تعداد مطالب : 10405
تعداد نظرات : 2225
زمان آخرین مطلب : 1728روز قبل

چگونه سرباز امام زمان بشویم؟

با چه کارهایی می توانیم سرباز امام زمان شویم؟

منتظران و یاوران مصلح جهانی باید خود صالح باشند؛ بنابراین برای فراهم كردن زمینه ظهور حضرتشان، ما باید از خود آغاز كنیم و با اراده‏ ای محكم، عزمی راسخ و برنامه ‏ای دقیق به اصلاح افكار و اندیشه‏ ها و نیز تغییر و اصلاح رفتار و كردارمان بپردازیم و با آگاهی ازوظایف عملی و گسترش شناخت خود از مبانی دینی و معرفتی، در راه تقویت بنیه اعتقادی و اخلاقی خویش، تلاش و كوشش كنیم. و در یك جمله با اجتناب از معاصی، لغزش‏ ها و گناهان و انجام دادن واجبات و وظایف دینی ـ در هر محیطی كه هستیم ـ به خودسازی اقدام كنیم و با توبه از اعمال گذشته، قلب خویش را برای تجلّی و ورود نور الهی آماده سازیم. بنابراین گناهان گذشته ـ هر چند زیاد باشد ـ نمی‏تواند مانع مهمی در راه رشد و كمال و پیوستن به جرگه منتظران و یاوران واقعی امام زمان(عج) باشد. پس با توبه واقعی، می‏ توان سیئات و بدی‏ های گذشته را به حسنه و نیكی تبدیل كرد و به اصلاح گذشته همت گماشت.
 قرآن راجع به حضرت مهدی(ع) و اصحاب ایشان می‏ فرماید:«الذین ان مكناهم فی الارض اقاموا الصلاه و آتوا الزكاه و آمرو بالمعروف و نَهوا عن المنكر؛  كسانی كه اگر در زمین به آنان توانایی دهیم، نماز را به پا داشته و زكات را [به مستحق] می‏ بخشند و به معروف امر نموده و از منكر نهی می‏ كنند.[۱]
امام باقر(ع) در تفسیر این آیه می‏ فرماید: «این آیه برای آل محمد و مهدی(ع) و اصحاب او است».
 در نتیجه اگر ما هم می‏ خواهیم از اصحاب و یاران آن حضرت باشیم، باید به این امور اهتمام ورزیم. در این رابطه به راه‏كارهای زیر توجه فرمایید:
 ۱. ارتباط معنوی خود را با خدای متعال تقویت كنید؛
 ۲. نمازهای یومیه را در اول وقت و حتی المقدور به جماعت بخوانید؛
 ۳. سعی كنید در نماز حضور قلب داشته باشید و همیشه خود را در محضر خداوند متعال بدانید؛
 ۴. از هر گونه گناه و معصیتی اجتناب كنید؛
۵. بدانید كه هر هفته، نامه اعمال شما به حضور امام زمان(عج) عرضه می‏ شود و مورد بررسی قرار می‏ گیرد؛
۶. اكنون كه در دوران تحصیل علم هستید، بیشترین توجّه خود را به درس و موفقیت تحصیلی داشته باشید؛
۷. با مطالعه كتاب‏هایی كه درباره امام زمان(ع)، آگاهی و شناخت خود را در این زمینه تعمیق و گسترش بخشید؛
 ۸. برای اصلاح اوضاع فرهنگی دانشگاه، به تنهایی یا به كمك دیگر دانشجویان متدین و دلسوز و یا به كمك بعضی از تشكل‏های مذهبی دانشگاه، امر به معروف و نهی از منكر كنید و بدین وسیله جلو بعضی اعمال خلاف را بگیرید. در این راه نهراسید و خجالت هم نكشید؛ زیرا خشنودی و رضایت امام زمان(ع)، در گسترش ارزش‏های دینی و اخلاقی و اجتناب از گناه و خلاف است.

نکته ای که به نظر بنده ذکرآن بی مناسبت نیست این است که: در مورد تعداد یاران حضرت مهدی(ع) كه در روایت ۳۱۳ نفر ذكر شده است، این تعداد از سران حكومت و به اصطلاح كارگردانان حكومت امام(ع) و از كادرهای اصلی حكومت جهانی حضرت مهدی(عج) می باشند. ولی تعداد زیادی دیگر در رده های پایین تر و طبقات دیگر حكومت سعادت بخش آن امام همام(ع) می باشند، چون در حكومت صالحان تمام بدنه حكومت باید از افراد صالح تشكیل گردد و علاوه بر كادرهای بالا و اصلی كه متشكل از ۳۱۳ نفر است، رده های پایین تر باید اهل تقوا و صلاح باشند.

برای تقویت توجه به حضرت ولی عصر(عج) مطالعه كتب مربوط به آن حضرت توصیه می شود از جمله:
۱. بحارالانوار، ج ۵۲ و ۵۱، ترجمه علی دوانی
۲. خورشید مغرب، استاد محمد رضا حكیمی
۳. وابستگی جهان به امام زمان(عج)، آیت الله صافی گلپایگانی
۴. دادگستر جهان، آیت الله ابراهیم امینی

جمعه 29/3/1394 - 15:24

   ترسم که شعر سنگ مزارم این شود

ترسم که شعر سنگ مزارم این شود
              او هم جمال یوسف زهرا ندید و رفت

جمعه 29/3/1394 - 15:20

روزه، روی شیطان را سیاه می‌کند

روزه، روی شیطان را سیاه می‌کند

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده‌اند: آیا شما را از چیزی خبر ندهم که اگر به آن عمل کنید، شیطان از شما دور شود، چندان که مشرق از مغرب دور است؟ عرض کردند: چرا. فرمودند: روزه، روی شیطان را سیاه می‌کند، صدقه پشت او را می‌شکند، دوست داشتن برای خدا و همیاری در کار نیک، ریشه او را می‌کند و استغفار، شاهرگش را می‌زند. (میراث حدیث شیعه، ج ۲، ص ۲۰، ح ۱۸)

جمعه 29/3/1394 - 15:15
IMG16113922

 فواید حل جدول

 

محققان می ‌گویند حل کردن جدول کلمات متقاطع روشی استثنایی و کار آمد برای جوان نگه داشتن مغز است.

شما هم که تصمیم گرفته‌اید در سال جدید با ورزش، اندام خود را متناسب کنید؟ چرا همین برنامه را برای مغزتان انتخاب نمی ‌کنید؟ مغز و فکر شما هم به اندازه عضلاتتان برای رسیدن به سلامت نیاز به ورزش دارد.

می ‌پرسید چطور مغزمان را ورزش بدهیم؟ با حل کردن جدول! این سرگرمی برای سلامت شما هم مفید است. به تازگی محققان متوجه شده‌اند که جدول حل کردن علاوه بر سرگرمی و تفریح فواید دیگری هم دارد.

دکتر فتوحی، رئیس مؤسسه سلامت حافظه، مغز و نخاع در بالتیمور آمریکا این کار را نوعی ورزش برای مغز معرفی کرده‌است.

