دولت عربستان برای اجرای بزرگ ترین پروژه ساختمانی جهان و توسعه مسجدالحرام، ٢٠ معمار مشهور از جمله ٢ معمار معروف انگلیسی لردفاستر و زاهاحدید را به همکاری دعوت کرده است. مقام های مکه در نظر دارند مسجدالحرام را به نحوی توسعه دهند که قابلیت گنجاندن ٣ میلیون زائری که سالانه به حج مشرف می شوند را داشته باشد.

اکنون مسجدالحرام با گنجایش ٩٠٠ هزار نفر بزرگ ترین ساختمان در جهان محسوب می شود، اما هنوز نیاز به توسعه دارد. این پروژه مورد تأیید پادشاه عربستان قرار گرفته است.

به نوشته مجله معماری از شرکت فاسترو شرکا و ١٠ شرکت دیگر خواسته شده تا ظرفیت توسعه قسمت شمالی مسجدالحرام را مورد مطالعه قرار دهند.

دسته ها :
يکشنبه هفدهم 9 1387

از ١١ ژانویه ٢٠٠٢، زمانی که ٢٠ زندانی روانه خلیج گوانتانامو شدند تاکنون این بازداشتگاه همچون بار سنگینی بر دوش دولت بوش قرار داشته است. دونالد رامسفلد، وزیر دفاع پیشین آمریکا، خلیج گوانتانامو را بهترین محل برای نگهداری مظنونان تروریست توصیف کرد. جایی که مظنونان دور از دسترس قوانین آمریکا و یا قوانین بین المللی بدون محاکمه و بدون اتهامات مکتوب زندانی شوند. اما به زودی تصاویر زندانیان با لباس های نارنجی رنگ در حالی که دست و پاهایشان در زنجیر بود، صدای گروه های طرفدار حقوق بشر را درآورد و ایجاد این زندان به یکی از موضوعات عذاب آور سیاستمداران آمریکایی تبدیل شد.

به نوشته گاردین٦ سال پس از افتتاح این زندان، هم اکنون بحث بر سر بسته شدن یا نشدن آن نیست، بلکه بر سرچگونگی این کار است. هم اکنون دولت بوش در خاتمه دوره فعالیتش مضطربانه تلاش می کند خود را از شر این زندان خلاص کند. «جان بلینجر» وکیل ارشد وزارت خارجه آمریکا تماس های بی پایانی با کشورهای مختلف داشته تا بتواند زندانیان را از گوانتانامو خارج کند. تاکنون بیش از ٥٠٠ زندانی به سرزمین مادری شان و یا کشور ثالث منتقل شده اند اما هنوز ٢٥٠ زندانی در گوانتانامو حضور دارند که هیچ کشوری آن ها را نمی پذیرد و کشور مادری شان نیز آن ها را نمی پذیرد. این زندانیان اکنون مشکل اصلی اوباما هستند. اوباما تاکنون چندین بار از تعطیل کردن بازداشتگاه گوانتانامو سخن گفته است. وی با این وعده تلاش دارد وجهه اخلاقی از دست رفته آمریکا در جهان را بهبود ببخشد.

سیاست اوباما در قبال گوانتانامو از دیدگاه بسیاری از ناظران سیاسی به مثابه تعهد وی در قبال شعار «تغییر» در آمریکا تلقی می شود.

گزارش منتشر شده توسط گروهی از کارشناسان امنیت و حقوق بشر آمریکا حاکی است در صورتی که اوباما به وعده اش عمل کند باید ظرف یک سال آینده این زندان خالی شود. کمیسیون مستقل وابسته به ٢ حزب دموکرات و جمهوری خواه وظیفه بررسی و مرور پرونده زندانیان و احکام علیه آن ها را برای آزادی فوری آنان به عهده گرفت. اولین وظیفه آن ها، تکمیل پرونده ١٥٠ تن از زندانیان گوانتانامو است که اتهام مهمی علیه آن ها اثبات نشده است اما قادر به بازگشت به کشور خود نیستند، زیرا ممکن است دوباره زندانی شده و یا تحت شکنجه قرار گیرند. به گفته این کمیسیون احساسات ضدآمریکایی در زندانیان گوانتانامو به حدی شدید است که آمریکا به دلیل نگرانی از تهدید امنیتی آن ها، حاضر به پذیرش آن ها نیست. دومین موضوع مورد بحث در این کمیسیون چگونگی رسیدگی به پرونده قضایی آن هاست.

