تعداد مطالب : 1227
تعداد نظرات : 535
زمان آخرین مطلب : 2999روز قبل

در روزهایی كه همچنان سایه ركود بر بازارهای مختلف سنگینی می‌كند و تنها امید شركت‌های تولیدكننده به بازار پایان سال میلادی یا به اصطلاح بازار كریسمس است، گویا بازار بعضی از محصولات دیجیتال شخصی قرار است این ركود را بشكند

با این اوصاف بازار گوشی‌های موبایل به خاطر رونق همیشگی و البته حجم بالای تقاضای خریداران می‌تواند یكی از این بازارها باشد. در این میان، اما گویا بازار موبایل‌های هوشمند در ماه‌های اخیر آنقدر رونق پیدا كرده است كه كارشناسان و فعالان بازار را به تغییر شرایط بحران اقتصادی امیدوارتر كرده است.

در حقیقت افزایش تمایل كاربران به داشتن موبایل‌های هوشمند به عنوان ابزاری مدرن برای انجام امور مختلف، ارتقای سطح آگاهی و دانش كاربران از كاربری‌های مختلف و متنوع این محصولات و كاهش قیمت‌ها به دنبال ركود اقتصادی و البته رقابتی بودن این بازار عواملی هستند كه در رونق بازار موبایل‌های هوشمند نقش موثری داشته‌اند.

به این ترتیب است كه هر روز سلیقه كاربران این محصولات همراه با سلیقه بازار ارتقا پیدا كرده و با تكنولوژی‌های روز حركت می‌كند. درست به همین دلیل هم هست كه این روزها دیگر كاربران علاوه بر كاربری‌های مختلف در این محصولات، به دنبال كیفیت و البته سرعت اجرا و انتقال اطلاعات در آن‌ها هستند و این عامل را به عنوان یكی از معیارهای خرید خود در نظر می‌گیرند.

این روزها دیگر عكس‌ها، موسیقی و ویدئوها تنها چیزهایی نیستند كه كاربران انتظار اجرا و نمایش آن‌ها را از یك گوشی موبایل دارند. آن‌ها می‌خواهند گوشی موبایلشان به اندازه‌ای كه كارآیی دارد، در پردازش اطلاعات سریع هم باشد.

در واقع شاید پردازنده به كار رفته در گوشی‌های موبایل همان چیزی باشد كه در این مورد موثر است. این پردازنده‌ها كه نقش موتور یك گوشی را بازی می‌كنند امكان اجرای چندین دستور كار را در هر ثانیه به كاربران می‌دهند.

اغلب این پردازنده‌ها كه معمولا توسط شركت‌هایی مانند Texas Instrument و Qualcomm تولید می‌شوند، سرعتی متغیر از 300 تا 620 مگاهرتز دارند. با این وجود، اما تنها پردازنده‌ها نمی‌توانند معیار سرعت یك موبایل هوشمند باشند؛ حافظه‌ها هم می‌توانند نقش زیادی در سرعت پردازش اطلاعات این محصولات داشته باشند. با این همه اما اخبار جدید نشان از افزایش سرعت پردازنده‌های جدید در موبایل‌های آینده دارند تا جایی كه شركت Qualcomm در این مورد اعلام كرده است كه موبایل‌های هوشمند جدید و مجهز به پردازنده‌هایی با سرعت یك گیگاهرتز قرار است تا پایان سال 2009 روانه بازار شوند.

این در حالی است كه شركت‌های تولیدكننده برای كسب سهم بیشتر از این بازار رقابتی سعی دارند با سلیقه و تقاضای كاربران و خریداران همراه شوند و به این ترتیب است كه انتخاب برای خریداران كمی مشكل‌تر می‌شود. به این دلیل هم مجله معتبر فوربس به تازگی فهرستی از برترین و قدرتمند‌ترین موبایل‌های هوشمند در بازار جهانی منتشر كرده است كه می‌تواند به كاربران برای تصمیم‌گیری بهتر و دقیق‌تر كمك كند.

قدرتمندترین‌ها یا سریع‌ترین‌ها

در بازار رقابتی موبایل‌های هوشمند انتخاب محصولی به عنوان بهترین كار سختی است چون موبایل‌های مختلف در كاربری‌هایشان با هم متفاوتند. با این همه اما جدیدترین فهرست مجله فوربس از قدرتمندترین یا سریع‌ترین موبایل‌های هوشمند عبارتند از:

مدل P565 از ASUS: این گوشی كه در واقع قابلیت‌های یك دستیار دیجیتال شخصی یا PDA را دارد مجهز به یك پردازنده 800 مگاهرتزی بوده و ظرفیت رم آن به 128 مگابایت می‌رسد. این تولیدكننده تایوانی كه این گوشی را در اوایل ماه نوامبر به بازار معرفی كرده، لقب سریع‌ترین گوشی موبایل را به آن داده است.

مدل Bold از Blackberry: این گوشی به عقیده بسیاری از كارشناسان، سریع‌ترین مدل Blackberry در بازار است. این گوشی دارای پردازنده‌ای با سرعت 624 مگاهرتزی بوده و از رمی با ظرفیت 128 مگابایت بهره می‌برد. این در حالی است كه مدل‌های دیگر تولید شده توسط این شركت دارای پردازنده‌های 528 مگاهرتزی هستند.