به این ترتیب کسانی که علاقه دارند ذهن خود را هم مانند بدنشان ورزیده کنند، لازم است این ورزش مغز ” یعنی جدول حل کردن” را شروع کنند. البته این تنها خاصیت جدول حل کردن نیست! اگر باور نمی ‌کنید، بخوانید.

می ‌گویند جدول کلمات متقاطع، مشهور‌ترین و گسترده‌ترین بازی در جهان است، اگر چه تاریخچه کوتاهی دارد. اولین جدول‌ها در قرن ۱۹ در انگلستان متولد شدند. این جدول‌ها در نوع خود بسیار ابتدایی بوده و از مربع‌های کلمات ساخته شده بودند. به ‌طوری که گروهی از کلمات طوری کنار هم قرار داده شده بودند که در جهت عمودی و افقی به یک شکل خوانده می ‌شدند. این جدول‌ها در مجلات دوره‌ای و کتاب‌های معمای کودکان چاپ می‌ شد. با این حال در آمریکا جدول حل کردن به یکی از جدی‌ترین سرگرمی‌های بزرگسالان تبدیل شد.

بد نیست بدانید اولین جدول کلمات متقاطع منتشر شده بوسیله یک روزنامه‌ نگار به نام “آرتور‌واین” اهل لیورپول طراحی و ساخته شد که به‌عنوان مبتکر بازی‌های مشهور جهان شناخته شده است. ۲۱ دسامبر ۱۹۱۳ تاریخ چاپ این جدول در روزنامه‌ای به نام دنیای نیویورک است.

ورزشی برای مغز

اگر اهل نرمش و ورزش باشید، می ‌دانید که هر عضله‌ای که در تمرین‌ها بیشتر به کار گرفته شود، قوی‌تر و بزرگ‌تر می ‌شود. مغز نیز همین طور است یعنی هر چه شما مغزتان را بیشتر ورزش دهید این عضو مهم بدن شما گسترده‌تر و قوی‌تر خواهد شد. پس مغز هم مانند سایر اعضای بدن به وزرش و تحرک احتیاج دارد که طبق نتایج مطالعات دکتر فتوحی حل کردن جدول می ‌تواند این هدف را تأمین کند.

دکتر مجید فتوحی که کتابی به نام درمان حافظه نوشته ‌است، هم اکنون عضو هیأت علمی دانشکده پزشکی هاروارد در رشته نورولوژی و مشاور نورولوژی در مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر در بیمارستان جان هاپیکنز بوده و همچنین عضو آکادمی نورولوژی آمریکا، انجمن پزشکی آمریکا، سازمان بین‌المللی تحقیقات مغزی، انجمن پزشکی ماساچوست و انجمن علوم اعصاب نیزهست.

می‌ خواهم به یاد آورم!

اگر شما هم می ‌ترسید که بزرگ‌ترین دارایی خود یعنی حافظه تان را از دست بدهید و در جست ‌وجوی راهی برای تقویت آن هستید، جدول حل کنید. به ‌طور طبیعی با افزایش سن و پیر شدن ، توانایی ما برای به یاد آوردن و به خاطر سپردن کمتر و کمتر می ‌شود. اما در هر سنی می‌ توان این روند را کند کرد یا جلوی آن را گرفت. لابد از خودتان می ‌پرسید مگراین حافظه به چه درد می‌ خورد؟! بهتر است بدانید تمام کارهایی که انجام می‌ دهید وابسته به همین حافظه است، از مسواک زدن دندان‌هایتان تا لذت بردن از شامی که با خانواده می ‌خورید.

حافظه یکی از اجزای ضروری زندگی شماست و با از دست رفتن آن که ممکن است از نشانه‌های آلزایمر هم باشد،زندگی شما مختل خواهد شد. مثلاً همین برگشتن به خانه، که ممکن است خیلی پیش پا افتاده به ‌نظر برسد، بدون به خاطر سپردن آدرس محل زندگی ممکن نیست. علاوه بر این حافظه، انعکاسی از زندگی شماست. اولین دیدار با همسر، در آغوش گرفتن فرزندتان برای اولین بار پس از تولد، دوستان و همکلاسی‌های شما در دوران تحصیل همه و همه بهانه‌هایی هستند که نخواهید این نعمت خدا را از دست بدهید.

جوان بمانید!

تحقیقات نشان داده است که فعالیت مغز در سنین میانسالی و حتی قبل از آن می ‌تواند در آینده به فرد کمک کند تا دچار آلزایمر( که شایع‌ترین شکل دمانس یا زوال عقل است ) نشود. البته این تنها عامل مؤثر در ایجاد بیماری نیست و تغذیه، و فعالیت بدنی، ژنتیک و خیلی چیز‌های دیگر در این مسئله نقش دارند. بعد از ۲۰ سالگی با افزایش سن بیش از ۲۰۰ میلیارد سلول عصبی تحلیل رفته و می‌ میرند.

تحلیل قوای شناختی که از عوارض این مرگ سلولی است، ابتدا ضعف حافظه و قدرت شنیدن خود را نشان می ‌دهد. البته نگران نشوید، این روند تا حدی قابل پیشگیری است. محققانی از انجمن ملی علوم معتقدند کسانی که در فعالیت‌های چالش برانگیز مغز( مانند جدول کلمات متقاطع، شطرنج و کتاب خواندن و سفر) به‌ عنوان یک سرگرمی و تفریح شرکت می ‌کنند، می‌ توانند باعث کندی روند پیری در مغز خود شوند.

همچنین بررسی ۲۰ ساله پزشکان در کالج پزشکی آلبرت انیشتین در نیویورک نشان داده است کسانی که ۴ روز در هفته جدول کلمات متقاطع حل می ‌کنند، ۴۷ درصد کمتر از کسانی که یک روز در هفته این کار را می ‌کنند درمعرض خطر دمانس(زوال عقل) هستند.

دکتر رابرت‌ فریدلند، پروفسور عصب شناسی از دانشگاه “کیس ‌وسترن ریزرو” در کلیولند در این باره می ‌گوید: کسانی که از ۲۰ تا ۶۰ سالگی بیشتر از مغز خود کار می‌ کشند کمتر دچار آلزایمر می ‌شوند. در این افراد فعالیت‌های دوباره‌سازی‌(مانند حل کردن جدول) به اندازه فعالیت‌های آموزشی(مانند شرکت در یک کلاس برای یادگیری یک مهارت تازه) مؤثرند. بد نیست بدانید این محققان معتقدند هیچ وقت برای شروع چنین فعالیتی دیر نیست.

مسائل زندگی را حل کنید!

کسانی که اهل جدول حل کردن باشند می‌ دانند که چقدر این کاربه آنها احساس آرامش می ‌دهد. برای افرادی که در زندگی روزمره خود با مشکلات زیادی روبه ‌رو هستند، سریع‌ترین راه برای خلاصی از افکار آزار دهنده، همین جدول حل کردن است.

