دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران:
نیروهای تازه نفس باید به کادر درمان اضافه شوند
زالی گفت: باید در رابطه با تأمین مجوزهای استخدامی اقدام شود تا نیروهای تازه نفس به جمع بیمارستان‌ها اضافه شوند.
به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران درباره اعمال مدیریت و مناسب در مقابله با کرونا اظهار کرد:  همان طور که می‌دانید حدود ۹ ماه است که از تشکیل ستاد مقابله با کرونا می گذرد. تشکیل  این ستاد ملی با تدبیر هوشمندانه مقام معظم رهبری صورت گرفته است که شاید در سال‌های اخیر با چنین ظرفیت اجرایی و حقوقی مشاهده نکرده باشید. یک ظرفیت فرابخشی، بین نهادی که توانسته  جایگاه ممتاز و نهادینه ای به وجود بیاورد.  طبیعتا بخش زیادی از  این کار نوین از اختیارات شورای امنیت کشور مقام معظم رهبری بوده است که در این مسیر ما را همراهی کرده اند.

او گفت: ضمن گفته‌های مقام معظم رهبری ما در حال حاضر توانسته ایم تا حدودی در مقابله با بیماری کرونا با وجود  چالش‌های مختلف، به خصوص با فرا رسیدن  فصل سرما که طبیعتا در ابعاد و دامنه بیماری تاثیر خواهد داشت، خوب پیش رفته ایم. باید تمام بخش ها و دستگاه ها در راستای مقابله با کرونا عمل کنند و ترجیح آن ها امور  سلامت افراد باشد. طبیعتا باید در مرحله اجرایی و نهادی تصمیماتی صورت بگیرد یعنی یک  عقبه قرارگاهی عملیاتی و میدانی اتفاق بیفتد و همچنین مصوبات به طور دقیق اعمال شود.  باید به صورت بازخورد دائمی و پویا مشکلاتی که پیش رو است، رفع شود.

کرونا  چهره فرسایشی  ایجاد کرده است

زالی بیان کرد: کرونا  چهره بسیار فراگیر و فرسایشی  ایجاد کرده، به گونه‌ای است که توان اجرایی کم شده است. در این بین باید با یک طراوت جدید تمام نیرو‌های ذی ربط وارد کار شوند. با وجود شرایط فعلی و چالش‌هایی که وجود دارد یک آرایش شبه جنگی ظاهر شده که باید تمام دستگاه ها  مشارکت داشته باشند.

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران تاکید کرد: باید هرچه سریع‌تر در رابطه با تأمین مجوزهای استخدامی اقدام شود تا نیروهای تازه نفس به جمع بیمارستان‌ها اضافه شوند.

او گفت: در حال حاضر موضوع و مسئله اصلی کشور مقابله با کروناست. سر منشا بیشتر موضوعات این ویروس منحوس بوده که باید برای رفع آن تلاش کنیم، زیرا مشکلات زیادی را در پی داشته و رفع نشده  است. تقریبا تمام نهاد‌ها و دستگاه‌های ذی ربط باید در این مسئله مشارکت داشته باشند. حضور حداکثری دستگاه‌ها نیاز است، زیرا مشکلاتی که این ویروس ایجاد کرده می‌طلبد که همه در راس کار باشند و همکاری کنند.

ابتلای ۳۰ هزار نفر از کادر درمان به کرونا
زالی بیان کرد: در حال حاضر تقریبا ۳۰ هزار نفر از کادر بیمارستانی ما اعم از پرستاران  به بیماری کرونا مبتلا شده اند که دیگر توان ادامه راه را ندارند. حتی حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد افراد هم خواستار مرخصی استعلاجی هستند، زیرا به این ویروس منحوس مبتلا شده اند. ما باید ظرفیت های ردیابی بیماری و همچنین مردم نهاد را فعال سازی کنیم که بتوانیم در شناسایی بیماران با سرعت قابل توجه ای حرکت کنیم.فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران تصریح کرد: مسیر سختی پیش رو است که باید با تدابیر مناسب به خوبی با آنها مقابله کنیم. نظرات فنی خوبی برای عملیاتی شدن بسیاری از کارها داده شده و در حال انجام است. مردم باید  بیش از پیش به کادر درمان اعتماد کرده و  به افراد در این  عرصه کمک کنند  تا بتوانیم به طور منسجم موجب از بین رفتن این ویروس منحوس باشیم. باید به زیرساخت‌ها و نیرو‌ها اعتماد کرد تا یک همبستگی ایجاد شود. افراد در هر خانواده باید اطلاعات بالایی داشته باشندتا بتوانند مراحل را به خوبی برای شناسایی بیمار طی کنند.

او بیان کرد: همان طور که می‌دانید ویروس بسیار ناپایدار است و موجب یک دل مشغولی جهانی شده است ، زیرا  مدام چهره‌های متفاوتی از خود در کشورهای مختلفی نشان می‌دهد. بنابراین باید جلوی ترددهای بی مورد گرفته شود زیرا به دلیل شکل‌ها و رفتارهای مختلف ویروس ممکن است با سفر کردن به کشورهای دیگر آن را به دیگران منتقل کنیم. 

زالی تصریح کرد: امروز با نیروی انتظامی تصمیمی گرفته شد که  محدودیت‌هایی در ورودی‌ها و خروجی‌های کشور هم صورت بگیرد  یا در کشور های مبدا تست پی سی آر حتما انجام شود. افراد به خوبی رصد خواهند شد تا در صورت شک داشتن قرنطینه اتفاق بیفتد.  در حال حاضر فردی که بخواهد وارد کشور شود باید به مدت ۲ هفته قرنطینه برای او اعمال شود.