آیا آن ها باید در دادگاه نظامی محاکمه شوند یا در سیستم جاری قضایی آمریکا. به عبارت دیگر تروریسم از دیدگاه آمریکا، یک تهدید نظامی است یا جنایی. اوباما تاکنون از به کار بردن عبارت «جنگ علیه تروریسم» خودداری کرده اما هم اکنون از سوی مشاوران امنیتی خود درباره تصمیم گیری درباره زندانیان باقی مانده در گوانتانامو و رسیدگی به وضعیت آنان تحت فشار قرار گرفته است. به عبارت بهتر، اقدامات فراقانونی دولت آمریکا در دستگیر و زندانی کردن بازداشت شدگان گوانتانامو، اکنون دست و پای آن ها را برای آزاد کردن زندانیان بسته است و اوباما باید محدودیت در اعمال قانون را کنار بگذارد تا بتواند درباره سرنوشت بازماندگان گوانتانامو تصمیم بگیرد.

حاکمیت قانون، اجازه اعمال بخش محدودی از آن را نمی دهد و قانون فعلی، حسن نیت اوباما که با تعطیل کردن گوانتانامو در پی اثبات آن بود، را از دست او می رباید. به این ترتیب، سرنوشت زندانیان گوانتانامو اکنون به دوراهی سرنوشت ساز اوباما تبدیل شده است. این شرایط با وجود گروهی از زندانیان که آزاد کردن آن ها بسیار خطرناک و پیگیری کردن پرونده قضایی آنان بسیار مشکل است، بغرنج تر شده است. شواهد و استنادات علیه این دسته از زندانیان توسط اطلاعات جاسوسی کشورهای مختلف گردآوری شده و به علت محرمانه بودن، قابل ارائه در دادگاه نیست و برخی از اتهامات نیز اثبات نشده باقی مانده اند. اعترافات متهمین نیز به دلیل وجود شکنجه در بازداشتگاه قابل استناد نیست.

دولت بوش چندی پیش درصدد جلب توافق بین المللی برای تاسیس بازداشتگاه پیگیرانه برای بازداشت متهمین نوع سوم بود، اما به نظر نمی رسد هیچ یک از متحدان آمریکا نسبت به تهدیدات احتمالی آینده آمریکا آنقدر حساس باشند که بخواهند در تاسیس چنین بازداشتگاهی با آمریکا مشارکت کنند. تصمیم گیری درخصوص تاسیس چنین بازداشتگاهی اکنون به دولت اوباما واگذار شده است بعضی از مشاوران اوباما تاکید می کنند که تروریسم چنان پدیده مضر و خطرناکی است و خطرات آزاد کردن مظنونان گوانتانامو چنان زیاد است که وی چاره ای جز تن دادن به ایجاد چنین بازداشتگاهی ندارد. از سوی دیگر ایجاد چنین پایگاهی از دید ناظران حقوق بشر به مثابه تاسیس یک گوانتاناموی دیگر است. جایی که مظنونین تروریست طی سال های آینده در آن بازداشت می شوند. تصمیم گیری درباره سرنوشت ١٠٠ زندانی خطرناک گوانتانامو که در میان آنان حداقل ١٥ تن از سران القاعده وجود دارند، دشوارترین تصمیمی است که اوباما در آغاز کار ریاست جمهوری اش باید بگیرد. بعضی از دموکرات های میانه رو می گویند اوباما و کنگره باید بازداشت شدگان را به مدت طولانی تری در گوانتانامو نگهداری کند تا طی فرآیند طولانی تری مسیر بازگشت آن ها به کشورهای مبدا فراهم شود.

برخی نیز ادامه نگهداری بدون دلیل آنان را باعث شعله ور شدن آتش خشم ضد آمریکایی در کشورهای جهان می دانند. نخستین آزمایش ابتکار عمل اوباما نه در مقام یک سیاستمدار بلکه استاد سابق حقوق در راه است.

دسته ها :
يکشنبه هفدهم 9 1387
گوگل سرویس فیدخوان خود موسوم به گوگل ریدر را به روز کرده و تحولی اساسی در رابط کاربری آن به وجود آورده است. به گزارش فارس رابط کاربری جدید گوگل ریدر از نظر رنگ بندی و طراحی در سطح بالاتری است وکاربران می توانند به دلخواه خود تغییرات بیشتری در آن به وجود آورند. برخی کارشناسان با مشاهده تغییرات اعمال شده در گوگل ریدر معتقدند احتمال می رود در آینده امکان افزودن برنامه های کاربردی کوچک به آن توسط دیگر برنامه نویسان ایجاد شود. بهبود کیفیت گروه بندی فیدها و استفاده از یک الگوریتم جدید برای این کار یکی دیگر از تغییرات مهم گوگل ریدر است.گوگل اعلام کرده است که اعمال این تغییرات برای همه کاربران یک تا دو روزدیگربه طول می انجامد وممکن است درحال حاضرهمه کاربران قادر به مشاهده تغییرات ایجاد شده نباشند.
دسته ها :
يکشنبه هفدهم 9 1387
هم زمان با شهادت پنجمین امام شیعیان، دانشنامه امام محمد باقر (ع) روی پایگاه حوزه قرار گرفت.