ویل شورتز، مصحح جدول نیویورک تایمز معتقد است در حل مسئله ما بهترین کاری را که می ‌توانیم، انجام می ‌دهیم و سپس به مشکل بعدی می‌ رسیم و این دقیقا همان کاری است که در حل کردن جدول یاد می ‌گیریم. یعنی دیدن مسئله از اول تا آخر! و وقتی آخرین مربع خالی را با حرف صحیح پر می‌ کنیم، می‌ دانیم که راه حل نهایی را برای همه مشکلات یافته‌ایم. به همین علت احساس رضایت فوق العاده‌ای به ما دست می‌ دهد، حتی اگر ابتدا نتوانسته باشیم مربع‌های خالی را به ‌ترتیب پر کنیم.

راه جدید آموزش!

جدول نه تنها برای حل مشکلات روزمره مفید است بلکه به آموزش موضوعات خاص هم کمک می ‌کند. ماری جو فرچ از دانشگاه ماریون ایالت اوهایو معتقد است، جدول علاوه بر جلب رضایت فرد بار آموزشی هم برای او دارد.

جالب است بدانید او اغلب در کلاس درس برای سنجش یادگیری دانشجویانش، امتحان را به شکل حل جدول برگزار می‌ کند و معتقد است این روش( به‌علت همراهی سرگرمی با آموزش) می ‌تواند در یادگیری دانشجویان مؤثرتر از سایر روش‌ها باشد. خوشبختانه همان طور که بزرگسالان با حل جدول به دانش خود اضافه می‌ کنند، بچه مدرسه‌ای‌ها هم می ‌توانند از حل جدول برای یادگیری استفاده کنند  و حتی می ‌توان این کار را به‌ صورت خانوادگی و دسته‌ جمعی انجام داد.

خبرنگاران هم جدول حل کنند!

جالب است بدانید حل کردن جدول برای آموزش و تقویت مهارت روزنامه نگاری و گزارشگری هم مفید است! یکی از ویراستاران واشنگتن پست به گفته همکارش همیشه در حال جدول حل کردن است. این کار می‌ تواند توانایی او را برای بازی با کلمات افزایش دهد.

با تمرین متفاوت نگاه کردن به کلمات و معنی آنها، قدرت متفاوت دیدن ومتفاوت فکر کردن (دو مهارت مهم در نویسندگی) هم به دست می ‌آید. وقتی خبرنگاران متفاوت ببینند و متفاوت فکر کنند، حرف‌های تازه‌ای هم برای گفتن خواهند داشت و برای سؤال‌های موجود پاسخ‌های جدیدی کشف خواهند کرد.

 ورزش های مخصوص مغز و فواید آن(جدول)

تحقیقات جدید نشان می دهد که ورزش مغز به طور منظم به میزان قابل توجهی احتمال ابتلا به بیماری های مربوط به زوال عقل، مثل آلزایمر را کاهش می دهد.
خبرنگار پزشکی، دکتر امیلی سنای، می گوید، وقتی صحبت از فواید ورزش منظم مغز پیش می آید، هیچ پاسخ قاطعی وجود ندارد. اما، او اعتقاد دارد، شواهد زیادی نشان می دهد که فعالیت های تقریحی تحریک کننده ذهن خطر بیماری های مربوط به زوال عقل را کاهش داده و با بالا رفتن سن، به حفظ توانایی شناختی کمک می کند.

در ژورنال پزشکی نیو انگلند، محققان به بررسی فعالیت های تفریحی افراد سالخورده طی بیست سال، پرداختند تا ببینند این افراد به زوال عقل مبتلا می شوند یا خیر. این تحقیق همچنین نتیجه درگیر کردن و چالش ایجاد کردن برای مغز را با انجام فعالیت هایی مثل حل کردن جدول، بازی شطرنج یا ورق، مطالعه، نوشتن تفریحی، و نواختن آلات موسیقی، نیز بررسی کرد. علاوه بر این، محققان تاثیر فعالیت های فیزیکی روی مغز، مثل تنیس یا گلف، شنا، رقص و کار خانه را نیز مرور کردند.

با این تحقیقات، محققان متوجه شدند که افرادی که بیشتر به فعالیت هایی مثل مطالعه، بازی شطرنج، نواختن آلات موسیقی و رقص مبادرت می کردند، کمتر به بیماری های زوال عقل مبتلا می شدند.

این تحقیق نشان داد که یک فعایت در هفته، تا %۷ احتمال بروز زوال عقل را کاهش می دهد. این کاهش خطر ابتلا به بیماری های زوال عقل، برای آنها که در فعایت های بیشتری در هفته شرکت می کردند، تا %۶۳ افزایش یافت.

جامعه پزشکی اطمینان کافی ندارد که چرا فعالیت ذهنی، برای مغز فایده دارد اما یک اشاره بر این که چالش های ذهنی، سلول های مغزی را سالم نگه داشته و آنها کمتر در معرض بیماری و تخریب قرار می گیرند.

دکتر سنای می گوید، یک تئوری دیگر این است که فعالیت های تحریک کننده ذهن به ارتقاء اندوخته شناخت کمک می کند، بنابراین برای جایگزین کردن سلول های از بین رفته، سلول های مغزی بیشتری وجود دارد.

این تحقیق عنوان نمی کند که چه فعالیت هایی برای مغز بهتر از فعالیت های دیگر است. دکتر سنای می گوید، یک تحقیق فرانسوی نشان داده است که بافندگی، باغبانی، مسافرت، و انجام کارهای معمولی نیز احتمال ابتلا به بیماری های مربوط به زوال عقل را پایین می آورد  و بااینکه فعالیت های فیزیکی تاثیر چندانی در این تحقیق نشان ندادند، اما شواهدی وجود دارد که فواید آن را روی مغز به طرق مختلف ثابت می کند.

افراد سالمند با بالا رفتن سن بیشتر در معرض این گونه بیماری ها قرار می گیرند اما برخی عقیده دارند که این چالش ها باید در سنین پایینتر برای مغز فراهم شود. دکتر سنای می گوید، چالش های مغزی به هیچکس صدمه نمی زند، اما یادتان باشد، قبل از اینکه روی سن رقص بروید، حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

 چطور مغزتان را فعالیت دهید: جدول حل کنید

جدول از زمان های قدیم راه بسیار خوبی برای گذر وقت بوده است. این سرگرمی برای اولین بار در سال ۱۹۱۳ در انگستان به وجود آمد؛ روزنامه نگار، سر آرتور واینه از لیورپول، بود که اولین جدول را در روزنامه به چاپ رساند. طی سالها، این جدول ها شکل و شمایل های مختلفی به خود گرفته اند، اما ایده اصلی هنوز مانند سابق است. هم اکنون، تحقیقات ثابت می کند که حل کردن جدول، مغز را سالم نگه می دارد و از بروز بیماری هایی مثل آلزایمر و از این قبیل، جلوگیری می کند.