مدل Imagio از HTC: شركت HTC كه تولیدكننده موبایل‌های هوشمندی با سیستم عامل‌های ویندوز موبایل یا آندروئید است، معمولا روی انتخاب پردازنده‌های به كار رفته در محصولاتش تمركز زیادی دارد. اغلب موبایل‌های تولید شده توسط این شركت مانند جدیدترین مدل آن یعنی Imagio كه مبتنی بر قابلیت‌های چند رسانه‌ای است، از پردازنده 528 مگاهرتزی شركت Qualcomm استفاده می‌كنند.

مدل iPhone 3GS از Apple: این گوشی كه در ماه ژوئن امسال به بازار معرفی شده است طبق اعلام شركت تولید‌كننده‌اش در پایان نام خود حرف S را به عنوان نمادی از سرعت دارد. درست به همین دلیل هم هست كه این گوشی از پردازنده‌ای با سرعت 600 مگاهرتز و رم 256 مگابایتی بهره می‌برد. در حالی كه مدل قبلی iPhone دارای پردازنده‌ای با سرعت 412 مگاهرتز و رم 128 مگابایتی بود.

مدل Palm Pre از Palm: بهترین موبایل هوشمند شركت Palm كه به خاطر قابلیت انجام چندین كار همزمان با اجرای چند نرم‌افزار در میان كاربران محبوبیت پیدا كرده است، دارای پردازنده 600 مگاهرتزی OMAP 3 Texas Instrument است. جدیدترین مدل موبایل این شركت كه با مدل Pixi معرفی شده است هم از همین پردازنده بهره می‌برد.

مدل Jet از Samsung: مانند iPhone 3GS كه با تمركز روی سرعت طراحی شده، نام این گوشی هم یادآور سرعت است. در واقع این گوشی دارای یك پردازنده 800 مگاهرتزی است كه امكان مرور صفحات وب و نمایش فایل‌های ویدئویی را با سرعت بیشتر در اختیار كاربرانش می‌گذارد.

مدل Omnia HD از Samsung: این گوشی كه مبتنی بر ارائه قابلیت‌های متفاوت چند رسانه‌ای است، وقتی در اواخر ماه فوریه به بازار معرفی شد اولین موبایل مجهز به امكان فیلمبرداری با كیفیت HD در بازار بود. این گوشی برای اجرای قابلیت‌های مختلف چند رسانه‌ای خودش از پردازنده 600 مگاهرتزی بهره می‌برد.

مدل Satio از SonyEricsson: موبایل هوشمند پر طرفدار این تولیدكننده بیشتر به خاطر داشتن دوربین 1/12 مگاپیكسلی در بازار شناخته می‌شود. این گوشی برای انجام فرآیند‌های پیچیده تصویری خودش از پردازنده 600 مگاهرتزی استفاده می‌كند.

مدل TG01 از Toshiba: این گوشی كه به عقیده بسیاری از كارشناسان در حال حاضر سریع‌ترین موبایل هوشمند در بازار جهانی است. از پردازنده ‌Snapdragon شركت Qualcomm با سرعت یك گیگاهرتزی بهره می‌برد. این گوشی كه در حال حاضر تنها در بازار ژاپن و اروپا عرضه شده است، به زودی رقبای جدی خواهد داشت. دلیل این موضوع هم به اعلام شركت Qualcomm درباره ورود موبایل‌های هوشمند مجهز به پردازنده‌های یك گیگاهرتزی تا پایان سال 2009 مربوط می‌شود.

بازاری رقابتی و رو به رشد

بازار موبایل‌های هوشمند این روزها در شرایط خوبی قرار دارد. این موضوع را آمار به خوبی تایید می‌كنند. بر اساس این آمار كه اخیرا توسط موسسه تحقیقاتی IDC ارائه شده است، بازار در فصل سوم سال 2009 توانسته به ركورد جدیدی در میزان صادرات جهانی دست پیدا كند. به این ترتیب حجم صادرات جهانی انواع موبایل‌های هوشمند در این فصل برابر 3/43‌میلیون دستگاه بوده كه این میزان از صادرات 5/41‌میلیون دستگاهی این محصولات در فصل سوم سال 2008 تا 2/4 درصد و از صادرات 9/41‌میلیون دستگاهی در فصل دوم سال 2009 هم تا 2/3 درصد افزایش داشته است.

در این میان گویا تولیدكننده بزرگ بازار موبایل یك بار دیگر هم توانسته بیشترین سهم را از بازار موبایل‌های هوشمند در اختیار بگیرد و بعد از آن به ترتیب شركت‌های Samsung و HTC، Apple ،RIM قرار گرفته‌اند.

باتشکرپدرم دراومدتاایناروتایپ کنم پس حداقل یه نظرخسک وخالی هم بدین.

نظر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جمعه 6/9/1388 - 15:0

نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد: بهبود تغذیه، انجام فعالیت فیزیكی و ترك سیگار در افراد مبتلا به اختلال تحمل گلوكز می‌تواند از پیشرفت آن به سمت دیابت نوع 2 پیشگیری كند.
به گزارش ایسنا ، این مطالعه با هدف بررسی تاثیر اصلاح شیوه زندگی بر بروز دیابت در جمعیت شهری تهران توسط دكتر فرزاد حدائق از پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و جمعی از همكارانش انجام شد.در این مطالعه افراد بالای 20 سال غیردیابتی در مطالعه قند و لیپید تهران در گروه شاهد ‌6437 نفر و 3931 نفر در گروه مورد را بررسی و به مدت متوسط 3.5 سال پیگیری كردند. مداخله با هدف بهبود تغذیه، فعالیت فیزیكی و ترك سیگار انجام شد. 