انتهای پیام/

زمان آخرین مطلب این کاربر: 50دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:59
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )

مردانی گفت: ایران در آزمایش دارو‌های کرونا موش آزمایشگاهی نیست. واکسنی وارد ایران می‌شود که تأییدیه سازمان جهانی بهداشت داشته باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود مردانی عضو کمیته ملی مقابله با کرونا در برنامه «طبیب» در خصوص تزریق واکسن کرونا به پرسنل بیمارستانی در امارات متحده عربی اظهار کرد: در امارات متحده عربی تمام پرسنل بیمارستانی واکسن کرونا را تزریق کردند که هم از واکسن چینی استفاده کردند و هم واکسن روسی، ظاهرا این واکسن براساس توافق با کشور‌های سازنده در اختیارشان قرار گرفته چرا که هنوز سازمان بهداشت جهانی واکسنی را تأیید نکرده است، اما ما عاقلانه‌تر رفتار می‌کنیم، چون تا وقتی سازمان جهانی بهداشت واکسنی را تأیید نکند، نباید مبلَغ استفاده از آن باشیم.

عضو کمیته ملی مقابله با کرونا ادامه داد: در واقع این‌ها یک سری واکسنی است که طی مطالعات تحقیقی به صورت تجربی استفاده می‌کنند و در قالب طرح تحقیقاتی و تجربی ارائه شده که احتمالا مقالات آن بعدا چاپ می‌شود، ولی ما باید بگذاریم واکسنی وارد ایران شود که تأییدیه سازمان جهانی بهداشت را داشته باشد، چراکه ما سرنوشت مردم را به دست تجربه نمی‌دهیم.

مردانی در پاسخ به این سؤال که «برخی می‌گویند ایران در آزمایش دارو‌های کرونا موش آزمایشگاهی شده» اظهار کرد: اصلا چنین چیزی نیست، یک عده‌ای خودشان را متخصص جا می‌زنند و اطلاعات و مطالبی را در فضای مجازی منتشر می‌کنند که اشتباه است، ما باید اطلاعات‌مان را از منابع معتبر بگیریم.

او ادامه داد: در ایران وزارت بهداشت سایتی دارد که آخرین دستورالعمل را آنجا می‌گذاریم. همچنین انجمن متخصصان بیماری‌های عفونی آمریکا و اروپا و سازمان جهانی بهداشت منابع معتبر بین‌المللی هستند، اگر شما از این منابع معتبر مطلبی دریافت کردید درست است. اولین پارت رمدسیویر را چین به صورت اهدایی به ما داد و بعد هم ما یک مقدار واردات داشتیم که همه دنیا هم از آن استفاده کردند، آزمایشی نبوده و این صحبت‌ها نابخردانه است.

ظرفیت‌های بهداشتی و درمانی کشور شدیدا تحت فشار است

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی در خصوص حضور افراد برای درمان کرونا در منزل گفت: در حال حاضر ظرفیت‌های بهداشتی و درمانی کشور شدیدا تحت فشار است. پرسنل پزشکی علاوه بر اینکه عده‌ای استعلاجی گرفتند برخی هم مشکلات روحی و روانی پیدا کردند و برخی هم همسران‌شان از فعالیت‌شان ممانعت می‌کنند، لذا ما حتی در بخش خصوصی هم با کمبود پرستار روبرو هستیم.

او ادامه داد: در همه دنیا یک سری خدمات پزشکی در منزل ارائه می‌شود، اما در ایران متأسفانه این اقدام از یک انسجام سیستمیک برخوردار نیست. یک عده‌ای که ممکن است طبیب هم نبوده و مثلا بهداشت‌یار هستند برای درمان کرونا به منزل افراد بروند، این‌ها ممکن است با دارو‌ها آشنایی داشته باشند، اما عموما اینکه چه مقدار و چه زمان استفاده شود را آگاهی ندارند و حتی اغلب با طبیب هم مشورت نمی‌کنند، بنابراین خواهش می‌کنم مردم قبل از انجام دستورات این افراد حتما با طبیب خودشان مشورت کنند. در تمام دنیا مجموعه خدمات در منزل دارند، اما آنجا طبیب بیمار را می‌بیند و شرایط را بررسی می‌کند.


مردانی با اشاره به اینکه توزیع واکسن کرونا از دیروز آغاز شده و افراد با کد ملی می‌توانند آن را دریافت کنند، گفت: توصیه می‌کنیم تنها گروه‌های در معرض خطر این واکسن را تزریق کنند. متأسفانه به دلیل بدقولی شرکت‌ها واکسن آنفلوانزای داخلی هم تا به حال عرضه نشده و به همین دلیل هنوز با کمبود مواجه هستیم. 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 50دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:58
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )

برخی رفتار‌ها یا عادت‌های عجیب در انسان وجود دارد که در حقیقت نشان دهنده یک بیماری پنهان است.
به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه «Brightside»، گاهی اوقات برخی عادات و رفتار‌های ما از وجود نوعی بیماری و یا اختلالی عمیق در بدن حکایت می‌کند.

برای مثال متخصصان می‌گویند تمایل به جویدن یخ و یا خوردن چیزی نمکی به طور مداوم، می‌تواند نشانه‌ای از مشکلی عمیق‌تر و یا کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد. به همین خاطر خوب است که به هر عادت جدید خود توجه کنید به خصوص اگر ناگهانی پدیدار شده باشند.