وسائل لازم:

  =مداد یا خودکار(ترجیحا مداد)
=یک عدد جدول
=زمان
=صبر
=قدم اول: یک تجربه شخصی

من سالهای سال یکی از طرفداران پر و پا قرص جدول و سایر بازی های لغتی بودم. تعداد کتاب ها و مجلات جدولی که حل کرده ام غیر قابل شمارش است. زندگی من طوری شده است که همه دوستانم برای تولدم و مناسبت های دیگر به من کتاب جدول هدیه می دهند. من واقعاً از بازی با کلمات لذت می برم. و جدول یکی از بهترین بازی با کلمات هایی است که نسبت به سایر باز یها هم ساده است و هم فکر را خیلی خوب درگیر می کند.

=قدم دوم: چالش

جدول ها در سطح های مختلف وجود دارند: از خیلی مبتدی تا پیشرفته. من معمولاً جدولهایی که خیی سخت و پیچیده باشند را دوست ندارم چون فقط سردرد نصیبم می کنند. ترجیح می دهم در صورت امکان مغزم را در استراحت کامل نگه دارم و از سرگرمی خود لذت ببرم. معمولاً جدول هایی را انتخاب می کنم که قدرت حل کردن آنها را داشته باشم.

=قدم سوم: فواید

یکی از بهترین فوایدی که حل کردن جدول برایتان فراهم می کند، تجربه یادگیری و ورزش فکری است که از آن بهره می برید.
ـ جدول کلمات، لغات و مفاهیم جدید از کلمات را در اختیارتان میگذارد و درک جدیدی از لغات به شما می بخشد.
ـ جدول کلمات روابط ظریف بین کلمات، مثل وجه اشتراک کلمات، را به شما نشان میدهد.
ـ جدول کلمات درمورد استفاده کلمات به شما آموزش می دهد؛ اینکه کدام حروف بیشتر از بقیه استفاده می شوند و کدام حروف کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.
ـ جدول کلمات مهارت سازماندهی کردن را یادتان می دهد.
ـ جدول کلمات شما را صبور می کند. گاهی اوقات لازم می شود که نفس عمیقی بکشید، چشمانتان را ببندید، و تمرکزتان را دوباره راه اندازی کنید.
ـ جدول کلمات به شما نشان می دهد که گاهی اوقات لازم است از دنیای واقعی اطراف فاصله بگیرید.
ـ جدول کلمات مغز را به فعالیت وا می دارد و سلامت آنرا تضمین می کند.

=قدم چهارم: نتیجه گیری

باید بگویم که بازی با کلمات به طور کل یکی از سرگرمی های مورد علاقه من است و تا آنجا که به خاطر دارم همیشه جدول برای من بهترین آنها بوده است.

  =قدم پنجم: پس کلمه

شاید بهتر بود همه آن کتاب های جدول و سرگرمی که همه را واو به واو حل کرده بودم را نگه می داشتم. کسی چه می داند؟ شاید یک کلکسیونر آنها را از من می خرید.

  • نکات و هشدارها

▪ مغزتان را زیاد در مشکل نیندازید. جدول هایی را انتخاب کنید که از پس آن برآیید.

▪ حل جدول می تواند در شما ایجاد عادت کند.
▪ حل جدول می تواند دایره لغات شما را بالا ببرد.
▪ حل جدو اطاعات عمومی شما را تقویت می کند.
▪ حل جدول مهارت های ارتباطی شما را ارتقاء می دهد.

شنبه 11/11/1393 - 12:43

خوراکی هایی که بعد از ورزش سم می شوند

ورزش از راه هایی است که به شما کمک می کند، بتوانید به سرعت وزن خود را کاهش دهید، اما تغذیه نیز نقش اساسی را ایفا می کند. بسیاری از افرادی که نمی توانند با ورزش خودشان را لاغر کنند، در تغذیه مشکلاتی دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کم کردن وزن مشکلی است که بسیاری از افراد چاق به دنبال آن هستند و راه های مختلفی را نیز امتحان می کنند که در برخی از آن ها شکست های بدی نیز متحمل می شوند. در اینجا تعدادی از بدترین خوراکی ها برای زمان بعد از ورزش را برای شما آوردیم.

سبزیجات خام
سبزی و میوه همیشه در لیست بهترین خوراکی ها قرار داشته اند و محققان و پزشکان به خوردن آن ها توصیه می کنند. اما با این حال سبزی ها خوراکی های مناسبی برای بعد از ورزش نیستند چرا که نمی توانند به متابولیزم بدن کمک کنند و همچنین انرژی های از دست رفته بدن را بازیابی نمی کنند.

فست فودها
یکی از بدترین خوراکی های دنیا فست فود است. انواع روغن های فرآوری شده و چربی های مضر در این خوراکی ها وجود دارد که می تواند به راحتی میزان تراکم چربی در بدن شما را افزایش دهد. مهمترین دلیلی که برای منع خوردن آن ها بعد از ورزش ارائه می شود این است که کالری بسیار بالای هر لقمه از این غذاها ساعت ها تلاش شما برای سوزاندن کالری را از بین می برد.

تنقلات شور
خوردن تنقلات یکی از تفریحاتی است که بسیاری از جوانان به آن علاقمند هستند. از جمله محبوب ترین تنقلات می توانیم به چیپس و پفک اشاره کنیم که البته بسیار شور هستند. تقریبا تمامی پزشکان بر این عقیده هستند که خوردن تنقلات بعد از ورزش می تواند به عنوان یک سم برای ورزشکاران شناخته شود. این تنقلات سطح پتاسیم را در بدن کاهش داده و خطراتی را برای آن ایجاد میکند.

انواع شیرینی
یکی دیگر از سم های خوراکی برای افراد چاق انواع شیرینی و دسر است. خوردن این دسرها و شیرینی ها می تواند به راحتی تمامی کالری ورزش شما را به بدن بازگرداند و همچنین و به هیچ عنوان برای افراد لاغر هم توصیه نمی شو. شیرینی این دسرها مصنوعی هستند و بیشتر به قلب شما فشار وارد می کنند.

پنیر
لبنیات از جمله مهمترین خوراکی های  هستند که بدن انسان به آن ها نیاز دارد و البته به استخوان سازی و بسیاری از فعالیت های بدن نیز کمک می کند. این درحالی است که بسیاری از پزشکان مصرف آن را بعد از ورزش توصیه نمی کنند چرا که باعث افزایش سطح نمک در بدن می شود و هم رده تنقلات قرار می گیرد.