در این پژوهش میزان تغییرات عوامل خطرساز دیابت شامل وزن، اندازه دور كمر، قند خون ناشتا، قند خون دو ساعته وتری گلیسیرید سرمی در هر دو گروه افزایشی را نشان داد، ولی این افزایش در گروه مداخله نسبت به گروه شاهد كمتر بود.

شواهد قوی وجود دارد كه عوامل خطر مثل چاقی و كم بودن میزان فعالیت بدنی، عوامل اصلی غیرژنتیكی پیشگویی ‌كننده دیابت هستند

 تغییرات سریعی كه در شیوه زندگی دركشورها اتفاق افتاده، باعث افزایش شیوع چاقی و سایر بیماری‌های غیرواگیر از جمله پرفشاری خون و اختلالات چربی خون شده است كه به نظر می‌رسد عامل اصلی در افزایش بی‌رویه بروز دیابت در سطح جهانی باشد.

با بررسی نتایج به نظر می‌رسد اصلاح سبك شیوه زندگی بروز دیابت نوع ‌2 را بعد از متوسط زمانی 3.5 سال بیش از 65‌ درصد كاهش می‌دهد.

باتشکرلطفانظرهم بدید.

 

جمعه 6/9/1388 - 14:51

هوا كه تاریك می‌شود، دوباره ترس از نخوابیدن آزارش می‌دهد، یك ماهی می‌شود كه به محض رفتن در رختخواب ، خواب از چشم‌هایش می‌رود و تا ساعت‌ها برنمی‌گردد.وقتی حتی‌ آخرین لامپ خانه همسایه‌ها خاموش می‌شود، او هنوز بیدار است و مرتب از این دنده به آن دنده می‌شود. حتی كتاب خواندن هم اثرش را از دست داده و دیگر پلك‌هایش را سنگین نمی‌كند.
خیلی‌ها برایش توصیه‌هایی كرده‌اند از تمرینات ورزشی پیش از خواب گرفته تا خوردن دم‌كرده گیاهان مختلف اما هیچ كدام ثمری ندارد. حالا او مانده است با شب‌هایی كه با نخوابیدن سپری می‌شود و روزهایی كه از شدت خواب‌آلودگی توان انجام هیچ كاری را ندارد

 

گاهی اوقات بدون آن كه بدانیم عواملی دست به دست هم می‌دهند و شرایطی را ایجاد می‌كنند كه كم‌كم خواب شبانه‌مان كمتر و كمتر می‌شود و وضع تا جایی پیش می‌رود كه حتی شب‌هایی به خاطرمان می‌آید كه تا دمیدن آفتاب چشم به اطراف دوخته‌ایم.

شاید برای آنهایی كه تا صبح راحت می‌خوابند، بی‌خوابی یك بیماری به حساب نیاید، ولی بی‌خواب شدن آن هم درست در زمانی كه بزرگ‌ترین آرزویت بسته شدن چشم‌هاست، از آن دست مشكلاتی است كه اگر درمان نشود، به اندازه یك بیماری لاعلاج، آزاردهنده می‌شود.

در واقع اهمیت خواب به اندازه‌ای است كه می‌تواند روی زندگی روزانه افراد اثرگذار باشد؛ به طوری كه پژوهش‌ها نشان می‌دهد كه خواب كم یا اختلالات خواب روی فكر، قدرت تمركز، توانایی فرد و حتی كیفیت كار روزانه فرد تاثیر می‌گذارد.

این مساله به این علت است كه در حین خواب، سلول‌های بدن و مغز هر دو ترمیم می‌شوند و این بازسازی موجب می‌شود تا روز بعد سرحال و هشیار از خواب بیدار شویم، در حالی كه بی‌خوابی این تعادل را برهم می‌زند.

این در حالی است كه بررسی‌ها ثابت كرده كمبود خواب موجب افزایش میزان قند خون و در نتیجه افزایش فشار و افسردگی می‌شود.

 

افزون بر این بی‌خوابی فرد را در معرض خطر ابتلا به دیابت و آسیب‌دیدگی مغز قرار می‌دهد، ضمن آن كه موجب ایجاد تغییراتی در میزان هورمون تیروئید و هورمون‌های استرس می‌شود كه این تغییرات روی حافظه، سیستم دفاعی بدن، قلب و متابولیسم نیز اثر می‌گذارد.

دكتر پرویز مظاهری، روانپزشك در گفتگو با «جام‌جم»، ضمن تایید این موارد در تعریف بی‌خوابی می‌گوید: اگر فردی در طول روز و در هنگام خواب، به خواب رفتنش بیش از نیم ساعت طول بكشد و این وضع بیش از 3 روز در هفته و بیش از 2 هفته در ماه تكرار شود، فردی است كه به بیماری بی‌خوابی مبتلا شده است. در واقع ما انتظار داریم كه افراد از وقتی سرشان را روی بالش می‌گذارند به خواب رفتنشان تا یك ربع اتفاق بیفتد ولی در برخی افراد این زمان به یك تا دو ساعت می‌رسد؛ اما اهمیتی نمی‌دهند و آن را وضعیتی طبیعی تلقی می‌كنند.

دبیر انجمن روانپزشكان ایران این باور عمومی را كه اگر كسی ظهر بخوابد در خواب شبش اثر می‌گذارد، درست می‌داند و می‌گوید: مغز انسان البته در افراد بالغ چیزی حدود 6 تا 8 ساعت در شبانه‌روز نیاز به استراحت دارد پس اگر فردی این نیاز را در ساعت دیگر روز جبران كند نیاز مغزش به استراحت كمتر می‌شود به همین جهت توصیه ما این است كه افراد قسمت اعظم استراحت خود  را برای شب بگذارند.