به گزارش مهر، هم زمان با شهادت امام محمد باقر(ع) دانشنامه این امام همام با بیش از ١٠٠مطلب به همت محققان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی روی پایگاه اینترنتی حوزه(hawzah.net) قرار گرفت. دانشنامه امام باقر(ع) دربرگیرنده ١١٨مطلب شامل مقاله، پرسش و پاسخ، گزیده کتاب و چکیده پایان نامه است که در قالب ١٤نمایه اصلی برای استفاده کاربران ارائه شده است. معرفی امام، دوران امامت، اخلاق و فضایل امام و شخصیت و آثار علمی ایشان، از جمله نمایه های اصلی این دانشنامه است.

دسته ها :
يکشنبه هفدهم 9 1387

شرکت مایکروسافت مدیر اجرایی سابق یاهو را برای رهبری گروه خدمات آنلاین خود برگزید. به گزارش فارس، این رویداد جدید با توجه به انتشار اخباری در مورد احتمال خرید یاهو توسط مایکروسافت مورد توجه فراوان قرار گرفته است. «کی لو» از این پس مسئولیت تمامی برنامه ها و خدمات مبتنی بر وب شرکت مایکروسافت را بر عهده خواهد گرفت و رسیدگی به خدمات تبلیغات آنلاین و واحد جست وجوی اینترنتی مایکروسافت نیز بر عهده او خواهد بود. مایکروسافت در این٢حوزه پس از یاهو و گوگل در رتبه سوم است و امیدوار است با تغییر در کادر مدیریتی خود رونقی تازه به این سرویس ها ببخشد. « کی لو» مدت یک دهه در یاهو کار کرده و این شرکت بسیاری از موفقیت های خود را مدیون اوست.

دسته ها :
يکشنبه هفدهم 9 1387
فیلم هایی که به صورت DVD امروزه برای کاربران عرضه می شود از کیفیت تصویری مناسب و بالایی نسبت به دیگر دیسک  ها برخوردار است. این نوع فیلم ها که فضای یک DVD را به طور کامل اشغال می کند معمولا برای کاربران مشکلاتی را نیز به همراه دارد. بسیاری از کاربرانی که قصد کپی این تصاویر را روی هارد خود دارند، باید فضای زیادی را به فایل های مربوط به فیلم اختصاص دهند. همچنین به راحتی نمی توان این تصاویر را ویرایش کرد و یا روی آن ها عمل خاصی را انجام داد.

به گزارشPC WORLD،Movie Clone Gold نام نرم افزاری است که نسخه طلایی آن از ویژگی ها و امکانات متعددی در زمینه کار با فایل های DVD برخوردار است. در این نرم افزار ابزارهای مختلفی را می توان یافت که از میان آن ها می توان به ابزار کپی سریع DVD، ابزار Backup گیری  از فایل های DVD و دیسک های مربوطه، کپی فیلم ها و موسیقی های مورد علاقه تنها با چند کلیک، ابزار ذخیره سازی فایل های موجود در CD/DVDها روی هارد دیسک، تبدیل فرمت فایل های فیلم به فرمت دلخواه و بسیاری دیگر از امکانات اشاره کرد. این نرم افزار محصولی از شرکت X-OOM است . برای دانلود این نرم افزار، نام آن را در سایت گوگل جست و جو کنید.

دسته ها :
يکشنبه هفدهم 9 1387

معاون طرح و مهندسی شرکت ارتباطات سیار گفت: براساس استراتژی این شرکت، تقویت کننده ها و BTSهای جاده ای همراه اول، با استفاده از انرژی خورشیدی کار خواهند کرد. حسن رضوی در گفت وگو با موبنا با اشاره به نصب BTSهای خورشیدی در برخی نقاط کشور اظهار داشت: درحال حاضر درحال آزمایش این آنتن ها برای نصب در جاده های مختلف کشور هستیم. مهندس رضوی در پاسخ به این پرسش که آیا BTSهای خورشیدی در تهران نصب می شود، اظهار داشت: به دلیل این که شبکه برق در تهران از قدرت کافی برخوردار است، نصب این آنتن ها از لحاظ اقتصادی در این استان به صرفه نیست. رضوی با بیان این که به طور عمده نصب BTSهای خورشیدی در مکان هایی صورت می گیرد که نصب تجهیزات برق رسانی هزینه بر باشد، خاطرنشان کرد: به دلیل این که در جاده های کشور برق رسانی خیلی سخت و هزینه بر است نصب این نوع آنتن ها صرفه و توجیه اقتصادی دارد.