شنبه 11/11/1393 - 11:4
سبوس مصرف کنید تا لاغر شوید

گروه سلامت: کارشناس تغذیه مرکز بهداشت هرمزگان گفت: مصرف سبوس به‌علت جذب آب توسط آن در دستگاه گوارش، سبب ایجاد حس سیری در فرد می‌شود که این امر در پیشگیری از اضافه وزن افراد بسیار موثر است.
سبوس مصرف کنید تا لاغر شوید
«اعظم زمانی» اظهار کرد: بهترین سبوس، در گندم وجود دارد، یکی دیگر از فواید سبوس کاهش جذب کلسترول است که کاهش چربی خون را در پی دارد و از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری می‌کند. زمانی با بیان اینکه علت اصلی مغذی بودن سبوس داشتن ویتامین‌های گروه B است، گفت: علاوه‌بر آن ویتامین‌های گروهC ،E، B و آهن، منیزیم، روی و کلسیم را نیز دارد، هم‌چنین فیبر موجود در سبوس موجب می‌شود قند به آهستگی و به میزان کمتری وارد خون شده و از افزایش یک‌باره قند خون جلوگیری می‌کند. کارشناس تغذیه مرکز بهداشت هرمزگان گفت: بهترین خاصیت سبوس که بسیار شناخته شده است به فیبر آن بر می‌گردد که از جمله فوائد آن پیشگیری از یبوست و چاقی است. وی خاطرنشان کرد: کسانی که دچار یبوست و اضافه وزن، چربی، قند و پرفشاری خون هستند سبوس بهترین گزینه برای مصرف آنها است، بهترین توصیه‌ این است که مردم غلات سبوس‌دار را به میزان بیشتری در سبد غذایی خود جا دهند و از غلات کمتر سبوس‌گیری شده استفاده کنند.
شنبه 11/11/1393 - 11:2
برخی فکر می‌کنند صمیمیت یعنی از بین بردن حریم شخصی یکدیگر. این فکر اشتباه به نابودی مرزها و در نهایت از بین رفتن احترام می‌انجامد و رابطه را آسیب‌پذیر می‌کند.
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران، امروز دیر‌تر از خواب بیدار شدم و با عجله خود را برای رساندن به محل کار آماده کردم. روزهایی که عجله دارم، تمام چراغ‌های قرمز صف می‌کشند تا نگذارند بموقع سرکار حاضر شوم. در چنین مواقعی فکر می‌کنم، خودرو‌های جلویی کند‌تر حرکت می‌کنند، عابران بدون توجه به سرعت من، آرام آرام از مقابلم می‌گذرند و اینها همه بیشتر عصبی‌ام می‌کند.


با سرعت در حال حرکت هستم که خودروی جلویی کمی‌ از سرعتش کم می‌کند و من نمی‌توانم خودروام را کنترل کنم و به او می‌خورم! همین را کم داشتم! راننده با عصبانیت خارج می‌شود و به عقب خودرواش نگاه می‌کند. چیزهایی می‌گوید که متوجه نمی‌شوم. حتی فراموش کرده‌ام که من نیز باید پیاده شوم. بعد از چند دقیقه از خودرو خارج می‌شوم. راننده می‌گوید: مگر سر می‌بری؟ چرا این‌قدر سرعت داری؟ ببین اول صبحی ما را گرفتار کردی......

می‌خواستم جوابش را به تندی بدهم اما حرف حق جواب ندارد. من از پشت به او زده بودم و خودم مقصر بودم. آن‌قدر نزدیک به او رانندگی می‌کردم که با کم شدن سرعتش تصادف کردیم. تمام کارهای عقب مانده، مثل یک قطار از مقابل ذهنم عبور کرد و من برایش دستی تکان دادم. چون می‌دانستم برای این تصادف چند ساعتی گرفتار خواهم بود‌ ...

همان‌طور که رعایت فاصله با خودروی جلویی می‌تواند تضمین‌کننده رانندگی بی‌خطر باشد و حتی اگر مشکلی پیش بیاید و تصادفی رخ دهد، با کمترین خسارت صورت بگیرد، در زندگی روزمره نیز رعایت فاصله با دیگران لازم و ضروری است. ارتباط با دیگران بسته به نقش‌شان در زندگی ما، باید با فاصله‌های مختلفی تعریف شود. همان‌طور که در یک ترافیک سنگین که خودرو‌ها سرعت ندارند، به فاصله خیلی کمی‌ از هم حرکت می‌کنند و مشکلی پیش نمی‌آید، در خط سرعت یک بزرگراه، باید فاصله چند متری رعایت شود تا خطر تصادف کاهش یابد. این قانون در روابط ما آدم‌ها هم صادق است اما اصل قانون این است: همیشه فاصله‌ای باید رعایت شود، حال چند سانتی‌متر یا چند متر !

ما با همه افراد زندگی مان باید فاصله‌ای را رعایت کنیم. این قانون استثنا ندارد اما میزان این فاصله‌ها خیلی متفاوت است. حتی در خانه و زندگی مشترکمان نیز باید فاصله‌ای وجود داشته باشد، حال فاصله‌ای به اندازه چند میلی‌متر!

حریم شخصی همان فاصله‌ای است که ما با دیگران رعایت می‌کنیم و دلمان نمی‌خواهد وارد آن شوند. اطلاعات، احساسات و چیزهایی که می‌خواهیم برای خودمان بماند و در یک قاب شیشه‌ای به معرض نمایش نگذاریم.

برخی فکر می‌کنند صمیمیت یعنی از بین بردن حریم شخصی یکدیگر. این فکر اشتباه به نابودی مرزها و در نهایت از بین رفتن احترام می‌انجامد و رابطه را آسیب‌پذیر می‌کند. درست است حریم شخصی که با یک دوست یا همکار داریم، زیر یک سقف بی‌معنی است و مرزهای کمتری بین ما و همسرمان وجود دارد اما باید مراقب باشیم همین مرزها را از بین نبریم. این‌که کسی را بی‌نهایت دوست داریم دلیل نمی‌شود نامه‌های شخصی‌اش را بی‌اجازه بخوانیم. این چیزی است که همسران در فرهنگ ما به اشتباه معنی کرده‌اند.

برای آن‌که زندگی زناشویی‌مان به مشکل برنخورد، بهتر است فاصله مطمئن را در زیر یک سقف هم رعایت کنیم. شاید اکنون تعریف مشخصی از حریم خصوصی در مقابل همسر نداشته باشید، به این مثال‌ها توجه کنید:

ایمیل باز همسرم!

ممکن است لپ‌تاپ را باز کنید و ببینید همسرتان از ایمیلش خارج نشده! در چنین حالتی چه کار خواهید کرد؟ با کنجکاوی تمام ایمیل‌ها‌ی آمده و ارسال شده را جستجو می‌کنید تا به محتوای پیام‌های آنلاین همسرتان پی ببرید یا آن صفحه را می‌بندید و به کار خودتان می‌رسید؟ شما اجازه ندارید نامه‌های همسرتان را باز کنید مگر آن‌که خودش در جریان باشد. نامه مجازی و واقعی ندارد!

وقتی تلفن‌ همراهش را جا می‌گذارد

فکر کنید که یک روز همسر شما از خانه خارج می‌شود و تلفن‌ همراهش را جا می‌گذارد و بر فرض محال برای برداشتن آن برنمی‌گردد!! شما چه عکس‌العملی نشان خواهید داد؟ اگر سراغ پیام‌های دریافتی و ارسالی‌اش می‌روید یا تماس‌های گرفته شده و دریافتی‌اش و فهرست تلفن همراهش را بررسی می‌کنید، بهتر است بدانید که مفهوم حریم شخصی در زندگی زناشویی را نمی‌شناسید. شما فاصله مطمئن از همسرتان را رعایت نکرده‌اید!