وی بی‌خوابی را بیماری‌ای معرفی می‌كند كه عوارض زیادی به دنبال می‌آورد و در توضیح این عوارض می‌گوید: فردی كه بی‌خواب می‌شود تحریك‌پذیر و در نتیجه عصبی می‌شود پس چنین فردی زیاد دچار اضطراب می‌شود ضمن آن كه وقتی همه خوابند و یك فرد به تنهایی بیدار است بسیاری از افكار نگران‌كننده به ذهنش هجوم می‌آورد. این در حالی است كه افراد بی‌خواب صبح‌ها با احساس خستگی بیدار و معمولا به سردرد دچار می‌شوند.

عوارض

به گفته این روانپزشك بیماری‌های گوارشی و اختلالات اسكلتی از جمله دردهای پراكنده در بدن نیز از جمله عوارض جسمی بی‌خوابی هستند. مظاهری در ادامه با بیان این كه در انسان یك «ساعت بدن» وجود دارد كه مشخص می‌كند فرد باید در طول روز كار كند و در شب بخوابد می‌افزاید: اگر نظم ساعت بدن به هم بریزد فرد دچار اشكال می‌شود برای همین كسانی كه روز می‌خوابند و شب كار می‌كنند این شیوه زندگی‌شان آنها را در درازمدت دچار مشكل می‌كند.

وی در ادامه به علت بروز بی‌خوابی اشاره می‌كند و توضیح می‌دهد: فرد بی‌خواب از نظر مغزی دچار یكسری اشكالات می‌شود كه این امر باعث فعال شدن مغز می‌شود. یعنی آن بخش از مغز كه مربوط به خواب است دچار اشكال می‌شود به طوری كه فرد احساس خستگی می‌كند ولی خوابش نمی‌برد كه این مساله می‌تواند ناشی از اضطراب یا اشتغالات ذهنی فرد باشد.

درمان

این روانپزشك در بخش دیگری از گفته‌هایش به تشریح روش‌هایی برای راحت به خواب رفتن می‌پردازد و می‌گوید: باید سعی كنیم تا جای ممكن روزها نخوابیم و شب‌ها استراحت كنیم. ضمن آن كه گوش دادن به موسیقی ملایم پیش از خواب، دوش گرفتن، استقرار در محیط خواب آرام، استفاده از بالش نرم و پرهیز از خوردن مواد محركی چون چای و قوه می‌تواند در داشتن خوابی آرام موثر باشد. او البته معتقد است كه اگر با این روش‌ها فرد هنوز به بی‌خوابی دچار بود باید به روانپزشك مراجعه كند چرا كه بی‌خوابی از علائم اصلی افسردگی است.

مظاهری در همین ارتباط توضیح می‌دهد: بدترین شیوه در درمان بی‌خوابی خوددرمانی است، یعنی فرد به صورت خودسرانه از داروهای خواب‌آور استفاده كند و با این كار تنها علامت‌های یك بیماری را درمان كند، در حالی كه افراد بی‌خواب با جدی گرفتن مشكل خود باید به روانپزشك مراجعه كرده و برحسب علت بروز بی‌خوابی به درمان بیماری خود مبادرت كنند.

باتشکرکلیه حقوق این مطلب مربوط به نویسنده یعنی علی احمدی می باشد.

لطفانظرهم بدید.

جمعه 6/9/1388 - 14:47

بسیاری از خانم‌ها موهای‌شان را زمانی شانه می‌کنند که خیس است و بعد تعداد بسیاری از موها لای شانه‌شان می‌ماند و جمجمه‌شان درد می‌گیرد.
خبرگزاری آلمان از برلین گزارش داد، استفانی کوهن، رییس انجمن آرایشگران مو در آلمان گفت شانه کردن موها وقتی که خشک باشند، راحت‌تر است. این بدان خاطر است که موی خیس انعطاف‌پذیر است و به راحتی بیش از اندازه کشیده می‌شود. اگر در این حالت مو را شانه کنید، از ریشه کنده می‌شود.[نکته بهداشتی روز: چرا مو خشک می‌

موهای بلند هم باید به شکل و ترتیب خاصی شانه شوند. اول، شانه کردن را از گره‌ها شروع کنید، بعد مو را از ریشه تا انتهای آن شانه بزنید.

شود؟]

کوهن توصیه کرد از شانه‌ای استفاده کنید که بین دندانه‌هایش خالی باشد. برخی از شانه‌های پلاستیکی ممکن است لبه‌های تیزی داشته باشند. شانه‌هایی که از شاخ حیوانات ساخته شده باشند، سخت پیدا می‌شوند، اما وسیله تجملی ویژه‌ای هستند. همچنین برس‌هایی بهتر هستند که از مواد طبیعی ساخته شده باشند.