در اینجا ما لیستی از مواردی را که بدن شما تلاش دارد تا به شما کمک کند یک زندگی شاد و طولانی را داشته باشید، می‌آوریم:

۱- حس چیزی خزنده در پا‌ها

اگر احساسات عجیب و غریبی را در پا‌های خود حس می‌کنید؛ به مانند احساس چیزی خزنده در کف پا و یا احساس حرکت حشرات روی پوست را دارید، ممکن است این نشانه «سندرم پای بی قرار» (restless leg syndrome) باشد. این اختلال طولانی مدت است و شما غالبا این حس ناخوشایند را شب هنگام و زمانی که می‌خواهید استراحت کنید، حس می‌کنید.

۲- ضخیم شدن پوست

مشکلات پوستی را نادیده نگرفته و آن‌ها را دست کم نگیرید. زمانی که پوست شما ضخیم شده و احساس خارش می‌کنید، ممکن است نشانه‌ای از مشکلات داخلی مانند اختلال هورمونی، اگزما و یا آلرژی باشد. شما می‌توانید در صورت ادامه این مشکل و با در صورتی که این حالت رو به وخامت رفت، چندین آزمایش خون را انجام دهید.

۳- تغییر دستخط و خواب‌های پریشان

هرکسی احتمالا در خصوص بیماری پارکینسون شنیده است اما بسیاری از ما نشانه‌های آن را نمی‌دانیم. پزشکان هشدار می‌دهند لرزش، کندی حرکت، خواب‌های کوتاه همراه با کابوس و تغییرات گفتاری و نوشتاری می‌تواند نشانه‌هایی از این بیماری باشد.

۴- عصبانیت و رفتار‌های پرخاشگرانه

به گفته برخی پژوهشگران انفجار‌های عصبی همیشه نشانه شخصیت شما نیست بلکه ممکن است با افسردگی در ارتباط باشد. طبق اعلام این محققان، افسردگی همیشه داشتن کمبود انرژی و یا احساس غم نیست؛ بلکه ممکن است شما (در صورت افسردگی) رفتار پرخاشگرانه داشته باشید.

۵- خواب زیاد

پزشکان می‌گویند این اختلال که «هایپرسومنیا» (یا پرخوابی) نامیده می‌شود، ممکن است از چیز‌هایی ناشی شود که ثابت می‌کند علت آن تنها خستگی نیست. «بیماری‌های خود ایمنی» ممکن است سبب احساس تمایل به خوابیدن در هر جایی باشد. 

۶- تغییر رنگ چشم

پزشکان می‌گویند اگر حلقه‌ای سفید و یا خاکستری در اطراف قرنیه چشم وجود داشته باشد، ممکن است این نشانه‌ای از کلسترول بالا برای افراد زیر ۴۵ سال باشد. البته این حلقه به خودی خود (برای چشم) بی ضرر است و تنها جلوه بصری دارد.

حالت طبیعی (سبز رنگ) و مشکل دار (قرمز رنگ) اطراف قرنیه چشم

۷- ویار نمک

دوست داشتن غذا‌های نمکی امری طبیعی است؛ اما زمانی که شما دیگر نمی‌توانید آن را کنترل کنید و غذا‌های نمکی تنها چیزی می‌شود که شما آن را می‌خواهید، زمان آن رسیده که از خود علت آن را بپرسید. این مسأله ممکن است نشانه کمبود آهن، کم خونی، کم شدن آب بدن و یا «سندرم پیش قاعدگی» باشد.

۸- فراموشی و کوفتگی

گاهی اوقات مردم این نشانه‌ها را با افسردگی به اشتباه می‌گیرند. در این موارد به نظر می‌رسد شما بسیار خسته اید و از هر چیزی که انرژی یادآوری آن را ندارید، کلافه هستید. پزشکان می‌گویند بهتر است چنین حالتی را نادیده نگیریم؛ چرا که این مسئله ممکن است بر یک وجود «مشکلی در تیروئید» دلالت کند. شما همچنین ممکن اسد (در این موارد) اضافه وزن پیدا کرده و یا احساس سرما داشته باشید.

۹- احساس تشنگی مداوم

متخصصان می‌گویند این که شما مدام احساس تشنگی کنید، طبیعی نیست. مواردی وجود دارد که مرتبط با زمان‌هایی است که شما غذای خاصی خورده اید. بنابر این بررسی کنید و ببینید آیا غذا‌های شور و یا ادویه دار خورده اید یا خیر. تشنگی مداوم می‌تواند نشانه دیابت یا بارداری باشد.

۱۰- تمایل به جویدن یخ

تمایل به جویدن یخ را به راحتی می‌توان توضیح داد و ممکن است این مورد، بیش از صرف یک عادت باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد کمبود آهن و یا کم خونی می‌تواند دلیلی برای این تمایل غیر معمول باشد. شما ممکن است لازم باشد برخی آزمایش‌های خون را بررسی کنید تا متوجه شوید آیا نیاز است تا به مصرف مکمل‌های غذایی یا دارویی بپردازید یا خیر.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 50دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:56
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )

بسیاری از افراد هنگام خواب از مشکل خروپف رنج می‌بردند که نه فقط باعث ناراحتی خودشان بلکه موجب ناراحتی اطرافیان نیز می‌شوند.
به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بسیاری از افراد از مشکل خروپف رنج می‌برند که این مشکل می‌تواند باعث ناراحتی افرادی شود که که همراه آن‌ها در اتاق می‌خوابند. اگر همه راه‌ها و درمان‌های توصیه شده برای رهایی از خروپف را امتحان کرده اید و هیچ فایده‌ای نداشته است، در این گزارش یک راه حل ساده خانگی را پیشنهاد می‌کنیم که ممکن است به مشکل شما پایان دهد.

چگونه دوای کاهش خروپف را در خانه درست کنیم؟

برای ساخت داروی نیازمند این مواد هستید: یک قاشق غذاخوری ژلاتین بدون طعم، یک قاشق بزرگ نمک، یک لیوان آب، چهل قطره از مخلوط انواع روغن‌های عطری شامل روغن مرزنجوش، سرو، وتیور و اسطوخودوس، یک شیشه کوچک و رنگ‌های خوراکی.