رازها و حرف‌هایی برای نگفتن

همه ما اتفاقاتی در گذشته‌مان داریم که دلمان نمی‌خواهد بر ملا شود یا موضوعاتی در خانواده‌مان اتفاق می‌افتد که ترجیح می‌دهیم همسرمان چیزی از آن نفهمد مانند اختلاف بر سر ارثیه که مادر و دایی‌مان سال‌هاست برای آن باهم سر سنگین هستند! ممکن است کسی بخواهد برای همسرش توضیح دهد و کسی صلاح نداند، مشکل جایی شروع می‌شود که همسر کسی که ترجیح می‌داده بعضی موضوعات مانند راز در زندگی‌اش بماند، بخواهد به روش کارآگاهی یا اعتراف‌گیری، از آن سر در بیاورد. اگر شما هم چنین عادتی دارید و برای همسرتان این حق را قائل نیستید که رازی داشته باشد، یعنی همسر شما یک فایل باز نشده از زندگی‌اش در خانه مشترک‌تان نمی‌تواند داشته باشد و این موضوع برای خیلی‌ها قابل تحمل نیست.

نباید به سمت فتح تمام فضاهای شخصی همسرتان پیشروی کنید. هر کسی باید بسنده کند به مقداری که خودش نیز می‌تواند تحمل کند. حواستان باشد، به میزانی که فتح می‌کنید، اجازه فتح شدن هم باید بدهید.

اصرار به فهمیدن تمام عرصه‌های یک نفر باعث می‌شود آن رابطه از یک رابطه سالم زناشویی به یک رابطه مغشوش برسد. ضمن این‌که مجاورت زیادی نوعی ندیدن همدیگر هم به دنبال می‌آورد. این اتفاقی است که ناگزیر پیش می‌آید. مقداری دوری برای راحت‌تر و بهتر دیدن همدیگر لازم است، چیزی که بسیار نزدیک باشد، راحت قابل رویت نیست. اگر هم دیده شود، همه جوانبش دیده نمی‌شود.

صمیمیت در جاده زندگی به معنی چسبیدن خودرو‌ها به هم نیست و باید در کنار هم حرکت کنیم اما فاصله لازم را با یکدیگر لحاظ کرده و وارد حریم خصوصی همسرمان نشویم. هر زمانی که لازم باشد چیزی را بدانیم، به ما گفته خواهد شد. زندگی با کسی که گوش‌هایش را تیز کرده و ذره بین دستش گرفته تا ما را واکاوی کند، کار سختی است.
شنبه 11/11/1393 - 10:59
دستگاه آبمیوه‌گیری جدید ویتامین‌ها را به میوه‌ها می‌چسباند + تصاویر
قم فردا: لزوم حفظ سلامت و خوردن میوه و آبمیوه‌های سالم محققان را به فکر ساخت نسل جدیدی از محصولات خانگی با حفظ ویتامین‌ها و ارزش‌های تغذیه‌ای مورد نظر کاربران انداخته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، کارشناسان نسل جدیدی از دستگاه‌های آبمیوه گیری اختراع کرده‌اند که میتواند میوه‌ها را مخلوط کند بدون اینکه اثر تغذیه‌ای آنها و ویتامین‌هایشان را از بین برود.


گفتنی است، این دستگاه  NUTRIBULLET  با نام می‌تواند میوه‌ها را خرد کند اما باعث صدمه رسیدن به بافت آنها در نتیجه جذب کمتر ویتامین‌ها و مواد معدنی توسط بدن نشود.


بررسی‌ها نشان می‌دهند این دستگاه دارای یک تیغه منحصر بفرد برای این کار است. یکی از ایراداتی که به خوردن آبمیوه طبیعی گرفته می‌شود از بین رفتن پالپ و عصاره فیبری میوه‌ها است که علاوه بر کاهش ارزش تغذیه‌ای و ویتامینی آن سبب جذب بیشتر قند موجود در میوه توسط بدن می‌شود.

کارشناسان خوردن مواد طبیعی و بویژه آبمیوه‌های طبیعی را برای جذب املاح و ویتامین‌های ضروری بدن و جلوگیری از اضافه وزن و به دنبال آن حمله قلبی در افراد توصیه اکید می‌کنند.

شنبه 11/11/1393 - 10:55
 
     گوگل ایکس چیست؟
قم فردا: به هر طرف که می خواهید نگاه کنید. در هر گوشه ای اثری از آنها می بینید. گوگل تبدیل به فراتر از یک شرکت و موتور جست وجو شده. اسمارت فون های اندرویدی، کروم بوک ها و عینک گوگل میزان استفاده افراد عادی از دیوایس ها را تاحدی خیره کننده افزایش داده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، به هر طرف که می خواهید نگاه کنید. در هر گوشه ای اثری از آنها می بینید. گوگل تبدیل به فراتر از یک شرکت و موتور جست وجو شده. اسمارت فون های اندرویدی، کروم بوک ها و عینک گوگل میزان استفاده افراد عادی از دیوایس ها را تاحدی خیره کننده افزایش داده اند. همه چیز از یک موتور جست و جوی ساده شروع شد. از تلاش های دیوانه وار دو دانشجوی انصرافی از دانشگاه استنفورد. نابغه هایی که ترجیح دادند به جای نشستن در کرسی های دانشگاهی و نوشتن مقالاتی که تاثیری در زندگی افراد ندارد، کاری واقعی انجام دهند.

گوگل ایکس چیست؟


کوشش برای تغییر و بهبود سبک زندگی سایر انسان ها، ماموریت بیپایان گوگلو بوده. شاید بر خلاف شعارشان آنها کمی شرارت هم به خرج داده باشند. ولی نتیجه عملکردهایشان استثنایی است. آنها از غول های قدیمی صنعت آمریکا هم چیزهای زیادی یاد گرفته اند. از اشتباه بزرگ مایکروسافت با ویندوز فهمیدند که هرگز نباید متکی به یک محصول باشند و از موفقیت های اپل در ترویج اکوسیستم های نرم افزاری استفاده های زیادی کردند. می توان گوگل را با جنرال الکتریک مقایسه کرد. شرکتی که در قرن نوزدهم نوآورترین و جسورترین مجموعه صنعتی در جهان بود.

 توانایی جنرال الکتریک در نوآوری و به تولید انبوه رساندن محصولاتش دلیل اصلی موفقیتش بود. مشخصه ای که باعث تفاوت گوگل با رقبایش شده. آنها برخلاف مایکروسافت فقط به یک محصول تکیه ندارند؛ مانند اپل هم نیستند که با کمال گرایی به دنبال محصولاتی عالی باشند. «استیو جابز بارها به ما می گفت شما بچه ها سرتان را شلوغ کرده و کارهای زیادی انجام می دهید.