کوهن گفت: برس‌های مناسب بهترین اثر را بر مو و جمجمه می‌گذارد. استفاده از شانه‌های نامناسب می‌تواند به تجربه‌هایی ناخوشایند منجر شود

باتشکراستفاده ازاین مطلب بدون ذکرمنبع حرام می باشدوجنبه ی بیت المال دارد

نویسنده:علی احمدی

لطفانظرهم بدید؟؟؟؟؟؟؟

جمعه 6/9/1388 - 14:38

رئیس مركز تحقیقات پوست و سالك اظهار كرد: همان گونه كه نظافت موها نقش اساسی در سلامت جسمی و روحی هر فرد دارد و بی‌توجهی به آن باعث بروز بیماری‌هایی چون عفونت‌ها و انگل و حتی بیماری‌های روحی می‌شود ، حساسیت زیاد نسبت به موها و شستشو یا ماساژ بیش از حد موها نیز توصیه نمی‌شود.
دكتر محمدعلی نیلفروش‌زاده در گفتگو با ایسنا هدف اصلی از شستن موها را برطرف ساختن آلودگی‌های آن برشمرد و افزود: دفعات شستشوی سر به عواملی چون میزان چربی پوست، نوع شغل و فعالیت استفاده از مواد آرایشی و یا وجود بیماری‌های خاص پوستی بستگی دارد بنابراین باید تعیین دفعات شست و شوی موها در هر فرد توسط خود او مشخص شود.

وی تصریح كرد: شستشوی مكرر موها باعث ریزش دائمی مو نمی‌شود اما توجه به این نكته ضروری است كه هنگام شستن موها نباید بیش از حد آن را ماساژ داد؛ چرا كه این امر موجب آسیب دیدگی ساقه مو شده و می‌تواند منجر به شكسته شدن موها شود البته نباید این مساله را با ریزش واقعی موها كه از ریشه صورت می‌گیرد، اشتباه گرفت.

دكتر نیلفروش‌زاده افزود: كف كردن شامپو نیز باید به حدی باشد كه موهای كف سر را تمیز كند و در حد معمول آن كافی است و تفكر این كه كف بیشتر شامپو موجب تمیزی بیشتر موها می‌شود اشتباه بوده و فقط نوعی تاثیر روحی دارد بنابراین با شستشوی به اندازه و به موقع موها می‌توان از بسیاری مشكلات مانند بیماری‌ها و حتی ریزش موها جلوگیری كرد.

کلیه ی حقوق این مطلب مربوط به علی احمدی می باشد.

جمعه 6/9/1388 - 14:33

بعضی افراد پس از شستشوی دستان خود یا تماس دست و پاهایشان با اجسام سرد و خنك، تا ساعت‌ها آن منطقه از عضوشان سرد و كرخت باقی می‌ماند و تا به گرما و حرارت متوسل نشوند، نمی‌توانند گرمای از دست رفته دست و پای خود را به دست آورند كه در این حین برخی از كنار این اتفاق پیش‌آمده بی‌تفاوت می‌گذرند و برخی دیگر احساس ناخوشایندی نسبت به آن پیدا می‌كنند كه نكند دچار بیماری شده باشند.
با توجه به این كه این روزها با شروع فصل سرد سال، بر تعداد این بیماران افزوده می‌شود، دكتر مژده ذبیحی یگانه، متخصص داخلی و فوق‌تخصص روماتولوژی در گفتگو با «جام‌جم» در این خصوص توضیح می‌دهد.

به گفته وی، پدیده «رینود» شامل تغییر رنگ اندام فوقانی (دست‌ها)‌ و اندام تحتانی (پاها)‌ به صورت رنگ‌پریدگی، آبی شدن و پس از آن قرمز شدن اندام است كه وقتی فرد در معرض سرما یا استرس قرار می‌گیرد، به دلیل انقباضات عروقی به آن مبتلا می‌شود.

به گفته این فوق‌تخصص روماتولوژی این پدیده دارای دو فرم اولیه و ثانویه است كه در فرم اولیه خبری از بروز بیماری زمینه‌ای نیست و معمولا در زنان جوانی كه در معرض سرما قرار می‌گیرند با تغییر رنگ در اندام‌های مربوط صورت می‌گیرد و معمولا خطرناك نیست و ممكن است سال‌ها با فرد همراه باشد.

این متخصص داخلی فرم ثانویه پدیده رینود را ناشی از یك بیماری زمینه‌ای عنوان كرده و یادآور می‌شود: در این دسته از افراد، زمینه بیماری رماتیسمی همچون اسكلرودرمی و لوپوس مشاهده می‌شود. بنابراین بهتر است تمامی افرادی كه با علائم پدیده رینود مراجعه می‌كنند از نظر علل ثانویه بررسی شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه می‌افزاید: بهتر است افرادی كه فرم یك رینود شامل حالشان شده است، با پوشیدن دستكش نخی و پشمی روی آن، گرمای دستان خود را به دست آورند و حتی‌المقدور از استرس و محیط‌های سرد بپرهیزند و در صورت عدم بهبود با نظر پزشك متخصص خود، از داروهای گشادكننده عروق محیطی (عروقی كه به دست و پا خون‌رسانی می‌كنند)‌ همچون «نیفدیپین» استفاده كنند.

رینود ثانویه را می‌توان با تست‌های اختصاصی روماتولوژی و روش كاپیلروسكوپی تشخیص داد و اگر تمامی تست ‌های صورت گرفته متعادل بود، از سوی پزشك به بیمار اطمینان داده می‌شود ولی اگر «سفتی پوست» در علائم رینود مشاهده شد، می‌توان بیماری اسكلرودرمی را به آن افزود.

دكتر ذبیحی‌یگانه می‌گوید: اگر فرد در عارضه رینود زخمی در نوك انگشتانش ایجاد شده باشد، دال بر رینود ثانویه است كه همزمان اگر بیمار درد مفصلی، علائم قلبی، ریوی و ریفلاكس داشته باشد، بایستی جدی تلقی شود.

