبود کیفیت خواب در این دوران نیستید. ولی رعایت موارد زیر می تواند در کاهش بی خوابی کمک کند

۱- حذف نوشیدنی های کافئین دار نظیر قهوه و چای از رژیم غذایی و محدود کردن مصرف به ابتدای صبح و یا ابتدای بعد از ظهر
۲- اجتناب از نوشیدن مایعات فراوان و خوردن غذای سنگین قبل از رفتن به بستر
۳- رعایت برنامه زمانی منظم برای رفتن به بستر و بیدار شدن از خواب
۴- اجتناب از فعالیت بدنی سنگین قبل از رفتن به بستر، در عوض به مدت ۱۵ دقیقه دوش اب گرم  و یا نوشیدن شیر و عسل قبل از خواب .
۵- اگر دچار گرفتگی ساق پا میشوید ، پای خود را به دیوار فشار دهید .مصرف کلسیم کافی نیز میتواند به رفع گرفتگی کمک کند.

●  برای کاهش مشکلات خواب که به علل مختلف مثل سو هاضمه ,سوزش سر دل, فشار رحم و ..ایجاد می شود به نکات زیر توجه کنید:

یک دوش آب گرم قبل از خواب بگیرید
قبل از خواب شیر گرم و یامخلوط آب گرم با آب لیموی تازه بنوشید
نور و صدای اضافی را حذف کنید
طی ۲ ساعت قبل از خواب غذای سنگین نخورید
ورزشهایی مثل نفس کشیدن عمیق را تجربه کنید
به پهلوی چپ خوابیده و از بالشهای متعدد در قسمتهای حساس بدن استفاده کنید
از ماساژ قسمتهای مختلف بدن بهره ببرید
از خوردن محصولات کافئین دار خوداری کنید
کتابهای دوست داشتنی خود را بخوانید
اصلا از داروی خواب استفاده نکنید.

●  عواملی که باعث کم خوابی می شوند

- گرفتگی و درد عضلات در خواب شب
-
افزایش ضربان قلب و تنفس کوتاه و سریع
-
افزایش دفع ادرار
-
جنین بسیار فعال در رحم که به مثانه و سایر نقاط حساس مادر محکم لگد می زند
-
سختی تکان خوردن و جابجا شدن در رختخواب به دلیل بزرگی شکم مادر
-
احساس درد در قسمت پشت بدن بخصوص کمر
-
دیدن خواب بیشتر از حد معمول
-
دیدن خواب های آشفته
-
عصبی و نگران بودن مادر در مورد نحوه زایمان
-
نگرانی مادر در مورد سلامتی نوزاد خود

●  مشکل ‌های جسمی که در دوران بارداری، خواب را مختل می ‌کنند نیز عبارت هستند از:

۱- نیاز مکرر به ادرار کردن:

کلیه ‌ها در دوران بارداری برای تصفیه حجم خون اضافی(۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش نسبت به پیش از بارداری) شدیدتر کار می ‌کنند و این فرآیند، تصفیه ادرار بیشتری ایجاد می‌ کند. همچنین جنین در حال رشد است و رحم بزرگ ‌تر می ‌‌شود و در نتیجه فشار بیشتری از بیرون روی مثانه وارد می ‌شود. این تغییرها باعث می ‌شود که مجبور شوید در روز و شب بیشتر به توالت بروید.

۲- افزایش سرعت ضربان قلب:

ضربان قلب شما حین بارداری افزایش می ‌یابد و از آن جایی که بیشتر خون شما به سمت رحم می ‌رود، قلب شما باید سخت ‌تر کار کند تا خون را به بقیه بدن برساند.