بهتر است فقط بر یکی دو کار عالی تمرکز کنید؛ اما من فکر می کنم وقتی توانایی اش را داریم، باید کارهای مختلف و بزرگ دیگری را هم انجام دهیم.» لری پیج شاید مثل همتای فقیدش اهل کمال گرایی نباشد اما به همان اندازه جسور و جاه طلب است. جسارتی که به او و سرگی برین کمک کرد تا گوگل را از پشت دیوارهای دانشگاه استنفورد گذرانده و تبدل به نمادی جهانی کند. نمادی که تعریفی از عصر جدید و قرن 21 است.

گوگل ایکس یکی از ابزارهای نیمه مخفی گوگل است. محلی برای فوران خلاقیت کارکنان نابغه این شرکت و تلاقی این نبوغ با مشکلات روزمره بشری. جایی که عده معدودی به آن دسترسی دارند و عده معدودتری می توانند با اشراف کامل درباره آن صحبت کنند. یکی از این افراد لری پیج است. نفر اول گوگل در سه سال گذشته که حالا بیشتر از هر زمانی به گوگل ایکس چشم دوخته. او به قدری درباره پروژه های گوگل ایکس و تکاملشان وسواس دارد که شوخی های زیادی در این باره برایش ساخته شده.

گوگل ایکس چیست؟


یکی از این شوخی ها می گوید که روزی یکی از کارکنان گوگل ایکس موفق به ساخت ماشین زمان شده و برای نمایش شاهکارش پیش لری می رود. وقتی که این دانشمند دنبال پریز برای به برق وصل کردن دستگاهش می گردد، لری پیج با حالتی بی اعتنا از او می پرسد که اصلا چرا باید این ماشین به برق متصل شود؟ این داستان نشان می دهد که میزان توقعات از پروژه های گوگل ایکس تا چه حد بالاست. همه این پروژه ها باید «مون شات» هایی جالب، خارق العاده و البته کاربردی باشند. مون شات عبارت اختصاصی گوگلی ها برای نوآوری های متهورانه ای است که شانس بسیار کمی برای موفقیت دارند، اما اگر موفق شوند دنیا را متحول می کنند.

می توان نخستین مون شات گوگل را موتور جستجوی قدرتمندش دانست. ابزاری که به سادگی رقبای ضعیفی مثل آلتاویستا و یاهو را کنار زدا و تبدیل به انتخاب اول در تمامجهان شد. گوگل به کمک نقدینگی زیاد و مهارت بالای کارکنانش، شانس بالایی برای به ثمر رساندن این پروژه های جالب دارد. پروژه هایی که می توانند نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی همه ما ایفا کنند.

نانوذرات

این یکی از هیجان انگیزترین پروژه های گوگل است؛ جایی که گوگل ایکس می خواهد پنجه در پنجه مرگ انداخته و آن را شکست دهد. گوگلی ها اعلام کرده اند که به دنبال ساخت نانوذرات مخصوصی هستند. ذراتی که می توانند نشانه های بیماری را در سرتاسر بدن پیدا کنند. گفته شده این نانو ذرات به صورت مغناطیسی عمل می کنند. ضخامت آنها به اندازه یک هزارم گلبول قرمز خون است و خودشان را به سطوح مختلف سلولی می چسبانند تا در صورت بروز خطر شناسایی شوند.

یک دستگاه پوشیدنی مغناطیسی هم در این پروژه وجود دارد که برای ردیابی ذرات از آنها استفاده می شود. گوگل بیشتر از صد نفر را مشغول کار روی این پروژه کرده و می گوید به پنج سال زمان برای تکمیل این ایده نیاز دارد. ایده ای که باید در شرایط بالینی و پزشکی مخصوصی هم آزمایش شده تا بتواند برای درمان بیماران استفاده شود. شاید تا آن زمان دانش ما از سلول های سرطانی و اینکه چه پوششی برای این نانوذرات لازم است بیشتر شده و گوگل بتواند طراحی دقیق تری برای این ایده پیدا کند. فعلا قرار دادن این ذرات در یک کپسول حداکثر کاری است که می توان انجام داد. چیزی که قطعا جاه طلبی های مدیران گوگل ایکس را راضی نکرده و آنها دنبال راه حل های کاربردی و مفیدتری هستند.

اتومبیل بدون راننده

گوگل ایکس چیست؟


این واقعا یک خودرو است. اتومبیلی که برای حرکت کردن نیازی به راننده ندارد. هدف از تولید و عرضه این اتومبیل «بهبود شرایط زندگی مردم» از طریق نوآوری در صنعت حمل و نقل عنوان شده است. گوگل در نظر دارد ظرف یک سال این طرح را تکمیل و خودرو بدون راننده را تولید کند. در مرحله اول قرار است حدود یکصد دستگاه از این نوع خودرو تولید شده و پس از کشف و رفع نواقص احتمالی، گوگل تولید انبوه این خودرو را آغاز خواهدکرد. این خودرو تا به حال بیشتر از یک میلیون کیلومتر را در مسیرهای کم ترافیک پیموده و در حال گذراندن آزمون های دیگری برای قبول شدن در شرایط ترافیک شهری است.

گوگل گفته که سرعت این خودرو در ابتدا برای رعایت مسائل ایمنی بیشتر از 40 کیلومتر بر ساعت نخواهدبود و فقط دکمه های تحرک و توقف را برایش نصب کرده. هرچند گروهی معتقدند بهتر است برای شرایط اضطراری امکان کنترل انسانی این خودرو هم وجود داشته باشد. این خودرو، ترکیبی از فناوری حسگرهای راداری و لیزری همراه با دوربین دیجیتال را دارد که به آن کمک می کند در مسیریابی و راندن در جاده ها، موانع را تشخیص داده و از آنها عبور کند.

عینک گوگل

ویژگی ها و کارایی های اصلی عینک گوگل برای بسیاری از متخصصان و کاربران پیگیر دنیای آی تی شناخته شده است. عینک گوگل می تواند عکس و ویدئو بگیرد، ایمیل بفرستد. صفحات وب را در برابر چشم کاربرنمایش دهد، به سرویس های گوگل متصل شود، امکان انجام مکالمات تصویری را فراهم کند و مسیرها را از روی نقشه گوگل ردیابی کرده و در اختیار کاربر قرار دهد. این پروژه هنوز هم به طور کامل تجاری نشده و حتی عده ای آن را شکست خورده می نامند. نگرانی های زیادی هم درباره از بین رفتن حریم خصوصی توسط این ابزار در محافل مختلف ابراز شده. با این وجود گوگل هنوز هم به این پروژه امیدوار است و نگاه طولانی مدتی نسبت به موفقیت آن دارد.

گوگل ایکس چیست؟


سرگی برین بارها در مکان های مختلفی با این عینک دیده شده و یکی از اصلی ترین حامیان این پروژه است. ادغام کردن این عینک در اکوسیستم اندروید و کروم بوک ها می تواند آینده ای هیجان انگیزتر را برایش رقم بزند و البته نیاز به تغییر قیمت آن هم احساس می شود. هزینه 1500 دلاری برای این عینک کمی گران به نظر می رسد و گوگل نیاز دارد که برای فراگیرتر شدنش، مقداری از بهای آن بکاهد.

