تعداد مطالب : 10405
تعداد نظرات : 2225
زمان آخرین مطلب : 1728روز قبل
محققان انگلیسی از کشف علت جدید یکی از عوامل اصلی نابینایی مرتبط با سن خبر می‌دهند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، محققان دانشگاه منچستر در تحقیقات خود دریافتند، دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن (AMD) علت اصلی نابینایی در کشورهای غربی محسوب می‌شود که حدود 50 میلیون نفر را درگیر کرده است.  
 
پیش از این عنوان شده بود که اصلی‌ترین ژن‌هایی مرتبط با این مشکل، عامل مکمل اچ (CFH) نام دارند که اقدام به کدگذاری پروتئینی به نام فاکتور اچ (FH) می‌کنند.  پروتئین دیگری که از ژن عامل مکمل اچ (CFH) تولید می‌شود، این نقش را برعهده دارد که این پروتئین، فاکتور شبه اچ یک (FHL-1) نام دارد.  
 
پروتئین FHL-1 نسخه کوچکتر فاکتور اچ و حاوی تمام ترکیبات لازم برای تنظیم سیستم ایمنی است؛ بدلیل کوچکتر بودن این پروتئین در مقایسه با فاکتور اچ، می‌تواند براحتی در ساختارهای پشت چشم قرار گرفته و مانع از آسیب رساندن سیستم کمپلمان شود.  
 
مقادیر ناکافی FHL-1 در پشت چشم منجر به بروز التهاب و در نهایت به دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن (AMD) می‌شود.  
 
شنبه 4/11/1393 - 18:23
محققان از تولید واکسن ویژه نیکوتین خبر داده اند که به افراد سیگاری کمک می کند تا با کیفیت بهتری سیگار را ترک کنند.
به گزارش«شیعه نیوز»، تاکنون خبرهایی درباره واکسن هایی منتشر شده که هدف از تولید آنها تحریک سیستم ایمنی بدن برای مقابله با نیکوتین همانند سایر عوامل میکروبی است. از این طریق آنتی بادی هایی در بدن تولید می شود که نیکوتین را به دام انداخته و پیش از رسیدن به دریافت کننده های مغزی از بدن دفع می کند.

این ایده شگفت انگیز اگرچه در ظاهر کاربردی به نظر می رسد اما به گفته دانشمندان انستیتو تحقیقاتی Scripps کالیفرنیا با نقص بزرگی همراه بوده است و حالا آنها مدعی هستند که بر این مشکل غلبه کرده اند.

به طور کلی نیکوتین دو شکل دارد که می توان آنها را به تصاویر آینه ای مولکولی از یکدیگر تشبیه کرد یا چیزی شبیه راست دست ها در مقابل چپ دست ها. اگرچه 99 درصد از نیکوتینی که در تنباکو وجود دارد از نسخه چپ دست هاست اما واکسنی که پیش از این ارایه شده بود بدن را تحریک می کرد تا آنتی بادی هایی علیه هر دو نسخه تولید کند که این نکته به عقیده دانشمندان انستیتو تحقیقاتی Scripps کالیفرنیا چیزی جز اتلاف وقت و همچنین هدررفتن توانایی سیستم ایمنی بدن نیست.

در این حالت واکسن نه تنها کارایی چندانی ندارد بلکه بر اساس آزمایش های صورت گرفته تنها 30 درصد بازده کلینیکی داشته است.

اکنون این دانشمندان واکسنی تولید کرده اند که بدن را تحریک می کند تا تنها آنتی بادی هایی تولید کند که مولکولهای نیکوتین چپ دست را هدف قرار دهد. بدین ترتیب هیچ گونه انرژی اضافی برای تولید آنتی بادی های غیرضروری به هدر نمی رود.

آزمایش های صورت گرفته نشان از بازده 60 درصدی این واکسن جدید دارد. ساختار اصلی این واکسن جدید ترکیبی 50 – 50 از مشتقات نیکوتین چپ دست و راست دست موسوم به hapten است که طرز جالب توجهی بر نیکوتینی که وارد بدن می شود اثر می گذارد.