۳- تنگی نفس:

در ابتدا، تنفس شما ممکن است تحت تاثیر افزایش هورمون‌‌ های بارداری قرار گیرد، که باعث می ‌شوند تنفس‌ عمیق ‌تر شود. این وضعیت ممکن است این احساس را در شما ایجاد کند که برای تنفس هوا دارید تلاش بیشتری می ‌کنید. در ادامه بارداری با بزرگ شدن رحم که فضای بیشتری در لگن و شکم را به خود اختصاص می‌ دهد و بر دیافراگم (پرده ‌ای عضلانی میان ریه‌ ها و اندام‌ های شکم) فشار می ‌‌آورد، ممکن است احساس کنید تنفس برای تان مشکل ‌تر شده است.

۴- گرفتگی عضله‌ های ساق پا و کمردرد:

درد در ساق پا و کمر تا حدی ناشی از وزن اضافی جنین و رحم است. بدن شما در طول بارداری، هورمونی به نام ریلکسین تولید می ‌کند که شما را آماده زایمان می‌ کند. یکی از آثار این هورمون آن است که رباط‌ ها را در سراسر بدن شل‌ تر می‌ کند و به این ترتیب، پایداری بدن شما کاهش می ‌یابد و آسیب ‌پذیری بیشتری نسبت به صدمه‌ ها، مخصوصا در کمرتان پیدا می ‌کنید.

۵- سوزش سردل و یبوست:

بسیاری از زنان باردار دچار سوزش سر دل می‌ شوند که ناشی از بازگشت محتویات معده به درون مری است. فعالیت همه دستگاه گوارش در طول بارداری کند می ‌شود، غذا مدت بیشتری در معده و روده باقی می‌ ماند. هم سوزش سردل و هم یبوست ممکن است در ادامه بارداری بدتر شود، زیرا بزرگ ‌تر شدن رحم بر معده و روده بزرگ فشار می‌ آورد.

استرس هم ممکن است خواب را مختل کند. ممکن است در مورد سلامت جنین‌ تان هم نگران باشید و در مورد توانایی ‌تان به عنوان والد اضطراب داشته باشید و این شما را در طول یک شب بیدار نگه دارد.

عوامل بسیاری چه جسمی و چه عاطفی ممکن است در دوران بارداری خواب شما را به هم بزند.

اما داشتن خواب کافی در این دوران اهمیت دارد.

●  عمل به این توصیه‌ها به برطرف کردن بیخوابی‌ شما در دوران بارداری کمک می‌کند:

یک وضعیت راحت و – شاید جدید- برای خوابیدن بیابید.
پیش از رفتن به بستر با ماساژ یا حمام گرم به خود آرامش بدهید.
هوای اتاق خود را خنک و مطبوع نگهدارید، و برای آرامش موسیقی یا صداهای طبیعی پخش کنید.
قبل از خواب از تکنیک‌های آرامش‌بخشی عضلانی (relaxation) استفاده کنید.
هر روز مقداری ورزش کنید. در مورد مقدار ورزشی که برای شما مجاز است، با دکترتان مشورت کنید.
اگر در به خواب رفتن دچار اشکال هستید، از تختخواب بیرون بیایید و غذای مختصری بخورید یا کتاب بخوانید، سپس هنگامی که خواب‌آلود شدید، دوباره به بستر برگردید.

●  چگونه می توانم خواب راحتی داشته باشم؟

سعی می کنم به ترتیب راههای مقابله با هر یک از مشکلات بالا را برایتان بازگو کنم.

* اگر در خواب، دچار گرفتگی عضلات شدید، پاهای خود را محکم به دیوار فشار دهید یا اینکه روی آن پای خود که دچار گرفتگی عضلات شده، بایستید. انجام این کارها باعث کاهش درد عضلات پا می شود. کمبود کلسیم، گرفتگی عضلات را بدتر می کند. بنابراین بایستی با مصرف منابع غنی از
کلسیم  ، از کمبود آن در بدن جلوگیری کنید.