علائم رینود

 

در مراحل اولیه این عارضه ممكن است فرد فقط با تورم دست‌ها مراجعه كند كه اصطلاحا به آن «پافی‌هند» (دست‌های متورم و پف‌آلود)‌ گفته می‌شود

این متخصص داخلی با اشاره به این كه در فرم‌های ثانویه‌ انقباض‌های عروقی، ممكن است فرد انگشتان خود را از دست بدهد، تصریح می‌كند: استرس و سرما و برخی از داروهای میگرن و فشار خون از جمله (آتنولول)‌ می‌توانند این عارضه را تحریك و تشدید كنند.

همچنین مصرف تنباكو، كافئین و سیگار نیز می‌توانند این عارضه را تشدید كنند.

باید توجه داشت بیماری اسكلرودر می‌تواند علائم احشایی زیادی در روده‌ها، كلیه‌ها، ریه‌ها و قلب‌ ایجاد كند كه اگر بموقع تشخیص داده شود، می‌تواند تا حد زیادی پیشگیری كرد.

به گفته دكتر ذبیحی‌یگانه در رینود اولیه علائم عارضه دوطرفه است و اگر انگشتی در آن درگیر شود، انگشت قرینه دست یا پای دیگر نیز درگیر می‌شود و این در حالی است كه اگر یك انگشت درگیر باشد، دیگر نمی‌توان نام آن را رینود گذاشت و بیماری اغلب بر اثر سرما ایجاد می‌شود كه در برخی از مشاغل همانند نگهبانان، می‌تواند انسداد رگ را به همراه داشته باشد.وی اظهار می‌كند: در این عارضه پوشیدن كفش تنگ می‌تواند میزان خون‌رسانی را كمتر و عارضه را تشدید كند.

این فوق‌تخصص روماتولوژی ابراز می‌كند: قرمزی بافت دور ناخن می‌تواند یكی از علائم هشداردهنده این عارضه باشد، بنابراین افراد با مشاهده چنین وضعیتی باید به پزشك متخصص مراجعه كنند.

استفاده ازاین مطلب بدون ذکرمنبع حرام می باشد وجنبه ی بیت المال دارد.

باتشکرعلی احمدی

لطفانظرهم بدید.

 

 

جمعه 6/9/1388 - 14:27

بی شک برای شما هم پیش آمده که در مکان خاصی باشید و نتوانید در همان لحظه به تماس های تلفنی که با شما برقرار می شود پاسخ دهید . (مثلا در جلسات و یا هنگام نماز)

البته اکثرا در چنین مواقعی یا گوشی خود را خاموش می کنند و یا آن را در حالت سکوت (
Silent) قرار می دهند
اما هر کدام از این روشها معایب خاص خود را دارند .
در صورتی که گوشی همراه خود را خاموش کنید ، بی شک هیچ فردی قادر نیست با شما تماس برقرار کند و مخاطب با توجه به اینکه گوشی شما خاموش است از تماس مجدد پرهیز خواهد می کند . ضمن آنکه شما نیز نمی فهمید در هنگامی که تلفن همراهتان خاموش بوده ، چه کسانی با شما تماس گرفته اند .
در حالت دوم هم با توجه به اینکه گوشی شما در حالت سکوت (Silent) قرار دارد ، لذا فرد به تصور اینکه شما به تلفن او جواب نمی دهید از برقراری تماس با شما منصرف می شود .


اما اینبار قصد معرفی ترفندی را داریم که با استفاده از آن در گوشی های سونی اریکسون قادرید تا امکانی را فراهم کنید که در صورتی فردی با شما تماس گرفت بدون آنکه گوشی شما زنگ بخورد ، برای طرف مقابل بوق اشغال پخش شود و شماره فرد نیز بر روی تلفن همراه شما نقش می بندد .
لذا با توجه به اینکه برای فرد مقابل بوق اشغال پخش شده ، بی شک فرد مورد نظر گمان می کند که شما با فرد دیگری مشغول به صحبت هستید و لذا به طور حتم مجددا با شما تماس برقرار می کند و شما نیز با توجه اینکه مطلع شدید که کسی با شما تماس گرفته ، در صورتی که بخواهید با وی صحبت کنید ، کافی است محلی که دران هستید را ترک کرده و بعد از اینکه فرد مجددا با شما تماس برقرار کرد به تماس وی پاسخ دهید .همچنین با استفاده از این ترفند قادرید تا گوشی شما تنها برای نفرات خاصی زنگ بخورد و برای اشخاص دیگر بوق اشغال پخش شود .
تصور کنید منتظر تماس فرد خاصی هستید ، اما در همان هنگام افراد دیگری نیز به شما زنگ می زنند و شما مجبورید به خاطر اینکه منتظر تماس فرد خاصی هستید از صحبت با انهخا اجتناب بپرهیزید ولی با استفاده از این قابلیت ، گوشی شما تنها برای افراد خاصی زنگ خواهد خورد و برای بقیه اشخاص بوق اشغال پخش خواهد شد .


برای فعال کردن این قابلیت ابتدا به منوی اصلی در گوشی خود مراجعه کرده و سپس بر روی Setting کلیک کنید ، حال در قسمت General به بخش Profile رفته و یکی از پروفایلها را غیر از پروفایل Normal انتخاب کنید (مثلا Meeting ) حال More را بزنید و گزینه View and edit را انتخاب کنید .
حال از عناوین نمایش داده شده ، گزینه Accept calls را انتخاب کنید و سپس گزینه None را انتخاب کنید . پس از انجام این عمل و ذخیره پروفایل هرگاه پروفایل مورد نظر را انتخاب کنید برای تمام کسانی که با شما تماس برقرار می ککند بوق اشغال پخش خواهد شد و شما نیز متوجه خواهید شد چه کسانی با شما تماس برقرار کرده اند .