شنبه 4/11/1393 - 18:20
در این مطلب زیبایی‌های ماهی‌مرکب در دریای قرمز را مشاهده می‌کنید که عکاسی به نام «اندری نکراسوف» آنها را برداشته و ثبت کرده است.
فوت و فن: در این مطلب زیبایی‌های ماهی‌مرکب در دریای قرمز را مشاهده می‌کنید که عکاسی به نام «اندری نکراسوف» آنها را برداشته و ثبت کرده است.

زیبایی‌های ماهی‌مرکب در دریای قرمز

این هنرمند، 42 سال سن دارد و از ماهی‌های مرکب که عموما در اعماق دریا زندگی می‌کنند، عکاسی کرده است. در جنوب ایران ماهی‌مرکب را «خساک» می‌نامند. خساک یک از بی‌مهرگان و نرم‌تنان از خانواده اختاپوس‌ها است. این ماهی هنگامی که احساس خطر می‌کند ماده‌ای چون مرکب مشکی در آب پخش می‌کند.

اسکوئیدها با استفاده از ۱۰ بازوی خود، ماهی‌ها را به درون دهان منقار مانند خود می‌کشند. طول انواع غول‌پیکر آنها به ۱۲ متر می‌رسد.

شنبه 4/11/1393 - 16:50
دانشمندان مکزیکی هشدار دادند: اکسولوتل یا ماهی راه رونده با خطر انقراض در زیستگاه بومی خود واقع در حومه شهر مکزیک تهدید می‌شود.
خبرگزاری فارس: دانشمندان مکزیکی هشدار دادند: اکسولوتل یا ماهی راه رونده با خطر انقراض در زیستگاه بومی خود واقع در حومه شهر مکزیک تهدید می‌شود.

 Axolotl «اکسولوتل» یا ماهی راه رونده مکزیکی یک جانور کوچک دوزیستی است که رفتاری پرخاشگرانه دارد و با هیچ ماهی دیگری نباید نگهداری شود؛ دمای مطلوب برای این جانور بین 14 – 20 درجه سانتی‌گراد است، این ماهی دوزیست می‌تواند بین 20 تا 40 سانتی‌متر رشد کند و بین 10 تا 15 سال عمر می‌کند.

اکسولوتل در ترمیم اعضای بدن خود در بین مخلوقات معروف است؛ این جانور می‌تواند قسمت‌های آسیب دیده یا قطع شده بدن خود (دم، پوست، قلب، جگر و کلیه) را دوباره بازسازی یا ترمیم کند؛ اکسولوتل معمولاً به رنگ طوسی و قهوه‌ای است ولی به رنگ‌های طلایی آلبینو، سفید شفاف، سیاه شفاف و خالدار نیز مشاهده شده است.

اکسولوتل از خانواده سمندر مکزیکی است اما کاملاً به آب وابسته است، هر دو یا سه روز یک بار نیاز به غذا دارد و غذای این ماهی از بچه قورباغه، حشره نرم، کرم و ماهیان کوچک و گوشت خام چرخ کرده تشکیل شده است.

بررسی‌های انجام شده توسط دانشگاه مکزیک نشان می‌دهند این جانور در اثر کیفیت آب (آلودگی‌های آفت کش‌ها و یا نشت فاضلاب) و به دلیل شکل و نوع ماهی، مورد حمله حیوانات دیگر قرار می‌گیرد و در حال انقراض است.

دانشمندان مکزیکی بار دیگر هشدار دادند اکسولوتل در حال انقراض است در حالی که این ماهی قادر به بازسازی و ترمیم پا، دم، چشم، مغز و هر بخشی از اندام و اعضاء خود است؛ دانشمندان گفتند: این ماهی را می‌توان در آزمایشگاه مورد مطالعه قرار داد اما مطالعه و بررسی آن در زیستگاه طبیعی خود موثرتر است.