* نبض تند و تنفس کوتاه و سریع به دلیل افزایش حجم خون مادر است. اگر دچار
کم خونی  باشید، قلب برای رساندن اکسیژن کافی به خون بیشتر کار می کند، بنابراین وضعیت بدتر می شود. با پزشک خود در مورد مصرف مکمل آهن مشورت کنید، زیرا مصرف مکمل آهن ممکن است تا حدودی این مشکل را بهبود بخشد.

* بهترین حالت خوابیدن در موقع بارداری این است که به پهلو دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید. در این وضعیت، قلب راحت تر کار می کند، زیرا سنگینی بچه به سیاهرگ هایی که خون را به قلب برمی گردانند، فشاری وارد نمی کند. همچنین دراز کشیدن به پهلو باعث کاهش درد پشت و کمر می شود.

اگر خوابتان نمی برد خود را به انجام کاری مشغول کنید.کتاب بخوانید، موسیقی گوش دهید، بافتنی ببافید، خیاطی کنید، با اینترنت خود را مشغول کنید، نامه بنویسید، تلویزیون مشاهده کنید، دوش بگیرید، بعضی کارهای سبک خانه را انجام دهید یا آرایش کنید.

* اگر هنگام استراحت کردن دچار
درد کمر  می شوید، از بالش های بزرگ استفاده کنید تا احساس راحتی بیشتری کنید. مثلاً یک بالش را زیر شکم، یکی را بین پاهایتان، یک بالش سفت را در پشت بدن و بالشی بزرگ را زیر سرتان قرار دهید.

* با بزرگ شدن تدریجی جنین، به مثانه مادر فشار بیشتری وارد می شود. بنابراین دفع ادرار حتی هنگام خواب شبانه نیز افزایش می یابد. برای کاهش دفع ادرار به شما مادر گرامی توصیه می کنیم:

- هنگام عصر و شب، آب و مایعات زیادی ننوشید .
-
موقع خواب نوشیدنی های حاوی کافئین مثل
چای  ، قهوه  ، نوشابه های سیاه  را مصرف نکنید، زیرا کافئین با تاثیر بر کلیه ها  دفع ادرار را افزایش می دهد و نیز اعصاب را تحریک می کنند.
-
به جای خوابیدن به پشت، به پهلو بخوابید.
-
اگر موقع دفع ادرار، احساس سوزش و درد کردید، ممکن است به
عفونت مثانه  مبتلا باشید، بنابراین با مراجعه به پزشک یک آزمایش ادرار بدهید.

* با بزرگ شدن شکم، چرخیدن و جابجا شدن در رختخواب بسیار مشکل می شود. اگر این موضوع واقعاً شما را اذیت می کند، می توانید از صفحه گردان استفاده کنید. این صفحه دو لایه است و دو کناره کاملاً صاف و صیقلی دارد که به دلیل کاهش اصطکاک جابجایی شما آنان می سازد ( البته ممکن است چنین وسیله ای در ایران وجد نداشته شد).

* دیدن خواب های آشفته به وضعیت روحی مادر آسیب می رساند. بسیاری از زنان در هنگام بارداری، بیشتر از سایر مواقع کابوس می بینند.

بارداری موقعیتی متفاوت با سایر مواقع است و باعث ایجاد موضوعات بیشتری برای ضمیر ناخود آگاه فرد می شود. اگر خانم باردار در چنین حالتی، خواب های خود را برای کسی تعریف کند، کمتر تحت تاثیر آن قرار می گیرد و کمتر خواهد ترسید.

* اگر از درد زایمان می ترسید، بهتر است با پزشک خود یا یک ماما در مورد نحوه زایمان مشورت کنید تا آنها با تشریح مراحل آن و ارائه ورزشی  مناسب برای زایمان راحت تر، از نگرانی شما بکاهند.

بیشتر خانم ها قبل از زایمان، خیلی نگران سلامتی خود و فرزندشان هستند، ولی بعد فارغ شدن متوجه خواهند شد که این نگرانی بی مورد بوده و نوزادشان کاملاً سالم و طبیعی است.

چهارشنبه 8/11/1393 - 14:41