نحوه آماده سازی

سه چهارم لیوان آب را در یک ظرف کوچک بریزید و بر روی درجه حرارت متوسط بگذارید تا گرم شود؛ سپس نمک را به آن اضافه کرده و صبر کنید تا نمک خوب در آن حل شود.

پس از این به آرامی ژلاتین را به آب اضافه کرده و آن را هم زده تا خوب حل شود. سپس ظرف را از روی اجاق برداشته و آن یک چهارم آب باقی مانده را اضافه کنید.

حدود ۲۰ قطره مخلوط روغن عطری داخل ظرف شیشه‌ای کوچک بریزید و با یک تکه چوب آن را هم بزنید. اگر دوست داشتید یک یا دو قطره رنگ خوراکی نیز اضافه کنید. درب ظرف کوچک را محکم ببندید و در یخچال بگذارید تا خوب یخ بزند.

پیش از رفتن به رختخواب درب ظرف کوچک را باز کنید و نزدیک بینی خود قرار دهید. چند نفس عمیق بکشید و از دهان خود آن را رها کنید، سپس آن ظرف را روی میز بگذارید و تمام شب همانجا بماند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 50دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:55
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )

جهانپور گفت: ایران در پی یافتن درمانی موثر برای کرونا در سطح جهان، حضور چشمگیری داشته است.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در صفحه شخصی خود نوشت: کارآزمایی بالینی Solidatory درپی یافتن درمانی موثر برای کووید ۱۹ توسط ‎سازمان جهانی بهداشت راه اندازی شده و یکی از بزرگترین مطالعات درمان ‎کروناست که تقریباً ۱۲۰۰۰ بیمار را در ۵۰۰ بیمارستان در بیش از ۳۰ کشور جهان ثبت نام کرده است و ایران در آن حضور چشمگیر و موثری دارد.

در پیش نویس ارزیابی ۶ ماهه اول بر خلاف برخی مطالعات دیگر در اروپا و آمریکا به نظر می‌رسد ‏داروی رمدسیویر، لوپیناویر، هیدروکسی کلروکین و اینترفرون تاثیری اندک روی مبتلایان به کووید ۱۹ و کاهش میزان مرگ و میر آنها داشته اند .

انتشار این پیش نویس در ۲۴ مهر، واکنش شرکت آمریکایی گیلئاد سازنده رمدسیویر را درپی داشت. اما سازمان غذا و داروی آمریکا این دارو را بر اساس مطالعات شرکت سازنده، برای درمان ‎کرونا تایید کرد. این تایید زودهنگام از سوی کارشناسان WHO مورد انتقاد واقع شده است.

شرکت گیلئاد بیانیه داده که این دارو تایید شده و برای استفاده موقت در درمان کووید ۱۹ در بیش از ۵۰ کشور تأیید یا مجاز شده است. عده‌ای در ایران هم خیلی اتفاقی!.  مطالعه‌ای که با مشارکت ایران تا این لحظه اثر بخشی این دارو را مشکوک کرده  و زیر سوال می‌برند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 50دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:52
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )


دانشمندان آمریکایی اعلام کردند سطح کووید ۱۹ در بدن کودکان آلوده به این ویروس بطور معناداری با یکدیگر متفاوت است.
به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ویروس کرونا همچنان در حال گرفتن قربانی در سطح جهان است. تاکنون بیش از ۴۲ میلیون نفر به این ویروس مبتلا و از این میان، یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن جان خود را از دست داده اند. با این حال، کووید ۱۹ برای تمامی مردم به یک اندازه مرگبار نیست. یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد مردان بیشتر از زنان، سالمندان بیشتر از جوانان و کودکان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر از افراد سالم در مقابل این ویروس آسیب پذیر هستند. در این میان، کودکان یکی از گروه‌های سنی هستند که تحقیقات نشان داده است کمترین آسیب پذیری را نسبت به کرونا دارند. تحقیقات جدید دانشمندان در آمریکای شمالی ابعاد جدیدی از این موضوع را آشکار کرده است.

بر این اساس، تحقیقات بر روی بیش از ۸۰۰ بیمار مبتلا به کرونا که سن زیر ۱۷ سال داشته اند نشان داد کودکانی که هیچ علائمی از بیماری را نداشته اند به سطوح پایینی از ویروس مبتلا شده اند. در مقابل کودکانی که علائم بیماری را از خود نشان دادند، دارای سطح بالای عفونت ویروسی بودند.

دانشمندان در این تحقیقات ۳۳۹ کودک بدون علائم بیماری کرونا را با ۴۷۸ بیمار که علائم بیماری را بروز داده بودند در آمریکا و کانادا مورد مطالعه قرار دادند. با این حال، این تحقیقات نتوانست نشان دهد که سطح پایین ویروس در بدن کودکان بدون علائم چه تاثیری می‌تواند در توانایی انتقال کووید ۱۹ به دیگران داشته باشد.

با این وجود، دانشمندان بار دیگر تاکید کردند کودکان نیز باید مانند سایر اقشار جامعه نسبت به پوشیدن ماسک، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون توجه لازم را داشته باشند. هنوز بسیار دشوار است که بتوانیم تشخیص دهیم کدام کودکان سطح کمتری از ویروس را در بدن نسبت به کودکان دیگر دارند.