به دلیل خطر انقراض که برای این ماهی وجود دارد برنامه حفاظت بین‌المللی راه اندازی شده است.


ماهی راه رونده مکزیکی در حال انقراض است
شنبه 4/11/1393 - 16:47
در حدود ۱٫۲ میلیون گونه جاونوی شناخته شده(با این حال چندین میلیون هم تا به حال کشف نشده) اما هم ی ما فقط تعدا کمی از این حیوانات رو دیدیم و یا اسمشون رو شنیدیم.
گردالی: در حدود ۱٫۲ میلیون گونه جاونوی شناخته  شده(با این حال چندین میلیون هم تا به حال  کشف نشده) اما هم ی ما فقط تعدا کمی از این حیوانات رو دیدیم و یا اسمشون رو شنیدیم.  بعضی از این حیوانات به طور غیر قابل باوری ،عجیبن.تا حدی که اگه این موجودات رو برای کسی توصیف کنید،احتمالا به خاطر قوه ی تخیل زیادی که دارید نگرانتون می شن.

آهوی آبی چینی

۸ حیوان عجیب و شگفت انگیز که به نظر افسانه ای میان

این آهوی کوهی با داشتن دو تا دندان نیش دو اینچی یه جورایی شبیه خون آشام هاست.جنس ماده ی این آهو هم این دندون هارو داره اما بسیار کوچکتر از جنس نر.این آهو ها در اصل چینی هستند اما چند گله وحشی از این آهوها هم در انگلستان و فرانسه وجود دارند که به طور تصادفی  از یک مجموعه ی خصوصی رها شدن.

این آهو ها بسیار صلح طلب هستن، اما آهو های نر از دندان هاشون برای مبارزه با دیگر نر های گونه ی خودشون ،در فصل تولید مثل استفاده می کنن.

گورکن صورتی

۸ حیوان عجیب و شگفت انگیز که به نظر افسانه ای میان

این گورکن با هم نوع های دیگش ،که ما تا به حال دیدم متفاوته.اندازه این پستاندارن کوچک چیزی در حدود ۳ تا ۴ اینچه،و رنگ صورتی دارند ،تراکم رگ های خونی درپوسته ی این حیوان باعث این رنگ صورتی شده.پوسته ی گورکن صورتی خیلی شکننده تر از پوسته ی گورکن های دیگست ، و دانشمندان به این باور رسیدن که این پوسته برای تنظیم دمای این موجودات زره پوش مفید است .گورکن صورتی با اینکه موجودی شبانه است اما به نظر می رسه حتی در آرژانتین که سرزمین مادری این گورکن هاست خطر انقراض این موجودات رو تهدید می کنه

نهنگ قطبی

۸ حیوان عجیب و شگفت انگیز که به نظر افسانه ای میان

نهنگ قطبی موجود عجیبیه ،قسمتیش نهگه و قسمت دیگش تک شاخ، شاخ اونها واقعا یک دندان که از طرف لب بالایی اونها بیرون زده،این عاج ها در نهنگ های قطبی نر طولی به درازای ۱۳ تا ۱۸ فوت دارند اما این شاخ ها در  نهنگ های قطبی ماده اصلا وجود ندارن. درقرون وسطی و رنسانس ،شاخ اونهارو به عنوان شاخ اسب تک شاخ خرید و فروش می کردند.

خارپشت پوزه دراز

۸ حیوان عجیب و شگفت انگیز که به نظر افسانه ای میان

چیزی مردم قالبا راجع به پسدانداران فکر می کنند اینه که همیشه پستاندارن بچه های خودشون رو به دنیا میارن اما این خارپشت  پوزه دراز یکی از دو پستانداریه که تخم می زاره،که این نکنه مهمی در تکامل این پستاندارن .همچنین در پوزه ی دراز این خارپشت دندانی وجود نداره.در عوض این گونه، غذای خودشون رو  با استفاده از ردیفی از پیش آمدگی های میخ مانندی که بر روی زبون خیلی بزرگ اونها وجود داره انجام میدن.و این موجودات هم در معرض خطر انقراض هستن و فقط درگینه ی جدید و قسمت هایی از استرالیا پیدا میشن.