دسته ها :
يکشنبه هفدهم 9 1387

بر اساس گزارش یک شرکت امنیتی، در مجموع ١٥میلیون نوع نرم افزار جدید تا پایان سال ٢٠٠٨کشف شد اما حوزه امنیت در تلاش هایش برای همگام ماندن با ابعاد و پیشرفتگی این تهدیدها ناموفق بوده است. به گزارش ایسنا، به گفته مدیر اجرایی شرکت کاسپرسکی، این آمار از ٢میلیون نرم افزار مخرب جدید در سال ٢٠٠٧بسیار بالاتر است.

بنا بر برآورد کاسپرسکی، ده ها هزار نفر در کسب و کار جرایم اینترنتی دست دارند و فروشندگان امنیتی به منظور عقب نماندن از آن ها برای استخدام بهترین مهندسان وارد مبارزه ای تنگاتنگ شده اند.

دسته ها :
يکشنبه هفدهم 9 1387

دانشمندان پس از آخرین بررسی ها از وضعیت شبیه ساز بزرگ هادرونی سرن اعلام کردند که بیش از ٢٩میلیون دلار برای تعمیر شتابگر عظیم هادرون مورد نیاز خواهد بود. به گزارش ایسنا، سازمان تحقیقات هسته ای اروپا در همین رابطه اعلام کرد: تکمیل عملیات تعمیر شتابگر بزرگ هادرونی حداقل تا تابستان سال آینده میلادی طول خواهد کشید. این دستگاه به گونه ای طراحی شده بود که در درون آن پروتون ها در سرعت های بسیار بالا با همدیگر برخورد کنند تا از این طریق بتوانند پدیده بیگ بنگ یا انفجار بزرگ را که ظاهرا عامل پیدایش کائنات بوده است، دوباره شبیه سازی کنند. تکمیل این پروژه ٤/ ٦ میلیارد دلاری نزدیک به ٢٠سال طول کشیده است، اما این دستگاه در آغاز راه اندازی که در ماه سپتامبر انجام شد، به دلیل نقص فنی از ادامه فعالیت بازماند. به گفته دانشمندان، علت نقص فنی، ارتباطات الکتریکی ناقص در بخش های مغناطیسی فوق العاده سرد این دستگاه عظیم بوده است. برای رفع نقص موجود باید٥٣مغناطیس از کل ٥٧مغناطیس تونل شتابگر که در زیر مرز سوئیس و فرانسه مستقر شده است، خارج و دوباره نصب شود. پروژه سرن از سوی ٢٠کشور عضو اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر از جمله آمریکا و روسیه حمایت می شود. بیشتر کیهان شناسان بر این باور هستند که کائنات ٧/ ١٣میلیارد سال پیش، پس از وقوع پدیده انفجار بزرگ به وجود آمده اند و هم اکنون با ساخت و راه اندازی این دستگاه عظیم الجثه در نظر دارند، این پدیده را باردیگر بازسازی کنند تا بتوانند پاسخ بسیاری از پرسش های علمی خود را در زمینه پیدایش کائنات به دست آورند.

دسته ها :
يکشنبه هفدهم 9 1387

شرکت مایکروسافت مدعی شد نسخه جدید سیستم عامل ویندوز این شرکت موسوم به «ویندوز ٧»تا بدان حد باثبات و ایمن خواهد بود که وصله امنیتی برای رفع حفره ها و آسیب پذیری های آن عرضه نمی شود. به گزارش فارس ، تاکنون تمامی نسخه های سیستم عامل ویندوز تنها چند ماه پس از عرضه به علت کاستی ها و مشکلاتشان دردسرهایی را برای کاربران ایجاد کرده اند و مایکروسافت به همین علت مجبور شده است وصله های امنیتی متعددی برای رفع این مشکلات عرضه کند. مایکروسافت همچنین وعده داده است که تمامی نرم افزارها و سخت افزارهایی که ناسازگاری هایی با ویستا داشتند روی «ویندوز ٧»قابل اجرا خواهند بود. سرعت بوت بسیار اندک و تسهیل دسترسی به شبکه های خانگی و تجاری با استفاده از ویستا از جمله دیگر ویژگی های «ویندوز ٧»اعلام شده است. قرار است ویژگی موسوم به Direct Access در ویندوز ٧گنجانده شود تا کاربران به سادگی بتوانند از طریق این سیستم عامل به شبکه اداری یا تجاری مورد نظر متصل شوند. انتظار می رود «ویندوز ٧»تا اوایل سال ٢٠١٠روانه بازار شود.

دسته ها :
يکشنبه هفدهم 9 1387
X