شناخت علائم ابتلا به کرونا در کودکان بسیار مهم است
یکی از محققان در این رابطه گفت: با بررسی گروه‌های سنی مختلف شاهد آن بودیم که برخی کودکان بدون علائم سطح بالاتری از ویروس کرونا را دارا بودند. با این حال، حتی کودکان بدون علائم کرونایی که دارای سطح بالای کرونا بودند، نسبت به کودکان دارای علائم بیماری، سطح ویروس پایین تری داشتند.

همچنین تحلیل‌ها نشان داد کودکانی که به دیابت مبتلا بودند به طور قابل توجهی خطر وجود سطح بالای ویروس کرونا در بدنشان زیاد بود. دانشمندان تاکید دارند یافته‌ها نشان می‌دهد کودکان ناقلان خاموش کووید ۱۹ هستند و از این رو اهمیت دارد بزرگسالان نسبت به این موضوع هوشیاری لازم را داشته باشند. شناخت علائم ابتلا به کرونا در کودکان در این زمینه بسیار مهم است.

شایع‌ترین علائم کرونا در کودکان
به گفته دانشمندان بسیاری از کودکان مبتلا به کرونا هیچ علائمی ندارند. با این حال، تحقیقات دانشمندان انگلیسی نشان داده است از میان کودکان مبتلا به کرونا که علائم بیماری را از خود نشان می‌دهند، ۵۵ درصد از بی حالی و ضعف رنج می‌برند. همچنین ۵۳ درصد این کودکان از سردرد شکایت داشته اند و بیش از ۵۰ درصد آن‌ها نیز علائم تب را نشان می‌دهند. گلو درد با ۳۸ درصد، بی اشتهایی (که منجر به بی میلی از خوردن وعده‌های غذایی می‌شود) ۳۵ درصد، مشکلات مختلف پوستی شامل خارش، التهاب، جوش و ... با ۱۵ درصد، و اسهال با ۱۳ درصد از جمله شایع‌ترین علائم کرونا در کودکان مبتلا بوده است.

تیم اسپکتر، یکی از دانشمندان دانشگاه سلطنتی لندن در این باره می‌گوید: ما باید شروع به اطلاع رسانی به مردم درباره تفاوت‌های علائم کرونا در سنین مختلف کنیم. آموزگاران و والدین باید بدانند که علائم ابتلا به کرونا در کودکان بسیار متفاوت‌تر از بزرگسالان است. نباید در انجام تست کووید ۱۹ از کودکان عجله کنیم بلکه باید با شناسایی کودکان دارای علائم، اقدام به جداسازی آن‌ها از سایر کودکان و قرنطینه خانگی آن‌ها کنیم. در بسیاری از موارد کودکان تنها یکی از علائم را از خود بروز می‌دهند و باید نسبت به شناسایی صحیح آن، خانواده‌ها اهتمام لازم را داشته باشند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 50دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:50
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )

خواص فلفل دلمه؛ از درمان سرماخوردگی و سرطان تا مقابله با پرخوری و سکته
فلفل دلمه‌ای جزو سبزیجاتی است که مصرف آن فواید و خواص بی نظیری برای اعضای بدن به همراه دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، فلفل دلمه‌ای دارای یک گیاه یک ساله با شاخه‌های نسبتاً سفت و گل‌های منفرد سفید رنگ است و جزو سبزیجات به شمار می آید و دارای ویتامین A و C در رنگ‌های قرمز، سبز، نارنجی، زرد و ... موجود است.

بر اساس نظر طب سنتی فلفل دلمه طبع گرم و خشکی دارد. ‌به علت خواص فراوان این سبزی مورد توصیه پزشکان و متخصصان قرار گرفته است. ریز مغذی‌های فلاونوئید و بتاکاروتن موجود در فلفل دلمه‌ای سرشار از ویتامین C است.

خواص فلفل دلمه ای
کاهش پرخوری: به علت وجود آنتی اکسیدان لیکوپن در فلفل دلمه‌ای مصرف آن به کاهش پرخوری و در نتیجه کاهش وزن کمک می‌کند. فیبر‌ها موجب حجیم شدن معده و فراگیری سطح چشمگیری از آن می‌شوند. در نتیجه باعث خارج شدن آسان مدفوع و جلوگیری از یبوست می‌شود.

دشمن سرطان: وجود بتاکاروتن و ویتامین زیاد در این نوع سبزی موجب شده استفاده از آن به عنوان یک ضد سرطان مورد توصیه پزشکان قرار بگیرد.

داروی سرماخوردگی: ویتامین C به درمان و جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی کمک چشم‌گیری می‌کند. فلفل دلمه‌ای دارای ویتامین C فراوانی است که موجب شده در عموم مردم به عنوان یک داروی موثر در سرماخوردگی یاد شود.

مصرف فلفل دلمه ای در افراد سیگاری: توصیه می‌شود به دلیل وجود ویتامین A در فلفل دلمه‌ای افراد سیگاری از مصرف آن اجتناب نکنند، زیرا ویتامین A برای جلوگیری از ابتلا به سرطان ریه مفید است.

پیشگیری از سکته: توصیه می‌شود برای جلوگیری از گرفتگی رگ‌ها و سکته قلبی از فلفل دلمه‌ای استفاده کنید.

دوست چشم: بتاکاروتن ماده‌ای قرمز رنگ که به تقویت چشم ها، درمان آب مروارید و جلوگیری از شب کوری کمک می‌کند در فلفل دلمه‌ای نیز موجود است.

فلفل دلمه در بارداری: بر اساس گفته پزشکان عموم افراد در بارداری از فلفل دلمه‌ای استفاده می‌کنند. البته توصیه می‌شود برای مصرف این سبزی در دروان بارداری با پزشک معالج خود مشورت کنید.

فلفل دلمه نر و ماده: برای تشخیص نر و یا ماده بودن فلفل دلمه‌ای تعداد پایه‌های آن را بشمارید، فلفل دلمه دارای چهار پایه ماده و فلفل دلمه دارای سه پایه نر است.