لک لک آفریقایی:

۸ حیوان عجیب و شگفت انگیز که به نظر افسانه ای میان

اندازه ی این لک لک خودش به اندازه کافی اونها رو عجیب و ترسناک میکنه.قد این لک لک در حالت ایستاده حدود ۵ فوت است و طول بالهای اونها ۱۲ فوت و وزن حدود ۲۰ پوند است.”لک لک کله نهنگی”نام مستعار اونهاست.منقار این لک لک بسیار بزرگه و این پرده می تونه از این منقار برای گرفتن وکشتن طیف وسیعی از موجودات مثل سوسمار و تمساح جوان استفاده کنه.

میمون خرطوم دار

۸ حیوان عجیب و شگفت انگیز که به نظر افسانه ای میان

تنها میمون های نر این بینی خرطوم مانند رو دارن که طولش به ۴اینچ میرسه و این فرض وجود داره  که از این خرطوم  ها به عنوان محفظه تقویت برای تولید نداهای بلندتر در فصل جفت گیری استفاده میشه.سرزمین این گونه از میمون ها جزیره بورنئو است و میمون خرطوم دار دومین  میمون  بزرگ آسیاست،با اندازه ای در حدود ۲۱ و ۳۰ اینچ ،و میمون های خرطوم دار نر بزرگتر از ماده ها هستن.

طوطی ماهی

۸ حیوان عجیب و شگفت انگیز که به نظر افسانه ای میان

طوطی ماهی ها خصوصیات و عادات غیر معمولی دارن این ماهی ها دارای پوزه ای دندانه دار که از اون برای به نیش کشیدن و خورد کردن طعمه هاشون و سنگ و مرجان ها استفاده می کنن،برخی از طوطی ماهیها لباس خواب مخصوصی دان به این شکل که خودشون رو در یک پوسته ی لزج مانند در هنگام خوابیدن پنهان می کنن که این باعث می شه در برابر حملاتی که برای شکارشون انجام میشه از خودشون محافظت کنند.شاید عجیب ترین خصلت این ماهی ها قدرت تغییر جنسیت در مواقع لزوم باشه.طوطی ماهی نر به طور معمول بر بیش از یک حرمسرا از طوطی ماهی های مونث  حکمرانی می کنه،و عمل لقاح رو با همه تخم های طوطی ماهی ها انجام میده اما اگه طوطی ماهی نر از بین بره  و طوطی ماهی نر دیگه ای در منطقه نباشه یکی از طوطی ماهی های ماده می تونه به طور خود به خود جنسیتش رو عوض کنه تا چرخه تولید مثل از بین نره.

بز کوهی Saiga

۸ حیوان عجیب و شگفت انگیز که به نظر افسانه ای میان

دماغ گنده ی این بز فقط برای ظاهر اون نیست ،بلکه بهشون کمک می کنه که بتونن هوای تمیزی رو در طول تابستان ودر زیستگاه خشک و خاکی خود تنفس کنه.و همچنین این امکان رو به اونها میده که در طول زمستان هم که درجه حرارت نزول میکنه  بتونن هوایی رو که تنفس می کنن گرم کنن.