در صورتی که قصد دارید گوشی شما تنها برای افراد خاصی زنگ بخورد کافی است در همان قسمت به جای انتخاب None گزینه Only from List را انتخاب کنید و شماره یا شماره هایی که قصد برقراری ارتباط با آنها را دارید انتخاب کنید .

تا اینجای کار شما این قابلیت را به گوشی خود در یکی از پروفایلها اضافه کردید .

حال برای فعال سازی کافی است هرگاه لازم بود پروفایل مورد نظر را فعال کنید .

جهت فعال سازی هر پروفایل ، یکبار دکمهPower (دکمه ای که با ان گوشی را خاموش و روشن می کنید) بفشارید و سپس پروفایل مورد نظر را برگزینید .

جهت بازگشت به حالت اولیه کافی است پروفایل Normal را انتخاب کنید

باتشکراستفاده ازاین مطلب بدون ذکر منبع حرام است وجنبه ی بیت المال رادارد.

لطفانظرهم بدید.

جمعه 6/9/1388 - 14:18

ویروس H1N1 با بدن ما چه می‌کند؟

این روزها کمتر کسی پیدا می‌شود که با آنفلوآنزای خوکی و علایم آن آشنا نباشد. اخبار تمام‌نشدنی در مورد این بیماری و راه‌های پیشگیری از آن بخش زیادی از فضای ذهنی ما را اشغال کرده است. آن‌قدر که حتی جایی برای کنجکاوی‌های ساده و کودکانه باقی نمی‌ماند: به راستی آیا شما می‌دانید ویروس آنفلوآنزا با بدن ما چه می‌کند؟ این همه علایم عجیب و غریب چگونه پدید می‌آیند؟ ...

شاید بهتر باشد در قدم اول نام این ویروس را بیشتر بشناسیم. واقعیت این است که نام کلی H1N1 را باید برای ویروس جدید با کمی چشم‌پوشی بپذیریم. در حقیقت ویروس جدید خود گونه‌ای از ویروس H1N1 است و گونه‌‌های دیگری از این ویروس پیش از این نیز وجود داشته‌اند. حرف A در نام ویروس نیز به معنای آن است که منشا ویروس از حیوان (Animal) است اما H و N به تقسیم‌بندی‌های آزمایشگاهی (سرولوژیکی) ویروس مربوط می‌شوند. H مخفف هموگلوتنین، نوعی پروتئین وN مخفف نوروآمینیداز نوعی آنزیم در سطح ویروس هستند. هر دوی این مواد مستقیما در بیماری‌زایی ویروس نقش دارند.

تقویم آنفلوآنزا هر چند آنفلوآنزای خوکی در افراد مختلف می‌تواند با علایم متفاوتی آغاز شود اما کم و بیش اغلب افراد چنین ترتیبی از گرفتاری‌ها را طی روزهای متوالی بیماری تجربه می‌کنند:
دوره نهفته: احساس مبهم ناخوشی- در این مرحله فرد می‌تواند ویروس را به دیگران منتقل کند

2 - 3 - 4 - 5
شروع بیماری با تب ناگهانی که اغلب از تب آنفلوآنزای معمولی بیشتر است.

لرز تکان‌دهنده که گاهی با کاهش فشار خون همراه است.

سردرد شدید

بدن‌درد شکم‌درد و مشکلات گوارشی.

درگیری بینی که اکثراً به صورت گرفتگی و گاهی آب‌ریزش بینی خواهد بود.

عطسه و سرفه خفیف.

تشدید سرفه.

دوره نقاهت: اغلب علایم بیماری فروکش می‌کنند اما سرفه خفیف چند هفته تا یک ماه باقی می‌ماند.

باتشکراستفاده ازاین مطلب بدون ذکرمنبع حرام می باشدوکلیه ی حقوق این مطلب مربوط به نویسند یعنی علی احمدی می باشد.

لطفانظرهم بدید.


 

جمعه 6/9/1388 - 14:12
تب در بدن، توسط چند مکانیسم در هم پیچیده ایجاد می‌شود. پس از آنکه سیستم ایمنی از آلوده شدن گروهی از سلول‌ها به ویروس آنفلوآنزا باخبر شد با شیوه‌های گوناگونی سعی می‌کند تا به جنگ آنها برواندازه این سلول‌ها خود باعث بالا رفتن دمای بدن می‌شود. از سوی دیگر بعضی مواد بیوشیمیایی که در پاسخ به عفونت از این سلول‌ها و ماکروفاژها ترشح می‌شوند نیز نقش تب‌زایی دارند. این مواد با تغییر دادن تنظیمات هیپوتالاموس درجه حرارت بدن را بالا می‌برند. هیپوتالاموس مرکز تنظیم حرارت بدن است. به این ترتیب تب علاوه بر اینکه نشانه درگیری شدید سیستم ایمنی بدن با ویروس آنفلوآنزا است، خود راهی برای مقابله با آن هم به حساب می‌آید زیرا ویروس‌ها در دمای بالاتر کمتر تمایل به تکثیر پیدا خواهند کرد. بنابراین بهتر است برای پایین آوردن تب آنفلوآنزا چندان عجله نداشته باشیم.