اینترنت بالونی

به گفته گوگل، از بین هر سه نفر روی کره زمین، دو نفرشان به اینترنت دسترسی ندارند. یا اینکه اتصال آنها از نظر سرعت و هزینه مناسب نیست. بسیاری افراد ممکن است به خاطر همین قیمت های بالا اشتراک اینترنت خود را لغو کنند. گوگل می خواهد مانع خداحافظی این افراد با دنیای اینترنت شود و اینترنت بالونی پروژه نهایی گوگل برای کمک به این دسته از کاربران است. در اولین آزمایش این پروژه 30 بالون به مدت دو هتفه به جو فرستاده شدند و توانستند به خوبی و با کیفیت بالا دسترسی به اینترنت را برای 50 کاربر در نقاط مختلف نیوزیلند تامین کنند.

هر بالون پرشده با گاز هلیوم 15 متر طول دارد و قادر است بیش از صد روز به صورت مستمر به انجام ماموریت بپردازد. نکته جالب توجه سرعت بالای این شبکه است که بنابر آزمایش های انجام شده نوع شبکه آن مانند نسل سوم تلفن همراه یا 3G است و این نکته بیانگر این ویژگی است ک کلیه شهروندان از جمله دارندگان تلفن های همراه قادر به بهره گیری از این شبکه خواهندبود. هر بالون در کنار تجهیزات مخابراتی، مجهز به سیستم ناوبری و پنل خورشیدی است تا بتواند به طور همزمان علاوه بر تامین انرژی موردنیازش، کار مسیریابی و هدایت را هم انجام دهد.

گوگل ایکس چیست؟


پهپادها


در شماره 283 مطلبی را به پهپادها اختصاص داده بودیم. گوگل هم با پروژه وینگ در این زمینه فعال شده و در حال تکمیل ایده هایش در کشور استرالیاست. اعلامیه گوگل درباره این پروژه می گوید که: «وسیله های پروازی بدون سرنشین می تواند راهبردهای کاملا جدید برای حمل و نقل کالا ارائه کند. گزینه هایی ارزان تر، سریع تر، با اتلاف کمتر و با حساسیت محیطی بیشتر به نسبت مواردی که امروز ممکن است.» اما میزان موفقیت گوگل در این پروژه بیشتر به کمک قوانین دولتی وابسته است. پتانسیل های پهپاد برای ارسال کمک ها و بسته های دارویی و غذایی بر کسی پوشیده نیست. ولی مدافعین حریم خصوصی و دولت ها در این باره نگرانی ها و قوانین سفت و سختی دارند. مواردی که از جمله چالش های اصلی گوگل برای به ثمر نشاندن این پروژه است.

لنزهای هوشمند

دیابت اصلا بیماری نادری نیست. از هر 19 انسان یک نفر مبتلا به این بیماری است. قند خون این بیماران باید به طور مداوم مورد نظارت و بررسی قرار بگیرد. اگر قند خون در سطح طبیعی حفظ نشود، در طولانی مدت آسیب های جدی به اعضایی مثل چشم و کلیه ها و سیستم قلب و عروق وارد می شود. در کوتاه مدت هم فرد ممکن است دچار کاهش سطح هوشیاری به خاطر کاهش شدید قند خون یا مشکلات جدی سوخت و ساز شود. حالا گوگلی ها عدسی هوشمندی ساخته اند که می تواند کمک بزرگی برای این دسته از بیماران باشد. این لنز سطح قند خون را با یک تراشه وایرلس کوچک و یک حسگر قند که بین دو لایه لنز قرار داده شده اند، می سنجد و اعلام می کند.

بابک امیرپرویز و برایان اوتیس از پنج سال پیش چنین ایده ای داشتند و آن را به کمک گوگل ایکس پرورش داده و به مرحله اجرا رسانده اند. هرچند که سازمان غذا و داروی آمریکا برای عمومی سازی استفاده از این لنز هنوز مجوزی صادر نکرده و تجاری سازی آن مستلزم همکاری های گسترده تر گوگل با کمپانی های دارویی است؛ اما این قدم مهمی برای کمک به بیمارانی است که شرایط سختی را تجربه می کنند. شرایطی که گوگل می تواند آن را اندکی برایشان ساده تر کند.

گوگل ایکس چیست؟


اینترنت اشیا

درباره اینترنت اشیا پیش از این به طور مفصل مطلبی را کار کرده ایم. گوگل در این عرصه هم با خرید شرکت Nest قدمی حساب شده برداشته است. نست یکی از خلاقانه ترین و جالب ترین استارت آپ های این حوزه است. کار محصولات این شرکت کمک به افراد در خودکارسازی امور روزمره یک خانه است. چیزهایی مثل تنظیم دمای خانه یا تشخیص دود و کمبود اکسیژن و مسائلی از این دست. نست اپلیکیشن خوش ساختی هم دارد که یکی از اصلی ترین دلایل تمایل گوگل به خرید این شرکت بود.

آنها حالا به کمک گوگل منابع و مهارت های لازم برای پیشرفت و بزرگ تر شدن را پیدا کرده اند. چیزی نزدیک به 3 میلیارد دلار برای خرید این شرکت پول خرج شده و گوگل امیدوار است تا با ادغام آن در دیگر پروژه هایش، پیشنهاد جالب تری را برای خرید در اختیار مخاطبانش قرار بدهد. البته عده زیادی هم از اینکه حریم منزل آنها تحت نظارت گوگل قرار بگیرد اصلا خرسند نخواهندشد.


تونی فادل، مدیر نست البته می گوید که هیچ اتفاقی در این زمینه نخواهد افتاد و از ترموستات های هوشمند نست هیچ تبلیغی پخش نخواهدشد. «هیچ اشتراک داده ای وجود ندارد. ما تیم مدیریتی خودمان را داریم. فرهنگ خودمان را داریم. برند خودمان را داریم. پس از این نظر چیزی تغییر نکرده است.» شاید در این مورد زمان قاضی بهتری باشد.

شنبه 11/11/1393 - 10:49
 
   حیات در ۵ سیاره شبه زمین + عکس
قم فردا: گروهی از محققان ناسا به دنبال کشف حیات فرا زمینی هستند که قدمتی بیش از ۱۳ میلیارد سال دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، دانشمندان تاکنون موفق به رصد ۵ سیاره شبیه به زمین شدند که قدمتی بیش از 11.2 میلیارد سال دارد.

برخی از تحلیل گران شانس وجود حیات را در این سیارات زیاد دانسته و احتمال وجود هوش فرا زمینی با عمری ۱۳. ۸ میلیاردی محتمل می‌دانند.


کپلر ۴۴۴ را که اخیرا گروهی از محققان ناسا رصد کردند از جملهٔ این ۵ سیاره شبیه به زمین بوده که قدمتی بیش از دو برابر خورشید ما دارد.

اختر‌شناسان معتقداند هنوز برخی از نقاط کیهان وجود دارد که ممکن است هوش فرا زمینی در آنجا رشد کرده باشد لذا همواره از کشف مناطق جدید نباید قافل بود.

منبع : باشگاه خبرنگاران
شنبه 11/11/1393 - 10:48