بزکوهی saiga از سوی اتحادیه بین الملی حفاظت منابع طبیعی جز لیست حیوانات در معرض خطر انقراض آورده شده.کاهش آنها به طور عمده به دلیل از دست دادن زیستگاه ،شکار و تغییرات آب و هوایی  است.زیستگاه بز کوهی Saiga درحال حاضر در  منطقه ی اصلی مغولستان قزاقستان و کلمایکیا است  اما در گذشته در اروپا و آمریکای شمالی هم یافت می شدند.
شنبه 4/11/1393 - 16:43
Jigokudani در دره رودخانه Yokoyu واقع در استان ناگانو در ژاپن و در ارتفاع 850 متراز سطح زمین است.این مکان که به معنی " دره جهنم " است دارای چشمه های آب گرم طبیعی دریاچه های آبجوش و هوایی پر از بخار آب است.
تاپ ناپ: Jigokudani در دره رودخانه Yokoyu واقع در استان ناگانو در ژاپن و در ارتفاع 850 متراز سطح زمین است.این مکان که به معنی " دره جهنم " است دارای چشمه های آب گرم طبیعی دریاچه های آبجوش و هوایی پر از بخار آب است. این دره در بین صخره های شیب دار و جنگل formidably احاطه شده است که در 4 ماه از سال یخ زده و پوشیده از برف هستند. ولی جمعیت کوچکی از میمون های برفی یا Macaques ژاپنیدر این منطقه زندگی می کنند و برای گرم نگه داشتن خود در استخر های آب گرمشنا می کنند. با اینکه این منطقه شناخته شده است ولی کمتر کسی حاضر به یک سفر 2 کیلومتری در زمین های یخ زده است تا به دیدن منظره جالب حمام کردن این میمون ها برود.

شنبه 4/11/1393 - 16:40
حمام نواب از جمله آثار دوره قاجاریه شهر تهران است و در خیابان 15 خرداد شرقی کوچه بیک دامغانی( بازارچه نواب سابق) قرار دارد . در اولین نقشه‌های تهیه شده تهران به نام گذر حمام نواب ذکر شده است.
آژانس عکس تهران: حمام نواب از جمله آثار دوره قاجاریه شهر تهران است و در خیابان 15 خرداد شرقی کوچه بیک دامغانی( بازارچه نواب سابق) قرار دارد . در اولین نقشه‌های تهیه شده تهران به نام گذر حمام نواب ذکر شده است. این بنا توسط زنانی به نام‌های سارا سلطان خاتون و سارا حاجر خاتون که دختران فردی به نام نواب بوده‌اند ساخته شده است. حمام نواب، پاتوق فرهنگی بافت تاریخی شد حمام نواب برای جلوگیری از اتلاف گرما و امکان استفاده از آب قنوات و چشمه‌ها به برای استحمام، پایین‌تر از سطح زمین ساخته شده است. مصالح به کار رفته در ساخت این بنا شامل آجر، آهک، ساروج، سنگ و کاشی است. در این بنا پس از مرمت، از سیمان نیز برای حفظ آن استفاده شده است. حمام نواب دارای بخش‌هایی چون هشتی، سربینه، تنظیف گرمخانه، سرویس بهداشتی، خزینه، استخر و ستون است.

شنبه 4/11/1393 - 16:37
نجاران ژاپنی با استفاده از هنر باستانی خود ساختمان‌های چوبی می‌سازند که هیچ میخی در آن استفاده نشده است.
خبرگزاری فارس: نجاران ژاپنی با استفاده از هنر باستانی خود ساختمان‌های چوبی می‌سازند که هیچ میخی در آن استفاده نشده است.

معماران ژاپنی گروه «کوبایاشی کنکو» و نجاران ژاپنی با استفاده از هنر باستانی خود ساختمان‌های چوبی می‌سازند که هیچ میخی در آن استفاده نشده است.

آن‌ها با دقتی بی‌نظیر قطعات چوب را به صورتی برش می‌دهند تا بتوانند آن‌ها را به یکدیگر متصل کنند، این قطعات با متصل شدن به هم بسیار مقاوم هستند.

در ژاپن خانواده‌های نجار بسیاری هستند که با همین تکنیک کار می‌کنند.