بهبود عملکرد مغز: وجود مواد معدنی و مغزیِ مس و منگنز در فلفل دلمه ای، استفاده از آن موجب بهبود عملکرد مغز و حذف سم از بافت‌های مغز می‌شود. ورزشکاران مبتلا به بیماری‌های قارچی برای درمان قارچ بدن خود از فلفل دلمه‌ای استفاده کنند، زیرا فلفل دلمه‌ای خاصیت ضد قارچ پوستی و ضد باکتریایی دارد.

فلفل دلمه‌ای حاوی ۰.۸ گرم پروتئین، ۰.۳ گرم چربی، ۹.۳ گرم گلوسید، ۲.۱ گرم فیبر، ۲۵.۹۱ گرم آب، ۵.۴۶ میلی گرم ویتامین ویتامین ث، ۰۲۵.۰۱ میلی گرم ویتامین ب، ۷۹.۰ میلی گرم ویتامین ای، ۱۴۶ میلی گرم پتاسیم، ۲۰ میلی گرم فسفر، ۴۱ میلی گرم کلسیم، ۱۱ میلی گرم منیزیم، ۸.۰ میلی گرم آهن و ۱۶.۰ میلی گرم منیزیم است.

مصرف برخی از فلفل‌ها در بعضی از افراد موجب بروز آلرژی می‌شود؛ بنابراین افراد دارای پوست تحریک پذیر و حساس از مصرف این سبزی به طور جدی پرهیز کنند. همچنین توصیه می‌شود افراد دارای بیماری‌های گوارشی از فلفل دلمه‌ای به علت ایجاد نفخ استفاده نکنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 50دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:48
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )

یک متخصص طب سنتی درباره راهکار‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی با مصرف چند غذای ساده توضیحاتی ارائه کرد.

محمدرضا حاجی حیدری، متخصص طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  درباره راهکار‌هایی برای پیشگیری از سرماخوردگی پاییزی اظهار کرد: از دیدگاه طب سنتی ایران فصل پاییز دارای مزاج سرد و خشک است.

او افزود: برای پیش گیری از بیماری‌های پاییزی و حفظ سلامتی رعایت تدابیر این فصل خصوصا برای افراد دارای مزاج سرد و خشک یا به اصطلاح سوداوی اهمیت فراوانی دارد.

حاجی حیدری تصریح کرد: در فصل پاییز بیماری‌های سرد و خشک مانند افسردگی و بیماری‌های پوستی نظیر پسوریازیس خشکی پوست، اگزما‌ها و اختلالات خواب معمولا تشدید می‌شوند، در واقع فصل پاییز با توجه به سردی آن مناسب حال سالمندان نبوده و ممکن است باعث تشدید بیماری‌ها و درد‌های مفصلی شود.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: یکی از تدابیر مهم این فصل به علت تغییر دما در طول روز این است که باید از سردی صبحگاهی و گرمای نیمروز بدن، خود را محافظت کرد. خوابیدن در مکان سرد، خوابیدن با معده پر، خواب زیاد، بیداری زیاد، خوردن آب سرد یا یخ، استحمام با آب سرد و تعریق زیاد پرهیز کرده و برای پیشگیری از سرماخوردگی در طول شب سر را پوشاند و حتی المقدور از خواب روز و مسهل‌های قوی و فصد و حجامت پرهیز شود.

مواد غذایی که باید در فصل پاییز مصرف شوند
حاجی حیدری گفت: در فصل پاییز باید از غذا‌های سرد وخشک مانند ترشی جات، شوریجات، عدس، گوشت گاو، غذا‌هایی مانند ماکارانی، سرخ کردنی‌ها، میوه‌های سرد و‌تر تابستانی مانند هندوانه، خیار، ادویه جات تند و تیز و لبنیات سرد مانند ماست و دوغ ترش، کشک و چای پر رنگ باید کمتر استفاده شده و بیشتر از غذا‌ها و نوشیدنی‌های گرم وتر مانند شیره انگور، بادام، گوشت گوسفند، مویز، انجیر، خورشت قیمه، آبگوشت گوسفندی و آش‌های ساده بیشتر استفاده کنید.

او گفت: بهترین میوه‌های مناسب فصل پاییز انار، گلابی، انگور، سیب، و به است، همچنین استفاده از شربت گل محمدی، شربت عسل، شیر بادام، شربت شیره انگور و آب هویج در این فصل توصیه می‌شود.

این متخصص طب سنتی اضافه کرد: استفاده از دمنوش‌های گرم مانند چای کمرنگ و خوردن یک فنجان آب گرم همراه یک قاشق مربا خوری عسل و چند قطره لیموی ترش تازه صبح ناشتا علاوه بر پیشگیری از سرماخوردگی باعث تقویت سیستم ایمنی نیز می‌شود.

او در پایان یادآوری کرد: برای پاکسازی کبد، دستگاه گوارش و کمک به درمان کبد چرب خصوصا در افراد گرم مزاج خوردن یک استکان آب انار شیرین در صبح ناشتا توصیه می‌شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 50دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:45
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )

این روز‌ها استرس به یکی از بزرگ‌ترین معضلات افراد تبدیل شده که لازم است برای کنار گذاشتن آن چند راهکار را امتحان کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از عکس العمل‌های ذهنی و فیزیکی که امکان دارد افراد آن را در هر زمانی احساس کنند، استرس است. این بیماری  یکی از بزرگترین معضلات افراد شناخته شده است و احتمال دارد باعث بروز بیماری های گوناگون شود.