چرا به سرفه می‌‌افتیم؟

وقتی هوای آلوده به ویروس آنفلوآنزا را استنشاق می‌کنیم قطرات ریز حاوی ویروس در مخاط لزج گلو و بینی گیر می‌کنند و ویروس‌ها به سرعت در سلول‌های مخاطی راه تنفسی نفوذ می‌کنند. پیامی که از سلول‌های آلوده به بیرون مخابره می‌شود سلول‌های سیستم ایمنی را به این ناحیه می‌کشاند. ماکروفاژها، سلو‌ل‌های T و پادتن‌های مترشحه از سلول‌های B هر کدام به نحوی سلول‌های آلوده را از بین می‌برند. در این حالت تجمعاتی از لاشه سلول‌های مرده در اطراف گلو ایجاد می‌شود. در نتیجه علاوه بر گرفتگی صدا به علت تحریک گیرنده‌های ناحیه گلو دچار سرفه می‌شویم. در حقیقت با مکانیسم سرفه تلاش می‌کنیم تا این تجمعات را به بیرون هدایت کنیم.

چرا سردرد می‌گیریم؟

در واقع اغلب ویروس‌هایی که قسمت فوقانی دستگاه تنفسی را درگیر می‌کنند می‌توانند موجب سردرد شوند. سردرد در آنفلوآنزا می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. التهاب موضعی سینوس‌ها در برخی موارد می‌تواند موجب سردرد شود. اما در اغلب موارد آنفلوآنزا آزادسازی مواد بیوشیمیایی به نام اینترفرون از سلول‌های ایمنی دلیل سردرد شدید در این بیماری است.

چرا بدن ما دچار کوفتگی عمومی می‌شود؟

کوفتگی و خستگی مفرط بیش از آنکه به طور مستقیم مربوط به تهاجم ویروس آنفلوآنزا باشد مربوط به مواد بیوشیمیایی است که در جریان واکنش سیستم ایمنی به گسترش سریع ویروس ترشح می‌شود. شاید به همین دلیل است که پس از پاک‌سازی این مواد واسطه از خون علایم خستگی و ضعف آنفلوآنزا به سرعت برطرف می‌شود.

چرا دچار حالت تهوع، اسهال و استفراغ می‌شویم؟

آنفلوآنزا اصولا یک بیماری دستگاه تنفسی است، بنابراین در مقایسه با ویروس‌های گوارشی چندان با علایمی چون اسهال و استفراغ همراه نیست. با وجود این ویروس آنفلوآنزای نوع A بیشتر از نوع فصلی آن دستگاه گوارش را هدف قرار می‌دهد، اما چگونه؟ در بدن ما انسان‌ها شواهدی از تکثیر ویروس آنفلوآنزا در دستگاه گوارش به دست نیامده است. دانشمندان دو فرضیه را برای این علایم مطرح کرده‌اند. فرضیه اول ابتلای هم‌زمان به یک آلودگی میکروبی ثانویه است و اما فرضیه دوم آزادسازی مواد بیوشیمیایی به نام سایتوکین (فاکتور نکروز تومور ـ آلفا) در اثر تکثیر و واکنش سیستم ایمنی در راه‌های هوایی است. این ماده (فاکتور نکروز تومور ـ آلفا) می‌تواند با تاثیر روی مرکز استفراغ مغز موجب حالت تهوع و استفراغ شود.

باتشکرلطفانظرهم بدید.

 

 


 

جمعه 6/9/1388 - 14:3

سوخت و ساز کند بدن اغلب به افزایش وزن، خستگی مفرط و سوءهاضمه منجر می شود وافزایش میزان سوخت و ساز باعث کاهش وزن می شود.

به گفته محققان در پیش گرفتن چند عادت سالم می تواند نتیجه خوب و بلندمدتی داشته باشد.

1 - صبحانه خوردن؛انستیتوی ماساچوست گزارش می دهد که خوردن صبحانه سالم، فرآیند سوخت و ساز را فعال می کند.

2 - به طور مکرر بخورید؛
خوردن وعده های غذایی کوتا با افزایش وزن رو به رو نشوید.چک و یا تنقلات هر 3 تا 4 ساعت به سوخت و ساز بدن کمک می کند. فقط هنگام احساس گرسنگی بخورید و قبل از سیر شدن از خوردن دست بردارید

 - وزنه برداری؛
محققان معتقدند که توده عضلانی بزرگ ترین علت سوخت و ساز سریع است هنگام استفاده از عضله در ورزش عضلات دچار فرسودگی می شوند و برای ترمیم و ساخت عضله بیشتر، بدن نیاز به افزایش سوخت و ساز دارد. علاوه بر آن، افرادی با درصد بالای سوخت و ساز بدن حتی هنگام استراحت نسبت به افراد لاغر کالری بیشتری می سوزانند.

 - خنده بیشتر؛
بررسی نشان داده خندیدن سوخت و ساز بدن را تا ۲۰ درصد افزایش می دهد.

- آب بخورید؛
آب نه تنها سوخت رسان و تصفیه کننده بدن محسوب می شود بلکه به سوخت و ساز بدن سرعت می بخشد.پس از نوشیدن آب سرد، بدن برای گرم نگه داشتن خود باید فعالیت کند و باعث تحریک سوخت و ساز بدن می شود.

 - استرس را محدود کنید؛
اغلب عوارض جانبی جدی نتیجه استرس زیاد و کندی سوخت و ساز بدن است. هنگامی که تحت فشار قرار دارید نفس عمیقی بکشید.

باتشکرعلی احمدی تنظیم برای تبیان

جمعه 6/9/1388 - 13:56