شنبه 4/11/1393 - 16:33
خالق اولین کنترل تلویزیون شرکت آمریکایی زنیت (Zenith) بود، منتها این ریموت از نوع سیم‌دار بود. شرکت زنیت که مقرش در ایالت ایلینویز بود در سال ۱۹۹۹ به صورت کامل به تملک کمپانی ال‌جی الکترونیکس در آمد. در سال ۱۹۵۰ بود که زنیت دستگاهی به نام Lazy Bones را که کنترلی بود که با یک سیم بلند به تلویزیون متصل می‌شد را عرضه کرد.
جوان و تاریخ: جالب است که تا قبل از اختراع اولین دستگاه ریموت کنترل تلویزیون، افراد مجبور بودند تا موقعی که حال دل کندن از جای خود را پیدا نکرده‌اند به تماشای یک برنامه یا تصویر بنشینند. این حس تنبلی به نوعی هنوز هم با وجود ریموت‌های پیشرفته، در بین انسان‌ها وجود دارد، طوری که اگر باتری کنترل‌مان تمام شود قید عوض کردن کانال‌ها را می‌زنیم!

خالق اولین کنترل تلویزیون/تصاویر

خالق اولین کنترل تلویزیون شرکت آمریکایی زنیت (Zenith) بود، منتها این ریموت از نوع سیم‌دار بود. شرکت زنیت که مقرش در ایالت ایلینویز بود در سال ۱۹۹۹ به صورت کامل به تملک کمپانی ال‌جی الکترونیکس در آمد. در سال ۱۹۵۰ بود که زنیت دستگاهی به نام Lazy Bones را که کنترلی بود که با یک سیم بلند به تلویزیون متصل می‌شد را عرضه کرد. اما بعدها ثابت شد که استفاده از این سیم نه تنها خطرناک است بلکه از لحاظ بصری هم زیبا نیست.

از این رو در سال ۱۹۵۵ آقای Eugene J. Polley که در جوانی به عنوان یک انباردار طی دوران رکود آمریکا در شرکت زنیت استخدام شده بود نخستین ریموت کنترل تلویزیون بدون سیم را اختراع کرد. وی بعدها مهندس شد و ۴۷ سال در زنیت فعالیت کرد. از او ۱۸ اختراع ثبت‌شده باقی مانده است.

خالق اولین کنترل تلویزیون/تصاویر

ریموت کنترل بدون سیمی که پُلی اختراع کرد Flash Matic نام داشت. این وسیله در حقیقت تفنگ پرتاب اشعه بود. به منظور دریافت سیگنال‌های ارسالی این تفنگ، در چهار گوشه تلویزیون چهار گیرنده نصب می‌شد؛ دو گیرنده بالایی سیگنال مربوط به عوض کردن کانال‌ها را دریافت می‌کردند و دو تای پایینی سیگنال‌های قطع صدا و خاموش کردن دستگاه. این دستگاه ۱۰۰ دلار به قیمت پایه تلویزیون اضافه می‌کرد.

اگرچه خیلی‌ها او را به خاطر این اختراعش ستوده‌اند و به وی لقب مرد قرن را داده‌اند، اما عده‌ای بر این باورند که این مرد به گسترش چاقی کمک کرد!

آقای پُلی به تازگی در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۱ (۲۰ مه ۲۰۱۲) در سن ۹۶ سالگی در گذشت.
شنبه 4/11/1393 - 16:28
کشف طلاهای پنهان شده آلمان نازی که در معدن نمک Merkers پنهان شده بود، توسط سربازان ارتش امریکا در سال 1945 .
جوان و تاریخ: کشف طلاهای پنهان شده آلمان نازی که در معدن نمک Merkers پنهان شده بود، توسط سربازان ارتش امریکا در سال 1945 .

نازی ها برای قدرتمند کردن اقتصاد خود و نیز جبران هزینه های جنگ، ذخیره طلاهای کشورهای اشغال شده را به مرکز منتقل نموده و صرف هزینه های جنگ می کردند.در این معدن نمک علاوه بر این انبوه طلا، تعداد زیادی نقاشی و وسایل تاریخی نیز بدست نیروهای امریکایی افتاد.

گنج های پنهان هیتلر/ عکس
شنبه 4/11/1393 - 16:25