هورمون‌های استرس ممکن است موجب افزایش ضربان قلب، سرعت بخشیدن به تنفس و انقباض عضلات ‌شوند. از جمله عوامل استرس مزمن می‌توان به کلافگی، اضطراب، افسردگی، سردرد، بی خوابی و مشکل در سیستم ترشحی و عصب مرکزی اشاره کرد. همچنین استرس ممکن است تاثیر فراوانی بر عملکرد سیستم بدنی و فعالیت‌های آن داشته باشد.

عوارض استرس بر  سلامت قلب و عروق

هنگام داشتن استرس، نفس کشیدن فرد تند‌تر شده و موجب سخت‌تر رسیدن اکسیژن به خون می‌شود؛ بنابراین افراد مبتلا به مشکلات تنفسی باید به دور از محیط های استرس زا باشند. به دلیل افزایش فشار خون هنگام داشتن استرس خطر حمله قلبی نیز بیشتر می‌شود.

عوارض استرس بر سیستم تنفسی

کبد که عضو مهمی در بدن است هنگام استرس باعث تولید قند زیادی می‌شود؛ بنابراین استرس مداوم و زیاد برای افراد موجب دفع نکردن گلوکز اضافی بدن شده و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش خواهند داد. به علت افزایش اسید معده ممکن است افراد در هنگام استرس خطر ابتلا به مشکلاتی از قبیل رفلاکس معده را احساس کنند.

عوارض استرس بر سیستم عضلانی بدن

استرس موجب کاهش مقاومت عضلات بدن در برابر آسیب های گوناگون می‌شود. در صورت وجود استرس افراد دچار کمر درد، شانه درد و ضعف عضلانی خواهند شد، همچنین وجود مداوم و طولانی مدت استرس موجب از بین رفتن مقدار مقاومت سیستم ایمنی بدن و در نتیجه بروز انواع مشکلات و بیماری ها خواهد شد.

عوارض استرس بر سلامت و عملکرد مغز

بر اساس تحقیقات، استرس طولانی مدت موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های ذهنی در افراد می‌شود. طبق نظر متخصصان استرس مداوم موجب افزایش میلن و در نتیجه از بین رفتن تعادل و عدم تبادل ارتباطات خواهد شد. در ضمن استرس زیاد می‌تواند مغز را کوچک کند. در صورت بروز هرگونه اختلالات و عدم تمرکز بر فعالیت‌هایتان و همچنین داشتن استرس هرچه سریع‌تر به پزشک معالج خود برای دریافت دارو‌ها و مشاوره مراجعه کنید.

در ادامه به چند مورد از راه‌های کاهش اضطراب و استرس اشاره می‌کنیم:

- هیپنوتیزم موجب کاهش استرس و در نتیجه جلوگیری از ایجاد بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها می‌شود.

- از خود درباره کاهش استرس سوال کنید گاهی خودتان بهتر می‌دانید که انجام چه کاری موجب کاهش استرس و آرام شدنتان می‌شود.

- در طول روز مسائلی که موجب ناراحتی و یا عصبانیت شما می‌شوند را بنویسید؛ این کار موجب تسکین استرس به وجود آمده در شما می‌شود.

- انجام ورزش‌هایی از قبیل یوگا که نوعی تمرین تنفسی، مدیتیشن و ورزش سبک نیز به شمار می‌رود در کاهش و تسکین استرس موثر خواهد بود.

- تمرینات تنفسی از راحت‌ترین راه‌هایی است که در هر جایی می‌توانید برای درمان و کاهش استرس آن را انجام دهید.

- انجام بازی‌های فکری و آرام به از بین رفتن و دفع استرس کمک می‌کند؛ گاهی علاوه بر بازی‌های فکری و آرام انجام بازی‌های پر تحرک و شلوغ نیز موجب آرام شدن ذهن و خارج شدن فرد از حالت پریشانی می‌شود.

- از روش های دیگر کاهش استری می توان به پیاده روی، موسیقی درمانی، توجه به بازخورد ها، خنده بیشتر، باغبانی کردن، مدیریت زمان، رژیم غذایی مناسب، آموختن مهارت‌های ارتباطی شجاعانه، گوش دادن به موسیقی، کاهش مصرف کافئین، انجام کار‌های ریز و درشت و مهم به موقع و به تعویق نینداختن آنها، نوشیدن چای سبز، گوش دادن به موسیقی هنگام کار کردن در خانه، تماشای ماهی‌های داخل آکواریوم، راه رفتن به همراه دوست، آواز خواندن همراه با اهنگ، آبگرم خانگی، کاهش دادن برخی از تعهدات خود، استفاده از شکلات تلخ، نقاشی کشیدن، رقصیدن، خوش بین بودن، رفتن به سفری کوتاه و لذت بخش، تمرینات تنفسی، آشپزی کردن، داشتن انرژی مثبت، دعا کردن، نه گفتن، خواب کوتاه و یا چرت زدن، ماساژ دادن خودتان و انجام برنامه روتین اشاره کرد. 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 50دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:40
دکتر همه چي دون ( تعداد مطالب : 3809 ) ( تعداد نظرات : 10 )

کارشناسان تغذیه معتقدند استفاده از انواع ویتامین‌ها در افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری‌ها از جمله ویروس کرونا بسیار موثر است.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، تقویت سیستم ایمنی بدن شما را از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر حفظ می‌کند بنابراین بین عملکرد سیستم ایمنی بدن شما با نوع تغذیه و سلامت غذایی‌تان رابطه مستقیم دارد.  هجوم انواع بیماری‌ها به بدن به دلیل ضعف سیستم ایمنی بوده و علت عمده این ضعف، نداشتن برنامه غذایی مناسب و عادات غذایی غلط و دریافت نکردن واحد‌های ضروری و به اندازه مثل ویتامین،  پروتوئین و سایر موادمورد نیاز برای سلامتی است.

اگر شما هم برای انجام هر کاری و یا به هنگام مواجه با کوچکترین مشکلی دچار استرس و نگرانی می‌شوید، بهتر است راه‌های درمانی پیشنهادی روانشناسان را در پیش بگیرید تا سیستم ایمنی بدن خود را با مشکلات متعدد  روبرو نکنید.

کارشناسان معتقدند عواملی مثل ترک سیگار و سایر محصولات دخانی، عدم استعمال الکل، شستشوی مرتب دست‌ها و اهمیت دادن به تمیزی و پاکیزگی محیط اطراف نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارند.  توجه به غذای مورد استفاده و همچنین مصرف دارو‌هایی که پزشک در زمان ابتلا به هر نوع بیماری برای ما تجویز می‌کند در بازیابی سلامت و همچنین تفویت سیستم ایمنی بدن تاقیر قابل تاملی دارد.

با بالا رفتن سن و تغییر شرایط جسمانی بدن به طور معمول ضعیف‌تر و حساس‌تر می‌شود و ملاحظات و پرهیز‌های غذایی بیشتری را می‌طلبد.  برای حفظ روحیه خود تلاش کنید و فراموش نکنید که حفظ شادابی و نشاط روح، جزو عوامل اصلی حفظ سلامت جسمی شما به شمار می‌رود.

شیرینی، کام سیستم ایمنی بدن شما را تلخ می‌کند
محمدتقی انوشه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: اضطراب و استرس دو عامل اصلی ضعف سیستم ایمنی بدن به شمار می‌روند و در صورت استمرار رفتار‌های پر استرس و همچنین ورود عوامل خارجی به بدن، سیستم ایمنی بدن بدن مختل شده و عملکرد خوب و رضایت بخشی نخواهد داشت.

او افزود: دریافت ناکافی غذا و داشتن انتخاب‌های غذایی غلط نیز از دیگر عوامل ضعف سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شوند و مهمترین راه حفظ سلامت و تقویت سیستم ایمنی بدن پس از دور ماندن از استرس و مدیریت عوامل ایجاد کننده اضطراب توجه به بحث تغذیه است.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی ادامه داد: استفاده بیش از حد از انواع غذا‌های چرب و فست‌فود و همچنین استفاده مکرر از غذا‌های سرخ شده و سوخاری نیز به ضعف سیستم ایمنی بدن منجر می‌شود.

انوشه بیان کرد: داشتن رژیم غذایی نامناسب مثل استفاده از انواع غذا‌های کنسروی، فرآوری شده و نیمه آماده‌ای که به صورت شرکتی به فروش می‌رسند، علاوه بر مشکلات متعدد گوارشی که برای بدن فرد مصرف کننده ایجاد می‌کنند، سیستم ایمنی بدن او را نیز با ضعف مواجه می‌کنند.

انوشه تصریح کرد: استفاده زیاد از شیرینی‌ها و همچنین مصرف غیر عادی انواع شکلات هم نقش قابل تاملی در کاهش و ضعف سیستم ایمنی بدن ایفا خواهد کرد و فرد را با ابتلا به بیماری‌های مختلف روبرو می‌کنند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی تاکید کرد: دریافت نامناسب و نامتعادل انواع واحد‌های غذایی مثل میوه، سبزی و پروتئین از عوامل مهم ضعف سیستم ایمنی بدن به شمار می‌روند.

انوشه بیان کرد: کمبود موادی، چون روی، سلنیوم و قند ناکافی و سالم برای بدن، ضعف سیستم ایمنی را به دنبال داشته و اصلاح سبک زندگی و داشتن رژیم غذایی مناسب به رفع این معضل، کمک قابل توجهی محسوب می‌شود.

او اضافه کرد: بی‌خوابی و نداشتن استراحت کافی نیز منجر به کاهش میزان ایمنی بدن و در نتیجه احساس ضعف و بروز انواع بیماری‌ها می‌شود. در شرایط فعلی که بیماری کرونا در سطح جهان شیوع پیدا کرده است، با داشتن خواب و استراحت کافی و اصلاح عادات غذایی می‌توان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد.

انوشه  یادآوری کرد: داشتن فعالیت بدنی مناسب و حرکات ورزشی ساده مثل یک پیاده روی مستمر هم در برطرف کردن ضعف سیستم ایمنی بدن تاثیر بسیاری دارد.  مصرف انواع سبزیجات و میوه در رن‌های مختلف و همچنین گنجاندن مصرف ماهی در برنامه غذایی روزانه هم به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

ضرورت تامین کالری مورد نیاز بدن با مواد غذایی سالم

این  متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: اگر بدن هر فردی در طول روز به طور استاندارد به دریافت ۲۰۰۰ کالری  نیازمند باشد، نحوه تامین این حجم از کالری با مواد غذایی مفید و مغذی و سالم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.  گنجاندن حبوبات، غلات سبوس‌دار و میوه و سبزی کافی در رژیم غذایی جزو اصول غذایی مهم و صحیح است.

انوشه با اشاره به ضرورت اطمینان از سلامت مواد غذایی مورد استفاده افراد تصریح کرد: در حال حاضر تبلیغات گسترد‌ه‌ای برای برخی از محصولات با عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن انجام می‌شود، اما از نظر پزشکان و متخصصان بهترین مواد تامین کننده سلامت بدن، مواد غذایی طبیعی و سالم است و افراد نباید به این نوع تبلیغات توجه کنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 50دقيقه قبل
دوشنبه 5/8/1399 - 6:39
  • تعداد رکورد ها : 657577